Haarlem's Dc Dagblad HERBEZETTING Wat Hitler geëischt zou hebben. Godesberg. Britsche pers over de besprekingen te Godesberg Spoortje spelen. WARE CATASTROFE IN DE VER. STATEN. De besprekingen te Godesberg van Sudetenland doordeTsjechen? BERICHT 56e Jaargang No. 16950 Uitgave Louren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- e Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM De Britsche minister-president Neville Chamberlain bij zijn aankomst op het vliegveld van Keulen. Rechts de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop. Achter Chamberlain de Engelsche gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson. Ive op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 23 September 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per Advertenliën •- 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel# f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje# «de rubriek. inkomst op het landsche zaken rlijn, Sir Neville Het woord is aan. (Een Amerikaansch mïllionair, die een zeer uitgestrekt stuk grond had gekocht, waarop zich nog een niet meer gebruikte spoorlijn be vond, benut deze nu om geregeld door zijn bezit te rijden). De speelgoedwinkel weet het wel, Het uitverkoren jongensspel, Is steeds nog spoortje spelen; Zij drommen voor het winkelraam, In onverzwakte aandacht saam, Om in 't vermaak te deelen. En als het zoontje op 't karpet, Zijn spoorwegnet in werking zet, Door vader hem gegeven; Dan speelt ook vader met den trein. Want jongens zullen jongens zijn, Tot 't einde van hun leven. De jongens in Amerika, Doen 't allen andren jongens na, De treintjesidealen, Zijn niet een landelijk symptoom, Maar als een dierbre jongensdroom, Een internationale. Een millionair is reeds een man, Die jaloezie verwekken kan. Nu is 't summum gekomen; Een levensgroote eigen trein, Dat moet toch wel het toppunt zijn. Van alle jongensdroomen. P. GASUS. Augustinus: Het is roemrijker den oor log te dooden met het woord, dan met het zwaard den vrede te winnen. In den naam van dit plaatsje aan den Rijn, waar Hitler en Chamberlain gisteren en van daag hun besprekingen hebben voortgezet, zul len allicht sommige Nederlanders een hoop vol symbool zien. De Hemel geve dat hun hoop worde bewaarheid. Als Chamberlain met leege handen zou terugkeeren zou het er wel heel gevaarlijk uitzien met den Europee sehen vrede. Dat wordt niet alleen bewezen door den hoogen toon en de stijgende eischen in de Duitsche pers maar ook door de oppo sitie tegen het thans gevoerde beleid, die zoo wel in Engeland als in Frankrijk tot uiting komt en door den ondernemingsgeest in lan den als Polen en Hongarije, waar men de kans schoon ziet om zijn minderheden terug te la-ij gen en bovendien gebiedsuitbreiding te verwerven. De oppositie in Engeland en Frankrijk laat zich steeds luider hooren. Zij acht de politiek van toegeven aan Duitsche eischen, in de hoop dat daaraan door gemeenschappelijk overleg een grens gesteld kan worden, gevaarlijk. In Engeland huldigen zoowel bekende conser vatieven die buiten de regeering staan als een deel der liberalen en blijkbaar de geheele Labour Party dit standpunt. In Frankrijk is verschil van meening in het kabinet-Daladier ontstaan. Hoewel dit nog niet tot ontslag van ministers heeft geleid is het duidelijk dat een spoedig succes der besprekingen in Godesberg zou moeten blijken om de eenheid der regee ring te kunnen handhaven. En terwijl ik dit schrijf komen ontstellende "berichten binnen. De speciale correspondent varf Reuter te Asch seint, dat de Tsjechen vanmorgen vroeg zijn begonnen met de her bezetting van het Sudetenland en dat te Oberlohma de Tsjechische opmarsch werd gestuit door het Sudetenduitsche vrijkorps. Eveneens uit Asch meldt Reuter, dat in het grensgebied groote verontwaardiging is ge wekt door nog onbevestigde berichten, dat bij de herbezetting van het Sudetenland dooi de Tsjechen vijftig Duitschers zouden zijn gedood. Tegelijkertijd komt uit Godesberg de merkwaardige mededeeling, dat de besprekin gen van Chamberlain en Hitler, die om half- twaalf vanmorgen zouden worden voortgezet, •tot een later uur zijn uitgesteld, dat Cham berlain een brief aan Hitier heeft gezonden en dat deze dien brief zou beantwoorden. Herbezetting van het Sudetenland door de Tsjechen.... vijftig Duitschers gedood het zijn nog onbevestigde berichten op dit oogenblik. Hun bevestiging zou een zeer ernstige zaak zijn. En het vertragen van be sprekingen te Godesberg, de uitwisseling van brievendit nieuws dat officieel is, geeft niet den indruk dat gisteren meer toenadering tot stand is gekomen en doet veeleer vermoe den, dat Chamberlain het noodig heeft geacht schriftelijke verzekeringen van Hitier te vra gen eer hij verder wil gaan met besprekingen. De Engelsche premier doet ongetwijfeld al wat in zijn vermogen is om den Europeeschen vrede te redden. Hij heeft daaraan een deel van Engeland's prestige geofferd en staats- prestige is in de oogen van velen een hoofd zaak hij heeft zijn eigen bewind op het spel gezet en een zeer moedige daad, nieuw in de historie, volbracht. Het optreden van Cham berlain wekt zeer zeker diepen eerbied. In zijn eigen land, in Frankrijk en in andere landen zijn er velen die er niet mee instemmen. Ik heb ook brieven en eenige ingezonden stukken ontvangen van lezers, die herinneren aan de Duitsche ambities die in „Mein Kampf", Hitler's boek, zijn opgesomd, opmerken dat de minderheden in Duitschland erger geknecht zijn dan de Sudeten-Duitsehers het ooit waren en geen vertrouwen hebben in eenige onder handeling met Hitier. 1 Eén dier lezers schrijft mij het volgende: „Uw pacifisme is pacifisme onder den druk der Duitsche wapenen. En heel Europa leeft onder dien druk. Het wordt tijd dat daaraan een einde komt. Niet door verder toegeven, maar door dreiging met dreiging en daad met daad te beantwoorden.Het is noodig, ook deze opvatting eens in uw blad aan het woord te doen komen." Ik doe dat dan bij deze maar stem er geens zins mee in. Als Chamberlain dreiging met dreiging en daad met daad had beantwoord was de Europeesche oorlog al weken geleden uitgebroken. Laat men toch begrijpen dat dit verreweg het ergste, het verschrikkelijkste van alles is en dat zulk een ontzettende ramp al het andere duizenden malen in beteekenis overtreft! Anderen verwijten mij dat ik in bepaalde artikelen niet heb geschreven over het lot dat Joden, pacifisten, socialisten e.a. in Tsjecho- Slowakije zou treffen onder Duitsche over- heerschmg. Natuurlijk ben ik daarmee be gaan, maar het is niet mogelijk in ieder stuk alle aspecten van een bepaalde zaak voort durend weer op te sommen en ik vraag op nieuw: wat is de grootste ramp? Zijn die Jo den, pacifisten, socialisten plus alle andere richtingen in Tsjecho-Slo vakij e en in vele andere landen er soms beter aan toe als men hen in massa gaat afslachten in een oorlog? „Er is geen reden tot tevredenheid, ook niet voor u", eindigt een briefschrijver, die op merkt „dat het zwarte dagen voor het huma nisme zijn." Heb ik mij tevreden over den internatio nalen toestand getoond? Ik ben er mij niet van bewust. Wel heb ik voortdurend de aan dacht gevestigd op iederen factor die hoop geeft op vermijding van den oorlog, op iedere wijziging in de traditioneele opvattingen om trent staatsprestige, die kans geeft op toena dering. LONDEN, 23 Sept. (Havas) Een bijzondere verslaggever van de Daily Express geeft de volgende opsomming der eischen, welke Hitier waarschijnlijk heeft gesteld: 1. Directe verkleining van het' leger van Tsjecho Slowakije. 2. Indirecte controle op de Skodafabrieken en een verbod voor deze fabrieken wapenen te vei'koopen aan staten, die niet op goeden voet staan met Duitschland. Orkaan eischte reeds 441 dooden. Fire Island en Westhampton Beach letterlijk weggevaagd. NEW YORK 23 Sept. Het aantal dooden ingevolge de vloedgolf en overstroomingen, veroorzaakt door den orkaan, is gestegen tot 441. De herstelde verbindingen hebben thans den volledigen omvang der vernie lingen in New England, New York en New Yersey, aan het licht gebracht. De schade aan eigendommen toege bracht is gestegen tot boven 150 mil- lioen dollar. Honderden menschen worden nog vermist en in New Eng land alleen zijn 5000 bewoners dak loos. De stad New London in Connecti cut is gedurende 30 uur van elke verbinding met daarbuiten verstoken geweest. De stad is bovendien geteis terd door een zwaren brand. Verscheidene steden en dorpen in New England zijn overstroomd. Andere werden door het water bedreigd. De door de regens gezwollen rivieren blijven nog steeds wassen. Fire Island en Westhampton Beach op Long Island zijn, uitgezonderd enkele huizen, die ook zware schade hebben gekregen, let terlijk weggevaagd. Op Fire Island werden ongeveer 500 huizen vernield. De verkeerswegen zijn geblokkeerd door omgevallen boomen en duizenden forensen ondervonden vertraging, aangezien de trei nen niet verder konden. In Manhattan heeft men urenlang in het donker gezeten door storing aan de electrische leiding. De onder- grondsche spoor werd tot stilstand gebracht. De orkaan, die van West Indië noordwaarts ging heeft Long Island, Connecticut, Rhode Island en het westen van Massachusetts in vollen omvang getroffen. Hij loeide ook over Vermont en de grens van Canada, maar met minder kracht. Alle geteisterde gebieden heb ben krachtige maatregelen genomen om plunderingen te vermijden, en de orde te handhaven. President Roosevelt, heeft aange maand, alles in het werk te stellen om den nood te lenigen. Het verheugt mij natuurlijk dat verreweg de meeste inzenders mijn inzichten blijken te deelen. Van de afwijkende meeningen heb ik nu ook melding gemaakt. Ik kan niet al die stukken pro en contra gaan opnemen. Laat ons in Nederland het hoofd koel houden en beseffen dat wij een sterk vereend volk zijn, zooals de viering van het Regeerings- jubileum pas nog heeft bewezen.... zoowel aan onszelf als aan het buitenland. En laat ons blijven hopen op een succes van diegenen, die den oorlog trachten te verhoeden. R. P. 3. Verbreking der bondgenootschappen van Tsjecho Slowakije met Frankrijk en Sovjet Rusland. 4. Voorafgaande goedkeuring door Berlijn van ieder nieuw bondgenootschap van Praag. Volgens de Daily Express zou Chamberlain hebben geëischt: 1. De benoeming van een gemengde commis sie om de nieuwe grenzen vast te stellen. 2. Onmiddellijke demobilisatie der legers van Tsjecho Slowakije en Duitschland. 3. Een oproep tot den vrede door de regee ringen van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. 4. Internationale garantie van de nieuwe grenzen van Tsjecho Slowakije. Ward Price meldt aan de Daily Mail dat Duitsche kringen van meening zijn, dat de be raadslaging slechts gedurende een bepaalden tijd kan worden voortgezet. Daarna zal het Duitsche rijk 1 zijn vrijheid tot handelen hernemen. Ward Price meent evenwel te we ten dat de Rijksregeering besloten heeft bij zonderheden van het plan van Chamberlain te onderzoeken. Hoever wil Hitier gaan? Onder het opschrift „De vuurproef, welke bijdrage zal Duitschland leve ren?" schrijft de „Daily Telegraph" dat indien die bijdrage de angstige verwachtingen van Europa moet be vredigen, zij van zeer verre strekking zal moeten zijn. Wat ook de agenda van Godesberg is, er valt niet aan te twijfelen, dat de resultaten zullen aantoonen hoever Hitier gedreven is door het motief de Sudeten Duitschers te bevrijden, of dat dit slechts een voorwendsel was om zijn nog verder reikende ambities te verwezenlijken. Indien hij erop blijkt aan te dringen, zoo als zijn gecontroleerde pers doet, dat er een eind moet komen aan den Tsjecho Slowaak- schen staat, dan wordt de tweede conclusie onvermijdelijk, en zullen de gevolgen betreu renswaardig zijn. Houdt hij evenwel vast aan zijn verklaring niet te dulden-dat Duitschers door anderen overheerscht worden en geen wensch te koesteren anderen te overheerschen, dan wordt de hoop op een regeling aanmerke lijk beter. De „Times" schrijft: „De toekomst van Europa hangt af van het succes of de misluk king van de besprekingen te Godesberg. Mis lukken zij, dan zal het Britsche volk ongetwij feld zonder aarzeling elk beroep dat op haar gedaan wordt beantwoorden. Indien Chamber lain slaagt, dan kan het nog tijdig genoeg zijn om den militairen druk en tegendruk door een diplomatieken te doen vervangen en het ge meenschappelijk belang te dienen. De „News Chronicle" schrijft, dat men gis teren den geheelen avond gewacht heeft op het eerste tastbare bewijs van Hitler's op rechtheid, welke zou moeten blijken uit het staken der Duitsche troepenbewegingen, de ontbinding van het Sudeten vrijcorps en rust in het Sudetengebied. Een andere belangrijke voorwaarde is, dat de Duitsche eischen tot afstand van de zuiver Duitsche gebieden be perkt blijven, af te bakenen door een inter nationale commissie. „De maat is vol" PARIJS, 23 Sept. (Havas-A.N.P.) De bijna al- gemeene opinie van de Fransche pers weerge vend, schrijft Bourgues in de „Petit Parisien": Men moet in Godesberg goed weten, dat Frank rijk, na zoover mogelijk gegaan te zijn op den weg der verzoening, thans weigert deze gren zen te overschrijden. De Fransche openbare meening wil stellig een regeling, maar slechts tegen den overeengekomen prijs. Ook Tsjecho- Slowakije heeft de uiterste concessies gedaan en meer eischen zou gevaarlijk zijn. In de „Oeuvre" schrijft Madame Ta- bouis: Men telefoneert ons uit Godesberg. dat de Führer het recht zou hebben op- geëischt zijn hoepen van vandaag af in 't Sudeten Duitsche gebied te laten bin- ULlt anderen het voordeel, behaald door plaatsing van een Groentje in Haarlem's Dagblad niet misgunnen. Maar dat is nog geen reden om het zelf te versmaden. Plaats er ook een. nenrukken, over een diepte van 14 Kilo meter. Voorts zou Hitier weigeren de nieuwe grenzen van den Tsjechischen staat te garandeeren. Wel zou hij zich bereid verklaren, de voorwaarden voor een algemeene regeling te bestudeeren, teneinde den vrede in Europa te verze keren. Amerikaansche pers herziet haar meening WASHINGTON, 23 Sept, (Havas). Officieuze Amerikaansche kringen bewaren volkomen te rughoudendheid ten aanzien van den toestand in Europa, maar de openbare meening zou wen- schen, dat de regeering haar houding nader om schreef. Men merkt op, dat de eerste reactie der Ame rikaansche openbare meening, nl. zeer vijandig tegenover de voorstellen van Londen inzake Tsjecho-Slowalcije, een gevolg was van de be richten der Amerikaansche dagbladcorrespon denten, die zich sterk tegen de voorstellen van Londen uitspraken. Sinds de reis van Chamberlain naar Berchtes- gaden is nog geen officieele lezing gepubliceerd Pas sinds gisteren beginnen officieuze interpre taties uit Londen en Parijs in de Amerikaansche bladen door te dringen, welke de positie moei lijk noemen. Het „Foreign Policy Bulletin" schrijft: „De Vereenigde Staten, waar het gevoe len van isolatie sinds 20 jaar alle pogin gen tot internationale samenwerking verlamt, zijn niet bevoegd, een steen te werpen naar Engeland en Frankrijk". De andere bladen uiten een dergelijke meening. Zoo verneemt men ook: „Als deze storm tot bedaren is gekomen, zal het een dringende plicht van Amerika zijn, zijn buitenlandsche politiek in vol komen duidelijkheid te preciseeren". Hervatting tot een latei tijdstip op den dag uitgesteld GODESBERG, 23 September. (ANP) Naar van officieuze zijde wordt ver nomen is de voortzetting der bespre kingen tusschen Hitler en Chamber lain, welke oorspronkelijk was vastge steld op vanochtend half twaalf (tien voor twaalven Nederl. tijd) tot een later tijdstip op den dag uitgesteld. Reuter meldt nader uit Godesberg: De Britsche delegatie deelt officieel mede, dat Chamberlain een brief heeft gezonden aan Hitier. De tegen vanochtend vastgestelde bespreking is uitgesteld tot later op den dag. Op grond van de mededeeling der Britsche delegatie wordt vernomen, dat Hitier op den brief van Chamber lain zal antwoorden. RUSLAND RICHT ZICH TOT POLEN MOSKOU, 23 Sept. (Havas.) De waarnemen de volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Potemkin, heeft den Poolschen zaakge lastigde een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering er van in kennis gesteld wordt, dat de Sovjet-regeering het Sovjet- Poolsche niet-aanvalspact zou opzeggen, inge val de Poolsche regeering troepen op Tsje chisch gebied zou laten opmarcheeren. Sudeten Duitsche vrijkorps zou verzet bieden LONDEN, 23 September (Reuter). De speciale correspondent van Reuter te Asch seint dat berichten zijn ontvangen, dat de Tsjechen van ochtend vroeg een aanvang hebben gemaakt met de herbezetting van het Sudetenland. Te Oberlohma op eenige honderden meters buiten Franzensbad werd de Tsjechische opmarsch gestuit door het Sudeten-Duitsche vrijkorps, dat nieu we versterkingen ontvangt. In het geheele grensgebied zoo meldt Reuter uit Asch is groote verontwaardiging gewekt door nog onbevestigde berichten, dat bij de herbezetting van het Sudetenland door de Tsjechen vijftig Duitschers zouden zijn gedood. Kinderverlamming. Het nieuwe geval niet te Haarlem maar te Bloemendaal. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat te Haarlem een derde geval van kinderverlam ming was voorgekomen. Dit blijkt evenwel niet geheel juist te zijn, want bij onderzoek is aan den Geneeskundigen Dienst gebleken dat het kind, dat in een der Haarlemsche Ziekenhui zen ter verpleging is opgenomen, afkomstig is uit de gemeente Bloemendaal. TROEPEN UIT PRAAG NAAR KARLSBAD. PRAAG, 23 September (Reuter) Vanochtend om elf uur zijn 120 vrachtwagens met mili tairen uit Praag in de richting van Karlsbad vertrokken. Alle openbare gebouwen te Praag staan onder militaire bewaking. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Op de Donderdag te Haarlem gehouden vergadering van „Horecaf" is geklaagd over de drukkende lasten op het bedrijf 6 BINNENLAND. De P. T. T. moeten in 1939 weer f 8.5 mil- lioen winst opbrengen. 3 Het Landbouwcrisisfonds reken in 1939 op een tekort. 3 De minister van Defensie stelt nog verder gaande vlootversterking voor. 3 De verlenging van tijdelijke heffingen wordt voor drie jaar voorgesteld. 3 BUITENLAND. De Britsche pers over de besprekingen te Godesberg. 1 De Tsjechische troepen zouden Sudeten- Duitschland weer zijn binnengerukt. 1 De orkaan, welke in de Ver. Staten heeft gewoed, heeft meer dan 400 dooden ge- eischt. 1 Hedenochtend zijn te Godesberg geen be sprekingen gevoerd; wanneer deze zullen worden hervat Ls nog niet bekend. 1 Het tweede onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain is gisteren begonnen en wordt vandaag voortgezet. 5 Onder leiding van generaal Sirovy is een nieuw Tsjecho Slowaaksch kabinet ge vormd. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 8 Het continentale voetbalelftal, dat tegen Engeland zal uitkomen, zal op 23 Octo ber te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen ARTIKELEN. R. P.: Godesberg. j Bijzondere correspondentie uit Rome: Het oude Rome herrijst. 5 Voor de Jeugd n K. dc Jong; Orgelbespeling te Bloemendaal. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1