BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 26 SEPTEMBER 193S HAAREEM'S DAGBEAW '13 lAAT/ïtj^BICHTIN De pers over liet memorandum. Aan de elders in dit blad vermelde pers commentaren kunnen wij nog de volgende toevoegen Fransche bladen. De ..Figaro" schrijft uit LondenDe Britsche ministers hebben naar een middel gezocht om het Duitsche volk te laten weten, dat zijn eischen betreffende Sudetenland zonder een schot aanvaard zijn, en dat. indien een oorlog zou uitbreken, andere redenen dan wettige eischen in het spel zouden zijn, en dat Duitschland dan op een krachtige coalitie zou stuiten. In de „Populaire" schrijft Léon Blum; Sinds acht dagen is de overwinning van Hitier op de Westelijke democratieën een voldongen feit: het Sudetenland wordt bij het Duitsche ryk ingelijfd. De vraag is thans, of hij daarbij blijft of de opoffering hem tevreden heeft gesteld en of hij misschien niet doorgaat met Tsjecho Slowakije te vernietigen en zijn over winningen voort te zetten. De vraag is. of hij aan de overwinning nog een oorlog wil toe voegen. Amerikaansche pers veroordeelt Duitsche eischen. NEW-YORK. 26 September (Havas). De '„New York Times" noemt het memorandum Van Hitier „het minst gerechtvaardigde ulti matum uit de geschiedenis van het moderne Europa". Datzelfde gevoel van verbazing vindt men In de geheele pers terug. De „New York Times" en de „Herald Tribune" vergelijken de eischen met het Oostenrijksch-Hongaarsche ultima 'tum aan Servië in 1914. Een Duitsch commentaar. BERLIJN, 26 September (D.N.B.) De bladen Vrijden alle groote aandacht aan de aankondi ging, dat Hitier vanavond een radiorede tot het Duitsche volk zal houden. De „Diplomatisch-Politische Korrespondenz' schrijft, dat een aanzienlijk gedeelte der Ame- ïikaansche-pers in deze dagen bij de behan deling van zuiver Europeesche aangelegen heden. waartoe nu eenmaal ook het Tsjecho 'Slowaaksche vraagstuk behoort, op opmerke lijke wijze van de feiten afwijkt en de voor keur geeft aan berichten en commentaren, die de bedoeling hebben een stemming van haat dragendheid tegenover de belangen van het Duitsche volk in het leven te roepen. Dit is 'opmerkelijk, aldus de „Korrespondenz", om dat het tenslotte de president der Vereenigde Staten was, die in den wereldoorlog het zelf beschikkingsrecht der volken proclameerde en tegen den uitdrukkelijken wil van zijn plaats- Vervanger Lansing werd dit beginsel, wat Tsjecho Slowakije betrof, allerduidelijkst ge- 'schonden. Men moet dus aannemen, dat ach ter deze Amerikaansche perscampagne iets anders steekt. Men zal zich herinneren, dat er evenals in den wereldoorlog in Amerika kringen zijn, die groote materieele belangen hebben bij een oorlog ver van eigen land. Kind onder vallenden gierbak geraakt. Op slag gedood. Toen Zondagavond tusschen half acht en acht uur het vierjarige dochtertje van de fa milie A. Jenner te Hoogland op de boerderij van den landbouwer D. van 't Klooster aan het spelen was, had het kind het ongeluk te gen een gierbak te loopen. Het gevolg was, dat de bak omviel en het hoofd van het kind verpletterd werd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. VIJF MENSCHEN IN DEN RIJN VERDRONKEN. KOBLENZ, 26 Sept. (D.N.B.) Op den Rijn bij Koblenz is een veerboot met een Belgisch motorschip in aanvaring gekomen en snel ge zonken. Van de zeven opvarenden zijn er vijf om het leven gekomen. KEURING VAN KONIJNEN. De pluimveee- en konljnenfokkersvereeni- ging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" houdt Woensdag 29 September voor haar leden en genoodigden de jaarlijksche tafelkeuring voor konijnen, welke geboren zijn in 1938. De heer J. H. de Jong uit Rotterdam, keur meester van den Raad van Beheer en Toezicht zal deze keuring verrichten. DE OSSCHE ZEDENZAAK. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft vanochtend in hooger beroep de strafzaak behrandeld tegen den industrieel M. van Z. uit Oss, die wegens zedenmisdrijven door de Bossche Rechtbank tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld was. Naar een zeer langdurig requisitoir heeft de advocaat-generaal mr. Massink eveneens twee jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over veertien dagen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Treinabonnement, bureau van Politie, Sme- destraat 9; Hond, G. v. Vessem. Indischestraat 120; hond, Kennel Thornwood, Van 't Hoff- straat 93; hond, Weissenbruchstraat 18, (Heemstede), hond kennel Kleijst, Houtvaart- pad 206; Insigne: W. Bultman. Clovisstraat 18; Damesjasje; Lijkles. Frederik Hendrik- laan 7; Babyjasje, Stoop. Kinderhuissingel 82. Jongensjas. T. de Vos, Spa am wouderstraat 75; portemonnaie met inhoud, C. Mertens. Borskistraat 9, port, m. inh., W. J. Stoute, Wouwermanstraat 5 rood; port. m. inh., Lok. Reiltzstraat 78: port. m. inh.. Bureau van Po litie, Smedestraat 9; port. m. inh., v. d. Linden. Van Twiskplein 10; Rijwielpomp, Bosma, Rijks straatweg 543. Rijwielplaatje C. Dekker. Staringstraat 22, Rijwielplaatje in étui, J. Riekwel. Gouwstraat 43: Rijwielplaatje in étui; G. Kuipers. Stalpert v. d. Wielestraat 11, Riem, T. Heijdanus. Kamperstraat 8, Sier speld; Bureau van Politie. Smedestraat 9; Haarstrikken, D. v. d. Erf, Oranjeboomstraat 58; Tasch met inhoud, bureau van Politie, Smedestraat 9; Tasch met inhoud: Bos, Ken- nemerstraat 29; Damestaschje; Bureau van Politie, Smedestraat 9, Tasch met inhoud, L. v. a. Me-den, Kruistochtstraat 13. Vogel, Nunnuninghof. Barteljorisstraat 20. HAARLEM, 26 September. Bevallen 22 September: J. C. van Looij Drogtrop, z.; 23 September: J. M. Meijerv. Wort, d.: J. C. Linck—Willemsen, z.; 24 Sep tember: J. J. Spruit—Blom, d.; G. M. Th. v. d. KuijlBottelier, z.; A. B. RienstraLijnzaat, d.; H. Nieuwenhuis—ten BoLscher, z.; W. van DijkeButz, z.; 25 September: E. v. d. Voort v. Tongeren, d.; J. L. E. M. W. van Norde Sikkema, d.; E. P. Posthumade Haas. d.; B. BestemanWarmer, z.; 26 September: A. Grootjen—Lijs, z.; J. HeinsbergenTimmer mans, d.; Overleden 23 September: H. Hooning, 39 j.. Patriarchstraat; C. W. v. d. Veen, 41 j., Raad huisstraat; 24 September: P. J. Delforge, 64 j., Dr. Schaepmanstraat; 25 September: H. J. Smit, 82 j., Hazepaterslaan. „Een nieuw Europa kan geboren worden." De meening van Mussolini. VERONA. 26 September Vanochtend heeft Mussolini hier een rede gehouden, de achtste in één week tijd. Na een defile van de fascistische strijdkrachten nam hij het woord. Hij zeide, dat de tegenstanders van Italië, verzameld rondom het teeken van sikkel hamer, den laatsten tijd vorm hebben gege ven aan hun armzalige verwachtingen. Maar het Italiaansche volk is niet gedesorgani seerd en zielloos, zooals verscheidene andere volken. Het is zwaar gewapend. De inspan ning, die Chamberlain zich getroost heeft voor de regeling van hgt Tsjecho Slowaak sche vraagstuk, moet men waardeeren Duitschland heeft blijk gegeven van eenzelf de lankmoedigheid. Het Duitsche memoran dum verschilt niet zeer van de lijnen van het Londensche ontwerp. Het is duidelijk, dat Tsjecho Slowakije indien men het in een toe stand liet, dat het alleen op zichzelf kon re kenen, zich wel tweemaal zou bedenken, al vorens het een strijd begon, waarvan de uit slag niet twijfelachtig zou zijn. Er zijn nog eenige dagen voor het vinden van een vreedzame oplossing. Slechts door bovenmenschelijke krachtsinspanning kan een conflict vermeden worden. De diplomaten geven zich vergeefsche moeite, wanneer zij het verdrag van Versailles willen redden, want het lot van dit verdrag wordt thans beslist. In dezelfde week kan een nieuw Europa gebo ren worden, gekarakteriseerd door den vrede tusschen de volken. Wij, zwarthemden, zijn voorstanders van dat Europa. Y. P. R. O. herdenkt zijn 12%-jarig bestaan. (Landdag te 's-Gravenhage. Zondag heeft de Vrijzinnig Protestantsche Radio Omroep zijn 12'/2-jarig bestaan her dacht met een landdag in de groote tentoon stellingshall van Houtrust te 's-Gravenhage. Om 2 uur werd de meeting geopend met den intocht van de V. P. R. O.-koorleden en leden van de verschillende vrijzinnig christelijke jeugdorganisaties met haar banieren, welke langs de wanden van de zaal werden ge plaatst. Na een inleidend zangnummer door het koor, dat onder leiding stond van A. van der Horst, sprak ds. E. Spelberg een welkomst woord tot de vele aanwezigen. De voorzitster van den V. P. R. O., mej. dr Nicolette A. Bruining zette in een korte rede uiteen de beginselen, welke dem V. P. R. O. ten grondslag liggen. Een radio-technische moeilijkheid, n.l. twee kruisgesprekken met Amerika en Bata via, hield de aanwezigen langen tijd in span ning, waarna dr. H. Jansen uit Batavia een kort woord tot de vergaderden richtte. De herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. R. Casimir, die het ontstaan en den groei van den V. P. R. O. naging, daarbij herinne rende aan het feit, dat deze omroepvereèni- ging door den aether steeds leering, stichting en kunst- tot de luisteraars heeft gebracht. Spr. legde de principes vast volgens welke de V. P. R. O. zich ook in de toekomst krachtig zal blijven ontwikkelen, wanneer de jeugd van thans volwassen zal zijn geworden. Na een inleidend woord van den vice-voor- zitter van den V. P. R. O., prof. ir. W. Scher- merhorn, vroeg een aantal spreeksters en sprekers uit verschillende deelen van het land en uit diverse standen aandacht voor korte toespraken. Ds. B. J. Aris sloot de middagbijeenkomst. In den avond werd tenslotte een godsdienst oefening gehouden, waarin prof. dr. J. Linde boom uit Groningen voorging. GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmiddag om 3 uur werd door een wielrijdster op den hoek van de Zuid-Polder straat en de v. d. Hulststraat geen voorrang verleend aan een fietser. De wielrijdster botste tegen het achterwiel en brak het rechterbeen. •Ze werd naar het St. Elizabeths Gasthuis ver voerd. WEIFELEND DEN WEG OVERGESTOKEN. Zaterdag om 11 uur stak een 71-jarige voet- ;anger weifelend, den Zijlweg, ter hoogte van de Pieter Kiesstraat, overgestoken. Hij werd door een personenauto aangereden, brak zijn rechter been en kreeg een hoofd wonde. Hij werd naar de Mariastichting over gebracht. KIND TE WATER. Zondagmiddag om half 3 geraakte een 4- jarig meisje spelende in 't water van de Zomer- vaart. De 22-jarige schilder H. C. van Gog sprong gekleed te water en wist de kleine op den wal te brengen. AMSTERD.tVISCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag.) Amsterdam, 26 September 1938. Ter veemarkt waren aangevoerd: 385 Vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7076. 2e kwaliteit 6068. 3e kwaliteit 5058 ct. per K.G. slachtgewicht. 3 Melk- en kalfkoeien f 180270 per stuk. 39 vette kalveren: 2e kwaliteit 5460, 3e kw. 4252 ct. per K.G. levend gewicht. 82 Nuchtere kalveren 712 per stuk. 9 Schapen f 1822 per stuk. 525 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 63- 64. zware varkens 6263. vette varkens 60 61 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen matige aanvoer, handel traag, afloop zeer flauw, met terugloopende prijzen. Melkkoeien, geringe aanvoer en handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, handel traag, prijzen lager, Nuchtere kalveren, matige aan voer. handel kalm, prijzen constant. Schapen aanvoer en handel onbeteekenend, Varkens ruimere aanvoer, slee pende handel prijzen lager. STAKING IN WERKVERSCHAFFING. Zevenhonderd arbeiders hebben heden ochtend het werk neergelegd in de werkver schaffing te Aarle-Rixtel. VELSEN Teraardebestelling L. M. Lavoo. Groote belangstelling op den doodenakker. Zaterdagmiddag heeft onder zeer groote be langstelling, de teraardebestelling plaats gehad van wijlen den heer L. M. Lavoo, in leven chef machinist aan de vischmeelfabriek „De Toe komst". Het stoffelijk overschot van den overledene, die het ambt van voorganger vervulde bij de Hersteld Apostolische gemeente, werd door die nende broeders dezer gemeente grafwaarts ge dragen. Bij aankomst op het kerkhof bracht het zang koor der gemeente eenige liederen ten gehoore. Nadat het stoffelijk overschot aan de groeve was toevertrouwd, werd eerst het woord ge voerd, namens de directie van de V.E.M. door den heer J. J. v. d. Boogaard. Het woord werd daarna gevoerd door den districts-oudste der gemeente, den heer Wild schut uit Hilversum. Nadat het zangkoor zich nog eens deed hoo- ren was het woord aan den heer Donkersloot, voorganger uit Haarlem. Deze getuigde van den overledene als een, die geleid heeft een le- van van liefde en dankbaarheid dat zich steeds geuit heeft in daden. Een schoonzoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling, waarna het zangkoor nog eenige liederen zong. Onder de aanwezigen bevonden zich verte genwoordigers der Hersteld Apostolische ge meenten te Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Den Haag, Den Helder en Zaandijk. De afdeeling der S. D. A. P. viert haar zilveren jubileum. Met een geslaagd familiefeest in het Beukenrond. Begunstigd door schitterend najaarsweer vierde de afdeeling Velsen-Noord der S.D.A.P. haar 5e lustrum. Niettegenstaande de donkere dagen der afgeloopen week vol emotie en oorlogsdreiging, welke de menschen nog niet geheel vermocht los te laten, waren zeer velen in het mooie Beukenrond in het park Rooswijk bijeen om opgewekt het „familiefeest" der afdeeling te vieren. Tal van vaandels en vlag gen van S.D.A.P.- en VARA-afdeelingen, be nevens de vlaggen der jeugdbeweging verleen den aan 't geheel een feestelijk aanzien. Een luidspreker-installatie zorgde voor het goed verstaan van het gesprokene. Te half twaalf opende de voorzitter der commissie van voor bereiding, de heer H. Mol met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, c De heer M. A. Reinalda, voorzitter van het partijgewest der S.D.A.P., lid der Eerste Kamer en wethouder van Haarlem, sprak de feest rede uit. De heer Reinalda begon met er op te wijzen, hoe rustig hier alles is en hoe wij in volle vrijheid tezamen komen. En buiten ons land is op vele plaatsen een chaos zonder weerga ongeveer gelijk aan den toestand voor 25 jaren terug. Dit vormt wel eèn groot con trast. Velen onzer'vrienden, zeide spreker zit ten reeds jaren opgesloten in concentratie kamp of gevangenis en toch vindt men des ondanks zelfs in ons land nog menschen, die naar een dergelijken toestand verlangen. Ver volgens hield spreker een gloedvol betoog om onversaagd voort te gaan op den moeilijken weg, waar aan twee fronten moeten worden gestreden. Het is hier thans een feestelijke bijeenkomst om te gedenken dat men hVsr ondanks alle tegenwerking en verguizing trouw is gebleven aan het socialistische beginsel en de roode vaan, aldus spr. Hier zal straks plaats moeten worden gemaakt voor de jongeren, want dezen zullen eenmaal de plaats der ouderen in on zen strijd moeten innemen, maar beter onder legd en beter onderwezen dan het den oude ren ten deel viel. Het colportagewerk en huis bezoek zal straks ook veel van den arbeid der jongeren verwachten. De heer Reinalda bracht ten slotte de ge- lukwenschen over van Partijbestuur en Ge westelijk bestuur, maar spreker zal het meest voldaan zijn, wanneer hij heen kan gaan met de wetenschap, dat dit familiefeest is geweest een feest van gelofte om elkander trouw bij te staan ln den strijd voor het socialisme en een betere toekomst. Een hartelijk applaus be loonde spr. voor zijn geestdriftig uitgesproken rede. Vervolgens nam de heer H. Mol het woord. Hij bracht den heer Reinalda hartelijk dank voor zijn mooie feestrede. Daarna voerde de Vakbondsjeugd afd. Velsen een leekenspel op getiteld „De geschiedenis en voorgeschiedenis der S.D.A.P. vanaf Adam en Eva", welke op voering zeer in den smaak viel en een har telijk applaus ten deel viel. Tenslotte bracht de heer Mol dank aan al len, die tot het slagen van dezen dag hadden medegewerkt. De commissie van voorbereiding en de afd. Velsen-N. kunnen met voldoening op dit uitstekend geslaagde jubileumfeest terugzien. HAARLEMMERMEER Voorzichtigheid zij geboden! Kippen en konijnen gestolen. De tijd schijnt weer aangebroken te zijn, dat xersonen 's nachts den Haarlemmermeerpolder intrekken om te trachten hier en daar hun slag te slaan. In de omgeving van Vijfhuizen en Nieuwvennep hebben ze een bezoek op erven gebracht, met het doel om de kippen- en ko- nijhokken van hun inhoud te ontdoen, het geen hun bij een tweetal bewoners is gelukt. VAN EEN AUTO GEVALLEN Zaterdagmiddag beging het 7-jarig zoontje van den heer K. op den Sloterweg de onvoor zichtigheid op een in beweging zijnde vracht auto te klimmen. Plotseling kreeg de wagen een zoodanlgen schok, dat het jongetje het evenwicht verloor, achterover van de auto viel en met het hoofd op den weg terecht kwam De toestand van het knaapje, dat een wond aan het hoofd had gekregen ls bevredigend. HONDEN VIELEN SCHAPEN AAN Een of meer bloeddorstige honden hebben .aterdag een koppel schapen aangevallen, loo iende op een aan den IJwcg gelegen weiland. Hen der schapen werd doodgebeten in de sloot teruggevonden. Exporteurs lijden een schade van cirea 8000.—. Omtrent de zendingen versche haring, door IJmuidensche exporteurs naar Tsjecho Slo wakije verzonden en die door de stremming van het spoorwegverkeer tusschen Duitsch land en Tsjecho Slowakije niet naar de plaats van bestemming kunnen worden doorgezonden vernemen wij nader, dat niet minder dan 15 a 20 wagons, die Woensdag of later verzonden* werden aan de Duitsch-Tsjechische grens staan. De totale schade wordt geraamd op onge veer f8000. Een viertal exporteurs zou bij deze zaak be trokken zijn. BLOEMENDAAL ONGEVAL OP DEN HOOGE DUIN EN DAALSCHEWEG. Zondagmiddag vijf uur kwam de 15-jarige P. L. uit Haarlem per fiets, met op de duo de 16-jarige J. de G.. eveneens uit Haarlem, van den Hooge Duin en Daalscheweg. In de bocht bij Blokland raakte zij de macht over haar stuur kwijt en reed met groote vaart tegen een auto op. Beide meisjes sloegen tegen den grond en werden gewond. Zij werden door de politie verbonden. De fiets werd geheel ver nield Met de auto van de politie werden de meisjes naar haar woningen vervoerd. PERSONALIA. De heer J. Prigbers, ambtenaar bij de P.E.N. alhier, is benoemd tot secretaris-penning meester van het Waterschap Zijpe en Haze- polder te Schagerbnxg. BEVERWIJK Bij liet overlijden van Jhr. G. S. Boreel. Jhr. G. S. BOREEL. In ons blad van jl. Zatei-dag konden wij nog melding maken van het over lijden van Jhr. G. S. Boreel, oud-bur gemeester van Beverwijk en van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, oud-lid van de Provinciale- en Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Jhr. Boreel is Zaterdagmox-gen zacht en kalm heengegaan na een vruchtbaar, welbesteed le ven. Hij bereikte den hoogen leeftijd van ruim 83 jaar. Met het verscheiden van den heer Boreel ver loor de gemeente Beverwijk een van haar eer ste burgers, een man, wiens naam in stad en omgeving zal blijven voortleven. Als bewoner van het landgoed „Westerhout" genoot hij al- gemeene bekendheid en hoewel hij na 1905 in het openbare leven niet meer op den voorgrond trad al stelde hij daar nochtans levendig belang in, kende iedereen in Beverwijk en omgeving den heer Boreel. Als landeigenaar had hij tal rijke pachters en het zijn vooral deze menschen, die den heer Boreel als een nobel mensch heb ben leeren kennen en als een pachtheer, die met zijn pachters geheel medeleefde niet het minst in dagen van tegenspoed. In de stille werk kamer van den bewoner van „Westerhout" is veel nood gelenigd! Jhr. Gerard Salomon Boreel. die op 30 April 1855 uit een oud-adellijk geslacht te 's-Graven hage werd geboren, was van 7 Februari 1882- 28 December 1897 burgemeester van Beverwijk, als opvolger van Johannes Paulus de Zwaan, die zich uitsluitend ging wijden aan de belangen van de toenmalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, waarvan hij eveneens burgemeester en tevens secretaris was. Het was zeker een merk waardig feit, dat deze beide burgemeester schappen na het overlijden van den heer J. P. de Zwaan toch weer vereenigd werden in één persoon. Tot groote vreugde van de burgerij werd Jhr. Boreel in Mei 1896 eveneens tot bur-, gemeester en secretaris van Wijk aan Zee en Duin benoemd. Lang duurde deze ambtsperiode niet, want in December 1897 legde het politieke leven beslag op de kennis en den arbeidslust van den heer Boreel. In dat jaar werd hij namelijk gekozen als lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, waarin hij voor de Unie-liberalen zit ting nam. De Staten moeten hooge verwachtingen heb ben gehad van den heer Boreel, want reeds in de vergadering, waarin hij geïnstalleerd werd, zag hij zich benoemd tot lid van het College van Gedeputeerde Staten. Deze eervolle benoe ming bracht evenwel mede. dat Jhr. Boreel als burgemeester ontslag moest nemen. Dit ge schiedde op 28 December 1897, in welk jaar hij den ambtsketen overdroeg aan Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. In 1901 zag de Boreel zich niet herkozen als lid van de Provinciale Staten. En toen deed zich wederom een merkwaardigheid voor in zijn loopbaan. Hoewel de heer Boreel niet herkozen was als lid van Provinciale Staten deed een van de Haarlemsche leden afstand van zijn zetel ten behoeve van den Jhr. Boreel, dien de Sta ten niet als Gedeputeerde niet konden en wilden missen. Tot 1905 heeft hij zijn beste krachten aan de behartiging van de belangen der pro vincie Noord-Holland gegeven. Op 60-jarigen leeftijd kwam aan dezen arbeid een einde. Van dat tijdstip af wijdde hij zich geheel aan ijn uitgebreid landgoed „Westerhout", een ar beid, dien hij tot kort voor zijn ziekte zou mo gen blijven vervullen. In 1932 herdacht Jhr. Boreel, die ln 1882 in het huwelijk was getreden met freule S. G. F. Gevers, zijn gouden huwelijksfeest. Deze echt verbintenis heeft dus 56 jaren mogen voortdu ren. Het stoffelijk overschot van Jhr. G. S. Boreel I zal a.s. Woensdag des middags te 12.30 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan den schoot d°r aarde worden toevertrouwd. HEEMSTEDE Een mooi stukje Oud-Heemstede verdwijnt. „Muurzicht" wordt gesloopt. Weer zal een karakteristiek stukje natuur schoon te Heemstede verdwijnen. Thans is het de beurt van de kleine buitenplaats „Muur- zicht" aan den Voorweg, hetwelk met haar hooge geboomte een aansluiting vormde met Meer en Bosch en juist dat gedeelte van den Voorweg een karakteristiek cachet verleende. Ofschoon de tuinmuur van Meer en Bosch, met de daarboven uitstekende bebouwing, evenals de villa Muurzicht zelf, niet direct er het hunne toe bijdragen om het geheel te ver fraaien, was het geboomte en struikgewas rondom die villa, aansluitend aan de boomen aan den Voorweg, zóó domineerend, dat het veel leelljks aan het oog onttrok of maakte dat het niet opviel. Een sfeer was hier aanwezig, die rustig dorpsch aandeed. De bruine beuken in den tuin van Muurzicht, van een eerwaar- digen ouderdom, konden wedijveren met de mooiste in deze gemeente en ze waren de trotsch van vorige eigenaars èn van de be woners in de omgeving. Ook zij zullen geveld worden! Reeds is een aanvang gemaakt met het sloopen van huis en boomen. Geen wandelaar zal in het voorjaar ook meer stilstaan op Voorweg of Valkenburgerlaan om verrast te blijven luisteren naar het gezang van den nachtegaal, die ieder jaar weer opnieuw hier zijn nestje bouwde en zijn lied uitjubelde, te midden van de vele andere vogels, roodborstjes meesjes, winterkoninkjes, boomkruipertjes, en tallooze andere, die men in de meer bewoonde wijken niet meer aantreft, doch die hier voor de opdringende bebouwing nog steeds een veilige wijkplaats hadden. Een stukje „rust" is weer verdwenen om plaats te maken voor een rij woningen van niet minder dan 10 stuks. HALFWEG BURGERLIJKE STAND Bevallen: B. M. van Rijn-Stalman, z. Overleden: Abraham Marlnus Geluk, 54 j. echtgenoot van WUhelmina Enthoven. IJMUIDEN De trawler van reederij Groen wordt niet vrijgegeven. Zooals wij dezer dagen meldden, heeft de Reederij Groen in Engeland een grooten trawler gekocht. Naar wij thans vernemen, heeft de Engel- sche regeering den uitvoer van dezen trawler, in verband met den gespannen internationa len toestand verboden. VERW ACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dlnsdagmarkt: Catharlna Duvvis IJM 60. Vangst: 25 m. yschelvisch, 145 m. braadschelvisch 125 nx. ma kreel, 25 m. kabeljauw en gul, 10 m. platvisch, 60 m. radio. 10 m. varia, totaal 400 mnd., be nevens 30 stuks stijve kabeljauw. Antje RO 15. Vangst: 135 m hake, 30 m. schelvisch. 20 m. braadschelvisch, 20 m. gul. 10 m. platvisch, 10 m. wijting, 5 m. varia, totaal 230 manden. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 80 Corrie IJM. 21 f 650 1420 Caroline IJM. 26 f 3840 1160 Gerberdina Johanna, IJM. 38 f 3570 260 Emma, IJM. 177 f 1740 130 Sperwer IJM. 133 f 1320 770 Bloemendaal IJM. 71 f 2760 210 Condor. IJM. 72 f 1600 290 RO 16, Betje f 2090 690 Zwarte Zee IJMf 2790 Kotter: E 100 f 690. IJmuiden, 26 September 1938 Tarbot 9570 cent per K.G. Tong 115—93 cent per K.G. Heilbot 90—72 cent per K G. Griet f 60—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 25f 50 per 50 K.G. Middel schol f 23f 20 per 50 K.G. Zetschol f 19—f 18 per 50 K.G. Kleinschol f 16—f 5.50 per 50 K.G. Schar f 6 per 50 K.G. Groote schelvisch f 23 per 50 K.G. Middel schelvisch f 23f 22 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18—f 10 per 50 K.O. Kleine schelvisch f 8f 2 per 50 K.G. Groote gul f 12—f 8 per 50 K.G. Kleine gul f 6,50—f 2,80 per 50 K.G. Wijting f3—f 1.70 per 50 K.G. Makreel f2 7.60—f2,70 per 50 K.G. Versche haring f 2—f 0,60 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 17—f 13 per 50 K.G. Kleine heek f 13—f 5 per 50 K.G. Kabeljauw f 50—f 31 per 125 K.G. Vleet f 5,50f 1,20 per stuk Leng f 1.08 per stuk Koolvisch f 0,73f 0,06 per stuk Rog f 15f 7,50 per koop VERTROKKEN TRAWLERS. Heden is vertrokken: Schoorl IJM 39.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7