HAGEMAN De wilde Zwanen POXDERDA G 6 OCTOBER 193.8 HXAREEM'S DAGBCAD Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het winterprogramma van de afdeelim Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is als volgt samengesteld. Film. 16 October: Spaansche aarde. 30 Oct. Emile Zola. 13 Nov. Pygmalion. 11 Dec. Grazige weiden. 8 Jan. Balboekje. 5 Febr. De groote illusie. 5 Maart De goede aarde. De voorstellingen vinden plaats in het Frans Hals Theater. Lezingen. 27 Nov. Dr. Garmt Stuiveling: Multatuli. 23 Jan. Prof. Bonger. 19 Febr. Dr M. L. Frank: „Beginselen der wijsbegeerte". Clubs. Het volksdansen zal in afdeelingen worden beoefend. Getracht zal worden een clubje te vormen om Multatuli's werken te behandelen. Lcsse cursussen en bijeenkomsten: 14 Dec. Smalfilmavond „De witte hel van Piz Palu". 13 Febr. Smalfilm over Zwitserland. 27 Febr. Cursus van Dr. W. Banning. In Maart wordt waarschijnlijk nog een cursus georganiseerd door de „Hooge Veluwe". Serie cursussen. De heer H. W. v. Ray houdt een cursus over „De aarde als planeet". De heer N. J. v. Essen houdt een lezing over: Plantengeologie en cultuur van siergewassen. Prof. mr. G. v. d. Berg zal spreken over: „Weer en weervoorspellingen". De heer B. W. Scha per houdt een cursus over: „Het minderheden vraagstuk", op Maandag 17, 24 en 31 Octo ber a.s. Over het onderwerp .Het leven van de vrouw vroeger en nu", wordt een cursus-serie voor vrouwen gehouden. Deze wordt geleid door mevr. A. v. d. Goes van Naters. Over de revolutie 1'8481870'71 wordt onder leiding van Drs. H. Bovenkerk op Maandag 14. 21 en 28 Nov. een cursus gehouden. Tochten weekends. 56 Nov. Schoonmaak weekend. 34 Dec. St. Nicolaas weekend Paaschduin. 24-2526 Dec. Centrale Kerst kampen „Ons Honk" en „Paaschduin". 1415 Jan. Gecost. Volksdansbal. 45 Febr. Cultu reel weekend „Paaschduin". 2526 Maart weekend „De Vonk" te Noord wijk. 1516 April Ouderen weekend te Paaschduin. 2930 April Wandelweekend. Excursies. 23 Oct. Kol. Museum te Amster dam. 29 Oct. Sterrewacht te Halfweg. 20 Nov. Kunstijsbaan te Amsterdam. 18 Dec. Frans Halsmuseum. 8. Jan. Kunstijsbaan Amsterdam Febr. Papierfabrieken Velsen. 12 Mrt. Hei mans Diorama te Amsterdam. Maart Kunst ijsbaan Amsterdam. 30 April Naar het Volke- renmuseum te Leiden. Scholenwerk. Het instituut zal tevens de Arbeiders Avondschool en Plaatselijke Kader- school organise eren. (Adv. IngezMed.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 7 OCt. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen 9.20 Pauze 10.05 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Radio P. T. T. Nord pl.m. 2.45 Droitwich 3.05 Parijs Radio pl.m. 3.35 Keulen 5.20 Ned. Brussel 5.50 Fransch Brussel 6.20 Keulen 9.50 London Regional 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 7.20 Droit wich 8.20 Diversen of gramofoonmuziek 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Gevarieerd programma. 1. Naval March, H.M. Grenadiers Guards 2. Communityland, Edna Cecil 3. Destiny, Edith Lorand 4. The right comebody to love, Miss Joy. 4. The will mich nicht verlieben. E. Bauschke 6. Madonna Brunna. Eldorados Tango Band 7. Die goede oude tijd, Kovacs Lajos 8. Een vroolijke boel, Groot Orkest. 9. Das ganze Leben 1st ein Roman, E. Bauschke. 10. Military March, H.M. Grenadiers Guards. 11. At the codfish ball, Miss Joy. 12. Musical Comedy. Edna Cecil 13. Traumwalzer, Edith Lorand 14. Quatro besos, Eldorado's Tang Band 15. Lucia di Lammermoor, Clara Clairbert 16. Piano Medley of Strauss Waltzes, Ch. Kunz 8.0012.00 Diversen. VOLKSUNIVERSITEITSCURSUS UITGESTELD. Ook de cursus van Gerard J. Pilger over „China langs onbekende wegen" is tengevol ge van het geringe aantal aangiften uitge steld. De aanvangsdatum is nu bepaald op Woensdag 12 October. Het bestuur hoopt dat het verhelderd uitzicht der tijden de volks- universiteits-vrienden op zal wekken deze en andere leergangen te gaan bijwonen. Het is immers niet aan te nemen, dat de spanning van de vorige week de Haarlemmers onver schillig heeft gemaakt en het Volksuniversi- teitswerk van de eerstvolgende maanden zal bemoeilijken om niet te zeggen onmogelijk zal maken? Men raadplege nog eens de program ma's met de mooie cursussen als van Dr. J. D. Bierens de Haan over „Het idealisme gehand haafd", Dr. Peter van Anrooy over „Het Ne- derlandsche Lied" en Garmt Stuiveling, Mo derne Nederlandsche Letterkunde. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voel of oog 200, beide leden van een duim f 100; één lid van een duim /'50; alle leden van een wijsvinger f 60; eén of twee leden van een wijsvinger ƒ25; aile leden van een anderen vinger ƒ15; éen of twee leden van een anderen vinger '"5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel- breuk 15: polsbreuk ƒ15 Alles indien her gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad bestaal nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Een helderziende. Dr. P. E. U. Waki uit Amsterdam, die zich noemt para-psycholoog en wetenschappelijk helderziende, trad Woensdagavond op in de groote Gem. Concertzaal voor een vrij groot aantal belangstellenden, dat echter lang niet groot genoeg was om de zaal geheel te vullen. Aan de opgewektheid van dr. Waki deed dit echter niet af, al liet hij in zijn inleidend woord uitkomen, dat hij een grooter audito rium had verwacht. Dr. Waki had aangekondigd, dat hij uit iemands geboortedatum zijn levensloop, ka rakter, toekomst kan berekenen en na de pauze en ook al onmiddellijk vóór de pauze was de avond aan dit onderdeel van het programma gewijd. De animo uit het publiek, zich door middel van de cijfers van geboor tedag, -maand en -jaar en „de empirische sleutelwaarden der ecliptica-getallen" het een en ander te laten vertellen uit verleden, heden en toekomst en van het karakter van dein) betrokkene (die niet aanwezig behoefde te zijn) te laten vertellen, nam toe naarmate de tijd verstreek. En zeker had dr. Waki nog eenige uren kunnen doorgaan, als hij alle be langstellenden had willen bevredigen. Volgens de eigen mededeelingen van de „behandelde" personen en ook van aanwezi gen die hen kenden klopten veelal de mede deelingen van dr. Waki met hun kennis van zichzelf en hun ervaringen uit het leven. Ook waagde dr. Waki zich nu en dan aan voor spellingen en knoopte daaraan dan goeden raad voor de toekomst vast. Vóór de pauze had de para-psycholoog op een prettige, boeiende en nu en dan humoris tische wijze het een en ander verteld met be trekking tot de verschillende onderdeelen der para-wijsbegeerte, die ons den mensch kun nen leeren kennen. In de eerste plaats de gelaatskunde (waar bij o.m. Mussolini en Krishnamurti als typen werden genomen), verder de leer der lijnen van de hand en die van den schedelbouw, de graphologie en de oogdiagnostiek. Deze laat ste wetenschap kan volgens dr. Waki ziekten lezen uit veranderingen en bepaalde ver schijnselen in het oog en vindt in Duitschland reeds practische toepassing, in ons land nog slechts zeer sporadisch. Zooals gezegd: de belangstelling der aan wezigen van de door dr. Waki behandelde onderwerpen was zeer groot en hij zeide dan ook toe, spoedig in Haarlem te zullen terug- keeren en dan den avond dadelijk te zullen beginnen met karakter-analyses. LUCHTBESCHERMING Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming heeft tot de besturen van bouwvereeni- gingen, speeltuin-, sport- en andere vereeni- gingen een circulaire gericht, waaraan we het volgende ontleenen: .Het is bekend, dat de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming voor het Amsterdamsche- en Slachthuiskwartier een z.g. vakcomité heeft opgericht, dat tot taak heeft, onder toezicht van de overheid en met middelen, verstrekt door de overheid, beschermingsploegen samen te stellen, bescherming in den ruimsten zin. De geschiedenis der laatste weken heeft wel doen zien, dat op het terrein der luchtbescher ming niets georganiseerd was, om met eenige „DUET" Harmonisch in ieder opzicht, dit geheel nieuwe Erres radiotoestel, en toch niet hoog in prijs. „Duet" zal den meest verwenden radio luisteraar voldoening geven, zowel wat selectiviteit en ge luidsweergave als het fraaie uiterlijk betreft. Kom het eens bij ons bekijken en beluisteren. H;l-UtLüH3 worden geleverd, ook in huurkoop, door: Ged. Oude Gracht 52 (Adv. Ingez. Med.) kans op het minst mogelijke resultaat te wor den toegepast; het is zeer begrijpelijk, dat bij vele bewoners een gevoel van ongerustheid is ontstaan. Dit is een verkeerde toestand, die veranderen moet. Het vakcomité heeft daarom gemeend in de eerste plaats die personen tot het bijwonen van een vergadering uit te noodigen, die uit den aard van hun positie in het vereenigings- leven een bepaalde functie vervullen en daar door in staat zijn een contact met de bewoners van bovengenoemde kwartieren tot stand te brengen, wat er toe kan leiden, dat het comité binnen den kortst mogelijken tijd de organisa tie van onderscheidene hulpdiensten ter hand kan nemen. Deze vergadering zal worden ge houden op Dinsdagavond 11 October in het gebouw van den Speeltuin „Het Oosterkwar tier" aan de Zomervaart." Begrooting Provinciale Zieken huizen. Ged. Staten bieden aan de Prov. Staten ter vaststelling aan de begrooting voor 1939 der drie Provinciale Ziekenhuizen. De raming der exploitatierekening over dat jaar bedraagt f 1.479.391.16. In 1938 werd toegestaan f 1.475.601.54. Wat de begrooting voor het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort betreft wordt o.a. opgemerkt: De voor 1939 geraamde lasten wijken slechts in zeer geringe mate af van de werkelijke las ten over het jaar 1937. Enkele posten, die in hoofdzaak uit salarissen bestaan, konden welis waar iets lager worden geraamd als gevolg van het afloopen per 1 Maart 1939 van de tijdelijke toelagen, welke werden toegekend bij de op 1 Maart 1936 in werking getreden salarisherzie ning. doch de hieruit voortspruitende verlaging wordt vrijwel geheel teniet gedaan door de prijsstijging, die verschillende grondstoffen en materialen en zeer in het bijzonder de steen kolen hebben ondergaan. Ten aanzien van de voor 1939 geraamde ba ten kan worden opgemerkt, dat de ontvang sten aan verpleeggelden van patiënten, opge nomen in de le en 2e klasse, met het oog op de huidige bezetting dezer klassen, iets hooger zijn geraamd dan de ontvangsten over 1937 heb ben bedragen. De voor het jaar 1938 verwachte meerdere opname van patiënten in de 2e klasse is echter uitgebleven, zoodat de aanzienlijk hoogere raming van dat jaar voor 1939 niet kan worden gehandhaafd. De mindere ontvang sten aan verpleeggelden der 3e klasse A. sprui ten voort uit de per 1 Januari 1938 ingegane verlaging van het verplegingstarief en uit het kleinere aantal patiënten, dat in deze klasse wordt veprleegd. De bijdrage van de Provincie in de kosten van verpleging is gesplitst in twee bedragen, in verband met een gewijzigde verdeeling der pen sioenlasten van het Ziekenhuis. In deze begroo ting is voorts een nieuwe post opgenomen voor eventueele maatregelen ter zake van luchtbe scherming (art. 24d.) De kostende prijs der verpleging in de 3e klasse, die over 1937 f 856.36 bedroeg, kan op grond van de eindcijfers dezer begrooting en met uitschakeling van de oude pensioenlasten, voor het jaar 1939 worden berekend op f 821 per patiënt per jaar. De bijdrage aan de eigen pensioenfondsen, die voorheen steeds in één bedrag in de be grooting werd opgenomen, is voor 1939 voor de eerste maal gesplitst in: a. „bijdrage in de eigen pensioenfondsen" ad f 49.000 en b. „premie eigen pensioenfondsen" ad f 16.000. Door deze splitsing in oude pensioenlasten en premieën, die in direct verband staan tot de geleverde arbeidsprestatie der nog in dienst zijnde ambtenaren, wordt een zuiverder beeld van de exploitatiekosten van het Ziekenhuis verkregen. De raming der bijdrage van de provincie in de kosten van verpleging van on- en minver mogende patiënten bedraagt f 205.000: de bij drage in de eigen pensioenfondsen f 49.000; in 1938 werd hiervoor toegestaan f 245.000; de baten over 1937 bedroegen f 221.615.81. Duinenbosch te Bakkum. De raming der bijdrage in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende patiënten bedraagt f 225.739; in de eigen pensioenfond- Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogcn Elize zag de kerken steeds dichter bij komen. Maar toen ver anderden deze plotseling in een vloot van schepen, met witte zeilen, die onder hen door voer. Zij keek ingespannen naar be neden, maar zag alleen nog maar een nevel, die over het water trok. Aan afwisseling had zy geen gebrek, ook al was het gezichtsbedrog. Eindelijk, eindelijk zag Elize werkelijk het land, waarheen zij vlogen. Ingespannen tuurde zij naar beneden. En achtereenvolgens onderscheidde zij blauwe bergen, cederbosschen, steden en trotsche kasteelen. Haar broers hadden inderdaad gelijk gehad, toen zij dit een heerlijk land noemden. Maarhet vaderland was toch nog mooier! sen f 13.679. In 1938 werd toegestaan f 280.149; de baten over 1937 bedroegen f 246.628.37. De raming der exploitatie-rekening voor 1939 sluit met een eindcijfer van f 938.320; in 1938 werd toegestaan f 959.624. Er wordt voor 1939 een verdere daling der exploitatiekosten ver wacht van ruim f 16.000. De toeneming van het aantal patiënten heeft tot de verlaging van den kostprijs bijgedragen. Of deze factor zich ook in de toekomst nog zal blijven doen gelden, kan vooralsnog niet met voldoende zekerheid worden gezegd. In het eerste halfjaar van 1938 was het aantal patiënten zóó toegenomen, dat nagenoeg alle plaatsen in de oudere paviljoens waren bezet. Het aantal verpleegden is daarom voor 1939 iets hooger gesteld, nl. 875.' hetwelk 20 meer bedraagt dan in 1937 gemiddeld werd verpleegd. Kan het totaal der lasten voor 1939 ruim f 16.000 lager worden geraamd, dan het in 1937 werkelijk heeft bedragen, daar staat tegenover, dat de baten (zonder de bijdrage van de Pro vincie) vermoedelijk ongeveer f 9000 bij die van 1937 ten achter zullen blijven ondanks de toeneming van het aantal patiënten. Dit is hier door te verklaren, dat, terwijl in 1937 het ge meentelijk aandeel in de verpleegkosten nog f 700 bedroeg, dit aandeel met ingang van 1 Januari 1938 is verlaagd tot f 675. Deze ver laging beteekent voor 1939 een vermindering in ontvangsten van ruim f 21.000. Dientenge volge wordt het gunstig verschil gereduceerd tot ongeveer f 7.000. met welk bedrag de bij drage van de Provincie lager is geraamd. De verpleegkosten per patiënt per jaar be dragen f 936 tegen f 993,09 als werkelijke kos ten in 1937. Ook in deze begrooting is een nieuwe post opgenomen voor eventueele maat regelen, te treffen voor luchtbescherming (ar tikel 24d). Mcdemblik. De raming der bijdrage in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende patiënten bedraagt f 68.871. In 1938 werd toegestaan f 80.599; de baten over 1937 bedroegen f 67,154.01. De raming der exploitatierekening voor 1939 sluit met een eindcijfer van f 275.596. In 1938 werd toege staan f 284.557. Het eindcijfer van de begrooting voor 1939 kon f 3.282.56 lager worden geraamd, dan de werkelijke uitgaven in 1937 hebben bedragen. Ook ten opzichte van het eindcijfer van de begrooting voor 1938 vertoont deze begrooting een vermindering, nl. van f 8.961. Het totale bedrag aan salarissen en pensioe nen wordt voor 1939 geraamd op f 195.596. De werkelijke uitgaven in 1937 voor salarissen en pensioenen waren f 204.723.56. Deze lagere ra ming van salarissen en pensioenen is in de eerste plaats het gevolg van de vermindering van de garantietoelagen, welke op 1 Maart 1939 geheel afloopen. Wat de uitgaven buiten de salarissen en pen sioenen betreft, deze zijn geraamd op f 80.000, tegen de werkelijke uitgaven van f 74.155 in 1937. Deze hoogere raming van f 5.845 wordt voornamelijk veroorzaakt door de stijgende goederenprijzen. Bovendien is rekening gehou den met een toename van het aantal patiënten in de gezinsverpleging. Daar waarschijnlijk voor de luchtbescherming in 1939 uitgaven moeten worden gedaan, die thans nog niet zijn te ramen, is deze post op de begrooting pro memorie opgenomen. Het gemiddeld aantal patiënten is geraamd op 287. De verpleegkosten per patiënt per jaar wor den geraamd op f 916, terwijl deze kosten in 1937 f 938.73 hebben bedragen. MUZIEK VEREENIGING „EXCELSIOR" De Arbeiders Muziekvereeniging „Excelsior" (onderafdeeling van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afdeeling Haar lem) organiseert z.g. „bonte avonden" in het gebouw „St. Bavo" op Zaterdag 8 en Zaterdag 15 October, waarvoor aardige programma's zijn samengesteld. IMiEZCNCIN STUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Brokkcnliuis roept Uw hulp ïu. In de eerste plaats een woord van dank voor alles wat ontvangen werd. Het was heel veel deze keer, en Vrijdag' kunnen we weer een paar gezinnen helpen met kleeren, kopjes, aardewerk, kindergoed enz. Een onbekend ge bleven persoon stuurde 5 gulden en die gaan we besteden aan onzen eertsen kachelinkoop. Er zijn al 22 kachels noodig; waar halen we ze vandaan en wie helpt er ons mee? Heerencostuums worden ook gevraagd. We verzoeken nog om een kinderwagen en een paar wiegen. Onze laatste twee gaan deze en volgende week naar twee keurige menschen Een dame overtrok ze eerst geheel met een fleurig cretonnetje. Deze week ontvingen we veel bezoek, dat het Brokkenhuis kwamen bekijken In dit opzicht gaat het werk vooruit; er zijn dames die belangeloos wol cadeau geven en anderen die er belangeloos truitjes en broekjes van breien. Onder deze laatsten zijn er, die zelfs wel eens in het Brokkenhuis geholpen wor den, en die zoo hun erkentelijkheid bewijzen. Laat ik verder kort zijn, maar u allen nog opwekken om' de kasten na te zien en het een en ander te sturen. Alles is welkom, we ver maken en veranderen en doen het graag. We hebben plannen vuur een groote naaikamer, waar iedereen kan komen nelpen naaien. Met dank voor de verleende ruimte, en hopende, dat iedereen nog meer meehelpt en propaganda voor ons maakt. S. R. B. Lang vóór de zon dien dag onderging zaten Elize en de elt zwanen voor een diep hol in een berg, die met groene slinger planten was begroeid. Het groen leek net een tapijt. Haar jongste broer bracht Elize naar baar slaapvertrek, toen het t(jd werd om te gaan slapen. „We zullen eens zien, wat jij vannacht droomt." Met die woorden liet hij haar alleen. (Wordt vervolgd). De speelplaats van School 44. Vele ouders, omwonenden en andere belang hebbenden vragen zich af, hoe het mogelijk is dat er nog steeds geen verbetering komt in den slechten toestand van het speelterrein der nieuwe openbare school aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat. Reeds nu, door het slechte weer der laatste dagen, is de toestand onhoudbaar. Wat moet het worden als de winter zich werkelijk doet gelden? Is daar nu niet spoedig verbetering in te brengen? Een betegelde speelruimte, afge sloten door een hek. vindt men, indien de ruimte aanwezig is. bij elke school, zoowel bij zondere als openbare. Wij vragen ons af. hoe lang zal het nog duren voor school 44 zoo'n speelruimte krijgt? EENIGE OUDERS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6