Steradent Droeve reeks verkeers ongelukken. I Groot verlof voor dienstplichtigen. Aula's Uktmmu Uet Herhalingsoefeningen. Vijf personen om het leven gekomen. MAANDAG 3 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S DAGBEAD 3 Een fotomontage van de film „Jabonah", welke, naar verwacht wordt, spoedig wederom in Haarlem vertoond zal worden. Links zien we o.a. de Chineesche prinses, die we op een eenzaam uithoekje der wereld ontmoeten en die vloeiend Fransch blijkt te spreken. Rechts bevindt zich een der auto's van de expeditie 'n een benarde positie tijdens de indrukwekkende beklimming van het Himalaye-gebergte. „Jabonah" beteekent „voorwaarts". De ka ravanen, die in vroeger eeuwen langs dezen volkerenweg gingen braken hun kamp op met dezen uitroep „Jabonah" (Voorwaarts). Ten aanzien van den weg, dien de ontwik keling van de kwaliteit van het filmprogram ma in de bioscopen aflegt, zou ik ook willen zeggen „Jabonah". En een groote stap voorwaarts zou o.a. de vertooning van deze film beteekenen. Derhalve: „Jabonah!" v. H. Op 7 October a.s. De regeeringspersdienst meldt: Er worden thans maatregelen ge troffen, opdat de dienstplichtigen, die op 1 October groot verlof zouden heb ben gekregen, doch wier verblijf in werkelijken dienst ten gevolge van de buitengewone omstandigheden voor- loopig werd verlengd, op 7 October a.s. naar huis kunnen terugkeeren. Tevens worden maatregelen genomen, opdat de dienstplichtigen, die op 4 October ter in lijving of voor eerste oefening hadden moeten opkomen, zich op 10 October in werkelijken dienst begeven. Voor degenen, voor wie het vertrek met groot verlof was bepaald op een datum na 1 October of voor wie de opkomst zou plaats hebben na 4 October, blijven de tijdstippen van vertrek en van opkomst ongewijzigd. Fransche expeditie volgt den weg van Marco Polo In de dertiende eeuw legde Marco Polo een weg van 30.000 K.M. af, die als het ware de lengte-as van Azië vormde, en hij deed daar over twaalf jaren. In onze eeuw is het een autokaravaan, uit gerust door den Franschen autofabrikant Citroën, geweest, welke eenige jaren geleden dit traject heeft overwonnen. En tusschen Marco Polo en de Citroëns is er niemand geweest, die dezen afstand aan één stuk is gegaan. Van Marco Polo's tocht bestaat geen film, stelt u zich eens voor dat dat wel het geval was! Er is weliswaar sprake van dat Hollywood een rolprent aan Marco Polo's tocht zal wijden doch dat zal wel weer iets sensationeels wor den en kan uiteraard niets te maken hebben anet de authenticiteit. Van den tocht van de Citroën-auto's is wél een film vervaarcf!g3; stelt u zich eens voor dat dat niet het geval was! Op iederen tocht gaat tegenwoordig Immers een man-met-een-camera mee. En gelukkig. Want het sobere relaas, dat hij van zijn expeditie meer naar huis brengt, ademt de voorname rust en de belangrijkheid van het échte. De leider van de filmopnamen van de belevenissen van de Citroënexpeditie maakt hierop geen uitzondering: de filmische repor tage van André Sauvage is in één woord in drukwekkend De leden van de Volksuniversiteit hebben het voorrecht gehad Zaterdagavond j.l. deze reportage, die den naam heeft gekregen van „Jabonah" (Langs de Heirbaan der Volken) voor het eerst in Haarlem te zien Zij hebben er van genoten. Weliswaar liet de projectie van de film en vooral de geluidsweergave (de voorstelling vond plaats in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat) te wenschen over, doch dit is een euvel waarmede dergelijke gelegen heids-filmvoorstellingen meestal te kampen hebben. De secretaris van de Volksuniversiteit Dr. J. S. Bartstra. zeide in zijn welkomst woord dat hij tevreden was over de opkomst, hoewel hij gehoopt had dat er meer belang stelling voor de film zou hebben bestaan. Hij wees op den allesbehalve rooskleurigen toestand van de Volksuniversiteit. Doch hij merkte ook op dat hij straks niet jaloersch zou zijn, wanneer de film bij vertooning in één of ander normaal filmtheater in Haarlem meer succes zou hebben dan thans. Een sportieve geste, wetenschapelijke figuren nu eenmaal eigen! Het Rembrandttheater werd terloops genoemd en inderdaad vernemen wij van be trouwbare zijde dat er plannen bestaan om deze film tijdens Zondagochtendvoorstellingen in Rembrandt te vertoonen. En dat is zeer toe te juichen. Men moest dergelijke films zelfs in de normale filmprogramma's inlasschen! Welk een succes boekte onlangs de film van de Johnson's De Regeeringspersdienst méldt: Met uitzondering van de reserve officieren van den geneeskundigen dienst (officieren van gezondheid, apothekers en paardenartsen) behoe ven de reserve-officieren en het overig reserve- en niet dienstplichtige perso neel van de Koninklijke landmacht, dat na 29 September 1938 tot het ver vullen van werkelijken dienst voor cur sussen en z.g. herhalingsoefeningen is opgeroepen, tot nader order niet aan die oproeping te voldoen. De inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht, de chef van den militairen pharmaceutischen dienst en de chef van den militairen veterinairen dienst zullen ieder voor zooveel hem betreft de reserve-offi cieren van gezondheid, de reserve-mili taire apothekers en de reserve-paar denartsen, die in werkelijken dienst moeten komen, daarvan telegrafisch onderrichten. Voor zooveel noodig zij er aan her innerd, dat de oproeping tot het ver vullen van herhalingsoefeningen van dienstplichtigen na genoemden datum (29 September 1938) eveneens tot nader order werd uitgesteld. Dr. N. J. den Hollander lichtte de voor stelling van de film voor de Volksuniversiteit toe Hij zette de beteekenis uiteen van de lengtge-as van Azië, die met recht een vol kerenweg (een Heirbaan der Volken) mag heeten, want duizenden jaren trokken de vol- kerenscharen erlangs. Telkens weer kwamen de Mongoolsche horden uit deze subtropischen droogtegordel om de cultuurrijken van Azië en Europa te bedreigen en te overweldigen. De machtsverhouding van Europa en Azië viel tot de zeventiende eeuw ten gunste van Azië uit. Nadien is er een radicale ommekeer gekomen. Europa is niet langer meer de partij, die zich verdedigt. Integendeel! De inleiding van Dr. den Hollander sloot zeer wel aan bij de vertooning van de film zelf. Ik herhaal met nadruk: dit filmwerk is van een bijzonder groote beteekenis. Bij vertooning in een normale bioscoop zal bo vendien het geluid beter tot zijn recht komen, en ook het beeld zal dan meer recht weder varen Onze hoop is erop gevestigd dat we deze boeiende belangwekkende filmreportage spoedig in Haarlem weerzien. Voor jong en ooud is het een ongekend evenement om dezen gang langs den volkerenweg op het witte doek te volgen „Jabonah" heet de film. HET VERSCHIL IS ENORM! Wanneer U Uw kunstgebit dagelijks een bad geeft in Steradent, is het verschil tusschen voor en na de behan deling. in werkelijkheid niet minder groot dan op 't hierbij gegeven voorbeeld, want door Steradent wordt en blijft Uw kunstgebit inderdaad als nieuw f Aanbevolen doorlO.OOO tandartsen 1 f In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth. en drog. N.V. Handelmij. Reckitts. cm. afd.. Dr Belt VOOR NA Proefbusje gratis op aanvraag. (Adv. Ingez. Med.) Bovendien nog drie zwaar gewonden. De twee eerste dagen van October hebben, wat het aantal verkeers ongelukken betreft. buitengewoon ongelukkig ingezet. Niet minder dan vijf personen kwamen om het leven, terwijl bovendien drie menschen zwaar gewond werden. Het ernstigste ongeluk gebeurde Zondag middag om half vijf op den Rijksweg Breda Roosendaal onder de gemeentt Etten op de wegkruising nabij de hoeve St. Willibrord De gebroeders J. en M. Koevoet, uit St. Wille- brord, resp. 24 en 28 jaar oud, wilden, uit de woning van één hunner komend, den weg oversteken naar de hoeve van een anderen broer, welke daar recht tegenover gelegen is. Daarbij hebben zij niet of onvoldoende op het verkeer gelet, met het noodlottig gevolg, dat zij door de auto werden gegrepen. Een der mannen werd tegen den grond geslingerd, terwijl de ander een meter of twintig werd meegesleurd. Vermoedelijk kregen beiden een schedel- fractuur, waarbij de dood onmiddellijk trad. De auto, welke uit den Haag afkomstig was, is door de rij ksve ld wacht voorloopig in beslag genomen, evenals het stoffelijk over schot van de slachtoffers: dokter Van Son uit Oudenbosch heeft den dood geconstateerd. Een kindje, dat uit de armen van zijn vader, J. Koevoet viel, liep slechts onbeteekenend letsel op. Op een trailer gereden. Een vrijwel even ernstig ongeluk is in den nacht van Zaterdag op Zondag gebeurd op de rijksstraatweg onder de gem. Muiden juist tegenover de Papenlaan tusschen de Merwe- debrug en de Vechtbrug. Een uit Amsterdam naar het Gooi terugkeerende auto is daar met groote snelheid op een rechts van den weg staanden, rood licht voerenden trailer gereden. De achter den bestuurder zittenden heer J. G. Scholvinck uit Baarn, directeur van het bijkantoor der Incasso-bank op den Dam te Amsterdam, werd op slag gedood. Behalve de bestuurder zaten in de auto nog de echtge- noote van den heer S. en mevrouw Blijden- stein uit Baarn. Deze beide laatsten werden zeer ernstig gewond. Het best is de bestuurder der heer Blij den - stein er van af gekomen, die behalve een armbreuk eenige minder ernstige kwetsuren opliep. De personenauto was zoo zwaar vernield als men nog zelden een auto op den Muider- straatweg heeft gevonden. Ook de trailer werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. Onvoorzichtig overgestoken? Zaterdagmiddag is de ongeveer 29-jarige juffrouw VerberneVan Cuyk, die den voor- rangsweg tusschen Heeze en Leende wilde oversteken, door een uit Noord-Holland af komstige auto zoodanig aangereden, dat zij met een schedelbasisfractuur, een beenbreuk en inwendige kneuzingen, in hopeloozen toe stand moest worden opgenomen. Nadat haar geestelijke en geneeskundige bijstand was verleend, is zij per ziekenauto naar het Bin nengasthuis te Eindhoven overgebracht. Daar is zij Zondagmorgen overleden. Het ongeluk zou gebeurd zijn doordat de vrouw bij het oversteken niet de noodige voorzichtigheid heeft betracht. Jeugdig motorrijder gedood. In een onoverzichtelijke bocht van den Kerkweg te Stavenisse, kwam Zaterdagavond de achttienjarige motorrijder D. D. de Rijke in botsing met een vrachtauto. De jongeman was op slag dood. Auto tegen boom. Door onbekende oorzaak is Zaterdagmid dag op de Bredasche Baan bij Roosendaal een Belgische personenauto met groote vaart tegen een boom gebotst. De drie inzittenden, vader en zoon van Thillo uit Borgerhout bij Antwerpen en de heer G. Machielsen uit Roo sendaal werden uit den wagen geslingerd en bleven met ernstige verwondingen op den weg liggen. Vooral de heer Machielsen was er ernstig aan toe. Hij had een hersenschud ding en een schedelbreuk opgeloopen moest van de laatste sacramenten worden voorzien. Bij de heeren van Thillo was de toe stand niet levensgevaarlijk. Auto omgeslagen. Zaterdagavond is op den Groenen Kruis weg te Rotterdam een personenauto ten ge volge van slippen omgeslagen. In de auto zaten vijf personen, die allen gewond wer den. Vier van hen zijn in het ziekenhuis aan Reproductie van het schilderstuk van den Haarlemschen meester tl. L. Vroom, gezicht op Frans Hals Museum ten geschenke aangeboden is. Zooals wij Zaterdag reeds mededeelden is Museum aanwezig. het Noorder Spaarne te Haarlem, dat aan het dit stuk thans reeds als „bruikleen" in het den Coolsingel opgenomen, de vijfde kon. na te zijn behandeld, naar huis worden ge bracht. Prins Bernhard eere-voorzitter der N. Z. H. R. M. Naar wij vernemen heeft Prins Bernhard het eere-voorzitterschap aanvaard van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij te Amsterdam en van de Zuid-Hol landsche Maatschappij tot redding van dren kelingen te Rotterdam. (Adv. Ingez. Med.) Geregistreerde werkloosheid niet goed geregistreerd? De Nationale Vereeniging tegen Werkloos heid heeft in een op 22 October a.s. te Am sterdam te houden vergadering de volgende vraag aan de orde gesteld: „Daalt de (geregistreerde) werkloosheid in gelijken tred met de toeneming van de werk gelegenheid in handel en industrie? Zoo neen, wat zijn hiervan de oorzaken?" Over dit onderwerp zijn drie prae-adviezen uitgebracht, namelijk door de heeren F. P. Fuykschot, secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond te Utrecht, H. Lindeman, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam en mr. A. J. R. Maurits, secretaris van Centraal Overleg in Ar beidszaken voor Werkgeversbonden te Haar lem. De heer Fuykschot constateert tusschen het verloop van de werkloosheid en van de werk gelegenheid een volstrekt parallelisme. Indien men echter verband brengt tusschen toene ming van de bedrijvigheid en daling der werk loosheid, dan kan hoewel men met het sta tistische materiaal, uit hoofde van in meer dan één opzicht gebleken onvolledigheid, omzich tigheid moet betrachten worden aangetoond, dat de daling van de werkloosheid resp. de toeneming van de werkgelegenheid geen gelij ken tred heeft gehouden met de toeneming der bedrijvigheid in handel en industrie. De oorzaak daarvan ligt in de toenemende ratio nalisatie, met name in de mechanisatie. De heer Lindeman, hoewel niet beschikken de over een reeks van cijfers, welke met vol doende nauwkeurigheid een beeld geven van „de" werkgelegenheid in ons land. is eveneens van meening, dat er inderdaad een groote ga ping moet bestaan tusschen het aantal nieuwe arbeidsplaatsen, dat beschikbaar komt en de daling van het aantal geregistreerde werkloo- zen. Oorzaak van dit verschil is het aantal nieuwe jonge arbeidskrachten, waarmede de arbeidsmarkt telkenjare vergroot wordt, voorts het feit, dat bij een verbeterden bedrijfstoe- stand ook een deel der niet-geregistreerde werk- loozen aan den gang gaat. alsmede de omstan digheid dat hetgeen sedert het najaar van 1936 het geval is relatief meer jeugdige dan volwassen werkloozen werk hebben gevonden Een tegenwerkende tendenz is ook. dat jonge werknemers bij het in militairen dienst gaan verdwijnen uit de registers der arbeidsbemid deling. zoodat hier dus een vermindering van het aantal ingeschrevenen plaats vindt, zonder dat daar een toeneming van de werkgelegen heid tegenover staat. Mr. A. J. R. Mauritz beperkte zich in zijn prae-advies, aangezien de gestelde vraag reeds verschillende malen uitvoerig door bevoegde deskundigen is besproken, tot het samenvatten van een aantal punten uit de discussie der laatste twee jaar. Hierin gaat hij vooral in op het probleem der onvolledige registratie, dat hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de om standigheid, dat de inschrijvingsplicht slechts tot enkele groepen werkloozen beperkt is. Wat den juisten omvang der werkloosheid be treft. herinnert de prae-adviseur aan de bere kening van dr. Colijn, die van de 347.000 ge- registreerden (op half Mei jl 38.000 personen aftrok uit hoofde van ongeschiktheid om ar beid te verrichten en verder nog 70.000 als om vang van de normale werkloosheid, ook in gun stige economische omstandigheden. Dit getal werd dan nog verminderd met den beoogden omvang van de werkverschaffing, zoodat het eigenlijke probleem werd hoe men voor 165.000 man werkgelegenheid zou kunnen vinden. Voor een zoo compleet mogelijke analyse van den omvang der werkloosheid ziet mr. Mauritz behalve in een verdere zoo volledig mogelijke registratie van de jeugdige werkloo zen, in een verbetering van de beroepsnomen clatuur de belangrijkste nuttige wijziging, die in dezen tijd in de werkloosheidsstatistiek kan worden aangebracht. Bij de a.s. volkstelling zouden voorts eenige vragen over de Werkloos heid kunnen worden gesteld. Ook de invoering van een arbeidsboekje, kan t.z.t., wanneer dit gepaard zou gaan met de bovengenoemde ge leidelijke normaliseering van de beroepsbena mingen, een zeer nuttige schrede vormen, die tot een betere statistiek leidt

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5