Haarlem's Dagblad fotlk eu Cma «Htfeeeete* Praag „Tsjechischer" dan ooit. SPOEDIGE LIQUIDATIE DER BRITSCH-ITALIAANSCHE KWESTIES? Buitenlandsche namen, boeken en films uitgebannen. Een Honderdjarige. AUTOMOBILISTEN SHELL SERVICE 56e Jaargang No. 16960 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoons Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEKI PEEREBOOM Woensdag 5 October 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f I.IO per 3 maanden f3.25 franco per post f3.55 losse nummers f» cent per ex. Advertentiën -. 1-5 regels f 1.75. elke regel meer I 0.35 Reclames f 0.60 per regeL Regelabonneuieiitstarieven op nunvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» tic rubriek. Symbolisch gebaar van Italië? ZOEKEN NAAR EEN COMPROMISFORMULE De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft Maandag en Dinsdag besprekingen ge voerd met den Itaiiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Volgens Havas wordt vernomen, dat de gedachtenwisselingen te gelijkertijd betrekking hadden op den internationalen toestand en op de kwestie der Britsch-Itali- aansche betrekkingen De toestand heeft een ander aspect sedert de bijeenkomst te München en het besluit van Frankrijk een ambassadeur te accrediteeren bij den koning en keizer, Victor Emanuel III. Het is duidelijk, dat Londen, in overeenstemming met Parijs handelende, de liquidatie wenscht te verhaasten van de tusschen Engeland en Italië hangende kwesties. Aan den anderen kant heeft Italië het groot ste belang bij een spoedig doen toepassen van het op 16 April jl. door Ciano en Perth onder- teekende verdrag. Gezien dit door beide par tijen gewenschte resultaat, moet dus nog slechts een compromisformule gevonden worden, o.a. betreffende het probleem der terugtrekking der buitenlandsche strijders uit Spanje. In politieke en diplomatieke kringen te Rome was men gisteravond geneigd te denken, dat Rome en Londen op weg zijn naar een rege ling in deze aangelegenheid en men sluit de mogelijkheid niet uit, dat binnenkort een sym bolisch gebaar door Italië zal worden gemaakt, ten opzichte van de Italiaansche „vrijwilligers" in Spanje. Tegenvaller voor Lawrence Tibbet. Beroofd van juweelen ter waarde van 50.000 dollar. SAN PEDRO (Californië). Aan boord van het Amerikaansche Oceaanschip „Monterey" heeft zich een opzienbare juweelendienstal voorgedaan. De bekende Amerikaansche ba riton en filmacteur Lawrence Tibbet, die met zijn vrouw van Australië naar Amerika terugkeerde, is het slachtoffer geworden van een juweelendiefstal ter waarde van 50.000 dollar. Het geval is onverklaarbaar; de directie van de Matsonlijn heeft de politie en de G- men verzocht het onderzoek naar deze dief stal op zich te nemen. (United Press. Britsche vlootreservisten huistoe. Echter geen demobilisatie van de reservevloot. LONDEN, 3 Oct. (Reuter 'A.N.P.) Vernomen wordt, dat orders uitge vaardigd zijn. waarbij de rest der vlootreservisten, die onder de wape nen geroepen waren tijdens de recente crisis, zoo spoedig mogelijk deze week met groot verlof zullen worden ge zonden. De reservevloot blijft in actieven dienst met de actief dienende officieren en manschap pen aan boord. De reservisten, die geen plaats op schepen hadden toegewezen gekregen, zijn reeds naar huis gezonden. Te Londen wordt vernomen, dat het „af zwaaien" der reservisten niet inhoudt, dat de reservevloot gedemobiliseerd wordt. Het doel der maatregelen is de reservisten in staat te stellen naar hun burgerlijke beroepen terug te keeren nu de crisis geweken is. Ü41gemeene amnestie in Oosten rijk. Slechts Schuschnigg zou er buiten vallen. Naar te Weenen verluidt overwegen de Duitsche autoriteiten amnestie te verleenen aan alle politieke gevange nen, behalve Schusschnigg, uit vreug de over den terugkeer van het Sudetenland. Het proces tegen Schuschnigg, die nog steeds te Weenen is, zal in ieder geval voortgaan en ni*t later dan de volgende maand. Deze week nog volledige Britsch- Italiaansche overeenstemming ROME, 5 October. Uit zeer betrouw bare bron wordt vernomen, dat de Engelsch-Italiaansche kwesties vóór Don derdag geregeld zullen zijn. De Engelsclie gezant te Rome, Lord Perth, heeft van daag voor de derde maal in deze dagen met Ciano geconfereerd. De overeenstemming betreft de volgende punten 1- Terugtrekking der Italiaansche vrij willigers in Spanje. 2. Inwerkingtreding van het Engelsch- Italiaansche pact van 11 April. 3. Erkenning door Engeland van de ver overing van Abessmië. United Press. Kind krijgt tongblaar. Men drinke geen ongekookte melk. Hoe gevaarlijk het is om thans tijdens de mond- en klauwzeer-epidemie ongekookte melk te gebruiken, ondervond men in een gezin in de 's Molenaarsbuurt, nabij Alphen a. d. Rijn, waar een tweejarig jongetje in ernstigen graad tongblaar opliep. Hitiers toclit door het Sudeten Duitsclie gebied. Dinsdagmiddag vertoefde de Führer te Karlsbad. "KARLSBAD. 4 October iD.N.B.» Hitler is hier vanmiddag per auto aangekomen on der groote geestdrift der bevolking. De Sude- ten-Duitsche afgevaardigde Frank voerde het woord, waarna ook Hitier een toespraak hield. Vervolgens zong de menigte de volksliederen. Hitier vervolgde daarop zijn tocht naar Joachimsthal waarna hij de voormalige Tsjecho-Slowaaksche grens bij de douanepost van Gottesgab passeerde. De autocolonne reed vervolgens na een korte rust naar Annaberg. Hier nam Hitier plaats in zijn specialen trein De bezetting door de Duitsche troepen. BERLIJN, 4 October (D.N.B.) Het oppercommando van de weermacht maakt bekend; De troepen van den generaal der artillerie Von Reichenau hebben in den loop van den vierden October den gebiedsector 3 tot aan de lijn Eisendorf—Haid—Leskau—Tepl— PetschauKarlsbadWiesenthal be zet. Uit Eger wordt aan Havas gemeld, dat Tsjechische verbindingsofficieren, die zich per auto naar deze stad hadden begeven om besprekingen te voeren met de vertegenwoor digers van het Duitsche leger bij aankomst bij het vliegveld door een vijftigtal gewa pende burgers werden aangevallen en ontwa pend. Niettegenstaande zij in het Tsje chisch en Duitsch gestelde legitimaties bij zich hadden, werd hun alle bagage ontno men en werden zij naar Eger gezonden. Eerst na het vertrek van Hitier werden de officie ren naar het Commissariaat van politie ge bracht, waar een deel van hun bagage terug werd gegeven. Vervolgens zorgden twee Duit sche generaals dat zij hun wapenen terug kre gen. DE FÜHRER IN HET SUDETENLAND. Adolf Hitler tijdens een maaltijd in de open lucht tusschen Franzensbad en Eger. Van rechts naar links generaal Keitel, chef van het oppercommando van de weermacht; Konrad Henlein, Hitier, generaal von Reichenau en de rijksleider der S. S. Heinrich Himmler. Duitsche couranten vrijwel geheel verdwenen. De United Press-correspondente te Praag. Eleonor Packard, schrijft: Praag krijgt, naar gelang de „amputatie" van het land haar voortgang neemt, steeds duidelijker een vol komen Tsjechisch karakter. De Praagsche. be volking doet alles om de stad een normaal aspect te geven, nu het oorlogsgevaar gewe ken is, maar er bestaat zulk een ontgooche ling en verbittering, dat het pijnlijk is aan te zien hoe zich die verbittering - vooral wat be treft Frankrijk, England en de Vereenigde Staten op honderd verschillende wijzen ma nifesteert In de cosmopolitische restaurants, waar ik zoo nu en dan kom, heeft zich een groote verandering voltrokken. De menu's, die vroeger in het Tsjechisch, Duitsch. Fransch en Engelsch waren gesteld, worden nu uitslui tend in het Tsjechisch uitgegeven. De kleine piccolo, die steeds zijn Engelsch bij mij oefen de, laat mij thans alles in het Tsjechisch be stellen. Ik bemerkte zelfs, dat het by de Engelschen zoo populaire gerecht „ham and eggs" van de menu's is verdwenen. Evenmin ziet men er de woorden zooals roastbeef en whisky, die over de geheele wereld gebruikt worden. De Duitsche couranten zijn bijna geheel verdwenen en de enkele, die nog uitkomen, zijn slechts één of twee pagina's groot. Som mige Tsjechische krantenjongens weigerden zelfs ze te verkoopen. De bioscopen, die vroe ger de laatste Amerikaansche. Duitsche. Fran sche en Engelsche films vertoonden, hebben hun programma's thans uitsluitend met na tionale producten gevuld. In de cabarets zijn de Amerikaansche negers, die de jazzbands vormden, verdwenen, in de boekwinkels en stalletjes de buitenlandsche boeken. Zelfs boeken, die in het Tsjechisch zijn vertaald, ziet men niet meer en de winkels hebben de buitenlandsche artikelen en geconserveerde levensmiddelen door nationale producten ver vagen. Alles is Tsjechisch in Praag. Geheet Praag ademt een Tsjechischen geest. Nieuwe wereldorde kan gevestigd worden." Summer Welles pleit voor bewapenings vermindering en wereldovereenkomst voor den heropbouw van het bedrijfsleven. WASHINGTON. 4 October iHavas-A.NP.) Summer Welles heeft gisteravond voor den radio-omroep gesproken over de buitenland sche politiek der Vereenigde Staten tijdens de crisis in Tsjecho-Slowakije. Hij constateer de. dat thans, na de crisis van de afgeloopen week. meer wellicht dan ooit gedurende de laatste twintig jaren de gelegenheid wordt geboden een nieuwe wereldorde te vestigen gebaseerd op rechtvaardigheid en recht. Hij deed een beroep ten gunste van een beperking en vermindering der bewapening en een wereld overeenkomst voor den heropbouw van het bedrijfsleven „waarzonder welvaart noch in ternationale stabiliteit kunnen bestaan". Hij herinnerde er ten slotte aan. dat een duurzame vrede slechts op de volgende grond slagen kan berusten; Eerbied voor het gegeven woord, niet- inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van andere landen, een regeling van geschillen en herziening der verdragen, indien noodig langs den weg van vreedzame onder handelingen in een geest van gelijkheid en niet door gebruikmaking van geweld of be dreiging met geweld eerbied voor andere na ties in dezelfde mate. waarin deze hopen, dat hun eigen rechten geëerbiedigd zullen wor den". Het Burgerlijk Wetboek is honderd jaar oud En mogelijk laat dat u, zachtgezegd koud. Maar ik wil het toch memoreeren; Want wat daar een eeuw gelêe in is gezet, In naam van het recht en in naam van de wet. Dat mogen wij heusch wel eens eeren. Wanneer men dit wetsjubilé vergelijkt. Met iemand die ook honderd jaren bereikt. Dan wordt er verschillend gehuldigd; Geen vlaggen, geen feestgang, geen geurend bouquet. Geen machtig vertoon dat op touw wordt gezet. Toch woorden van lof zijn verschuldigd. Het menschje van honderd is niet meer paraat. Al is het, zoo kras. dan misschien nog in staat. Tot korten tijd doorvegeteeren; Het Burgerlijk Wetboek behield al zijn kracht En heeft ook na honderd jaar steeds nog de macht, Ons allen, met recht, te regeeren Het is met zijn tijd altijd mede gegaan, Dat heeft de verjongingsbehandeling gedaan, Wijs toegepast door zijn doktoren; Maar dat dit kon slagen, dat dient wel erkend. Was mooglijk alleen door het hecht fundament, Waarmee 't indertijd is geboren. Het Burgerlijk Wetboek is honderd jaar oud En sterk genoeg, dat het de functie behoudt. Het eens in ons landje gegeven; En als ik het hulde wil brengen is 't dit: Ons volk telt het onder zijn kostbaarst bezit, Het moge nog veel langer leven. T. GASUS. HAARLEM'S MUZIEKINSTITUUT^ Dir. NICO HOOGERWERF KINDER-ORKEST voor alle kinderen, die een of ander instrument bespelen. VOORBEREIDENDE KLASSE voor alle kinderen die GEEN instrument bespelen. Na eenigen studietijd volgt opneming in het kinder-orkest. inlicht, en aanmelding dagelijks WILHELM1NASTRAAT 51, TEL. 15691 (Adv Ingez. Med.j Lagerhuisdiscussies over liet accoord van München. Minister Inskip deelt mede, dat de Britsche garantie aan Tsjecho-Slowakije feitelijk reeds van kracht is. Vóór het debat over de buitenlandsche po litiek gisteren in het Britsche Lagerhuis ner- vat werd, heeft de arbeidersafgevaardigde Grenfell den eersten minister een vraag ge steld over het voortduren van de propagan da der Duitsche radiozenders, die ,de bedoeling heeft verdeeldheid tusschen Tsje chen en Slowaken te zaaien en de kansen op het herstellen van een Tsjecho Slowaakschen staat te bederven." Grenfell vroeg, of Cham berlain stappen zou ondernemen met net oog op de waarborgen van het accoord van München. Chamberlain antwoordde, dat de minister van buitenlandsche zaken stappen heeft ge daan om tot een officieel onderzoek te komen. Bij de voortzetting van het debat oefende Morrison critiek op Chamberlain, die. zooals hij zeide, als „smeekeling" met Hitler had ge sproken. Hij zeide o.a.: Men heeft nu alleen het woord der beide dictatoren, maar Hitier heeft bij vorige gelegenheden zijn woord vrij wel steeds gebroken. Het fascisme, aldus Morrison, acht het dwaas woord te houden, wanneer men een goede kans heeft zijn woord met voordeel te breken. De minister van verkeer. Burgin, zeide. dat Morrison niet de feiten beschouwde, maar een aanval deed op de buitenlandsche poli tiek der regeering. De „man in the streef zegt, dat wij ons geplaatst zagen tegenover den grootsten oorlog, dien de wereld ooit ge kend heeft, en hij heeft de scherpzinnige ver denking, dat d tijdens het weekeinde inge treden verandering het gevolg is van de daden van één man (applaus i. Sprekende over het bezoek aan Berchtes- gaden zeide Burgin, dat er onmiddellijk ge vaar van een gewapende bezetting van Tsjecho Slowakije bestond Het afwenden van dit onmiddellijke gevaar en het tot stand brengen van een verstandige bespreking was het eerste van de vele wonderen, die de minister president heeft gewrocht. Maxton van de Onafhankelijke Arbeiders partij bracht warme hulde aan Chamberlain voor zijn pogingen, den vrede te bewaren. De conservatief Amery drong aan op na tionale herbewapening en reorganisatie, als mede op nauwere samenwerking met de Vereenigde Staten. De conservatief McEwan zeide. dat een dei- meest hoopgevende teekenen was geweest, de hernieuwde wijding van den hoeksteen vande Europeesche vrijheid, de Fransch-Britsche betrekkmgen. De arbeidersafgevaardigde Wedgwood was j van meening. dat een vier-mogendhedenpact slechts een andere naam was voor het Duit sche rijk. I De tegelijk met Eden afgetreden onder- j staatssecretaris van buitenlandsche zaxen Cranbourne kwam terug op Chamberlain's verklaring van Vrijdag j.l., dat hij een' vrede j in eere had meegebracht. Wij allen, zeide hy, i zijn den minister-president dank verschul- I digd voor zijn onvermoeiden arbeid in dienst I van den vrede. Doch waar'is de eer? Het I schijnt mij een aanfluiting, het tot stand gekomen accoord zulk een edelen naam te I geven. Alexander, die het algemeen debat voor de arbeidersoppositie besloot, zeide dat thans de gelegenheid diende te worden aangegrepen om te werken aan den wederopbouw "van den (Volkenbond en het collectieve beginsel. Inskip antwoordde namens de regeering. Het woord is aan. Lord Baldwin: Het is een groote drogre den te beweren, zooals zoo- velen hebben gedaaneens moet ge toch vechten, vecht dan maar liever nu. Een oorlog is nooit onver mijdelijk: als de kansen 95 tegen 5 staan geloof ik aan de 5 pet. kans op behoud van den vrede. (Uit de rede van Chamberlain's voor ganger. gisteren in het Hoogerhuis ge houden). Naar aanleiding van een opmerking van Chur chill verklaarde de miinster, dat deze politiek van omsingeling van Duitschland er een is. die geen herstel voor het kwaad biedt. In antwoor dop de vraag of de Britsche garantie aan Tsjecho Slowakije reeds in wer king is. zeide Inskip. dat het Huis wel zal be grijpen, dat op normale wijze een formeel garantieverdrag moet worden opgesteld, zoo lang dit niet is geschied, kan technisch niet gezegd worden, dat de garantie reeds van kracht is. De Britsche regeering voélt rich echter tegenover Tsjecho Slowakije moreel verplicht, de garantie als reeds van kracht te beschouwen. Daarom zou de regeering zich ingeval van een niet-uitgelokten aanval op Tsjecho Slowakije zeker verplicht achten tot het doen van alle stappen, die in haar ver mogen zijn, om er voar te zorgen, dat de in tegriteit van Tsjecho Slowakije wordt ge handhaafd. Weer Britsche schepen getroffen. Bij bombardementen op Barcelona en Valencia. Veertien Savoya-vliegtuigen hebben Dins dag een bomaanval op Barcelona uitgevoerd en den waterkant bestookt. Twee Britsche schepen werden getroffen. De Gothic geraak te in brand. De Thorpebay werd aan den ste ven getroffen en geraakte eveneens in brand. Bovendien heeft een watervliegtuig Valen cia gebombardeerd. Een Brltsch schip werd getroffen. De kok werd ernstig gewond. Autobus door trein gegrepen. Elf dooden, KARLSRUHE. 4 October (D.N.B. Op een spoorwegoverweg bij Wiesloch is een volle autobus hedenavond door een goederenexpress gegrepen. Elf personen werden gedood, verschei- denen gewend. De nieuwe Duitsche grenzen. Moeilijkheden bij de besprekingen? BERLIJN, 5 Oct 'Reuter). Naar verluidt zijn er moeilijkheden gerezen bij de onderhandelingen over de af bakening van het Sudeten Duitsche gebied dat op 10 October aan Duitsch land moet zijn overgedragen. Laat nu Uw banden „aderiseeren" Gegarandeerd slip-vrij Amsterd. Vaart 322, Tel. 16773 (Adv Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Jubileum van dc Jansstraatvcreeniging 2 De gemeente Haarlem heeft een perecel aan de Ged. OudcgTacht gekocht. 7 BINNENLAND. De storm heeft groote schade aangericht in het land. 3 Te Dongen is een fabrieksschoorsteen on der het stormgeweld bezweken. 3 BUITENLAND. Lord Ferth en Graaf Ciano confereercn 1 Praag is Tsjechischer dan ooit. 1 De Fransche rcgcering zal een ambassa deur te Rome benoemen. 5 De Fransche Kamer heeft met groote meerderlu>jd haar vertrouwen in Dala- dier uitgesproken en de volmachtenwet goedgekeurd. 5 De Tsjechische minister-president Sirovy heeft een nieuw kabinet gevormd. 5 ARTIKELEN. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Max: Dagboek van een H. B. S.-er. 3 J. II. de Bois over de tentoonstelling van schilderijen door Maria E. van Regteren Altena. g J. B. Schuil over Heycrmans' „Uitkomst" 6 L. S.: Een ouderwetsch Bolgewas. 6 J. B. Schuil: Janus Tulp door den Ned. R.K. Volksbond. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1