Haarlem's Dagblad Praag geeft toe TE CODESBERC Kabinet Hodza afgetreden Storm over Praag. de D&ify UieatagU: EISCHT AFTREDEN VAN BENESJ Storm eischt meer dan honderd dooden. Millioenennota. Geld beschikbaar Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16949 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810, Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 22 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p mnnnd f 1.10. pei 3 tnuHiiden f 3.23 franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f 1.75. elke regel tueer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Vanmorgen is Chamberlain per vliegtuig naar Godesberg vertrokken om Hitier opnieuw te ontmoeten. Er worden veronderstellingen geopperd omtrent de voorstellen die hij zou denken te doen. Men kan ze belangstellend lezen en er overigens aan twijfelen. Vooral als er van een internationale commissie gespro ken wordt, die de grenzen zou regelen, en van de onschendbaarheid van den nieuwen staat. Want er woedt nu een hevige storm over Praag. Van uur tot uur schijnt de toestand benarder te worden. Vanmorgen heeft de Völ- kischer Beobachter. Hitler's krant, niets min der dan het aftreden van president Benesj geëischt. Het is duidelijk dat men van Duit- sche zijde de verworven zekerheid dat Enge land en Frankrijk niet terwille van Tsjecho- Slowakije willen gaan oorlogvoeren, tot het uiterste poogt uit te buiten. Er komen berich ten binnen over Tsjechische mobilisatie nabij de Hongaarsche grens. Welke waarde heeft die? De telex versterkt de twijfel eraan on middellijk door ons te melden dat de burge meester van Praag Vanmorgen in een radio redevoering heeft medegedeeld dat het kabi- net-Hodza is afgetreden. En de Duitschers eischen voortMen vraagt zich af of de staat Tsjecho-Slowakije niet binnen enkele dagen volkomen zal hebben opgehouden te bestaan. Velen zijn diep verontwaardigd over het lot van Tsjecho-Slowakije. Zij vinden ook dat Frankrijk en Engeland, vooral Frankrijk dat er een verbond mee had, het schandelijk in den steek laten. JaHebben zij er een Europeeschen oorlog voor over, waarin Ne derland wellicht ook betrokken zou worden? Ik niet. Achten zij den staat Tsjecho-Slowa kije, een kunstmatig gewrocht van de over winnaars van Versailles, bewoond door een vreemd allegaartje van zes verschillende volksgroepen, gelijkwaardig aan volken die hun onafhankelijkheid in den loop van eeuwen verworven en gehandhaafd hebben en bevestigd door hun eenheid in de uren der beproeving? Ik niet. In de ure der beproeving zijn alle volksdeelen in Tsjecho-Slowakije, behalve alleen de Tsjechen, om autonomie gaan schreeuwen. En de Tsjechen zijn niet eens de meerderheid, zij vormden alleen de grootste minderheid in het kunstmatig-ge- vormde geheel. Als geheel heeft het Tsjecho- Si owaaksche volk een volkomen gebrek aan eenheid getoond. In deze dagen ontvang ik vele brieven. In de meeste wordt mij instemming betuigd. In andere stelt men o.a. de vraag „waar Hitier zal ophouden". Ik weet het niet met zeker heid. Ik ben er wèl zeker van dat er een grens zal zijn aan de lankmoedigheid van de Wes- tersche groote mogendheden. De Hemel be ware ons ervoor dat Hitler die overschrijdt. Maar het zij herhaald: waarschijnlijk is dat niet, want een Europeesche oorlog is voor Duitschland zelf een te levensgevaarlijke on derneming. Er zijn ook veel menschen die zich ver wonderen over het egoïsme der staten, die alleen hun eigenbelang schijnen te dienen. Hoe is het mogelijk! Hadden zij iets anders verwacht? De pogingen om in het raam van den Volkenbond, in het raam van het Pact van Locarno, van de Ontwapeningsconferen tie, van de Economische Wereldconferentie het gemeenschappelijk belang te gaan die nen en oorlog te voorkomen zijn immers alle - mislukt! En hoe! Ieder is voor zichzelf alleen gaan werken, politiek en economisch. Neder land ook, nadat het jarenlang goeden wil heeft getoond. Het heeft onlangs evenals de andere Oslo-staten, zijn onwil ten aanzien van het nemen van sancties verklaard. Minister Patijn heeft te Genève onze zelf standigheids-politiek in een rede geprocla meerd. Heeft een dergenen, die nu tegen het egoïsme van andere staten opkomen, daar tegen geprotesteerd? Ik heb er niets van gemerkt. Zou een diergenen het een Neder- landschen minister vergeven als hij niet in alles het Nederlandsch eigenbelang liet voor gaan? Natuurlijk niet. Welnu, zoo zijn de Engelschen en de Franschen en de anderen ook. Door de mislukking van alle pogingen tot blijvende internationale toenadering in Europa is men teruggezakt naar het stelsel Ieder voor zich. En dat beteekent feitelijk: internationale anarchie. Het woord anarchie is heusch niet te dik, te groot of ook maar eenigermate mis plaatst. Men mag dankbaar zijn als de na tionale egoïsmen van de groote mogendheden in dezen toestand zóó tegen elkaar uitgewo gen kunnen worden, dat de oorlog en daar mee de vernietiging van Europa nog voor komen wordt. De tijd zal dan misschien een nieuwe kans openen op de schepping van in ternationale orde en rechtsverhoudingen. Nu zijn wij daar weer ver van verwijderd. Maar de afkeer van den oorlog blijkt inderdaad diep geworteld en geeft hoop voor de toe komst. Het doet ietwat zonderling aan dat onder de menschen. die indertijd altijd zoo schamper en honend deden over alle pogingen tot in ternationale toenadering, wien het zelfs te veel was lid van een vereeniging te worden of een petitionnement voor internationale ontwapening te teekenen iemand had er eens om kunnen lachen er nu zijn die zich zoo verontwaardigd toonen over staats- egoïsme. Dat was toch immers het eenige waarin zij geloofden. Welnu, nu hebben ze het in de volle maat, in de heele wereld, en mee- nen kinderlijk dat de een of andere grootmacht MOET DE WEG NAAR DEN VREDE GEËFFEND WORDEN lölULicUtc UeataMcc' LONDEN, 22 September (Reuter). Het valt niet aan te nemen, schrijft de „Daily Telegraph", dat de reis naar Godesberg een zuivere ceremonie is om aan Hitier het Sude- tenland te oveivhandigen. Men zal zich der halve er mede moeten vereenigen, dat dit plan het begin en niet het einde der onder handelingen is, welke over oorlog en vrede moeten beslissen. Redelijkerwijze kan worden veron dersteld en de veronderstelling wordt gesteund door het tweede deel van het communiqué van j.l. Zondag na de bespreking der Britsche en Fransche ministers dat de regeling betreffende Tsjecho Slowakije de aangewezen vorm en een integraal bestanddeel van de uitbreiding der vredesgedaehte is. De bijeen zijn eigenbelang voor ons of eenigen anderen kleinen staat zal opofferen! Laat ik hieraan herinneren: als de open bare meening, als de volken aller landen achter internationale toenadering staan zal zij sla gen. Als de meerderheid erom lacht of erop schimpt zal zij uitblijven. En men krijgt inter nationale anarchie met op den duur oor lóg ervoor in de plaats. R. P. komst van Godesberg zal of het pad naar zulk een vrede effenen, of in het geheel geen vrede brengen. Tenzij de voorteekenen ons bedriegen zal zelfs de regeling betx-effende Tsjecho Slowa kije weinig geruststellend blijken te zijn. Uit Duitschland komen sombere berichten over de daar heerschende denkbeelden inzake de oplossing. Als deze gedachten gekoesterd worden, kan wel terstond gezegd worden, dat deze regeling geen regeling is. De Tsjecho Slo- waken hebben eenzelfde recht op zelfbeschik king als Hitier voor zijn rasgenooten eischte. Wegens de opofferingen, welke zij zich ge troost hebben, mogen zij als minste compen satie verwachten den definitieven waarbox-g van hun militaire veiligheid en van hun poli tieke, economische en cultureele onafhanke lijkheid. De beschuldigingen, schrijft de „Times", dat Chamberlain Tsjecho Slowakije heeft verra den en zich aan den dictator heeft overgege ven, zijn brutaal en dwaas. Zijn zending was het niet slechts den vrede te bewaren, maar een oplossing te vinden en weerstand te bie den aan elke poging om het geval met geweld te regelen. Aangaande de zinspelingen in de Duitsche pers, dat de afstand van het Sude- tengebied niet voldoende zou zijn, zegt het blad, dat dit tegen Hitler's uitgesproken poli tiek van bevrijding en vereeniging van het Duitsche ras gaat, met eerbiediging der rech ten van andere rassen. PARIJS, 22 September (Havas.) De Parijsche bladeix bespreken uit- voex-ig het antwoord van de Tsjechi sche regeering en verheffen hun stem tegen verdere concessies, met name aan Polen en Hongarije. Zoo schrijft de „Figaro": De onder druk op gelegde regeling heeft iets onaangenaams, dat de wereld niet zal vergeten. Het strekt den Tsjechen tot eere, dat zij onder deze be proeving hun koelbloedigheid hebben weten te bewaren. Nooit heeft een fier en moedig x-as een grooter offer gebracht voor den alge- meenen vrede. BRIT SCH-FRAN SCHE VOORSTELLEN AANVAARD ¥\E Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft gisteren haar antwoord op de Britsch-Fransche voorstellen aan de gezanten van Engeland en Frankrijk overhandigd. Dit antwoord houdt een onvoorwaardelijke toestemming van den eisch tot afstand der Sudeten Duitsche gebieden in. Aan de nota zou de verklaring toegevoegd zijn, dat Tsjecho- Slowakije op de hulp van Engeland en Frankrijk rekent, zoo het land mocht worden aangevallen. In een mededeeling per radio heeft de Tsjecho-Slowaak sche regeering er den nadruk op gelegd, dat zij onder pressie gehandeld heeft en toegegeven heeft om den vrede te redden. Den geheelen avond werden te Praag gehouden. betoogingen In een vanmorgen uitgesproken radioredevoering, welke met luidsprekers op straat iverd verspreidheeft de burge meester van PraagZinklerverklaarddat het kabinet- Hodza is afgetreden. Dit bericht iverd later bevestigd. Er zou een nieuwe regeering gevormd worden van natio nale concentratiewaaraan alle partijen zouden deelnemen, en waarin het leger vertegenwoordigd zou zijn Volgens Mme Tabouis in de „Oexivre" zouden Hitler en Chamberlain in Go desberg overeenkomen, dat de Duit sche troepen op 1 October het Sude- tengebied zullen binnenkomen. Hitier zou voorts het aftreden eischen van de regeering Benesj, onder voor wendsel, dat deze de orde niet kan handhaven. Vervolgens zou Hitier, na verklaard te hebben, dat Duitsch land de Poolsche eischen ondersteunt, hieraan den wensch toevoegen dat de Oekraine aan Polen en Slowakije aan Hongarije worde toegevoegd. Tevens zou hij verklaren, dat Duitschland zich verzet tegen de Fransche en Engelsche waarborgen voor de grenzen van den toekom- stigen staat, hetgeen hierop zou neerkomen, dat Franrijk en Engeland, in Midden-Europa niets mede te maken hebben en dat dit geheel onder de Duitsche expansie zou vallen. BERLIJN, 22 September (D.N.B.-A.N.P.) Inzake de jongste gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije schrijft de „Völkischer Beobachter": De achtei-baksche methoden, welke de Praag- sche regeering tot dusver in haar onderhan delingstactiek heeft gebruikt, manen ook thans tot de grootste voorzichtigheid, zoolang de toestanden in de af te stane Duitsche ge bieden niet bij de nieuwe situatie zijn aan gepast, ma.w., dat Praag van eiken maatregel van onderdukking afziet, de ari-estanten ter stond in vrijheid stelt en het bestuur in deze gebieden overdraagt aan de Sudeten-Duitsche autoi'iteiten .Een dergelijke ontwikkeling is evenwel ondenkbaar zoolang Benesj als „hoofdvertegenwoordiger van het Praagsche moordsysteem" in functie is. Bij zijn draaie rijen in de onderhandelingen der laatste dagen behoorde ook zijn verklaring, het niet met zijn ambtseed als president te kunnen vereenigen het grondgebied van de republiek te laten aantasten Praag heeft nu met dezen eisch moeten instemmen en daarmede heeft voor Benesj het uur geslagen Het parool der wereld kan nu luiden: Benesj, aftreden. Amerika 's Oostkust zwaar getroffen. De stad Providence geïsoleerd. Berichten uit New-York melden, dat de Atlantische kust der Ver. Staten door een orkaan geteisterd is.De wind. die een snelheid van ruim 120 K.M. bereikte, heeft in het bijzonder gx-oote verwoestingen aangericht te Provi dence (Rhode-Island) waar de daken van de huizen werden gerukt. De stad is van electrischen stroom ver stoken en duizenden menschen zijn van de buitenwereld afgesloten. Boomen werden ontworteld, winkelruiten stukgeslagen uithangborden en schuttingen stortten neer tot groot gevaar der voorbijgan gers. Groote schade is aangericht in de aanzien lijke wijkon van West-Hampton (Long Island) en van Baileys-Beach (Rhode-Island), waar tientallen huizen vernield en de bewoners ge- isoleei'd zijn. Hier en daar zijn branden uit gebroken. Het blusschen wordt echter zeer bemoeilijkt, doordat de straten met puin zijn bezaaid. De hevige wind heeft het vertrek van de „Queen Mary" vertaagd. Volgens het jongste bericht zijn er reeds meer dan honderd dooden en wox*den 250 menschen vermist. De gouverneur van Rhode-Island heeft aan president Roosevelt om hulp verzocht. De kustwacht raamt, dat tusschexx 500 en 700 schepen van alle formaten zijn gezonken of gestrand. Met 100 K.M. snelheid United Press meldt, dat de ox-kaan die met een snelheid van 100 K.M. over het land gierde, vergezeld werd door wolkbreuken. De matei'ieele schade in New-York, New- Jersey en Nieuw Engeland wordt op 4 millioen dollar geschat. In Connecticut werden de hoog spanningleidingen vex-nield, waardoor het ver keer op de spoorwegen van Long Island en ook op andere spoorwegen onderbroken werd. De inwoners van het kleine stadje Rockville is aangeraden de stad te ontruimen, daar men vreest, dat de dijk langs het nabij gelegen meer zal bezwijken. Men tracht thans den dijk door zandzakken te versterken. In Nieuw Londen is een groote brand uitge broken, die de geheele zakenwijk bedx-eigt. De autoriteiten van Massachusetts overwegen om den staat van beleg af te kondigen tengevolge van het steeds wassende water, dat Vrijdag het hoogste niveau zal hebben bereikt. Te Boston is reeds de noodtoestand afgekon digd. De Nationale Garde is opgeroepen om in 25 steden de bezittingen van de inwoners te be- schex-men en de dakloozen te helpen. Long Is land heeft zeer veel van den storm te lijden gehad. Honderden buitenhuisjes wei-den ver nield, een groote oppervlakte staat onder water, vele personen hebben een veilig heenkomen ge zocht terwijl men vreest, dat er verscheiden personen verdronken zijn. In de haven van New-York is het stoomschip „President Gar field" losgeslagen en op drift gegaan. Een lich ter, die met vliegtuigen geladen was zonk, ter wijl andere schepen op drift gingen. Het woord is aan. Bismarck Prestige is iets verschrik kelijk lastigs, iets dat zwaar te dragen is en toaar men gauxo genoeg van krijgt. Bij 't triestig wisslen der seizoenen Verschijnt de nota der millioenen, De rekening die Vader Staat Zijn dierbaar kroost betalen laat. Zij smaken bitter, al die nullen, Die ons de kx-ant weer geeft te smullen, Het toonbeeld van een tijd van nood, Dat men begroot en ons begroot. Dat ons een somma geeft te lezen Die er m a g, maar er ook moet wezen. En Symen krabt zich droef den kop: Hoe breng ik daar mijn deel van op In 't cijferen is de minister Van de Financiën niet van gister, Helaas, hij is op dit gebied Zelfs uitgesproken van 't verschiet, Dat zich wel pi-esenteert als „gulden", Bekeken in belastingschulden. En Symen voelt bij elk millioen, Zich de sigaar en de citroen. En wat kan hem vertroosting brengen Als hij die offers weer moet plengen. Alleen een zucht in deze lijn: 't Had zelfs nog erger kunnen zijn. Kinderverlamming te Haarlem. Een derde geval. Te Haarlem is een derde geval van kinder verlamming geconstateerd. AUTO BRIDGE U speelt alléén met minstens even veel genoegen als met z'n vieren. C. J. SCHRAVENDIJK. GROOTE HOUTSTRAAT 51. (Adv. Ingez. Med.) door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Bedragen van f 50.— tot 500. WETTELIJKE TARIEVEN. Inl. mond. en schriftel. (zegel voor antwoord). Kantoor SCHNEEVOOGTSTR. 7, Tel. 17081. N.V. Credietbank „AMSTERDAM—HAARLEM" (Adv. Ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Er is te Haarlem een derde geval van kin derverlamming geconstateerd. 1 Heden is een persexcursie naar Werkfonds- objecten te Haarlem en omgeving ge houden. 2 De H. A. W. E. T.-tentoonstelling te Haar lem is Woensdagmiddag door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk geopend. 6 De Godsdienstoefening in de Groote Kerk te Haai'lem, Woensdagavond in verband met den internationalen toestand ge houden, was buitengewoon druk bezocht. 6 De kosten van Armenzorg te Haarlem in het 2e kwartaal van 1938. 13 BINNENLAND. Voor de kleine boeren is op de begrooting van het departement voor Economische Zaken een bedrag van f 3.5 millioen uit getrokken. 3 Voor de kleine tuinders is voor 1939 een bedrag van f 810.000 op de rijksbegroo- ting gebracht. 3 !>c regeering verwacht voor 1939 een lager spoorwegtekort. 3 De werkloosheid in den lande neemt iets toe. 3 BUITENLAND. Een storm aan Amerika's Oostkust eischte meer dan 100 dooden. 1 Het kabinet Hodza zou zijn afgetreden. 1 De Tsjecho Slowaaksche regeering heeft de Fransch-Britsche voorstellen zonder voorbehoud aanvaard. 5 Polen en Hongarije stellen ten aanzien van Tsjecho Slowakije dezelfde eischen als Duitschland. 5 De republikeinsche Spaansche regeering heeft besloten alle buitenlandsche vrij willigers terug te trekken. 5 Anthony Eden en Churchlil oefenen ern stige critiek uit op de Fransch-Britsche houding. 5 ARTIKELEN. R. P.: Storm over Praag 1 L. S. over Rotsplanten. 5 W. S. over H. Boerhaave, die 23 September 1738 is overleden. 3 H. D. Vertelling: Het Zeemonster. 7 Voor de Vrouw 9 Dr. P. II. Schroder over „Het paard van Troje" De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1