H. ë&ékekm NIEUWE GRACHT 98 De wilde Zwanen School voor Buitengewoon Onderwijs op „Meer en Bosch". MAANDAG 3 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBtAD if HEEMSTEDE. Geopend door minister Slotemaker de Bruine. Zaterdag' opende de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de nieuwe school voor Buitengewoon Onderwijs °P „Meer en Bosch" te Heemstede. De minister spreekt met een der kinderen. Geheel rechts de directeur-geneesheer van „Meer en Bosch", dr. B. Ch. Ledeboer. Zegenrijk werk voor hef epileptische kind. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van.de nieuwe school voor Buitengewoon Onderwijs (school voor epileptische kinderen!) op het terrein van „Meer en Bosch" door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. In de benedenzaal van het nieuwe gebouw waren vele genoodïgden en belangstellenden vereenigd, onder wie waren de Inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs, de heer dr. I. Ch. van Route uit Utrecht; de heerH. van de Weyer, Inspecteur van het L. O.; mr. dr. F. S. Witteveen, vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, van Ged. Staten en van de Commissie van Advies voor het B. O. in' deze provincie; jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester en dr. E. A. M. Droog, wethouder der gemeente Heemstede en voorts vertegenwoordigers van het bestuur der afd. Haarlem van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, en van de Vereeniging. van Onderwijs eii "artsen, werkzaam bij het B.O. en het personeel der school. Ds. C. J. van Paassen, voorzittter der Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, sprak een openingswoord ter verwelkoming van autoriteiten en ge- noodigden. Wij hebben, zoo zeide ds. van Paassen o.a., hier reeds 20 jaar school ge houden en het is ons een groote vreugde, om deze nieuwe school te kunnen openen met 57 leerlingen. De genezingsmogelijkheid is thans zooveel grooter dan vroeger; hiermede moet het onderwijs gelijken tred houden en in deze school zullen epileptische kinderen worden opgevoed in Protestantsch-Christelijken geest. Verder bracht spr. dank aan de autori teiten van Rijk en gemeente voor hun medewerking en eindigde met den wensch dat God zijn zegen zal gebieden over het onder wijs, dat in deze nieuwe school zal worden gegeven. Rede van den Minister. Hierna was het woord aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die begon met te zeggen, dat zijn tegenwoordig heid niet als iets bijzonders behoefde te worden gezien. Het spreekt vanzelf, dat de overheid hartelijk medeleeft met wat in ver schillende kringen geschiedt voor leniging van den nood; zij zou beneden haar taak blijven, wanneer zij dit niet deed.Dit geldt ook voor het bijzonder soort onderwijs, dat in deze Buitengewone School wordt gegeven, welke school niet uitsluitend behoort tot „Onderwijs", maar ook tot „Volksgezondheid", dus: ..Sociale Zaken". In deze onderwijs inrichting wordt nauw verband gelegd tus- schen het medische en het paedagogische en dit waardeert de Regeering ten zeerste. Acht jaar geleden is uitbreiding gegeven aan het begrip „lager onderwijs"; maar in het desbetreffende besluit zal men tever geefs onder het B. O. het onderwijs aan epileptici zoeken. De Regeering wil echter niet formeel zijn en de vraag, of ook het on derwijs aan epileptici onder het B.O. moet worden gerekend, heeft zij dan ook bevesti gend beantwoord. Spr. vestigde er verder de aandacht op, dat deze schooi een zeer bijzonder en zeer moeilijke taak heeft; alle leerkrachten ver richten een werk, waarvoor veel idealisme en een bijzondere karaktertrek noodig zijn. -- De normen en bevoegdheden, noodig om bi] dit onderwijs te werken, kent de wet nog niet. maar in ieder geval moeten de leerkrachten aan hooge eischen voldoen. Aan deze school is dit het geval en de minister hoopte, dat wat de medici ten opzichte van de epileptici OD medisch gebied bereiken, in de school op paedagogisch terrein zal bereikt worden, het nader brengen van deze kinderen tot de normale maatschappij, op de basis, waarop Meer en Bosch is opgetrokken. Moge aan bestuur en personeel de kracht eer,even worden, die noodig is om de school aan de verwachtingen te doen beantwoorden; de school zal dan een nationaal werk doen. 1909 onderwijs gegeven aan de kinderen die bij ons verpleegd worden, thans nu onze school ingevoegd wordt bij het B.L.O. zullen wij kunnen profiteeren van de ervaringen die zijn opgedaan bij dit onderwijs. Dit laatste acht ik een der groote voordeelen van de tot stand gekomen stichting. Een 2e voordeel is dat kinderen die zooals thans veelvuldig voorkomt voor een kortduernde behandeling worden opgeno men en vóór hun opneming reeds onderwijs ontvingen, nu geen onderbreking in hun schoolonderwijs ondervinden. Wat ik zeide van het profiteeren van de er varingen van het B.L.O* is niet het eenvoudig overnemen van de daar gevolgde leermetho den. Want het gaat hier om een groep kinderen die geheel afwijkend zijn van de andere groepen kinderen die B.L.O. ontvangen. Dat dit zoo is, rechtvaardigt geheel de oprichting van scholen als deze. Op 3 punten wil ik wijzen. Deze groep kin deren onderscheidt zich van anderen door drie cardinale eigenaardigheden nl.: enorme variabiliteit en labiliteit van alle functies, psycho-motorische verlangzaming van de psychische functies en veelvuldig voorko mende karakterdegeneratie. De variabiliteit en labiliteit uit zich daarin dat het intellect van het epileptische kind va rieert van normaal, ja bijzonder goed, tot idiotie en dat de mtellectueele functies bij elk kind afzonderlijk veranderen van dag tot dag. De psycho-motorische verlangzaming die vele kinderen vertoonen stelt steeds groote eischen aan het geduld van hen die onderwijs moeten geven. Ten slotte vereischen de ka rakterveranderingen bijzonder paedagogische en karakterkwaliteiten in het onderwijzend personeel. Uit deze korte opsomming blijkt dat het hier gaat om een bijzondere groep kinderen, waarbij een groote mate van soepelheid en aanpassingsvermogen van het onderwijs aan de speciale variabele gesteldheid van ieder kind noolzakelijk is. Voorwaar geen eenvou dige taak! Uit het bovenvermelde blijkt nog iets an ders nl. dat dit onderwijs alleen tot resul taat kan leiden, wanneer het gegeven wordt in nauwe samenwerking met de medische staf der inrichting. En de geest die deze samenwerking' draagt, is tenslotte de geest van ons geheele werk; het met barmhartigheid bewogen zijn ten opzichte van de speciale nooden van deze aan onze zorgen toevertrouwde zieken en de zware plicht die ons is opgelegd om alle mo gelijkheden uit te putten hen te helpen. De burgemeester aan het woord. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, sprak namens het ge meentebestuur hartelijke woorden van geluk- wensch en wenschte het bestuur toe. dat het door de totstandkoming van de school eerder het gestelde doel zal kimnen bereiken, en dat de school op den duur nóg beter zal kunnen worden gehuisvest. De samenwerking tusschen het bestuur der Vereeniging en het gemeentebestuur is steeds vertreffelijk geweest; er wordt op „Meer en Bosch gewerk in een spheer van vrede en naastenliefde. Spr. wenschte het bestuur, de leiding der school en den staf toe, dat tot in lengte van jaren in deze inrichting de zegen rijke arbeid voor een zwaarbeproefd deel dei- bevolking van Heemstede mag worden voort- Andere toespraken. De heer H. van de Weyer voerde woord niet als Inspecteur van het welke functie het met het B. O. niets te heeft, maar wilde als iemand die van zeer bij met het lijden van epileptici bekend is weest, vooral uiting geven aan de heid der ouders van de kinderen, die op school onderwijs ontvangen. Tenslotte dankte het hoofd der school, de heer E. Fijn van Draat, uit Haag, het bestuur voor zijn zeide, overtuigd te zijn, dat deze school eischen stelt aan de leerkrachten en een menwerking vraagt in een spheer van linge hulpvaardigheid en vertrouwen. Maa hoofd en personeel aanvaarden hun taak me blijdschap. Hierna werd gelegenheid gegeven tot be zichtiging van de nieuwe school. Zooals bekend is nog geen eigen gebou\ gesticht, maar is de school ondergebracht ii de bovenverdieping van het recreatiegebou\ van „Meer en Bosch". Het zou intusschei Dansles LAATSTE WEEK VOOR INSCHRIJVING Privéles dagelijks Telefoon 13525 (Adv. Ingez. Med.) verkeerd zijn te denken, dat hier slechts half werk is verricht. Integendeel: aan de eischen van licht, lucht en ruimte is ruimschoots vol daan en de inrichting der lokalen een bij zondere inrichting natuurlijk in verband met den bijzonderen aard van het onderwijs dat hier wordt gegeven laat niets te wen- schen over en een uitgebreide collectie leer middelen staat het personeel ten dienste. Openingsavond „Eensgezindheid" De Overijselsche, Geldersche en Drentsche Vereeniging „Eensgezindheid" opende Zater dagavond het nieuwe seizoen met een feest avond in het hotel „De Leeuwerik". De voorzitter, de heer M. Helder, herdacht in z'n openingswoord eerst de internationale gebeurtenissen der afgeloopen weken. „Weinig heeft het gescheeld, of wij hadden hier niet bijeen kunnen komen", zoo zede hij. Met dankbaarheid meoreerde spr. den volharden den vredesarbeid van den Êngelschen premier, Neville Chamberlain. Vervolgens verzocht spr. den aanwezigen het Twentsche volkslied te zingen, waaraan na- Copyright P. I. B Box 6 Copenhogen Reeds naderde de zon den rand van de zee. Elize stond doods angsten uit. Zouden zij het halen? Zouden zij het niet halen? Toen, plotseling, schoten de zwanen bijna loodrecht naar beneden. Eén oogenblik dacht Elize dat zij al vielen, zoo plotseling ge schiedde alles. Maar een oogenblik later zweefden zij alweer verder. Dankdienst voor den vrede in de Groote Kerk te Haarlem. Gisteravond om 8 uur werd in de Groote Kerk een Dankdienst voor den vrede gehou den. De kerk was geheel vol. en onder de aan wezigen merkten we o.a. de burgemeester Dr. J. E. Baron de "Vos van Steenwijk en echtge- noote op.- Na het votum zong de gemeente Psalm 68:10: Geloofd zij God met dienst ont zag! Ds. P. W. Foeken las uit het 40ste hoofdstuk van Jesaja. Daarna volgde gebed. De gemeente zong Psalm 103: 1 en 2. Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krachten. Ds. G. J. Duijvendak las eerst Psalm 124: „Was de Heer niet bij ons geweest" enz. Daar na sprak hij over „Dankbaarheid". Kort tevoren waren we hier nog in hoogsten nood bijeen, aldus spr. nu zingen we liederen van dank en lofprijzing. Is danken gemakke lijk? Nu we op dezen avond samen zijn in het Huis des Heeren, zullen we nu maar gewoon liederen van dank zingen om straks over te gaan tot de orde van den dag? Dank sluit thans in gehoorzaamheid voor de toekomst. In het gebeuren, dat in deze dagen aan ons voorbij is gegaan, hebben wij den ondergang gezien van de cultuur, en plotseling mogen we weer onder een helderen hemel leven. Chamberlain werd door God geroepen om te doen wat hij deed. Hij boog zijn hoofd als staatsman. Doch laten we hem niet alleen in het zonnetje zetten, we aanbidden geen men- schen, doch God, die hen bestiert. Het schaamrood mag ons eigenlijk wel op de kaken komen dat we bang waren voor de consequenties van het wereldgebeuren. Nu het geen we vreesden niet geschied is, is het een egoïstische dankbaarheid, die ons vervult. Ach, het is niet alles met één woord of een handteekening opgelost. Zooals het nu gaat, gaat het echter meer bezonnen. We worden niet mee meegesleept in een roes, waarin we onszelf niet zijn. De tijden zijn echter nog donker, ook in de toekomst, tenzij we in alles hetgeen geschiedt God willen zien. Ei' zal straks over gehoorzaamheid gesproken wor den. Dankbaarheid is nauw verbonden met gehoorzaamheid. Chamberlain heeft reeds iets getoond van den weg der overwinning, waar men dienen wil. Willen we derhalve nu niet alleen zingen, maar straks ook in de dingen van ons gewone leven Christen zijn. Willen wij bewijzen dat ons leven zin heeft? Na de preek van Ds. Duijvendak zong de ge meente gezang 229:1 én 7: „Daar is uit 's we relds duistre wolken. Een licht der lichten op gegaan". Ds. G. A. Barger sprak vervolgens over: „Ge hoorzaamheid". Spreker begon met een toespeling op het or gelspel. Dat waren kostbare vredesklanken, al dus spr. Zij zijn toch niet verklonken in uw hart? Of in de wereld? Of kunnen zij nooit uit deze wereld weg- omdat de Vredesvorst zelf daar borg voor is. Nu de dankbaarheid aan het woord is geweest komt er plaats voor de vraag: zullen wij doen? Wij zijn menschen met gevaarlijke eigen schappen. De gebeurtenissen der laatste dagen vormen niet den eersten schok, die we kregen, al is deze raak aangekomen. Maar wij passen ons zoo gemakkelijk aan. Hebt ge de mogelijkheid reeds overwogen dat ge morgen op uw fiets naar uw werk gaat alsof er niets gebeurd is? Zullen we precies als voorheen doorgaan? Mij is de taak opgedragen U vanavond op te roepen tot gehoorzaamheid. D.i. niet ver geten, dat Europa als een brandhout uit het vuur is gerukt! Bij die gedachte verdwijnen alle groote woorden. De daad van den eenen man, Chamberlain, is sterker gebleken, dan gemobiliseerde legers. Bewaart dat in uw ge dachten. Gehoorzamen is getuigen. Het drei gend geweld is gekeerd doch we mogen elkaar niet misleiden. Uit dat oogpunt bezien is het resultaat negatief. Het geweld is niet wegge worpen! De dreiging is er nog. Doch niet door kracht, niet door geweld, door Mijn Geest zal het geschieden. Gehoorza men is ook aanvaarden. We staan namelijk aan het gevaar bloot, dat we wel van den gun- stigen gang van zaken willen profiteeren, doch ons niet willen bekeeren. Na de preek van Ds. Barger volgde orgel spel. Ds. Ch. de Beus ging voor in het gebed. De Gemeente zong staande Gezang 199:2. Tenslotte werd de Zegen uitgesproken. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 4 OCTOBER 1938. Progr. ni: Keulen 8.—, Parijs Radio 10.20, Radioo P.T T. Nord 12.05, Parijs'Radio 12.20, Ned. Brussel 1.20. Radio P.T.T. Nord 2.20, Parijs Radio 3.05. Keulen 3.20, Ned. Brussel 5.20 London Regional 6.50. Ned. Brussel 7.20, Toespraak dr. Ledeboer. Dr B Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer van Meer en Bosch". „Bethesda-Sarepta" en de Koningin Emma-Kliniek schetste vervol gens in een toespraak van welk een groote waarde de tot standkoming van een officieele School voor Chr. B. L. O., speciaal bestemd voor het onderwijs aan epileptische kinderen, voor de verpleging dier kinderen is. Want, zoo vervolgde spr., al wordt sedert Reeds was de zon half onder water verdwenen toen Elize oas IF kale yots, nun toevluchtsoord. Nog eens en nog eens keek Elize zag, wat de zwanen al zoo veel eerder hadden gezien: de kleine, Steeds nader kwam de rotspunt. Deze had zeer veel weg van een zeehond, die z'n kop nieuwsgierig boven het water uit3tak. (Wordt morgen vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6