Het Paard van Troje. BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 22 SEPTEM BER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 11' lAAT/Tf JBIRICU1IN Hitler en Chamberlain te Godesberg. GODESBERG, 22 September (D.N.B./A.NJ?.) De Führer en rijkskanselier is vanochtend om tien uur per extra trein te Godesberg aangekomen. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, arriveerde om 9 uur 03 per auto van Keulen op den Petersberg. Henderson werd voor hotel Petersberg ont vangen door den chef van het protocol Baron von Dömberg. Chamberlain's vertrek. LONDEN, 22 September (Reuter/A.N.P.) Toen Chamberlain om half tien vanochtend van Downingstreet vertrok, zag hij er zeer op gewekt uit. De menigte was hier merkwaardig stil. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Heston werd Chamberlain door een groote menigte toegejuicht. Het is zeer goed vliegweer. Boven België zal het toestel van den pre mier worden geëscorteerd door zes Belgische militaire vliegtuigen. Voor zijn vertrek van Heston zeide Chamberlain, dat een vreedzame op lossing van het Tsjechische probleem een essentieele voorbereidende stap is tot een beter begrip tusschen de volken van Engeland en Duitschland. Dat is op zijn beurt onontbeerlijk voor de grondvesting van den Euro- peeschen vrede. De Europeesche vrede is wat iknastreef en ik hoop, dat deze dag den weg moge openen dat te verwezenlijken. Chamberlain is om 10 uur 47 vertrokken. Volgens Havas is Chamberlain vergezeld van William Strang, Sir Horace Wilson, Wil liam Malkin, juridisch advise-ur van het Fo reign office en zijn secretaris Humphrey Da- vies. Kordt, de Duitsche zaakgelastigde en baron von Selzan, de eerste secretaris van de ambas sade, hebben Chamberlain een goede reis ge- wenscht. Het vliegtuig wordt bestuurd door Robinson en King. United Press meldt nader, dat Cham berlain om 11.36 op het vliegveld van Keulen is geland. Hij werd begroet door een afdeeling yah het z.g. doodskoppenregiment. Een militair mu ziekcorps speelde de volksliederen. Tot de genen, die Chamberlain verwelkomden, be hoorde Von Ribbentrop. Chamberlain beant woordde de begroeting van den aanwezigen militairen commandant Daarop reed de Britsche staatsman per auto langs den rechter Rijnoever naar den Petersberg. Een vredesplan van Chamberlain? Wat Chamberlain voor heeft aldus een United Persbericht uit Londen is nog uiterst geheim, doch sommige personen, die zeer goed zijn ingelicht, zijn van -meening, dat Chamberlain voor Hitier een plan voor den duur van 25 jaar op tafel zal leggen, dat een vier mogendhedenpact zal inhouden: een vredesplan, waarin voorzien wordt in een ge leidelijke begrenzing van de bewapening, het toegankelijk maken voor Duitschland tot de grondstoffen en misschien zelfs de teruggave van eenige koloniën. Intusschen zouden de ministers, zoo wordt uit zeer betrouwbare bronnen vernomen, zeer ongerust zijn om trent de situatie, gezien de nieuwe complica ties zooals het gevaar van een militaire dic tatuur in Tsjecho Slowakije. Chamberlain zou zich zeer wel rekenschap geven van het feit dat, tenzij een uiteindelijke beslissing spoedig bereikt worde, de situatie voor hem en ook voor Hitier niet meer te controleeren zal zijn, zoodat een vreedzame oplossing dan zeer moeilijk indien niet onmogelijk zou zijn. EERSTE KAMER. De voorzitter opende de beraadslaging over het adres van antwoord op de Troonrede: De heer Van Vessem (N.S.B.) zegt dat ook de nat. socialistische fractie het wénschelijk en noodzakelijk acht, de Troonrede met een adres te beantwoorden. Dit ontwerp echter is slechts schijnbaar een antwoord. Het gaat uit van de fictie dat de Troonrede een persoonlijk docu ment is van de Koningin, terwijl juist de mi nisters er de lijnen van hun bewind in hebben uitgestippeld. Uit betamelijkheid jegens de Ko ningin hebben we dit te bedenken. Er is groote ongerustheid in den lande ge wekt. Spr. herinnert aan de uitlating van het lid der R.-K. Staatspartij, den heer De Bruyn, die t.a.v. de werkloosheid in de1 Troonrede het verlossende woord gesproken wilde zien. Dit woord is niet gesproken. Staat ons nu de dicta tuur van de R.-K. Staatspartij in samenwer king met de sociaal-democratie te verwachten? Plet is geen toeval dat Dinsdagavond voor den katholieken radio-omroep de Joodsche Rabbijn De Hondt gesproken heeft over de dictatuur van Joseph in Egypte? De voorzitter: Vindt u dat dit veel te maken heeft met de Troonrede? De heer Van Vessem vervolgt dat als gevolg van die dictatuur al het vee, land, koren was opgekocht door Joseph, terwijl de Pharao. De voorzitter: En nu is het uit met Joseph en met Egypte. (Applaus). De heer Van Vessem hoopt dat het niet het begin is. Spr. waarschuwt voor een dictatuur van bepaalde politieke partijen. Spr. stelt voor, dat men zal overgaan tot het benoemen van een nieuwe commissie voor het opstellen van een ander adres van antwoord op de Troonrede. Het amendement-van Vessem wordt verwor pen met 26 tegen 17 stemmen. (Vóór de N.S.B., de anti-rev., van de r.-k. de heeren Michiels van Kessenich, Kropman, van Sasse van IJsselt en Fleskens, en van de christ.-hist. de heeren De Zwaan, De Savornin Lohman en Kolff, en de heer Van Rappard (lib.) Het geheele adres, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 39 tegen 4 stemmen (de N.S.B.) Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe Tsjechische regeering. Generaal Sirovy, de minister van oorlog, wordt genoemd als een der militairen, die vermoedelijk tot de nieuwe regeering zullen toetreden. De burgemeester van Praag, Zinkler, wordt genoemd als toekomstig premier. Hij staat bekend als de rechterhand van president Benesj. De Britsche vlieger Llewellyn verongelukt. De bekende Engelsche vlieger David Llewel lyn, recordhouder op den afstand Londen Kaapstad, is gisteravond bij een vliegongeluk te Lympne om 't leven gekomen. Het ongeluk ge schiedde bij het demonstreeren van een vlieg tuig. Zijn metgezel, een adspirant-vlieger, werd zwaar gewond* De weigering van subsitlie- verhooging aan de K. L. M. Wat de gevolgen zullen zijn, In „De Vliegwereld" vonden wij een artikel „Subsidie S.O.S.", waarin de gevolgen wprden uiteengezet, die een weigering door de re geering van verhoogd subsidie aan de K.L.M. zou hebben. (Zooals bekend, heeft de regeering inmiddels reeds verhooging van subsidie aan de K.L.M. geweigerd). Wij citeeren uit dit artikel het volgende: „Men verlieze niet uit het oog, dat het half millioen, dat de K.L.M. in de laatste jaren ontving, voor een verkeersbedrijf met internationalen omvang niet eens zoo veel is De spoorwegen bijv. ontvangen bij' ons 36 millioen per jaar! Bij dit halve millioen van overheidswege komt dan nog een zeer aanzienlijk bedrag van de P.TT., voornamelijk voor den dienst AmsterdamBatavia, maar ook de Euro peesche lijnen en in de eerste plaats de nachtdienst op Keulen, zijn voor een deel ge grondvest op de postcontracten die vele mil- lioenen opbrengen'. Toch verdient de K.L.M. op het oogenblik in verhouding' veel minder aan de post. Immers de afschaffing van het luchtrecht is een belangrijke sociale vooruit gang geweest, doch daarom nog geen finan- cieele. De P.T.T. verdient zoodoende minder uit dit briefverkeer en de luchtvaartmaat schappij dito. Nu moet men zich niet blind staren op de vermeerderde inkomsten van de K.L.M. in 1938. Zeker, het is juist, maar de uitgaven stegen in verhouding nog veel meer, zoodat de maatschappij verder van het rendement is dan in den voorzomer van 1937, toen zij er niet zoo heel ver meer van af was (vlak voor het ongeval met de Flamingo). De fi nanciën van de maatschappij vertoonen een tendenz welke men bij de meeste buitenland- sche maatschappijen kan waarnemen. Enge land heeft dit tijdig opgevangen door Im perial Airways een belangrijk hooger sub sidie toe te kennen". En verder: „Wanneer de regeering zoo lang door dik en dun de plannen van de K. L. M. gesanc- tionneerd heeft, kan zij nu moeilijk diezelfde maatschappij in den steek laten. Er is meer subsidie noodig, laat de K. L. M. deze krij gen! Minstens een millioen meer achten wij voor 1939 noodzakelijk, dus in totaal rond anderhalf millioen. En dit is nog geen bedrag om van te schrikken, wanneer men het ver gelijkt in verhouding tot buitenlandsche maatschappijen van een gelijkwaardigen om vang als de K. L. M. Met dat extra millioen kan tenminste een goed deel van de nieuwe vloot bekostigd worden". Inkrimping luchtnet en drastische bezuinigingen. Als gevolg van de weigering van subsidie- verhooging noemt „De Vliegwereld" o.a. in krimping van het luchtnet. „De AmsterdamBatavia-dienst moet blij ven zooals hij is. Dat wil zeggen, die kan geen veer laten. Die moet noodzakelijk op het hoogst mogelijke peil blijven, anders zou de K. L. M. de ruggegraat van haar bedrijf moe ten missen. Dit houdt de consequentie in dat de K. L. M. nieuwe toestellen voor dezen dienst dient te hebben. Dat zal dag en nacht vliegen in twee tot drie dagen worden. Daar ontkomt de maatschappij niet aan die het al jaren lang dezen kant uitgestuurd heeft. Maar waar moet de K. L. M. de millioenen vandaan halen om een nieuwe vloot te be kostigen? Daar is maar één antwoord op: uit drasti sche bezuinigingen! En wel zóó drastisch als men zich maar nauwelijks kan voorstellen. Het binnenland- sche verkeer bijv. zal ingekrompen worden, Het Europeesche net echter zal de grootste en de meeste veeren moeten laten. Diensten die maar even ongunstige bedrijfsresultaten opleveren zullen er onverbiddelijk uitgemikt moeten worden, al bezitten ze reeds een tradi tie van vele jaren, ja soms van de oprichting der maatschappij af. Wij denken hier bijv. aan het Scandinavië- verkeer, dat ongetwijfeld in dit noodgeval zal moeten teruggebracht worden tot de gering ste proporties. Dit verkeer is niet zoo heel best op het oogenblik. Er zijn op dit traject te veel kapers op de kust, als wij de maat schappijen, die momenteel een eerlijk aan deel in dit verkeer hebben, zoo eens mogen noemen. Immers er gebeurt niets illegaals hier op den luchtweg naar het hooge Noor den, alleen zijn er te veel maatschappijen die de verbinding van West Europa met Scandi navië onderhouden. De K. L. M. met di Zweedsche A. B. A. vliegen hier eendrachtig samen, met gedeeltelijken steun van de Air France en de Deensche D. D. L. men ziet hoeveel maatschappijen al in onze „pool" zitten maar daarnaast vliegen de Duit- schers en de Engelschen en de Belgen ook hun lijntjes naar Kopenhagen of Stockholm. De spoeling is op dit traject te dun geworden en de K. L. M. zal dan ook niet aarzelen haar verkeer op Scandihavië tot één dagelijk schen dienst te reduceeren als de nood aan den man komt. Naar Londen zoo stellen wij ons voor zullen hoogstens vijf diensten per dag ko men, alles gerekend voor het zomerseizoen. Parijs zal één of twee lijnen van de drie moe ten missen. De lijn FrankfortMilaanRome gaat er so-wie-so uit, evenals Hamburg, ter wijl Berlijn ook niet veel meer zal worden. Praag hangt te veel van de politieke toestan den af om er een oordeel over te vellen. Het Europeesch verkeer van de K. L. M. zal weer het aspect krijgen van tien jaar ge leden!" Massa-ontslag van personeel. Voorts zullen door de inkrimping, tal van vliegtuigen moeten worden verkocht en zal massa-ontslag van* personeel moeten volgen. ,De K. L. M. heeft op het oogenblik 1800 man personeel om en nabij, en een vloot van een zestigtal vliegtuigen. Dat wil zeggen rond dertig man per vliegtuig, al gaat deze ver houding voor onze berekening natuurlijk niet heelemaal op Maar nemen wij eens aan dat het wél kan en veronderstellen wij dat de K. L. M. na inkrimping veertig vliegtuigen zou overhouden, dan zouden op die basis fond zeshonderd menschen bij de K. L. M. hun brood verliezen l" HET TOONEEL Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer. Eerlijk gezegd gevoelde ik mij in de „groote familie", zooals de heer Kruyshoop in zijn inleidend woord Cremer.noemde, aanvankelijk wat onwennig. Zoo groot was mijn gebrek aan kennis van de Letterlievende Vereeniging, dat ik even in twijfel stond of het Trojaansche paard van dezen avond een oud paardje was dan wel kersversch getimmerd. Maar laat ik dadelijk zeggen dat de kennismaking heel plezierig was, de stemming goed en het ge- bodene uitstekend. Mijn onzekerheid was trouwens niet geheel zonder grond. Met de figuur van Marcus Moll, den steilen, egoistischen tyrannieken huis vader die den Bijbel op de lippen, een slip pertje in het verleden en een massa achter den elleboog heeft, schiep Henk Bakker nu niet bepaald een gloednieuwe tooneelfiguur en als we in het eerste bedrijf zoon en dochter, over vader hooren klagen, begrijpen we al dat zich binnen enkele uren aan dezen man een volkomen metamorphose zal voltrekken. Alleen, dat het zoo erg zal worden dat Marcus Moll in het bijzijn' van zijn heele familie met zijn jeugdzonde een dansje zal maken op frivole jazz-muziek, konden we niet verwach ten. En er moet dan ook heel wat gebeuren voor het zoover is. Niet alleen blijkt het typistetje waaraan Marcus Moll indertijd zijn hart verloren heeft, de heele historie hunner liefde te boek gesteld te hebben en vraagt ze nu van hem, den uitgever, die roman te publi- ceeren, maar de jeugdliefde heeft ook nog andere gevolgen gehad. En als daar dan een charmante jongedame het tooneel ophuppelt en Moll Jr. blijkt smoorlijk op dit meiske verliefd te zijn, dan houden we ons hart vast. En ook Ma Moll's geweten is niet heel en al zuiver. Was daar in haar vaders fabriek niet een knappe bediende, van wien zij wreed gescheiden werd om in de armen van Pa Moll gestuurd te worden? Het lijkt een tragedie te worden en werkelijk, tusschen tragedie en klucht rijdt dit Trojaansche paard dan ook met wilde zwenkingen heen en weer. Maar de klucht wint. De romanschrijfster blijkt een genialen aanleg te hebben voor intrigues, de dochter is uit een volkomen eerbaar huwelijk gesproten, de vader toont een betere inborst te bezitten dan wij vermoedden, Henk Bakker laat zich opnieuw kennen als een handige ontwarrer van knoopen, schrijver van spelen die precies geven wat 't publiek wil. Cremer heeft een lofwaardige voorstelling van Bakker's blijspel gegeven. Het liep alles op rolletjes en in het tempo dat een dergelijk stuk vraagt. Het leeuwenaandeel van het succes was voor den auteur-acteur. Bakker verstaat het zoo'n man als Marcus Moll op pooten te zetten en hij speelde met allerlei aardige wendingen de dankbare rol. Werkelijk heel komisch was de huwelijksrede in het eerste bedrijf. Jo Bremer, zijn vrouw, had tegenover hem geen gemakkelijke taak, maar zij kweet er zich bijzonder goed van. Vooral de scène in het derde bedrijf, waarin zij tegenover haar vroeger en. vriend geplaatst werd, was uitstekeh'd, trouwens ook van Wim Nottelman. Dat was een stukje tooneelspel, waarin werkelijk dramatische spanning zat. Dat Eki Bouwer weinig moeite had met de rol van Ita Strebor, de romanschrijfster, is te begrijpen. Zij heeft een mooie geschoolde stem en wist zelfs het lange exposé in III levendig te houden. Waarom de regie haar voortdurend op dezelfde plaats midden op de sofa plaatste, is mij niet heel duidelijk. Dat maakte die scène noodeloos moeilijker. Van het jonge volk op de planken trof mij Emmy Fuchs het meest door haar na tuurlijk spel. Daar zat pit en flair in. De moeilijke rol van Peter was den vertolker nog wel wat zwaar, maar hij maakte den jongen man toch wel aannemelijk. Er zijn nog een paar bijfiguren in het stuk, de broer en de zwager van Moll, waarvan de heeren Crombouw en Oostwald grappige typen maakten. Anneke de Wilde speelde Tine, de dochter, fleurig en Annie Hensen had succes met haar aardige dienstbode. Aan het slot huppelde de heele familie eendrachtig op het tooneel rond en gaf zoo al een voorproefje van het bal in het gebouw van den Kegelbond, waarvan we hopen dat de stemming er even enthousiast was als in de zaal. Er waren vele mooie bloemen voor de spelers. P. H. SCHRÖDER. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER REINALDA. Naar wij vernemen is de heer M. A. Rei- nalda wethouder van O. W. en Volkshuisves ting, verhinderd morgen, Vrijdag, zijn ge wone spreekuur ten Stadhuize te houden. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Het winterhalfjaar voor de Haarlemsche Friezen is op 20 dezer geopend met een „gear- komste" in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond, welke door „de lansljue" flink bezocht was. In zijn toespraak tot de leden getuigde de voorzitter van het vertrou wen, dat ook in dit seizoen de bijeenkomsten gezellig zouden zijn, als gewoonlijk. Li het teeken van „formeits", zonder verdere pre tentie, stond dan ook de eerste avond: zang van het koor, onder leiding van den heer J. Post, voordracht van mevrouw Stienstra— Vledder en een geestig „praetsje" van den tweeden Secretaris, den heer G. de Boer, wer den afgewisseld met het gemeenschappelijk zingen van „heitelanske" liederen, onder be geleiding van het pas opgerichte strijkje. Een vermakelijke één-acter, „Pension Nij-Frisia" van R. Brolsma besloot deze eerste samen komst. Van de gelegenheid tot „efternei dounsjen" is gehoorlijk gebruik gemaakt. PERSONALIA Onze stadgenoote mej. M. M. Luiting is be noemd tot leerares naaldvakken aan de Chr. Industrie- en Huishoudschool te Leeuwarden. VOORBEURS TE AMSTERDAM De internationale politieke situatie wordt, na het toegeven van de Tsjecho Slowaaksche re geering, kalmer beoordeeld. Daar staat echter tegenover, dat in enkele landen de gebeurtenis sen, zooals die zich thans voltrekken, nog wel een nasleep kunnen hebben. En men acht het niet uitgesloten, dat de munteenheden dezer lan den daardoor zouden kunnen worden beïnvloed, zij het dan ook, dat die invloed waarschijnlijk van voorbijgaanden aard zou zijn. De wisselmarkt te Amsterdam had intusschen hedenmorgen een kalm verloop en in de koer sen van de vooraanstaande deviezen kwam geen of geen onemenswaardige verandering. De Ame- rikaansche dollars bewogen zich rondom 1.85, waarbij de omzetten van bescheiden aard wa ren, Het pond sterling bleef op het niveau, waarop het zich reeds dagen achtereen bevindt en werd verhandeld tegen prijzen loopende van 8.92 1/16 tot 8.92 5/16. De Fransche francs lagen iets gedrukter in de markt en werden afgedaan tegen prijzen, va- rieerende van 4.99 13/16 tot 5.00 3/16, hetgeen wellicht verband hield mét de overweging, dat het Fransche devies in het bijzonder gevoelig is voor aangelegenheden van internen politieleen aard. Belga's waren 31.18 a 31.22. Het disagio voor Belga's was een kleinigheid ingekrompen en bedroeg 11 yz cents voor 1 maand en circa 53 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs wa ren 41.90 a 41.94. Voor de Scandinavische devie zen werden zoo goed ais onveranderde koersen vernomen. Duitsche marken waren 73.95 a 74.05 Registermarken waren iets beter gedisponeerd en werden tegen 27 7/8 afgedaan. De niet officieele vroegbeurs had een kalm voorkomen. De stémming was aan den gedruk- ten kant. De locale fondsen waren hier en daar iets lager. Amerikaansche waarden kwamen eveneens eenigszins beneden de vorige notee- ria""" SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 7.38 uur. Zondag: Ochtenddienst te 6.30 uur. Middagdienst te 1.30 uur te Synagoge. Rousch Haschonoh: Zondag: Avonddienst te 7.20 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 6.30 uur Maandagmorgen: Predikatie voor Tekieath Sjofar te circa 9 uur. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avonddienst bij het invallen van „nacht". Tsoum Gedaljoh: Ochtenddienst te 6.15 uur. Middag- en avonddienst te 5.30 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 6.15 uur. De Avonddienst op Donderdag, alsmede Tal- Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Donderdag te 7.15 uur. De Avnddienst op Donderdag, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. DE H.A.W.E.T. De N.V. Kremer's Koffie en Theehandel alhier verzoekt ons mede te deelen, dat bij sommigen de schijn gewekt is, dat door haar koffie en thee wordt geschonken op de Ten toonstelling de H.A.W.E.T. Dit is echter niet het geval. Zij heeft alleen koffie en thee be schikbaar gesteld; deze artikelen worden door den pachter van het Concertgebouw tegen gereduceerde prijzen verkocht in overleg en met toestemming van het bestuur der H.A.W.E.T.. AUTO TEGEN EEN BOOM. Li de Willem de Zwijgerlaan reed Woens dag morgen half twaalf een personenauto, bestuurd door een 18-jarigen chauffeur uit ,Bloemendaal, in een kuil van het plaveisel. Door den schok verschoven eenige goederen achter in den wagen, waardoor de bestuur der zóó schrok, dat hij het stuur een weinig te veel naar links trok. De auto botste tegen een boom, die ontveld werd. De wagen werd aan de voorzijde zoo zwaar beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De chauffeur kreeg een neusbloeding; hij werd door leden van den ongevallendienst behandeld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.92 3/16. Berlijn 74.05. Parijs 5.00 1/8. Brussel 31.20. Zwitserland 41.92. New-York 1.8415/16. 12.— uur. Londen 8.92 3/16. Berlijn 74. Parijs 5.00 Brussel 31.20. Zwitserland 41.92. Kopenhagen 39.82. Stockholm 46. Oslo 44.82. New-York 1.85. Praag 6.38. Italië: a. vrije lire 8.90. b. reislire 8.75. bankpapier 7.25 HAARLEM, 22 September, Ondertrouwd 22 September: W. A. van Andel en L. C. Schijf; A. J. Hermans en C. M. van Engelen; P. A. J. de Lange en C. J. M. v. d. Vlugt; P. C. v. d. Helm en L. W. A. Kenter. Getrouwd 21 September: H. T. Polman en W. H. Smitc; 22 September: B. C. Boskamp en M. E. Koelemeijer; E. Fenger en C. G. Jong. Bevallen 20 September: C. M. den Hartog— Kuipers, z.; N. M. van Roodev. d. Wolf, d. 21 September: C. J. de BruijnGroenendaal, d.; A. C. PaulusPik, d.; H. S. Beksvoort v. Oldemark, z.; E. HofkesBruinzeel, z.; 22 September: W. E. Nijenhuisde Wilde, d. Overleden 20 September: W. A. M., 7 j. z. v. H. W. Thoolen, Rollandslaan; 21 Sep tember: E. BronkhorstDichne, 62 j., Mina- hassastraat; C. Merison, 71 j., Westerstraat, C. M. Spruit-v. Reijsen, 60 j., Brouwersstraat. AERDENHOUT BOTER ONTVREEMD. Bij de politie werd kennis gegeven dat uit een kast in de keuken van een villa in de Merellaan een pond boter was ontvreemd. De huisknecht van de familie verdacht hiervan een persoon die kort te voren in de woning was geweest. Per fiets ging hij deze persoon achterna. Hij kon hem spoedig aanhouden. De man gaf dadelijk de boter terug. De huis knecht kon aan de politie een duidelijk sig nalement opgeven en het mocht de politie gelukken den man aan te houden. Het was B. wonende te Overveen. Behalve deze dief stal bekende hij nog verschillende andere diefstallen te hebben gepleegd. Nadat proces verbaal was opgemaakt werd hij op vrije voe ten gesteld. BLOEMENDAAL VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Dezer dagen hield de afd. Bloemendaal van den Vrijzinnig Democratlschen Bond haax eerste ledenvergadering in dit seizoen. Bij het begin memoreerde de voorzitter, de heer W. H. Dalmeyer, de juist achter ons liggende viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin. Besloten werd, mr. L. G. van Dam candidaat te stellen voor lid van het dagelijksch bestuur. Als candidaten voor de a.s verkiezingen voor de Provinciale Staten zal de afdeeling voor stellen de heeren: mr. M. Slingmberg, mr. L. G. van Dam A. J. van Leusen. A. Cassée en mr. L. S. Römelingh. Goedkeuring werd gehecht aan het plan om te komen tot een gezamenlijke vrouwen club voor de afdeelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. M. MarreeBrandsteder, z. Ondertrouwd: J. W. Schmidt en R. B. Lees. H. de Bie en A. P. Kruimel. Getrouwd: geen. Overleden: J. M. van den Waarsenburg 72 J., wed. van H. B, van Egmond. W. Muller 53 j.. overleden te Haarlem. D. van Duijnen 70 j. HEEMSTEDE Liberale Staatspartij. Causerie door den heer S. Rijkes. Dinsdagavond hield de afdeeling „Heem stede" van de Liberale Staatspartij in het Ho tel-Restaurant „Den Hout" een algemeene le denvergadering, in verband met de candidaat- stelling voor de verkiezing van voorzitter van de partij, wegens aftreden van mr. W. C. Wendelaar. Na afloop van deze vergadering werd door den heer S. Rijkes, lid van den Raad Heem stede en oud-directeur van het Gemeentelijk Duinwater, Gas- en Electriciteitsbedrijf te Den Helder, een causerie gehouden over het, voor de gemeente-besturen zoo belangrijke vraag stuk „Zuivering van het afval- en rioolwater" In verband hiermede waren de besturen van de omliggende afdeelingen van de liberale Staatspartij tot bijwoning van deze lezing uit- genoodigd. Spr. gaf op overzichtelijke wijze een uiteen zetting van de voor bedoelde zuivering benoo- digde installaties en de werking hiervan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele leden en genoodigden gebruik gemaakt. De voorzitter van de afdeeling Heemstede, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, dankte den heer Rijkes voor zijn zeer interessante lezing. IJMUIDEN MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 22 September 1938 (A.N.P.) Tarbot 5058 ct. per kg. Tong 140106 ct. per kg. Heilbot 10264 ct. per kg. Griet f 34f 21 p. 50 kg. Groote schol f 21 idem. Middel schol f 25f 22,50 idem. Zetschol f 22—f 18 idem. Kleinschol f 17.50f 7.50 idem. Schar f 8f 2.80 idem. Tongschar f 35f 15 idem. Poontjes f 4.60 idem. Middel schelvisch f 24f 18 idem. Kleinmiddel schelvisch f 20—f 10 idem. Kleine schelvisch f 11—2.50 idem. Groote gul f 12—f 8 idem. Kleine gul f 7—f 2.70 idem. Wijting f 2,50f 1.05 idem. Makreel f 12.50f 6 idem. Versche haring f 2.70f 1.65 idem. Kleinmiddel heek f 13.50 p. 50 kg. Kleine heek f 11.50f 7.50 per 50 kg. Kabeljauw f 60f 26.50 p. 125 kg. Vleet f 1.40f 0.45 per stuk. Leng f 1.25f 0.60 per stuk. Koolvisch f 0.88—f 0.18 per stuk. Rog f 16.50f 12.50 per koop. MARKTBERICHT. Scheveningen, 22 September. (Versche visch) Tarbot (klein 5070 ct. per K.G. Griet 40—65 ct. per K.G. Tong 100—155 ct. per K.G. Middel schol f 11.40—f 14.20 per 40 K.G. Kleinschol f 4.70—f 11.60 per 40 K.G. Schar f 2.60—f 3.80 per 40 K.G. Bot f 4.80—f 9.50 per 40 K.G. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de trawlloggers: SCH 266, G. de Ruiter met f 259.70 SCH 132, W. Pronk, met f 163.90 en de trawl- kotters: SCH 177, T. Blok met f 178. SL 54, J. van Dam, met f 44 en 24 schokkers met tezamen f 1560 besomming. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Alma IJM. 44. Vangst: 100 manden schelvisch, 250 manden braadschelvisch, 40 manden gul en kabeljauw. 15 manden zwarte koolvisch, 60 manden wijting en radio, 50 manden ma kreel. 5 manden varia, 10 manden platvisch, totaal 530 manden. Utrecht IJM. 73. Vangst: 1600 manden, haring, 15 kantjes steurharing. Haarlem, IJM. 9. Vangst; 2000 manden haring, 65 kantjes steurharing. Dirkje RO 53. Vangst: 1200 manden haring, 12 kantjes steurharing. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 300 Oostzee IJM 147 f 1970 150 Perseus IJM 45 f 1200 825 Eveline IJM 115 f 2070 215 Limburgia IJM 54 f 1700 500 En Avant IJM 8 f 2190 695 Maria S. Ommering IJM 7 f 2880 900 Rotterdam IJM 112 f 2980 2800 Flamingo IJM 25 f 3950 80 Voorwaarts IJM 83 f 1130 Kotters: E 404 f840; E 170 f590. Loggers: KW 74 f 1700; KW 162 f310. HARINGVISSCHERIJ. SCHEVENINGEN, 22 September. Van de L iringvisscherij kwam hedenochtend binnen: SCH 250, L. Korving met 24 last. VLAARDINGEN. Van de haringvisscherij amen binnen: VL 78, H. van Zelm, met 20 last. KW 32, M. v. d„ Niet, met 30 last. VL 84, G. v. d. Snoek, emt 30 last en VL 29, C. Poot, met 23 last,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7