de onderhandelingen niet af Praag heeft bezwaar tegen het Duitsche memorandum. Tsjechische regeering ,Zon kan wellicht doorbreken". HA"A'NDA'"G 26 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Duitsche eischen gelijk met ,,algeheele capitulatie der staatssouvereiniteit". Wat zyn de waarborgen voor het nieuwe Tsjecho Slowakije? Het standpunt, dat men te Praag inneemt ten aanrien van de defini tieve eischen van Hitler die Zater dagavond te Praag overhandigd zijn, is, naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Londen meldt, dat de aanvaarding van het Duitsche plan gelijk zou staan met algeheele capi tulatie van de staatssouvereiniteit. Er wordt o.a. op gewezen, dat het gebied, dat moet worden afgestaan, de voornaamste linie der Tsjecho Slowaaksche verdedigings werken insluit, zoodat Tsjecho Slowakije zonder middel van verdediging zou worden gelaten. De eisch, dat alle Sudeten Duitschers. die dienst doen bij het Tsjechische leger en de politie, ontslagen worden en huiswaarts kun nen keeren, zou. zoo redeneert men verder, indien hij werd ingewilligd, dezen Sudeten Duitschers in staat stellen, van binnen uit tegen den nieuwen Tsjechischen staat te ageeren. Wat het plebisciet betreft, doet men uit komen, dat Duitschland de gebieden voor de volksstemming zou kunnen regelen zooals het dat wenscht. Het zou bijvoorbeeld een regeling kunnen treffen, op grond waarvan een klein district met een kleine Duitsche bevolking, zou moeten stemmen in een aangrenzend ge bied met een overwegend Duitsche bevol king. Een andere vraag, die volgens den diplo- matieken correspondent van Reuter te Praag gesteld wordt, is, wat er gebeurt met de na tionale schuld en hoe het geweldige aantal economische kwesties moet worden geregeld, die zouden voortvloeien uit de verdeeling van een gebied, dat duizend jaar lang een econo mische eenheid is geweest. Aanvaarding van de Duitsche eischen zou, zoo verklaart men, neerkomen op financieele en economische capitulatie. Andere punten van kritiek zijn, dat het plan geen woord bevat omtrent Hitler's standpunt ten aanzien van de Poolsche en Hongaarsche eischen, en ook geen melding maakt van een Duitschen waarborg voor het gebied, dat Tsjecho Slowakije wordt gelaten, noch van een algemeenen waarborg overeenkomstig het Britsch-Fransche plan. In het kort, zoo redeneert men te Praag, komen Hitler's eischen hierop neer, dat van het eens zoo trotsche koninkrijk Bohemen weinig meer zou overblijven dan een soort concen tratiekamp, weerloos en zonder moge lijkheid van een behoorlijk econo misch leven. In Tsjecho Slowaaksche kringen te Londen heeft men Zondagavond nader gepreciseerd, dat de Tsjechische gezant Masaryk des mid dags tijdens zijn onderhoud met Chamberlain en Halifax, niet een nota heeft overhandigd, die het definitieve antwoord van zijn regee ring inhield, doch, dat hij zich met hen heeft onderhouden over den Tsjecho Slowaakschen toestand en deze voorstellen. Geen basis voor onderhandelingen, maar „dictaat". Engelsche pers over het Duitsche memorandum LONDEN, 26 September (Reuter). De „Times" schrijft, dat het in hooge mate onwaarschijnlijk was, dat de Tsje- cho-Slowaaksche regeering de Duitsche voorstellen in hun huidigen vorm zou aannemen en het blad verneemt dan ook, dat Praag de Duitsche voorstellen verworpen heeft. Algemeen is men van meening, aldus het blad, dat Engeland en Frankrijk opnieuw een stap zullen doen. Zij moeten een eigen gemeen schappelijke verklaring afleggen na de Duitsche eischen en betoogen, dat men thans de laatste concessie aan de dictatoriale methode heeft ge daan. Het zou tevens een uiteenzetting zijn van de wijze, waarop beide regeeringen haar plan denken ten uitvoer te leggen. Haar diplomatieke hulpmiddelen, aldus zou verklaard moeten wor den, zijn daarmede uitgeput: het zal haar laat ste woord zijn, tenzij Duitschland haar in de ge legenheid stelt nog een ander woord te zeggen. Deze verklaring zou de volksmeening moeten vertolken en ter kennis van Berlijn gebracht moeten worden met een verklaring van instem ming van het Britsche parlement. De beslissing overoorlog en vrede zou dan bij Duitschland en bij Duitschland alleen berusten. De „Daily Telegraph" zegt, dat. wat van de Tsjechen verlangd wordt, de aanvaarding van een vernederende ca pitulatie is. De eischen zijn gebiedend, alsof er niet sprake is van een grond slag voor onderhandelingen, maar van een „dictaat" tegenover een op het slag veld verslagen tegenstander. Tsjecho-Slowakije is echter nog niet ver slagen. Het Duitsche systeem van het voortdurend verhoogen van den vredes prijs is thans zoo ver gegaan, dat het geduld der westelijke mogendheden en dat van Tsjecho-Slowakije uitgeput raakt. De „News Chronicle" zegt. dat er gisteren te Londen en Parijs consternatie ontstond, toen de volle beteekenis van Hitler's eischen bekend werd. Volgens de „Daily Herald" zou geen Britsche man of vrouw weifelen over het antwoord, dat gegeven moet worden, indien het duidelijk was, dat Hitier geen regeling van de Duitsche grie ven wenscht, maar verlangt, dat Europa doet wat hij gebiedt. De „Daily Express" zegt, dat de sympathie zal uitgaan naar Tsjecho-Slowakije. dat voor een afschuwelijk dilemma geplaatst is. De „Daily Mail" zegt. dat door de weigering van Praag thans Hitier weer een uitweg moet aangeven. Het is te hopen, dat hij in zijn rede van heden een gelegenheid voor een geste van verzoening vindt. Indien het tot oorlog komt zal de geschiedenis weten, wien zij moet veroordee- len: Chamberlain heeft zich een man van den vrede getoond. De Hongaarsche verlangens. De berichten, volgens welke Tsjecho Slowa kije zich bereid verklaard heeft de eischen van Polen te onderzoeken, houden de aandacht van het Hongaarsche publiek bezig, meldt Ha- vas uit Boedapest. Hongerije, dat tot dusverre geen twijfel mogelijk heeft gelaten over de houding, die het in geval van een conflict zou aannemen, had in het Poolsche standpunt een krachtige bemoediging gevonden. Het geloofde verder te kunnen rekenen op de afzijdigheid van Roemenië en Joego Slavië, wanneer de groote westelijke mogendheden geen ver plichtingen op zich zouden nemen en Polen en Italië invloed zouden oefenen op deze twee staten der Kleine Entente. Maar de mogelijkheid van een min nelijke schikking tusschen Warschau en Praag en de verzekeringen, die Roe menië en Joego Slavië Praag hebben ge geven, zijn twee factoren, die de Hon gaarsche staatslieden tot nadenken stemmen. Die staatslieden zullen nu nieuwe oplossingen voor het vraagstuk der Hongaarsche minderheid moeten zoeken. De bladen verklaren, dat het gebaar der Tsjecho Slowaaksche regeering te Warschau met zekere reserve is ontvangen en leggen er den nadruk op, dat Polen waarborgen zou vragen. Het liberale blad „Reggeli Ujsog" schrijft: „Wij weten, dat de overwinning niet altijd de snelle verwezenlijking der verwachtingen is. Het is mogelijk, dat een lange diplomatieke strijd daaraan zal voorafgaan. Maar de Hon gaarsche regeering kan dien strijd voeren met de overtuiging, dat het geheele Hongaarsche volk zich in tucht en kalmte achter haar schaart.' Hongarije neemt militaire maatregelen. Drie lichtingen onder de wapenen geroepen. Sedert de besprekingen te Berchtesgaden tusschen Imredy, Kanya en Hitier heeft Hon garije het tempo van zijn verdedigingsmaat regelen aanzienlijk versneld. Drie lichtingen zoo meldt Havas uit Boedapest zijn onder de wapenen geroepen en het meerendeel der reservisten, die aan de laatste manoeuvres hebben deelgenomen, is in dienst gehouden. In het geheel zijn 160.000 man onder de wape nen. Te Boedapest blijft het publiek uiterst kalm. Zeshonderd nationaal-socialisten die ge tracht hadden zich in een vrijcorps te vereeni gen, zfjn te Boedapest gearresteerd, toen zij zich gereed maakten zich te voegen bij de geregelde troepen aan de Tsjecho Slowaaksche grenzen. De partij van Szalassy -heeft hen moeten desavoueeren. Verlangens van het Amerikaansche leger. Crcdieten voor uitbreiding en verbetering noodig geacht. WASHINGTON, 35 September. In verband met den toestand bereiden de commandanten van leger en marine zich voor op het vragen van nieuwe credieten bij het congres ter ver snelling van de militaire voorbereiding der Vereenigde Staten. Volgens de „New York Times" zouden de nieuwe credieten verschei dene millioenen dollars beloopen. Het leger heeft behoefte aan nieuwe kanonnen, terwijl de gemotoriseedre eenheden verbeterd moe ten worden. Men wil verder verhooging van het effectief met 8000 man voor het geregelde leger en de nationale garde en gelden voor den aanleg van een luchtvaartbasis, waar schijnlijk in Alaska. En zijn bestellingen voor luchtdoelgeschut tot een bedrag van ruim 2V2millioen geplaatst. Het congres heeft 25 millioen toegestaan voor de organisatie der luchtverdediging. Daarvan is 5 millioen reeds gebruikt. Volgens hetzelfde blad heeft men 't congres aanbevolen: de verbetering van de basis te Pearl Harbor op Hawaii en den bouw van het grootste drijvende droogdok ter wereld, de moderniseering van vijf slagsche pen en slagschepen en zes duikbooten en de machtiging tot het opeischen van koopvaar dijschepen en particuliere vliegtuigen reeds voor mogelijke vijandelijkheden. (Havas). Frankrijk's militaire voorzorgen. Individueele oproepingen voor de bescherming der grensgebieden. Zooals in een officieele mededeeling gemeld is betreft de oproep der Fransche reservisten, welke per aanplakbiljet is bekend gemaakt, slechts een enkele categorie, en wel de z.g. „porteurs fascicules blancs", nos. 2 en 3. Het betreft dus niet het oproepen van verscheidene lichtingen in hun geheel maar om indivi dueel oproepingen van militairen, die tot verschillende lichtingen behooren en deel uit maken van de contingenten, die bestemd zijn tot bescherming der grensgebieden in het noordoosten. Het staatsblad heeft een nieuwe lijst van ar tikelen gepubliceerd, die noodig zijn voor de nationale verdediging en waarvan de uitvoer derhalve voorloopig verboden is. Op die lijst komen voor rubber, de voornaamste metalen, zuiver of in legeering en vele chemische en oharmaceutische producten. Toen minister-president Daladier Zaterdag avond het ministerie van oorlog verliet, ver klaarde hij: .De vanochtend genomen noodza kelijke veiligheidsmaatregelen werden in ge heel Frankrijk met koelbloedigheid en vastbe radenheid opgenomen en ten uitvoer gelegd zooals de regeering van de natie verwacht had Ons land zal aldus in staat zijn in kalmte en waardigheid een belangrijke diplomatieke on derhandeling, waarvan de handhaving van den vrede afhangt, voort te zetten." wil met Warschau onderhandelen Over de Poolsche aanspraken op Silezisch Teschen. Officeel werd Zondag te Warschau medegedeeld, dat, nadat Polen eraan herinnerd had, dat het nog steeds wacht op antwoord op zijn nota van 21 dezer, de secretaris van de Pool sche legatie te Praag ervan in kennis is gesteld, dat dit antwoord nog den zelfden dag zou worden overhandigd' De Tsjecho-Slowaaksche regeering verklaart zich in dit antwoord bereid, met Warschau te onderhandelen over de Poolsche aanspraken op Silezisch Teschen Het bericht van deze principieele aanvaar ding, dat door de Poolsche radio is omgeroe pen, werd volgens Reuter overal in het land met groote voldoening ontvangen. Vooral in Teschen, waar de atmosfeer sedert eenige dagen zeer gespannen was, gaf het aanleiding tot groote geestdrift De eerste officieuze PooLsche commen taren zijn niettemin van zeer sceptischen aard. De regeeringspers verklaart geen beloften, maar feiten te willen. De Kurier Poranny schrijft: „Slechts de onmiddellijke teruggave van Silezisch Teschen zal als een garantie voor de houding van Praag worden beschouwd De Poolsche pers maakt voorts mel ding van bloedige botsingen tus- tusschen de PooLsche bevolking en Tsjecische politie en militairen in Teschen, waarbij aan beide kanten talrijke slachtoffers zouden zijn ge vallen Naar Havas meldt, heeft de Tsjecho- Slowaaksche radio deze berichten over vechtpartijen, die ook door de Duit sche en de Hongaarsche radio waren verspreid, tegengesproken Roemenië en Joego-Slavië beloven steun aan Praag. Volgens berichten uit Boekarest en Belgrado hebben de vertegenwoor digers van Roemenië en Joega-Slavië te Praag gisteren de Tsjecho-Slowaak sche regeering er van in kennis ge steld, dat him landen zich nog steeds op grond van de verdragen der Kleine Entente verplicht achten, Tsjecho- Slowakije ingeval van een niet uit- geiokten Hongaarschen aanval, ge wapenderhand bij te staan. Dit bericht wordt door Roemeen- sche diplomatieke kringen te Boeda pest bevestigd. In verband met dit bericht valt de aandacht op een artikel van den vroegeren Roemeen- schen premier prof. Jorga in het Roemeensche blad „Timpul". Hierin geeft hij uiting aan zijn verwondering over de Poolsche inmenging in het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk en de eischen ten aanzien van Teschen. Hij geeft zijn artikel den titel „Polen wees voorzich tig" en betoogt, dat uit de Duitsche ambities voor Polen gevaren kunnen ontstaan, waar bij de bevrediging van een kleine eigenliefde- Teschen niet veel beteekent. Jorga vraagt zich af, of Beek een oogenblik kan denken, dat Hitler, die Oostenrijk tot het rijk heeft gebracht en die de Sudeten-Duitschers wil in lijven, zou kunnen vergeten, dat de Duitschers in Pommeren en Opper-Silezië en in de „ge mengde gebieden", zooals den Poolschen cor ridor, vroeger onderdanen van Wilhelm H waren. Rusland heeft te Warschau den wensch te kennen gegeven, dat het Tsjecho-Slowaak sche sebied geëerbiedigd zal worden. Roe menië, dat bondgenoot van Polen is, kan zich volgens prof. Jorga over een dergelijke situaties slechts ongerust maken. De toestand in het Sudeten- gebied. Enkele incidenten. De Tsjecho Slowaaksche radio-omroep heeft Zondagmiddag het volgende medegedeeld: „De nacht van Zaterdag op Zondag is in het ^eheele Tsjecho Slowaaksche gebied en in de grensstreek rustig verloopen. Overal was het kalm. Alleen te Bruntas in Moravië heeft zich een klein incident voorgedaan: daar werd uit de vensters van een huis op schildwachten ge schoten. Nadat eenige schoten waren gewis seld, werd de rust hersteld. De Duitsche bevol king laat zich niet beïnvloeden door de ten dentieuze en leugenachtige mededeelingen van de Duitsche zenders. De groote meerder heid dezer bevolking kon zich rekenschap ge ven van de onwaarheid der Duitsche berich ten. Aan den oproep tot ongehoorzaamheid van Henlein, die meermalen door een Duitsch station herhaald werd, hebben slechts jonge extremisten van de Sudenten Duitsche partij gevolg gegeven. In haar groote meerderheid heeft de bevolking het mobilisatiebevel stipt opgevolgd." De omroep deelde verder mede, dat de auto riteiten in geen enkel geval haar toevlucht tot het standrecht hebben behoeven te nemen. „Er heeft geen enkele militaire terechtstelling plaats gehad. Alle andersluidende berichten zijn verzonnen en leugenachtig." Zondagavond deelde radio Praag mede, dat 'n troep gewapende Sudeten Duitsche vluchtelingen een overval had gepleegd op een militaire post op den berg Spicak in het Boheemsche woud. De aanvallers werden door de acht tien Tsjecho Slowaaksche soldaten, die den post bezet houden, teruggedreven. Volgens een Reuterbericht uit Praag hebben de Sudeten Duitsche vrijwilligers, die Asch be zet houden, hun frontlijn een mijl vooruitge schoven, .zoodat zij nog slechts 1600 Meter v"h de Tsjechische voorposten verwijderd zijn. Drie doodvonnissen te Moskou. Textielemployé's van sabotage beschuldigd. Het militaire gerechtshof voor het district Moskou heeft naar Ravas meldt drie bedien den van een groote textielfabriek, welke on dergeschikt is aan het volkscommissariaat voor de lichte industrie, ter dood veroordeeld Zij hadden volgens de beschuldigingen brand gesticht in de katoenopslagplaatsen der fa briek, UtedesQoadsclit&f* van MmmeU: Men breke „Als de rede verbannen is heerscht het geweld'' WASHINGTON, 26 September (Ha- vas-A.N.P.) Vanochtend heeft Presi dent Roosevelt een telegram verzonden aan Hitier en Benesj, de regeering van Frankrijk en die van Engeland, waarin hij een oproep tot de regeeringen richt ten gunste van den vrede. Even na middernacht had Roosevelt Hull en Welles naar het Witte Huis ge roepen. Het ministerie van Buitenland- sche Zaken deelde toen mede, dat een zeer belangrijke verklaring gepubli ceerd zou worden. Roosevelt zegt o.a.: „Uit naam van 130.000.000 bewoners der Vereenigde Staten en ter wille van de geheele menschheid dring ik er bij u met den meesten nadruk op aan de onderhande lingen voor een vredelievende, billijke en opbouwende regeling der bestaande kwesties niet af te breken. Ik herhaal met klem, dat de geschillen bijgelegd kunnen worden, zoolang de onderhande lingen voortduren. Zoodra zij afgebro ken worden, is de rede verbannen en heerscht liet geweld. En het geweld brengt geen oplossing voor het toekom stige welzijn der menschheid". United Press geeft voorts nog de volgende passages uit Roosevelt's rede: „Een kunstmatige vrede op het continent van Europa is, indien hij niet bestaat in de geheele wereld, een onmiddellijk gevaar. De gevolgen van de verstoring er van zijn niet te overzien. Indien vijandelijkheden zouden uitbreken, dan zullen de levens van millioenen mannen, vrou wen en kinderen in alle landen, die er bij be trokken zijn, ongetwijfeld verloren gaan onder onzegbare verschrikkingen. Het economische le ven in ieder land, dat er bij betrokken wordt, wordt volkomen ontwricht. De Vereenigde Sta ten hébben geen politieke verbintenissen en ver wikkelingen. Er bestaat geen haat. De bescha ving daar wordt gevormd door alle elementen uit Europa.Het hoogste verlangen van het Amerikaansche volk is in vrede te leven. Maar in een algemeenen oorlog staat het tegenover het feit. dat geen land geheel kan ontkomen aan de gevolgen van een dergelijke wereldcatastrofe. De traditioneele politiek der Ver. Staten is steeds geweest de bevordering van de regeling van internationale geschillen met vredelievende middelen. Het is volstrekt noodzakelijk, dat de geheele beschaafde wereld er aan denkt, dat zij eens vrijwillig de plechtige verplichtingen van het Briand-Kellogpact hebben aanvaard, ge schillen in vrede te regelen. Daarenboven zijn de meeste landen partij in overeenkomsten, die hen verpilchten, den vrede te bewaren. Boven dien hebben alle landen heden ten dage voor een vredige oplossing arbitrageverdragen tot hun beschikking. Welke de moeilijkheden ook mo gen zijn en hoe moeilijk een oplossing in vrede ook gevonden moge worden, ik ben er van over tuigd, dat er geen probleem is, zoo moeilijk, dat het niet beter door rede dan door geweld uit de wereld geholpen kan worden. Gedurende deze laatste crisis hebben volle en regeering der Vereenigde Staten ernstig gehoopt, dat de on derhandelingen over een regeling van het ge rezen geschil tot een succesvol einde gebracht konden worden. Zoolang de onderhandelingen voortgaan, zal er hoop blijven, dat de rede moge zegevieren en dat de wereld daardoor moge ont komen aan den waanzin van een nieuwen oor log. Mussolini aan het woord: De Duce prijst de groote gematigdheid van Duitschland In zijn Zaterdag te Padua gehouden rede waarvan in een groot deel van onze vorige oplaag al een gedeelte is opgenomen zeide Mussolini, dat hij te Goritza had verklaard dat elk optimisme voorbarig was, en te Tre- viso, dat Chamberlain bezig was het bootje van den vrede in veilige haven te brengen. „Ik heb echter niet gezegd", aldus de Duce, „dat hij daarin zou slagen. Ik voeg daar thans aan toe, dat de lucht vanochtend bedekt was. Bin nen korten tijd zou de zon misschien kunnen doorbreken". Mussolini zeide verder, dat het den schijn had, dat de situatie zich naar haar epiloog ontwikkelde, toen Praag de voorstellen aan vaardde. Helaas heeft te Praag een regee- ringswisseling plaats gehad en de regeenng, die de voorwaarden had aanvaard, had de verplichting ze ook na te komen. De leiding werd toevertrouwd aan een man, die te zeer bevriend met Moskou is. Mussolini zeide, dat Duitschland blijk heeft gegeven van groote gematigd heid en dat het Praag eischen heeft doen toekomen, waarbij tot 1 Octo ber respijt is gelaten. Hij vervolgde: „Het zou een ernstige vergis sing zijn, als men de geduldige houding van Duitschland verkeerd uitlegde. Nu het vraag stuk voor het geweten der volken is gebracht, moet het op vastbesloten wijze worden opge lost. Indien er toch een conflict moet uitbre ken, bestaat de mogelijkheid, dat het geloca- liseerd worden. Indien sommigen meenen. dat het oogenblik gekomen is om hun reke ning met de totalitaire staten te vereffenen, zouden zij zich geplaatst zien tegenover twee landen, die één blok vormen. Het zou absurd zijn Europa in een catastrofe te brengen al leen om de souvereiniteit van Benesj over de minderheden in den Tsjecho Slowaakschen staat te handhaven". Tenslotte zeide Mussolini: „Ik weet, dat ieder van u en gij allen bereid zijt voor iedere gebeurtenis". De menigte riep daarop: „ja". Zondag sprak Mussolini te Vicenza. In deze toespraak zeide hij o.a.; Sedert Zaterdag is voor Europa een week van afwachten en hartstocht aangebroken. Over de geheele we reld wordt thans erkend, dat in de vredes verdragen fouten zijn begaan. Doch wat doet men ingeval van een fout? haar herstellen. Volharden in de fout is dui- velsch. Thans wil men niet slechts de fout, die men gemaakt heeft door Tsjecho Slowa kije overmatig op te blazen, niet herstellen, doch» men wil deze fout handhaven en de vol ken van Europa zouden daarom tegen elkaar ten strijde moeten trekken. Evenwel, zoolang ik geen bewijs heb gezien van het tegendeel, geloof ik niet, dat zooiets zou kunnen gebeuren, hetgeen een' der meest tragische para doxen in de geschiedenis der mensch heid zou zijn. Tot dusver, zoo vervolgde Mussolini, heeft Italië geen militaire maatregelen genomen. Doch als de anderen doorgaan met reservis ten onder de wapenen te roepen en naar de grenzen te zenden, en als er vlootconcentra- ties zullen zijn, zal niemand er zich over kun nen verwonderen, als Italië eveneens wn'- regelen neemt. Japansche pantsertrein tot ontsporing gebracht. Werk van Chineesche guerillatroepen. Van officieuze Chineesche zijde wordt uit Tsjengtsjau gemeld, dat een Japansche pantser- trein op 21 September des ochtends om twee uur ontspoord is te Matsoen, een dorp op 4 K.M. ten Oosten van Tsjiautsu, aan den spoorweg van Tackau naar Tsjinghoea (Honan), waar Chi neesche guerillatroepen een mijn hadden gelegd. Behalve dat drie wagens verwoest zijn, werden veertig Japansche soldaten gedood. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 26 September 1938. Brielsche Eigenheimers f 1.06f 1.80 p H.L. Kleinef 1.20—f 1.40 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.40—f 1.60 p. H.L. Zeeuwsche Bonte f 2.10f 2.30 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 2.10f 2.30 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 1.60f 1-70 p. H.L. Kleine bonte en blauwe f 1.40f 1.60 p. H.L. Bintjes f 1.50—f 1.75 p. H.L. Zandaardappelen 3V24 ct. per kg. Kleine zandaardappelen 2V23 ct. per kg. met redelijken aanvoer, kalmen handel. VLASMARKT ROTTERDAM. 2700 K.G. blauw, schoon 6573 p. K.G. 4300 K.G. Hollandsch Geel 6573 per K.G. 430 K.G. Dauroot 6062 per K.G. De stemming blijft vlot Er is geen verdere prijsverhooging. Bij goede kooplust werd de aanvoer vlot verkocht. BEGRAFENIS HENDRIK VAN BOCKHOOVEN Zeer groot was de schare vrienden en be langstellenden die zich hedenmiddag opstelde rond de groeve op de begraafplaats aan de Kleverlaan waar het stoffelijk overschot van den heer Hendrik van Bockhooven was neer gelaten. Het waren voornamelijk bestuursleden en oud-bestuursleden, leden en oud-leden van het Doopsgezind Zangkoor, voor welke ver- eeniging de overledene zeer groote verdiensten heeft gehad. Wij merkten o.a. op den directeur den heer Jac. Zwaan, den oud-directeur den heer K. H. Kerkhoff en het lid van verdienste den heer Ed. A. van Bilderbeek. Eenige bloemstukken dekten de lijkwade. Allereerst werd het woord gevoerd door Ds. J. IJntema, Doopsgezind predikant" te Haar lem, Hij zei, dat hier aan deze groeve afscheid werd genomen van iemand die een lang, zwaar en smartelijk ziekbed heeft gehad, maar dat gedragen is met geloovige leid- zaamheid en geduld. De heer van Bockhooven is zeer veel geweest voor zijn gezin en kring van naaste verwanten. Zijn werk bracht hem met veel menschen in aanraking, maar zeer veel daarvan zijn zijn vrienden geworden. Daarvan getuigt de sympathieke belangstel ling bij dit graf. Allen komen hier om een laatsten groet te brengen aan den jnan die veler hoogachting wist te verwerven. Aan dit graf mogen wij ook omhoog zien, het geeft ons de zekerheid, dat dit niet alleen een afscheid is, maar de liefde Gods het beste in de menschen tot een hooger leven oproept. De heer C. Overbeek, voorzitter van het Doopsgezind Zangkoor, schetste de zeer groote verdiensten die de heer van Bockhooven voor dit koor heeft gehad. Toen hij 23 jaar was behoorde hij tot de oprichters, weldra werd hij tot penningmeester gekozen, welke belang rijke functie hij 35 jaren met groote nauw keurigheid heeft vervuld. Daarna gaf hij nog als 2e voorzitter zijn werkkracht aan de ver- eeniging en toen hem ook dit te zwaar werd, behield het bestuur toen de band met hem door zijn benoeming tot eerelid.. De heer van Bockhooven was een stoere werker, die veel voor de vereeniging gebouwd heeft. Hij was een voorbeeld voor anderen en daarom zal zijn nagedachtenis bij het koor in hooge eere blijven. Een zoon dankte voor de betoonde belang stelling.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10