Haarlem's Dagblad München brengt de oplossing Sudeieuiohd mei vaat 10 ötiokt auitumd aifa J n den afgeloopen nacht 1.50 uur is op de conferentie te München tusschen Chamberlain. Daladier, Hitler en Musso lini volledige overeenstemming bereikt. V oor-mobilisatie gaat niet door PRAAG aanvaardt het plan De vier staatslieden komen tot volledige overeenstemming Redding van den Vrede. De vier staatslieden hebben hun heslui ten vastgelegd in een protocol, dat ter stond aan de Tsjechisch-Slowaaksche re geering werd toegezonden. Vader. Dienstplichtigen der herhalingsoefeningen naar huis Het belangrijkste 56c Jaar«ang No. 16956 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 30 September 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De conferentie der vier mogendheden te München heeft .den vrede van Europa inder daad gered en de geheele wereld zal er dank baar voor zijn. Wij hebben vandaag de vlag gen aan ons gebouw doen wapperen, niet slechts als uiting van blijdschap over het direct bereikte resultaat maar ook omdat wij hopen en verwachten dat het nieuwe moge lijkheden voor de toekomst opent. Het schijnt dat te Miinchen ook de kwesties der Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho-Slowakije en het netelige vraagstuk der buitenlandsche „vrijwilligers" in Spanje te berde zijn gebracht. Mussolini zou het te rugtrekken dier vrijwilligers aangeboden heb ben in ruil voor een groote Engelsche leening aan Italië. Deze dingen zijn niet officiëel be vestigd maar het schijnt wel zeker dat zij door het gisteren bereikte accoord een kans op oplossing hebben verworven. Hetzelfde zou moeten gelden voor het Duitsche koloniale vraagstuk. Er is trouwens meer. Er is deze hoofdzaak, dat men een sfeer van onderlinge samenwer king in Europa moet vinden in het weten, dat men eikaars steun en eikaars welzijn noodig heeft. Deze crisis, die tot de grootste diplomatieke zelfoverwinning geleid heeft die in Europa sinds lange tijden is behaald, kan tenslotte als een groote les gelden. Iedereen heeft wat van geleerd. En het belangrijkste is wel licht dat iedereen begrepen heeft dat de geestdrift voor den oorlog dood is. Nederland- sche ooggetuigen hebben ons verteld hoe de Duitsche gemotoriseerde troepen door Berlijn zijn getrokken, urenlang, in sombere stilte. Nergens is gejuich geweest. In Frankrijk en in Engeland evenmin. Men gaf gehoor aan den oproep van zijn regeering, men aan vaardde het als zijn plicht, maar gansch de strijdroes van 1914 ontbrak. Er was geen strijdlust, er was alleen neerslachtigheid en sombere aanvaarding van hetgeen onver mijdelijk scheen. De oorlogsgod Mars bleek zijn enthousiasten aanhang te hebben ver loren. Men heeft hem beter leeren kennen Dat is een geweldige vooruitgang. De staats lieden hebben dat ook waargenomen. En voor den Franschen premier Daladier moet zijn aankomst in München wel onvergetelijk blij ven. Toen hij daar Donderdagmorgen uit zijn vliegtuig stapte, bleek en strak, den Duit- schen minister Von Ribbentrop de hand druk te en naar zijn volkslied ging staan luisteren, dat bij de officiëele ontvangst hoorde, barstte plotseling een ovatie uit de menigte op het vliegveld los. En Daladier lachte ineens, en klaarde heelemaal op, en wuifde verheugd het Duitsche publiek toe, en reed even later in een open auto door de Münchener straten, weer toegejuicht, weer lachend en dankend.. Dat gebeurde twaalf uur na een crisistoe stand zooals Europa sinds 1914 er geen gekend had. En welken Franschen minister is ooit zoo'n ontvangst in Duitschland ten deel ge vallen? Geen enkelen! Natuurlijk waren Chamberlain en Mussolini met niet minder geestdrift welkom geheeten. Maar dat is wat anders, dat is veel gemak kelijker te verklaren. Met Italië voelde men zich vereend, met Engeland is de verhouding vaak goed geweest, soms zelfs vriendschap pelijk, en Chamberlain was al eerder als vredesvriend ontvangen. Maar Daladier! het hoofd der regeering van den ouden Franschen „erfvijand" Zou die erfvijandschap inderdaad voorbij zijn? Laat ons bedenken dat het de Fransch- Duitsche tegenstelling is geweest, die sinds vele generaties en ook sinds den oorlog als kernpunt van Europa's eindelooze moeilijk heden en verdeeldheden heeft gegolden. Als deze strijdbijl inderdaad begraven kon worden, zou dat wel de allerbeste waarborg voor een Europeesche samenwerking zijn. En daarbij rijst de hoop dat het Münchener contact en de Münchener overeenstemming over de geheele linie een deel hebben wegge nomen van dat ontzettende, noodlottige wan trouwen dat de verhoudingen in Europa sinds zoovele jaren reeds vergiftigt, welvaart onmo gelijk maakt en een zoo critiek. hoogtepunt van spanning heeft verwekt. R. P. Vrije middag op het Christelijk Lyceum. In verband met de ontspanning in den internationalen toestand. De rector van het Chr. Lyceum dr. v. d. Eist heeft de jongens en meisjes van de school vanmiddag vrijgegeven in verband met de ontspanning in den internationalen toestand. De rector heeft de leerlingen hedenmorgen in de aula toegesproken. Vlaggen In de Cronjéstraat wapperen zij van elk huis. Nu het oorlogsgevaar voorbij is voelt ieder zich opgelucht. Velen zoeken een middel hun blijdschap tot uiting te brengen. De bewoners der Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord hebben hedenmorgen de vlag uitgestoken. Er wapperden daar in korten tijd niet minder dan 120 vlaggen. Ook elders in de stad werd hier en daar gevlagd, o.a. ook van onze gebouwen. Dit document heeft den volgenden inhoud: OVEREENKOMST TUSSCHEN DUITSCHLAND, ENGELAND, FRANKRIJK EN ITALIË, AAN- GEGAAN TE MÜNCHEN OP 29 SEPT. 1938. Duitschland, het Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk en Italië zijn, rekening houdende met de overeenstemming, die ten aanzien van den afstand van het Sudeten Duitsche gehied reeds principiëel werd bereikt, ten opzichte van de volgende voorwaarden en modaliteiten van dezen afstand en de daartoe te nemen maatregelen, tot overeenstemming gekomen en verklaren zich door deze overeenkomst elk afzonderlijk ver antwoordelijk voor de ter verzekering hiervan noodzakelijke stappen. (Voor verdere bijzonderheden omtrent de Münchensche overeenkomst zie men t pagina Buitenland De regeeringspersdienst meldt: In verband met den verbeterden internationalen politie- ken toestand, heeft de regeering besloten de voor-mobilisatie niet te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden getroffen 0111 de voorbereidende maatregelen, die ten behoeve van een vlot verloop der voor mobilisatie zijn genomen, geleidelijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grens- beveiliging worden tot nader order gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling bij voortgaande ontspanning in de internationale omstandigheden te zijner tijd ook deze maatregelen geleide lijk in te trekken. Gevaarlijke lekkernij. Twaalf dooden door bongkrek-vergiftiging. TJILATJAP, 30 September (Aneta-A.N.P.) In het district Sidaredja, nabij Tjipari, zijn drie mannen, twee vrouwen en zeven kinderen overleden. Het is gebleken, dat deze overlij- desgevallen een gevolg zijn van het nuttigen van de bekende inheemsche lekkernij bong- krek, welke gegeten wordt in beschimmelden staat. Downingstreet 10 overladen met bloemstukken. Bloemen voor mevrouw Chamberlain. LONDEN, 30 September. (Reuter-A.N.P.) Duizenden telegrammen en brieven emt geluk- wenschen worden uit alle deelen der wereld op nummer tien Downingstreet bezorgd. Er is geen land in Europa vanwaar men geen brieven heeft ontvangen. Mevrouw Chamberlain heeft vanochtend tal van bloemstukken in ontvangst genomen. vraagt, zou ik veel kunnen schrijven, Als 'k over vaders rijmen wou? Ja waarlijk, zonder overdrijven, Kan ik u kortweg zeggen: Nou! Hoe ver zou dat mij wel niet voeren, Vol overtuiging en met klem, Wat viel er al niet aan te roeren, Als ik mij gaan liet over hèm. De zorg, die vader heeft te dragen, Den zwaren strijd, dien vader strijdt, Niet af en toe, maar alle dagen, In dezen niet zoo gulden tijd. De vele deugden die hem sieren Op 't meest gevariëerd gebied, O, als ik daar den teugel vieren En 't paardje galoppeeren liet. Ja, als ikmaar ik moet wel zwijgen, Al is het dan ook wel beroerd, Want ik ben vader vamme-eigen En dus is mij de mond gesnoerd. U ziet weer, vaders zijn bescheiden, Als 'k het bescheiden zeggen mag. Ik zal dus eiken lof vermijden, Maar (hm!) 't is morgen Vaderdag! P. GASUS Londen, 30 September (Reuter) Uit Praag wordt gemeld, dat de .Tsjechische regeering het te München opgestelde plan lieeft aanvaard. Mussolini weer op Italiaanschen bodem. Chamberlain zou vóór zijn vertrek nog een onderhoud met Hitier hebben. Mussolini is vannacht per speciale trein van het Centraal Station te München ver trokken naar Rome. Hitier vergezelde hem tot den trein. Op weg naar het station wer den beide regeeringschefs luide toegejuicht. Nadat Mussolini afscheid had genomen van Hitier, Goering, Hess en Von Ribbentrop, zette de trein zich in beweging. Om vijf uur arriveerde Mussolini aan den Brenner en om 7.50 uur te Bolzano. De op het perron aanwezige menschenmenigte zoo meldt Stefani hield haar geestdrift in be dwang om de rust van den Duce niet te versto ren. Na twee minuten werd de reis richting Rome voortgezet. In diplomatieke Engelsche kringen te München verklaart men dat de Britsche minister-president nog vóór zijn terugtocht naar Londen, den Flihrer een particulier bezoek zal brengen. Het Is te verwachten, dat Chamberlain niet eerder dan in de middaguren den terugtocht zal aan vaarden. Volgens United Press is het doel van dit onderhoud een oriënteering der beide staatslieden over een al- gemeene Europeesche pacificatie en de Britsch-Duitsche toenadering. Daladier en zijn medewerkers zouden te gen 1 uur hedenmiddag per vliegtuig naar Parijs terugkeeren. Het woord is aan. Prof. A. Heringa: De wereldvrede kan niet tot statid gebracht toorden als een van regecringswege, dus van boven af georgani seerd instituut; hij moet uit de volken zelf voortkomen. Herder: Trots elk gemis aan dade lijk resultaat is geen enkele gedachte vergeefsch die de verwezenlijking van den vrede, ook slechts in de verte, voorbereidt. De regeeringspersdienst meldt De minister van defensie maakt bekend, dat in verband met de verbetering van den internationaal politieken toestand de dienst plichtigen, in werkelijken dienst voor herhalingsoefeningen, in het genot van groot verlof zullen wor den gesteld op de data, waarop dit in normale omstandigheden zou hebben plaats gehad Uiteraard vallen niet onder deze bepaling de dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gekomen, doch sedertdien gevolg hebben moe ten geven aan een lastgeving in gevolge de buitengewone „op roeping uitwendige veiligheid" (grensbeveiligingstroepen). Nader verneemt het A. N. P., dat het bovenstaande bericht geen betrekking heeft op hen, die tot het reservepersoneel behooren, noch op degenen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Deze beide groepen gaan voors hands niet naar huis. HEDEN: 20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Bij het ingaan van de winterdienstregeling worden een aantal buslijnen van de N. Z. H. T. M. gewijzigd. 11 BINNENLAND. De voormobilisatie gaat niet door. 1 De opkomst voor herhalingsoefeningen is uitgesteld. 3 De dienstplichtigen krijgen voorloopig geen groot verlof. 3 De Kamers nemen de crisisontwerpen aan 3 Kleine tuinders zullen ten aanzien van den B-steun als kleine boeren worden behandeld. 3 Thans heeft zich weer een liefdesdrama te Leiden afgespeeld. 3 Bijzonderheden omtrent de door de Ka mers aangenomen crisiswetsontwerpen. 16 BUITENLAND. DE CONFERENTIE VAN VIER TE MÜN CHEN IS VANNACHT TOT VOLLE DIGE OVEREENSTEMMING GEKO MEN OVER DEN AFSTAND AAN DUITSCHLAND VAN HET SUDETEN- GEBIED. 1 en 5 Persstemmen over het resultaat van Mün chen. 2 Hoe de ontruiming van het Sudetengebied en de bezetting door de Duitsche troepen geschieden zal. 5 Bijzonderheden over de historische oogen- blikken in den Führerbau te München. 8 Het verloop der besprekingen van de vier staatslieden te München. g ARTIKELEN. R. P.: Redding van den vrede. H. D. Vertelling: Kookkunst. Dr. W. G. N. van der Sleen: Met auto en boot door Zuid-Afrika. Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Wijziging van het handelsregister gewenscht? Voor de Jeugd Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1