OVERJASSEN THIJS IJS EN DE TOOVERPIJP SREDERODE DUIN RODEX en BURBERRY5 JASSEN Jacht op het IJselmeer omgeslagen. Jvi' vanBREEMENs Ochtendbeurs Amsterdam MAAN DAG 3 OCTOBER 1938 HAARDE M'S DAGBLAD 2 VOOR HERFST EN WINTER Een gedistingeerd genre onovertroffen in kwaliteit van«/45_towf130— Agenten voor de beroemde Engelsche Tivee fier opvarenden vermoedelijk verdronken. MONNIKENDAM, 3 October. Gistermiddag omstreeks hall' twaalf uur is op het IJselmeer. tusschen Mar ken en Uitdam, een jaclit omgeslagen. Aan boord bevonden zich twee dames en twee hceren, allen uit Weesp. Een dame en een heer hebben zich aan een plank vastgegrepen en zoodoende ge tracht den wal te bereiken. Men vreest echter, dat het hun niet gelukt is, daar nog geen enkel bericht van hen is in gekomen. De twee anderen zijn door een motorboot op gepikt en aan land gebracht, waarop het twee tal naar Weesp is teruggekeerd. Om onbe grijpelijke redenen hebben zij eerst om tien uur 's avonds bij de politie van Weesp van het on geval aangifte gedaan. Onmiddellijk heeft men zich hierop met de politie van Monnikendam in verbinding gesteld, die terstond met het on derzoek is begonnen.. Vanochtend had men nog niets van de vermisten vernomen, zoodat men het ergste vreest. Een boot is uitgevaren, om een onderzoek in te stellen. Nader vernemen wij. dat vermist worden de 24-jarige mej. L. Lodewijks en de 27-jarige H. Veldhuizen, beiden uit Weesp. Op een luik afgedreven. Zij waren Zondagochtend omstreeks tien uur met den heer en mevrouw S. Heideman uit Weesp met een Staversche jol uit de jachtha ven van Muiden vertrokken voor een zeiltocht op het IJselmeer. Tusschen 11 en 12 uur is de jol tijdens den hevigen wind, die toen kwam opzetten, ten zuiden van de Gouwzee omgeslagen. De heer en mevrouw Heideman wisten op den zijkant van de omgeslagen jol, die nog 10 c.M. boven water uitstak, te klimmen. Mej. Lodewijks en de heer Veldhuizen, beiden goede zwemmers, evenals de heer en mevrouw Hei deman, wilden trachten zwemmende de Noord- Hollandsche kust te bereiken. Met een luik dreven zij af en men heeft van hen niets meer gezien. Omstreeks half twee merkte de heer B. Cu perus uit Amsterdam, die met zijn beide kin deren eveneens in een jol op het IJselmeer zeil de, het echtpaar op. Aanvankelijk dacht hij, dat STAAT HET MERK VAN VERTROUWEN ALS HET SYMBOOL VAN KWALITEIT EN SERVICE BRANDSTOFFEN hMwi hooqtM cc/oïiscAe WookW (Adv. ïngea. Med.) visschers met hun nelten bezig waren, doch toen hij dichterbij kwam, zag hij met schip breukelingen te doen te hebben. De heer en mevrouw Heideman zaten, door en door nat .op de omgeslagen boot. Zij waren aldus deelde de heer Cuperus ons in een on derhoud. dat wij hedenochtend met hem had den, mede nagenoeg geheel versuft. Het was op de woelige zee zeer moeilijk bij de omgesla gen boot te komen en daarom ging ik op on geveer tien meter afstand voor anker. Ik riep de beide zich in nood verkeerende personen toe in het water te springen en naar mijn boot te zwemmen. Ik zou ze dan gemakkelijk aan boord hebben kunnen trekken. Ze gaven ech ter in het geheel geen antwoord, bleven maar voor zich uit staren. Vier maal ben ik toen langs de boot gevaren om ze beiden moed in te spreken en te bewegen van het wrak af te komen. Ze waren daartoe echter niet te be jegen. Tenslotte besloot ik met mijn boot maar recht op het wrak aan te varen en toen kon ik de beide schipbreukelingen overnemen. De heer Cuperus vertelde ons verder, dat de heer en mevr. Heideman zoo in de war waren, dat zij omtrent 't gebeurde nagenoeg niets wist te vertellen. Voor zoover ik aldus de heer Cuperus in mijn kleine boot daarover be schikte, heb ik beiden van droge kleeren voor zien en ze met een hartversterking weer wat op dreef gebracht. Nadat men eerst voor anker was gegaan om den heer en mevrouw Heideman te helpen, voer men zoo spoedig mogelijk naar de jacht haven te Muiden. waar ook de heer Cuperus zijn jol gewoon is te meren, terug, waar de heer en mevrouw Heideman op de fiets stapten om zich naar hun woning te Weesp te bege ven. Het vreemde is, dat eerst gisteravond laat bij de politie te Weesp aangifte is gedaan van de vermissing van mej. Lodewijks en den heer Veldhuizen. Onmiddellijk heeft de politie zich toen in verbinding gesteld met den brigade commandant van de marechaussee te Monni kendam die het onderzoek naar de vermiste personen direct aanvatte. De autoriteiten langs de kust werden gewaarschuwd. Tot vanmor gen had men echter niets van de vermiste per sonen ontdekt. Men vreest, dat beiden in de zeer woelige zee, welke er gisteren stond, zijn ver dronken. AGENDA Heden: MAANDAG 3 OCTOBER Groote Kerk: Weldadigheidsconcert ten bate van Bethesda-Sarepta. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Godin van de Jungle" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Test Pilot, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een nieuw Moto mysterie" en „Park Avenue", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Drie gezworen kame raden", 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De vliegende dood" en „Joe Brown". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Het Spook schip en Lago Maggiore. Doorloopende voor stellingen van 2.30—11 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 7—10 uur nam. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling. 10—5 uur. DINSDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Openbare voorstelling van 1813 door N.V. Residentietoo- neel, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en de: avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling. 10—5 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 7—10 uur nam. Auto op oubewaakten overweg gegrepen. Bestuurder gedood. IJLST. 3 October. Op den onbewaak- ten overweg te Nijezijl. gemeente Sneek, is vanochtend een pei'sonen- auto door den trein gegrepen. De be stuurder iis hierbij om het leven ge komen. De auto werd bestuurd door den zes tigjarigen heer Haagsma, uit Sneek, directeur van de Kon. Ncd. Roomboter fabrieken. Wagenbestuurder overreden. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk krachtigen tot matigen Westelijken tot Zuidelijken later weer toenemenden ruimenden wind, zwaar bewolkt tot betrokken, nu en dan regen, zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 766.3 m.M. te Toulouse. Laagste 737.9 m.M. te Aberdeen. Sinds Zaterdag is in de drukverdeeling een algeheele verandering ingetreden. Het hooge drukgebied in het Oosten week verder naar Rusland terug. Over den Atlantischen Oceaan ontwikkelden zich nieuwe depressies, welke het weer over Noordwest-Europa een onveilig karakter bezorgden. Een depressiekern be vindt zich thans over Schotland deze beweegt zich in Noordelijke richting. Een tweede diepe kern nadert ten Westen van Ierland de Brit- sche eilanden. Onder invloed van deze beide lage drukgebie- den heerscht over Groot-Brittannië en Ierland regenachtig weer. Gisteravond en hedennacht is over het Westen van het vasteland een polaire lucht stroom binnengedrongen, welke vrij sterke afkoeling bracht. Slechts over Zweden zijn sinds gisteren de temperaturen een weinig ge stegen. Voor morgen mag bij meestal krachtigen Westelijken tot Zuidelijken wind weer toenemende bewolking, met nu en dan regen, worden verwacht. Overdag zal de temperatuur weer wat hooger zijn dan heden. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 9.45 uur: n.m. 22.28 uur. Strand berijdbaar van 14.4520.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Doodelijk ongeval op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem. De bestuurder van een driewieligen motor- spanwagen, de 43-jarige F. uit Haarlem heeft Zaterdag j.l. bij een ongeluk op het terrein van de Centrale Werkplaats alhier het leven ver loren. Een kleine locomotief, welke bestuur door K.. reed gevolgd door 5 wagens in de richting Amsterdam. Van links naderde uit de stelplaats een transportwagen. De bestuurder van deze wagen merkte de treinwagens te laat op. doch probeerde door scherp naar links te draaien nog een botsing te voorkomen. Hij viel door deze manoeuvre van den wagen en kwam tus schen de rails te liggen. De wielen van de lo comotief reden over hem heen. De ongelukkige werd naar de Mariastichting vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Hitler in Sudetenlancl. Hedenmorgen arriveerde de Führer te Asch. WILDEN AU, 3 October. Hitler is te 11.20 uur bij de grens te Wildenau aangekomen. Hij werd verwelkomd door Henlein. De auto van Hitier werd o.a. gevolgd door twaalf auto's met officieren. De bevolking had spandoeken aange bracht met het opschrift „Sudeten- land verwelkomd zijn bevrijder''. Eenige minuten later reed Hitier Asch binnen. Hij werd luide toege juicht. Lf Gauw een lot van eer het te laat is Trekking 6 OCTOBER a.s. (Adv. Ingez. Med.) VROUWEN VREDESGANG STUURDE TELEGRAM TOT DE VIER STAATSLIEDEN. Op 29 Sept. 1938 is aan de heerën Chamber lain, Daladier, Hitler en Mussolini te München het volgende telegram gezonden: „Centraal Comité Vrouwen Vredesgang, dat telken jare duizenden Nederlandsche Vrouwen oproept om op 18 Mei van haar vredeswil te getuigen, wendt zich met de dringende bede tot U, Uw uiterste krachten in te spannen om oorlog te voorkomen." BLOEMISTEN-PATROONSVEREENIGING. In de Nijverheid vergaderde de pas opge richte Bloemisten -Patroonsvereeniging „Haar lem en Omstreken". De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan de behandeling van de ontwerp-statuten en reglementen, waarbij de aanwezigheid van den heer Admiraal, secretaris van de groep Bloemisterij van den Ned. Tuïnbouwraad, van groot nut was. Bij verkiezing voor uitbreiding van het be stuur werden gekozen de heeren W. Zuuren- donk Lzn. en Car] van Empelen te Heemstede, welke beiden de benoeming aanvaardden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Den volgenden morgen nam Thijs afscheid van oom Mopperniet en Dickie Dons. Dickie had wel graag mee gewild, maar dat kon nü eenmaal niet. En dus vertrok Thijs alleen van huis, en nadat hij nog even bij Sim was geweest om hem goeden dag te zeggen, begaf hij zich op weg naar het hof van koning Dagobert op den Beerenberg. Thijs wist precies welken weg hij moest gaan, want dit had hij op de kaart van oom Mopperniet gezien. Zoo liep hij langs de velden. Het was nog vroeg in den morgen en de vogeltjes, die pas wakker geworden waren, zongen luid. Thijs was vroolijk gestemd en floot lustig mee met de vogeltjes Den geheelen dag liep Thijs voort, tot de zon was ondergegaan, 'sNachts sliep hij in een bosch, en den volgenden dag.... CHAMBERLAIN HEDEN VOOR HET LAGERHUIS. Algemeene verkiezingen op komst BERAADSLAGINGEN OVER DUFF COOPER S OPVOLGER. LONDEN 3 October. Twee voor name punten in de bijeenkomst van het Lagerhuis zijn Duff Cooper's ver klaring en het verslag, dat Chamber lain van zijn besprekingen te Mün chen zal doen. De ontwikkeling der dingen in het Lagerhuis vandaag en morgen zullen bepalen of er naar aanleiding van de door Chamberlain gevoerde politiek onmiddellijk alge- meene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Sommige officieuze kringen verzekeren, dat Chamberlain niet zal aarzelen den ko ning te verzoeken het parlement te ontbin den. indien de oppositie in verband met de overeenkomst van München sterk mocht blij ken te zijn. Opmerkelijk is het, dat Labour vandaag driemaal bijeen komt teneinde haar houding te bepalen. Achtereenvolgens verga deren de nationale raad en de parlementaire executieve van de Labourparty en tenslotte zullen alle parlementsleden, die in het La gerhuis de partij vertegenwoordigen, verga deren. Het hoofdpunt van de discussie zal natuurlijk zijn, in welke mate men de regee ring zal aanvallen in verband met de inter nationale politiek. Chamberlain zelf zal ongeveer om 3.30 uur het woord nemen en ofschoon men verwacht dat hij den nadruk zeg leggen op het behoud van den vrede, zal hij zich hoofdzakelijk zal bezig houden met het Britsch-Duitsche ac- coord, dat hij en Hitier te München teeken den. Na Chamberlain zal de volgorde dei- sprekers waarschijnlijk zijn Attlee, Sinclair, mogelijkerwijze Churchill, Eden, Lloyd Geor ge, Simon en Hoare, welke laatsten de regee- ringspolitiek zullen verdedigen. Verder verwacht men, dat in de ko mende dagen Arthur Greenwood, Morrison en Hugh Dalton eveneens aan het woord zullen komen. Cham berlain zou hedenmorgen nog met zijn raadgevers consulteeren om Duff Cooper's plaats weer te doen bezet ten. Volgens de laatste berichten worden als eventueele candidaten genoemd Wallace, Lord Runciman en Burgin. Sommige kringen voorspellen dat Halifax binnenkort zal af treden, niet omdat hij het met Chamberlain's politiek niet eens is, doch omdat hij van het ambt van mininister van buitenlandsche za ken ontslagen wenscht te worden. In ver band hiermede zij opgemerkt, dat Halifax zijn benoeming aanvaardde onder voorwaarde dat zijn ambtsperiode beperkt zou zijn. Chamberlain schijnt het plan te hebben na het verdagen van het parlement eenigen tijd vacantie te nemen. (United Press). Koersen van de Octendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 344—346. H. V. A. 470—471. Amst. Rubber 237238 1/2. Philips 238—241. A.K.U. 44 3/4—45 3/8. Unilever 147—149 1/2. Int. tel. and tel. 7 1/2—7 9/16. Java-China-Japan lijn 85 1/286 1/2. Beth. Steel 451'4—45,/2- U.S. Steel 45 3/16—45V2. Republic Steel 14 5H6—14 3/8. Anaconda 26 1/8261/2. Shell 12 1/8—12 1/4. Tidewater Ass. Oil. 0'/2 General Motors 3333 Vz- Kennecot Copper 32V2. Young (m.v.) 3333'/2. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.85. Berlijn 73.75. Parijs 4.95. Brussel 31.05. Zwitserland 41.90. New-York 1.84 Londen 8.82 1/2. Berlijn 73.70. Parijs 4.93. Brussel 31.05. Zwitserland 41.85. Kopenhagen 39.55. Stockholm 45.65. Oslo 44.55. New-York 1.83 7/8 Praag, niet beschikbaar. Italië: a. vrije lire 9.80. b. reislire 8.75. c. bankpapier 7.— Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of met geplaatst, wordt de kovif den inzender niet teruggegeven. Nederland brengt Chamberlain dank. Nederlanders in Heemstede. HEEMSTEDE, 1 Oct. 1938. Er is een strooming in geheel Nederland om den heer Chamberlain warme hulde te brengen voor zijn hooggewaardeerde bemoeiin gen tot het behoud van den vrede in Europa en dus ook voor ons Nederlanders. In verschillende plaatsen in ons land vor men zich comités om gezamenlijk een bedrag bijeen te brengen, dit aan den heer Chamber lain aan te bieden en hem vrijheid te laten voor welk doel hij dit wenscht te bestemmen. (Adv. Ingez. Med.) Het Hoofdcomité stelt uoor die giften te bepalen van minimum f 0.10 tot maximum f 1.000. Ieder kan dus er aan deelnemen. Inwoners van Heemstede die zich voor een Comité hier ter plaatse wenschen te interes seeren, verzoek ik hun naam en adres in te zenden bij H. E. van der Heide, Nic. Beets- plein 5, Heemstede. MUZIEK. LIEDERTAFEL HAARLEM's ZANGCENOT Feest- en Jubileum-Concert. Op het feestelijk met bloemen en palmen versierde podium onzer Gem. Concertzaal stonden Zondagavond vele banieren van zangkoren die den heer L. C. Keereweer ais directeur hebben en meerdere dier banieren gingen haast schuil onder de eereteekenen, de palmen der overwinningen welke die koren onder Keereweer's leidine behaald hebben. De in het voorwoord van het programma ge maakte opmerking, dat de heer K. op alle wed strijden een gevreesde concurrent is, zal dan ook wel beaamd worden door allen, die con coursen, waaraan hij met één of meer zijner koren deelnam, meegemaakt hebben. Het 70-jarig jubileum van „Haarlem's Zang genot" werd dezen zomer herdacht door een zangwedstrijd, waarover we in dit blad ver slag hebben uitgebracht. Het nu gegeven feestconcert bedoelde tevens het gouden jubileum van Keereweer's toonkunstenaar schap te herdenken. De heer Keereweer, die thans 66 jaar oud is, heeft dus wel zeer jong zijn intrede in de muzikale wereld gedaan Aan het feestconcert werkten behalve H.'s Z. eenige mannen koren uit Amstrdam en. Hiiversum mede en voorts de oeide onder leiding van den heer H v. d. Heide Wij ma staande Aunsterdamsche kinderkoren, die dezen zomer op den zangwedstrijd'van H.'s Z. zulke verbluffende prestaties leverden. Het gecombineerde mannenkoor was na tuurlijk zeer talrijk, zoodat het nauwelijks op het podium voldoende plaatsruimte 'had. De ontwikkelde klank was daarmede evenredig, soms wel wat al te sterk, vaak ook heel mooi en doorgaans goed van evenwicht. De bassen waren in het eerste 'en het laatste program manummer bijzonder te bewonderen; de eerste tenoren stegen in de „Hymne aan den Vrede" van H. van Nieuwenhoven tot de hooge c en in Roeske's „Tranen" zelfs tot de nog ohogere des, zonder dat de wel luidendheid in gevaar kwam. Over 't alge meen bleef men in de verschillende nummers goed op toon; alleen in Keereweer's „Lente", (dat op het concours als verplicht nummer voorkwam en dat we toen ettelijke, malen gehoord hebben zonder dat de waardeering voor den muzikalen inhoud door de herhaal de audities steeg), zakte het koor aanmerke lijk. Met de onderlinge zuiverheid vlotte het slechts den regel „O duisternis" etc. in Roeske's werk niet; overiegns was die zeer te loven. Wat betreft de muzikale waarde der uit gevoerde werken stond no. 1, .Trüber Sams tag" van Dobrowen, ondanks zijn be knoptheid bovenaan: een echt-Russisch, zwaarmoedig stukje met het bijzonder colo- riet, dat we van de uitvoeringen der Kozak- kenkoren kennen. In de andere nummers vierde de z.g. liedertafelstijl hoogtij, nu een-s zoet en senti menteel, dan weer krachtiger; nu eens den tekst negeerend^ dan weer dien hinderlijk volgend, maar nergens origineel of karak teristiek. En dan die „Martelaren van de Arena", die zich op de maat van een militairen marsch door de wilde dieren lieten ver scheuren! Er zijn en worden heel wat zon den op het gebied der muzikale schoonheids leer gepleegd! Een dergelijk verwijt is op het door de kinderkoren gezongene niet toepasselijk. In de uitvoering der nummers, die ze ook reeds op het concours van dezen zomer zongen mdge nu de wedstrijdspanning ontbroken hebben en daardoor zelfs wel eens een geringe neiging tot zakken in „Guarda che bianca luna" ontstaan zijn, er was toch nog zóó veel moois en onvergelijkelijks in dezen kinderzang, dath de hoogtepunten van den avond er door gevormd werden. En die culmineerden wer in „Frohsinn" van Ferd. Gumbert, een Weensche wals a la Strauss, die voor net eerst hier ge zongen werd en met de voordracht waarvan ze geen concurrentie van de Wiener Sanger- knaben zouden behoeven te duchten. Dat was een en al gratie en lenigheid en het succes was dan ook zóó donderend, dat de heer v. d. Heide Wijma wiens zoon weer alle koortjes voortreffelijk begeleidde zijn beide koren nog een toegift liet zingen en wel een fragment uit de „Kikkercantate" van Hem ming, waarin we met verbazing de alten en sonore lage es hoorden produceeren. De overige nummers waren Zweers' „Van een Zeeuwschen Jongen", Cath. v. Rennes' „De schoonste Feestdag", Averkamp's „De Wil gen" en het reeds genoemde Italiaansche werkje van Campana. Vóór het begin der pauze huldigde de voor zitter van H.'s Z. onder aanbieding van een smakelijk geschenk, den dirigent Keereweer. K. D JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2