V* IAAT/TI EEMCtJTEN BURGERLIJKE STAND. Garage „Americain", Spaarne 6, Tel. 21502 /'V1/ TRICOTAGES /(MEP/ ?TJD!NCÏSj VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 13 Het uitstellen tier besprekingen te Godesberg. Het nieuws, dat de besprekingen zijn uitge steld heeft bij de wachtende journalisten be roering gewekt. De journalisten zijn van mee ning, dat het zou kunnen duiden op een ge heel nieuwe situatie. De hervatting van de besprekingen tusschen de beide delegaties hangt af van het antwoord dat Hitler Chamberlain op diens brief zal ge ven, aldus verklaart men te Godesberg. Naar het schijnt vraagt de Britsche premier van den Führer zekere verzekeringen, waar van een hervatting der besprekingen zou af hangen. Volgens United Press zou Chamber lain verlangd hebben, dat Duitschland geen enkele actie ten opzichte van Tsjecho Slowakije zal ondernemen zoolang de onderhandelingen voort duren. Den geheelen ochtend hebben de eerste mi nister en zijn medewerkers gewerkt. Zij zijn in voortdurende verbinding met Londen ge bleven. Proclamatie tot het Tsjeclio- Slowaaksche leger. PRAAG, 23 September (Havas) President Benesj en Matsjnik, de vroegere minister van oorlog hebben een proclamatie tot het leger gericht, waarin met name wordt verklaard: „Soldaten, De geheele natie en geheele bevolking kennen de ernstige bezorgdheid over de toe komst van den staat. De buitenlandsche propaganda maakt er gebruik van om het vertrouwen van het volk in de verantwoor delijke elementen, die belast zijn met de onderhandelingen, te ondermijnen. In deze moeilijke periode verlaat de on geruste bevolking zich op het leger, waarin het een waarborg ziet voor natie en staat. Bij iedere gebeurlijkheid zal het leger aan het vertrouwen der bevolking voldoening geven en het zal vastberaden en sterk en volkomen gedisciplineerd aan de zijde blij ven van den president der republiek". In een officieel communiqué wordt verklaard, dat wapenen slechts zullen worden gebruikt om de orde te herstellen, daar waar opstandelingen gewapende aanvallen doen op staats gebouwen. De regeering moet in het Sudeten- land de wettige orde handhaven, en kan niet dulden, dat daden van geweld worden gepleegd. Zij moet de eex-bie- dig'ing van het staatsgezag versterken bij hen, die in gewapend-en opstand zijn. Welingelichte Praagsche kringen verklaren het besluit van president Benesj om een militair aan het hoofd der regeering te be noemen als de uiting van den wil der ver antwoordelijke politieke en constltutioneele kringen, de rust te bewaren in het land, dat zich een groot offer moet getroosten. Daarom is de. keuze gevallen op den persoon van generaal Sirovy, die een groote populariteit geniet, en wiens naam verbonden is aan het roemrijke tijdperk van den Tsjecho Slowaak- schen strijd voor onafhankelijkheid.. De alge- meene overtuiging is, dat zijn populariteit en 't vertrouwen dat hij geniet in alle lagen dei- bevolking zal bijdragen tot een snelle kal meering der getroffen natie en het ook moge lijk zal maken zich gemakkelijk bij den nieuwen toestand aan te passen. Chamberlain richt zich tot Praag. „Alles wat tot incidenten kan leiden, dient vermeden." PRAAG, 23 Sept. (Havas-A.N.P.) Het volgende officieele communiqué is gepubli ceerd: „De regeering van Tsjecho Slowakije heeft van Chamberlain een boodschap ont vangen, waarin hij vraagt overal en vooral in streken met een gemengde bevolking al datgene te vermijden, dat aanleiding zou kunnen geven tot incidenten. Dit beroep wordt tot iedereen gericht en met name tot de Duitschers. Dergelijke incidenten moeten noch binnen de grenzen van Tsjecho Slowa kije worden verwekt, noch aan de andere zij de. Van Tsjechische zijde zal men zeer zeker al het mogelijke doen, opdat dergelijke inci denten en inmengingen van een twijfelach tig karakter zich niet zullen voordoen. De Tsjechische regeering herinnert aan haar uitnoodiging tot kalmte en orde. Zij zal al het mogelijke doen om de Engelsch-Duitsehe on derhandelingen niet in de war te sturen. Zij hoopt dan ook, dat alle andere elemen ten tot wie Chamberlain zich heeft gewend, hetzelfde zullen doen". 10.000 Haarlemsche school kinderen kunnen melk drinken. 33 OPENBARE EN 16 BIJZONDERE SQHOLEN WERKEN MEDE. Troepenbewegingen in de Elzas. STRAATSBURG, 23 September. Uit de geheele Elzas worden troepenbewegingen op groote schaal gemeld. Uit Nancy wordt vernomen dat alle garni zoenen in staat van alarm moeten worden ge bracht. Vooruitgeschoven posten aan den Rijn zijn door militairen bezet. (United Press.) A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf ƒ1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 23 September. Bevallen 20 September: A. M. Valkenier Sman. z.; A. Mullerden Otter, d-: 22 Septem ber^. I, ThuisCastien, z.; L. E. Boschv. d Linde, d.; 23 September: S. HartSchouw, d.; M. Th. KuijerBartels, z. Overleden 22 September: H. van Boekhoven, 69 j., Zaanenlaan; H. Wolzak, 67 j., Esschilder- straat. Nadat het College van B. en W. in 1937 in kennis was gesteld van de mogelijkheden om, met behulp eener van Regeeringswege te ver- leenen subsidie, melk aan schoolgaande kinde ren te kunnen verstrekken, mits deze verstrek king een eenigszins algemeen karakter zou dra gen, werd door den Directeur van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Dr. W. B. Smit, een onderzoek ingesteld naar den gang van zaken in eenige gemeenten, die reeds waren voorgegaan met de gebruikmaking der door het Centraal Schoolmelkcomité te 's-Gravenhage aangeboden medewerking. Bij voorbaat stond bij dat college vast, dat tenslotte de belanghebbenden zélf, den stoot zou den moeten geven tot de invoering van den maatregel, zoodat, door een rondvraag onder ouders, schoolinstanties en -besturen alsmede bij het onderwijzend personetcl, vooraf diende te worden vastgesteld of de maatregel al dan niet gewenscht werd. Op initiatief van den wethouder van Onder wijs, den heer A. G. Boes, werd te dien einde een Comité gevormd, met als adviseerende le den, de heeren H. van de Weyer, Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem en W. B. Smit, arts, directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, voorts als leden, de eerw. heer pastoor L. S. Schalke, mej. C. C. C. Stavenuiter en de heeren Th. M. J. Donkersloot, E. Geerts, J. H. Luyten, C. Overbeek, J. Panman en C. J. Rijkers. De heer Boes trad als voorzitter op terwijl de heer J. A. Pijzelman, chef der afd. Onderwijs ter Gemeentesecretarie, zich belastte met het secre tariaat. De moeilijkheden, waarvoor het Comité zich geplaatst vond, «/aren vele. Doch het Comité behield zijn optimisme en zijn geloof in de goede bedoelingen van den, door de Regeering bevor derden maatregel. Het plaatselijk Comité verkreeg de overtui ging. dat de naar voren gebrachte bezwaren on gegrond waren en werd daarin gesterkt door het oordeel van den Gemeenteraad, die zich, bij meerderheid op 19 Juni jl. vereenigde met het voorstel van het College van B. en W. om bij den aanvang van het schooljaar 19381939 aan te vangen met de verstrekking van melk aan de leerlingen der openbare en bijzondere lagere scholen, voor wie dit gewenscht wordt, tijdens de ochtendonuze op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag. Van dat oogenblik af- werden tal van onder handelingen gevoerd, ter verkrijging van een gezonden administratieven zoowel als finan- cieelen grondslag, waarbij wederom tal van moeilijkheden, doch thans van louter zakelijken aard, moesten worden onderkend en opgelost, opdat van meet af aan, de algemeene melk- voorziening aan duizenden schoolkinderen zich zou kunnen voltrekken op een goed opgezette basis. Door het Comité, daarbij gesteund door de adviezen van het Centraal Sehoolmelk Comité te 's-Gravenhage, werd veel, zeer veel werk verzet. Dank zij den gewaardeerden ijver van amb tenaren, die een berg werk hebben verzet om te komen tot groepeeringen der betaalklassen, kan thans aan de Haarlemsche ouders een plan worden Voorgelegd, dat rekening houdt met vrij wel alle-gezinsomstandigheden. Naar gelang van de inkomens en de gezinssterkte vavieeren naar een alles zins billijken maatstaf, de wekelijksclie schoolmelkbüdragen voorts van 2 tot 15 cent. Zelfs dit laatste bedrag is nog altijd aanmer kelijk minder dan hetgeen men betaalt voor ge pasteuriseerde melk, in flesschen, aan huis ge kocht zoodat ook oüders, die dit bedrag beta len, hun kinderen melk op school kunnen laten drinken zonder daarbij het gevoel te hebben, dat het product duurder zou zijn dan hetgeen er voor thuis wordt betaald. De ouders van kinderen, die de scholen be zoeken welke zich voor de melkverstrekking hebben verklaard, ontvangen binnenkort, in ge sloten enveloppe, een kaart, vermeldend het bedrag, waarvoor het wekelijks aan te schaffen schoolmelkkaartje op vertoon dier kaart ver krijgbaar is gesteld. Dat zij deze kaart dus goed bewaren: verlies er van beteekent vertraging aan gezien zonder een dergelijke kaart, de aanschaf fing van een schoolmelkkaartje niet mogelijk zal zijn. Nader zal worden bekend gemaakt aan de kinderen op school, wanneer met de afgifte der melkkaartjes en dus ook met de melkverstrek king een aanvang zal worden gemaakt. Aan de melkverstrekking zullen reeds deel nemen 33 openbare l.o. en 16 bijzondere scholen. De gemeente draagt niet bij in de kosten der melkverstrekking, noch in die van de uit voering van den maatregel. De geheele opzet steunt derhalve alléén op den wil en de daad der ouders zélf en op de hulpvaardigheid van het onderwijzend personeel. Dit zij nog eens uitdrukkelijk gezegd vooral aan diegenen, die meenden, in de algemeene melkvoorziening een daad der overheid te zien, terwijl het. naar het comité meent, in werkelijkheid eene is van het gezin en van dit gezin alléén. Het spreekt daarom vanzelf, dat het School melkcomité Haarlem en allen die het goed meenen met dezen, voor onze opgroeiende jeugd zoo nuttigen maatregel, rekent op aller begrip en medewerking, om het werk, dat op het punt staat te worden bekroond met den door velen lang verbeiden aanvang, uit te voeren niet alleen, doch ook in stand te hou den. Laten de offers van onderwijzers en ambtenaren, die het goed meenen met onze schoolgaande jeugd, niet te vergeefsch zijn en waardeering vinden door de medewerking van allen, indachtig het advies: Voor een gezonde jeugd, een krachtig volk! Voorloopig wordt de melkverstrekking die vermoedelijk in het begin van October be gint voortgezet tot Kerstmis. Dan moeten de financieele uitkomsten bekeken worden, want het Centraal Melkcomité heeft zich: slechts tot dien tijd voor een eventueel te kort aansprakelijk gesteld. Gehoopt wordt evenwel, dat ook na Kerstmis zal kunnen worden voortgegaan. Alcoy opnieuw gebombardeerd. Groot aantal slachtoffers Havas meldt uit Alicante, dat tien rechtsche vliegtuigen gistermiddag een groot aantal bommen hebben laten vallen op Alcoy, een plaats op 45 K.M. ten noorden van Alicante. Tengevolge van het bombardement zijn 20 menschen gedood en een honderdtgj gewond. Er werden 31 gebouwen verwoest. Het Zweedsche hospitaal werd beschadigd. De tien toestellen der aanvallers wierpen veertig bommen op het cen trum der stad. Luxe verhuur zonder chauffeur. 1ste klas wagens. (Adv. Ingez. Med.) De strafzaak tegen Mr. Rost van T onningeu. Behandeling zal morgen plaats hebben. Donderdag zou voor de Haagsche recht bank behandeld worden de strafzaak tegen mr. M M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, die in het num mer van 13 April van dat blad een artikel had gewijd aan de Ossche affaire, in welk artikel uitdrukkingen voorkwamen welke beleedigend voor minister Goseling werden geacht. Mr. Rost van Tonningen was evenwel niet verschenen en nadat verstek tegen hem was verleend, deelde de officier van justitie mede, dat hij een kleine redactioneele wijziging in de dagvaarding wenschte te zien aangebracht. Daar verdachte evenwel niet verschenen was, moet deze wijziging hem eerst beteekend wor den, alvorens de behandeling kan plaats hebben „De verdediger, mr. W. J. C. A. Nijgh", al dus ging mr. van Asch van Wijck voort, „heeft mij verzocht deze zaak vier weken te willen uitstellen, omdat hij pas Maandag j.l. de zaak van zijn collega heeft over genomen en hij in die korten tijd zich niet voldoende kon voorbereiden. Ik voel heel weinig voor dat verzoek. De minister is op 13 April beleedigd en toen zou de zaak op 12 Mei behandeld worden. Inmiddels kondigde men in openbare vergaderingen aan, dat men de zaak wilde rekken en dat men er geen haast mee had. Het bezwaarschrift, dat tegen de dagvaar ding is ingediend, heeft alle instanties door- loopen en thans zal de zaak eindelijk dienen. Nu komt de verdediger weer met een verzoek om uitstel, omdat hij niet voldoende inge werkt is. In het Nationale Dagblad stond evenwel aangekondigd, dat mr. Nijgh op 5 Juli in het R-A.I.-gebouw te Amsterdam over de Ossche zaak zou spreken, de zaak welke hij nu zegt niet te beheerschen. Het verzoek om uitstel is dan ook wel heel ongerijmd en spr. verzocht de rechtbank den termijn, noodig om de wijziging van de dag vaarding te beteekenen, zoo kort mogelijk te nemen. Hierna besliste de rechtbank, dat de be handeling morgen zal plaats hebben. RIJK MOET GRONDEN AAN- KOOPEN. Voor de werkverschaffing. BIJZONDERHEDEN OMTRENT DE BEGROO TING VAN SOCIALE ZAKEN. Het totaal van de in vergelijking met de be grooting van Sociale Zaken voor 1938 aange brachte verhoogingen bedraagt 14.269.386. De verminderingen bedragen in totaal 2.256.995, zoodat het eindcijfer voor 1939 hooger is 12.012.391. Onder de verhoogingen komen de volgende posten voor: Verhooging van den kapitaaldienst voor aankoop van gronden ten behoeve van de werkverschaffing 1.675.0Ü0; verhooging der bijdragen aan de invalidi- teits- en onderdomsfonds 8.350.000; Verhooging kosten ten behoeve van het jeugdwerk 1.800.000. Het bedrag der verminderingen bestaat o.m. uit de volgende posten: vermindering van de uitgayen voor de dis tributie van levensmiddelen 1.200.000; vermindering van de bijdragen in de kosten van verstrekking van kleeding, schoeisel, bed- degoed e.d. aan ondersteunde en te werkge- stelde werkloozen 800.000. Aan een staatscommissie zal opdracht wor den gegeven te adviseeren omtrent de wen- schelijkheid van 't brengen van wijzigingen in de thans geldende regeling van de financie ring der invaliditeits- en ouder domsverzeke- ring, in het bijzonder voor zoover de staat bij deze financiering is betrokken. De Röntgenstralenwet is tot dusver nog niet van kracht. De minister overweegt, deze wet in 1939 in werking te doen treden. Voor subsidie aan de „Stichting Landverhui zing Nederland" is een hooger bedrag uitge trokken. Teneinde de werkverschaffing in haar hui- digen omvang te kunnen handhaven, zal in meerdere mate dan tot heden het geval was, tot aankoop van gronden moeten worden overgegaan. Op den kapitaaldienst is daarvoor een hooger bedrag uitgetrokken. De bij komende kosten zullen dientengevolge naar evenredigheid stijgen. De uitgaven voor „bijdragen in de spaar regeling voor de aanschaffing van kleeding, schoeisel, dekking, enz,", waarvoor voor 1938 800.000 was uitgetrokken op het artikel voor den zgn. „B-steun", zijn thans in een afzonder lijk artikel opgenomen. Het aantal spaarders neemt regelmatig toe. Gelet op het huidige aantal spaarders, wordt geraamd, dat over 1939 ongeveer 80 pCt. van het aantal in zorg zijnde arbeiders, dat aan de spaarregeling zou kunnen deelnemen, inder daad zal sparen. Op grond van deze raming is voor 1939 een bedrag van 950.000 uitgetrok ken. Voor de kosten van de levensmiddelendistri butie is voor 1939 geraamd 5.500.000. Opgemerkt wordt, dat in dit totaal-bedrag geen kosten zijn opgenomen ter zake van een eventueele productie van blikvleesch. Indien en voor zoover de gedurende het jaar 1938 ge produceerde voorraad blikvleesch onvoldoende mocht blijken voor distributie ook gedurende het jaar 1939, zullen de gelden, benoodigd voor het vervaardigen van blikvleesch ge durende het jaar 1939, suppletoir ten laste van dit dienstjaar worden aangevraagd. Uitgetrokken is een bedrag van 2.600.000 voor de distributie van 6500 ton margarine aan werkloozen en armlastigen; voorts 1.600.000 voor distributie van 4000 ton bak en braadvet; 75.000 voor de distributie van plm. 350.000 KG versche, gebakken en ge rookte zeevisch; 200.000 voor de distributie van het benoodigde jaarkwantum groenten in blik; 175.000 voor de distributie van het benoodigde jaarkwantum tomatensoep in blik en 200,000 voor de distributie van ruim 10.000.000 K.G. versche groenten. Sinds 1898 In MANUFACTUREN Ostadestraat 4, telefoon 10413 (Adv. Ingez, Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM De onzekere toestand houdt nog steeds de gemoederen in beweging. Op de de wisselmarkt werd evenwel het evenwicht bewaard doordat de egalisatiefondsen de situatie onder con trole hielden. Te Amsterdam werd het Britsche pond ingezet op 8.92 1/168.92 3/8, doch het zakte weldra in tot 8.92, op welken prijs het Nederlandsche egalisatiefonds tot aankoopen overging, waarbij het nog al wat materiaal kreeg toegewezen. De Amerikaansche dollars, die werden ingezet op 1.85 3,8—1.85 1/2, liepen op tot 1.85 5/8, als toen ging het Nederland sche egalisatiefonds dollars tot dien prijs af geven en het wist voor zoover kon worden nagegaan, verscheidene posten te plaatsen. De Fransche francs lagen gedrukt in de markt, zij bewogen zich tusschen 4,99 14 en 4.99 3/4 terwijl het disagio voor termijnfrancs circa' 6 1/2 cents voor 1 maand 16 1/2 cents voor 3 maanden bedroeg. Belga's waren 31.2831.32, met een disagio voor termijn-belga's van circa 22 cents voor 1 maand en 68 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs bewogen zich rondom 42.Duitsche marken waren 74.0774.13. Op de niet-officieele vroegbeurs waren de locale fondsen gedrukt, en meerendeels lager. De Amerikaansche shares waren echter niet veel veranderd ten opzichte van de vorige of ficieele slotnoteeringen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Philad. n. Rott., 20 te Three Rivers. Narenta, Vanc. n. Rott. 21 van Glasgow. Bilderdijk, 20 v. Rott. te Tampico. Nieuw Amsterdam, Rott. n. N.-York 20 (n. m.) 100 m. v. Ambrose lichtschip. Binnendijk, Philadelphia n. Rott. 20 te Quebec. Narenta, Vanc. n. Rott. 23 te Southampton verw. HOLLAND—AFRIKA LIJN Randfontein (thuisr.) 22 te,^Antwerpen. Nijkerk (thuisr.) 22 v. Lorehzo Marques. HOLLAND— AUSTRALlè LIJN, Arendskerk, 22 v. Rott. n. Brisbane. HALCYON LIJN Maasburg, vertr. 2223 v. Kirkenes n. Rott./ Vlaardingen. Rozenburg, Rott. n. Bordeaux p. 21 Dungen. Stad Maassluis, 22 v. Narvik te Vlaardingen Stad Dordrecht, 22 v. Lulea te Vlaardingen Stad Haarlem, 20 v. Rott. Morphoubaai, Flensburg, 21 v. Rott. te Narvik. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN, Meerkerk, 22 v. Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDlè LIJN. Hoogkerk, 22 v. Rott. n. Hamburg. KON NED STOOMBOOT MIJ. Mars, 22 v. Messina n. Palermo. Orion, 22 van Setubal te Genua. Pygmalion, 21 v. Piraeus te Calamata. Stella, 22 v. Hamburg te Amsterdam. Aurora, 22 v. Amsterdam n. Rotterdam. Triton, 22 v. Amst. n. Rott. Ganymedes, 22 v. Amst. n. Rott. Oberon, 22 v. Amst. n. Rott. Alkmaar, 20 v. Callao te Valparaiso. Baarn, 20 van Arica n. MQllendo. Deucalion, 21 v. Bourgas n. Varna. Fauna, 21 v. Messina n. Palermo. Juno, 21 v. Thessaloniki n. Stamboul. Orestes, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Rhea, 21 van Palermo te Lissabon. Stella, 21 v. Hamburg n. Amst. Titus, Bourgas n. Amst. p. 21 Gibraltar. Venus, 21 v. Bari n. Amst. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 20 te Santoc. Amstelland, 21 v. Amst. n. Hamburg. Westland, 21 van Amst. te Buenos Ayres. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ Sarpedon, Japan n. Rott. 21 van Hongkong. Glenfinlas, Dairen n. Rott. 20 v. Manilla. City of Oran. 20 te Dairen, voor Rott. City of Bagdad, Saigon n. Rott. 20 v. Ko- lambugan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.) 22 te Southampton. Dempo (thuisr.) 22 v. Gibraltar. Garoet (uitr.) p. 21 Ouessant. Kota Agoeng (uitr.) 22 v. Hamb. n. Bremen. Siantar (uitr.) 22 v. Suez. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.) 21 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tawali (thuisr.) 21 v. Singapore. Marnix v. St. Aldegonde, 22 'van Amst. te Batavia. Poelau Bras (uitr.) 22 v. Suez. WIJKLIJN. Katwijk, 21 v. Bilbao n. Oslebshausen. SPAARNDAM SCHAAKCLUB „ONS GENOEGEN". Bovengenoemde vereeniging hield een leden vergadering voor het begin van het winter seizoen. Er werd besloten wederom met één tiental in den Noord-Holl. Schaakbond uit te komen. De speelavonden zullen gehouden worden iederen Donderdag beginnende 29 September. Tevens werd besloten om op Donderdag 6 Oc tober een demonstratieavond te geven HAARLEMMERMEER CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep is beroepen Ds. P. de Smit te Utrecht. DE LOONKWESTIE DER STEENLOSSERS. Donderdag kwam het nabij de Cruquius al hier, tusschen de steenlossers bij het lossen van dit voor Haarlemsche bouwwerken bestemd materiaal over het loongeschil weder tot een onaangename woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de hulp werd ingeroepen van de politie, die aan het incident spoedig een einde maakte. HILLECOM DEURWAARDERSBENOEMING. Tot deurwaarder bij de plaatselijke belastin gen is in de vacature van wijlen den heer Hüttner benoemd de heer Van Wijven, ambte naar ter secretarie. HALFWEG Mond- en klauwzeer. 100 veestapels aangetast. De zoozeer gevreesde veeziekte mond- en klauwzeer, woedt in hevige mate in de ge meente Haarlem merliedë en Spaarnwoude. In een week is het aantal gevallen ven 60 tot 100 uitgebreid. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND Opgave van 16 tot en met 22 September 1938. Geboren: Clasina Jacoba, dochter van A. Loos en D. Groot, Willemstraat 11. Theodorus Hermanus, zoon van P. W. v. Aacken en A. Zoetebier. Parallelweg 17, Jacob Werner, zoon van J. Keur en M. G. Schwartz, Schoolstraat 13. Ondertrouwd: W. Koper en M. J. Jakomeit, C. Huygensstraat 24; K. C. Vinken en C. A. Uitermark, v. Lennepstraat 39; J. van Hol te nen E. H. Keur, Zeestraat 51. Gehuwd: H. C. L. v. d. Laan en L. J. v. Toombergen, Zandvoortschelaan 158; F. Hal- derman en J. F. Zieck; A. Th. Vink en A. G. Verhage, Haarlem, Stuyvesantplein 25 zw., A. J. Koper en G. van der Meij, Smedestraat 13; G. L. Boot en J. P Gleske, Haarlem, Garen- kokerskade 61; G. Visscher en M. C. C. Drom mei. Eindhoven, Wolvendijk 82; J. Brand en A. Terol. BLOEMENDAAL VERGADERING TULNBOUW. De afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 27 Sept. in Rusthoek. Op deze vergadering wordt het werkpro gramma voor het komende seizoen vastge steld en vindt de prijsuitdeeling plaats van de gehouden onderlinge tentoonstelling bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan der af deeling. ST.-GENESIUS GEEFT EEN UITVOERING. De R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „St.-Genesius" opent het seioen met een opvoering op Zondag 2 October in hotel Vreeburg van „Het Wespennest", vroolijk spel van vacantiegeneugten in 3 bedrijven door J. W. v. d. Heyden en H. Bakker. Na afloop volgt een gezellig samenzijn. „LAURINAC-C1NEAC". De St. Laurentlus-groep van R.K Verken ners te Bloemendaal heeft reeds langer dan een jaar, onder leiding van den aalmoezenier kapelaan B. Henning. een Filmbureau „Lau- rinac Cineac" aan haar groep verbonden. Voor dit film-bureau, dat in hoofdzaak films draait betrekking hebbende op de padvinderij, be staat veel belangstelling. Verleden jaar werd vele malen de „Jamboree-film", eerst voor de Verkenners en daarna voor ouders en belang stellenden gedraaid. Sindsdien kwamen veel aanvragen om een herhaling bij „Laurinac- Cineac" binnen. Door de leiding der St. Laurentiusgroep is nu besloten om Zondagavond 25 September in de St. Adelbertus Campagna aan de Dennelaan te Bloemendaal nogmaals voor belangstellen den de Jahiboreefilm, de Verkenners film „Een dag in Verkennersland" en de Welpenfilm „Bij ons in de Rimboe" te vertoonen, afge wisseld met teekenfilms en actualiteiten. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 1500 Dirkje RO 53 f 1590 735 Uiver IJM 384 f 2170 2000 Haarlem IJM 9 f 2440 1600 Utrecht IJM 73 f 2000 515 Alma IJM 44f 1580 1700 Aneta IJM 82f 2130 MARKTBERICHT. (Versche visch) IJnv>fd«*n, 23 September. Tarbot 94—70 ct per K.G. Tong 130—90 ct. per K G. Heilbot 98—64 ct. per K.G. Griet f 29—f 14 per 50 K.G. Kleinschol f 16.50—f 5.50 per 50 K.G. Bot f 11.50—f 8 per 50 K.G. Schar f 3.10—f 1.70 per 50 K.G. Middel schelvisch f 20 per 50 K.G. Klemmiddel schelvisch f 16.50—f 10 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 5.80—f 1.65 per 50 K.G Groote gul f 9.50—-f 9 per 50 K G. Kleine gul f 5.50—f 3.20 per 50 K.G. Vjjting f 3—f 0.70 per 50 K.G. Makreel f 9.50—f 4.50 per 50 K.G. 'ersche haring f 2.75—f 0.90 per 50 K.G. Kabeljauw f 50—f 26 per 125 K.G. Leng f 1.45—f 0.80 per stuk Vleet f 0.63 per stuk Koolvisch f 0.60—f 0.20 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7