Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Persoonlijk woord tot Hitier HITLER. Hitler s eischen gepubliceerd De Europeesclie Crisis. Stemming. l/aawattd smeekt AFWIJZEND ANTWOORD VAN PRAAG? Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16932 Uitgave Louren* Coster, Maatschappij voor Couraut-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. BureauxGruote Houtstraai 93, bijkantoor Soendapleiu 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 26 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» b cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» xie rubriek. Na een kalm weekend, dat een weldadige herademing bracht, blijkt de Europeesche crisis vandaag weer verscherpt, nu Tsjecho- Slowakije heeft doen weten dat het de Duit- sche eischen niet aanvaarden kan zooals die in Hitler's memorandum zijn neergelegd. Zoo als bekend is dit memorandum namens den - als bemiddelaar optredenden Chamberlain te Praag overhandigd met de mededeeling, dat Chamberlain aanvaarding dezer eischen niet kon aanbevelen. Waarna Chamberlain iiad gezegd, dat het woord nu aan Praag was. Praag's woord i* onmiddellijk afwijzend geweest, op den grond dat Duitschland het, na een ontruiming van het Sudetenland bin nen tien dagen, geen waarborg voor zijn nieu we grens wil geven. Dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de zen waarborg wenscht te hebben is volkomen begrijpelijk. Immers, zij zou bij afstaan van de provincies, waarin de Sudeten-Duitschers de meerderheid hebben één afstand waar toe zij zich rSeds terwille van den Europee sehen vrede bereid heeft verklaard de groote natuurlijke verdedigingswerken van haar land volkomen prijsgeven. Bleef nu een waarborg voor de nieuwe grens uit, dan zou den nieuwe Duitsche eischen onmiddellijk kunnen volgen en bij niet-aanvaarding tot een gemakkelijke Duitsche verovering van het geheele land, of althans een Veel grooter deel ervan, kunnen leiden. De tot dusver op gedane ervaring leert, dat Hitier zijn eischen telkens door hoogere laat volgen en Praag kan zich niet veel illusies maken sinds bladen als de Völkische Beobachter in hun ophitsen de taal feitelijk de verdwijning van den staat Tsjecho-Slowakije hebben geëischt. Dit alles ziet er zeer somber uit. De onge rustheid is vanmorgen niet verminderd door een vredesoproep van den president der Ver- eenigde Staten, tot Hitier en Benesj gericht, omdat daaraan de officiëele mededeeling was toegevoegd dat Roosevelt den toestand zóó ernstig achtte dat hij een dergelijken oproep niet langer durfde uit te stellen. Vermoedelijk is het zijn bedoeling er een antwoord op te krijgen in de rede, die Adolf Hitler vanavond om 8 uur 20 in het Sportpalast te Berlijn zal houden. Overigens zou Europa meer gediend zijn geweest met krachtiger taal van de overzijde van den Oceaan, waar men zich ge makkelijk tot platonische vredesoproepen kan bepalen. Is Roosevelt niet van zins het ge wicht der V.S. in de schaal te werpen, zij het dan alleen in een uiterste poging tot bemid deling? Blijft het bij telegrammetjes of wacht hij Hitler's rede af om eventueel verder te gaan? Inmiddels komt een bericht binnen dat be wijst, dat ook Engeland en Frankrijk hun invloed op Hitler's rede hebben willen doen gelden. In Downing Street zijn de Engelsche en Fransche ministers het volkomen eens ge worden over „een mededeeling van Chamber lain aan Hitier", waarmee Sir Horace Wilsoxa naar Berlijn is gestuurd. De inhoud van die mededeeling is op het oogenblik dat ik dit schrijf nog niet gepubliceerd. Wellicht zal zij ook vandaag niet gepubliceerd worden, al zullen de geruchten en veronderstellingen niet uitblijven. Velen zullen vermoeden dat zij zoo ongeveer zal zijn: „ons geduld is op en als gij Tsjecho-Slowakije aanvalt zullen wij het te hulp schieten". Dat is wel de eenvoudigste veronderstelling, maar er zijn meer mogelijk heden. Een diplomatieke mededeeling is veelal niet zoo direct. Wellicht wordt de kans op ver der gaande onderhandelingen, met name over het koloniale vraagstuk, geopend. Laat ons wel beseffen dat ook Hitier zich in de laatste week niet vrij van aarzelingen heeft getoond. Hij had, met zijn geweldige „voor manoeuvres" op de been gebrachte legermacht, Tsjecho-Slowakije eenige weken geleden al kunnen aanvallen volgens de me thode die in de laatste jaren juist door Duit sche militaire schrijvers als het begin van een volgenden oorlog is gekenschetst: bij plotse- lingen overval. Op deze manier heeft hij trou wens een half jaar geleden Oostenrijk ver overd. Ditmaal is hij gaan onderhandelen, eerst in Berchtesgaden, later in Godesberg, en heeft den toestand zich laten verscherpen tot Tsjecho-Slowakije tot mobilisatie van haar weermacht overging. Daarmee ontging dus Hitier het voordeel dat hij bezat een plotselingen overval te kun nen ondernemen en dat houdt nog steeds de vraag open: is hij werkelijk van zins een oorlog te wagen? Ik behoef niet meer te her inneren aan de vele overwegingen die ook voor hem tegen een oorlog moeten pleiten, waarin Duitschlands kansen op de overwin ning slecht zouden staan en waarin trouwens Europa zich zou gaan vernietigen ten voor- deele van het bolsjewisme. Waarschijnlijker is nog steeds dat Hitier tot het uiterste een hoog spel speelt, waarin Jiij voordeelen wil verwerven zonder een oorlog te ondernemen. Het gevaarlijke is dat men niet te ver kan gaan in het spelen met vuur. Of het Duitsche volk beseft hoever Tsjecho- Slowakije reeds is gegaan door zijn bereidwil ligheid om het Sudetenland (onder behoor lijke waarborgen voor de veiligheid van zijn overig gebied) af te staan, valt sterk te be twijfelen. Het wordt zeer eenzijdig en onvol ledig ingelicht. Dat is ook in Italië het geval en Mussolini, die dagelijks redevoeringen houdt, heeft dan ook gisteren te Vicenza ver klaard: „Op het oogenblik is niet alleen zelfs geen poging ondernomen om de fout te her stellen, die men beging door Tsjecho Slowakije Sir Horace Wilson brengt het voor Chamberlain over Chamberlain heeft vanochtend de besprekingen met de Fransche ministers voortgezet en met volledige goedkeuring van Daladier en Bonnet besloten een persoonlijke mede deeling aan Hitier te doen. Sir Horace Wilson is te dien einde vanochtend naar Berlijn vertrokken, aldus meldt Reuter uit Londen. Ik grijp vol spanning naar de krant, Verslind het nieuws van 't buitenland, Zal 't goed of zal het kwaad verkeeren? 't Is buiten volop zomertijd, Den aanvang van den herfst ten spijt, Dat doet je toch wel weer kalmeeren. Ik loop te piekeren langs de straat, Waarheen de wereld toch wel gaat, En 't zijn vaak sombere gedachten: Maar 'k loop ook zonder hoed of jas, Alsof 't nog midden zomer was En dat kan dan weer veel verzachten. Als 'k me in bed op 't nieuws bezin, Dan slaap ik niet zoo daadlijk in, Wat zal het worden, daar ten Oosten; Dan sla ik schielijk met mijn arm Een deken weg, twee is te warm En dat kan weer een beetje troosten. En nauwelijks ben ik opgestaan Of de beklemming grijpt me aan, Wat wachten nu weer voor berichten? Als 'k de gordijnen open doe Lacht mij de zon dan stralend toe, En die helpt weer mijn zorg verlichten. P. GASUS InternationalTrucks en Bestelwagens JOH. SWAALF Tel. 10663 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) overmatig groot te maken, maar men wil de ;emaakte fout zelfs handhaven. En daarvoor zouden de volken van Europa zich op elkaar moeten storten." Gij weet dat dit volkomen onwaar is. De Italianen weten het niet. Gij kunt het voordeel van een vrije pers en berichtgeving hieruit weer eens afleiden! De spanning waarmee Hitler's rede van he denavond tegemoet wordt gezien kan niet minder groot zijn dan die, waarmee een week geleden zijn Neurenbergsche betoog werd ver wacht. R. P. Auto botst tegen boom op. Ongeluk met ernstige gevolgen. MOERGESTEL, 26 September. Gisteravond kwart voor acht is een personenauto met zes jongelui, vijf heeren en een dame, allen uit Eind hoven, door nog niet bekende oorzaak te Moergestel tegen een boom gebotst. Alle inzitt-enden werden gewond. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend zijn de gewonden naar de ziekenhuizen te Eindhoven en Til burg overgebracht. Een van hen, de heer Ed. Schroder, is kort na aan komst overleden, terwijl de toestand van mej. Martin zorgwekkend is. De overige gewonden zijn de heeren Mar tin, een broer var. mej. Martin, Som- mer, Janssen en Hoppenbrouwers. Het gezelschap was op weg van Eind hoven naar Tilburg. Radiorede over het Duitsche standpunt tegenover Tsjecho-Slowakije. Minister Goebbels heeft bekend ge maakt, dat vanavond in het sport paleis te Berlijn een groote volks bijeenkomst zal worden gehouden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. Op deze bijeenkomst, die om acht uur Duitsche tijd (8.20 uur Nederl. tijd) aanvangt, zal Hitier het woord voeren over het Duitsche standpunt tegenover Tsjecho Slowakije. Volgens de Duitsche radio beteekent de rede, „een historische manifestatie" op" een „histo risch uur". Goebbels mobiliseert alle partij- organisaties, opdat iedereen naar Hitier kan luisteren. Op straat zullen luidsprekers wor den opgesteld, waardoor het publiek de rede zal kunnen volgen. „Overdreven eischen" constateert de Fransche pers. PARIJS, 26 September (Havas). De Parijsche ochtendbladen zijn het erover eens, dat de in het Duitsche memorandum gestelde eischen exor bitant hoog zijn. Met name wijzen de bladen er op. dat Duitschland hier mede de Tsjechische verdedigingswer ken tracht te verkrijgen, zonder waar borgen te geven ten aanzien van de Tsjechische onafhankelijkheid en on schendbaarheid. Na de diplomatieke overwinning, welke Hitier behaald heeft door de concessies, welke hem verleend zijn, valt het niet te excusee- sen, dat hij zijn eischen nog verder verhoogt. Zoo schrijft de „Petit Parisien": Elk plan van Hitier beoogt duidelijk Tsjecho Slowakije in een onhoudbaren toestand uit politiek en economisch opzicht bekeken te brengen, en dit land het levensbestaan onmogelijk te ma ken. Zijn eischen zijn zoo vérstrekkend dat Engeland en Frankrijk onmogelijk Tsjecho- Slowakije kunnen aanraden dezen te aan vaarden. De „Epoque" bespreekt den strategischen kant uit Fransch oogpunt van het Tsjechische vraagstuk. In geval van oorlog vormden de Tsjechsche versterkingen een vitaal bestand deel der Fransche nationale verdediging, aan gezien zij minstens dertig divisies aan het Oostelijke front vastlegden, en daarmede het Fransche leger zouden verlicht hebben. Fransche en Britsche Ministers beraadslagen opnieuw. Daladier en Bonnet te Londen. Tijdens den Zondag te Parijs ge houden kabinetsraad werd besloten, dat Daladier en Bonnet zich per vlieg tuig naar Londen zullen begeven. De kabinetsraad eindigde om 16.50. waarna Sarraut het volgende communiqué heeft voor gelezen: „De kabinetsraaad heeft kennis genomen van de uiteenzettingen van Daladier en Bon net over het memorandum, dat Hitier aan Chamberlain ter hand gesteld heeft. Hij heeft eenstemmig de verklaringen goedgekeurd, die Daladier en Bonnet aan de Britsche regeering zullen gaan overbrengen." Van de zitting begaven Daladier en Bonnet zich naar Le Bourget-, vanwaar zij om 17.40 per vliegtuig naar Londen vertrokken. Zij arriveerden op Croydon om 18.52 uur. Bij zijn aankomst verklaarde Daladier op vragen der journalisten glimlachend: „In Europa moeten wij altijd blijven hopen". De Fransche ministers begaven zich onmid dellijk per auto naar de Fransche ambassade, waar zij het avondmaal gebruikten, waarna zij zich naar Downingstreet begaven. Een kwartier na middernacht keerden Da ladier en Bonnet naar de Fransche ambassade terug. Als antwoord op de hem gestelde vragen wilde Daladier slechts zijn voldoening uiten omtrent het verloop der besprekingen. Er werd geen communiqué uitgegeven. Vanmorgen om 10 uur werden de beraad slagingen tusschen de Fransche en Britsche ministers voortgezet. Het Britsche. kabinet was bijna den gehee- len dag bijeen. Alleen tijdens de besprekingen met de Fransche ministers werd de zitting onderbroken. De Fransche ambassade te Londen deelde vanmorgen mede, dat generaal Gamelin, de chef van den Franschen generalen staf, zich vandaag per vlieg tuig naar Londen begeéït om zich bij de Fransche delegatie te voegen. Hedenmorgen om tien minuten over twaalf verlieten de Fransche minis ters Downingstreet. Zij keerén onmiddellijk naar Parijs terug. ER zijn thans bijzonderheden hekend geworden over de Duitsche eischen, die de Duitsche regeering aan Praag gesteld heeft. De voornaamste punten uit het Duitsche memorandum, dat Zaterdag overhandigd werd zijn de volgende De terugtrekking der geheele Tsjechische gewapende macht, politie, gendarmerie, douane-beambten en grens wachten uit de Sudeten Duitsche gebieden, die op een bijgevoegde kaart als te ontruimen zijn aangegeven. Deze gebieden moeten op 1 October en in den tegen- woordigen staat worden afgestaan aan Duitschland. De Duitsche regeering stemt er in toe, dat in bepaalde streken een plebisciet gehouden wordt. De juiste grenzen ervan moeten nog nader, en wel vóór 25 November, worden vastgesteld. De regeling van de grenswijziging tengevolge van een plebisciet zal worden toevertrouwd aan een Tsjechische- Duitsche- of internationale commissie. Het schijntdat de Tsjecho-Sloivaaksche regeering de Duitsche voorstellen in hun huidigen vorm onaanvaardbaar acht. Inmiddels zijn de regeeringen van Engeland en Frankrijk op nieuw met elkaar in contact getreden. Daladier en Bonnet, die Zondag te Londen zijn aangekomen, voerden gisteravond be sprekingen met hun Britsche collega's. De onderhandelingen werden vanmorgen voortgezet. Het woord is aan. Voltaire: Dc teer eld schrijdt langzaam tiaar de ivijsheid. (Adv. Ingez. Med.) „Volledige overeenstemming'' Officieele mededeeling over de Britsch Fransche besprekingen. LONDEN, 26 September: Het officieele com muniqué, door Downingstreet uitgegeven zegt: Vanochtend is door de Britsche en Fransche ministers eon nieuwe bijeenkomst gehouden, waarbij op alle punten overeenstemming werd bereikt. Generaal Gamelin, die voor speciale beraad slagingen was uitgenoodigd, heeft een bezoek aan den minister-president gebracht en zich vervolgens onderhouden met den minister voor de coördinatie. (Voor verdere berichten omtrent de Tsjecho-Slowaaksche kwestie zie men pag. 5 en 6.) Minister Patijn in ons land terug. De Nederlandsche minister van Buitenland- sche zaken, minister Patijn, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Genève naar Nederland teruggereisd. Professor Francois wiens bijzondere deskundigheid op het ge bied van het onzijdigheidsrecht wellicht dezer dagen diens aanwezigheid op het departe ment van Buitenlandsche Zaken dringend noodig zal maken, vergezelde minister Patijn. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. Gedroogde Appelen, per pond 25 ets. Vette Goudsche Meikaas, per pond 30 ets Gedroogde Peren, per pond 22 ets. Groene Erwten, pracht kwal., p. pond 9 ets. Spliterwten, per pond 11 ets. Boter, per pond 77 ets. Jam, alle smaken, per pot 20 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez Med.) Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie. volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het Hoogovenbedrijf te Velsen maakte in het afgeloopen boekjaar ruim f 3 mil- lioen winst. 3 Op den nieuwen Rijksweg door de Haar lemmermeer zijn weer drie ongelukken gebeurd. 3 Ged. Staten hebben bezwaar tegen een subsidie van Haarlem voor herbouw van „De Adriaan". 4 De verpleegkosten van het Prov. Zieken huis in Santpoort zijn in 1937 gedaald. 4 BINNENLAND. Prof. mr. B. M. Telders is tot voorzitter der Liberale Staatspartij gekozen. 3 Tegen aankoop van ondeugdelijke gas maskers wordt gewaarschuwd. 3 Rotterdam rekent voor 1939 op een tekort van ruim f 3 millioen. 3 BUITENLAND. Hitier zal hedenavond spreken. 1 Chamberlain heeft nog een persoonlijk woord tot Hitier gericht. 1 Hitier eischt afstand van de Sudeten Duit sche gebieden voor 1 October. 5 Praag motiveert het bevel tot algemeene mobilisatie. 5 Mussolini is van oordeel, dat de zon wel licht nog kan doorbreken. 6 De Tsjechische regeering maakt bezwaar tegen het Duitsche memorandum. 6 SPORT. Budge wint ook het Amerikaansche ten niskampioenschap. 7 Amsterdam wint op den hockeydag. 11 ARTIKELEN. R. P.: De Europeesche crisis. 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1