Het Werkfonds is een zegen. Thijs IJs knapt het weer op! K.L.M. blijft op centraal vliegveld aandringen. Heyd+'s Modeshow GOLDEN BOY. Van groot voordeel geacht. Broeken op de Hawet. ZATERDAG 24 'SEPTEMBER Ï938 H KA RL'EM'S DAGBEAD l'f Zoo constateerden de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam. De directeur-generaal van den Arbeid, Dr. Ir. A. H. W. Hacke, organiseerde een pers excursie naar Werkfonds-objecten in Haar lem en Amsterdam, waaraan ongeveer 40 journalisten uit alle oorden des lands deel namen. Van de rondleiding te Haarlem gaven wij reeds een uitvoerig verslag. Ook te Amsterdam werden eenige interes sante werken in oogenschouw genomen. Het grootste Werkfonds-object in de hoofdstad is de vergrooting van het Wilhelminagasthuis tot Academisch Ziekenhuis, een werk van f 1.827.000. Een gedeelte van dit werk is reeds voltooid; geconstateerd kon worden dat Am sterdam in de naaste toekomst een zeer mo dern ingericht ziekenhuis zal hebben, dat niet alleen aan de patiënten een uitstekende behandeling biedt, maar ook voldoet aan alle eischen van de opleiding der studenten. De restauratic van de Yleeschhal een der Werkobjcctcn te Haarlem maakt goede vorderingen. De Zuidelijke gevel (Spekstraat) is klaar en de Oostelijke gevel (Lepelstraat) maakt ook reeds goede vorderingen. Het nieuwe hoofdbureau van politie is in aanbouw aan de Marnixstraat. Er staat nog slechts een klein gedeelte van het betonge- raamte, maar wel was al te zien dat het groot en massaal wordt. Met moderne eischen is rekening gehouden. Als er een bom opvalt zal alleen het verwoeste deel buiten gebruik gesteld worden, maar alle andere diensten zullen ongestoord kunnen doorgaan. Boven dien zal het gebouw als een veste bij moge lijke onlusten goed verdedigbaar zijn. De bouwkosten zijn op f 1.670.000 geraamd. Aan de vergrooting van het vliegveld Schiphol is reeds f 500.000 verwerkt. Nu de regeering beslist heeft, dat Schiphol de na tionale luchthaven wordt zal zoo werd reeds van de zijde van het Amsterdamsche gemeentebestuur aangekondigd Amsterdam nog wel met nieuwe plannen tot het Werk fonds komen. Aan de verbetering van den Sloterweg is f77.900 verwerkt. Iedereen is het er evenwel over eens, dat de verbetering niet afdoende is. Er zal in de toekomst meer gedaan moeten worden om den nieuwen rijksweg Amsterdam- SassenheimDen Haag een goede aanslui ting te geven op de stad Amsterdam. Bij het Stadion wordt een nieuwe sluis ge bouwd. Als deze sluis aan de Nieuwe Meer met daarbij behoorende bruggen en andere werken kost deze f 500.00,- over drie maanden gereed is. zal de scheepvaart een nieuwe ver binding hebben tusschen de wateren van Rijnland en Amsterdam. De doorvaart kan dan om de stad heengaan, waardoor de vele vertraging bij de sluis aan de Overtoom ver valt. Er is eens berekend, dat dit oponthoud aan de schippers per jaar f300.000 kost! Ook de demping van het Rokin is een Werk fonds-object geweest. De directeur van Publieke Werken te Am sterdam deelde ons mede, dat Amsterdam op dit oogenblik aan Werkfonds-objecten uitgevoerd en toegezegd heeft een bedrag van f 14.000.000. Hij heeft evenwel nog verschil lende projecten, zoodat hij hoopt, dat over enkele jaren dit bedrag verdubbeld zal zijn. In ons nummer van Donderdag wezen wij er op, dat Haarlem van het Werkfonds ont vangen of toegezegd heeft gekregen een be drag van f 6.600.000. Als daarbij nog bedacht wordt dat het Werkfonds op dit oogenblik over f 160.000.900 beschikt, waarvan nu al f 140.000.000 geblok keerd is, dan blijkt uit deze cijfers, dat Haarlem er op kan bogen in verhou ding van andere gemeenten een zeer hoog bedrag gekregen te hebben van de gelden die het Werkfonds ter be schikking heeft. En, Haarlem heeft nog meer plannen! Wij herinneren aan het plan om de spoor baan HaarlemLeiden te verhoogen van de Brouwersvaart af tot voorbij de Zandvoort- sche Laan. een object van ongeveer V/z mil- lioen gulden. Op onze vraag aan den heer Hacke hoe het met dit object staat, zei hij, dat daarover nog geen definitieve mededee- lingen gedaan kunnen worden. De directeur van Openbare Werken, Ir. M. H. Maas, zei daarop veel beteekenend: Nu wij de toezeg ging óver de rioleering hebben, beginnen wij met de voorbereiding van dit nieuwe object. De heer Hacke wees nog op het feit, dat bij alle Werkfonds-objecten zooveel mogelijk ge tracht wordt Nederlandsche producten te laten verwerken. Alleen voor zeer sterke ar gumenten, zwicht het Werkfonds. Door de verwerking van Nederlandsche materialen wordt ook veel gedaan tot bestrijding der werkloosheid, ook al is dat niet steeds in „manweken" uit te drukken. Aan de lunch in het restaurant op Schip hol zaten ook als gasten aan de heeren M. A. Reinalda en S. Rodrigues de Miranda, wet houders van Openbare Werken te Haarlem en te Amsterdam. Beiden hielden een korte rede waarin zij hulde brachten aan het Werk fonds. dat een zegen voor ons volk is gewor den. De heer Reinalda prees bovendien de zeer vlotte werking van de leiding van het het Werkfonds, waardoor het een aangena me plicht voor de gemeentebesturen wordt werken voor te bereiden en de onderhandelin gen daarover te voeren. Na de excursie naar Werkfondsobjecten bood het gemeentebestuur van Amsterdam den deelnemers aan de excursie een thee aan in het restaurant van het Boschplan. Met be langstelling werd van dit Werkverschaffings object kennis genomen. Amsterdam is nu trotsch op het Vondelpark van 48 H.A., maar over 5 jaar zal vermoede lijk het geheele Boschplan zijn uitgevoerd, waardoor de hoofdstad dan een recreatieoord gekregen zal hebben van niet minder dan 860. H.A. Lofwaardig initiatief van „Haarlem's Bloei". Rondritten door de stad. Wij hebben reeds eenige malen melding ge maakt van de plannen van Haarlem's Bloei voor rondritten door de stad, ten einde de in woners van Haarlem in de gelegenheid te stel len tegen een gering bedrag (het is allerminst de bedoeling van Haarlem's Bloei „er aan te verdienen") een autotocht van ruim 2 uur door de gemeente en de onmiddellijke omge ving te maken en op deze manier hun stad be ter te leeren kennen. De volle medewerking is hierbij ontvangen van de Diensten van Open bare Werken, Hout en Plantsoenen. Bouw- en Woningbedrijf, zoo mede van de Politie, De eerste rit is reeds gemaakt, n.l. Vrijdag middag. Dit was een proefrit, waartoe Haar lem's Bloei uitnoodigingen had rondgezonden, waaraan verschillende leden van den Ge meenteraad en vele hoofden van takken van dienst gehoor hadden gegeven. Natuurlijk wa ren ook vele bestuursledene van Haarlem's Bloei aanwezig en de directeur dier stichting Deze proefrit mag als zeer geslaagd beschouwd worden. De tocht (met twee bussen van de firma gebrs. Du Mee, die ze welwillend beschikbaar had gesteld, wat door Haarlem's Bloei zeer werd gewaardeerd) ging door Centrum, Zuid, Oost, Noord en West, langs de oude gevels en langs de nieuwe van de villawijken en de stads uitbreidingen, die Haarlem in de laatste jaren rijker is geworden. Dat deze tochten zeker „in een behoefte zul len voorzien" blijkt wel hieruit, dat velen van de deelnemers aan dezen proefrit (toch allen inwoners van Haarlem!) Vrijdagmiddag door de bussen op plaatsen zijn gebrachtwaar zij nog nooit geweest waren. Zoo maakten-zij bij voorbeeld kennis met de nieuwe groote begraafplaats aan den Vergier- deweg (de Noorder Begraafplaats), waar de aula zulk een fraai centrum vormt en zal blij ven vormen als de begraafplaats uitbreiding zal moeten ondergaan. En dan het Noorder Sportpark! Hier werd uitgestapt en een wandeling gemaakt en ieder was vol bewondering voor den smaakvollen aanleg van dit park met het mooie rosarium en den fraaien vijver. Waarlijk breede opvat tingen en artistieke zin spreken zoowel uit den aanleg van het Sportpark als vao de be graafplaats. Haarlemmers, die tot uw schande zult moe ten toegeven, dat ge uw stad nog niet kent, geeft zoo spoedig mogelijk aan het bestuur van Haarlem's Bloei op, dat ge den eerstvol- genden rit wilt meemaken. Gij zult na afloop niet teleurgesteld zijn. Het ligt in de bedoeling dit seizoen nog een paar ritten te maken; de dagen, waarop die zullen gehouden worden (in ieder geval zoo ongeveer tusschen half vier en pl.m. half zes a zes uur) zullen nog nader be kend worden gemaakt. Laten onze stadgenoo- ten nu waardeering toonen voor dit lofwaar dig initiatief van Haarlem's Bloei, dat zeker onze stad ten goede zal komen. Onbekend maakt onbemind. U weet natuurlijk het adres van Haarlem's Bloei: Verkeershuis, Stationsplein 1 GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK. De wekelijksche Woensdagavondspreekbeur ten beginnen weder op 5 October a.s. te 8 uur n.m. in de kerk der Broedergemeente, Parklaan 34. Voorganger in dezen dienst is Ds. G. Alers, Ned. Herv. pred. te Dordrecht. In Oct. hopen voorts nog te spreken Ds. J. Cuperus, Herv. pred. te Doornspijk, Ds. J. H. F. Remme, Herv. pred. te Amsterdam en Ds. R. E. Damsté, Herv. pred. te Sluiswijk. lederen Woensdag wordt er samenkomst gehouden. HET TOONEEL Centraal Tooneel Als Clifford Odets, de jonge Amerikaansche auteur van Golden Boy, alleen de wereld van bokspromotors, gangsters, managers en straat meiden in zijn stuk had geteekend, zou zijn werk als milieu-schildering al de aandacht verdienen. Maar nu hij deze groep stelt tegen over de eenzame figuur van Bonaparte den groentenboer, den eenvoudigen half-Italiaan- schen Amerikaan met zijn kinderlijke stem en zijn fijne ziel, nu bouwde hij een tragedie die tegelijk boeit en ontroert. Niet als hoofdrol, maar als hoofdgedachte beheerscht de oude Bonaparte het heele stuk. In de prachtige uit beelding die Cees Laseur van dezen zuiveren mensch gaf, stond hij voortdurend achter de gebeurtenissen op het tooneel. Misschien heeft Clifford Odets toen hij de naam „Golden Boy" voor zijn drama koos, ge dacht aan de weeë sentimentaliteit van Sun ny Boy en dan is er in zijn titel bitter sarcasme. Golden Boy is goud waard, goud voor zijn ma nager, voor de~ gokkers, voor de tierende en brullende menigte die de arena vult als „het loense he wonder" bokste en den eenen tegen stander na den anderen vloert, met de felle slagen van zijn harde vuisten. Zijn vuisten die jaren achtereen niets hanteerden dan zijn viool en die nu van soepele, lenige kunstenaars handen tot harde boksersknuisten zijn ge worden, gekneusd en onbruikbaar voor een musicus. De oude vader ziet zijn zoon Joe de zuiverheid van zijn wezen verliezen en opgaan in het brute geweld. Voor hem is Joe al gestor ven voor een auto-ongeluk een einde maakte aan zijn kortstondige roem. De ware Golden Boy Is al heengegaan vóór de dood van den bokser Golden Boy met groote letters in de kranten staat, die in zijn nieuwe leven zooveel zocht en vond alleen niet: geluk. In een twaalftal flitsen die als een film aan den toeschouwer voorbijschieten, heeft de auteur zijn personen uitgebeeld en er zijn fascineerende episoden bij. Een keiharde dia loog, zinnen die striemen als zweepslagen woorden die bonken als mokers, geen inleiding direct to the point, zoo schrijft Clifford Odets Wie van hard, meedoogenloos tooneel houdt en van spel met brutaal geweld, zit bijna voort durend gepakt het verloop te volgen van dit jonge leven dat in de jacht van den modernen tijd grijpt waar aanzien, roem en geld en zoo hopeloos te gronde gaat. Remmelts heeft die ontwikkeling in Joe Bonaparte volkomen aan nemelijk en verklaarbaar gemaakt. Het wei felen tusschen de twee mogelijkheden die het leven hem biedt, het aanvankelijke sparen van zijn handen bij het gevecht en later het dolle toeslaan als Lorna Moon haar liefde voor hem opoffert aan een vrouwelijk medelijden voor Tom Moody, den manager, het was alles zuiver en scherp van uitbeelding. Rie Gilhuys speelde Lorna zonder één uiterlijk effect. Deze actrice verstaat de uitzonderlijke kunst met de sim pelste middelen: een enkel handgebaar of hoofdbeweging de innerlijke spanning weer te geven. Zoo werd de laatste scène tusschen deze beide menschen ook het hoogtepunt van den avond. Om deze hoofdfiguren zijn twee werelden gegroepeerd en Het Centraal Tooneel heeft de acteurs om beide suggestief op de planken te brengen. Cor Hermus, Jan van Ees, Arend Hauer, Sam de Vries en Jan Teulings speelden de groep uit de bokserswereld dat de vonken er afspatten en in Laseurs wereldje troffen mij vooral Peronne Hosang.en Chris Baay, al had de laatste het moeilijk met het Joodsche ac cent. In Cor Hermus misten we noode de zui vere articulatie. Het was soms weer niet te verstaan wat hij zei, Gerald Schild legde 't er als zwager Siggie wat te dik op. Een opmerke lijke doublure gaf Jan Teulings die zoowel den proletigen bokser Pepper White als den idea- listischen Frank Bonaparte volkomen geloof waardig speelde. De decormoeilijkheden heeft de regisseur op gelost door een draaitooneel te laten vervaar digen. De changementen duren daardoor heel kort en de zeer eenvoudige achtergrond der verschillende scènes is geheel en al voldoende. Toch blijft de bouw van het stuk een bezwaar. Men vraagt zich af of een schrijver met een zoo opmerkelijk talent^roor zijn werk niet een gecomprimeerder vorm in enkele bedrijven had kunnen vinden. Het is begrijpelijk dat dit eerlijke, maar ïauwe drama op een deel van het publiek geen prettigen indruk maakt. Menschen die louter amusement zoeken, moeten dit wrange le vensbeeld maar niet gaan zien. Maar ik hoop dat er velen zullen zijn die niet alleen daar voor naar den schouwburg gaan en hen wacht een mooie voorstelling van een belangrijk, tref fend tooneelwerk. P. H. SCHRÖDER. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Neem dezen knaap mee, naar den kelder. commandeerde Buldermans, terwijl hij naar Thijs wees. Hij is een leelijke inbreker! Ruikgraag gaf Thijs een vriendelijk knipoogje. Kom mee! bulderde hij dan opeens. Leelijkerd, die je bent. Ik zal je leeren! Kom mee!! Hoe Thijs ook tegenspartelde, het hielp allemaal niets natuurlijk, hij moest wel met Ruikgraag mee. Maar wat bedoelde die dan met dat knipoogje?? Beneden aangekomen, smeet Ruikgaag Thijs in een'donker hok. Je kunt hier altijd uit, fluisterde Ruikgraag toen. Ga die gang daar door, dan kom je zoo weer in de kamer, waar je vrienden zijn. Enneje moet Buldermans aan zijn baard trekken, daar kan hij niet tegenen dan kunnen jullie vluchten!! Dank je wel, Ruikgraag, dank je wel, lachte Thijs. Wat gebeurt er als subsidie niet wordt verhoogd? (Van onzen specialen verslaggever). Schiphol wel of niet centrale luchthaven? Zie hier de „question bruiante", die de heer A. Ples- man, directeur van de K.L.M.. gisteren met persvertegenwoordigers heeft besproken in de bijeenkomst, waarvan de win terdienstregeling der K.L.M., welke 2 October ingaat, de eigen lijke reden was. Zonder twijfel mag de visie van den heer Plesman op Nederland's luchthavenvraa'gstuk belangrijk genoeg geacht worden, om hier, zelfs nu de regeering Schiphol tot centrale luchtha ven wil bestemmen, weer te geven. Wat de man. die de K.L.M. groot gemaakt heeft zegt? 't Volgende: „Het luchthavenvraag- stuk gaat in ons land allereerst de luchtvaart maatschappijen aan, omdat deze, op zuiver eco nomische gronden, hun oordeel weergeven. Het gaat er voor een luchtvaartmaatschappij om, het publiek de grootst mogelijke service te geven. Welnu, dat kan alleen op een centraal gelegen vliegveld. Wanneer men in Nederland dit jaar voor de invoering van de luchtvaart stond, zou, met de huidige ontwikkeling van het verkeerswezen, de regeering stellig beslissen ten gunste van een centraal vliegveld. Ons land is echter 18 jaar geleden reeds begonnen, op welk tijdstip Rot terdam er haastig bij was. om Waalhaven tot vliegveld te bestemmen. Helaas is toen geadvi seerd om Waalhaven te nemen, aangezien in de toekomst het verkeer met watervliegtuigen hand over hand zou toenemen en een vlieghaven, voor land- en watervliegtuigen, de voorkeur verdien de. Indien toen geadviseerd was om een vlieg veld aan te leggen tusschen Rotterdam en Den Haag, dan zou dit heel wat gunstiger zijn ge weest. Nu zal men altijd met twee groote cen tra in Nederland blijven sukkelen, en van toe geven zal men niets willen weten. Waalhaven is aan het departement van defen sie aangeboden voor een som van f 1.100.000. Zou dit vliegveld opgeheven worden, dan is de grond onmiddellijk te gebruiken voor haven complex, zoodat er weinig kapitaalverlies zal zijn. Zou men Schiphol liquideeren, een haven waar f 6.000.000 in zit. dan zou men toch een belangrijk verlies lijden. Maar het liquidatie- verlies van Schiphol zou men kunnen voegen bij de kosten van den aanleg van het centrale vlieg veld, dat op ongeveer f 13.000.000 komt. Be kijkt men het zoo, dan zijn er voordeelen. Het centrale vliegveld beteekent voor de K.L.M. een bezuiniging van 3 ton, terwijl het Rijk bezuinigt door de concentratie van zijn tallooze diensten, 't Grootste voordeel is echter, dat alle lading op één punt verzameld wordt, zoodat de buiten- landsche luchtvaartmaatschappijen, die door de technische ontwikkeling het kleine Nederland gemakkelijk voorbij zullen vliegen, dit in veel mindere mate zullen doen. Voorts zal het ^uitblijven van een ander cen traal vliegveld dan Schiphol verschillende be volkingscentra steeds opnieuw op een betere verbinding doen blijven aandringen. Men zou met een centraal vliegveld stellig de nationale eenheid dienen, omdat er dan voorgoed een einde gemaakt wordt aan den strijd tusschen Nederland's hoofdstad en Nederland's eerste ha venstad. Met Schiphol als centraal veld blijft deze strijd voortduren, ten nadeele van de luchtvaart, die bij rust gebaat is, en ten nadeele ook van het publiek Gevraagd naar een mogelijke verandering, door de aanwijzing van Schiphol, in de plannen der K.L.M., wat betreft den bouw van het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag, deelde de heer Plesman mede, dat deze aanwijzing daar niet van invloed op zou zijn. De winterdienslregeling. Met ingang van 2 October zal voor de K.L.M. de winterdienstregeling gelden. En natuurlijk vraagt de Indië-route dan direct de aandacht. Voorloopig zal deze met de DC.3 toestellen be vlogen worden en stellig zal dit tot en met 1940 het geval zijn. Eerst in 1941 wanneer de DC 4 te verwachten is, zal een aanzienlijke versnel ling door het dag- en nachtvliegen, mogelijk zijn, zoodat in 60 vlieguren Indië bereikt kan wor den. Natuurlijk zal de DC 4 een zoogenaamde druk-cabiune bezitten, d.w.z. dat een stijging tot 5 a 6000 meter mogelijk is, zonder zuurstof toe te voeren. Maar deze plannen blijven voorloo pig nog toekomstmuziek, aangezien de DC 4 misschien pas over twee jaar voor het eerst in Nederland zijn intrede zal doen. Voor de Indië-route blijft alles vrijwel het zelfde als het vorige jaar. Alleen heeft men, in samenwerking met de Imperial Airways en de Air France besloten de tarieven, welke sinds 1935 ongewijzigd gebleven waren, aan nieuwe verhoudingen aan te passen. Voorts heeft de K.L.M. van de Fransche regeering toestemming verkregen om een commercieele landing, in plaats van een technische, te Marseille te doen, zoodat nu van en naar Marseille passagiers en vracht vervoerd kunnen worden. Bovendien kan men nu krachtig schermen met de leuze „Am- sterdam-Australië in 8 dagen". Tenslotte wordt overwogen om het volgend jaar de start van de Indië-toestellen uit Amsterdam te vervroegen en van 6 uur v.m. te brengen op 12.01 uur 's nachts. Het Europeesch luchtnet. In het Europeesche luchtnet zal een vrij be langrijke wijziging komen. In de vorige jaren werd gedurende zes maanden volgens den win- terdienst gevlogen: deze termijn is terugge bracht tot niet meer dan vier maanden. Zoowel in October als in Maart blijft de zomerdienst zij het eenigszins gewijzigd van kracht en slechts van November tot Februari wordt de beperkte winterdienst ingevoerd. Nieuw is ook, dat de toeneming van het vrachtverkeer tusschen Engeland en Nederland aanleiding heeft gegeven tot het openen van een vrachtdienst AmsterdamRotterdamLon den. waarvoor een DC2-toestel speciaal is in gericht. Het vertrektijdstip is zoodanig, dat alle voor Engeland bestemde post met dezen dienst medegaat. De gewone dienst op Midden-Enge- land zal voortgezet worden, terwijl den gehee- len winter met Praag, Weenen en Boedapest een verbinding onderhouden zal worden. Twee diensten per dag naar Scandinavië, Berlijn, Pa rijs en de nachtpostdienst naar Keulen (ook voor passagiers) completeeren de winterdienst regeling. Wat het binnenlandsch luchtverkeer betreft, de lijnen op Texel en Twente komen in den winter te vervallen, zoodat gevlogen zal blijven op de lijnen AmsterdamRotterdamHaam stedeVlissingen, AmstrdamRotterdam-Eind hoven. Amsterdam-Leeuwarden en Amsterdam- Groningen. De uitkomsten over 1938 zullen aan het einde van het jaar stellig minder gunstig zijn dan verleden jaar, omdat de K.L.M. zoo sterk af hankelijk is van den internationalen toestand. Van de spanning, waarin men den laatsten tijd leeft, ondervindt de K.L.M. onmiddellijk den weerslag. En tenslotte nog iets over het bedrag dat de K.L.M. als subsidie krijgt. Mocht dit werkelijk blijven, zooals de regecring het thans heeft vastgesteld de heer Plesman vertrouwt dat dit niet zoo is! dan zou het niet tot de on mogelijkheden behooren, dat de K.L.M. zich op een lager niveau zou moeten instellen, d.w.z. personeel ontslaan, luchtlijnen opheffen enz. enz. De directeur van de Nederlandsche lucht vaartmaatschappij heeft den indruk, dat men in ons land eigenlijk overal geld voor over heeft, behalve voor de luchtvaart. „Maar", zoo voegt de heer Plesman hieraan toe, „ik ben niet downhearted en ik hoop, dat dit nog wel zal los- loopen". (Nadruk verboden). SNEL RIJDENDE AUTO VEROORZAAKT ERNSTIG ONGELUK. Bij den oprit van het viaduct aan den Kreekweg te Rotterdam is een 20-jarige juf frouw aangereden door een snel rijdende auto. bestuurd door den 42-jarigen G. F. T. uit Vlaardingen. De juffrouw kwam eerst op den autokap terecht en werd er vervolgens afgeslingerd. Met een ernstige schedelbreuk is zij in aorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. F.K. 58 HEEFT EEN SNELHEID VAN 504 K.M. Bij een proefneming is gebleken, dat de snelheid van den nieuwen Koolhoven jager, F.K. 58. die thans zijn proefvluchten beëin digd heeft, 504 K.M per uur bedraagt. Dit toestel is de snelste Nederlandsche jager en een van de snelste ter wereld. OF U STAAT, OF ZIT, OF U LOOPT, OF FIETST, EEN BROEK VAN HEYDT ZIT ALTUD PRETTIG. En hoe gemakkelijk is het, bij Heijdt keus te doen, waar de reuze sortering van deze weergaloze speciaal zaak tot Uw dienst staat. Voor Broeken naar Heijdt Daar slaagt U altijd. ANEGANG DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN (Adv. Ingez. Med.) De firma H. B. Swarte verzorgde eenige mode shows op de Hawet in samenwerking met Mai- son Henriëtte voor hoeden en Fa. Gez. v. d. Stijlen voor handschoenen. De show begon met een tiental costuums van vroeger, te beginnen bij de Middeleeuwen, ein digende bij 1910. Wat daarbij het dichtst bij ons staat, doet het meest ouderwetsch aan, zoodat èn het costuum van 1910 èn dat van 1890 de meest onwaarschijnlijke leken. Daarna kwam een opeenvolging van wollen deux-pièces, gladde jurkjes, middagtoiletjes, sportieve en gekelede amntels en avondtoilet ten. Over het algemeen waren de bijpassende hoeden zeer gelukkig gekozen, op een enkele combinatie van groen na, welke altijd weer uitermate moeilijk samen te voegen schijnt te zijn. Van de sportieve swaggers noemen wij een lange geruite jas van donkere en iets lichtere blauw grijze ruiten, een bescheiden ruit, die zeker niet het gevaar loopt, spoedig te vervelen. De bij passende hoed was donkerblauw met een roode- kool-kleurig lint. Zeer warm voor ijzig weer was een lange mantel van bisamrug. waarvan de kraag in het midden achter in tweeën was verdeeld, iets wat de mode vaak vertoont, maar wat bij zoo'n mantel voor vriezend weer toch ietwat tochtig aandoet. Hierbij hoorde een hooge hoed met bruine en groene vlerken. Een roodbruine jas van stof met grijs bont werd gedragen met een rood bruinen hoed met vlerken, terwijl bij een zwarte mantel een klein zwart hoedje met wuivende aigrette goed paste. Een aardig bruin zijden middagjurkje had goudversiering langs den hals, voor aan de taille in verticale lijn en op twee driehoekige zakjes, een staalblauw deux-pièces was enkel versierd met nervures en blauw en wit borduur sel op het opstaande kraagje. Hoewel blauwe avondtoiletten, als zij niet zeer uitgesproken blauw van kleur zijn. bij avondverlichting altijd hun fleur dreigen te ver liezen. blijven zij toch geregeld verschijnen, zooals ook nu een toilet van blauwe tulle, met groote blauwe bloemen geappliqueerd. gedra gen over een blauw tafzijden onderkleed. Tenslotte nog de algemeene tendenz van de mode van vandaag: vrij korte rokken, behalve voor de middag- en avondtoilet]es, verhoogde schouders, hooge halzen, veel ruime en niet ge heel lange mantels en hooge hoeden met veeren- garneeringen. Maar laat u troosten, vrouwen wie zoo'n hoog model niet staat, platte hoeden zijn er ook nog „in", als u ze maar wat scheever ea wat meer voorover zet. E. E. J.-»k

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11