Haarlems Dagblad BLIJDSCHAP De klok moet achteruit Een Nieuwe Koers. Wintertijd. Jt is Mi RiftU JMs ïme' I.V. ©MS -ACADE IN DE STAD VLAGGEN EN MUZIEK Het woord is aan. Poolsche opmarsch naar Tsjecho-Slowakije? belangrijkste 56e Jaargang No. 16957 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeuduplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Direetie 13082,Hoofdred. 15054 Reductie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soenduplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 1 October 1938 Abonnementen per week f 0.25, p mnnnd f 1.10. per 3 oiuanden f 3.25 franco pe* post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel* Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1*4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. De verwachting dat het accoord van Mün- chen zou leiden tot nog grooter dingen dan de oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche geschil is nu al ten deele bewaarheid door het tusschen Hitler en Chamberlain gesloten Duitsch-Engelsche vriendschapsverdrag, waarin wordt overeengekomen „nimmer meer tegen elkander oorlog te voeren en ook de andere vraagstukken, welke beide landen raken, te behandelen volgens de methode van overleg". Het is duidelijk dat dit de spoedige behandeling en oplossing van het koloniale vraagstuk in uitzicht stelt. Inmiddels wordt opnieuw bevestigd dat Mussolini het Spaan- sche vraagstuk reeds te berde heeft gebracht in München en bereid zou zijn tot een spoe dige beëindiging van den burgeroorlog mede te werken. Ook verwacht men in Berlijn de sluiting van een Fransch-Duitsch vriend schapsverdrag op denzelfden grondslag als de reeds tusschen Hitler en Chamberlain geslo ten overeenkomst. Wij weten allen dat men den wereldvrede niet bereikt door op een stuk papier te schrij ven dat men nooit meer oorlog tegen elkaar zal voeren, en dit dan te onderteekenen. Als het hierbij bleef zou men niet veel uitrichten; in de duurzame waarde van „platonische" vriendschapsverdragen is de wereld nog meer teleurgesteld dan in die van de feitelijke in ternationale overeenkomsten. Maar het oogenblik waarop ze gesloten en ondertee kend worden kan ze als uitgangspunt voor verdere daden groote waarde verleenen. Dit oogenblik is van groot belang. Niet alleen tot het Engelsche en het Fransche maar ook tot het Duitsche en het Italiaansche volk, onvol ledig ingelicht omtrent den stand van zaken als de beide laatste enkele dagen geleden nog waren, is nu het besef van de mogelijkheid van een nieuwe koers in Europa doorgedron gen. Die volken zelf hebben bovendien duide lijk, evenals de andere, getoond dat zij den vrede en niet den oorlog wensc'hten. Er zijn, zooals iemand mij dezer dagen met 'n herinne ring aan 1914 zei: „nergens bloemen in ge- weerloopen gestoken". Er is niet gejuicht toen de oorlog op het punt scheen uit te barsten, er is evenmin in Berlijn „Nach Paris!" als in Parijs „A Berlin!" geroepen. En een dag later hebben Chamberlain en Daladier in Mün chen de ovaties van het Duitsche volk in ont vangst kunnen nemeneen nieuwe ge beurtenis in de wereldhistorie. Men weet nu overal dat het anders kan; de volken willen en verwachten het. Algemeen is de vreugde over het groote feit dat de vrede gered is en de ontzettendste ramp, die ooit de wereld bedreigd heeft, door God's hulp voorkomen. Maar weldra zullen er weer moeilijkheden rijzen vandaag al is er een gerezen door Polen's poging om Teschen door dreigementen te bemachtigen en men vraagt zich af: zal de nieuwe koers waarlijk sterk genoeg zijn om die te overwinnen en een duurzame practische sa menwerking te verzekeren tusschen staten, welker bewindsmethoden en -begrippen, welker „ideologieën" (zooals dat met een leëlijk woord heet omdat men het woord idealen lichtelijk vreest) zoozeer uiteenloo- pen? De hoop daarop moet zich gronden op het besef, dat Europa de eenheid hard noo- dig heeft om zich te handhaven. En de hoop dat met Hitler en Mussolini zaken te doen zullen zijn zal bij de Westersche mogendheden gevoed worden door de gedachte, dat zij eco- nomische versterking behoeven en dat hun optreden ten zeerste beïnvloed is door wan trouwenvooral bij de Duitschers geen wonder na hetgeen hen door het vredesver drag van Versailles was aangedaan. Ik heb deze week de aandacht gevestigd op de mees terlijke formuleering van Roosevelt's brief aan Hitier, waarin hij den term „wij leiders van groote naties" bezigde en daarmee aan Hitler zelf en aan Duitschland een erkenning schonk die zeer diepen indruk moet hebben gemaakt. De nieuwe koers zal in de eerste plaats moe ten beteekenen: Duitschland's welvaart toe laten, in eerste instantie zelfs bevorderen, rn- plaats van die te remmen, inzien dat ieders welzijn aller welzijn is, bereidheid te toonen tot het voeren van een Europeesche po litie k. Als dat Chamberlain's doel is, zooals het Briand's streven in een vorige periode was, zal hij zich een groot staatsman toonen. Alles schijnt dit te bewijzen. „Het houdt een groot risico in," zullen sommigen zeggen. „Hitier zal aterker worden". Wat heeft hij in den laatsten tijd anders gedaan dan sterker worden.in bewapening, in achterdocht, in gevaarlijk heid? Waarom zou men het niet liever in de nieuwe koers beproeven, die thans is ingesla gen, en met hem trachten tot herstel en her leving van Europa te komen? Grooter risico dan het beleid der voorgaande jaren kan men dat is in deze weken wel bewezen niet nemen! Het vertrouwen der mogelijkheid van samenwerking is nu ontwaaktde velden zijn wit om te oogsten. R. P. EXAMENS. Academische Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. geneeskunde de heeren H. Musaph, A. Pols, W. Kox, T. Soubice en K. Wiggers, en voor het cand. ex. rechten de heeren J. H. Verstegen en H. Hirsehfeld. Het moment is weer gekomen, Waarop 't uur ons wordt ontnomen, Dat ons extra daglicht bracht. Wintertijd wordt weer van kracht. Niemand zal het u beletten, Als ge u soms mocht verzetten En 't dus bij uw klokken liet, Dat 's een recht dat u geniet. Maar 't is beter, u te schikken, Want het klokje thuis moet tikken, Als elk ander klokje doet, Of het loopt (met ons) niet goed. Houd het in zijn staag bewegen, Strakjes dus weer even tegen, Houd het stil een heel uur lang, Zet het daarna weer in gang. Doe met dit verzetje mede, Want elk klokje tikt van vrede, En het voert ons zonder spijt, Rustig in den wintertijd. P. GASUS. MODERNE GYMNASTIEKCLUB. Wilt U nog meedoen? Geeft U dan Vandaag of morgen op JULES KAMMEIJER, Lich Öpv. M.O., docent academie. Crayenestersingel 2, Heemstede, Telefoon 29380. (Adv Ingez. Med.) VOOR ƒ5— PER 3AAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGEKGRACHT 38, H.N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) Bloembollen als Vredesboden. Een hulde aan de vier mannen van München. Men schrijft ons uit Hillegom: Uit dankbaarheid voor de te München be reikte overeenstemming heeft de N.V. Bloem- bollenhandel L. Stassen Jr., alhier, aan de vier staatslieden, Hitler, Chamberlain, Daladier en Mussolini een kist bloembollen aangeboden, welke gelijktijdig is verzonden. Dat het behoud van den vrede voor het bloembollenvak van het grootste gewicht is. behoeft geen betoog. De buitenlandsche han del was in de afgeloopen week totaal lamge slagen en ofschoon op opleving wordt gehoopt is de terugslag toch enorm groot. De thans zoo populaire Engelsche premier tijdens zijn rede na aankomst van München op het vliegveld Heston. Dankdienst in de Groote Kerk. Op Zondagavond a.s. Tien dagen geleden riepen wij u allen op toen de duistere wolken over onze wereld samenpakten. Ruim vijfduizend menschen beantwoordden deze oproeping. Wij vroegen toen God om Zijn hulp en zochten naar Zijn antwoord in dezen nood. Thans nu de donkerste verschrikkingen naar wij vertrouwen mogen, aan ons voorbij gegaan zijn, willen wij wederom samenkomen om in bezinning tezamen onzen dank aan God uit te spreken en om het leven, dat Hij ons we derom schenkt uit Zijne hand te ontvan gen. Wij komen daartoe samen in een godsdien stige bijeenkomst die morgen (Zondag)- avond om 8 uur in de St. Bavo op de Groote Markt gehouden zal worden Ds. W. J. van Elden, ds. H. E. Beker, ds. P. W. Foeken, ds. C M. Briët, ds. G. A. Barger, dr. M. v. d. Voet, ds. M. G. Blauw, ds. J. C. van Dijk, ds, Ch, de Bons, Past, C. F, Nieuwen- huyzen, ds. G. H. Holl van Charante, ds. G. J. Duyvendak, ds. C. H. Brandt, ds. J, M. Leen- dertz, ds. J. G. Frerichs, ds. J. Yntema, dr. A. H. Haentjens, ds. M. Jospin, ds. M. Hinloopen en ds. A. Snethlage. heeft NEVILLE CHAMBERLAIN gezegd. MEER DAN OOIT IS ER THANS DE LUST TOT DANSEN. MTT Inschrijving en bespreking: dagelijks van 1112, 25 en 7—9 uur SCHAGCHELSTRAAT 29, Haarlem, Tel. 10806. HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) Ter gelegenheid van den goeden afloop der besprekingen van de vier staats mannen te München maakte de muziekvereeniging „Harmonie-Crescendo" Vrijdagavond een muzikale wandeling door de Haarlemsche straten. De muziekvereeniging „Harmonie-Crescen do" heeft Vrijdagavond geheel belangeloos het initiatief genomen tot een groote vreugde-uiting in de Haarlemsche straten naar aanleiding van het verblijdende nieuws uit München. Na door bemiddeling van den heer D. J. van Ellinck- huijsen, bestuurslid van de Vereeniging „Ko ninginnedag", van de autoriteiten verlof te heb ben gekregen, marcheerde het korps te negen uur van het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt en bracht eerst op de Groote Markt voor het Stadhuis eenige koralen en het Wilhelmus ten gehoore. Daarna trok het gevolgd door een groote enthousiaste me nigte, door de straten en bracht tto tien uur overal vroolijkheid en vertier. Dit zelfde geschiedde door het Fanfarekorps „Het Oosterkwartier", dat zich eveneens spon taan en belangeloos ter beschikking had ge steld. Dit korps maakte onder veel belangstel ling een muzikale wandeling door het Amster- damsche kwartier van half negen tot tien uur. De Amsterdamstraat Winkeliersvereniging heeft ook aan de bewoners van die straat ge adviseerd de vlag uit te steken. Hieraan werd met groote geestdrift voldaan. In den loop van den dag lieten steeds meer inwoners de vlag uit hun huizen wapperen, zoodat ook in Haarlem goed gebleken is, dat men verheugd is over den goeden afloop van de besprekingen der vier staatsmannen te Mün chen. De inkwartiering. Dank aan kwartiergevende gezinnen. De Commandant van het le bat. 34e R. I.. dat van Dinsdag af tot heden bij de bewo ners van het Kleverparkkwartier ingekwar tierd was, heeft den burgemeester verzocht aan de kwartiergevende gezinnen, zoowel na mens hemzelf als namens de onderofficieren en manschappen, zijn hartelijken dank te betuigen voor de gastvrije ontvangst. Het Frans Hals Museum. Een schilderstuk van H. C. Vroom aangeboden In het Frans Halsmuseum hangt reeds vele jaren een groot schilderstuk van den bekenden Haarlemschen meester H. C. Vroom, hetwelk aan het museum in bruikleen gegeven was. Om dat er kans bestond, dat dit stuk in andere han den zou overgaan is 't aangekocht door de Ver eeniging tot uitbreiding van de verzameling van kunst en oudheden in het gemeentemu seum, die het thans aan de gemeente ten ge schenke heeft aangeboden. De agenda voor de a.s. Woensdagmiddag te houden raadsvergadering vermeldt een voor stel van B. en W. om dit geschenk in dank te aanvaarden. Het schilderij brengt in beeld een gezicht op het Noorder Spaarne, met de stad en de Groote Kerk op den achtergrond. Onze kunstmedewerker de heer J. H. de Bois heeft in zijn serie „Haarlem's Kunstbezit" op 11 Maart 1936 een beschouwing van dit schil derij gegeven. Daaraan ontleenen wij: De schildersfamilie Vroom is in de 17e eeuw een voorbeeld van de bepaalde soort kunste naars, die in hun levensbezigheid de kunst èn de kunstnijverheid om beurte beoefenen. De heer Hendrik Corneliszoon Vroom was aanvankelijk plateelschilder en dus geheel op de eischen eener industrie ingesteld. Zijn vader was nog veelzijdigei kunstnijveraar en was er nog porceleinbakker en beeldsnijder bij. Een goed teekenaar zal hij wel geweest zijn en een grondig onderricht zal hij zijn zoon zeker wel gegeven hebben. Maar Hendrik's aspiraties gin gen verder dan het vaderlijk bedrijf en der halve zien wij hem zijn vaderstad Haarlem waar hij in 1566 geboren was verlaten om in den vreemde andere indrukken op- te doen. Hij trekt door Frankrijk, Italië, Spanje, en Portugal en als hij terugkomt heeft hij zich ge specialiseerd in het teekenen van kusten en zeegezichten. Wij lezen bij Immerzeel, dat hij zich die kunde al dadelijk ten nutte kon ma ken doordat een Engelsche tapijtweverij hem tien teekeningen bestelde, waarop episoden uit de zeeslagen tusschen de Engelsche vloot en de Spaansche Armada van 1588, moesten wor den afgebeeld. Hij schijnt die karwei tot aller tevredenheid te hebben opgeknapt, en er zelf veel plezier in gehad te hebben, want twee jaar later maakt hij alweer een serie teekenin gen van den tocht der schepen die uit Zeeland naar Vlaanderen zeilen (en den slag bij Nieuw- poort voorbereiden). Hendrik Vroom heeft dan zijn weg gevon den. Hij wordt de officieele schilder van histo rische zeestukken en havengezichten. De stad Haarlem draagt hem in 1623 op de aankomst van den keurvorst van de Paltz en zijn gema lin Elisabeth van Engeland ter reede van Vlissingen, in beeld te brengen en aan die opdracht danken wij het ruim vier meter breede doek, dat men in een andere zaal van ons mu seum bewonderen kan. Hoe aardig en levendig die voorstelling ook overigens zijn mag, ons kleiner Gezicht op Haarlem lijkt mij rustiger en fijner van tonaliteit. Het heeft door den tijd een mooie gebonden kleur gekregen en is, voor al in het profiel van den oever met al die to rens en molentjes heel geestig van teekening. Men krijgt van het leven en vertier rondom onze stad, een kwart eeuw na het beleg, wel een flatteus idee. Er is beweging in de lucht, in het water, in de wiekende molentjes. men voelt den burgerlijken welstand die herjeefd is en de vróölijke bedrijvigheid van ons water- minnend volk. De schilderij die eigendom is van de Haar lemsche Brood- en Meelfabriek, werd door haar gevonden in een thans afgebroken huis op de Bakenessergracht en aan de stad in bruikleen afgestaan. H. C. Vroom eindigde in Haarlem in 1640 zijn bezige leven en in de Sint Bavo werd hij be graven. Van zijn zoon CorneHs bezit ons mu seum een curieus romaniseerend landschap; een andere zoon, Frederik schilderde eveneens, doch was tevens architect. Van vader op zoon hebben wij hier dus een Haarlemsche familie, die veelzijdig begaafd, op verschillend kunstge bied, opmerkelijk werk verricht heeft. Doch van wie onze Hendrik toch wel de belangrijkste telg geweest is. Tot zoover het artikel van den heer de Bois. Er blijkt dus wel uit. dat het van belang is dat dit schilderstuk van Vroom voor ons mu seum behouden is gebleven. Cürrer Bell: De vreugde hangt 7)iinste?is evenveel a/ van ivat er in ons binnenste als van wat er buiten en om ons heen ge beurt. (Adv. Ingez. Med.) WARSCHAU, 1 October. Het Pool sche ultimatum aan Tsjecho Slowakije loopt om 12 uur af. Het kabinet kwam om 10 uur bijeen. Men acht de moge lijkheid van een Poolschen opmarsch naar de voormalige Poolsche gebie den in Tsjecho-Slowakije niet uitge sloten. (United Press) Duitsche troepen nog niet in Sudetenland. Bevel tot binnentrekken werd tweemaal uitgesteld. LINZ, 1 October. De voorhoede van de Duit sche troepen staat thans gereed het Sudeten Duitsche gebied binnen te trekken. Het bevel daartoe is echter tot 2 uur vanmiddag uitge steld. Aanvankelijk was bepaald, dat het bin nentrekken vannacht zou geschieden. Dit werd echter uitgesteld tot hedenmiddag 12 uur. Het bevel is thans dus voor de tweede maal uit gesteld. Omtrent de redenen daarvan tast men in het duister. (United Press.) MEISJE TE WATER GERAAKT. Vrijdagavond half zeven geraakte een meisje dat met haar broertje langs het Spaarne hep, te water bij een motorboot van Reederij Van der Schuijt. Zij werd door een lid van net personeel van deze reederij, die zich te water begaf, op het droge gebracht. We herinneren er nogmaals aan, dat de Zomertijd hedennacht om 3 uur eindigt, zoodat het op dat tijdstip geacht wordt 2 uur te zijn. Men zette dus hedenavond, voor dat men zich ter ruste begeeft, de klok een uur achteruit. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM FN OMGEVING. Pag. Uit Hillegom werd aan de vier staatslieden van de conferentie te München een kist bloembollen gezonden. 1 Een schilderstuk van H. C. Vroom aan het Frans Halsmuseum geschonken. 1 BINNENLAND. De klok moet hedenavond achteruit wor den gezet. J De Oranje-waarschuwing voor de voor mobilisatie is vervallen. 3 Bij Zwolle is een meisje door een schot uit een mitrailleur gedood. 3 BUITENLAND. Praag heeft het plan van München thans definitief aanvaard. 5 Chamberlain, Daladier en Mussolini zijn bij den terugkeer in hun resp. landen met groot enthousiasme ontvangen. 5 De Poolsch-Tsjechischc spanning neemt toe. 5 ARTIKELEN. R. P.: Een nieuwe koers. P. v. d. Hem: Plaat van de week Cham berlain. Max: Dagboek van een H. B. S.-er. Van Didië terug naar Holland. Circussen in Amerika II. D. Vertelling: De advertentie. Financieel Economisch Weekoverzicht: De crisisweek. Bioscopen. .1. B. Schuil over het A. B. C.-Cabaret v. O. over de Vierde Focus-fotosalon te Amsterdam. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1