Praag zwicht voor de Poolsche eischen Ernstige botsing met opstandelingen in Palestina. Duff Cooper treedt uit het Engelsche kabinet. Duitsche troepen in Sudetenland. v>/ MAANDAG 3 OCTOBER 193S H A A R t E M'S DAGBLAD 5 Waarborg Kleeding is 't merk voor echt en fijn kleermakerswerk Teschen Zondagmiddag door de Poolsche troepen bezet. Onder den druk der omstandigheden heeft de Tsjecho-SIowaakschc regee ring ook aan de Poolsche eischen om gebiedsafstand toegegeven. Zondag middag reeds zijn dc Poolsche troepen over de grens getrokken en hebben zij Teschen bezet. Maarschalk Smigly Rydz. Zaterdag werd het volgende commu niqué over de kabinetszitting te Praag uitgegeven: De regeering der republiek is van morgen onder voorzitterschap van pre sident Benesj op het kasteel te Praag bijeengekomen. In deze vergadering heeft zij nauwkeurig de nota der Poolsche regeering van 30 Sept. bestu deerd, behelzende het ultimatum om een gedeelte van het gebied van Te schen af te staan. Na een uitvoerige beraadslaging over dezen eisch, in het oog houdende de moeilijkheden van den internationa len toestand,en gedwongen door de om standigheden, voortvloeiende uit het besluit van München, kon de regee ring niet anders dan besluiten de Poolsche voorstellen te aanvaarden. De regeering heeft dit moeilijke besluit genomen in volledige overeenstem ming met de verantwoordelijke perso nen der politieke partijen. Zij heeft het genomen, zich welbewust van het feit, dat elke andere beslissing tot nieuwe moeilijke complicaties zou hebben geleid. De Poolsche troepen trekken binnen. Zondagmiddag om vijf minuten over twee rukten de eerste afdeelingen van het Poolsche leger het oude Tsjechi sche gedeelte van Teschen binnen. De troepen werden verwelkomd met gejuich van de menigte, die aan weers zijden van de oude grens stond opge steld. Zij trokken onder groote geestdrift van de bevolking door de stad en bezetten het rond de stad gelegen voormalige Tsjechische ge bied met een straal van tien kilometer. De al- geheele bezetting van de twee aan Polen afge stane gebieden Teschen en Frystatt zal voor den lOen October voltrokken worden. De overgave van het door Tsjecho Slowakije afgestane gebied, aldus meldt het D. N. B. uit Teschen, geschiedde om 2 uur op de histori sche Olzabrug, waar de Tsjechische generaal Krapczyck het gebied op symbolische wijze aan de militaire hoede van den Poolschen gene raal Brotnoski toevertrouwde. Het eerst i-ukte daarop het Poolsche vrijkorps het gebied bin nen, gevolgd door 't Poolsche civiele bestuur. Er had geen enkel incident plaats. Naar Havas uit Warschau meldt werd het sein tot opmarcheeren ge geven door maarschalk Smigly Rydz. Deze commandeerde per radio „voor waarts marsch!", waarna de troepen opmarcheerden. In zijn radiotoespraak zeide de maarschalk o.a.: „Trekt vandaag over de Olza, de rivier, die twintig jaar lang een vernederende rol als grens heeft gespeeld. Thans is het karak ter van deze rivier gewijzigd en wel door de kracht van den Poolschen volkswil. Beli chaamt dezen wil. Met U is de grootheid van de Poolsche republiek, die de rivier over schrijdt. Geheel Polen slaat u dan ook met trots gade. Ik heb steeds vertrouwen in U gehad, en de eer, die U vandaag te beurt valt, dient U voor de toekomst te inspiree- ren. Brengt hulde aan hen, die aan gene zijde van de Olza zonder uniform hebben gestreden en hun leven veil hebben gehad." Ook de Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Beek, heeft een radiorede gehou den. Ten aanzien van den terugkeer -/an Teschen tot Polen zeide hij: „Wij leven in een tijd, waarin alle staten na een oorlog Britsche Koning dankt zijn volk. En betuigt hulde aan Chamberlain. Zondagavond is op Buckingham Palace de volgende boodschap van den koning aan de Britsche natie uitgegeven: ,.De tijd van bezorgdheid is voorbij en wij zijn thans in staat onzen dank te betuigen aan den Almachtige voor zijn genade nu Hij ons de verschrikkingen van den oorlog heeft be spaard. Ik zou thans den mannen en vrouwen dank willen zeggen voor hun kalme vastbera denheid gedurende deze kritieke dagen en voor de bereidheid, waarmede zij geantwoord heb ben op de verschillende tot hen gerichte op roepen. Na de schitterende krachtsinspanning van den eersten minister voor de zaak des vredes is het mijn vurige hoop, dat een nieuw tijdperk van vriendschap en voorspoed moge dagen onder de volken ter wereld." Trawler vergaan. Vijftien man bevond zich aan boord. Volgens een te Tromsoe opgevangen bericht is de trawler ,,San Sebastian" bij het Beren eiland gestrand: de uit vijftien koppen be staande bemanning wordt als verloren be schouwd. Verscheidene lijken zijn reeds aan gespoeld. overgaan tot een belangrijk onderzoek en waarin men zijn belangen op een zeer moe dige wijze moet behartigen". Na hulde te hebben gebracht aan het werk van maarschalk Pilsoedski, zeide Beek, dat de eerste October wordt gekenmerkt door het terugkeeren van oud Poolsch gebied tot het moederland. Het feit, dat dit gebied in 1919 van Polen was afgescheurd drukte op dit deel van Europa. Er waren heftige schokken noo- dig om het tot Polen te doen terugkeeren. Van het oogenblik af, dat de vraag werd ge steld heerschte eenheid en kwamen de krach ten van het land samen. Tenslotte zeide de minister, „dat men wel begrijpt, dat de terugkeer van Poolsch ge beid tot het vaderland geen oppervlakkig succes is. Het is de verwezenlijking van een plicht, welke op alle burgers van de Poolsche republiek ligt." Overal in Warschau en in de overige steden en dorpen van Polen heerscht vreugde. De vlaggen zijn uitgestoken en de bevolking uit haar vreugde in betoogingen, welke tot in den nacht voort zullen duren. Meer dan vijftig dooden Volgens te Jeruzalem ontvangen berichten is het Zondag tot hevige ge vechten gekomen tusschen Britsche troepen en opstandelingen. De botsin gen hebben zich voorgedaan bij Sjafa- mir en Ramalla. Er zouden minstens 52 dooden aan de zijde der opstande lingen zijn gevallen. Aan Engelsche zijde werd een officier gedood en wer den twee soldaten gewond. Eden aan het woord. WaardeeHng voor den arbeid van Chamberlain en Halifax. LONDEN 30 September (Reuter/A. N. P.) Hedenavond heeft Eden in een redevoering o.m. gezegd: Het is hier thans noch de tijd, noch de plaats commentaar te leveren op de recente internationale gebeurtenissen. Wij allen ech ter zijn ons bewust van de groote spanning waaronder de regeering en in de eerste plaats Chamberlain en Halifax hebben gewerkt (toe juichingen). Op hen heeft de grootste last gerust en wij hebben allen, hoe onze politieke overtuiging ook moge zijn, diepe sympathie gevoeld met hen in hun weergalooze beproe ving en hebben hun succes gewenscht bij hun onvermoeide krachtsinspanning (toej ui- gingen). DE BATA-FABRIEKEN BLIJVEN TE ZLIN. Naar de directie van de N.V. Nederlandsche schoen en lederfabrieken „Bata" te Best (N.Br.) mededeelt, is het bericht uit Berlijn als zouden de Batafabrieken te Zlin in Tsjecho Slowakije verplaatst worden naar Ned. Indië en de Vereenigde Staten, volkomen onwaar en kan als uit de lucht gegrepen beschouwd worden. De fabrieken blijven te Zlin geves tigd. De Roethenen in Tsjecho- »*- Slowakije. --"^3 Eerste schrede naar autonomie. De president van de Tsjecho-Slo- waaksche republiek heeft Alexander Beskys benoemd tot vice-gouverneur van Subkarpatisch Rusland. Deze be noeming was een der voornaamste eischen van de autonomistische Roe thenen en wordt beschouwd als een eerste stap op den weg naar zelfbe stuur. Tweeduizend Japanners gesneuveld? Chineezen doen een tegenaanval aan den spoorweg KantonHankau. Een Chineesch keurcorps heeft, naar Reuter meldt, aan den spoorweg Kan tonHankau een heftigen tegenaanval gedaan en den Japanschen opmarsch tegengehouden. In een strijd van twee dagen, waarbij volgens Chinee- sche berichten, zes Japansche divisies in het vuur werden gebracht, werden twee Japansche afdeelingen volkomen vernietigd. Tweeduizend Japanneezen zijn gesneuveld. Minister van marine kan zich niet vereenigen met de politiek van Chamberlain. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat Duff Cooper, de eerste Lord der Admiraliteit, zijn ontslag heeft inge diend. Dit ontslag is een gevolg van den nieuwen koersvan het Britsche kabinet. In den brief, waarmede Duff Cooper den minister-president in kennis stelt van zijn af treden, zegt hij o.a.: „Ik betreur het buiten gewoon genoodzaakt te zijn in dit uur van uw groote overwinning een dissonant te laten hooren. Om redenen, welke ge kent en welke ik voornemens ben te zijner tijd in het Lagerhuis uiteen te zetten, stel ik geen vertrouwen in de buitenlandsche poli tiek, welke de huidige regeering volgt en welke zij waarschijnlijk zal voort zetten. Duff Cooper. Aangezien ik deze meening ben toegedaan acht ik het een eerezaak mijn ontslag aan te bieden. Ik doe dit met diep leedwezen, omdat ik trotsch was op mijn tegenwoordige functie, welke mij liever is dan alle andere in den lande, en omdat ik u zoo dankbaar ben, om dat ge zoo groot vertrouwen in mij hebt ge steld en u zoo vriendelijk en geduldig jegens mij gedragen hebt." In zijn antwoord aan Duff Cooper schrijft Chamberlain: „Ik heb uw brief met groot persoonlijk leed wezen gelezen, maar wetende, dat het uw op rechte overtuiging is, dat de buitenlandsche politiek van de huidige regeering misplaatst is. ben ik het met u eens, dat het niet juist zou zijn, indien u een lid der regeering zou blijven. Alvorens uw aftreden aan den Koning voor te leggen wensch ik u te danken voor uw werk in het ambt, dat ge thans prijsgeeft, en de overtuiging uit te spreken, dat de ver schillen over de openbare politiek geen breuk zullen teweegbrengen in onze persoonlijke be trekkingen." Zaterdagmiddag heeft Duff Cooper zijn afscheidsbezoek aan den Koning gebracht. In een commentaar op het besluit van Duff Cooper om af te treden, herinnert de Sunday Express er aan, dat de minister van handel, Oliver Stanley, de minister van landbouw. Morrisson en de minister van volksgezondheid Elliot en Lord geheimzegelbewaarder Delawarr tijdens de Europeesche crisis Duff Cooper heb ben gesteund in diens streven naar een krach tiger houding tegenover Duitschland. Het blad voegt hier aan toe: ..Men vraagt zich af of ook zij nu zuilen aftreden." WAAIIBORG-KLEED ING KREYMBOHf. (Adv. Ingcz. Med.) Bezetting der derde zone reeds begonnen. De bezetting der Sudeten-Duit- sche gebieden door de Duitsche troe pen voltrekt zich geheel volgens het opgestelde plan. De troep van overste generaal Ridder van Leeb bereikte Zaterdag avond het doel van dezen eersten dag. De stad Wallern werd naar hetD.N.B. meldt onder gejuich der bevolking bezet. De troep van overste generaal Von Bock bereikte des avonds even eens het doel, nl. de lijn rijksgrens ten oosten van Hinterherrnsdorf, St.- Georgenthal en Hernndorf (ten z.w. van Friedland-Weissbach.) Volgens Reuter is het in den nacht tus schen Franzenbad en Arch tot een incident, gekomen. Sudeten-Duilsche patrouilles naderden tot enkele honderden meters de Tsjechen, doch dezen wenschten blijkbaar niet gehinderd ie worden en schoten om hun aftocht te dekken. Aan beide zijden werd geschoten, ook met mitrailleurs, doch slechts een Tsjech werd gedood. De speciale correspondent van United Press te Waldhausel (ten noorden van Linz) schrijft: Dank zij een op het laatste moment ge geven toestemming van den commandeeren den generaal was het mij mogelijk om Za terdagmiddag om 2 uur het binnenrukken van de Rijks-Duitsche troepen bij Wald hausl, in het tot nu toe Tsjechische gebied, gade te slaan. In het met vlaggen vervierde douanekantoor dat buiten het dorpje staat hadden zich vele bewoners van Waldhausl verzameld om de Duitsche troepen te be groeten. Men zag hoe de commandeerende generaal eenige minuten voor 2 uur tusschen de rijen soldaten, die gereed waren voor den marsch, reed en door zijn officieren werd in gelicht dat alles gereed was. Niettegenstaan de dit alles volgens de strenge militaire disci pline plaats had, heerschte er toch een feeste lijke stemming en de generaal groette in het voorbijrijden vaak op hartelijke wijze de man schappen, die dezen groet met een luid „heil generaal" beantwoordden. Klokslag 2 uur klonken scherpe bevelen en met de pantserwagens aan de spits zetten de gemotoriseerde voorhoede zich in beweging. Na de pantserwagens volgde de gemotoriseerde infanterie op motorfietsen, camions en door paarden getrokken artillerie. Onder het mo torgeronk reden de voertuigen het nieuwe Duitsche gebied binnen. Langs de straatweg juichten de bewoners van Waldhausl de Duit sche soldaten toe, die zij met bloemen be strooiden. De tweede zone. Over het optrekken der Duitsche troepen op den tweeden dag, deelde het oppercom mando van de Duitsche weermacht gisten het volgende mede: Duitsche troepen onder bevel van generaal von Bock zijn vandaag om 13 uur nabij Rum- burg en Friedland in de Oberlausitz over de vriegere Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche grens getrokken en met de bezetting van de in het accoord van 29 September vastgestelde zóne 2 begonnen De troepen van generaal Ridder von Leeb zijn vandaag om 13 uur den opmarsch over de Moldau begonnen. De rechtervleugel trekt van Oberhaid naar Rosenberg op, terwijl de opmarsch van den linkervleugel, op Stuben- bach is gericht. Gelijktijdig met de bezetting van de Sudeten Duitsche gebieden door het leger worden de inrichtingen van de militaire en burgerlijke luchtvaart door deelen van het luchtwapen bezet en in gebruik genomen. Over de aankomst van de voorhoede der Duitsche troepen in Hohenfurth meldt het D. N. B., dat de bewoners va nhet stadje aan beide kanten van de smalle hoofdstraat ston den opgesteld. Alle kerkklokken luidden. Ordebewaarders van de Sudeten-Duitsche wklh ''V, Deze kaart geeft de étappen-gewijze bezetting door de Duitsche troepen van het Sudeten Duitsche gebied aan. I Op 1 en 2 October. II. Op 2 en 3 October. III. Op 3, 4 en 5 October. IV. Op 6 en 7 October. Voor de overige gebieden met een overwegend Duitsche bevolking wordt, sooals bekend, de grens vóór 10 October door een internationale commissie bepaald* partij hielden de straten vrij. doch de menigte brak door de versperringen heen. De door tocht der troepen duurde verscheidene uren. Aan het hoofd rukten gemotoriseerde een heden binnen, op korten afstand gevolgd door de andere troepeneenheden. Een deel der uit Léonsfelden komende troepen boog reeds spoedig na het overschrijden van de grenzen af in de richting van Rosenberg. Nergens is het volgens het D.N3 in dit gebied tot incidenten gekomen. Achter de troepen trokken de uit het grensland gevluchten naar hun woningen terug. In tegenspraak met het D.NB. meldt een Havasbericht uit Praag, dat te Krumau Sudeten Duitschers wo- ningfen en winkels van Tsjechen ge plunderd hebben. De Tsjechische troe pen zich er van onthielden in te grijpen om geen ernstig incident uit te lokken. Te freistaat is volgen Havas het douanegebouw des nacht aange vallen. Er werden verscheidene bom men naar binnen geworpen. Bezetting der derde zone begonnen. Het opperbevel van het Duitsche leger maakte vanmorgen bekend: .Duitsche troepen onder bevel van generaal von Reichenau hebben heden te acht uur de vroegere Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche grens aan weerszijden van den top van Asch, tusschen Selb en Markneukir- chen, overschreden en een begin ge maakt met de bezetting van de in het accoord van 29 September ge noemde derde zóne" Generaal von Reichenau heeft een oproep gericht tot de Sudeten Duitschers, waarin onder meer gezegd wordt: ..op bevel van den Führer en hoogosten bevelhebber der weer macht neem ik hierbij de uitvoerende macht in het bevrijdende gebied van de Elbe tot de further-senke op mij. Op de rechtvaardige overwinning en de vreugde moeten arbeid en opbouw snel volgen Derhalve ga een ieder weer aan zijn arbeid in gehoorzaamheid en vertrouwen". DACM) PPDEMMNA DINSDAG 4 OCTOBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8 15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek.. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist. 1.Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-orkest 2.Voor de vrouw. 3 004.00 Gr .muziek.. 4.05 KRO-orkest 4455.00 Gr.- muziek. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 KRO-Melo- disten en solist. 7.Berichten. 7.15 Causerie „Mariaal Legioen van Katholieke actie". 7.35 Sportpraatje. 8.— Berichten AN.P., Mede- deelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solisten. 9.Interviews. 9.20 Vervolg concert m.m.v. solist. 10.05 Lajos Veres en zijn Hon- gaarsch orkest 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gramofoon muziek». 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 415.5 M. Avro-uitzending. 8.— Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.— Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg van 10.30 tOm 12.15 Berichten). 12.30 Amusements orkest m.m.v. soliste. 1.15 Ensemble Bartho Decker. 2.Causerie: „Hooren. zien. kijkern en luisteren". 2.30 Omroeporkest. 3.15 Ensem ble Jonny Kroon en gramofoonmuziek. 4.30 Kinder koorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Avro-Aeolian-orkest <opn.» 6.15 Gramofoon muziek. 7.Voor de kinderen. 7.05 Pianovoor- dracht. 7.30 „Internationale stormen", causerie 8.Berichten AN.P.. Mededeelingen. 8.15 Avro-Vaudeville-orkest m.m.v. soliste en dub"- belmannenkwartet. 8.55 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.Orgelspel. 10.15 Briageles. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.Be richten AN.P., hierna tot 12.— Eddy Oliver's orkest. DROITWICH 1500 m. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Hoorbe- richt. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Decla matie. 4.15 Frank Biffo's blaaskwintet. 4.20 Pianovoordracht. 5.20 De St. David Singers. 5.40 Het Serge Krish septet. 6.20 Berichten. 6.45 Veiligheidskwartiertje. 7.BBC-orkest. 7.50 Discusise. 8.20 Dave Frost en zijn Band. 8.50 Solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten 9.45 Architectonische causerie. 10.25 Het BBC- Theater-orkest en soliste. 11.20 Dc Grosvenor House Dance Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.109.20 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Het Georges Derveaux-orkest. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Het ensemble „Ars Rediviva". 5.20 Het Giardino-orkest. 6.20 Zang 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Pianovoordracht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.35 Kamermuziek. 9.5011.50 Radiovoordracht. 7.45 Gramofoon muziek. 8.35 Kamermuziek. 9.5011.50 Radio tooneel. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 en 7.50 Rheini- sche Landesorkest 11.20 Omroeporkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroepdansorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 en 9.3511.20 Omroep Amusementsorkest BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20 5.20 6.50 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie- orkest en -koor. 10.5011.20 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.29 Gfamofoonmuzlek. 5.20 Hobovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek 7.35 Literair-muzikaal programma. 8.20 en 9.35 Omroeporkest en solist. 10.30—11.20 Gramo foonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9