DONDE EDA'G 6 OCTOBER 193S HAAREEM'S DAGBEAD IT HALFWEG Stormaanval op het Zwembad te Halfweg. Het Zuidelijk deel totaal verwoest. De krachtige storm van de laatste dagen heeft ook te Zwanenburg bij Halfweg zijn ver nielend werk verricht. Het zwembad van Halfwegsche zwemver- eeniging en Reddingsbrigade, dat onbeschut ligt in de Haarlemmermeer heeft geen weer stand kunnen bieden aan de hevige rukwin den, die onophoudelijk de schutting aan de Zuidzijde beukten. In den afgeloopen nacht werden 16 hokjes door den wind opgenomen en de schutting, die hieraan verbonden is, moest den strijd opgeven. Met een enormen slag kwam een groot ge deelte van het 50 meter lange gevaarte op het ruim 2 meter breede beton terecht. Vlak bij het instructiebad werden de hokjes echter in het water van genoemd bad geworpen. De ijzeren pennen werden uit den grond gerukt en vier hokjes lagen omgekeerd in het zwem bassin te drijven. De bloembakken, die op de schutting aan gebracht waren, werden vernield en de zui delijke helft van het bad ligt nü geheel be zaaid met verplinterde planken. Hedenmorgen was het voltallige bestuur van de H.Z. en R. in het zwembad aanwezig om de aangerichte schade op te nemen. ..Wij taxeeren", zoo vertelde de heer Dijkstra, penningmeester van de H.Z. en R., ons, „de schade op pl.m. 500. Het is jammer, dat ons deze ramp nu juist na dit slechte zwemsei- zoen moest overkomen". Bij een rondgang door het zwembad kwam men nog tot de ontdekking, dat enkele platen eterniet 25 meter door den wind meegenomen waren en dat deze aan de Noordelijke zijde met geweld tegen de andere schutting terecht gekomen waren. De heer Van der Kwast, die 6 jaar geleden het bad ontwierp, merkte op, dat het geheele zwembad ontzettend te lijden heeft gehad en het verbaasde hem, dat de gebouwen, waarin het badpersoneel verblijf hield, ge spaard zijn gebleven. BLOEMENDAAL UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL. De tooneelvereeniging geeft een uitvoering op Zaterdag 8 October in hotel Vreeburg. Opgevoerd wordt: „Zijn Zoon", blijspel in drie bedrijven van G. van Moser. The Jolly Jokers zullen de muziek ver zorgen. OVERVEEN LEDENVERGADERING „R AMPL AANKW ARTIER" Onder voorzitterschap van den heer.- J. Koninghieldde Buuftyereemging„Ramp- laankwartier" Woensdagavond haar jaarver gadering in café Roozendaal alhier. De vergadering was slecht bezocht. De waarn. secretaris B. G. Bos bracht een uit gebreid jaarverslag uit, dat onder applaus werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer Duissenberg, bleek, dat tegenover f 123.48 inkomsten f 92.34 aan uitgaven ston den, zoodat 't batig saldo over 1938 bedroeg f 31.48 Het voorstel, om de contributie te bepalen op f 0.50 per half jaar en het bedrag bij toe treding op 25 ct. werd aangenomen met 1 stem tegen. De begrooting 1938—1939, in ontvangsten en uitgaven sluitende met een bedrag van f 237.50, werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden als nieuwe bestuursleden gekozen mevr. J. Brandon en de heer J. W. Zwolle. De heeren J. Duissen berg, Uyekruyer en B. G. BBos werden her kozen. De bestuursfuncties zullen nader wor den geregeld. To; leden van de kas-commissie werden be noemd de heeren J. D. Ponsen, J. A. Burke, H. M. Krimp en mevr. De Graaf. Tot plaats vervangers de heeren Th. v. d. Meer en J. J. Stals. Bij de rondvraag vroeg de heer Stals een actie te ondernemen om de bussen van de N.Z.H.T. weer te laten rijden over de Groote Markt. De heer C. Tesselaar drong aan op pogin gen. om te geraken tot 't verkrijgen van een behoorlijk speelterrein voo rde jeugd, 't Be stuur zegde toe. een desbetreffend verzoek tot de gemeente Haarlem te zullen richten. TAAL-ONTWIKKELING EN TAALONDEWIJS. Voor verschillende onderwijsorganisaties uit Haarlem sprak Woensdagavond in het Kennemer Lyceum dr. M. J. Langeveld over: Taalontwikkeling en taalonderwijs. Niettegenstaande het ongunstige weer was de belangstelling vrij groot. Dr. Langeveld begon er op te wijzen, dat het onderwerp van zijn rede wel actueel is. maar nog veel te weinig actueel. Er zijn er velen, die voortreffelijk werk doen. maar hun arbeid beperkt zich tot datgene, wat zij aan hun leerlingen geven en een didactiek is er nog niet uit opgbouwd en hierin ligt de mo gelijkheid tot gemeenschappelijke overden king. Spreker wil zich beperken tot de structuur van de taal en de psychische ontwikkeling van het kind Wij houden maar weinig rekening met deze psychische ontwikkeling, omdat wij er maar weinig van weten. Daardoor ontstaat bij den leerling, die alles zoo geleerd vindt, moeilijkheidsontmoediging, wat vooral tot uiting komt bij een vak als wiskunde. Eenige extra hulp kan dan verrassende re sultaten hebben. Een ander voorbeeld van het ontbreken van psychische aanknooping is het domweg me more eren. waarvan men op examens de dwaze resultaten krijgt. Toch ontkomen wij er niet aan, om de kinderen zoo nu en dan eens iets voor te zet ten. dat iets te moeilijk is, teneinde een zeker doel te bereiken. Maar het is een eisch voor verantwoord on derwijs dat er een principieel individueele af hankelijkheid bestaat tusschen de leerstof en psychische ontwikkeling. Zonder dit is didactiek onmogelijk. De hoofdlijnen van de taalontwikkeling zijn tamelijk wel bekend vooral van de structuur van de taal. Spr. denkt daarbij aan de goede boeken van de laatste jaren van Delacroix, Bückler en onze landgenooten pater Reick- ling en Pos. Spr. ging dan in het kort de taalontwikke ling van het kind na. Eerst komt het teeken (wijzen) dan het woord: de taal. De taal voorziet ook bij het kind in de noodzakelijke levensbehoeften en brengt dat gene binnen zijn bereik, wat onreikbaar was. maakt een aanschouwelijk- verband met de wereld mogelijk, is voor het kind een middel om de wereld te veroveren. Uit dit denken, kan door ontwikkeling het vrije denken ontstaan. Uit de taal, die het thuis van moeder leert, groeit later de volkstaal, de moedertaal, waar in alle rijkdommen verzameld zijn van voor gaande geslachten. Na de pauze behandelde spr. nog enkele begrippen bijv. de beteekenis-momenten, waan men bijv. uit een uitdrukking als: leelijke aap uit een geheel complex een enkel moment neemt. Rukt men zoo'n element' geheel los, dan ontstaan nieuwe woorden (bijv. Straat van Gibraltar). Spr. legde er nog den nadruk op, dat de woorden maar niet willekeurig voorkomen, maar in eigen verband in een zin. dus in zoo genaamde -symboolvelden. Duidelijk komt dit uit bij vertalingen uit een vreemde taal, waar een enkel woord moet worden geraden. De vraag, of de didactiek zich voldoende bezig houdt met de taal, die het kind spreekt, beantwoordde spr. ontkennend. Veel in de leer boeken ies boven de realiteit der kinderen. Noodzakelijk is, dat men uitgaat van de situatie van het kind zelf. Ook hierom is taalonderwijs in groote klassen onmogelijk De rest van den avond was aan een ge dachtenwisseling gewijd. De heer Hoogeveen, die spr. ook had inge leid, sprak een woord van dank voor de leer zame voox-dracht. worden gespeeld op het E. T. O.-terrein nabij het wandelbosch te Hoofddorp. Schoolelftallen, die deze uitnoodiging nog niet ontvingen, kunnen zich opgeven bij den heer Van Beek, Marktlaan 2 te Hoofddorp. BIETENCAMPAGNE ONDERVINDT STAGNATIE. Door den aanhoudenden regen van Woens dag ondervond de bietencampagne eenige stagnatie, terwijl ze nauwelijk was begonnen. De fabriek draait zelfs nog niet. Voor de hon derden arbeiders, die van heinde en ver zijn gekomen en in den Haarlemmermeerpolder een plaatsje wisten te veroveren op het ar beidsveld, was het geen weer om met hakmes gewapend, de modderige landerijen in te trekken. Hierdoor moesten de schippers, die Hoofddorp als ligplaats hadden verlaten, zich ook tot wachten bepalen. Voor de landbouwers zelf is deze inzetting van de campagne niet voordeelig. FIETSERS SLACHTOFFERS VAN GLADHEID VAN DEN WEG. Door de gladheid van den weg slipte de fietser P. op den Leimuiderdijk nabij Burger- veen en kwam zoo ernstig te vallen, dat hij zijn pols brak. Geneeskundige hulp moesf worden ingeroepen. Op het hoekpunt VenneperwegLeimui derdijk maakten wind en gladheid nog twee slachtoffers. Twee naar huis fietsende school jongens kwamen door een rukwind met el kaar in botsing en wisten zich door de glad heid van den weg niet'staande te houden. Ge lukkig waren de gevolgen niet ernstie. Het bleef bij eenige schrammen en besmeurde kleeding. De karretjes werden nog al be schadigd. HEEMSTEDE DAMMEN OM DEN ST. BAVO BEKER. Dinsdagavond werd de demi-finale tusschen St. Bavo (Heemstede) en „Ontwikke ling" (Lisse).. De uitslag was 178 voor St. Bavo. BEROEPEN Onze plaatsgenoot, de.heer,W. C. Luuring, theol. cand. ontving e enbenoeming als hulp prediker bij de Ned. Herv. Gem. te Arnhem. S.D.A.P. De afdeeling Heemstede van de S.D.AP. houdt heden. Donderdag, een ledenvergade ring in Het Wapen van Heemstede. Behalve de gebruikelijke punten bevat de agenda nog de candidaatstelling voor de Provinciale Sta ten, de verkiezing van het Gewestelijk Bestuur en de candidaatstelling voor den Partijraad der S.D.A.P. ZANDVOORT OPENING TOONEELZAAL GROOT BADHUIS Zaterdagavond wordt de tooneelzaal van het Groot-Badhuis op feestelijke wijze geopend. Hiervoor zijn de besturen van alle Zandvoort- sche Vereenigingen uitgenoodigd. Door de directie zal worden gezorgd voor een uitgebreid cabaret-programma. Na afloop elegenheid tot dansen. FANCY-FAIR Ten bate van het R.K. Jeugdwerk wordt in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht een fancy fair gehouden op Zaterdag, 8. Zon dag 9 eii Maandag 10 October. HET HOOGELAND De speldjesdag ten bate van de stichting het Hoogeland is dit jaar geen groot succes gewor den. Waarschijnlijk in verband met het storm achtige weer en den voortdurenden stortregen meldde zich slechts een collectant aan. De collecte bracht f 26.56 op. HUIZENVEILING Woensdagmiddag werden in Ons Huis geveild de perceelen Boul. de Favauge no. 17. 18 en 19. In combinatie brachten zij op f 25.500. Kooper werd de heer W. Paap q.q. BENNEBROEK POLITIEHONDEN Bij de in Noordwij kerhout gehouden keuring van politiehonden is door den hond van den ïem. veldwachter C. J. Duivenvoorden, alhier iet certificaat behaald met 393 punten. De hond van den alhier gestationneerden rijksveldwachter I. Salomons verkreeg even eens het certificaat. Het behaalde aantal pun ten bedroeg 366. AANBESTEDING N. H. PASTORIE Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een pastorie voor de Ned. Herv. ge meente kwamen de volgende inschrijvingen binnen: H. Klaassen te Heemstede f 15.730 K. Swaag te Bennebroek f 15.670; A. v. Huisste den, te Heemstede f 15.560; F. de Waard te IJmuiden f 15090; E. J. v. Donselaar, te Voge lenzang f 14.947; B. Imthorn en Zn., te Hille- gom f 14.200. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. HAARLEMMERMEER OOK IN HOOFDDORP SCHOOL VOETBAL WEDSTRIJDEN? Plannen worden overwogen, ook in Hoofd dorp een voetbaltournooi te houden voor scholen. De uitschrijvende vereeniging is de Junioren-afdeeling van de Hoofddorpsche voetbalclub E. T. O. Daar het school-voet'oal- tournooi te Aalsmeer een groot succes is ge bleken, denkt men, dat ook voor het te Hoofddorp te organiseeren tournooi vol doende belangstelling zal bestaan. Het ligt in de bedoeling, alle lagere scholen uit Haarlemmermeer. Haarlem, Aalsmeer en de naaste omgeving uit te noodigen tegen de junioren van Hoofddorp te voetballen. Het tournooi wordt georganiseerd als nederlaag wedstrijd Wie van deze scholen de grootste nederlaag toebrengt aan dit junioren-elftal, wint den prijs, bestaande uit een zilveren beker. De wedstrijden, die waarschijnlijk reeds Zaterdagmiddag 15 October zullen beginnen. HILLECOM TENTOONSTELLING „DE OPBOUW". Dinsdagavond werd in het aardig aange kleede zaaltje van het Nutsgebouw de aange kondigde tentoonstelling van de Herv. Chr. Dameskrans „De Opbouw" geopend. Deze damesvereeniging, welke ruim dertig leden telt is een jaar geleden opgericht met het doel gezamenlijk nuttige en fraaie hand werken te vervaardigen, waarvan de op brengst ten goede komt aan het fonds voor het te stichten Jeugdgebouw der Herv. Chr. Vereenigingscentrale. Op vele voorwerpen stond reeds een etiket „verkocht". Ds. Chr. Eerhard sprak het openingswoord en bracht namens het Centrale Bestuur dank en hulde voor het prachtige initiatief en sprak zijn beste wenschen uit voor een flink succes. Aan de heeren Ouwendijk en Verkerk, voor zitter en secretaris der Centrale werd dank gebracht voor hun arbeid. Er is een gezellig zitje om een kopje thee te gebruiken, er kunnen' spelletjes gedaan wor den en men kan lootjes koopen om een prach tige sprei of een ontbijtlaken te winnen. Ook hedenmiddag en -avond is de ten toonstelling nog geopend. SANTPOORT OPENING BAZAR. Gistermiddag' werd in het gebouwtje „Bethel" een bazar' geopend, georganiseerd door de dameskrans „Kleine Kracht", waar van de eventueele baten ten goede zullen ko men aan bovengenoemd gebouwtje, waarin de Geref. Gemeente in Hersteld Verband haar godsdienstoefeningen houdt. De openingsplechtigheid geschiedde dooi den heer K. v. d. Berg. Deze zeide o.m., dat het de bedoeling was,, dat van de binnenko mende gelden het gebouwtje, dat reeds eerder van binnen een beurt had gehad, thans aan den buitenkant zou worden opgeknapt. Spre ker dankte de dameskrans, welke het initia tief nam en hoopte, dat de opbrengst groot zou zijn. Wat de bazar zelf betreft, hij biedt al het zelfde wat de meeste bazars doen. Er zijn attracties, men kan er een kopje thee drinken, fraaie handwerken, schilde rijen, rookartikelen, levensmiddelen enz. koo pen. De bazar is heden en morgen nog geopend van half drie tot 5 uur en des avonds van 8 tot 10 uur. KINDERZANG. Het kinderzangkoor „Elimelech", directeur de heer S. Wiersma uit IJmuiden, geeft op 13 October a.s. zijn eerste uitvoering in dit seizoen in de Ned. Herv. Kapel. IJMUIDEN Onfortuinlijke reis van de Walrus. Groote hoeveelheid haring ging aan boord verloren. De Walrus is binnen met 1000 manden haring. Dat is een flinke vangst, maar als men niet onfortuinlijk was gewest, zou de vangst misschien wel tweemaal zoo groot ge weest zijn. Wat is er n.l. geschied? Men had voor het vertrek verzuimd, de tus- schenlanen in de keeën te plaatsen, zoodat honderden manden haring als 't ware in één groote kee opgeslagen lagen. Toen kwam de storm, met het gevolg, dat de vangst ging „rijden", tengevolge waarvan een groot deel van de haring zoodanig beschadigd werd dat deze waardeloos was geworden en dien tengevolge overboord geworpen moest wor den. Dit nam zooveel tijd in beslag, dat het geen zin had te trachten de vangst aan te vullen, zoodat men zich met de 1000 manden tevreden moést stellen. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden. 900 Rotterdam IJm. 112 f 3650. 350 Eveline IJm. 115 f 1600. 1100 Alkmaar IJm. 31 f 2970. 600 Eveline IJm. 115 (rest van de lading) f 13O0 930 Uiver IJm. 384 f 2390. 160 Bloemendaal IJm. 71 f 1760. 790 En Avant IJm. 8 f 3000. 1000 Maria R. Ommering IJm. 7 f 2630. 210 Witte Zee IJm. 165 f 1600. 650 Caroline IJm. 26 f 2640. 1000 Walrus IJm. 24 f 1830. 175 Emma IJm. 177 f 1800. 120 Betje R.O. f 1480. Loggers: KW. 74 f 2490, LJm. 201 f 700. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 6 October 1938 (A.N.PU Tarbot 10072 ct. per K.G. Tong 170110 ct. per K.G. Heilbot 108—60 ct. per K G. Griet f 33—17 per 50 K.G. Groote schol f 39 per 50 K.G. Middel schol f 26—24 per 50 K.G. Zetschol f 2423 per 50 K.G. Kleinschol f 28—7.50 per 50 K.G. Schar f 156 per 50 K.G. Tongschar f 38—18 per 50 K.G. Poontjes f 4.501.40 per 50 K.G. Groote schelvisch f 4838 per 550 K.G. Middel schelvisch f 3718 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 2612.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 234.50 per 50 K.G. Groote gul f 18.504.50 per 50 K.G. Kleine gul f 133.10 per 50 K.G. Wijting f 4.70—2.20 per 50 K.G. Makreel f 14—1.50 per 50 K.G. Versche haring f 3.301,15 per 50 K.G. Kabeljauw f 86—35 per 125 K.G. Vleet f 1,500.90 per stuk. Leng f 1.50—0.70 per stuk. Koolvisch f 0.90—0.25 per stuk. Rog f 3012.50 per koop. DAMCLUB IJMUIDEN WINT VAN DAMCLUB HAARLEM. Voor de hoofdklasse-competitie van de N, D. B. vond Woensdagavond te Haarlem de ontmoeting plaats tusschen de Damclub Haar lem en D.C.ÏJ. De uitslag luidt: HaarlemIJmuiden C. H. Visse—B. Dukel 0—2 P. WamelA. Ligthart 11 J. HartelH. Laros afgebr J. B. Kraaijer—C. Suik 0—2 C. P. HeckJ. Mertens a afgebr F. MollemaH. Buis 20 A. P. de ZwartH. de Boer 02 H. van AbsJ. Postma 02 H. W. Mol—F. Basstra 2—0 C. van der WerffP. Ley te 02 Voorloopige uitslag 511 De vermoedelijk uitslag is 614. Hiermee behaalde D.C.IJ. haar tweede over winning. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Flamingo IJm. 25. Vangst 1200 manden haring. Haarlem IJm. 9. Vangst 1000 kisten haring INIEZINIEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst oj niet oeplaatst. wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het huldeblijk voor Neville Chamberlain. Hiermede bericht ik, dat de inzameling naar aanleiding van mijn oproeping in dit blad voor een huldeblijk voor Sir Neville Chamber lain gesloten is. Het bloemstuk met blijvend aandenken van Delftsch blauw is Donderdagavond pl.m. 8 uur te bezichtigen bij firma Koebrugge, Bloe- mendaalscheweg 32, Bloemendaal, en wordt Vrijdagochtend per K.L.M. verzonden. Zij, die bijgedragen hebben alsmede de redactie hiervoor mijn hartelijken dank. Hoogachtend, Mevr. S. DENIJS—DOON. Bloemendaalscheweg 101, Bloemendaal. Woensdag, 5 October 1938. (is reeds in een deel eenei vorige oplage opgenomen.) Auto-ongeluk bij Maarsen. MAARSEN, 5 October. Vanochtend om half elf is op den Amsterdamschen straatweg nabij de buitenplaats Herteveld onder de gemeente Maarsen een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf dames uit Tilburg min of meer ernstig ;ewond werden. Op genoemd tijdstip kwam een huurauto uit de richting Utrecht, thak voor de brug reed de auto tegen een boom, waarbij de carrosserie vijwel géheel in elkaar gedrukt werd. Volgens verklaring van den chauffeur, die slechts lich te schrammen opliep, is het ongeluk toe te schrijven aan een defect aan het stuur. De vijf inzittende dames, allen afkomstig uit Tilburg, werden allen vrij ernstig gewond. Het gezelschap was op weg naar Amsterdam. Teraardebestelling raadslid G. J. Bouinan. HAARLEM Woensdag. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Noor der Begraafplaats aan den Vergierdeweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. J Bouman. lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. De plechtigheid werd o.a. bij gewoond door den burgemeester, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk; de wethouders W. J. B. van Liemt, M. A. Reinalda en E. van der Walle; den gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra; vele raadsleden; het oud-raads lid W. A. J. van de Kamp; hoofdbestuursleden van den Ned. Bond van Koffiehuis-. Restau ranthouders en Slijters (K.R.S.): bestuurs leden der afdeeling Haarlem van dien bond. en de heer Th. S. J. Hooy namens de Midden standscentrale voor Haarlem en Omstreken. Toen de kist met het stoffelijk overschot, die door talrijke bloemstukken gedekt was. was opgebaard, sprak eerst deBurgemees- t e r. Deze vond het een weemoedige gedachte, om reeds zoo spoedig na het aanvaarden van zijn functie te Haarlem een woord te moeten spreken „ter nagedachtenis van één uit onzen kring, want de gemeenteraad is samengesteld uit velerlei leden van uiteenloopende levens opvatting en kringen van de Haarlemsche be volking. Op een oogenblik. dat we allen ge slingerd werden tusschen hoop en vrees en zorg over de aardsche dingen, is één onzer uit dit aardsche weggeroepen Wij voelen behoefte om te getuigen van het gemis, dat we zullen voelen, niet alleen in onze ODenbare raads vergaderingen. maar ook in die van den be sloten kring der commissies. Het is onze over tuiging, dat de héér Bouman eerlijk, recht schapen en naar zijn beste krachten de be langen van de gemeente heeft willen dienen. De onderlinge verhouding was, naar ik ver nomen heb, altijd van een bijzonder sympa thieken aard. Het is treffend, dat deze plech tigheid plaats heeft op deze begraafplaats, want de overledene heeft tot de oprichting er van meeeewerkt. Het gemis, dat nu door den raad en het gemeentebestuur gevoeld wordt, zinkt echter geheel in het niet bij het zware verlies, dat de naaste verwanten lijden. Wij betuigen hun op eerbiedige wijze ons medegevoel en hopen, dat hun de kracht ge schonken mag worden om dezen slag te dra gen. Zijn nagedachtenis zal bij ons allen steeds in eerbiedige en sympathieke herinnering blijven". Mr. D. H o 11 a n d e r uit Amsterdam, direc teur van bovengenoemden bond, merkte op, dat het niet in den geest van den overledene zou zijn als getracht werd een relaas te geven van zijn werk in deze organisatie. Hij trad nimmer op den voorgrond en wilde niets lie ver dan een dienende functie vervullen. De heer P. J Blesgraaf, vice-voorzitter der afdeeling Haarlem van dezen bond. zei dat het voor het bestuur altijd een eer geweest is, met den heer Bouman te mogen samen werken. „Deze kleine man had een groot ka rakter. Wij vonden in hem steeds een man, die bereid was te trachten het spook van den ondergang van zijn medeleden af te weren en als hij daarin mocht slagen, dan voelde hij zich gelukkig. Stil en eenvoudig heeft hij zijn werk verricht; daarvoor danken wij hem nu uit den grond van ons hart". De heer Bles graaf sprak tenslotte diepgevoelde woorden van troost tot de weduwe en de verdere fami lieleden. Nadat nog een dame als laatsten groet aan den overledene een bloemenhulde had ge bracht, werd de kist grafwaarts gedragen. VOOR DEN KANTONRECHTER OMZWERVINGEN VAN EEN BUKS HAARLEM Woensdag. Het is nu niet bepaald gebruikelijk dat iemand, die een vrachtauto huurt, omdat hij den prijs daarvoor niet kan betalen, een buks in onderpand geeft. En het is ook niet aan bevelenswaardig om daar een gewoonte van te maken want dan zou het processen-verbaal gaan regenen. Zonder vergunning mag men immers geen vuurwapen in zijn bezit hebben! Hedenmorgen kwam een vrachtrijder uit Haarlem voor het kantongerecht en hij zei dat hem door een vrachtautohuurder een buks als onderpand voor verschuldigde huur was gegeven. De bedoelde persoon ontkende dit ten sterkste. „Ik heb nooit een buks gehad". O. M.: ..Daar gaat 't ook niet om, als U 'm maar afgeleverd heeft." Verd.: „Ik heb 'm ook niet afgeleverd". O. M.: Ja. U is misschien met de auto voor gereden en heeft gezegd: haal !m er maar uit" Verdachte knikte. O. M.: Nou, dat is toch hetzelfde. Even later ontkende verd. weer dat hij had gezegd „Haal 'm er maar uit.". Deze zaak werd even onderbroken voor een andere kwestie, die er mede verband hield. Er kwam nog een vrachtrijder als verdachte, en deze bleek de buks ook al als onderpand aan den eerstgenoemden vrachtrijder te hebben gegeven, want die was hem f 250 schuldig. De ambtenaar van het O. M. vond de om zwervingen van de buks wel interessant. „Er is van alles mee gedaan. Alleen is er niet mee \eschoten." De kantonrechter legde beide verdachten boeten van f 5 op en verklaarde de buks ver beurd. Baranowsky niet voor het Gerechtshof verschenen. 's GRAVENHACHE 5 October. Hedenochtend zou In hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof be handeld worden de strafzaak tegen Jarislaw Baranowsky. die wegens het gebruik van een valschen reispas door den Rotterdamschen politierechter tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren was Bara nowsky een vriend en partijgenoot van den bij den bom-aanslag op den Coolsingel te Rot terdam om het leven gekomen Oekraïner Eugen Konovalec en in verband met deze zaak is Baranowsky langen tijd door de politie vastgehouden. Hij gaf'toen pp Ladislaw Bora te heeten, welken naam ook zijn pas vermeldde. Op 20 Juli zou deze zaak behandeld wor den. doch er werd uitstel verleend tot heden. Vandaag was verdachte evenwel weer niet verschenen. De deurwaarder deelde mede, dat de verdediger gaarne enkele mededee- lingen wilde doen. doch dit kon niet worden toegestaan, daar de verdachte niet aanwezig was. Er werd verstek verleend en de advocaat- generaal. mr. L. B, J. Vermeulen zeide in zijn requisitoir, dat verdachte het verweer voerde, dat zijn reispas echt was, doch dat deze op een anderen naam, dan de zijne stond. Spre ker vond het daarom van belang de echtheid van den pas te onderzoeken en verzocht de zaak terug te vijzen naar den rechter-com- missaris opdat een deskundigen-onderzoek zou kunnen plaats hebben. Het gerechtshof zal hierover op 19 October beslissen. luK^ERLIJKE STAND. HAARLEM, 5 October. Ondertrouwd 5 October: c. Rietveld fa j. c. Blom: J P A. Nelissen en W. J. A. GeSltsen: H Woudenberg en P. v. d, Wouwer J. O M Bruscbke en J T. Willemse: H. Te'ske en b! v. d. Heide: C. H. Taling en J. Zwart: H. C van Gog en F. van Wort: M. A. de Haas en A. c. WedeklndS. P. de Moei en A. A. van Roode; J. J. van Honschoten en A. M A Hogervorst: P. J. Reiber en A. C. M. Zonne veld; G. P. Kors en L. E. Meiland; P. Witte- bol en H. van Kampen; B J. J. m Spronk en J. A van Leeuwen; J. Schaaf en M. Tuin; T. H. Assendelft en T. Kunst. t 5-October: J. J de Graaf en J. A. H. Staphorst; T. J. Reeuwijk en A. C. A. de Bruijn; J. van Slooten en C. Joores;- W. wiltw" wt" PrikriI: c H- Gerritsen en N. Westhof; N. p. de Keijzer en G. Vrïelink- J P°ets en H. M. A. de Zwart; D. Jacobs en E. M. Kartschall: J. Doeland en J. Plomp- J. F. van Orden en E. de Jong w 1 October E- J Smit-van Leen. z.. 2 October: R. KersteKlumpe. z.; A W E ?I6ftTT!rRamler' 2 3 ^tober: E. Diepen- fa? 7 r^mwns' z': J- A- M- Bakker-Dexo- gee. d B. M. Huibers—Brandehof, d.- W C Bogaard—Nieuwpoort. z.; M. G Stern—Hon- coop. z.; C. A. Brouwer—Baltus, d.; 4 Octo ber: L. A. C. GeurtsPicard, z.; M J H ,M de VriesBosscher.' d., A. Kaau-Kraaijer, d.; R. M. Rosa Gastaldo Rorai, z., G J. ImmerAkersloot, d.. Overleden 3 October: T. G. Lefèrink— Montfroy, 57 j.. Kamperlaan; E. C. van Eiik— Hoenderdos. 56 j„ Valkestraat; 4 October: F 5g",«z' v' P' J' Meijnckens, Groendaal- laarfd' V' P' JBerbee- Kamper-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7