Drie mannen en hun Noodlot Het afscheid tusschen Adolf Hitler en Chamberlain op de trappen van hotel Dreesen te Godesberg na de bespre kingen van Zaterdagnacht De mobilisatie in Tsjecho Slowakije. Tsjechische artillerie op weg naar haar plaats van bestemming Ter gelegenheid van de viering van het regeeringsjubileum werd Zaterdag door H. M. de Koningin een rijtoer door Apeldoorn gemaakt FEUILLETON 15) Naar het Engesch door A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). „Terry", riep ze uit, „hij is in gevaar! Ik ben overtuigd dat hij in gevaar is!" „Wie bedoel je in vredesnaam?", klonk de onthutste wedervraag. „Wel, Ward natuurlijk. Snap je dat dan niet?" O'Malley wist niet hoe hij het had. „Hoe kóm je daar bij?", protesteerde hij. „Miss Hunt is in gevaar, als je van gevaar spreekt, tenminste dat was ze. Maar dat Bar ret in gevaar zou verkeeren, kan ik niet in zien". Louise gaf niet direct antwoord. De auto passeerde nu een van de bruggen over de East River en Louise staarde over het water met, een gespannen uitdrukking in de oogen. „Begrijp je het werkelijk niet, Terry?", be gon ze. „De brief moet hem blijkbaar voor Tets waarschuwen. En zijn vijanden wei dat dan ook mogen zijn, doen alles wat ze kun nen om te voorkomen dat die waarschuwing hem bereikt". O'Malley lachte haar geruststellend toe. „Zeker, er is iemand die dien brief met alle geweld in handen wil krijgen, maar dat bewijst nog niet dat hij in gevaar verkeert. Bovendien", voegde hij er aan toe op een toon van vriendelijke plagerij, „je houding lijkt me niet vrij van een tikje inconsequentie! Het eene oogenblik denk je er over om de politie inlichtingen te geven, die hoogst bezwarend voor hem zouden zijn, en een moment later zit je er over te tobben dat hij misschien in gevaar is!" En toen ernstig weer: „Wat denk je precies van Ward Barrett, Louise?" Ze gaf hem een snelle, haast schichtige blik. ,Jk houd van hem, Terry", zei ze met een trilling in haar stem. „En ik zal altijd van hem blijven houden. Het lijkt me toe dat hij nu een prachtkerel moet zijn. Ik kan eenvou dig niet gelooven dat hij mijn vader bestolen heeft. Hij moet een goed mensch zijn, Terry". O'Malley zweeg en vroeg zich af welke waarde kon worden toegekend aan de verkla ringen van een zóó bevoordeelde getuige. Niet heel veel, concludeerde hij. Ze scheen te vermoeden wat in hem om ging, want ze leunde achterover en veran derde abrupt van onderwerp. „Ik moet voor vader naar mr. Schenk. Zijn kantoor is in de benedenstad. Zal ik je ergens afzetten?" ,Jk stap wel uit bij den eersten zijweg naar het Oosten. Ik heb Barrett beloofd hem den brief te brengen en dat ga ik nu meteen doen. Maar ik ben van plan dat belangwekkende epistel eerst te lezen. Wat jij me verteld hebt, geeft me daar het recht toe, zou ik zeggen,. Misschien bevat de brief een sleutel tot beide mysteries. Natuurlijk zal ik hem vertellen dat ik hem gelezen heb. Ik ben erg benieuwd wat voor indruk ik van hem krijg". Ze spraken verder niet veel tot ze den zijweg bereikt hadden waar hij er uit wilde. Hij liet de two-seater stoppen en stapte uit. .Adieu Louise", zei hij. ,Laat mij mijn gang maar gaan. Waarschijnlijk zal Ward Barrett de fijne kerel blijken die jij gelooft dat hij is, maar ik vind dat wij het aan je vader verschuldigd zijn om zekerheid te krijgen dat hij met die inbraakgescheidenis niets uitstaande heeft. Zal ik hem zeggen dat ik je gesproken heb?" „O neen, alsjeblieft niet! Maar.... wil je me vertellen hoe je hem vindt? Ofof je den indruk krijgt dat hijgelukkig is?" O'Malley liet een glimlach rusten op haar neergeslagen oogen. „Natuurlijk wil ik dat, Louise. En maak je maar niet overstuur! Ik zal je helpen zoo veel ik kan, daar kun je op aan. Alles komt best in orde. Dag hoor". Ze nam zijn hand en gaf die een hartelijk, dankbaar drukje. „Dag Terry en wel bedankt O'Malley verdween in de drukte van den zijweg. Toen hij zijn huis binnenstapte, kwam miss Hippy hemb in de hal tegemoet. Ze was zichtbaar geagiteerd en stak meteen van wal. „Gelukkig dat u daar bent, mr. O'Malley", begroette ze hem. „Ik heb al op u zitten wach ten om u te vragen wat er in 's hemels naam met uw meubels gebeurd is?" O'Malley kon niet nalaten te grinniken. ,Mijn beste miss Hippy", verklaarde hij, „ik heb niet het flauwste idee. Het was al zoo, toen ik gisteravond thuis kwam. Ik vermoed dat een van mijn zoogenaamde vrienden is komen binnenvallen, terwijl u er geen erg in had en in een aanval van kwasi-geestigheid een grap wilde uithalen! Ik mis gelukkig niets en er is ook niets ernstig beschadigd. Maar u houdt mijn kamers altijd zoo netjes, dat het me aan mijn hart gaat dat ze zoo'n troep hebben gemaakt. U wilt wel zorgen dat de boel gerepareerd wordt dan kunt u mij de rekening geven". „Wel bedankt voor het compliment mr. O'Malley", zei miss Hippy kennelijk gevleid, „maar ik kan me niet voorstellen hoe die vriend van u is binnengekomen". O'Malley kon het zich heel goed voorstel len, maar hij vond het niet noodig dit aan de brave eigenares van het huis te ver tellen. Hij bepaalde zich dan ook tot een vriendelijken knik. toen hij doorliep naar boven. Op zijn zitkamer gekomen en na de deur achter zich op slot te hebben gedaan, trok hij de lade uit de tafel, keerde haar om, maakte een hoek van het vastgeplakte papier los en haalde den brief te voorschijn. Buiten woedde een zomersche onweersbui en daar door was het donker in de kamer. O'Malley liep naar het raam en zich verschuilend achter de gordijnen om van de straat af niet. gezien te kunnen worden, vouwde hij den brief open. Zijn gezicht kreeg een steeds ver bijsterender uitdrukking, terwijl zijn blik langs de regels gleed. Wat hij las was het volgende: „Waarde Ward, Alleen één vraag is er nog in afwachting van mijn toestemming en deelneming. Evans wenscht meer gelijkheid of verschillende be langen geregeld tusschen jullie. Aanval met enorme pakketten Bessemer-concern. Op du bieuze posten geen voorschotten. Laat dekking van Baker staan. Aanbod uit het Oosten schriftelijk verhoogd, maar Evans prefereert zelfde offerte tot hij jou gesproken heeft. Goede dienst van Baker doorkruist Evans' aanvallen. Aanmoediging activiteit zou Asphalt eventueel niet lui maken. Maar nieuwe activiteit gevaar voor zekerheid". Deze onsamenhangende hutspot van zaken- jargon was met de machine op de eerste bladzijde van een dubbel gevouwen vel papier geschreven. Een onderteekening ontbrak. Maar halverwege tusschen den laatsten regel en den onderkant van de pagina bevond zich een onregelmatige groene vlak, alsof iemand er onvoorzichtig een druppel groene inkt op had laten vallen. O'Malley herlas den brief met heel zijn aan dacht en opmerkingsgave gespannen. Het was onmogelijk er een zekere, zij het niet zeer duidelijke beteekenis in te ontdekken. Blijkbaar was iemand, Evans geheeten, be trokken in een transactie met Barrett en den schrijver van den brief. Het maakte den in druk alsof die schrijver er op zinspeelde Evans te bedriegen met medewerking van iemand anders, een zekeren Baker. Verder leek het dat de schrijver en Barrett een gecombineer- den aanval voorbereidden op een of andere combinatie met aandeeelen van de Bessemer staaltrust, eventueel met medewerking van een andere groep zakenlieden, die groote posten van deze stukken op de markt konden gooien. De vermelding van Asphalt, een courant en gerenommeerd fonds, was vrij duister. De schrijver had er naar gestreefd zijn bericht zoo in te kleeden, dat het voor iedereen, met uitzondering van Barrett, vrij wel onmogelijk zou zijn er een touw aan vast te knoopen. O'Malley had aan de vlek groenen inkt eerst ternauwernood aandacht geschonken, daar hij deze, zooals volkomen begrijpelijk was, toege schreven had aan onachtzaamheid van schrij ver. Doch toen hij den brief voor de tweede maal had gelezen, sloeg hij de bladzijde om, om te zien of er aan de binnenzijde nog iets stond. En daarbij deed hij een curieuze ontdekking. De drie overige pagina's waren geheel blanco. Maar het licht uit het venster viel er schuin op. En op de derde pagina die direct onder de keerzijde van de eerste had gelegen, bespeurde O'Malley een onregelmatige, en zwakke indeuking. Een nauwkeuriger waar neming toonde hem, dat deze indruk corres pondeerde met de groene inktvlek op de voor ste bladzijde. De conclusie lag voor de hand. De groene vlek was geen toevalligheid, maar had een speciale beteekenis. Ze was geen product van een slordig gehanteerde pen, maar aange bracht met een metalen stempel met zoo veel kracht, dat de indruk op de derde pagina zichtbaar was. (Wordt vervolgd). De gespannen toestand in het Sudetenduitsche gebied. Talrijke vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, trekken de Duitsche grens over, om aldaar een veilig onderkomen te zoeken Tragische scènes spelen zich af op 't station te Praag, waar dagelijks tal rijke vluchtelingen uit het Sudeten duitsche gebied arriveeren Praag bereidt zich op het ergste voor. Zakken met zand in een der straten van de Tsjechische hoofdstad, welke na een eventueelen luchtaanval hun diensten moeten bewijzen In verband met den benarden toestand is een aantal hngelsche vrouwen en kinderen met een speciaal vliegtuig van Praag naar Londen vérvperd. Het gezelschap na aankomst op het vliegveld Croydon Een miniatuur-laboratorium in de open lucht. In Delft worden op straat steek proeven genomen, om de kwaliteit na te gaan van het lichtgas op hooge- druk-leiding

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8