HE Lager spoorwegtekort in 1939? Kleine boeren krijgen /3.5 millioen. Eenvoud is het kenmerk van het ware Koningin uit de hoofdstad vertrokken. D.0 N n F P n A G 22 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Kleine tuinders f810.000. Crediefen voorambachfslieden en kleine industriëelen. Voor het dienstjaar 1939 wordt op de be- grooting van economische zaken voor den ge wonen dienst in totaal meer geraamd f 562.241. De centrale commissie voor de statistiek heeft het voorstel gedaan om gelijktijdig met de volks- en beroepstelling in 1940 een bedrijfs- telling te houden, evenals in 1930 is geschied. Voor zoover noodig wordt gewezen op het groote belang van het periodiek houden van een bedrijfstelling. Het is niet alleen uit een wetenschappelijk oogpunt, maar ook en misschien wel in de eerste plaats met het oog op het treffen van maatregelen op econo misch en sociaal gebied, van het grootste be lang dat de groote veranderingen, welke sinds de bedrijfstelling 1930 in de structuur van het bedrijfsleven zijn opgetreden, worden nage gaan en in cijfers vastgelegd. De resultaten van de bedrijfstelling 1940 zullen in de eerste plaats de Droef op de som kunnen leveren aan gaande het oordeel, hetwelk men zich op grond van allerlei minder volledige gegevens over de ontwikkeling in het thans loopende tijdvak heeft gevormd. In de tweede plaats kunnen zij het basismateriaal leveren, waarop een deel van de economische politiek van de regeering in het volgende decennium kan worden ge fundeerd. De kosten van de bedrijfstelling van 1930 hebben bedragen f 398.600, terwijl de raming voor de bedrijfstelling 1940 f 485.000 bedraagt. De A. N. V. V. zal voortaan een subsidie ont vangen, gelijk aan het bedrag, dat deze ver- eeniging en de bij haar aangesloten vereeni- gingen van andere zijde ontvangen, tot een maximum van f 100.000. De noodzaak, om op het gebied van de in dustrialisatie nog meer te doen dan tot dus verre, staat zonder meer vast. Krachtige in- dustrialisatiepolitiek is een der middelen, waarmede de regeering een bijdrage zal moe ten leveren voor oplossing van de werkloosheid In dit licht is een aangevraagde verhooging van f 62.500 tot f 92.500 nog van uiterst be scheiden aard. Er zal op moeten worden gere kend, dat in de toekomst grootere bedragen worden aangevraagd. Uit de belangrijke stijging voor den winter 19371938 van het getal subsidie-aanvragen voor cursussen over vrijwel alle onderdeelen van den land- en tuinbouw is gebleken, dat de belangstelling voor dit voor de kleinere land en tuinbouwers zoo nuttige onderwijs meer en meer toeneemt. De voor het jaar 1937 toege stane gelden waren dan ook niet toereikend om aan al deze aanvragen te voldoen, zoodat het artikel bij suppletoire begrooting belang rijk moet worden verhoogd. Verwacht mag worden, dat aan alle vol doende gemotiveerde subsidie-aanvragen voor in den winter 1939-1940 te houden cursussen zal kunnen worden voldaan. Voor steunverleening aan kleine boerenbe drijven wordt naar schatting ongeveer f 3.500.000 noodig geacht. Om comptabele re denen is het juister, dezen post pro memorie op te nemen. Tevens wordt opgemerkt, dat de ter zake gedane uitgaven te zijner, tijd geheel door het landbouw-crisisfonds worden terug betaald. Voor 1938 zijn de kosten van de steunverlee ning aan kleine tuinders begroot op f 600.000 of wel gemiddeld f 100 per kleine tuinder, daar volgens de momenteele gegevens een aantal van 6000 kleine tuinders kan worden verwacht. Uitgaande van de veronderstelling, dat in 1939 een zelfde aantal onder de regeling zal vallen, kan een zelfde bedrag als voor 1938 worden begroot, vermeerderd met de meerdere kosten aan de B-tuinders, nu de regeling over 12 maanden zal loopen en niet over 7 maan den, zooals in 1938, terwijl er rekening is ge houden met verbeteringen, welke in overwe ging zijn genomen. Rekening houdende met het bovenstaande, kan het totale bedrag gesteld worden op f 810.000 of wel f 135 per kleine tuinder. Aanvankelijk werd uitgegaan van de ge dachte, dat er slechts 2000 kleine tuinders zou den zijn, die in aanmerking komen voor dezen steun. Tijdens den arbeid bleek, dat dit belang rijk te optimistisch was bezien. Het aantal, dat thans als basis dient, is 6000, terwijl het nog de vraag is, of dit getal niet te klein is. Het is gebleken, dat sommige dringende en zeer belangrijke cultuurtechnische werken niet tot stand kunnen komen met uitsluitend een bijdrage in de arbeidsloonen. omdat: le. of de verhouding tusschen loonkosten en andere kosten te ongunstig is, zoodat het ten laste van de belanghebbenden komende aandeel te hoog wordt; 2e. o f de draagkracht van de belangheb benden zóó gering is, dat een hoogere bijdrage moet worden verleend; Amsterdamsclie Melkhandel in moeilijkheden. Door het mond- en klauwzeer. De gevreesde ziekte, het mond- en klauw zeer. heeft zich de laatste weken in de om geving van de hoofdstad zoo snel uitgebreid, dat nog slechts met groote moeite voorzien kan worden in de melklevering van Amster dam. De melkproductie daalde door het in treden der ziekte in de plaatsen, vanwaar de melk geleverd moest worden aan Amsterdam, tot minder dan vijftig procent. De koeien, die aangetast zijn door het mond- en klauwzeer en dat is op sommige plaatsen zelfs ne gentig procent van den veestapel geven niet meer dan twee Liter melk, tegen in nor malen tijd zes tot zeven Liter. Op het oogen blik kan men echter nog in de behoefte van de Amsterdammers voorzien, door alle over- melk, welke gebruikt werd voor de industrie- melk, af te laten leveren aan den melk handel via de algemeene vereeniging voor melkvoorziening, terwijl voorts de crisis melk centrale te 's Gravenhage er voor zorgt, dat uit andere streken, die in normale om standigheden aan de hoofdstad geen melk mogen leveren, melk wordt aangevoerd. Men hoopt intusschen, dat de toestand zich spoedig zal wijzigen, temeer, omdat voor den melkhandel deze ziekte een ernstige schade post beteekent. K. L. M. krijgt 547.800 subsidie. Voor subsidie aan de K. L M. in 1939 is op de begrooting van het Verkeersfonds een zelfde bedrag uitgetrokken als voor de vier vooraf gaande jaren, n.l. f 547.800. 3e. o f andere redenen van algemeen be^ lang pleiten voor een hoogere bijdrage dan het loonbedrag. Willen deze werken tot uitvoering kunnen komen, hetgeen uit een oogpunt van blijven de werkverruiming of meerdere vestigings mogelijkheden of zelfs ter voorkoming van het te niet gaan van werkgelegenheid van belang kan zijn, dan dienen daarvoor zoo noodig mid delen ter beschikking te zijn. Gewezen wordt hierbij op de wenschelijkheid eventueel maat regelen te treffen ter voorkoming van de ver- zilting van polderwater op de Zuidhollandsche eilanden, verbetering van de afwatering in enkele deelen van Noord-Brabant, enz. Uitge trokken is hiervoor een bedrag van f 100.600. Het ligt in de bedoeling ook in 1939 aal in de maat van 2528 cM. van de visschers af te nemen, om deze pootaal daarna weder uit te zetten in de wateren, waarin daaraan be hoefte bestaat. De tot den middenstand behoorende am bachtslieden en kleine industrieelen kunnen wat hun credietbehoefte betreft op het oogenblik in niet voldoende mate worden ge holpen. De Nederlandsche Middenstands- bank houdt zich .bezig met het kortloopende middenstandscrediet en de maatschappij voor industriefinanciering met het langloopende industrieele crediet. Aan soortgelijke lang loopende credietmogelijkheden, op zuiver za- kelijken grondslag, als de maatschappij voor industriefinanciering aan de groot- en mid denindustrie verleent, is ook bij de ambachts lieden en kleine industrieelen een sterke be hoefte. Het apparaat van de maatschappij voor industriefinanciering is hierop niet in gesteld. De minister heeft gemeend hiervoor een post van f 500.000 op zijn begrooting te moeten brengen. De bedoeling is dus aan ambachtslieden en .kleine industrieelen lang loopende credieten te verschaffen voor het aanschaffen van machines en verbetering hunner outillage in het algemeen. Voor de uitvoering zal gebruik gemaakt worden van het apparaat van de Nederlandsche Midden- standsbank. Motorrijder bij botsing levens gevaarlijk gewond. Woensdagavond om 7 uur wilde op den Rijksweg 's-HertogenboschTilburg een mo torrijder die ter hoogte van Helvoirt een ga rage kwam uitrijden, den weg oversteken. ~Op hetzelfde moment naderde uit de richting 's-Hertogenbosch een personenauto. De be stuurder kon een aanrijding niet meer voor komen. De motorrijder werd een eind weg geslingerd en bleef met ernstige inwendige kneuzingen en gebroken beenen liggen. Óp advies van een geneesheer werd het slacht offer naar het groot ziekengasthuis te 's-Her togenbosch overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het motorrijwiel werd geheel vernield, ter wijl de auto slechts lichte schade opliep. MOEILIJKHEDEN VOOR DE POST MET BRIEVEN IN VENSTERENVELOPPEN. De persdienst van de P.T.T. verzoekt het vol gende mede te deelen. Herhaaldelijk geven briefomslagen met door schijnend adresvlak (z.g. vensterenveloppen) moeilijkheden bij de postale sorteering, door dat het venster niet voldoende doorzichtig is, het adres met potlood is geschreven of niet juist onder het venster past e.d. De afzenders van brieven met vensterenve loppen zullen goed doen aan zeer duidelijke adresseering hun aandacht te besteden willen zij niet het risico loopen, dat hun brieven vertra gen. Men bedenke daarbij dat de briefpostsor- teering voor een groot deel bovendien bij kunst licht moet geschieden. Werkloosheid iets toegenomen. Cijfers over de week van 510 Sept. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de statistiek verstrekte gegevens, in de week 5 t.m. 10 September 1938 bij ge subsidieerde vereenigen met werkloo- zenkas waren aangesloten 565.535 per sonen (waaronder 75.285 landarbei ders). Van de 490.250 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 22.2 (in de vorige verslag- week, 22 t.m. 27 Augustus 1938, was dit percentage 22.1). In de eerste verslagweek van Sep tember was het werkloosheidspercen tage voor verzekerden (zonder landar beiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 26.7 1933 24.5 1934 26.4 1935 29.8 1936 30.9 1937 23.— 1938 22.2 Op 10 September 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven 322.342 werkzoe kenden, waarvan 304.415 werkloos wa ren. ff De lijfspreuk van Boerhaave. Morgen is het 200 jaar geleden dat de groote Nederlandsche geleerde stierf. IERMANNUS Boerhaave, de be roemde Nederlandsche genees kundige uit de eerste helft van de 18de eeuw, werd den Sisten De cember 1668 te Voorhout hij Leiden geboren en overleed den 23sten Sep tember 1738. Morgen zal men dus zijn 200sten sterfdag herdenken. „Simplex sigïllum ven", eenvoud is het kenmerk van het ware, zoo luidde zijn lijfspreuk en heel zijn leven werd door die drie woorden gekenmerkt. Het was niet alleen de geneeskunde, waarin hij uitblonk. Ook scheikunde, plantkunde, Latijn, theologie, natuur- en wiskunde be- heerschte hij volkomen, maar het blijft de arts Boerhaave, die door het nageslacht het diepst wordt vereerd. Als zoodanig behoort hij tot de beroemdste van alle tijden; zelden vindt men zóó in één persoon de hoedanigheden vereenigd, die een goeden geneesheer sieren. Theologisch student. Het klinkt wel eenigszins vreemd, dat de man die eens zou uitblinken in de geneeskun de, aanvankelijk tot predikant werd opgeleid. In dit geval schikte de jonge Boerhaave zich meer naar den wensch van zijn vader, predi kant te Voorhout, dan dat hij roeping voelde voor zijn ambt. Zijn verlangen bleef de ge neeskunde, vooral toen hij er in geslaagd was bij zich zelf een pijnlijke aandoening in de linkerzij te genezen. Toen hij den titel van doctor in de wijsbe geerte had verkregen, begon hij de ontleed kundige lessen bij te wonen, legde zich toe op de botanie en eveneens op de scheikunde. In Juli 1693 promoveerde hij als geneesheer. Toch zou Boerhaave misschien nog predi kant zijn geworden, wanneer hij niet door een onvoorzichtige uitlating zichzelf hiertoe de kans had ontnomen. In de trekschuit had een van zijn medereizigers hevig afgegeven op de leer van Spinoza, die door de curatoren dei- Universiteit als zeer gevaarlijk was veroor deeld. Boerhaave meende te moeten vragen of de man wel ooit iets van Spinoza had gelezen en deze vraag deed natuurlijk de verdenking rij zen, dat hij met Spinoza's leer sympathiseerde. Boerhaave begreep, dat deze verdenking vol doende was om hem als predikant ongewenscht te maken en hij besloot voorgoed van het ambt af te zien Hoogleeraar. Nadat Boerhaave zich als geneesheer te Leiden had gevestigd, kreeg hij al spoedig een tijdelijke benoeming tot lector, en de gelde lijke vergoeding hieraan verbonden kon hij zeer goed gebruiken, omdat hij als jong arts nog niet veel te doen had. Zijn lessen trokken de aandacht, hij werd meer bekend en in 1703 ontving hij van de Groningsche universiteit het verzoek daar scheikunde en ontleedkunde te komen docee- ren. Boerhaave bleef Leiden echter trouw en in 1709 werd hij opvolger van Hotton. den hoogleeraar in de genees- en kruidkunde. Bijna 30 jaar heeft Boerhaave dit ambt ver vuld. Uit alle landen der beschaafde wereld stroomden leerlingen toe om den beroemden meester de geneeskunde te hooren verklaren. In het voormalige Nonnen-Convent achter de Vrouwe-Kerk verdrongen zich studenten en doctoren om zijn lessen bij te wonen. Ook de zieken buiten onze grenzen riepen zijn hulp in: de koning van Pruisen, paus Benedictus XIII, prins Eugenius van Savoye en anderen hebben zich tot Boerhaave om raad gewend. Czaar Peter heeft eens twee uur geduldig moeten wachten, alvorens hij tot den beroemden man werd toegelaten. Zijn laatste college gaf hij 11 Maart 1738. De kwaal waaraan hij lijdende was, nam op onrustbarende wijze toe en een half jaar latei- werd hij begraven in de St. Pieterskerk te Leiden. Het standbeeld, dat de stad Leiden voor haar beroemden burger heeft opgericht heeft thans een plaats gevonden bij het nieuwe Academisch- of Boerhaave Zieken huis. Boerh. aave s kracht. pïJ AAST zijn kunde en ontzaggelijke kennis, - was het vooral Boerhaave als mensch, die eerbied en bewondering afdwong. Zijn zede lijk overwicht was een krachtige factor bij het genezingsproces. Hij scheen te beschikken over middelen om diep in de ziel van zijn pa- tienten door te dringen en hun gebreken en zwakheden te ontdekken. Alleen de suggestieve kracht van zijn woorden was voldoende om de zenuwtoevallen welke onder de weezen te Katwijk heerschten te doen ophouden door de bedreiging, dat hij elk kind, dat niet in staat zou blijken zich tegen de aanvallen te ver zetten, met een gloeiend ijzer in het gezicht zou brandmerken. De Boerhaave's behoorden oorspronkelijk tot een Leidsche poortersfamilie. Zijn vader Jaco bus B. was, zooals we reeds hebben gezegd, predikant te Voorhout en zijn moeder Hagar Daelder, dochter van een Amsterdamschen koopman, wordt als een uitstekende vrouw geroemd. Hermannus Boerhaave trouwde op betrek kelijk laten leeftijd 41 jaar met Maria Drolenveaux. Eerst wilde hij financieel vol komen in staat zijn een gezin te stichten. Het was 'n zeer gelukkig huwelijk; Boerhaave was een vriendelijk huisvader en echtgenoot. De eenige schaduw van deze echtverbintenis was, dat van de vier kinderen, welke er uit werden geboren, drie op jeugdigen leeftijd stierven en alleen met zijn vrouw en dochter bewoonde hij langen tijd zijn fraaie bezitting „Poelgeest" tusschen Leiden en Haarlem. Zijn practijk bracht hem een groot vermogen op en hij liet zijn consulten goed betalen. Hij was zuinig van aard en hij kende geen grooter ge noegen dan na zijn arbeid in zijn huiselijken kring te verblijven, brieven te schrijven of met zijn vrienden en gasten den tuin te be wonderen. Boerhaave was een goed mensch, een groot geleerde en een geneeskunste naar in den besten zin des woords. W. S. Opbrengst motorrijtuigen- en rijwielbelasting zal waarschijnlijk hooger zijn. Aan de toelichting tot de begrooting van het Verkeersfonds wordt het volgende ontleend. De uitkeering aan het Verkeersfonds kon van f 32.184.956 teruggebracht worden tot f 29.726.550, een verlaging alzoo met bijna 2.5 millioen gulden. Deze gunstige omstandigheid is te danken aan het feit, dat de dekking van het bedrijfsverlies van de N.V. Ned. Spoox-wegen, voor 1938 op f 31.00.000 geraamd, voor 1939 aanzienlijk lager kon worden gesteld, nl. op f 22.000.000. De exploitatiekosten en lasten zullen vermoedelijk f 29.000.000 en f 91.000.000 bedragen of samen f 120.000.000. De ontvang sten worden geschat op f 97.000.000, terwijl de overige baten worden begroot op f 1.200.000. Dat diens ondanks de uitkeering aan het Ver keersfonds slechts rond 2.5 millioen lager is dan voor 1938, moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de uitgaven, uitgetrokken onder de afdeelingen der begrooting: tramwe gen, waterwegen, scheepvaart, toezicht op het vervoer van ontplofbare stoffen, landwegen en luchtvaart alle hooger geraamd moesten wor den dan de voor 1938 op die afdeelingen toe gestane bedragen. Dientengevolge beloopt het eindcijfer van de totale uitgaven van het departement van Wa terstaat op den gewonen dienst f 65.982.697 te gen f 67.379.319 in 1938. Wat de inkomsten aangaat moge dienen, dat die voor alle afdeelingen, op een enkele na, hoo ger konden worden geraamd. Slechts de inkom sten van de afdeeling spoorwegen moesten f 163.605 lager gesteld worden. Van beteekenis is hier de veel hoogere raming der inkomsten van de afdeeling landwegen t.w. f 34.816.386 tegen f 33.731.760 in 1938, alzoo meer f 1.084.626. Deze vei-hooging schijnt gerechtvaardigd met het oog op de verwachting, dat de motorrijtui gen- en rijwielbelasting in 1939 meer zal op brengen dan in 1938, nl. 1 millioen gulden. Voor de eerste maal is bovendien een bedrag opge nomen als opbrengst van de voertuigbewijzen. De opbrengst van de motorrijtuigenbelasting wordt voor 1939 geraamd op f 23.750.000 en van de rijwielbelasting op f 8.250.000, dat is tezamen f 32.000.000. Na aftrek van de ook in vorige ja ren in rekening gebrachte 4 pet. voor percep tiekosten der belastingen wordt als zuivere op brengst een bedrag van f 30.720.000 geraamd. Bij deze opbrengst zal overeenkomstig de wet tot instelling van een verkeersfonds, zooals die thans luidt, voor de rijkswegen in 1939 ten minste f 9.216.000 moeten worden besteed en zullen ten behoeve van de provinciale en ter tiaire wegen uitkeeringen moeten worden ge daan tot bedragen van rond f 8.362.700 en f 2.389.400. Voor de rijkswegen wordt in deze begrooting in totaal f 35.880.000 aangevraagd, waarvan op den kapitaaldienst f 26.664.000. Het wettelijk minimum is derhalve geheel op den gewonen dienst uitgetrokken. Bij de samenstelling van deze ontwerp-be- grooting is met het werkprogramma, dat voor de voltooiing van het wegennet is opgemaakt, zooveel mogelijk rekening gehouden. In het bij zonder is aandacht geschonken aan spoedige uit voering van die werken, waaraan de behoefte het grootst is. Teneinde zooveel mogelijk aan den eisch van een snelle uitvoering dier werken te kunnen voldoen, is, behalve op den gewonen dienst,, ook op den kapitaalsdienst een belang rijk grooter bedrag (f 6.664.000) meer dan voor 1938 uitgetrokken. Op deze" ontwerpbegrooting worden gelden aangevraagd voor den bouw va neen tunnel bij Velsen. Wegen in Noord-Holland. De bestaande rijksweg no. 2, gedeelte Amster damAbcoude, zal nog voorloopig tot de tot standkoming van den nieuwen rijksweg no. 2, voor het doorgaande verkeer moeten dienen, maar ook daarna door een belangrijk plaatse lijk en toeristenverkeer worden gebruikt. Ook het rijwielverkeer naar de dorpen in de Vecht streek en het Abcoudermeer zal belangrijk blij ven. Het is daarom gewenscht het reeds tot K.M. 7.800 aanwezige rijwielpad tot Abcoude door te trekken en verder een bocht in den weg te verbeteren. Voor een en ander is een bedrag van f 225.000 uitgetrokken. Ten aanzien van weg no. 1, gedeelte Amster damLaren wordt het volgende medegedeeld: In 1937 is met de verbetering van de traverse te Diemen begonnen, terwijl verwacht wordt dat de verbetering in den loop van 1940 vol tooid zal kunnen zijn. Voor de voortzetting van de verbeteringswerken in 1939 is daarom een bedrag van f 500.000 uitgetrokken. Het ligt in het voornemen zoo mogelijk het wegvale van een nader te bepalen punt beoosten Diemen tot het aansluïtingspunt met den nieuwen weg Eemnes-Hoevelaken kruisingsvrij te maken. Een plan in dien geest wordt thans uitgewerkt. Ten einde na vaststelling van dit plan zoo spoe dig mogelijk tot uitvoering daarvan te kunnen overgaan, wordt een bedrag van f 1.000.000 aangevraagd. Het bestaande gedeelte van den rijksweg no. 1 (AmsterdamLaren) tusschen den Amstel en de Hartveldsche brug voldoet niet aan de eischen, w'elke aan een met het oog op het door gaande verkeer hoogst belangrijken weg moeten worden gesteld, terwijl verbetering daarvan zeer kostbaar zou zijn, zonder dat een doel matige weg zou kunnen worden verkregen. Met de gemeente Amsterdam is overeenstemming verkregen over een regeling, volgens welke de gemeente bedoeld rijksweggedeelte zonder ver goeding in beheer en onderhoud zal overne men, nadat zij eerst een nieuw wegvak zal heb ben gemaakt tusschen het voorplein van het Amstel-station nabij de Weesperzijde en de Hartveldsche brug. in de kosten van aanleg van bedoelden nieuwen weg, welke bij de gemeente in beheer en onderhoud zal komen, zal door het rijk dan een bedrage van f 1.450.000 zijn te ver- leenen, waarvan f 1.000.000 wordt aangevraagd op den kapitaaldienst. Wegen in Zuid-Holland. Voor de verbetering van den rijksweg no. 4 tusschen den Deyl en het Haagsche Schouw, waartoe op den gewonen dienst van de begroo ting voor 1938 gelden zijn uitgetrokken ten be hoeve van grondaankoop, wordt een bedrag van f 250:000 aangevraagd om een begin met de uit voering van de werken te kunnen maken. Overigens is voor diverse plaatselijk verbete ringswerken op de wegen nos. 4, 8, 11, 19 en 20, gedeelte LoosduinenNaaldwijk, op den ge wonen dienst in totaal f 575.000 uitgetrokken. Voor vervanging van de Hoornbrug bij Rijs wijk door een nieuwe brug, waarmede in 1938 wordt aangevangen, wordt het in 1939 noodig geachte bedrag groot f 600.000 op den kapitaal dienst aangevraagd. Met de provincie Zuid-Holland is een over eenkomst gesloten voor verbetering van den provincialen weg WassenaarKatwijkNoord- Hollandsche grens met een nieuw wegvak Was senaarScheveningen in verband waarmede op de begrooting voor 1938 reeds een bedrag van f 100.000 werd toegestaan. Voor betaling van het rijksaandeel over 1939 in de kosten van deze verbetering wordt op den kapitaaldienst een be drag van f 300.000 uitgetrokken. Bruggen over de groote rivieren. De uitgaven voor den bouw van bruggen over de groote rivieren, het onderhoud van de ge reedgekomen overbruggingen en den aanleg van toeleidende wegen worden voor 1939 geraamd op f 9.410.000. Het bezoek van de Koninklijke Familie aan de hoofdstad, dat in ver band met de ziekte van H.K.H. Prinses Juliana, negen dagen langer heeft ge duurd dan oorspronkelijk vastgesteld, is thans ten einde. Woensdagmiddag om ruim kwart over één, nadat in de ochtenduren het Prinselijk Paar de reis naar zijn resi dentie had aanvaard, is ook H.M. de Koningin van het Paleis op den Dam vertrokken om zich eveneens naar Soestdijk te begeven. Tegen één uur reed aan de Damzijde van het Paleis een hofauto voor, welke feit op dit drukke tijdstip het publiek, dat begreep dat de Koningin zou uitrijden, van alle kanten deed toestroomen. Voor de „kleine steentjes" werd onmiddellijk een politieafzetting tot stand gebracht. Met groote belangstelling volgde men de laatste toebereidselen voor het vertrek. Er werden koffers in de auto geladen en dit was voor de omstanders een teeken, dat de Koningin thans voor goed de stad zou verlaten. Hoewel het zacht regende, werd de kap van den wagen neergelaten. Even later stapte de Koningin, die vergezeld was door een hofdame in de auto. Zij was gekleed in een donkergrijze bontmantel metlicht-grijzen hoed. Toen de auto, die geëscorteerd werd door twee motoragenten en gevolgd door een wa gen van de rijkspolitie, wegreed, steeg uit de menigte een luid gejuich op, dat de Koningin met een wuivend gebaar beantwoordde. De hofauto zwenkte de Mozes- en Aaronstraat in om via de Paleisstraat nog even op den Dam terug te keeren,, waarna het Rokin werd in geslagen en de stad in oostelijke richting werd verlaten. Op het moment dat de Lands vrouwe het Paleis verliet, werd de koninklijke standaard, die zestien dagen lang van Daniel Stalperts-koepel fier had gewapperd, inge haald. Het paleis, dat zich de afgeloopen weken in zulk een groote belangstelling van de Amsterdamsche bevolking en van duizen den niet-stadgenooten mocht verheugen, had zijn gewone aanzien herkregen. Mr. Van Sehaik weer voorzitter der Tweede Kamer. Bij Koninklijk besluit van 20 September 1938, is benoemd tot voorzitter van de tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting mr. J. R. H. van Sehaik, lid van die Kamer. W erkloosheidssubsidiefonds. In 1939 geen afneming der werkloosheid. Begin 1938 toont zes procent minder zorggevallen dan 1937. Aan de Memorie van Toelichting op de be- grootïng van het werkloosheids-subsidiefonds wordt ontleend: Bij het opmaken van de begrooting is de re geering er van uitgegaan, dat de werkloosheid in 1939 ongeveer van gelijken omvang zal zijn als in 1938. De eerste maanden van 1938 ver- toonen, vergeleken met 1937 een verbetering, die tot uitdrukking komt in een afname van het aantal zorggevallen met rond 6 pet. aange nomen is, dat deze verbetering gedurende het jaar 1938 in ongeveer gelijke verhouding zal zichtbaar blijven. Voor het verloop van het werkloosheidscijfer voor 1939 moet ev«ra thans nog een afwachtende houding wofPen aangenomen, weshalve noch met verbetering, noch met verslechtering rekening is gehouden Blijkens de jongste gegevens zal het jaar 1937 wegens gewone bijdragen volgens de schaal daaronder begrepen de bijdragen in de gemeen telijke kosten van controle een bedrag van 1' 96 millioen vorderen. Bij een vermindering der werkloosheid met 6 pet. zou voor 1938, on der overigens gelijk gebleven omstandigheden, op een evenredige verlaging der gemeentelijke uitgaven kunnen gerekend worden, d.w.z. op een verlaging van 6 pet. van rond f 125 mil lioen, uitmakende f 7.5 millioen. Als punt van uitgang voor de raming voor het dienstjaar 1939 kan mitsdien genomen worden f 96 millioen, verminderd met f 7.5 millioen of rond f 88.500.000. Voorts moet rekening worden gehouden met een aantal overheidsmaatregelen, die na 1937 getroffen zijn en die eenige correcties op dit cijfer noodzakelijk maken: le verbetering der steunregeling, zooals door verhooging der brandstoffen toelage, verhooging van het maximum steunbedrag, gedeeltelijke vrijlating van gezinsinkomsten f 1.700.000 2e uitbreiding der werkverschaffing f 2.000.000 3e. bijsteun aan kleine boeren f 3.150.000 4e. steun aan kleine tuinders f 1.560.000 Voor 1939 moet het bedrag der gewone bij dragen dan ook gesteld worden op rond f 97.000.000. De regeering verwacht een totale behoefte aan bijzondere bijdragen tot een bedrag van rond f 26.250.000. Op den gewonen dienst van het fonds is daarvoor f4.651.000 beschikbaar. Het restant ad f 21.599.000 is geraamd op den kapitaaldienst als voorschot, in de plaats tre dend van een bijzondere bijdrage. De regeering acht het oogenblik nog niet ge komen om voorstellen te doen voor dekking van het nadeelig saldo van de diensten 1935 en 1936. Zij zou daarvoor een tijdstip willen af wachten, waarop zij zich een duidelijker beeld zal kunnen vormen van de middelen en ver plichtingen van het fonds in de eerstkomende jaren. De gewone dienst sluit met een nadeelig slot van f 19.144.816.50.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5