ZWMEH!ERGr±±^± \zËÜt/ 7// H De wilde Zwanen %il' De „Prins Bernhard" overgedragen. stuceKi H.D.-V ertelling WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S D A G B L' A D Tevredenheid over het werk der Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Technische proeftocht goed geslaagd. Na een geslaagden proeftocht is Dinsdag- het door de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. gebouwde motorschip „Prins Bernhard" overgenomen door den opdrachtgever, de semi-officieele N.V. Gemengd Bedrijf Vaar- tuigendienst Suriname, Het fraaie scheepje, dat bestemd is voor vracht- en passagiersvervoer langs de kust van Suriname en naar de Fransche Antillen- eilanden heeft een laadvermogen van 715 ton, is 50,4 meter lang, 8,07 meter breed en 3.24' hol. Het wordt voortbewogen door een 450 P.K. Kromhout Dieselmotor, welke het schip een snelheid van ruim 10 mijl per uur kan geven. Het is geheel electrisch uitgerust, met vier electrische laadlieren, een electrischen kaapstand, electrische ankerlier en electrische stuurmachine, alsmede een electrische koel kast. Daarvoor bevinden zich aan boord twee dynamo's van 23 K.W. elk, en een dynamo van 4 K.W., welke eveneens door Kromhout- motoren worden aangedreven. Het schip biedt ruimte aan 17 officieren en manschappen en heeft drie tweepersoons hut ten voor in totaal zes passagiers. Er zijn douchecellen aan boord en er is een zeer com fortabele, met satijn- en coromandelhout be timmerde salon, waar aan den wand het por tret prijkt van Prins Bernhard. in de uniform van luitenant-ter-zee eerste klasse, naar wien het schip genoemd is. Aan het dek is een ruimte waar honderd koeien geplaatst kunnen worden, want het schip zal in vele gevallen ook vee moeten vervoeren. Met behulp van een z.g. regen leiding zal het vee, wanneer het tropische klimaat dat gewenscht maakt, natgesproeid kunnen worden. Voorts is het schip erop berekend, in tin of vaten verpakte benzine te vervoeren, met het oog waarop speciale veiligheidsvoorzieningen zijn getroffen. De tocht van Dinsdag was tevens bedoeld als technische proefvaart en werd medegemaakt door den heer M. C. Koning, oud-directeur van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", president-commissaris van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Suriname, door den heer Copoolsen, directeur van dit bedrijf en den heer Vermeyden, verder door den heer Van Dijk, directeur en ir. van Heeking Colen brander, bedrijfsleider van de N.V. Haarlem sche Scheepsbouw Mij., wier driehonderdste schip de „Prins Bernhard" is. Van de overige opvarenden noemen we voorts nog den heer Van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart te Amsterdam en den heer J. Goedkoop, di recteur der Kromhout motoren fabrieken. De „Prins Bernhard", die reeds voor de overdracht bemand was door de toekomstige bemanning onder commando van kapitein P. van der Brug, vertrok tegen negen uur uit de sluizen van IJmuiden en zette, nadat voor de kust het compas was gecompenseerd, koers naar het lichtschip Haaks. Dit werd tegen half twee bereikt, waarna het terug in Zuid- Oostelijke richting ging. Op den terugweg werden met de machines verschillende manoeuvres uitgevoerd en wer den de ankerspillen en de stuurinrichting ge probeerd, welke alle tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers bleken te functionneeren. Het schip bleek bovendien met een snelheid van meer dan elf mijl te loopen. Toen tegen kwart voor zes de „Prins Bern hard" voor de pieren van IJmuiden was ge komen, verzamelden de aanwezigen zich op de brug, waarna de heer Koning namens het Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst .Suriname" het schip overnam, daarbij dank brengend aan den scheepsbouwer en aan allen, die aan den bouw van het schip hadden meegewerkt. Onder een driewerf hoera werd de vlag van het Gemengd Bedrijf een verticale oranje baan en drie diagonale rood-wit-blauwe ba nen. geheschen. De heer van der Boom. inspecteur van de Scheepvaart, wenschte reederij, scheepsbou wer en gezagvoerder geluk en sprak de over tuiging uit. dat de nieuwe aanwinst niet alleen van groote beteekenis zou zijn voor het ge mengd bedrijf, maar ook een landsbelang zou 2ijn, dat aanzienlijk zal kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van Suriname. Te ruim 6 uur was de „Prins Bernhard' terug in de sluizen van LJmuiden. D 1/ O r M de beste indoortraining bUKotN ;ynters'zeBt oa J. C. KROES, Acad. Leer. Lich. Oef. M.O. Bloemveldlaan 46 Overveen. (Adv. Ingez. Med.) f||^ GIMCOTKN J%ü ROTTERDAM Dinsdag Totaal aanvoer 2801. Paarden 136. Veulens 35. Magere runderen 606. Vette runderen 462, Vette kalveren 25. Graskalveren 304. Nuchte re kalveren 736. Schapen en lammeren 423. Varkens 31. Bokken en geiten 143. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 64, 3e kw. 4454. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 62, 3e kw. 4656. Stieren le kw. 62, 2e kw, 53, 3e kw. 54. Vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 85, 3e kw. 6070. Schapen le kw. 48. 2e kw, 35. 3e kw. 28. Lammeren le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw. 38. Graskalveren 2e kw. 54, 3e kw. 44, Nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40. 3e kw. 35. Slachtpaarden le kw. 49, 2e kw. 44. 3e kw. 34. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 24, 2e kw. 20, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 15, 2e kw. 12, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 13, 2e kw. 9, 3e kw. 7. Nuchtere fokkalveren le kw. 24, 2e kw. 20, 3e kw. 18. Slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 100. Werkpaarden le kw. 530 2e kw. 270. 3e kw. 180. Hitten le kw. 240, 2e kw. 195, 3e kw. 100. Veulens le kw. 140, 2e kw. 110, 3e kw. 60. Stieren le kw. 285, 2e kw. 210, 3e kw. 150. Kalfkoeien le kw. 280, 2e kw. 220, 3e kw. 150. Melkkoeien le kw. 275, 2e kw. 220, 3e kw. 160. Pinken le kw. 150, 2e kw. 120, 3e 'cw. 90. Graskalveren le kw. 55 2e kw. 45, 3e kw. 30. Bokken en geiten le kw. 14, 2e kw. 10. 3e kw. 5. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, han del kalm. prijzen onveranderd, prima's 78 ct. en 75 ct. Stieren, aanvoer klein, handel traag, prijzen onveranderd. Vette kalveren, aanvoer gering, handel flauw, prijzen als Maandag, prima's 105. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel matig, prijzen als Maandag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te bekomen bij: Postkantoor, Raaks, bankbiljet: M. v. Leeuwen, Thomsonlaan 35, bril in étui; G. Sikkens, Spaanschevaart- straat 95; Sindorf, Teijlerstraat 57. hand schoenen; J. P. Ronde, Alb. Thijmstraat 30, horloge; Kennel Fauna, Friesche Varkens- markt 2—4. 4 katten; G. Galema, Rijksstraat weg 475, mesje; A. J. Blom, Lange Raam straat 36, gasmuntjes; Bureau van Politie, Smedestraat 9, manometer; Blanken, Colter- manstraat 2 B rd., pakje met inhoud; Par doen, Gen. de la Reijstraat 47, portemonnaie met inhoud; H. Scheffer, Doelstraat 10 rd., portefeuille; A. de Ridder, Kritzingerstraat 33, kinderschoentjes; Zonneveld, Damiate- straat 10, snoeischaar; G. Schouten, Hyr, v. Alphenstraat 3, kinderschoentje; J. v. Eden, Nieuwe Raamstraat 11.'taschje met inhoud; J. v. Baaren, Beukenstraat 32, vulpen; V. Beek, Centaurusstraat 28, waterpas; A. v Zonneveld, Ternatestraat 42, armband; A Dijkman, Allanstraat 72, autoped. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 29 SEPTEMBER. Progr. 1: Hilversum EL ProgT. Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen 10.50 Parijs Radio. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned Brussel. 2.20 Keulen 3.20 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Ned. Brus sel. 6.20 London Regional. 6.45 Fransch Brus sel; 7.20 Keulen. 8.20 Ned. Brussel of diversen. 8.50 Parijs Radio. Progr.. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.35 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Hol landse h Cabaret Programma: 1. Mina de Rumba-koningin, The Ramblers. 2. Diedeldomdie, Willy Derby. 3. Laat de moed niet zakken, Bob Scholte. 4. Tante Saar, Aug. de Laat. 5. De Zesdaagsche, Louis Davids. 6. Wij brengen UThe two Cavelli's. 7. Restanten, Louis Davids. 8. Bloemen, bloemen, Willy Derby. 9. Als het o'-gel speelt, Acc. orkest met zang. 10. De zingende muis, The Ramblers. 11. Als jij een tango speelt, Bob Scholte. 12. Vader Nep, Willy Derby. 13. Hup, twee, drie, Aug. de Laat. 14. Hein de Bruin, Louis Davids. 15. Het blondje van het snelbuffet, Aug. de Laat. 16. Als Kobus harmonica speelt, Acc. Orkest met zang. 17. Cityland no. 9 en 10, Cor Sfeeyn. 8.0012.00 Diversen. ,7 DE PRIJZEN zorgt dus vóór dien tijd uw brandstoffen in huis te hebben BEL EVEN: 10070 uooc betcci foatidsioföe* SCHOUWTJESLAAN TEL. 10070 (Adv. Ingez. Med.) HET EERSTE PROCES-VERBAAL. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer heeft Maandag tegen een autobestuurder op den nieuwen Rijksweg een proces-verbaal op gemaakt. het eerste verbaal wegens overtre ding van het stopverbod op het viaduct over den Schipholweg. Ten einde zooveel mogelijk ongelukken te voorkomen, ligt het in de bedoeling om tegen overtredingen krachtig op te trede.'. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf ƒ1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) SUCCESSEN VAN DE HAARL, BRIGADE IN ARNHEM De Arnhemsche Reddingsbrigade bestond dezer dagen 10 jaar en Zondag werd dat feit herdacht met Nationale wedstrijden in zwem mend redden. Deelnemende Brigades waren: Amsterdam, Haarlem, Zaandam, den Bosch. Apeldoorn, Arnhem, Enschedé, Amersfoort, Tilburg, Maas tricht, Nijmegen en Vught. Haarlem heeft schitterende successen be haald. Hier volgt de uitslag voor Haarlem Wedstrijd 4 x 25 M. estafette voor dames. No. Haarlem (damesploeg J. Weers, H. Haase, J. C. Stammes en A. C. Houben). Heerenploeg (zelfde wedstrijd) No. 1 Haar lem (heerenploeg A. J. van der Meer, R. J. Rohlfs, C. H. Vrugt en G. van Bruggen). Wedstrijd Wisselslag estafette heeren, 50 M. rug, 100 M. schoolslag en 50 M. vrije slag No. 1 Haarlem (heerenploeg Van der Meer, Rohlfs en Vrugt). Wedstrijd 50 M. rugslag voor dames, No. 1 mejuffrouw Haase, terwijl de derde prijs werd behaald door mejuffrouw J. J. Leyenaar. Wedstrijd 50 M. schoolslag heererj was weel een Haarlemsche overwinning: No. 1 Vrugt, No. 4 van der Meer en No. 5 Rohlfs, beiden van Haarlem, Het extra zware nummer: 100 M. zwemmen, waarvan 75 M. schoolslag en daarna een pop vervoeren over 25 M. No. l Haarlem, mej. Haase Hetzelfde nummer voor heeren bracht weel een succes voor Haarlem, ni. No. 1 Vrugt, No. 3 van der Meer. Wedstrijd 50 M. schoolslag dames Haarlem No. 3, mejuffrouw Weers. Spannend was ook de wedstrijd 25 M. zwem men, een pop opduiken en 25 M. vervoeren waarbij Haarlem no. 1 Vrugt en Rohlfs no. werd. Wedstrijd onder water zwemmen voor da mes: No. 1 Haarlem mej. Houben, No. 2 mejuf frouw Haase. Slechts in twee wedstrijden vie len de eerste prijzen in handen van Arnhem Apeldoorn. VRIJZ. DEM. STUDIECLUB. De Vrijz.-Dem. Studieclub houdt op 8 en 9 October de vijfde studieconferentie in de school voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Deze conferentie zal gewijd zijn aan het Werkloosheidsvraagstuk. Dr. O. Bakker uit Den Haag zal den economischen kant behan delen. De heer W. Ch. van Daalen te Haarlem zal spreken als een der voormannen uit de vakbeweging. Ds. J. de Graaf uit Utrecht zal den geestelijken kant van het probleem be lichten en ir. S. A. Posthumus uit Den Haag zal aandacht vragen voor .het probleem der jeugdwerkloosheid. (Adv. IngezMed.) Zoo gauw als wij Doven ons jana vliegen, voelen wij er ons écn mee. Alles is nog als vroeger, de boomen en de boscbjes, de groote vlakten waar de wilde paarden door rennen. En dan booren wij de kolenbranders de oude wijsjes, waarop wij vroeger zoo vaak gedanst hebben, zingen. Hier is ons vaderland, hier worden wij naar toe getrokken en hier hebben wij jou, ons lieve zusje, teruggevonden. Negen van de elf dagen, die wij mogen blijven, zyn thans om. Nog twee dagen en dan moeten wij over de zee naar een ander heerlijk land vliegen, een land, dat ons vaderland niet is. Hoe moeten wij jou nu meenemen? Een schip hebben we niet." Elize wist hier ook geen raad op. Wel vroeg ze of er geen mogelijkheid was, haar Droers van de Detoovering te bevrijden. En bijna den geheelen nacht spraken zij daar over, zoodat voor het slapen slechts luttele uren overbleven. 's Morgens schrok Elize wakker van het suizen der zwanen vleugels. Haar broers, nu weer in zwanen veranderd, vlogen weg. Neen, niet alle zwanen waren weggevlogen. Eén. Elize's jongste broertje, bleef by haar. Het meisje knielde bij hem neer, streelde zijn hals en witte vleugels. En de zwaan legde zacht zyn hoofd op de schouders van zijn zusje. Zóó bleven zij den geheelen dag bij elkaar, totdat het avond begon te worden. Elize tuurde de lucht af en ja, heel in de verte zag zij zwarte stippen, die allengs grooter werden. Haar oudere broers keerden terug, streken vlak by Elize neer, om daarna, toen de zon onderging, weer in menschen te •en. (Wordt morgen vervolgd.) De Eerste Dag, door QUIEN SABE. IJ vindt het een vreemd idéé om ne gen uur 's morgens nog in bed te lig gen. In de vacanties was dat anders, dan had zijn vrouw altijd nog even meegeluierd. Maar nu is zij al anderhalf uur geleden opgestaan, heel zachtjes, om hem niet te storen. Hij is toch wakker geworden, maar hij heeft zich slapende gehouden om haar pleizier niet te bederven en ook, om dat hem een licht gevoel van schaamte heeft bevangen. Terwijl hij voor zijn verdere leven uit mag rusten moet zij haar gewone werk zaamheden blijven verrichten. Er moest een pensioen voor huisvrouwen bestaan, even goed als voor hoofdonderwijzers. Hij kijkt naar den wekker, die wat hem aangaat, zijn taak heeft volbracht. Ook de wekker is vandaag gepensionneerd. Het is drie minuten over 9. De kinderen, die uit Neder- beek komen, stappen nu juist met het trotsche air van later te mogen komen dan de ande ren de klas in. „Morgen meneer!" zingen de meisjes dan. De jongens brommen maar wat, maar het is even goed gemeend, hij wist het. Nu staat een ander achter zijn hoogen lesse naar, een dertiger met vlasbond haar en een open, wat boersch gezicht. Hij heeft hem nog zelf ontvangen, op een van de laatste dagen van zijn laatste schooljaar. Daar ga je, heeft hij toen gedacht, voor minstens dertig jaar tusschen vier wanden en ik ben een vrij man! Vrij Maar van dat triomfantelijke gevoel is nu niets meer over. De dag strekt zich voor hem uit als een straat op een grau wen Zondagmiddag. Ik ben vijf en zestig jaar, denkt hij. en goed gezond. Naar mensche- lijke berekening heb ik nog wel een jaar of tien te leven. Ik heb wel eens pijn in mijn linker zij, maar de dokter zegt, dat het niet van het hart komt. Vroeger had ik nooit tijd om veel aan die pijn te denken, maar nu voel ik het weer erg duidelijk. Als ik maar niet ziek word. „Zou je er niet eens uitkomen?" roept zijn vrouw naar boven. „Het is al kwart over ne gen!" „Ik kom!", roept hij terug. Hij slaat de de kens terug en steekt de beenen buiten boord, Buiten staat de stille pracht van den laten zomer, de nabloei van de rozen, de boomen achter in den tuin in een nevelig waas, de al wat aarzelende zang van een lijster. Hij kleedt zich zorgvuldig en bedachtzaam. De das, die zijn vrouw voor hem heeft klaargelegd, bevalt hem niet voor het eerst. Hij gaat naar de kast om een andere te zoeken. De voorraad is schameltjes. Ik heb nooit aan mijn uiter lijk gedacht, ontdekt hij, vanmiddag ggi ik de stad eens in. Dat hij een doel heeft, al is het nog zoo poover, vervult hem een oogenblik met kinderlijke blijdschap, die echter weer even spoedig uitdooft als zij is opgekomen. Ik ben een oud man, bedenkt hij, in elk geval blijkbaar te oud om nog te werken. Ik heb het aan mijn hart, al zegt de dokter het niet. Als mijn zoon kinderen had gehad zou ik nu met hen kunnen gaan wandelen in het park. Als men midden op den morgen met zijn klein kinderen door het park loopt is men pas recht oud. Maar zijn zoon is ongehuwd gestor ven, nu achttien jaar geleden. „Ga een eindje om!" oppert zijn vrouw. Gewillig' neemt hjj zijn hoed en stok- en-over laat het huis. Ik ga niet langs de schoot be sluit hij en tegelijk gaan zijn voeten onbe wust den bekenden weg. Voor hij het goed en wel beseft staat hij al voor het hooge hek, dat de speelplaats omgeeft. Hij staat daar als een bedelaar en kijkt wat hunkerend naar den stra-kken gevel, die een wereld verbergt, die de zijne niet meer is. Overal zijn de groote vensters geopend, hij hoort het eento nig gegons van doceerende stemmen. Hij vindt het opeens erg vreemd, dat hij nu niet naar binnen gaat en kalm zijn plaats inneemt. Wat zou men zeggen, als men hem zag binnen stappen? „Wat doet u hier?" Neen, waar schijnlijk wat anders. Men zou wat verlegen worden, het nieuwe hoofd het ergste. Hij denkt er niet verder over na. Zooiets doet men niet en daarmee basta. Hij heeft daar niets meer te maken. De tuinman, die de blaren on der de lindeboom wegharkt, is nu nauwer ver bonden met de school dan hij. Opeens kinkt gezang op. De derde klas, weet hij onmiddellijk. Het rooster is blijkbaar niet veranderd. De helle, hooge kinderstemmen slaan door den stillen zomermorgen: „Daar loopt door het gehucht, een wonder gerucht, het is van een Ongeweten neuriet hij mee. Mooi klinkt dat zoo. op een afstand. Een argeloos en onbezoe deld geluid. Hij is altijd wat ontroerd ge weest bij het zien van al die ongevormde, hem aandachtig toegeweide gezichtjes met de wijd-open, ijverige monden. De zangles was zijn liefste uur. En in een opstandigheid, die hem overrompelt denkt hij: Waarom mocht ik niet werken tot aan mijn dood? Ik kan dit niet missen. Het is een deel van mijn leven, ik houd van kinderen, ik wil kinderen hebben, is het niet van mijn eigen vleesch en bloed, dan van anderen. Ik moet mijn dag vullen, want alleen het werk maakt den avond zoet. Nu zullen de avonden slechts schakels zijn, die een eindelooze reeks de zelfde dagen verbinden. Ik wil kinderen men schen zien worden. Het is zoo heerlijk, als een warm handje van een kleinen nerveuzen zon daar aarzelend in de groote hand kruipt, als je de eerlijke belofte van stellige beterschap leest in zijn betraande kinderoogen. Ik wil hun blijven vertellen van vreemde landschap pen en lang voorbije tijden. Ik wil niet vege- teeren en den tijd vermoorden met nutteiooze knutselwerkjes, mijn vrouw voor de voeten loopen, leege buurpraatjes verkoopen, 'n wan delingetje maken als 't mooi weer is Het gezang is verklonken. Hij staart naar het leege schoolplein, naar den boom in het midden, die met hem oud werd in veertig jaren. Hij ziet het alles opeens vervagen en vervloeien, een heet verlangen krampt in zijn borst. Mijn hart doet weer pijn bedenkt hij, ik wandel nu langzaam naar huis. Zijn vrouw kijkt op. als zij het grint in den voortuin hoort knerpen onder zijn vermoeide voeten. Scherp neemt zij zijn gezicht op als hij de kamer binnen treedt, waarin de zon grillige lichtvlekken toovert op de wanden. „Wil je een kop koffie?" vraagt zij monter. „Graag" accepteert hij, terwijl hij zich neer laat zakken in zijn stoel bij het raam. „Het went wel", zegt zij eenvoudig, terwijl ze het dampende kopje koffie voor hem neer zet. Hij kijkt op in haar toegewijd gezicht. Hij verrast haar bezorgdheid met peilende oogen en knikt haar geruststellend toe. Een warm gevoel doorstroomt hem. Wij houden nog ge noeg van elkaar om een kleine troostrijke co- medie op te voeren, denkt hij. Als nu de mid dag maar niet zoo lang was. Maar de koffie smaakt hem goed, beter dan hij eigenlijk heeft verwacht. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6