MAANDAG 26 SEPTEMBER 19.18 HAARDE M'S DA'GEÏAD' 4 WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ged Staten heibben, In verband met den financieelen toestand, bezwaar gemaakt tegen het besluit van den Gemeenteraad van Haar lem, f 10.000 beschikbaar te stellen voor het weder-opbouwen van den molen „De Adriaan". TAARTEN OP STRAAT. AGENDA Heden: MAANDAG 26 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: H.A.W.E.T., tentoon stelling Voedings- en Genotmiddelen. 1—6 uur en 710.30 uur. Cabaret tot 12 uur. WilhelminastTaat 51: Herhaling causerie Haarlem's Muziek-Instituut, 8.30 uur. Frans Hals Theater: „Onverbreekbare ban den", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Test Pilot", 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Cinema: Olympiade Film. tweede en laatste deel, waarin Nederlanders groote triomfen behaalden. 2 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Veldslag in New York" 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „In de getuigenbank" en „De" verborgenheden van Parijs". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Opening Sta ten Generaal en voetbalwedstrijd Feijenoord— Haarlem. Doorloopende voorstellingen van 2.30—11.30 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst- foto's, 7—10 uur. DINSDAG 27 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur Gem. Concertgebouw: H.A.W.E.T., tentoon stelling Voedings- en Genotmiddelen, 16 en 7—10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Voor den Politierechter. Twee oorvijgen. „Zeven oorvijgen" is de titel geweest van een populaire film en daarom doet het opschrift van dit verslag u misschien wat kaal aan. Twee draaien om de ooren, daar draait een goed huisvader zijn hand eigenlijk niet voor om, zult u zeggen. Zeer juist. Maar daar raakt ge dan ook meteen de kern van het heele probleem, want het gaat nu maar hierom: mag ook een ander, dan de vader een kind een tik om zijn ooren geven. Daar hebt u het geval van den fabrikant uit Koog aan de Zaan. Hij kwam op zijn fabriek en zag daar een van de fabrieksjongens met een cigaret in zijn mond. Nu is het rooken in de fabriek verboden. En niet alleen dat de jongen rookte, hij was ook met eenige kameraadjes aan het spelen met water vlak bij een vrij kost bare lading die spoedig bedorven kon worden. De fabrikant ontstak in woede en gaf den jongen twee fiksche tikken om zijn ooren. Is dat mishandeling ja of nee? Nee, meende de Officier, want een fabrikant is in zekeren zin een vader voor de jongens, die op zijn fabriek werken. Het is een vader ook verboden zijn kind te mishandelen, doch niemand zal het in zijn hoofd halen een draai om de ooren als mishandeling te kwalificeeren. De jongen deed iets wat niet mocht en dat moest hem duidelijk aan het verstand worden gebracht en zoo is het begrijpelijk dat de hand van den fabrikant in onzachte aanraking kwam met des knapen oor. De Officier achtte de mishandeling niet be wezen en vroeg vrijspraak. Ik verschil met den Officier van meening, zei de politierechter, en ik acht het feit wel straf baar. Verdachte is geprikkeld geweest en heeft toen eenige klappen gegeven. Daartoe had hij niet het recht. Ik veroordeel hem derhalve tot een geldboete van f 10 of 6 dagen. Nu is deze uitspraak veel belangrijker dan ge misschien denkt en bovendien heeft ze ook nog een pikant tintje. Het is namelijk nu al weer eenige tijd geleden, dat er hier ter stede een bijeenkomst is geweest ter bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd. En op deze bij eenkomst vertelde een Haarlemsche politie autoriteit dat hem eens het volgende was over komen. Hij zag een jongetje in een weiland spelen, dat door prikkeldraad was afgezet omdat er een stier los liep. De in burger gekleede politie autoriteit waarschuwde het knaapje, doch deze trok zich bitter weinig van de waarschuwing aan en een bits: „Waar bemoeit u zich mee", was zijn antwoord op de vaderlijke vermaning. Dit was den politieman wat te erg. Hij ver telde het jongetje welke maatschappelijke func tie hij bekleedde doch de onverbeterlijke knaap gaf ten -antwoord: Laat dan uw politiepenning maar eens zien. Het eind van het liedje was, dat het brutale jongetje een paar flinke klappen opliep. En niemand der aanwezigen die in deze geschiede nis den politie-autorïteit ongelijk gaf. En onder dezeaanwezigen bevond zich ook de politie rechter. Zoodat de veroordeeling van den fabrikant. Of de politierechter eveneens aan deze ge schiedenis gedacht heeft? PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938. Progr. I Hilversum II. Progr. n Hilversum I. Progr. III: Keulen 8.Parijs Radio 10.20. Keulen 10.50 Parijs Radio 11.20 Radio P.T.T. Nord 12.05 Parijs Radio 12.20 Ned. Brussel 1.2Ó Radio P.T.T. Nord 2.20 Deutschlandsen- der of Diversen 4.05 Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.20 London Regional 6.20 Keulen 7.20 Fransch Brussel 8.20 Keulen 9.20 Ned. Brussel 10.05 Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Diversen 9.20'10.35 London Regional 10.35 Droitwich 1.25 London Regional 1.35 Droitwich 4.25 Lon don Regional 10.25 Droitwich 10.35. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Ge varieerd programma. 1. Six Hits of the day. Primo Scala's acc. Band. 2. Sweet Hawaiian Dream Girl. The Ha waiian Marimba players. 3. Ungarwein, Adalbert Lutter. 4. Bagatelle ouverture, Ilja Livschakoff. 5. Pooor little Romay, L. P. Acc. Band. 6.: Auf einem Persischen Markt, Odeon Künstler Orch. 7. Clribiribin. Grace Moore. 8.' Der Ritter vom Steckenpferd, Orkest met xylophone. 9. Ouverture Wiliam Tell, Munn and Feltons Works Band. 10. Zigeunermuziek, Zigeunerorkest. 11. Tokayer. Adalbert Lutter. 12. Underneath the blue Hawaiian kSies, The Hawaiian Marimba players 13. Midnight in Paris. L.P. Acc. Band. 14. Waltz select, Rog. Dixon. 8.0012.00 Diversen. (Adv. ingezMed.) De Post- en Telegraaf dienst. Vervroegde opening der stadsbijkantorcn. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis, dat met in gang van 1 October a.s. de Stadsbijkantorcn te Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, welke thans te 9 uur voor het publiek openen, te 8.30 uur worden opengesteld. Het uur der openstelling van den dienst der Rijkspostspaarbank, alsmede van den dienst dei- belastingbetalingen wordt hierdoor niet veran derd en blijft bepaald op 9 uur. EERSTE HULPVEREENIGING „SNELVERBAND". Bij de nationale wedstrijden in het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken te Nijmegen gehouden, wist een damesploeg van bovenge noemde vereeniging, bestaande uit de dames: Assendelft, Fuhlhage-Peters, Kooien en Moo- nen, onder leiding van mej. B. E. Kroonsberg, beslag te leggen op de hoogste onderscheiding. Zij ontvingen behalve den wisselbeker, 2 lau wertakken en 2 medailles. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Bewe ging voor Eenheid door Democratie houdt Dinsdagavond in de Kroonzaal van café restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, een ledenvergadering. Dr. J. S. Bartstra zal daar spreken over „Het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk in de Euro- peesche politiek", waarna Dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel een inleiding houdt over „Juist nu". GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Ceintuur, C. A. v. Heel, Wicherstraat 9; duif, C. Jansen, Waldeck Pyrmontstraat 7; geld, M. Korremans, Berkheijdestraat 29rd.; geld, hand schoenen, regenjas, Bur. van Politie, Smede straat; hond, Bolle, Koninginneweg 65; 2 hon den; Asyl, Ridderstraat 11; handschoen, W. de Wilde, Glasblazersstraat 2; hond, Heersma van Voss, Boekenrodestraat 12, kano, J. Land- werd, Spaarnhovenstraat 96; kano, G. Stok man, Zuid-Schalkwijk £9; kindermutsje, J. C. v. Vliet, Indischestraat 38; portemonnaie met inhoud; P. Piers, H. v. Alphenstraat 47; lede ren riem. Dr. van Hassel, Linnaeuslaan 20; re genpijp, M. Duijndam. Wouwermanstraat 34, damesring, J. Dekker, Talmastraat 20, rijwiel plaatje in étui, Van Staveren, Velserstr. 31; Rozekrans in étui, R. Heijne, Saracenenstraat 11; sandaal, P. Drayer, Zomerkade 89; vulpen, C. J. v. Dijk, Spoorwegstraat 20rd.; 2 honden, Kennel Thornwood, Van 't Hoffstraat 93. Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Verpleegkosten in 1937 gedaald. Aan de verslagen der Provinciale Zieken huizen van Noord-Holland over het jaar 1937, uitgebracht door de Commissie van Bestuur aan Ged. Staten, is het volgende ontleend: Met den bouw van de nieuwe zusterverblij- ven bij het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort werd in het afgeloopen jaar onder lei ding van den Provincialen Waterstaat een begin gemaakt. De werkplaats voor de matrassenmakers kwam gereed en kon in gebruik genomen worden. Hiermede kwam een belangrijke verbetering voor de toepassing der arbeidsthe- rapie tot stand. De vex-pleegkosten daalden opnieuw en be droegen voor 1937 f 856.36 per patiënt per jaar (tegen f 878.25 in 1936). De proviiciale bijdrage, begroot op f 215.000. bleek bij de samenstelling der exploitatiere kening te moeten worden verhoogd tot f 221,615.81 tegenover f 159,178,25 in 1936. De bezetting was, met name op het eind van 1937, iets grooter dan in het vorige jaar en bedroeg (exclusief gezinsverpleging) maxi maal 1475 en minimaal 1431. Op 31 December waren 13 vrouwen en 7 mannen ondergebracht in 18 gezinnen. Onderscheidenlijk 17 vrouwen en 14 mannen woonden op dien datum in de afdeelingen „Meerzicht" en .Landhuis", zonder direct toe zicht van verplegend personeel. De ontspanningsvereniging „Viribus Unitis" bestaande uit patiënten en personeel, toonde ook in het afgeloopen jaar een groote activi teit, welke in vele opzichten met een daaraan evenredig succes werd bekroond. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOSCH" Om de belangstelling voor het win ter club werk op te wekken, en de ouders voor hulp bij dit werk te interesseeren had het bestuur Zondag avond een ouderavond georganiseerd. Door den secretaris werd een uiteenzetting ge geven van het winterclubwerk in algemeenen zin en de leden werden opgewekt om ook daad werkelijk steun te verleenen. Het symphonie ensemble „Orpheus", onder leiding van den heer H. Th. Lindenborn ver leende aan dezen avond haar belangelooze me dewerking. Tevens vei'leende aan dezen avond, eveneens belangeloos zijn medewerking, de heer K. Schoon, die eenige jolige liedjes ten gehoore bracht, die ook zeer werden gewaardeerd. INGEZfMEN /TUKKIN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. De Jongeren. In haar op 31 Aug. gehouden radio-rede heeft H.M. de Koningin o.a. een beroep ge daan op de jongeren in den lande en ze op gewekt om naar krachten mede te werken aan de bevordering van alles wat ons land zoowel geestelijk als materieel ten voorspoed kan dienen. Als constitutioneel vorstin acht Hare Ma jesteit het niet haar taak nauwkeurige aanwijzingen te geven hoe de jongeren het best hunne krachten in dienst van ons aller welzijn kunnen stellen. Dit is een zaak, die in een constitutioneel geregeerd land door de bevolking door middel van de uit den volks geest voortgekomen regeering en de volksver tegenwoordiging dient te worden geregeld. Nu is het een algemeen bekend feit. dat er ln ons land tienduizenden jongeren zijn, die er naar hunkeren nuttig werk te verrichten, maar die geen kans krijgen zich zelfs maar een eenvoudig bestaan te verwerven. Een groot deel dezer jonge menschen wordt let terlijk in het leven gehouden door steun van de gemeenschap. Een ander deel is geheel af hankelijk van familie en huisgenooten. Deze laatsten zijn er nog slechter aan toe dan de gesteunden, daar ze veelal ten laste zijn van gezinnen, die het zelf niet al te breed hebben en ook nog moeten bijdragen in 't onderhoud van de door overheidsinstellingen onder steunde werkloozen. Het wil mij voorkomen, dat het koninklijk woord ook voor de jonge werkloozen gespro ken is. In de eerste plaats dienen zij dus in staat te worden gesteld om in de maatschap pij nuttig te kunnen zijn. Het ligt daarom op den weg van Regeering en Volksvertegen woordiging eindelijk afdoende maatregelen te treffen tegen de permanente werkloosheid en tegen de werkloosheid der jeugd in het bij zonder. Er moet in Nederland voor iedereen werk komen tegen redelijk loon. Niet tijdelijk door werkloozen in kampen e. d. onder te brengen en ze na eenigen tijd weer in een ledig bestaan te zenden. Dit helpt ons als volk niets! Zij, die uit die kampen of uit werkver schaffingen komen, zullen na korten tijd eerst recht verbitterd tegenover de gemeen schap staan; zij zullen met hot stijgen der jaren steeds meer gaan voelen, dat ze bedin gen zijn in hun verwachtingen en dat hun toestand hopeloos is. En dit niet omdat het niet anders kan! Waar een wil is, is een weg. Wanneer er ge brek heerscht, behoort men hetgeen men heeft met zijn naaste te deelen. Hier heerscht gebrek! Hier behoort niet de een werk te heb ben (en dikwijls te veel werk) en de ander in nietsdoen vqn gebrek tot wanhoop of doffe berusting te komen. Het werk moet verdeeld worden en minimum loon bij maximum werk tijd moet worden vastgesteld. Indien hier- Copyright P. I. B Box 6 Copenhagen Elize zag de zwanen steeds naderbij komen. Snel liep zij nu de helling op, want zij wilde niet direct door de zwanen gezien worden. En toen zij eenmaal boven was gekomen, schuilde zij snel achter een boschje weg, om van daaruit de zwanen gade te slaan. «gezonctheld Is de grootste schat ^ihnljls bedenken 10e dit alleen, als voe ongesteld zl}n. £.n als \oe ons uolkomen gezond uoelen, uergeten 10e het uaak weer. ^Dralsma uan Valkenburg's levertraan. kan 1i.\a grootste schat helpen bewaren. (Adv. Ingez. Med.) door de grootere inkomens in den eersten tijd worden aangetast, mag dit geen bezwaar zijn. Wij zijn een door en door democratisch volk en ik meen te mogen zeggen dat velen in ons land, die thans een bewonderend oog werpen naar hetgeen over onze oostgrens ge schiedt, zich daarvan zouden afwenden wan neer onze overheid en onze volksvertegen woordiging er eindelijk eens toe zouden kun nen komen, die maatregelen te nemen, die noodig zijn voor ons volk als geheel. Een vooraanstaand Nederlander heeft en kele jaren geleden gezegd, dat in Nederland geen gebrek zal worden geleden. Zou hij deze bewering thans nog staande willen houden? Er heerscht gebrek in Nederland, zoowel geestelijk als materieel! Tienduizenden jonge ren van goeden wil, die door arbeid in hun onderhoud moesten voorzien, zijn uitgeslo ten. Anderen, die nog eens werk kunnen be komen, worden uitgebuit door een soort „werkgevers" die van den noodtoestand mis bruik maken. Onder de werkenden boven 18 jaar zijn er duizenden, die werken om wat om handen te hebben, in de hoop op beter, maar die voor hun werk een vergoeding ont vangen waarvan ze zelfs hun werkkleeding niet kunnen betalen, laat staan eenigermate in hun onderhoud voorzien. Indien onze re geering en onze volksvertegenwoordigers dit niet weten, zijn ze zeer slecht georiënteerd, maar indien ze het wel weten, schieten ze als vertegenwoordigers van ons, immers demo cratisch geregeerd, volk te kort. Voor zoover het zich laat aanzien, heeft het overgroote deel van ons volk nog vertrouwen in de democratie. Maar zal dit zoo blijven als van hoogerhand wordt doorgegaan met een iaat-maar-varen politiek jegens een zeer groot deel van dit volk? Wordt er wel aan gedacht hoe de toestand zal worden, wanneer al die duizenden, die thans leven op kosten van hun huisgenooten, dien steun moeten ontberen, zoodra de ouders te oud geworden zijn en zelf ondersteuning behoeven? In de autoritair geregeerde landen kan men meermalen smalend hooren spreken over de democratie, die zichzelf niet redden kon. Het wordt daarom tijd, dat uit het (nog) demo cratisch deel van Europa het bewijs wordt ge leverd, dat men onder democratisch bewind inderdaad tegen de omstandigheden opge wassen kan zijn indien de wil daartoe aan wezig is, en dat men ook daar in staat is op breede basis oogenschijnlijk persoonlijke be langen bij het algemeen belang achter te stellen. Hierdoor zal niet alleen aan ons volk als geheel, maar ook aan ons vorstenhuis een groote dienst bewezen worden. Dan zal ook bewaarheid worden de door wijlen Hare Ma jesteit Koningin Emma in een proclamatie geuite wensch: dat het Nederlandsche volk groot moge zijn in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn. Ten slotte zij er op gewezen dat zij, die zich blijven verzetten, het aan zichzelf te wijten zullen hebben als zij door de gevolgen van den daaruit,ten slotte voortkomenden-chaos het zwaarst getroffen zullen worden. Zij die nen te bedenken, dat de toestand van heden, waarin een groot deel van ons volk blijvend is uitgesloten van deelneming aan het vrije maatschappelijk verkeer, niet kan blijven be staan. Nóg kunnen zij met Granvelle zeggen: het zijn slechts geuzen (die uitgestootenen). Maar ook die staatsman maakte een misre kening. En in den huidigen tijd leven wij sneller dan toen. In onzen tijd blijkt het schijnbaar onmogelijke dikwijls zeer wel mo gelijk. Het speculeeren op de onmogelijkheid van niet te wenschen gevolgen van het groo te euvel der werkloosheid, speciaal van het opkomende geslacht, blijft daarom gevaarlijk spel. A. J. M. BARENDSEN. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf ƒ1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) De molen „De Adriaan". Bezwaar van Ged. Staten tegen beschikbaar stelling van 10.000. De elf zwanen daalden niet ver van de plaats waar Elize zich verborgen had. Zij klapperden eenigen tijd met hun groote, krachtige vleugels. En Elize keek met verbaasde bewondering naar de prachtige vogels. Maar zag zij goed? Juist toen de zon heelemaal onderging, viel plotseling van alle zwanen de huid af en daar stondenElize's broers! Zaterdagmiddag half zes reed de heer W. F. V. uit Haarlem met een motorbakfiets van de firma Elhorst te Haarlem op de Julianalaan te Overveen en wilde de Waldeck Pyrmont- laan inrijden. Op het oogenblik 'dat hij links afsloeg werd hij van achter aangereden door een luxe auto bestuurd door den heer J. L. F. uit Doornspijk. De bakfiets kantelde en de in houd bestaande uit banketbakkerswaar werd over de straat geslingerd. De bakfiets werd zeer ernstig en de auto licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Naar de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. Van louter geluk begon Elize, die ondanks de verandering haar broers direct herkende, te huilen. Ze sprong te voorschijn en holde zoo hard mogelijk de helling af. Ze lachte door haar tranen heen, noemde één voor één de namen van de prinsen. Ze was zoo gelukkigEn de broers van Elize waren niet minder blij, toen zij hun zuster, die tot zulk een beeldschoon meisje opgegroeid was, herkenden. Nu kwamen de verhalen los, vooral over de booze stiefmoeder, die zoo wreed voor hen allen geweest was. i «mmi 111 (Wordt morgen vervolgd.) Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd, De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid ƒ2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger 60; één of twee leden van een wijsvinger 25; afle leden van een anderen vinger 15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk f 30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6