Nieuw beroep op Hitier Engeland mobiliseert zijn vloot, „Bij wijze van voorzorgsmaatregel De Britsche verwerping van Hitler's memorandum. Hitler's strijd om de leidende positie in Europa. conferentie van Roosevelt Het Tsjecho-Slowaaksche antwoord op het Duitsche memorandum. Voorstellen in hun huidigen vorm volkomen en onvoor waardelijk onaanvaardbaar" WOENSDAG 28 SEPTEMBER' '1938 HAAREEM'S DAGBEAD 8 Blik op Praag, met op den voorgrond de Moldau en op den achtergrond de regeeringsgebouwen op het Hradzjin. rx E Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat besloten is, bij wijze van voorzorgsmaatregel de vloot te mobiliseeren. Het besluit is in de gisteravond gehouden zitting van het kabinet genomen. In een verklaring van de admiraliteit wordt gezegd, dat tot de vloot- mobilisatie zuiver bij wijze van voorzorgsmaatregel is besloten, waarop dan de instructies volgen, die vanmorgen, nadat de koning de koninklijke proclamatie, waarbij de reservisten van de marine worden opgeroepen, heeft uitgevaardigd, ter algemeene kennis zullen worden gebracht. Uit de door de Admiraliteit gegeven bijzonderheden blijkt, dat het geen totale mobilisatie is, daar een aantal reservisten nog niet wordt opgeroepen. Echter is de reserve der klasse B of de koninklijke vloot- reserve, veel belangrijker dan de koninklijke marine reserve, die pas in het uiterste geval en als aanvulling wordt opgeroepen. De officiëele „London Gazette" publiceert voorts de volgende aankondiging „Zijne Majesteit, gehoord den Raad van State, verklaart hierbij, dat de noodtoestand (State of Emergency) bestaat, en draagt Sir Kingsley Wood, een van Zijner Majesteits voornaamste ministers, op, alle aan wijzingen te geven, en zoo noodig te herroepen of te wijzigen, welke noodzakelijk of geëigend zijn voor het onder de wapenen roepen op de Britsche eilanden van alle officieren en manschappen der reserve luchtmacht, die krachtens de wet onder de wapenen kunnen worden geroepen, ter verdediging van de Britsche eilanden tegen een reeds ingetreden of gevreesden aanval." Nu de eischen van Berchfesgaden te Codesberg werden verzwaard. De voorzorgsmaatregelen in Londen. Een bizondere correspondent te Londen schrijft ons dd. gisteren: De eischen, die de Duitsohe oplos sing vormen voor de DuitschTsje chische kwestie, zijn door Praag hier bekend geworden. Ze zijn het eerste authentieke nieuws, dat in Londen beschikbaar is gekomen over de onderhandelingen tusschen Chamberlain en Hitier. Praag vond de publicatie raadzaam, omdat van Duitschen kant te kennen was ge geven, dat het Duitsche plan niets meer was dan de omschrijving van de practische uitvoering van het Engelsch Fransohe plan. In Praag was men het daarmee niet eens. In Londen is men het er ook niet mee eens. Er is nu geen oneenigheid meer in de Engel- sche pers over de wijze, waarop de crisis nu verder moet worden behandeld. De oneenig heid, welke nog bestaat in die pers en onder de menschen (over de vraag of van Tsjecho- Slowakije verlangd had mogen worden, dat het Sudeten-Duitsche districten zou prijs geven onder het Britsch—Fransche plan) is thans op den achtergrond gedrongen door de roerende eensgezindheid over de onaanneme lijkheid van het Duitsche plan. dat is aange boden in den vorm van een ultimatum met ge weid bedreiging Zeldzame eenstemmigheid. Voordat dit artikel onder uw oogen komt, zult ge hebben vernomen wat dit „plan" om vat en wat het voor Tsjecho-Slowakije be- teekent. Het is nieuw de „Times" en de ..News Chronicle", de .Daily Mail" en de „Daily Herald" in verschillende toonaarden de zelfde veroordeeling van een plan voor internatio nale pacificatie te hooren uitspreken. Hitler heeft onder de Britten en hun persorganen sijn verdedigers gehad zoo lang er werd ge loofd, dat hij handelde en.eischte overeen komstig het zelfbeschikkingsrecht van volken of rassen. Democraten, die de geestelijke va ders zijn geweest van dit recht, konden het moeilijk veronachtzamen. Vele democraten hier hebben het in dit geval gedaan, omdat zij zeker meenden te weten dat dit recht werd gebruikt als een schaapskleed voor een gul- zigen wolf. De Engelsche democraten (alle Engelschen worden verondersteld democraten te zijn), die meer vertrouwen in Hitier hadden, hebben dat thans verloren. Zij hebben vastgesteld, dat Hit ler's nieuwe eischen de perken van het zelfbeschikkingsrecht ver te buiten gaan. Dat recht zou zijn beloop heb ben gehad, indien de Führer de EngelschFransche voorstellen had aanvaard. Die voorstellen hielden ten slotte alles vervat, wat Hitler in Berchtesgaden had verlangd. In Godesbcvg bleek, dat zijn verlanglijst veel langer was geworden, dat hij eischen stelde, die niet langer met zijn rasbeginsel konden worden verdedigd, maar die deden uitkomen dat de eischen, die de Duitsche pers had blijven stellen terwijl Chamberlain en Hitler met den Rijn tusschen hen in een briefwisseling onderhielden, wel degelijk de eischen van den Führer waren. Het pond vleesch uit het lichaam van Tsjecho-Slowakije was voor Duitschland niet genoeg; het moest het heele lichaam hebben of dat kon ook het lichaam moest weggekerfd worden. Nu heeft men zekerheid. De zaak staat nu heel anders in En^felsche officieele en gewone oogen. Men meent nu zekerheid te hebben omtrent Hitler's bedoe lingen en die bedoelingen worden niet ge waardeerd. Ze zijn in strijd met Hitler's eigen verzekeringen, herhaaldelijk met klem en hartstocht (dat is zijn wijze van spreken) ge geven. dat hij niets anders wil dan de ver- ecniging van alle Duitschers onder de be schermende vleugelen van den adelaa' an het Derde Rijk en dat hij andere rassen nun leven en rechten wil laten. Dat heeft ook die invloedrijke kringen in Chamberlain's on middellijke omgeving onthutst, die tot heden den leider der Duitschers hebben bewonderd en in hem hebben willen zien een kampioen van orde en een machtig en triomfantelijk bestrijder van de belagers van het particu lier eigendom, de anarchisten, de bolsjewis ten. Hij mag dat allemaal wezen, maar hij is, zoo ziet men nu algemeen, ook een gevaar voor de vrijheden van Europa en voor alle naties die dit werelddeel vormen. „Geen overheerschende positie". De Britsche buitenlandsche politiek wordt ook thans nog beheerscht door de stelling, dat geen mogendheid in Europa een over heerschende. een „maszregelnde", een bazige positie zal krijgen. Het schijnt, dat de jongste eischen van Hitier met betrekking tot de kwestie van Tsjecho-Slowakije En geland de overtuiging hebben ge geven, dat Hitier deze positie zoekt te verwerven. Het feit, dat alle bla den die van elke partij en die van elk gezag, zich schrap zetten tegen het Duitsche plan, mag dit doen ver onderstellen. Geen rasbeginselen maar strategische en economische overweging hebben de Duitsche eischen bepaald. Daladier heeft bij zijn aankomst in Londen Zondag gezegd, dat men in Europa altijd moet blijven hopen. Het is in andere woorden hetzelfde wat in Whitehall is gezegd, name lijk dat de toestand nog niet heelemaal hopeloos is. Maar de eenige hoop schijnt te liggen in het terugkrabbelen van den dicta tor. Kan een dictator terugkrabbelen? Het Fransch-Britsche overleg. De Fransche staatslieden waren in Downingstreet en wij weten niets van wat er werd besproken. De officieele wereld in de Engelsche hoofdstad, nooit bijzonder hulp vaardig in haar voorlichting, is in deze da gen bezig een record van zwijgzaamheid te vestigen. Maar er is altijd een goede kans, dat men wat hoort uit Parijs, wanneer de Fransche ministers daar terug zijn. Inmiddels heeft de komst in Lon den van den Franschen opperbevel hebber aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat de besprekin gen in de richting gingen van stra tegische in plaats van diplomatieke plannen om het hoofd te bieden aan den nieuwen toestand, die is ont staan uit de verklaarbare weigering der Tsjechen het Duitsche plan te overwegen. In overeenstemming hiermede zijn de uitgebreide voorzorgsmaatregelen en ook voorbereidende maatregelen, die tegen een mogelijken oorlog in Engeland worden ge nomen, maatregelen die zoowel gericht zijn op de „finishing touches" van Engelsche pa raatheid ter zee, te land en in de lucht als op de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen als op de organisatie van medische diensten (groote aantallen Londen- sche omnibussen en „green line"-coaches zijn o.a. ingericht voor zieken vervoer en eerste hulp-stations). Voorstel tot onmiddellijke bijeenroeping van internationale PRESIDENT Roosevelt heeft vannacht te drie uur zijn tweede tele gram aan Hitier verzonden. Het besluit daartoe werd genomen na een bespreking tusschen den president en ambtenaren van buiten landsche zaken. In zijn boodschap doet de president een beroep op Hitier om de onderhandelingen tot eiken prijs voort te zetten en stelt hij het onmiddellijk bijeenkomen voor van de mogendheden, die een direct belang hebben bij het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Hij ver klaart „Het lot van de wereld van heden en morgen staat op het spel." Het kabinet heeft zich zoo meldt Reuter in hoofdzaak bezig ge houden met het bestudeeren van de houding der Vereenigde Staten ingeval van een conflict. Men heeft deze houding bezien in het licht der bestaande wetgeving, de Johnson-wet en de neutraliteitswet. Het is duidelijk, dat de president de neutraliteitswet eigenlijk niet zal Kunnen negeeren. Niettemin is het boven eiken twijfel verheven, gezien de gevoelens van den president en de meerderheid zijner omgeving, dat men alle middelen heeft bestudeerd om den democratieën een zoo groot mogelijken steun te verleenen. De bijeenkomst van het parlement kan Woensdag tegemoet worden gezien. Behalve de „Manchester Guardian" (die er lang om geroepen heeft), vraagt ook de „Times" er nu om, dit laatste blad om een laatsteh di- plomatieken stap bij Duitschland den steun van de natie te geven door parlementaire sanctie. Die laatste stap zou moeten zijn een gemeenschappelijk Britsch-Fransche verkla ring, waarin aan Hitier wordt te kennen ge geven hoe de voorstellers van het Fransch- Engelsche plan zich de praktische uitvoering ervan denken. Daarmee zou de diplomat.eke actie aan dezen kant uitgeput zijn, tenzij Hitier aanleiding zou geven (met zijn ant woord, dat „terugkrabbelend" zou moeten zijn in dat geval) tot verdere stappen. Daarmee zou dan ook de beslissing over oorlog of vrede bij Duitschland en bij Duitsch land alleen lcomen te berusten. De tekst van de Zondagmiddag door den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Londen Jan Massaryk aan Halifax overhandigde nota, waaruit wij de voornaamste passages reeds gepubliceerd hebben, luidt als volgt: „Mijn regeering heeft mij zoojuist opgedra gen, met het oog op met feit dat de Fransche ministers vandaag niet te Londen komen, on verwijld deze boodschap ter kennis te bren gen van de Britsche regeering. Het Tsjecho- Slowaaksche volk heeft blijk gegeven van een discipline en zelfbeheersching, welke in de laatste weken eenig zijn geweest, ondanks de ongelooflijk grove en lasterlijke campagne der gecontroleerde Duitsche pers en radio tegen Tsjecho-Slowakije en zijn leiders, met name Benesj. De regeeringen van Groot Brittaxmië en Frankrijk weten zeer goed dat wij onder den ernstigsten druk 't z.g. Britsch-Fransche plan dat voorziet in de cessie van deelen van Tsjecho-Slowakije, hebben aangenomen. Wij hebben dit plan aanvaard onder den grootsten dwang. Wij hebben niet den tijd gehad stappen te doen over deze talrijke onverwezenlijke punten. Toch hebben wij het aanvaard, omdat wij van meening waren, dat het een maximale eisch was en omdat deze voortkwam uit Engelsch-Franschen druk, dat deze beide mogendheden de verantwoordelijkheid zouden aanvaar den voor onze verkleinde grenzen en ons haar steun zouden geven in geval wij op deloyale wijze zouden worden aangevallen. Deze Duitsche campagne duurt voort. Ter wijl Chamberlain zich te Godesberg bevond, werd door de Britsche en Fransche vertegen woordigers te Praag de volgende boodschap aan mijn regeering overgebracht: „Wij zijn met de Fransche regeering overeengekomen, de regeering van Tsjecho Slowakije er van in kennis te stellen, dat de Fransche en Brit sche regeering niet voort konden gaan de ver antwoordelijkheid op zich te nemen, haar aan te raden niet te mobiliseeren. Mijn ïegeering. geleid door generaal Syrovv, heeft verklaard de geheele verantwoordelijk heid op zich te nemen voor het besluit van haar voorgangers de harde voorwaarden van het z.g. Fransch-Engelsche plan te aanvaar den. Gistermiddag, na den terugkeer van Cham berlain uit Godesberg (dat was dus Zater dag - Red. A.N.P.) heeft de Britsche gezant te Praag een nieuw voorstel overhandigd aan n'jn r?"0" 'ng -net een 'aarbr gevoegde aocdschap iat de Britsche regeering slechts optrad als bemiddelaarster en mijn regeering niet adviseerde, noch op eenige wijze druk op haar oefende. Krofta, die het plan uit han den van den Britschen gezant te Praag ont ving, gaf hem de verzekering, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering in denzelfden geest als waarin zij tot nu toe met Frankrijk en Groot-Brittannië samenwerkte, het zou be studeeren. De regeering bestudeerde het document en de kaart. In feite is het een ultimatum van de soort, welke gewoonlijk wordt voorgelegd aan een overwonnen natie, en niet een voorstel aan een souvereinen staat, welke bereid was opofferingen te doen voor de bevrediging van Europa, voorzoover dit mogelijk was. De regeering heeft tot nu toe (Zondagmid dag dus.) niet de geringste geneigdheid be toond opofferingen te doen. Mijn regeering is vervuld van verbazing door den inhoud van het memorandum. De voorstellen, welke er in gedaan worden, gaan veel verder dan hetgeen wij hadden aanvaard bij de voorwaarden van het z.g, Engelsch-Fransche plan. Zij berooven ons nationale bestaan van iederen waarborg, wij worden uitgenoodigd een belangrijk deel van onze zorgvuldig ingerichte verdedigings werken af te staan en de Duitsche legers tot diep in ons land te laten komen, aleer wij in staat zullen zijn geweest het op nieuwe grond slagen te organiseeren of zich over zijn ver dediging te bezinnen. Onze economische nationale onafhankelijk heid zou met de aanvaarding van het plan van Hitier automatisch verdwijnen. Iedere proce dure voor de overbrenging van bevolkings groepen wordt in feite verkleind tot een pani sche vlucht -an al degenen, die het Duitsch nationaal-sooialistische regime niet zouden aanvaarden. Zij zouden hun huizen moeten verlaten zonder zelf het recht te hebben hun persoonlijke goederen mee te nemen. Boeren zouden vertrekken zonder zelfs hun koeien te kunnen medenemen Mijn regeering wenscht in alle plechtigheid te verklaren, dat de eischen van Hitler in hun huidigen vorm volkomen en onvoorwaardelijk onaanvaardbaar zijn voor mijn regee ring. Tegenover deze nieuwe en wreede eischen gevcelt mijn regeering zich gedwongen den grootst mogelijken tegenstand te bieden. Wij zullen aldus handelen. Dat God ons helpe. De natie van den hei ligen Wenceclas, van Jan Huss en Thomas Masaryk zal geen natie van slaven worden. Wij rekenen op de beide groote westersche democratieën, wier wcnschen wij volgden tegen ons eigen inzicht in, om ons te steunen in het uur van onze beproeving. (A.NJP.) Het telegram, dat Roosevelt na een conferen tie van twee uren met Hull en Sumner Welles werd opgesteld, luidt volgens United Pres als volgt: „Ik hebt het antwoord van Uwe Excellentie op mijn telegram van 26 dezer ontvangen. Ik ben ervan overtuigd, dat gij, wat betreft de beoordeeling van de gevolgen, die een uitbreken van een oorlog voor de geheele wereld zou heb ben, dezelfde meening zijt toegedaan als ik. Naar mijn meening en volgens de inlichtingen, die wij hebben gekregen, is een voortzetting van de onderhandelingen de eenige weg, waar langs men tot een oplossing van het probleem kan komen. In overeenstemming met den wil van mijn volk wil ik nog eenmaal mijn stem verheffen om bij te dragen tot de verhindering van een oorlog. De vraag, heer Kanselier, die de volken van heden bezig houdt, is niet de vraag van de vergissingen en onrechtvaardig heden van het verleden doch de vraag van het lot van de wereld van heden en morgen. De wereld eischt van ons, die thans de leiders zijn van onze naties, dat wij het lot van onze lan den bepalen, zonder als prijs het leven van mil- lioenen medeburgers te eischen. Het gebruik van geweld in den wereldoorlog heeft' den vol ken geen rust gebracht. Het is een les, die de wereld ter harte moet nemen. Om deze reden vooral zond ik u op 26 September, als ook aan president Benesj en aan de minister-presiden ten. van Engeland en Frankrijk mijn bood schap: 1. Alle verschillen en moeilijkheden tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije kunnen en moeten langs den weg van den vrede worden opgelost. 2 Bedreigingen met miitailre maatregelen, in een omvang dat daaruit makkelijk een oorlog van groote verbreidheid kan ontstaan, zijn even weinig noodzakelijk als te rechtvaardigen. Het is daarom van het grootste be lang, dat de onderhandelingen onon derbroken voortgaan, tot een billijke oplossing gevonden is. Mijn overtuiging ten opzichte van deze beide punten heeft zich nog versterkt, daar mij door verantwoordelijke staatslieden is mee gedeeld, dat overeenstemming tusschen het Derde Rijk en Tsjecho-Slowakije in principe reeds is bereikt en dat nog slechts détails en het tijdstip, waarop de noodige maatregelen genomen moe ten worden, vast te stellen zijn. Welke verschillen ook mogen bestaan, en wat er ook de oorzaak van moge zijn ik wil daar in geen partij kiezen mijn beroep geldt slechts dit, dat de onderhandelingen onmiddel lijk weer worden opgenomen, tot een oplossing in vrede is bereikt en daardoor een uitbreken van den oorlog verhinderd wordt. In de hui dige situatie zijn onderhandelingen nog moge lijk. Als gij wenscht, kan dadelijk met onder handelen worden voortgegaan. Als het noodig mocht blijken, is er geen enkel beletsel, dat de onderhan delingen leiden tot een conferentie van alle mogendheden, die onmiddellijk bij het conflict betrokken zijn. Een derge lijke conferentie zou onmiddellijk op een neutrale plaats in Europa ge houden moeten worden en zij zou de mogelijkheid scheppen dat dit conflict en andere daarmee verbonden problemen in een geest van rechtvaardigheid kon den worden opgelost. Indien gij toestemt in een oplossing langs vredelievenden weg, ben ik er van overtuigd, dat honderden millioenen menschen in de ge heele wereld dit zouden begroeten als een dienst, der menschheid bewezen. Het is mijn onomstootelijke overtuiging, dat de geschiede nis en het bloed van de mannen, vrouwen en kinderen, die in den thans dreigenden oorlog hun leven zouden verliezen, ons verantwoor delijk zouden stellen als wij niet alles onder namen om de catastrofe te verhinderen. De regeering van de Vereenigde Sta ten van Amerika heeft geen verplich tingen in Europa en heeft niet het voornemen zich te mengen in de tegen woordige onderhandelingen. Doch des alniettemin houden wij het voor onzen plicht en beschouwen wij het als een deel van onze verantwoordelijkheid ons niet te onttrekken aan de verant woordelijkheid tegenover onze politiek van goede nabuurschap".

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10