ALCEMEENE MOBILISATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Regeering eischt alle middelen van vervoer op. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBEAP 2 Om 10.40 uur gisteravond is door liet radio-station Praag- Nielnik een proclamatie omgeroepen van president Benesj, waarbij de algemeene mobilisatie van liet Tsjecho-Slowaak- sche leger wordt gelast. Het decreet werd opgelezen eerst in het Tsjechisch en daarna in het Duitsch. Het bepaalt, dat alle personen, die dienstplichtig zijn, zich onverwijld en binnen den kortst mogelijken tijd naar huil standplaatsen moeten begeven. Paarden, rijtuigen, automobielen en particuliere vlieg tuigen worden opgeëisclit. Elk civiel luchtverkeer is verboden. Militaire berichten zijn aan strenge censuur onderworpen. De proclamatie besluit met den volgenden oproep Burgershet beslissende oogenblik is aangebroken. Het welslagen hangt af van iedereenLaat ieder zijn krachten in dienst stellen van het vaderlandWeest dapper en trouw. Onze strijd is een strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid. Leve Tsjecho-Slowakije." Volgens United Press moeten officieren en manschappen der reserves tot den leeftijd van 40 jaar opkomen. Vannacht heeft de Praagsche radiozender, volgens Havas, een officieuze mededeeling gedaan over de beraadslagingen der regeering, voorafgaande aan het mobilisatiebevel. De regeering heeft moeten constateeren. zoo luidde de mededeeling, dat de tot dusver genomen maatregelen niet voldoende waren, gezien het feit, dat andere landen buitengewone maatregelen hadden getroffen. Vrijdagavond had een bespreking plaats tusschen leidende personen, waarvan het resultaat was, dat het noodig was andere lichtingen op te roepen, terwijl de omstandigheden vereischten, dat de maatregel zoo spoedig mogelijk werd uitgevoërd. Als gevolg van deze overweging was de ministerraad bijeengekomen, die besloot tot mobilisatie over te gaan. Te Praag kwam het na de bekendmaking van het mobilisatiebevel tot opgewonden tooneelen, meldt Reuter. De straten waren vol met juichende menschen. De opwinding en geestdrift zijn enorm. Iedere automobiel wordt aangehouden en den bestuurder wordt gelast of verzocht, reservisten naar de stations te vervoeren. Alle gezantschapsgebouwen, en in het bijzonder de Duitsche legatie, worden krachtig door politie en militairen bewaakt. Aan alle zaken en instellingen is een waarschuwing gezonden om voorbereid te zijn op luchtaanvallen, en alle vensters zijn verduisterd. Hedenmorgen meldde Reuter uit Praag: De meeste telefoon- en telegraafdra den tusschen Praag en Rome, Weenen, Bern, zijn doorgesneden of althans, blijkbaar op Duitsch gebied, gestag neerd. De Tsjechische autoriteiten hebben gedreigd de Duitsche lijnen over Tsjechisch gebied naar het na bije oosten te verbreken, indien de verbindingen niet hersteld worden. De correspondent van Reuter reed gister avond uit het noordelijke Sudetengebied naar Praag. In alle steden en dorpen waren de straten en pleinen vol menschen en heerschte groote drukte bij de militaire aanmeldings kantoren. Alle soorten vervoermiddelen, auto's, karren, taxi's, enz. worden opge- eischt, om de soldaten te vervoeren. De correspondent bevond zich in een Tsje chische stad aan de grens van het Sudeten gebied toen het mobilisatiebevel door de ra dio kwam. De mededeeling werd met gejuich en ap plaus ontvangen en toen het volkslied speelde, stond elkeen zwijgend stil. Daarna schudden de mannen elkander de hand, trokken hun jassen aan, en gingen naar buiten om zich aan te geven bij het plaatselijk aanmeldings bureau. Frankrijk's voorzorgsmaatregelen. PARIJS. 24 Sept. (Havas.'» Het bureau van den minister-president deelt mede: „In ver band met de ontwikkeling van den buiten- landschen toestand heeft de regeering zich genoopt gezien de maatregelen van voorzorg, reeds getroffen ter beveiliging van de noorde lijke en oostelijke grenzen, te versterken. In het bijzonder is besloten tot het oproepen met spoed van zekere categorieën reservisten van alle lichtingen. Er is in het geheel geen sprake van algemeene mobilisatie. De opgeroepen re servisten moetan zich onverwijld melden. Pa rallel met deze maatregelen en om den troe pen de noodige hulpmiddelen te verschaffen wordt overgegaan tot requisitie op een deel van het Fransche gebied." Engeland zoclit te Genève contact met gelijkgezinden. GENèVE, 24 Sept. Engeland heeft op het laatste nippertje stappen gedaan om een sterke coalitie tot stand te brengen, in geval een oorlog zou uitbreken. Delawarr confe reerde in verband hiermede gisteren met de vertegenwoordigers van verschillende landen, waarvan men verwacht, dat zij een zelfde houding als Engeland zullen aannemen n.l. Portugal, Irak, Egypte, alsmede met de ver tegenwoordigers van Rusland, Roemenië en Joego Slavië. Delawarr zeide dezen gedele geerden. dat de openbare meening in Enge land zich steeds meer tegen Duitschland keer de. zoodat de regeering daardoor in staat ge steld wordt een sterkere positie wat betreft de Tsjechische crisis in te nemen. Uit betrouwbare bronnen vernemen wij dat Delawarr hen allen dezelfde vraag stelde als aan Litwinof n.l. wat de houding van hun land in geval van oorlog zou zijn. Litwinof zou zeer ontstemd zijn, dat de Engelschen eerst zoo laat met Rusland contact hebben gezocht, daar men in Sovjet Rusland over tuigd is, dat Engeland de troef in handen zou hebben gehad gedurende zijn bespre kingen met Duitschland, indien Hitler had geweten dat Engeland. Frankrijk en de Sovjet Unie vereend waren. (United Press). Roemenië treft voorbereidingen voor mobilisatie. Ook de vrouwen vallen onder mobilisatie decreet. BOEKAREST, 24 September. De voorbereid selen voor de mobilisatie zijn voltooid. Aan plakbiljetten, waarop de mobilisatie staat aan gekondigd, zijn reeds onder de locale autoritei ten verdeeld, opdat deze ze direct zoodra zij be.- richt daaromtrent ontvangen, kunnen doen be vestigen aan de publieke gebouwen. Het de creet, dat de mobilisatie van vrouwen bekend maakt en dat een week geleden wérd bekend gemaakt, heeft reeds als resultaat gehad, dat de vrouwen orders hebben gekregen omtrent de be trekkingen, die zij gedurende den tijd van oor log zullen moeten vervullen. (United Press). IAAT/TC EEfilCHnN HEEFT PRAAG TOT 1 OCTOBER DEN TIJD? Mussolini zou volgens een United Press-bericht in een rede te Padua hebben gezegd, dat Praag niet voor 1 October op het memorandum hoeft te antwoorden. „Zij heeft dus zes dagen den tijd om den weg naar de wijsheid te'vinden". Chamberlain uit Godesberg vertrokken. GODESBERG, 24 September. (Reuter.) De Britsche minister president, Chamberlain is te 9.42 uur van zijn hotel naar Keulen vertrok ken. Chamberlain, die er goed uitzag, werd in de hal van zijn hotel door Von Ribbentrop op op geruimde wijze begroet. De Duitsche minis ter schudde Chamberlain hartelijk de hand. De Britsche gast poseerde glimlachend voor de persfotografen en sprak eenige woorden van dank voor de ontvangst in Duitschland. Schmidt vergezelde hem naar Keulen. In een verklaring tegenover den vertegen woordiger van Reuter, voor zijn vertrek, zeide Chamberlain: „Het communiqué van hedennacht was er natuurlijk een, waarover wij tot overeenstemming waren gekomen. Ik kan daaraan nu niets toevoegen. Ik keer naar Londen terug en zal daar onmiddellijk mijn colle ga's raadplegen. Gedurende de vol gende dagen blijft er een zware ver antwoordelijkheid op alle belangheb benden rusten. Wij moeten de zaken zeer omzichtig behandelen en ons nog groote inspanning getroosten om den vrede in Europa te redden". Om 11.20 uur is Chamberlain per vliegtuig naar Londen vertrokken. Hedenavond kabinetszitting te Londen. PETERSBERG, 24 Sept. (D.N.B.). Kort voor zijn vertrek verklaarde Chamberlain, dat hy vanavond een kabinetszitting te Lon den heeft belegd. De grootste sorteering VULPENNEN en VUL- POTLOODEN van Haarlem vindt U bij den Vulpenspecialist OShikufl&nttt ZIJLSTRAAT 90 TELEFOON 11161 (Adv. Ingez. Med.) Asch in handen der Sudeten- Duitsche partij BERLIJN, 24 September. Hedenmorgen heeft de Sudeten Duitsche Partij te Asch per telefoon aan United Press verklaard, dat het gebied van Asch in handen der partij is. De bezetting daar van was niet door het vrijcorps doch door de partij geschied. Daarbij had men geen tegen stand van de Tsjechen ondervonden, zoodat er ook geen slachtoffers zijn gevallen. Men wei gerde echter te verklaren of de partij van Asch uit verder zou optrekken. (United Press). Duitsch memorandum reeds te Praag. KöNIGSWINTER, 24 Sept. (Reuter- A.N.P.) Men verneemt, dat het memo randum van Hitier reeds ter kennis van de Tsjecho-Slowaaksche regeering ge bracht is. STEEDS MEER SLACHTOFFERS VAN DE ORKAAN IN DE VER. STATEN. NEW-YORK. 24 September (Reuter). Het totaal aantal dooden ingevolge de orkaan is thans gestegen tot bijna 600. Voorts zijn 60.000 menschen dakloos en wordt de schade geraamd op 170.000.000 dollar. Men is bezorgd om het lot van den filmartist James Cagney op South- Rhode-Island, die spoorloos verdwenen is. Terugvordering crisisheffingen. Bezwaren van minister beantwoord. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp over de terugvordering van gelden, gestort, in ver band met artikel 8 der CrLsis-Zuivelwet 1932, wordt het volgende ontleend: Uit het voorloopig verslag is den minister gebleken, dat bij vele leden ernstige beden kingen tegen dit wetsontwerp bestaan. De minister is zich er van bewust dat dergelijke wetsontwerpen tot bedenkelijke gevolgen kunnen leiden. Er kunnen zich echter geval len voordoen, waarin zulk een wetsontwerp, dat beoogt ongewenschte gevolgen van een rechterlijke uitspraak af te wenden een nood zaak wordt. De minister wenscht in het licht te stellen, dat naar zijn stellige overtuiging zulk een geval zich in casu voordoet. Het is hem uiteraard bekend, dat van de mogelijk heid tot terugvordering inderdaad reeds ge bruik is gemaakt. Om de beteekenis van de terugwerkende kracht van het wetsontwerp tot haar juisten omvang terug te brengen, dient men zich er rekenschap van te geven, dat bij dit ontwerp geen rechten ontnomen worden, die reeds sedert geruimen tijd zouden hebben bestaan Het is van meet af aan de bedoeling van den werkgever geweest, voor alle vet, verpakt of onverpakt te doen betalen. Van een onderscheid ten aanzien van de be lastbaarheid tusschen verpakt en onverpakt vet was geen sprake. Slechts de heffing werd noodgedwongen verschillend geregeld. Het ontwerp gaat geenszins om wijziging van de Crisis-zuivelwet of een daarop geba- seerden algemeenen maatregel van bestuur. Het gaat er om de gevolgen van een uit spraak van den Hoogen Raad in strijd met de bedoeling en geest dier wet en haar uit voeringsmaatregelen af te wenden. De uitspraak van den Hoogen Raad heeft ten gevolge, dat door verschillende hande laren de terugbetaling van alle ter zake van niet verpakte andere spijsvetten betaalde be dragen zal worden beproefd. De omstandigheid dat niet te overzien is, welke complicaties kunnen ontstaan, indien zonder meer toegelaten wordt, dat achteraf het door middel van de Crisis-zuivelwet 1932 reeds bereikte economische doel gedeeltelijk wordt te niet gedaan, noopt den minister tot ingrijpen Tenslotte beantwoordt de minister nog de in het Verslag gemaakte opmerking met be trekking tot de financiering van de eventueele terugbetaling van 5 millioen gulden. Ook al moge in het Landbouwcrisisfonds op het oogenblik een niet onbelangrijke reserve aan wezig zijn. waaruit de restituties voorloopig ge financierd zouden kunnen worden, dan zou deze toch door de Nederlandsche bevolking worden opgebracht. Immers de overschotten, die in het Landbouwcrisisfonds aanwezig zijn, zijn of noodig om toekomstige tekorten te dekken, of om de nog bestaande heffingen te ver lagen. Het zou er op neerkomen, dat door de Ne derlandsche bevolking ongeveer 5 millioen gulden wordt gederfd'ten einde deze zonder eenig redelijk motief aan een aantal hande laren te schenken. Ook indien het bedrag, dat voor restitutie benoodigd zou zijn, op het rijksbudget moet worden uitgetrokken, zal de Nederlandsche be volking dit moeten opbrengen. De hiervoor benoodigde gelden kunnen immers alleen uit belastingen worden opgebracht. WISSELKOERSEN. Londen 8 93 Berlijn 74.35 Parijs 5 Brussel 31.575 Zwitserland 42.05 Kopenhagen 39.90 Stockholm 46.075 Oslo 44.90 New-York 1.86 3/4 Italië vrije lire 9.80 reislire 8.75 bankpapier 7.20 DAMMEN. DAMCLUB „OOSTERKWARTIER" De uitslagen der laatste partijen waren: J. PoppenJ. Kroon 20; Ch. BottelierW. Bel 1—1; C. Berkhout—C. v. Vloten 2—0; J. P. v. EykY. de Jong 2—0; H. Wals—J. v. d. Kodde 20; H. v. DuinG. Hekelaar 11; C. M. BeckA. Vos 20; W. BeiderM. v. Gro ningen 20; H. v. PoeterenSchijvenaar Sr 11: H. BeekA Vos 20: Th. Schijvenaar W. v. Pelt 2—0; C. M. Beck—J. Neele 1—1. Zomerwedstrijden 1938 Kampioen groep A: J. P. v. Eyk. Kampioen groep B: W. Beider. Boerhaave-herdenking te Leiden. Ook buitenlandsche geleerden wonen de plechtigheid bij. Vrijdag is te Leiden op grootsche wijze het feit herdacht, dat tweehonderd jaar geleden Herman Bocrhaave overleed. Deze herdenking ving 's morgens aan met 'n plechtige bijeenkomst van den academischen senaat in de aula van het Academisch Zie kenhuis in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden uit binnen- en buiten land. Tot de genoodigden behoorden: de mi nister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine. De plechtige bijeenkomst werd geopend door den rector-magnificus der Leidsche Univer siteit, prof. dr. P. C. Flu, die de erkentelijk heid van de Leidsche Universiteit vertolkte, dat men in zoo grooten getale gevolg had ge geven aan de uitnoodiging om samen met de organisatoren van deze en de volgende plech tigheden piëteitvol den dag te herdenken, waarop 200 jaar geleden Herman Boerhaa- ve, docent, klinicus en mensch van wel zeer bijzondere beteekenis aan de Leidsche Uni versiteit, aan Europa en aan de menschheid ontviel. Toespraak minister Slotemaker de Bruine. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betuigde zijn groote ingeno menheid met het initiatief om de nagedach tenis van Boerhaave te verlevendigen. Wij kennen in onze historie groote mannen op velerlei gebied: techniek, kunst, staatkunde, bedrijfsleer, zeevaart, onderwijs. Voor en na verlevendigen wij de herinnering aan hen. Het is goed, dat in deze reeks ook de weten schap haar plaats inneemt, dat ook thans weder buitenlanders aan de plechtigheid deelnemen, bewijst dat Nederland en Leiden ver buiten onze grenzen een goeden naam be zitten. De minister dankte ook zijnerzijds voor hunne aanwezigheid. Herdenkingsrede dr. D. Schoute. Hierna sprak dr. D. Schoute uit Wassenaar de herdenkingsrede uit. Spr. zeide o.m.: Voor het verkrijgen van een oordeel over de beteekenis van Boerhaave en over de grondslagen van zijn beroemdheid, is het van belang te weten op welke wijze en volgens welke inzichten hij zijn onderwijs gaf. Spr. kwam daarbij ook bij het onderwijs aan het ziekbed, dat onder leiding van Boerhaave zijn grootste bekendheid kreeg. De theoreti sche colleges, het onderwijs aan het ziekbed, de lijkopeningen in het Caecilia gasthuis, vorm den samen met de lessen en de proeven in het chemisch laboratorium en in den Hortus Bo tanicus. één academisch geheel. Met den roem van dat geheel steeg ook de bekendheid van dat klinisch onderwijs in wijden kring. De buitenlandsche sprekers. Vervolgens brachten de buitenlandsche ver tegenwoordigers de gelukwenschen met deze herdenking over en zij schetsten daarbij de groote beteekenis, welke Boerhaave voor de verbreiding der medische wetenschap ook in het buitenland heeft gehad. Achtereenvolgens spraken: prof. P. Diepgen uit Berlijn, prof. dr. J. D. Comrie uit Edinburgh en prof. H. E. Sigerist uit Baltimore, waarna de rector-magnificus de plechtige bijeenkomst van den senaat sloot. Hierna begaven de aanwezigen zich naar het standbeeld van Boerhaave, tegenoyer den ingang van het ziekenhuis aan de Boerhaa- velaan, waar de voorzitter van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering de Genees kunst, dr. C. Fehmers uit Rotterdam, een toe spraak hield. De medische faculteit van Leidsche studenten biedt een klok aan. Des middags vereenigde zich het gezelschap op de binnenplaats achter het administratie gebouw, waar de praeses van de medische fa culteit der Leidsche studenten, de heer K. J. Hardeman, een torenuurwerk voor den toren van het hoofdgebouw van het Boerhaave— kwartier als geschenk der Leidsche medische studenten aanbood. DE BLOEMBOLLENUITVOER. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg onze bloembollen- uitvoer in Augustus 1938: 12.458.889 K.G. (waarde f 7.442.540) tegen 11,399.059 K.G. in Augustus 1937 (waarde f 7.252,724). In het tijdperk JanuariAugustus 1938 was de uitvoer 17.544.006 K.G. (waarde f 10.764.946) tegen 15.372.369 K.G. (waarde f 9.724.490) in dezelfde periode van het voor afgaande jaar. EERSTE VOORSTELLING A.B.C.-CABARET. Vrijdag 30 September zal het A.B.C.-Cabaret in den Stadsschouwburg zijn eerste voorstel ling in het seizoen geven. Het programma is getiteld: „Potpourri Cabaret-revue" Er wor den veel nieuwe nummers ten gehoore ge- brachten ook enkele sketches welke reeds eerder te Haarlem werden uit gevoerd en die zóo in den smaak blijken te zijn gevallen, dat er van verschillende zijden om herhaling werd verzocht. H. VAN BOCKHOOVEN f Men schrijft ons: Door het overlijden van den heer H. van Bockhooven heeft het Doopsgezind Zangkoor een zwaar verlies geleden. Van de oprichting in 1894 af heeft hij het koor onafgebroken met groote toewijding gediend. De 35 jaar gedurende welke hij de functie van penning meester heeft vervuld, deden hem kennen als een man van groote nauwgezetheid en onkreukbaarheid. Hoe had hij het gehoor, wanneer hij op de jaarlijksche algemeene vergadering zijn rekening en verantwoording voordroeg. Ieder gevoelde dan oogenblikke- lijk te doen te hebben met een persoonlijk heid die met vaste hand de penningen be heerde en er een eer in stelde in het openbaar rekenschap af te leggen ook van het kleinste bedrag. Door zijn benoeming tot lid van ver dienste heeft de vereeniging terecht haar groote waardeering voor zijn werk uitgespro ken. Als tweede voorzitter is hij na zijn pen ningmeesterschap zijn invloed in het belang van het zangkoor blijven aanwenden. Door zijn trouw aan het koor heeft hij de vereeniging een voorbeeld geschonken, dat zal blijven lichten, zoo lang het koor bestaat. Zijn na gedachtenis zal bij het Doopsgezind Zangkoor in dankbare herinnering voortleven. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN R OZ EKRUIS ERSGEN'OOTSCHAPBakenes- sergracht 13. Nam. 7.15: Tempeldienst en Lezing. Spr C. L. J. Damme. Onderw.: „Paracelsus occulte pathologie". BLOEMENDAAL NED. PROT. BOND, Potgieterweg 4. V.m 10.30. Mej. Dra. H. J. Bethe. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer en eenige dauw in den nacht, later iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 775.9 m.M. te Kovno. Laagste 741.6 m.M. te Reykjavik. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostzeegebied nam nog in beteekenis toe, de hoogste barometerstanden boven 775 mm., werden hedenmorgen in Lithauen waarge nomen. De Oceaandfepressie vult op en verplaatste zich noordwaarts. Het centrum ligt echter nog bezuiden IJsland. Ver in het westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. Over de Golf van Biscaye ligt een secundaire storing. Op de Britsche eilanden blijft het weer vrij koel en regenach tig. De wind is er tot zwak of matig afgenomen en waait uit zuidoost tot zuid. In het overige deel van het waarnemingsgebied houdt het mooie zomerweer nog aan, met zwakke win den. In Zuid-Frankrijk kwam hedennacht plaatselijk onweer voor. Ook voor morgen wordt nog droog, vrij warm weer verwacht, doch er blijft eenige kans op onweer. De bewolking zal echter vermoedelijk iets zwaarder zijn en de temperatuur iets min der hoog worden dan heden. De wind blijft zwak tot matig uit het zuidoosten. BAROMETERSTAND: Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 761 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 4.29 uur; n.m. 16.50 uur. Strand berijdbaar van 9.3014.30 uur. Maandag v.m. 5.04 uur; n.m. 17.22 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne)' Ged. Oude Gracht: 14141. International Trucks en Bestelwagens JOH. SWAALF Tel. 10663 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) INGEZIMEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Millioenennota. Voor allen, die nog het „voorrecht" hebben onder de huidige tijdsomstandigheden een be trekking te bekleeden zal de door den Minister van Financiën voorgestelde loonbelasting van 2 pet. een groote teleurstelling zijn. Immers, de belastingschroef is door voortdurende stijging van directe en indirecte belastingen reeds zoo krachtig aangedraaid, dat zij, die tot nu toe nog op een „vast" inkomen aanspraak kunnen ma ken, mede door den invloed van de devaluatie in 1936, zich reeds nn nauwelijks kunnen be druipen. Thans weer een vermindering van inkomsten met 2 pet., dat wil dus zeggen een volle week loonderving per jaar, op te leggen, zal in haar uitwerking funest zijn, terwijl de koopkracht hierdoor weer belangrijk zal dalen. Bovendien komt hierbij nog, dat deze nieuw voorgestelde belasting, zulks in tegenstelling met andere be lastingen op inkomen en vermogen, niet pro gressief is. De kleine man betaalt dus theore tisch evenveel als de groote man: pracbsch drukt de nieuwe belasting echter veel en veel zwaar der op inkomens van f 1000, f 2000, dan op de hoogere inkomens. Hierin schuilt een groote on billijkheid. Ook met deze nieuwe belasting is men er ech ter nog niet. Ondanks deze loonbelasting en an dere lastenverzwaring is er nog een groot on gedekt tekort. Het zal elk jaar moeilijker wor den, de Rijksuitgaven ondanks inkrimping op verschillend gebied zelfs alleen al op pa pier gelijken tred te doen houden met de Rijks inkomsten. Zoo voortgaande, zal men onherroe pelijk vastloopen. Het huidige economische stel sel heeft zich dan zelf in den grond geboord met al de verschrikkelijke gevolgen van een hieraan verbonden staatsbankroet. M.i. is het geboden om het niet zoover te la ten komen, maar bij het verloopen van het getij de bakens tijdig te verzetten. D.w.z. om het ge- heele productie- en distributie-apparaat volledig in handen te stellen der Regeering (door de verantwoordelijke ambtenaren met wijs beleid uit te voeren). Reeds nu nl. zijn de bemoeiin gen van Rijk, Provincies en Gemeenten op bij na elk gebied (handel en industrie, land- en tuinbouw, veel teelt en visscherij, enz.) zeer in grijpend. Nog een stap verder en in de levens behoeften van allen zou zelfs in ruime mate kunnen worden voorzien. Immers, dan zou geproduceerd worden naar behoefte en niet om winst en zal de geldduivel, die millioenen in zijn macht heeft, zijn uitgebannen. Dan zal ook iedereen weer naar de mate zijner krachten in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld en zal de belastingschroef in een oudheidsmu- seum kunnen worden opgeborgen. Wonderlijk is het, hoe de tegenwoordige om standigheden: groote werkloosheid, hooge be lastingen, lage loonen, verwildering der zeden, kortom een wereldcrisis, tot in finesses in 1885 reeds zijn voorspeld en beschreven door den Amerikaanschen econoom Edw. Bellamy en dat hij zich niet slechts daartoe heeft beperkt, maar bovendien heeft aangegeven, hoe het alles en allen beheerschende vraagstuk zou worden op gelost: nl. de verdwijning van het onpersoon lijke geld en vervanging daarvan door het hier boven bepleite stelsel. Laat een ieder zich hier op eens bezinnen! R.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2