De wilde Zwanen TREFFERS H.D.-V ertellieg AKKERTJE V R IT DAG 23 SEPTEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Keuring van dienstplichtigen. Hoe deze aangevraagd dient te worden. In December a.s. zal de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. De gelegenheid om in die zitting een genees kundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan voor den dienst plicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkeiijken dienst zijn geweest. Personen, die bij een der keuringsraden of bij den herkeuringsraad voorgoed ongeschikt voor den dienst zijn verklaard worden niet meer tot een nader onderzoek toegelaten. Behoudens bijzondere machtiging van den minister van defensie worden voorts tot het on derzoek bij den herkeuringsraad niet toegela ten: a- zij, die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige oi" als zoodanig zijn ingelijfd; b. zij, die in November of December van het vorig jaar dan wel dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. vrijwilligers, behoorende tot de landmacht uitgezonderd den vrij willigen landstorm, tot de zeemacht of tot de overzeesche weer macht. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: le. dat de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk on geschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen. die door een der keuringsraden ge schikt werden verklaard); of 2e. dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie geen der keuringsraden uitspraak deed). Bij de aanvraag behoort, zoo eenigszins moge lijk. te worden overgelegd een geneeskundige verklaring, waaruit de vermoedelijke ongeschikt heid van den ingeschrevene blijkt. De aanvraag moet voorts vermelden den ge slachtsnaam en de voornamen (voluit) van den belanghebbende, jaar en datum van geboorte, de gemeente en lichting, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toe gewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkeiijken dienst vastgesteld, verder zijn volledig adres en tenslotte of hij reeds voor een der keuringsraden of den herkeuringsraad is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hierboven onder a, b of c bedoelde personen, keuring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring ge legen zou Zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan den voorzitter van den herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, Casuariestraat 16, 's-Gravenhage. Het zuur in Uw maag zou een gat in liet vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup- fielden wat zoutzuur (wat ezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat Original* foto van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40 per pakje en ƒ1.25 per groot pak. (Adv. Ingez. Med.) OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE AFSLUITING VAN DE GIERSTRAAT. Naar aanleiding van het bericht, dat de Gierstraat a.s. Maandag weer voor het verkeer zal worden opengesteld, zendt een winkelier uit de Gierstraat ons een klacht over het feit, dat die afsluiting dan week zal geduurd hebben. Hij heeft hiervan veel nadeel in zijn zaken ondervonden en begrijpt niet, waarom dit werk zoo lang heeft moeten duren. Wij vroegen aan de afd. Openbare Werken nadere inlichtingen in verband met deze klacht en vernamen daarbij dat, daar men overtuigd was. dat de bedoelde verkeersstrem ming voor velen onaangenaam zou zijn, met het "werk de grootst mogelijke spoed is be tracht. Vergeten moet niet worden, dat wan neer de tram in den eenen nacht een stuk rail had gelegd het volgende stuk eerst in den volgenden nacht gelegd kon worden omdat men bij de trammaatschappij natuurlijk niet over een onbeperkt aantal werkploegen be schikt. En dan heeft het beton tusschen de rails een behoorlijken verhardingstljd noodig. Een en ander maakt, dat het werk niet spoediger kan geschieden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; London Regional 12.20; Ned. Brussel 1.05; Keulen 2.20; Deutschlandsender of diversen 3 50- Keulen 4.20; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.50: London Regional 8.20; Fransch Brussel 9.50; Ned. Brussel 10.20; Pauze 10.3010.35; Keulen 10.35. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen. 9 20 10.35. London Regional 10.35; Droitwich 11.50; London Regional 4.05; Droitwich 4.50; Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.00—12.00 Diversen. ARROND RECHTBANK. Pastoors opgelicht. Een 59-jarige bankwerker uit Utrecht zat op een gegeven oogenblik erg om geld ver legen. Nu is dat in dezen tijd helaas niet zoo'n vreemd verschijnsel. Wel vreemd is echter de manier waarop deze Utrechtenaar trachtte in deze behoefte te voorzien. Hij ging naar een pastoor in Bloemendaal en toonde dezen een brief waarin een verhaal stond over een zoon, die schreef dat hij zijn kostjuffrouw. die drie kinderen had, beminde. Als nu de vader niet spoedig kon ingrijpen zou de zoon met de kostjuffrouw in Heerlen gaan wonen. En als mijnheer pastoor nu het reisgeld wilde geven De pastoor gaf den man vijf gulden reisgeld, waarop deze op zijn beurt zijn ..kostbare" horloge als onderpand gaf. Later bleek den pastoor, dat het horloge nog geen twee kwartjes waard was, waardoor hij ook aan de geschiedenis van den zoon en de kostjuffrouw wel eenigszins begon te twijfelen. De bank werker, die gistermiddag wegens oplichting terecht stond bekende den brief zelf te heb ben geschreven. De Officier achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Er zijn echter verschillende dingen, die dit strafbare feit ver zwaren. De verdachte heeft namelijk een tocht langs verschillende pastorieën in ons land gemaakt en is er vele malen in geslaagd gees telijken op een dergelijke manier op te lichten. Het oordeel van de reclasseering is boven dien vernietigend, de man is absoluut niet re- classabel en wil niet werken. Mede gelet op het feit, dat verd. reeds 10 maal veroordeeld is vroeg spr. een gevangenisstraf van IV2 jaar met aftrek. De verdedigster mevr. Mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi vond deze straf veel te hoog. Bo vendien bestreed zij de dagvaarding op juridi sche gronden. Verdachte is na het mislukken van zijn huwelijk op het verkeerde pad geko men. Met klem drong de verdedigster op een clementer straf aan Een chique landlooper. Een chique landlooper zoo noemde de Offi cier van Justitie een Amsterdammer, die er zijn beroep van maakte in eerste rangs hotels te logeeren en dan te vertrekken zonder te be talen. In de bekendste Amsterdamsche hotels; het Amstel hotel, het Carlton hotel en hotel de lTïurope had de verdachte, die niet ver schenen was. gratis logies genoten. Ook hotel Duin en Daal te Bloemendaal had een tijdlang het twijfelachtig genoegen gesmaakt dezen zonderling onder haar gasten te mogen tellen. Op 23 Mei werd van uit een Amsterdamsch hotel telefonisch een kamer met badkamer besproken, zoo vertelde de directeur van hotel Duin en Daal. die als eerste getuige optrad. Na een verblijf van twee weken weigerde de gast echter de rekening te betalen. Eerst be weerde hij, dat er een fout in de rekening zat, doch later kon hij zich wel met het bedrag vereenigen en zou wel even in Amsterdam geld gaan halen. Toen er echter ook na dit uit stapje geen geld kwam kreeg de bezoeker een wenk maar te vertrekken, welke raad hij niet in den wind sloeg. Verschillende andere directeuren van de ge noemde Amsterdamsche hotels deelde mede, dat zij soortgelijke ervaringen met verd. had den opgedaan. Een vertegenwoordiger van een Amsterdam sche firma vertelde nog dat de verd. in het bezit is van twee inschrijvingen op het Groot boek van de Nederlandsche Werkelijke Schuld en wel een van f 2800 en een van f 48.700. Aan het kapitaal kan hij echter niet komen daar dit aan z-ijn kinderen moest worden uitbetaald. Verschillende malen had hij deze inschrijvin gen verpand. Thans is echter zijn faillissement aangevraagd. De Officier schetste verd. als een buitenge woon merkwaardig man. Hij voelt zich schijn baar beter thuis in het Huis van Bewaring dan in een eenvoudig pension. Verd. is op en top een man van de wereld, in zijn leven heeft hij veel gereisd en is altijd gewend geweest groote bedragen te verteren. Nu dit schijn baar niet meer mogelijk is. heeft hij zijn toe vlucht tot deze methode genomen. De Neder landsche hotelier dient hier tegen beschermd te worden. Spr. requireerde tenslotte drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Uitspraak van beide zaken op 6 October. MARKTBERICHT. Groentemarkt Haarlem op 21 September. Tomaten per KG 48. Heerenboonen per KG 1220. Snijboonen per KG 1025. Andijvie per kist 2040. Sla per kist 1025. Spinazie per kist 2050. Postelein per kist 1235. Uien per kist 501.00. Geelekool per kist 6080. Groenekool per kist 2060. Savoyekool per stuk 47. Bloemkool per stuk 816V2. Roodekool per stuk 47 ct. Komkommers per stuk 2\'z6 ct, Wortelen per bos 48. Selderie per bos 27. Prei per bos 26. Peterselie per bos 15. Radijs per bos IV25. Rabarber per bos 36. Spruiten per zak 60130. Rapen per zak 6090. Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen. Toch zijn „TREFFERS" voordeelig 8 CENT PER WOORD en voor betrekkingzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 Telef. 10209 (Adv. ingez. Med,./ De Stemmenjager ELSA KAISER. EEN overstapje, alstublieft?" zeide Ellen tamelijk luid om het straatlawaai te overstemmen. De jonge man, die voor haar op het tram bankje zat, keerde zich haastig om en staarde haar verbijsterd aan. Eensklaps stond hij vastberaden op, kwam tegenover Ellen zitten en keek haar met een blij gezicht aan, terwijl hij aarzelend zeide: „Neemt u mij niet kwalijk. maar uw stemik moet u zeggen dat ik zoo blij ben u in levende lijve te zien en niet enkel te hooren". „Hoezoo?" vroeg Ellen niet begrijpend. „U moet u bepaald vergissen „Onmogelijk!" onderbrak haar de elegante jongeman. „Er zijn maar twee werkelijk mooie radiostemmen, die van de Woensdagavond voordrachten en die van het wekelijksche boeken halfuurtje. Ik heb nooit gedacht, dat u zoo mooi en zoo bescheiden zoudt zijn! Zingt u ook?" „Heusch, u vergist u, ik heb niets met de radio te maken, ik studeer piano en treedt nog niet op". Ellen stond op om over te stappen, toevallig ging de jongeman denzelfden kant uit. Op de plaats van bestemming gekomen, spraken zij af elkander nog eens te ontmoeten en veer tien dagen later, toen Ellen met goed gevolg haar examen had afgelegd, maakten zij een uitstapje. Daarna waren zij twee maanden lang, heel erg gelukkig. Bernard was een aar dige jongen, vroolijk geestig en onderhoudend. Pas heel langzaam merkte Ellen dat hij niets van haar zorgen wilde weten. Haar aanhan kelijkheid bleek niet genoeg te zijn, hij werd ongeduldig, als zij hem van haar vergeefsche pogingen om werk te vinden vertelde. „Ga bij een cabaret werken", zei hij ein delijk spottend. „Je hebt een aardige stem, helaas ontbreekt je temperament. Je bent op den duur eentonig Zijn afspraken werden hoe langer hoe min der en hij belde zelden meer op. Toen Ellen hem op een middag, eenige dagen later, toe vallig onmoette, was hij in gezelschap van een ander meisje en zij begreep onmiddelijk dat zij slechts een avontuurtje voor hem geweest was. Hoewel zij zijn oppervlakkigheid dadelijk had gevoeld, gaf dit haar toch een vreemde pijn. Tegelijkertijd ontwaakte echter in haar den trots, zich er niet onder te laten bren gen, maar juist nu iets bizonders te bereiken. En plotseling herinnerde zij zich hun eerste ontmoeting. Toen had hij over haar stem ge sprokenWel, waarom niet? Met de piano was het toch niets Met groote moeite en allerlei listen, was zi, eindelijk tot de beroemde zangleerares door gedrongen. Zij werd geëxamineerd totdat zij heesch was en toen zeide de dame. „U zult vijf jaar lang als een koeli moeten werken, Copyright p. I. B. Box 6 Copenhagen Eenzaam stond Elize nu aan het verlaten strand. Nergens zag ii water tuurde, tot haar oogen zeer begonnen te doen, een zeil zé zy op de wijde, wijde zee een bootje. En hoe zij ook over het z\j al evenmin. En niet zonder droefheid vroeg zij zich af, hoe nu verder zou kunnen komen. Wat lag er allemaal in het zand? Elize bukte zich en raapte een paar van de vele door het water rond geslepen steentjes op. Aandachtig bekeek zy deze, om vervolgens te ontdekken dat alles wat door de zee aangespoeld was, glas, Ijzer en steenen, zyn vorm van het water, dat nog zachter was dan haar hand, ge kregen had. „Het water is onvermoeid, effent daardoor alles wat hard is". Elize dacht dit hardop en meteen voegde zij er aan toe: „Ik wil ook onvermoeid zijn. Dank voor deze les, wijde zee. Eens zullen je golven mij nttar m'n lieve broers brengen!" Nauwelijks had Elize dit gezegd, of haar blikken vielen op wat II veeren, elf in totaal. Haastig liep zij er heen en verzamelde de elf aangespoeld zeegras. En wat zag zy daarop? Witte zwanen- veeren. Er lagen waterdroppels op elke veer. Maar of dit dauw druppels waren of tranen, dat kon zy niet uitmaken. (Wordt morgen vervolgd.) Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op '1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez* Med.) niets anders dan werken, geen uitgangetjes, geen rustpoozen, geen pleziertjes, werken en nog eens werken! Zoo alleen kan ik iets uit a maken. Dus, let op, u hebt het zelf in de hand". Ellen begon te werken. Zij werd de slavin van haar leerares, ging niet uit, deed adem halingsoefeningen, zong trillers en loopjes en toonladders en werd tenslotte een operette ster van de eerste grootte. Toen bekende Ellen zichzelf, weliswaar met een bitter glimlachje: eigenlijk moest zij Bernard dankbaar zijn, door hem had zij haar stem ontdekt! Toen zij twee jaar aan de operette verbon den was, met „vast engagement voor vijf jaar", en reeds lang haar eigen wagen bezat, zag zij op een middag Bernard bij een tram halte. ,Hij heeft nog altijd geen auto!" dacht zij met een gevoel van verdriet en voldoening tegelijk. En zij kon er niets aan doen, dat zij haar wagen parkeerde, uitstapte en naar hem toeging. Doch hij herkende haar niet meer. Hoe zou het ook mogelijk zijn? De beroemde blonde Ellen in haar kostbaren bontmantel, leek in niets meer op de bescheiden, donkere Ellen die met een overstapje in de tram reed. Bernard keek zelfs niet naar haar, maar be spiedde voorzichtig en zoo onopvallend moge lijk, een mooi, heel jong meisje, dat bij de halte stond. Toen de tram eindelijk kwam en het meisje instapte, zag Ellen verwonderd dat hij langs haar heenliep en eenige banken verder ging zitten. Op het laatste oogenblik stapte Ellen ook in de tram die juist aanzette en ging achter het vreemde meisje zitten. De conducteur kwam. „Een overstapje", zeide het meisje zonder van het tijdschrift, waarin zij las, op te zien. Op dat oogenblik keek Bernard om, sprong op en zich over de leuning van de bank bui gend, zeide hij. „Die stem, dat is toch de stem van de radio, van het boekenhalfuurtje. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u aanspreek maar ik ben zoo blij u te zien Plotseling werd zijn mooie toespraak onder broken door een zilverklinkend lachje. Het was echter niet het vreemde meisje dat lachte maar een opvallend blonde dame in een kost baren bontmantel. „Dat is het dus, Bernard!" zeide deze dame en lachte nog steeds. „Alleen een truc! Enfin, ik ben je er in ieder geval dankbaar voor!" En zonder verder iets te zeggen sprong Ellen van de tram die juist remde voor de halte en liep met lange stap pen terug naar haar wachtende auto. „Wie was dat? vroeg Bernard verbijsterd. „Wel, de beroemde Claire Karten van de „Hill Operette", ik dacht dat u elkander kende", antwoordde het mooie jonge meisje. „Geen idee!" zeide Bernard humeurig en verdween naar het achterbalcon. Hij begreep zelf niet hoe het kwam dat hij zichzelf plot seling zoo belachelijk vond. (Nadruk verboden. Nieuwe bussen van de Brockway Maatschappij. Tien nieuwe wagens in bedrijf. Naar wij vernemen heeft de directie van de Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij thans geheel voldaan aan de voorwaarden, door het gemeentebestuur gesteld aan de verleening van de vei'lengde concessie, waarbij tien nieuwe autobussen in het bedrijf worden gebracht. Deze nieuwe bussen rijden reeds door Haarlem's stra ten. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE NAAR ARNHEM. Zondag 25 September organiseert de Am- hemsche Reddingsbrigade ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan nationale zwemwed strijden in het Sportfondsenbad te Arnhem. Twintig leden van de Haarlemsche Reddings brigade zullen aan deze wedstrijden deelne men. Voor alle nummers van het programma zullen leden van de H. R. B. starten. O.m. zullen uitkomen de dames: Haase. Houben, Stammes, Leyenaar, Weers en de heeren Vrugt, v. d. Meer, Rohlfs, Van Bruggen. Zondagmorgen 7.30 uur vertrekt het gezel schap per touringcar van de Groote Markt. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Looyer, Kamerlingh Onnesstraat 46, Kinderarmband: Zwiers, Kloosterstraat 66 rd, schakelarmband; J. Moerkerk, Dickmanstraat 35, blazer; F, Raap. Potgieterstraat 47, bijenkorf; J. W. Kuijper, Zijlweg 77, collier; A. Dekker, Overtonweg 17^ schoolétui; J. Enderman, Roerdompstraat 18 jekker; G. Zuurendonk, Bakkerstraat 144 rd., mandje; Starink. Harmenjansweg 16, over hemd; Martin. Voltastraat 1, portemonnaie met inhoud; Over de Linden, Schalkburger- gracht 60, portemonnaie met inhoud: M. J. v Poplen, Saturnusstraat 23. damesring; G Seisling, Jansweg 34, rijwielplaatje in étui: P. Troost. Teding van Berkhoutstraat 33. rij wielplaatje; N. G. Vonk, Oranjeboomstraat 59, rijwlelslot met ketting.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6