Haarlem's Dagblad Vóór-Mobilisatie 6f/lQ>£5tkG>tt? Óp ken let heden de wereld Honderdtwintig millioen Nu moet men slagen! Bloementaal. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16955 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 29 September 1938 Abonnementen per week f 0.23. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In de zwarte misère, de diepe neerslachtig heid die gisteren in de wereld heerschte werd plotseling het blijde licht der hoop ontsto ken toen in den middag de tijdingen kwamen die eerst een nieuwe bemiddelingspoging in het Tsjecho-Slowaaksche conflict, later het uitstel vèn de Duitsche mobilisatie en de con ferentie te München tot zekerheid maakten. Op den rand van den afgrond had men rechtsomkeert gemaakt Ik weet wel dat er menschen zijn die niet ge voeld, niet begrepen hebben hoe verschrikke lijk het onheil was, dat nauwelijks meer af- wendbaar scheen. De jeugd, die de zwarte, grauwe ellende van 1914—1918 niet gekend heeft, kan dat niet beseffen. En er zijn altijd van die verdwaasde lieden te vinden, die uit een of anderen politieken hartstocht oorlogs kreten slaken. Er is ook dat soort lichtvaar dige oppervlakkigen, dat van sensatie geniet en niet verder doordenkt. Maar de groote meerderheid wist wat op het spel stond en een loodzware gedruktheid overheerschte in alle landen. Voorbereidende maatregelen tot mobilisatie, in zoovele dier landen genomen, waren gewillig maar zonder gejuich, zonder eenige geestdrift uitgevoerd. En het besef van de verschrikkelijke, ten hemel schreiende onrechtvaardigheid, dat mïllioenen jonge le vens dreigden ten offer te vallen aan een geschil, dat in wezen reeds opgelost was, had de heerschende ontzetting verhoogd. Moet men dan ter elfder ure nog falen, na een reeks pogingen die in elk geval een grooten vooruitgang beteekenden vergeleken bij de trieste, machtelooze débacle der Europeesche diplomatie in de rampzalige Julimaand van 1914? Dat falen is Goddank verhoed. Ik weet wel dat wij op dit moment Donderdag morgen er nog niet zijn, dat de conferentie te München nog beginnen moet, maar wij hopen en vertrouwen allen dat zij de oplos sing zal brengen. Wij kunnen niet gelooven dat de vier hoofdfiguren dier conferentie Adolf Hitler, Neville Chamberlain, Benito Mussolini en Edouard Daladier, niet slagen zouden. Temeer omdat zij alle vier de stem der volken en hun ontzaglijke verantwoorde lijkheid voor het leven der volken moeien hebben verstaan. In den loop der jaren heb ik vele malen uw aandacht gevraagd voor de nieuwe stroo ming tegen den oorlog, vóór den internatio nalen vrede, vóór de oplossing van alle ge schillen door onderhandeling, die zich in de wereld had baangebroken en steeds meer in macht toenam. Wij hebben thans de grootste botsing beleefd tusschen die nieuwe stroo ming en de oude richting, die zich aan de verderfelijke middelen van het verleden vast houdt, die ooit heeft plaatsgehad. Herhaalde lijk is de nieuwe strooming gefaald, herhaal delijk is gebleken dat zij nog te zwak was. Beperkte conflicten kon zij vaak bezweren, groote zelden. Zij slaagde erin den Europee- schen oorlog te verhoeden na den moord op koning Alexander van Joego-Slavië, zij bleek sterk genoeg om het Saai-plebisciet te doen slagen, om Duitschland's herbezetting van het Rijnland en zelfs de annexatie van Oostenrijk te doorstaan. Maar zij faalde jam merlijk ten aanzien van groote geschillen. De Volkenbond bleek zich niet boven de ellende van zijn noodlottige voorlooper Versailles te kunnen verheffen. En het Sudeten- Duitsche vraagstuk dat na verdwijning van een machteloos Oostenrijk een zwaarbewa pende staat in het geding bracht, dreigde tenslotte toch alles te doen losbarsten. God heeft den menschen zooveel wijsheid ge schonken dat thans een groote kans bestaat dit alsnog te verhoeden. Zelfs opent zich van daag het verschiet van een Europeesche sa menwerking opnieuw. Zóó scherp staat Europa op de scheiding der wegen: weg naar herle ving, weg naar den ondergang. Ook in ons land, bij onze regeering is de hoop zoozeer ge stegen dat vanmorgen de vóór-mobilisatie, die vrijwel zeker scheen en die nog eenige tien duizenden mannen onder de wapenen zou heb ben geroepen, is uitgesteld. Velen zullen den gelukkigen keer van zaken aan Chamberlain danken. Het is zeker dat hij zich een staatsman in den waren zin des woords en een groot en grootmoedig mensch heeft getoond. Anderen zullen Mussolini dank baar zijn voor zijn bemiddelende tusschen- komst op het laatste oogenblik. Met reden! Weer anderen zullen de bemiddelende tus- schenkomst van president Roosevelt zegenen, wiens brief aan Hitier een waar meesterstuk van psychologisch inzicht was en waarin de president van den machtigsten staat der we reld zich uitte in bewoordingen als: „Sta mij toe jegens U uitdrukking te geven aan mijn* nederige meening" Zulke uitingen heeft het trotsche Amerika met geestdrift ontvangen! Wie had zooiets vroeger mogelijk geacht? Wie had herhaalde reizen van den premier van het machtige Groot-Brittannië naar Hitier mogelijk geacht? En wieja ,wie kon gisteren nog gelooven, dat Hitier er toe zou komen, na zijn uitdagende jongste rede, Chamberlain, Mussolini en Daladier tot onderhandeling uit te noodigen? Men moet deze verschijnselen niet als per soonlijke prestaties zien. Zij zijn meer. Zij zijn uitingen van een nieuwen geest die zich baan gebroken heeft en die de overwinning in zicht heeft. Vele klippen moeten nog omzeild, vele gevaren overwonnen worden. Maar er zijn in deze dagen prachtige nieuwe precedenten ge schapen, prachtige nieuwe dingen gedaan. Er Tot op hedenmiddag is het door den minister-president, dr. H. Colijn, gisteravond in zijn radio-rede voorwaardelijk aangekondigde telegram ten behoeve van de voor-mobilisatie nog niet uitgezonden. Hieruit leiden wij af, dat de regeering in de gisteren als gevolg van de aangekondigde staatsliedenconferentie te Miincheii ingetreden ontspanning in Europa, aanleiding heeft gevonden om de beslissing ter zake op te schorten, totdat zich met eenige meerdere duidelijkheid zal af teekenen hoe de internationale situatie zich verder ontwikkelt. Uit de stad East Harlem in de Vereenigde Staten is aan het gemeentebestuur van Haarlem ge vraagd of onze bloemenstad niet wat bloemen over had om de ar menwijken ginds op te vroolijken. Er zijn honderden hyacintboUen heengestuurd.) Ver in het Amerikaansche hart, Daar ligt een kleine stad, Waar de bevolking tot haar smart Te weinig bloemen had. Toen heeft men aan het naamsverband Der bloemenstad gedacht Waarop men, schrijvend naar ons land, Den wensch tot uiting bracht: Ach Haarlem stuur ons bloemen toe Uit uwen overvloed. Gij hebt er geen idee van, hoe G' ons daarmee vreugde doet. De vraag is niet vergeefs gedaan, Het aanbod volgde vlug, Gauw ging het antwoord zwaarbelaan Met hyacint terug. Het is misschien geen machtig feit, Dit bloemrijke geschenk, Maar 't doet toch goed in dezen tijd, Als men het overdenk'. Het is niet zoo'n gebruiklijk ding, Als u het overlegt, Dat men bij landen onderling, Het nog met bloemen zegt. P. GASUS. Haarlemmer, die iets op te rui men of te vragen heeft, plaatst een Groentje in Haarlem's Dagblad. Dat is geen wet van Meden en Perzen, maar een vaste gewoonte geworden, geboren uit het succes der Groentjes. is vooral een grootmoedigheid getoond die pure winst voor het menschdom is. Onze tijd krijgt een kans zooals geen vorige ooit gehad heeft. God geve dat hij hem te baat neme. Wordt het Tsjecho-Slowaaksche geschil nu opgelost dan hoop ik dat ook wat verder rest aan onhoudbaarheden-van-Versailles nog te niet gedaan zal worden. Dat er meer van komen zal. Als vandaag welslagen brengt is de kans op verdere gunstige ontwikkeling groot. BAZAR CHR. VEREEN. VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES. Men schrijft ons: De Plaatselijke Federatie van Christelijke Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes houdt begin October haar Federatiebazar. De nieuwe winter met zijn mogelijkheden van werk ligt voor ons, een nieuwe kans om te toonen, dat de Federatiegedachte reden van bestaan heeft. Die gedachte bedoelt meer samenwerking tusschen alle Christelijke vereenigingen die uitgaan van en werken voor vrouwen en meisjes. Ieder werkt op eigen terrein; in de Federa tie komen zij samen om zich te bezinnen op hetgeen nog ontbreekt, om zichzelf te herzien. Deze bazar is op zichzelf reeds een bewijs van samenwerking: alle aangesloten vereenigingen werken er aan mede. Het is de moeite waard eens een kijkje te komen nemen. Van alles wordt u op den bazar geboden en er is altijd wel iets bij, wat men gebruiken kan. Ook de noodige attracties ontbreken niet; grabbelton, een boompje met genummerde roosjes, een Keizer Karelspel. Bovendien zijn er twee loterijen. Hoofdprijzen: een lunchtafel kleed en een gobelinkussen. De bazar zal gehouden worden Dinsdag en Woensdag 4 en 5 October a.s. in de bovenzalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Goederen worden gaarne in ontvangst geno men door mevr. A. G. de Vries-Hoeksma, Wil- helminastraat 26 en mej. E. van Markesteijn, van Egmondstraat 2, Haarlem-Noord. Het bazar-comité bestaat uit de dames: C. G. Franken-Weijland. H. J. de-Haas, E. Hogen- birk-Beekman, A. C. Kranenburg-Toren, E. v. Markesteijn. H. P. H. van der Neurt-Loeff, R. van Paassen-Kohlbrugge, R. Roosjen-Ott, I. Schrale, C. Smit-Breedvoet, G. van der Tove ren en A. G. de Vries-Hoeksma. Eerste Kamer hedenavond bijeen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen voor een openbare vergadering op hedenavond half negen. H. M. DE KONINGIN IN DEN HAAG. Onderhoud met ministers. H.M. de Koningin is Woensdagmiddag ongeveer half twee uit Soestdijk vertrokken voor een kort verblijf in Den Haag. In den loop van den middag heeft H.M. op den Ruigenhoek de ministers van Buitenland- sche Zaken en van Defensie ontvangen, waarna de Koningin naar Soestdijk is teruggekeerd. „München" bracht een ommekeer op de beurs teweeg. Sensationeel herstel van het pond. De wending in de politieke situatie in Europa is gisteren gepaard gegaan met een ommekeer op nagenoeg alle Amerikaansche markten. Zoowel op de effecten- als op de goederenbeurzen heerschte een vaste stem ming bij levendigen handel. Een uitzondering op de gunstige stemming vormde tarwe, waarvan de prijs „traditioneel" daalde als gevolg van de politieke ontspanning. Sensationeel was het herstel van het Pond Sterling tot 4.73 nadat een laegste stand van 4.62 bereikt was. Op alle markten weerspie gelde zich een gevoel van opluchting na de weken van spanning die naar men hoopt, thans zijn afgesloten. Terwijl de bedrijvigheid spoedig normalere vormen aannam en de hoogste noteeringen op de verschillende markten zich niet geheel konden handhaven, bleef de stemming guns tig, waarin zich de optimistische verwachtin gen ten aanzien van den afloop van „Mün chen" weerspiegelden. Buitenlandsche dollar obligaties liepen eveneens scherp in koers op; in verschillende gevallen werd 2 a 3 punten boven de openingskoersen geboden, terwijl de neiging om te verkoopen zichtbaar ver minderde. Tsjecho-Slowaaksehe vertegen woordigers naar Miinchen. Voor het verstrekken van inlichtingen aan de Fransche en Britsche delegaties. LONDEN, 29 Sept. (Reuter-A.N.P.) Naar Reuter verneemt, heeft het Tsje cho-Slowaaksche gezantschap de Brit sche regeering medegedeeld, dat Mast- ny, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn en Lisicki, gezantschapsraad te Londen, die op weg zijn naar Mün chen, uitsluitend voor het verstrekken van inlichtingen ter beschikking van de Fransche en Britsche delegaties zijn, zooals door Chamberlain was voorge steld. NEVILLE CHAMBERLAIN werd op 18 Maart 1S69 geboren als tweede zoon van den uit den Boerenoorlog bekenden Britschen staatsman Joseph Chamberlain. Hij zoas eerst bestuurder van een plantage, daar na koopman en in 1915 burgemees ter van Birmingham. In 1918 deed hij zijn intrede in het Lagerhuis. Hij maakte o.a. van 19241929 als minister van Gezondheid deel uit van het kabinet-Baldioin. Als mi nister van de Schatkist in het tweede kabinet MacDonald werd hij vooral bekend door zijn tarie venpolitiek. Neville Chamberlain volgde 28 Mei 1937 Baldwin als premier op. EDOUARD DALADIERdie behoort tot de Radicaal Socialistische Par tij de grootste politieke partij van Frankrijk werd 18 Juni 1884 geboren. Hij heeft verscheideiie malen zitting in Fransche kabviet- ten gehad. o.a. in die van Painlevé en Briand. In 1933 werd hij voor de eerste maal met de vorming van een ministerie belast. Dit ka binet kwam in Februari 1934 ten val na de straatonlusten te Parijs. Doumergue ivas zijn opvolger. Na den val van het Volksfront-kabinet in het begin van dit jaar werd Daladier op 10 April opnieuw mi nister-president. HITLER werd 20 April 1889 te Braunau aan de Inn geboren in het voormalige Oostenrijk. Zijn vader xoas Oostenrijksch douane beambte. Hij ijverde reeds vroeg voor een nationalistisch Duitsch- land. Oorspronkelijk was hij als bouwvakarbeider in Weenen jverk- zaam. Hitler nam deel aan den oorlog als frontsoldaat. In 1920 stichtte hij de Nationaal Socialis tische partij, in 1923 ondernam hij de Putsch tegen de Beiersche re geering. 30 Januari 1933 werd Hitier Rijkskanselier, in 1934. na den dood van Hindenburg, rijks kanselier en rijksleider. BENITO MUSSOLINI icerd 29 Juli 1883 als zoon van een dorpssmid geboren. Hij werd tot ondenoijzer opgeleid en was aanvankelijk so cialist. Als journalist maakte h\j spoedig naam. Hij is de stichter van de Popoio d'Italia. In 1914 wendde hij zich va?i het socialisme af. In 1919 stichtte hij de Fasci Italiani di Combattimento, waar uit later de fascistische beweging is gegroeid. 30 October 1922 had de Opmarsch naar Rome plaats, waar door hij in het bezit kicam van de macht en hoofd der regeering werd. Van dien tijd dateert het „nieuive Italië Het woord is aan. Heinrich Heine: Elke tijd heeft zijn vraag stuk, door de oplossing waar van de menschheid voor waarts geholpen wordt. Mussolini's aankomst te Kufstein. Door den Führer verwelkomd. KUFSTEIN, 29 September. (D.N.B.- A.N.P.) Het hoofd der Italiaansche regeering Benito Mussolini is Donder dagochtend om 9 uur 24 te Kufstein aangekomen, waar hij door den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd. De Führer wiens extratrein enkele minuten voor de aankomst van den Italiaanschen trein te Kufstein was gearriveerd, wachtte op het perron van Kufstein op den Duce en verwel komde den leider der Italiaansche regeering onder het gejuich der bevolking van Kufstein, in Duitschland. Om 9 uur 40 zetten de Führer en de Duce de reis naar München voort. Het station van Kufstein was voor deze ge legenheid feestelijk versierd. Een eerecompagnie der rijksweer bewees de militaire eerbewijzen, waarna de Führer en de Duce de compagnie inspecteerden. De Führer begeleidde den Duce vervolgens naar zijn specialen trein, gevolgd door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Za ken, Graaf Ciano. den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, den chef van het opper commando der weermacht, den generaal der artillerie, Keitel, den rijksleider der S.S., Himmler, den rijksperschef, dr. Dietrich, en het permanente gevolg van den Führer, zoomede het gevolg van den Duce. Chamberlain en Daladier te München. MÜNCHEN, 29 September. (Reuter-A.N.P.) Chamberlain en Daladier zijn aangekomen. Zij werden beiden verwelkomd door Von Ribben- trop. Het vertrek van Chamberlain werd op Heston bijgewoond door de ambassadeurs van Italië, Duitschland en Frankrijk, Britsche ambtenaren, vele leden van het parlement en duizenden andere belangstellenden. Voor zijn vertrek zeide Chamberlain: „Als kind herhaalde ik zonder ophouden: als iets niet lukt, probeer, probeer dan op nieuw. Dat doe ik nu." Buitengewoon crediet door regeering aangevraagd Ter bestrijding van de kosten der in verband met de buitengewone omstandigheden te treffen maat regelen, heeft de regeering op de defensiebegrooting een buiten gewoon crediet aangevraagd van 100 millioen gulden en op de be grooting van financiën een bedrag van 20 millioen gulden. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. .pag. Haarlem's Bloei organiseert in Februari 1939 een fotowedstrijd en fototentoon stelling. 4 BINNENLAND. De voor-mobilisatie tijdelijk opgeschort? 1 De Regeering vraagt een buitengewoon crediet van f 120 millioen aan. 1 De regeering heeft verschillende uitvoer verboden afgekondigd. 3 De radiorede welke minister Colijn gister avond heeft gehouden. 3 De herhalingsoefeningen zijn uitgesteld. 3 De K.L.M. heeft tot en met 1 October het binnenlandsch luchtverkeer gestaakt. 3 De regeering neemt maatregelen tegen prijsopdrijving. 3 De Koningin heeft haar dank betuigd voor de groote belangstelling en het mede leven tijdens haar veertigjarig regee- ringsjubileum. 6 BUITENLAND. Chamberlain's rapport in het Lagerhuis 5 Chamberlain had na zijn rede ware ovaties in ontvangst te nemen. 5 Chamberlain. Daladier. Hitler en Mussolini zullen te München confereeren. 5 Londen's nieuwe verdedigingssysteem. 6 ARTIKELEN. R. P.: Nu moet men slagen. 1 Mr. E. Elias: Zoo'n dag in September. 3 E. E. J.P.: Modeshow Wisbrun en Liff- mann 4 Voor de Vrouw. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1