Haarlem's Dagblad Mr. P. J. OUD liet Aftreden van Benesj. Schoolgeld. Vreeselijk familiedrama Groote Fascistische Raad vanavond bijeen. Pas op! OPERAKLAS BURGEMEESTER van RcttetdatH Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16961 Uitgave Loarens Coster. Maatschappij voor Courunt-Uitoaven en AJ«eni. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Aclmin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 6 October 193Ö Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f 3.55. losse uumrner» 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.13. Groeutje» rie rubriek. De president der Tsjecho-Slowaaksche republiek dr. Edward Benesj, die drie jaar geleden dr. Masaryk als staatshoofd opvolgde, heeft zich genoodzaakt geacht zijn ontslag te nemen om daarmee een vriendschappelijke verhouding met de aangrenzende staten en het bereiken van samenwerking door de Tsjechen met de Slowaken mogelijk te ma ken. Immers Italië steunt niet alleen de Hongaarsche maar ook de Slowaaksche eischen. En Benesj acht het, wat zeer begrij pelijk ist voor den verkleinden staat Tsjecho- Slowakije noodzakelijk in vriendschap met zijn machtige buren, de Duitschers te leven. „Mijn positie is zoozeer gewijzigd", zegt hij in zijn brief aan den premier Syrovy, „dat mijn aanblijven een hinderpaal zou kunnen zijn voor de aanpassing van ons land aan de nieuwe situatie." Men kan Benesj' afscheidsbrief, die in waar- digen toon is gesteld, niet lezen zonder eer bied te gevoelen voor dezen man, die volgens zijn overtuiging in het belang van zijn land 'zijn plicht heeft gedaan, die den ontzaglijken moreelen moed heeft gehad er onder pij nigende omstandigheden toe mede te werken, dat een Europeesche oorlog werd vermeden, die steeds zijn kalmte en voorname waar digheid heeft behouden terwijl de Duitsche pers en Hitier zelf hem in grove termen be jegenden, ja uitscholden en die thans heen gaatuit vaderlandsliefde. Benesj toont in zijn afscheidsbrief hoop voor de toekomst van zijn land. Hij zegt: „Onze nieuwe staat zal een meer homogene samenstelling krijgen. Er zullen geen redenen voor oneenigheid meer zijn tusschen ons en onze buren en ik hoop, dat de eenheid in de toekomst de grootste kracht van ons land zal zijn. Dat zal ons de moreele basis geven, die wij tot nu toe niet hebben bezeten. Wij zijn nog talrijk genoeg, om met vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Wij hebben een ramp vermeden en moeten ons hoofd niet verliezen, zelfs niet in dit uur van groote ellende. En wij hebben niet minder heldhaf tigheid getoond toen wij handelden als wij deden, als wij getoond zouden hebben wan neer wij ten strijde waren getrokken". Deze passages in Benesj' brief houden een erkenning in van het gebrek aan eenheid, dat Tsjecho-Slowakije een „moreelen grond slag'" zooals hij het onomwonden noemt-, deed missen. De gebeurtenissen hebben de juistheid van dit oordeel bewezen. Het is geen klein, geen bekrompen mensch die dit in het uur van zijn persoonlijke nederlaag naar voren brengt in het streven, zijn landgenoo- ten nieuwen moed te schenken in de thans dagende nieuwe staatseenheid. „Wij zijn nog talrijk genoeg", zegt Benesj. Inderdaad zal de nieuwe staat, naar te ver wachten is, ongeveer tien millioen inwoners tellen, twee millioen meer dan ons land. Het is te vroeg om zich een eenigszins helder beeld van de economische vooruitzichten te kunnen vormen. Uit den toon van Benesj' brief zou men geneigd zijn op te maken dat hij om trent de levenskansen van den nieuwen staat niet zwartgallig gestemd is. Natuurlijk was zijn bewind geheel georiën teerd op de protectie der Westersehe groote mogendheden. Uit zijn aftreden kan men op maken, dat zijn opvolger zich voornamelijk op Duitschland zal gaan verlaten. Benesj' korte- presidentschap en het einde daarvan zullen een belangrijke episodie in de geschiedenis blijven. Zijn houding in moeilijk heden, zooals maar zeer weinig menschen in dit leven beschoren zijn, in een dilemma zoo als schier geen enkel mensch ooit gesteld is, zal blijven gelden als voorbeeld van het ge drag van een man van grooten moed en ka rakter. R. P. De Haarlemsche gemeenteraad heeft giste ren, onder dwang van Den Haag, een paar wijzigingen in de schoolgeld-regeling van het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs ge bracht, die allesbehalve fraai zijn. Aan dit gevoelen werd dan ook door eenige sprekers uiting gegeven. Maar zooals een hunner, mr. Drilsma, opmerkte: de gemeente staat mach teloos. Het komt mij niettemin gewenscht voor om de aandacht van de ouders nog eens extra op deze zaak te vestigen, omdat men met dit onderwijs in Den Haag bij herhaling zoo wonderlijk omspringt en ons op den duur wellicht nog meer van dezen aard te wachten staat. Ditmaal heeft men twee nieuwe vindingen, die blijkbaar bezuiniging ten doel hebben, in toepassing gebracht. De eene is tamelijk onschuldig: als voor de tweede maal een klasse gedoubleerd moet worden, moeten de ouders van den betrokken leerling anderhalf maal het schoolgeld betalen. Ouders die in gevolge hun inkomen een hoogen aanslag in 1 het schoolgeld hebben zullen daarbij nooify meer behoeven te betalen dan den „kosten- den prijs" 400. Voor hen is het trouwens niet zoozeer bezwaarlijk, wel voor menschen die met moeite het schoolgeld opbrengen. Maar in de meeste gevallen zal een leerling met normale begaafdheid de school kunnen doorloopen zonder meer dan één klasse te doubleeren. Uitzonderingen zouden zich kun nen voordoen als zooiets niet het gevolg van luiheid maar van langdurige ziekte was. Men moet hopen dat in zoo'n geval zou kunnen vastgesteld worden dat de leerling den cursus niet heeft gevolgd en dus niet onder de rege ling valt. Zijn de nadeelen van deze nieuwe bepaling dus beperkt, anders is het met de tweede. Die stelt vast, dat te beginnen met den volgenden cursus (die in September 1939 aanvangt) gratis verstrekking van leermiddelen aan kinderen van on- en minvermogende ouders alleen mag geschieden als zij een gemiddeld cijfer van 7 halen. Tot dusver was dit cijfer 6. Ieder die M.O. of Gymnasiaal onderwijs heeft gehad en in dezen tijd van hoog-opge- dreven leerstof de ervaringen van zijn kinde ren bij dit onderwijs meemaakt weet, dat een gemiddelde van 7 een ontzaglijk zware eisch is, vooral in de hoogere klassen waar het over 14 of 15 vakken behaald zou moeten worden. Het is maar een kleine minderheid die dit bereikt. Bovendien weten wij allemaal dat dergelijke boUeboozen-op-school lang niet altijd degenen zijn, die later in de maat schappij het best slagen. En het aantal leer lingen op de Haarlemsche scholen, dat gratis leermiddelen krijgt, is groot. Het is klein op het Gymnasium en sterk uiteenloopend op de vier H.B.S.'en; het totaal van alle scholen is mij niet nauwkeurig bekend, maar in elk ge val overtreft het verre de honderd. Dat zijn dus leerlingen die nu gemiddeld een 6 ha len of overtreffen, en die van September 1939 af een gemiddelde 7 zouden moeten bereiken. In vele gevallen zullen de ouders de aan schaffing van leermiddelen, die in de ver scheidene tientallen guldens per leerling loopt, niet kunnen bekostigen en dus van de school voor hun kind of kinderen moe ten afzien. Bestaande fondsen zijn te beperkt om in dezen komenden nood te voorzien. Ik vind dit treurig en ik vind het een stap ach teruit. Als leerlingen een gemiddelde 6 kun nen behalen geeft dat zeker voldoende blijk van hun geschiktheid voor het volgen van M. O. of Gymnasiaal Onderwijs. Zij zullen nu in de toekomst voor het grootste deel gevaar loopen uit te vallen omdat hun ouders finan- ciëel buiten staat zijn <le leermiddelen te be talen. Dat is geen rechtvaardig criterium. De genen die geschikt zijn voor een maatschap pelijke taak die hersenwerk vereischt, dat zijn fundeering moet hebben in een M.O.- of Gymnasiale opleiding moeten de kans daartoe krijgen afgezien van den meerderen of min deren welstand van hun ouders. Dat is niet alleen hun belang maar een volksbelang; het is voor de natie van beteekenis dat zij over een zoo ruim mogelijk contingent beschikt waaruit zij de krachten kan betrekken, wier taak het verrichten van hoofdarbeid zal zijn. Daarom signaleer ik maatregelen als deze met nadruk. Er zijn meer grieven ontstaan tegen toestanden bij het M.O. en Gymnasiaal Onderwijs. De opdrijving van de leerstof vindt tallooze tegenstanders bij rectoren, directeu ren en leeraren en is in hun organisaties een steeds weerkeerend onderwerp van bespre king. Maar Den Haag, dat zou moeten her vormen, doet er niets aan. De salarisregeling van de leeraren, die op aantallen lesuren ge baseerd is en hun min of meer tot „stukwer kers" heeft gemaakt, brengt allerlei nadeelen mee, die hier deels al eerder besproken zijn. Te groote klassen vormen een ander nieuw bezwaar. En nu krijgen we deze ongelukkige vondst weer, die het aantal leerlingen zal verminderen maar bovendien een onrecht vaardigheid invoeren, die ieder objectief- oordeelend mensch als zoodanig erkennen zal. De belangen van het onderwijs worden met al deze dingen te zeer geschaad. R. P. Dc volmachten voor Daladier. Ook door den Senaat goedgekeurd. De Franselie Senaat heeft de volmach ten voor de regeering goedgekeurd met 286 stemmen tegen 4. Te half vijf gistermiddag las Chau- temps het decreet van de sluiting der zitting voor Man doodt zijn vrouw en pleegt zelfmoord. Zoon levensgevaarlijk gewond BORKEL EN SCHAFT, 6 Oct. In den afgeloopen nacht heeft zich te Borkel en Schaft, gemeente Valkens- waard, een vreeselijk familiedrama af gespeeld. Om vier kwamen twee kinderen van den landbouwer Govers hevig ontdaan bij hun buurman Verdonk, wien zij mededeelden, dat er bij hen thuis geschoten was. Laatstgenoem de ging onmiddellijk met de kinderen mee. Tot zijn ontzetting vond hij zijn buurman dood in de keuken op den drempel van de buitendeur. Govers had een schotwoud in het voorhoofd. In de aangrenzende slaapkamer ontdekte hij het lijk van de 48-jarige vrouw, terwijl de zestienjarige zoon Nico met ernstige verwondingen in zijn slaapkamer, wel ke aan die van de ouders grenst, werd gevonden. Men waarschuwde onmiddellijk dokter Hoyinc van Papendrecht uit Bergeyck, die kort hierop ter plaatse was. Hij moest bij den man en de vrouw den dood constateeren. De jongen ver keert in stervenden toestand. Over de aanleiding tot dit drama tast men volkomen in het duister. Men vermoedt, dat de man in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft gehandeld. Het schijnt, dat hij eerst zijn vrouw heeft vermoord. Zij werd gevonden met een gapende wonde in het voorhoofd, welke haar met een hamer of bijl is toegebracht. De zoon is door revolverschoten gewond. In de keuken heeft de man met dit wapen een einde aan zijn leven gemaakt. Het onderzoek is in vollen gang. Vanochtend om acht uur arriveerden de substituut-officier van justitie, mr. Dubois en de wachtmeester der Koninklijke Marechaussee te Valkenswaard. De Sudetengebieden met meer dan 51 pCt. Duitsche bevolking. Bezetting zal voor 10 October geschieden. Naar te Londen v ex-luidt heeft de internationale commissie te Berlijn heden het Duitsche verzoek ingewilligd, dat vóór 10 October de gebieden in Tsjecho-Slowakije met een voorname lijk Duitsche bevolking bezet zullen worden. Dit zijn de gebieden waar de Duitschers meer dan 51 pet. van de be volking uitmaken. Bezetting der vierde zone begonnen. BERLIJN, 6 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Duit sche troepen onder bevel van generaal Von Rundstedt zijn vanochtend te acht uur de vroegere Duitsch-Tsjecho Slo waaksche grens in Opper-Silezië tus schen Landec en Leobschiitz gepasseerd en begonnefi met de bezetting van de vierde zone". Drie punten op de agenda. ROME. 6 Oct. (Stefani-A.N.P.). De groote fascistische raad zal vanavond om tien uur in het Venetiaansch paleis onder voorzitterschap van den Duce bijeenkomen. De volgende punten staan op de agenda: Het rassenvraagstuk, de politieke toe stand, de Kamer der Fascia en der corporaties. Autostuurbeluste vrinden, Snelle ridders van 't volant. Gij kunt me vervelend vinden Om wat hier gaat volgen, want Ik zal zeker niet weerleggen, Dat ik eerder menig keer, Reeds mocht zeggen, wat 'k ga zeggen, Maar daar gaat ie toch maar weer. Zie de herfst is weer gekomen, (Goed, nou goed, dat wist u al. Maar die aanloop moest genomen, Voor de kern van het geval) In den herfst vallen de blaren, (Hadt u dat al meer gehoord? Ik verzoek u te bedaren. Laat me even aan het woord) In den herfst valt ook vaak regen (Ja, ook dat was u bekend Waarlijk, dat spreek ik niet tegen, Gun me nou toch een moment) Hier zit ik en kan niet anders. Als ik wensch, mijn plicht te doen. Ter bevordring van elkanders Veiligheid in 't herfstseizoen Op de mooie asfaltstraten. Buiten en ook in de stad. Zit het u in hooge mate Glad, en nu soms al te glad. Het wel erg plezierig rijden. Op zoo'n gladde asfaltbaan, Kan zoo makkelijk in glijden. Onplezierig overgaan. Laat het u gezegd zijn, allen, (En als u niet telkens maar M' in de rede was gevallen. Was ik er al lang mee klaar) Vrienden in uw duizendtallen, Hoedt u voor het slipgevaar! HAARLEM'S MUZIEKINSTITUUT Dir.: NICO HOOGERWERF. Voor Dames en Heeren met goede stem, onder leiding van JULES MOES. - Tevens goedkoope gelegenheid geboden voor SOLO- ZANG. - Aanmelding 9 WILHELMINASTR. 51 - TEL. 15691 (Adv. Ingez Med.) De storm heeft m het etablissement van de Zweminrichting en Reddingsbrigade in Zwanenburg bij Halfweg zware schade aangericht. Men ziet op deze foto hoe of één zijde van de inrichting geheel vernield is. Een gedeelte van de hokjes drijft zelfs in het water J De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen is de publicatie te verwachten van het Koninklijk Besluit, waarbij Mr. P. 1 Oud, oud minister van financiën, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, met ingang van 15 October a.s., is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De nieuwbenoemde burgemeester van Rot terdam is 5 December 1886 te Purmerend ge boren. Hij deed in 1904 eindexamen H. B. S. 5- jarige cursus en werd in 1907 candidaat- notaris en in 1909 surnumerair der registra tie en domeinen. In 1917 werd hjj aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap. In de laatste twintig jaar heeft mr. Oud in het Nederlandsche politieke leven een be langrijke rol vervuld. Van zijn verkiezing in 1917 tot zijn benoeming als minister van financiën in het kabinet Colijn 1933, is hij ononderbroken lid der Tweede Kamer ge weest. Hij is lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnïg-Democratischen bond, waarvan hij secretaris-penningmeester is geweest. Hij was redacteur van de vrijzinnig-democratische organen ..De Opbouw" en „De Vrijzinnig- Democraat". In de Tweede Kamer is hij sinds het optreden van het tegenwoordige kabinet leider van de Vrijzinnig-democratische fractie. Als minister van financiën heeft mr. Oud voor de zeer zware taak gestaan de crisis- financiën te saneeren en de begrooting zoo goed mogelijk sluitend te maken. Mr. Oud is commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. Oud bedankt als lid der Tweede Kamer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den nieuwbenoemden burgemeester van Rotterdam als lid der Tweede Kamer te be danken. Hij zal dan worden opgevolgd door mr. K. Bijlsma, notaris te Franeker. lid van het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond. Het woord is aan. Shakespeare: Het geluk is een parfum: wij kunnen het niet over een ander uitstorten zonder dat er eenige druppels op onszelf vallen. Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken De bemiddeling om tot herstel te komen. Het is onzen lezers bekend, dat de on eenigheid die zich onder de Haarlemsche miadenstandsvereenigingen heeft voorgedaan ter gelegenheid van de verkiezing voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, geleid heeft tot een breuk in de Middenstandscen trale voor Haarlem en omstreken De Haar lemsche Handelsvereeniging heeft toen de centrale verlaten, zoodat deze bleef bestaan uit de R.K. en de Christelijke Middenstands- vereenigingen. Ook hebben wij medegedeeld, dat een com missie uit het college van B. en W. van Haar lem (de heeren W. J. B. van Liemt en M. A. Reinalda) pogingen in het werk stelde een vorm te vinden om de eenheid in de Midden standscentrale te herstellen. Omdat in langen tijd niets over deze po ging van het gemeente bestuur vernomen is, hebben wij geïnformeerd hoe deze zaak staat. Ons werd verzekerd dat de corres pondentie nog gaande is, maar dat vermoe delijk binnen eenige weken een beslissing zal vallen die vermoedelijk tot herstel der een heid zal leiden. Woningen voor be ter-gesitueerden Het complex villa's in het Haarlemmerhout- park. Eenigen tijd geleden wezen wij op het te kort aan woningen voor beter-gesitueerden te Haarlem, in verband o.a. met het feit, dat van de groep woningen met huren van 800 gulden en hooger zeer weinig perceelen ledig staan. Ook deelden wij bijzonderheden mecle, over den bouw van 51 villa's in het Haarlemmer houtpark waarvan de huren varieeren van f 800 tot f 1000 per jaar. De bouw van deze woningen maakt goede vorderingen. In eenige huizen is de schilder al bezig, zoodat die over enkele weken wel bewoners kunnen verwachten. Het gaat met de verhuring dezer woningen naar ons verzekerd werd, naar wensch. IIocwcl nog geen der huizen klaar is, en de eigenlijke cam pagne om tot verhuur te komen nog moet beginnen, zijn reeds 12 per ceelen verhuurd. UITSTEL DER GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN IN BELGIë. De Belgische senaat heeft het ontwerp om de gemeenteraadsverkiezingen uit te stellen tot 16 October aangenomen. Üsv'e kost gaat voor de baat uit. Zelden of nooit is de kost zoo gering en de baat zoo groot als bij het plaatsen van een Groentje in Haarlem's Dagblad. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bouw van woningen voor beter gesitueer den te Haarlem. 1 De bemiddeling 0111 de eenheid in de Mid denstandscentrale te Haarlem te her stellen. 1 Dc Firma Beyncs bestaat 1 November a.s. 100 jaar. 13 BINNENLAND. Mr. P. J. Oud wordt burgemeester van Rot terdam. 1 lr. Louwes keert zich tegen de critiek op de regeeringsmaatrcgcien. 3 Te Waddinxveen is een veldwachter in het jachtveld neergeschoten. 3 Door den uitvoer van zware varkens is onze vleeschvoorziening niet in gevaar ge bracht. 3 BUITENLAND. De president der Tsjecho Slowaaksche republiek dr. Benesj is afgetreden. 5 Sir John Simon heeft in het Lagerhuis verklaart, dat de overeenkomst van Mün- chen geen exclusief „vïermogendheden- pact" is. 5 Mussolini schijnt als „gebaar" tegenover Engeland 10.000 Italiaansche vrijwilli gers uit Spanje te willen terugtrekken. 5 SPORT. Ook de derde partij tusschen Raichenbach- Keller is remise geworden. 2 ARTIKELEN. R. P.: Schoolgeld. j Voor de Vrouw. g J. B. Schuil over Charlotte Kohier in „Ro meo en Julia". 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1