Haarlem's Dagblad Chamberlain's rede Dr. Colijn in het kort: Verscherping. I Veilig Verkeer. Versterking van de grenstroepen. spreekt hedenavond. Hitier wil Praag geen verder uitstel geven Belangrijke Britsche mededeeling aan Rome Strijd voor den vrede nog niet geëindigd". Hitier moge zich bezinnen Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16954 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 33810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EK ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 28 September 1938 Abonnementen per week f0.25. je maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummert t> cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Keclame» f 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» ti« rubriek. Het is allerminst mijn bedoeling de heer- schende ongerustheid te vergrooten. Trachten te ontkennen dat het gevaar voor oorlog in Centraal Europa thans zeer groot is zou even wel dwaasheid zijn. Niet alleen de vele militaire voorzorgsmaatregelen die in -het buitenland genomen worden, waarbij ae oproeping van niet minder dan zes lichtingen in België sterk is opgevallen, maar ook de woorden van den Britschen minister-president Chamberlain hebben dat bewezen. Deze bemiddelaar in het conflict tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije voelde zich gedwongen te erkennen dat hij, hoezeer ook bereid tot verdere po gingen, op het moment geen verdere moge lijkheid tot bemiddelen zag. Hij sprak zijn korte, sobere rede door haar kortheid en soberheid in merkwaardige tegenstelling met het rumoer en de uitdagende taal, die den vorigen avond uit Berlijn tot ons waren ge komen op triesten en soms zeer ontróeren den toon uit. Duidelijk is nu wel gebleken waar de moei lijkheid schuilt. In Berchtesgaden stelde Hitier eischen betreffende den afstand van het Su- detenland. Engeland en Frankrijk kwamen daaraan tegemoet door Tsjecho-Slowakije voor te stellen, erin te bewilligen. Tsjecho- Slowakije deed dit terwille van het be houd van den vrede. Eenige dagen lang scheen de situatie geheel gered te zullen worden. Maar de Duitsche pers ging voort met op steeds hooger toon verder te eischen. Daar op kwamen de besprekingen in Godesberg. Hitier stelde daar Chamberlain voor een nieuw feit door zijn eischen plotseling te ver zwaren, voornamelijk door een datum voor ontruiming van het Sudetenland te stel len (1 October) die geen mogelijkheid bood de niet-Duitsche bevolking tijdig met behoud van have en goed te doen vertrekken en die buitendien het overblijvende Tsjecho-Slowa kije in drie stukken zou verdeelen en zijn be staan volgens P-raag's oordeel in in dustrieel, militair en economisch opzicht on mogelijk maken. Dit feit heeft ook in Engeland, waar ook de verschillende persorganen het thans vol komen eens blijken te zijn, de overtuiging doen ontstaan dat het Hitier niet alleen om de- ''bevrijding van de Sudeten-Duitschers plus de annexatie van hun land, maar om het verwerven van een overheerschende machtspositie in Europa te doen is. Men pleegt dit te noemen: de hegemonie in Europa. Hitier zelf heeft in zijn rede dit geloochend. Hij wil den vrede, zegt hij: En hij heeft geen verdere territoriale eischen. Maar ofschoon Chamberlain en de geheele Britsche regee ring zich plechtig verantwoordelijk gesteld hebben voor de nakoming van de gedane be loften afstand door Tsjecho-Slowakije van de Sudeten-Duitsche minderheid en het Sudeten-Duitsche land volgens het Fransch- Engelsche plan heeft hij gisteren, toen Sir Horace Wilson hem verlenging van den ge stelden tex-mijn vroeg, geweigerd. Tsjecho- Slowakije weigert tot dusver, zijn nieuwste eischen te aanvaarden. Blijft dit zoo dan zou hij dus op Zatei-dag 1 October a.s., volgens zijn aankondiging, Tsjecho-Slowakije aanval len. Een algeheele mobilisatie van Duitsch land zou allicht eerder geschieden. Het schijnt op het oogenblik van schrijven nog twijfel achtig of die vandaag reeds zal komen. Terecht heeft Chamberlain verklaard dat het verschrikkelijk is dat een oorlog zou ont staan over een conflict dat in principe reeds opgelost is. In principe opgelost, want in den afstand van Sudetenland en de Sudeten- Duitschers is reeds door Praag bewilligd, met garantie van Engeland. Ik herhaal dit omdat men het volkomen duidelijk beseffe. Hitier kreet Maandagavond voortdurend om de bevrijding van de Sude ten-Duitschers en hun land. Maar hij had die toen reeds verworven. En daarom schreef ik gisteren boven mijn artikel: „Waarom nog oorlog?" De zaak is immers al in principe beslist! Er zijn nog steeds mogelijkheden tot het vermijden van den oorlog. President Roose velt heeft thans zijn bemiddeling aangebo den. De Hemel gave dat zij werd aanvaard. Er is wie weet het de kans dat Praag het hoofd nog buigt en toegeeft. Gebeurt niets van dien aard en valt Duitschland Tsjecho-Slowakije aan, dan is het onzeker in hoeverre het conflict beperkt zal blijven. Frankrijk en Rusland hebben hun hulp ingevolge verdi-agen toegezegd. Engeland zou steunen als Frankrijk's inte griteit werd aangetast, een later bencht meldde zijnonvoorwaardelijkensteun ingeval van een Duitschen aanval tegen Tsjecho- Slowakije, maar Chamberlain's rede scheen gisteravond nog twijfel omtrent Engeland's houding open te laten. Men leze de betref fende passages. Ik beveel u allen kalmte aan. Er is voorals nog geen enkele reden vrees te koesteren voor de veiligheid van Nederland bij een conflict. Met paniekerigheid en lichtgeloovigheid ten aanzien van de vele loopende geruchten be reikt men niets. Bedenk wel dat „het ge rucht" zeer onbetrouwbaar is. Luister vanavond naar de rede van den minister-president, dr. Colijn, en vertrouw op zijn bezadigd en weloverwogen oordeel. N een zeer sobere rede heeft de Engelsche minister-president, Sir Neville Chamberlain, verklaard den eisch van een onmiddellijke overgave van het door Duitschers in Tsjecho-Slowakije bewoonde gebied onredelijk te vinden gaarne een derde reis naar Duitschland te willen ondernemen, doch hiervan thans geen praktisch nut te zien om het heele Britsche Rijk in een oorlog te storten, moeten groote dingen op het spel staan; als één land de wereld door geweld wil overheerschen, moet tegenstand worden geboden; zoolang er geen oorlog is, is er hoopik zal voor den vrede blijven werken tot het laatste oogenblik. (Voor een uitvoerig verslag der rede zie men de pagina Buitenland.) (De Bond van Veilig Verkeer- vereenigingen houdt op het oogen blik weer Verkeersdagen) Veilig Verkeer, de leuze van den dag, Die leuze hoort te zijn van alle dagen, Ik maak er nog eens weder van gewag, Daar men er nooit genoeg van kan gewagen. Veilig Verkeer, let op met oog en oor, Bij 't kruispunt en als gij moet oversteken, Loop niet maar blixxdlings onverschillig door, Met de gedachte: ik word wel ontweken. Veilig Verkeer, beweeg u met beleid, Terwille van uzelf en medemenschen, Eén oogenblik van onbedachtzaamheid, Kan onheil scheppen, dat gij nooit kunt wenschen. Veilig Verkeer, leer uw' verkeersles goed, En druk haar op de harten uwer kindren, 't Is dure plicht, dat elk het zijne doet, Om 't aantal ongelukken te vermindren. Veilig verkeer, beschouw uzelf als deel, Of gij dan auto rijdt of fietst of wandelt, Van 't op den weg verkeerende geheel, Dat risico's erkent en daarnaar handelt. P. GASUS. InternafionalTrucks en Bestelwagens JOH. SWAALF Tel. 10663 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Maatregelen der Neder- landsche regeering. De Regeeringspersdienst meldt In verband met den internatio nalen politieleen toestand heeft de Nederlandsche regeering maat regelen getroffen tot versterking van de grenstroepen. Het perso neel, voor deze versterking be stemd. is heden in werkelijken dienst opgeroepen. De reeds onder de wapenen zijnde grenstroepen hebben haar opstellingen ingenomen. Het betreft hier oudere lichtingen, waaruit troepen wordeix gerecruteerd van verschil lende wapens, voornamelijk infanterie en luchtdoelartillerie, ter versterking van de grensbeveiliging De opgeroepenen zijn meerendeels bewo ners van de grensstreken. Minister Colijn bij H. M. de Koningin. De Ministerraad welke in deze dagen van politieke spanning meer dan in normale om standigheden bijeen komt, heeft ook Dinsdag morgen. naar de „Stand." meldt, een ver gadering gehouden Na afloop heeft de Minister-president, dr. H .Colijn, zich naar paleis Soestdijk begeven, waar hij door H. M. de Koningin in audiëntie is ontvangen. De minister-president, dr. H. Colijn, zal hedenavond om half negen over de drie zenders een radio rede houden. Mobilisatiegeruchten in Duitschland tegen gesproken Uit goede bron wordt te Berlijn be vestigd, dat Sir Horace Wilson ge tracht heeft, van Hitier uitstel te ver krijgen voor de ontruiming der Sude ten Duitsche gebieden door de Tsjecho Slowaaksche troepen, waar tegenover Engeland de garantie zou bieden, dat het Londensche plan nauwkeurig wordt uitgevoerd. Vandaag is Chamberlain's afgezant nogmaals door Hitier ontvangen, die hem te verstaan gaf. dat Duitschland geen concessies meer deed en dat, in dien hij Woensdagmiddag om 2 uur nog geen bevredigend antwoord van Praag zou hebben ontvangen „hü zich voorbehield, de noodige maatregelen te nemen". Men gelooft algemeen, dat Hitier doelde op de algemeene mobilisatie, waartoe de order Maan dag, tijdens de rede van den rijkskanselier, ver wacht werd, en die zonder twijfel slechts in verband met Chamberlain's brief is uitgesteld. In buitenlandsche kringen te Berlijn gelooft men algemeen, dat Engeland en Frankrijk nog een allerlaatste poging zullen doen om een af breken der besprekingen met Berlijn te vermij den, door maatregelen voor te stellen, waardoor de uitvoering van het plan tot ontruiming van het Sudeten Duitsche gebied zou kunnen wor den bespoedigd. Een nader D.N'.B. bericht meldt, dat het bericht, dat vanmiddag om 2 uur de algemeene mobilisatie zou worden af gekondigd, indien Praag niet voor dien tijd het Duitsche memorandum aan vaard heeft, in welingelichte kringen te Berlijn als valsch wordt geken merkt. Bezorgdheid onder het Duitsche volk. Inmiddels bericht Havas, dat giste ren gedurende meer dan vijf uur tus schen 16 en 21 uur gemotoriseerde troepen van alle wapens door Berlijn trokken. De soldaten droegen noch op de kraag, noch op de pet een nummer. Ook de nummers van de auto's waren bedekt. De talrijke menigte op de trot toirs sloeg dit ononderbroken voorbij trekken der oorlogsmachines zonder geestdrift en zelfs met ongerustheid gade. Er heerscht toenemende bezorgdheid onder de bevolking. Heden aan Graaf Ciano overhandigd. ROME, 28 September (Havas). Lard Perth werd vanochtend door graaf Ciano ontvangen. Volgens een officieel communiqué heeft de Britsche ambassadeur den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken een belangrijke mededeeling gedaan van wege de regeering te Londen in ver band met de dreiging van een Duitsch Tsjecho-Slowaaksch conflict. De onderhandelingen gaan voort zegt Daladier. De Fransche ministeirresident Dala dier heeft gistei'avond de volgende verklaring afgelegd: Aan het einde van dezen nieuwen crisisdag, zou ik twee feiten willen vaststellen Het woord is aan. Vondel: Daer niet gewonnen word, is 't ijdel dat men strijd. 1NAJAar J Krui»lra®e7<,era,a^'iSte'""a **aarleni (Adv. Ingez. Med.) Daladier. Op binnenlandsch gebied zou ik nog eens willen wijzen op de volkomen orde, die in het land heerscht, op de koelbloedigheid van de natie en de regelmaat, waarmede de veiligheids maatregelen, die wij hebben moeten nemen, worden toegepast. Op internationaal gebied is de strijd voor den vrede nog niet geëindigd. De onderhandelingen gaan voort. Gelooft niet, dat onze diplomatie werkeloos blijft. Zij is nog vandaag tot uiting gekomen in talrijke hoofdsteden. Als oud-strijder is het mij een behoefte te verklaren, dat de regeering. waar van ik de leiding heb, geen enkele mogelijkheid om den vrede in eer te handhaven, zal verwaarloozen. en zijn ontroerende radioredevoering van gis teravond. De radiorede van Chamberlain tot het Britsche rijk, schrijft de ..Daily Mail" ern stig in toon als zij was in deze ernstige uren, was een rede van een staatsman die stellig wist dat het geheele land achter hem staat en het vertrouwen heeft, dat de politiek welke hij volgt, de jxiiste is. Onbeducht voor critiek en laster, heeft hij alles in het werk gesteld om den vrede te ver zekeren. Deze pogingen hebben den volmon- digen steun ontvangen van alle mannen en vrouwen die van goeden wil zijn, en het ver stand gebruiken. De „Times" schrijft: Niemand kan nog we ten, of de heldhaftige pogingen van Chamber lain bekroond zullen worden met het eenige succes dat een billijke belooning voor hem vormt, nJ. het behoud vaix den wereldvrede. De „Times" besluit: Chamberlain heeft bij Hitier een persoonlijk vertrouwen gewekt, dat de Führer geen enkel anderen democratischen staatsman heeft geschonken. Een vertrouwen dat ongetwijfeld gegrondvest is op de erken ning, dat het vermogen om leiding te geven niet tot de totalitaire staten beperkt blijft. Op dit vertrouwen in een wereld welke met ont binding wordt bedreigd, blijft de voornaamste hoop op 't behoud van den vrede gevestigd. Duitsche pers wijst verantxooor- delijkheid af. BERLIJN, 28 Sept. (Havas-A.N.P.) De Duitsche bladen wijzen erop, dat de positie van het Duitsche rijk volko men duidelijk is. Zij zien de mogelijk heid van een conflict onder oogen, maar volgens hen zou de verantwoor ding daarvan vallen op hen. die zou den weigeren aan de eischen van den Führer te voldoen. Oordeel der Fransche pers: PARIJS 28 September (Havas). De Pa- rijsche pers is het in het algemeen met Cham berlain eens, dat de strekking van het internationale debat buiten het kader van Tsjecho Slowakije uitgaat en dat de groote moreele beginselen, die de betrekkingen in de wereld regalen. op het spel staan. Zij wil nog hopen, dat Hitier tegen over de kalmte, de vastberadenheid en de gematigdheid der democratieën geen cata strophe zal ontketenen. De „Excelsior" schrijft: „Men moet wel tot de slotsom komen na de zoo gematigde en ontroerende toespraak van Chamberlain, dat Hitier, indien hij volhardt in zijn plan op 1 October het Sudeten Duitsche gebied te be zetten een verschrikkelijke verantwoordelijk heid voor een nuttelooze slachting op zich zou laden". De „Ordre" schrijft, dat Hitier waarlijk krankzinnig zou moeten zijn, indien hij zich niet zou tevreden stellen met de overwinning, die hij gratis gekregen heeft. Frankrijk en Engeland moeten eens en vooral hun houding vaststellen volgens de middelen, die te hun ner beschikking staan en de bondgenoot schappen, waarop zij kunnen rekenen.- In de „Epoque" schrijft de Kérillis: „Wie heeft niet begrepen, dat het gaat om de he gemonie in Europa?" De „Figaro" zegt: „Men weigert nog te gelooven, dat een zoo dringend beroep op het geweten van mannen, die volken leiden en beslissen over het lot van millioenen levens niet gehoord zal worden en dat alles gedaan moet worden om te bereiken dat het beroep alsnog gehoord wordt". In de ..Populaire" schrijft Blum, dat het onmogelijk is, dat Hitier zich blijft verzetten tegen de laatste oproep van Chamberlain en Roosevelt, waarvoor hij zelf het thema heeft geleverd. Als men de wereld in een oorlog zou willen storten, wanneer het probleem in hoofdzaak is geregeld en de overwinning is gekregen, zou daar een ware furie van trots en verwoesting voor noodig zijn". Britsche pers schaart zich achter Chamberlain. LONDEN, 28 Sept. (Reuter-ANP) De volgende commentaren in de Engelsche bladen kenmer ken hoe eenstemmig en van ganscher harte de uitdrukking van dankbaarheid van pers en pu bliek is jegens Chamberlain voor zijn onver moeide pogingen den vrede te bewaren, voor namelijk door zijn verklaring van eistermorgen NAT. SOC. BEWEGING IN NEDERLAND. Leider MUSSERT. Groote Openbare Vergadering op DONDERDAG 29 SEPT. 1938, in het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, te Haarlem. Sprekers: Mr. M. M. ROST VAN TONNINGEN en H. C. NDE. Onderwerp DE TROONREDE. Kaarten a 10 en 25 cent verkrijgbaar aan de Kringhuizen Ged. Oude Gracht 84, Haarlem; Zeestraat 5, Zandvoort; Kerk straat 7, IJmuiden; aan de bekende adressen en aan de zaal. ZAAL OPEN 7.30 uur. AANVANG 8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bloemen uit Haarlem gaan naar Ilarlem 2 Prof. Huizinga geeft een vernietigend oor deel over dempen van de Bakencsscr- gracht. 2 BINNENLAND. Hedenavond houdt dr. Colijn een radiorede 1 De Nederlandsche grenstroepen zijn ver sterkt. 1 De Bond zonder Naam heeft een vredesop roep tot Hitier gericht. 3. BUITENLAND. De Belgische regeering heeft zes lichtingen opgeroepen. 5 Hitier heeft in zijn antwoord op den eer sten oproep van Roosevelt alle verant woordelijkheid voor een eventueel con flict van de hand gewezen. 5 Chamberlain heeft zich in zijn radiorede vrij somber over den toestand uitgelaten, ofschoon hij nog hoop had, dat een con flict kon worden vermeden. 5 Engeland mobiliseert zijn vloot. 6 Het Tsjecho-Slowaaksche antwoord op het Duitsche memorandum. 6 Roosevelt doet een beroep op Ilitler. 6 Speciale correspondentie: Dc Britsche ver werping van Hitler's memorandum. 6 SPORT. Het sportgesprek van de week over kegelen 7 ARTIKELEN. R. P.: Verscherping. i Van onzen correspondent te Parijs: Be scherming der Fransche burgerbevolking 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 Mr. E. Elias: Wonderkind. 3 Max: Dagboek van een II. B. S.-er. 3 L. S. over een ouderwetsche plant. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1