President Benesj afgetreden Gebaar" SCHUDT UW LEVER WAKKER Overeenkomst van München van Mussolini verwacht Generaal Sirovy tijdelijk aan het hoofd der republiek. Benesj gelooft in beteren tijd. géén exclusief vier-mogendhedenpact. Daarna zou het Bntsch-Italiaansche pact in werking kunnen treden DONDERDAG '6 "OCTOBER 1933 HSKRCEH'S DXGBCKtf DE geruchten over een te verwachten aftreden van dr. Benesj, welke gisteren te Praag de ronde deden en van uur tot uur sterker werden, zijn in den laten Woensdagmiddag bevestigd officiéél kwam de mededeeling uit Praag, dat de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek was afgetreden. Generaal Sirovy treedt thans als president op tot een opvolger van Benesj zal zijn gekozen. Deze verkiezing moet geschieden door Kamer en Senaat tezamen. In zijn brief, waarin hij zijn af treden mededeelt, schrijft Benesj o.a., dat de drie jaar, welke hij president is geweest, rijk aan gebeurtenissen zijn geweest, welke hun hoogtepunt hebben gevonden in de droeve ge beurtenissen van de laatste dagen. Deze liggen zwaar op geest en hart, doch zij hebben het geloof in de idea len van het volk niet gebroken. Dr. Benesj. De omstandigheden zijn 'dusdanig, gewijzigd, dat Benesj voelt, dat het handhaven van zijn positie een hin derpaal z'ou kunnen vormen voor den nieuwen toestand, waarvoor men thans staat, vooral in verband met den internationalen toestand en met het oog op een snelle ontwikkeling van de samenwerking met de buur staten. Er is een nieuwe regeering ge vormd, welke regeering zal pogen het land langs geleidelijken weg eco nomisch en sociaal te hervormen en tevens zal zij streven naar ontwikke ling van de internationale vraagstuk ken, Benesj is overtuigd, dat zij hierin zal slagen. Daarom heeft hij zijn ontslag ge legd in de handen van den minister president, opdat deze de noodzake lijke stappen kan nemen. Hij dankte den minister-president en zijn colle ga's voor de samenwerking en wenschte hen allen succes. Hij is overtuigd, dat .thans een betere tijd zal aanbreken, een tijd van succes vol werken voor het welzijn van den nieuwen staat en het geheele Tsjecho-Slowaaksche volk. Benesj' besluit werd aan het Tsjecho Slo- waaksche volk bekend gemaakt door generaal Sirovy, die om 5 uur een radiotoespraak hield. Hij sprak allereerst over de taak van het nieuwe kabinet. De eerste taak van de regee ring rs den staat te reconstrueeren. Een nieuw Tsjecho Slowakije zal worden opge bouwd, de regeering wil eerlijk de beslissing van de vier mogendheden te München uit voeren. zeide spreker. De beginselen van de buitenlandsche politiek zijn duidelijk: vriend schappelijke betrekkingen met iedereen en in het bijzonder met de buurstaten, want indien Tsjecho Slowakije in vrede wil leven, moet het met hen samenwerken. Zelfs op het be perkte grondgebied is plaats voor allen, doch alleen moet het land politiek gereorganiseerd worden, alsook economisch en sociaal. Orde en rust móeten verzekerd zijn. Vervolgens kondigde de minister-president een wijziging van het bestuur aan, waardoor de regeering den steun zal genieten van alle deelen der bevolking. Vooral in Slowakije en Subkai-patisch Rusland zal over worden ge gaan tot een doeltreffende decentralisatie en zal een autonoom bestuur worden ge-: Het regeeringsprogramma is het volgende: brood en werk voor allen. Door het stabili- seeren van de munt zal het economisch leven op een hechten grondslag worden geplaatst. Evenwicht zal worden geschapen tusschen de landbouwproductie en de industrie, nieuwe takken van industrie zullen in het leven worden geroepen en het wegennet zal wor den uitgebreid. In het vervolg zal worden ge leefd volgens de drie beginselen: Werk, orde, discipline. Hierna zweeg de minister-president eenige minuten en vervolgens zeide hij: „Met alle smart, welke een oud strijder, die heeft medegewerkt aan het oprichten van dezen staat, kan gevoelen, vervul ik hier een zeer moeilijke taak en deel ik u mede, dat de president der republiek, Eduard Benesj, is afgetreden. Hierdoor heeft hij een schitterend voorbeeld van zelfverloochening gegeven. Dit besluit van den president is voor ons zoo smartvol, dat woorden slechts een zwakke afschaduwing geven van onze gevoelens." Hierna las generaal Sirovy den brief voor, waarin president Benesj zijn aftreden heeft medegedeeld. Binnen zes maanden moet de grondwetge vende vergadering, bestaande uit de Kamer van Afgevaardigden en den Senaat, bijeen komen om een nieuwen president te kiezen, bij welke verkiezing een nieuwe moeilijkheid zich, naar het oordeel van velen, zal kunnen voordoen. In officieele Tsjechische kringen althans wijst men naar United Press meldt er op, dat de meeste vooraanstaan de figuren in Tsjecho Slowakije, die men kan beschouwen als mogelijke candidaten voor het presidentschap, min of meer medestan ders van Benesj en diens politiek zijn, ten gevolge waarvan het uiterst moeilijk Kan blijken, een opvolger voor den afgetreden president te vinden. ómtrent het aftreden van president Benesj zeide men in officieele kringen nog, dat Benesj op „zuiver patriotistische gron den" is heengegaan in verband met de on derhandelingen, die nog voortduren over de districten, waar een plebisciet gehouden moet worden. Benesj had de overtuiging, dat de onderhandelingen makkelijker zouden gaan, indien hij zou aftreden. Daar zijn poli tiek van samenwerking met Engeland en Frankrijk geen succes gehad heeft, heeft hij zijn land niet in den weg willen staan bij het voeren van nieuwe onderhandelingen met Berlijn en Rome. De Tsjechische grondwet bepaalt, dat de minister-president tijdelijk president van den staat wordt, bij aftreden van den laatste. De benoeming van Frantïcek Chvalkovsky als minister van bui tenlandsche zaken heeft de strekking Duitschland en Tsjecho Slowakije nauw bijeen te brengen. De nieuwe minister is gezant geweest te Washington en te Tokio, te Berlijn en te Rome. In den tijd, dat de be trekkingen tusschen zijn land en Frankrijk zeer vriendschappelijk waren, evenals die met Rusland, wist Chalkovsky met de ministeries van buitenlandsche zaken te Berlijn en in Rome in zeer goede verstandhou ding te blijven. Wat de binnenlandsche aangelegenheden Betreft, verwacht men met groote stelligheid dat Slowakije en Roethenië volledige binnen landsche autonomie zullen krijgen en dat de centrale regeering haar bestuur maar dan ook het volstrekte bestuur - tot de buiten landsche betrekkingen, de financiën, de spoor wegen, het leger en de posterijen zal beperken. „Geen reden tof conflict meer met onze buren". Gisteravond heeft Benesj per radio af scheid van zijn volk genomen. Ik was van plan, zeide hij o.a„ na de tot* standkoming van het accoord van München af te treden, doch achtte het gewenscht te wachten totdat een sterke regeering was ge vormd. De vier groote mogendheden hebben besluiten genomen, zonder dat wij geraad pleegd zijn. Ik zal geen woord van critiek of blaam uiten.- De geschiedenis zal oordeelen. doch ik zal blijven zeggen, dat de offers die men van ons verlangd heeft, onrechtvaardig waren. Ik wil de belangen van mijn land niet in den weg staan. Als overtuigd demo craat voel ik, dat mij niets overblijft dan af te treden. De staat zal zichzelf opnieuw moe ten vinden. Ik bedoel niet dat wij onze oude bondgenootschappen moeten prijsge ven en nieuwe aangaan, doch dat wij onze politiek moeten hervor men. Er is thans geen reden tot con flict met onze buren. Onze nieuwe staat zal in de toekomst meer homo geen zijn en grootere moreele kracht hebben. Wij moeten niet bij de pak ken neerzitten. Tenslotte wil ik uitihg geven aan mijn volledig vertrouwen in de toekomst van mijn land. Ik verlaat geen schip in den storm, doch het is noodig, dat ik dit offer breng". Benesj uitte verder nog zijn dank jegens alle Tsjechische vertegenwoordigers, die hun best voor hun land hebben gedaan. Benesj7 levensloop. Dr Eduard Benesj, werd 28 Mei 1884 in het dorp Kozlany geboren. Zijn ouders wa ren arme boeren, toch wisten zij hem een goe de opvoeding te geven. Hij studeerde aan de universiteit van Praag, aan de Sorbonne en de Ecole des Sciences Politiques te Parijs en ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U suit weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever» pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) te Dijon, waar hij in 1908 promoveerde in de rechtsgeleerdheid. Toen de wereldoorlog uitbrak was hij reeds een der leiders van de Tsjechische nationa listen en korten tijd later werd hij de rech terhand van Masarijk. In 1915 begaf hij zich naar Parijs om als journalist en diplo maat te werken voor de bevrijding van de Tsjechen. Bij de oprichting van den nieuwen staat Tsjecho-Slowakije waarin hij *n belangrijk aandeel had in 1918, werd dr. Benesj minister van buitenlandsche zaken, welke functie hij tot 1935 bekleedde. In 1935, bij het aftreden van Masarijk als president van de republiek, werd Benesj tot zijn opvolger gekozen. Schuschnigg nog onder toezicht der Gestapo. Sir John Simon Uitsluiting van Rusland niet beoogd. Oud-bondskanselier schijnt een goede gezondheid te genieten. Mevrouw Schuschnigg heeft den corres pondent van Reuter verklaard, dat haar echt genoot zich nog te Weenen bevindt in handen van de Gestapo. Zij heeft vergunning hem op te zoeken en hem te schrijven, doch heeft den autoriteiten moeten beloven geen verdere bijzonderheden bekend te maken. Zij verklaart, dat Schuschnigg er veel ouder uitziet en dat zijn haar geheel wit is geworden, maar dat zijn gezondheid goed is. Ju weelendiefstal opgehelderd. Voor tienduizend dollar teruggevonden. SAN FRANCISCO, 5 October. De groote ju weelendiefstal aan boord van het stoomschip Monterey, waarbij de filmacteur Lawrence Tibbet gedupeerd werd, is snel opgehelderd. Het onderzoek der G-men leidde tot de arres tatie van den koksjongen, die reeds een be kentenis heeft afgelegd. Van de geheele buit, die een waarde van 50.000 dollar vertegen woordigde, zijn tot nu toe juweelen ter waarde van 10.000 dollar teruggevonden. (United Press) Verkouden - Grieperig I Terstond Dampo inwrijven en inademen. Dit voorkomt erger en U bent spoedig beter. Pot 50 cent- Doos 30 cent. L#d!llipU Bij ApotH. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) W Terugtrekking van een aantal vrijwilligers uit Spanje Volgens den diplomatïeken correspondent van Reuter te Londen zijn er aanwijzingen, dat Italië thans geneigd is, de Spaansche kwestie eerder uit diplomatieken dan uit mi litairen gezichtshoek te bezien, op grond van de veronderstelling, dat een volkomen zege van Franco, naar het schijnt, in de nabije toekomst niet te verwachten is. Dit beteekent, dat Italië waarschijn lijk een gebaar zal maken door een voldoende aantal troe-pen terug te trekken, zoodat het Britsch-Italiaan- sche pact in werking kan treden. Er wordt een cijfer van 10.000 man ge noemd. Daarna, en wellicht tegelijkertijd, zou Italië dan verwachten, dat Frankrijk zijn grens voor militaire leveranties aan Barcelona hermetisch sluit en te Burgos een agent benoemt. Gevoeld wordt, dat de positie van Negrin en de regeering te Barcelona krachtiger wordt en geen teekenen vertoont van onderwerping aan militairen druk en zij die belang hebben bij een overwinning van Franco, verwachten, naar men gelooft, dat alleen een gunstig re sultaat te bereiken is door druk van buitenaf op de republikeinen, om een regeling te aan vaarden. Ook de medewerking der kleine staten noodig voor het bereiken van een Euro- peesche regeling. Voor de hervatting van het debat in het Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren een aantal vragen beantwoord betreffende de Tsjechen, die in Duitschland gevangen wor den gehouden. Hij verklaarde, dat volgens door de Britsche regeering ontvangen berich ten een aantal Tsjechische ambtenaren in de grensdistricten in Duitschland gevangen wa ren gezet en dat een aantal Tsjechische in gezetenen van Duitschland als gijzelaars wer den gehouden. Aan den Britschen vertegen woordiger in de internationale commissie waren instructies gezonden om erop aan te dringen, dat deze gijzelaars zoo spoedig mo gelijk worden vrijgelaten. Sir John Simon diende daarop de motie in, waarin de politiek der regee ring wordt goedgekeurd. Hij zei, dat thans voor het Huis de tijd gekomen was zich accoord te verklaren met de besluiten, die, aangezien het parle ment met vacantie was, zonder voor afgaande goedkeuring van het parle ment moesten worden genomen. Een der lessen van de crisis was volgens Simon, dat in ieder land de groote massa van het volk zich afkeerig had getoond van een oorlog. Na hulde te hebben gebracht aan de kracht en de kalmte, die de Tsjechen hadden ge toond, zeide Simon, dat dezen zich gesteld zagen voor de keus tusschen het afstaan van een gedeelte van hun grondgebied, zooals door Engeland en Frankrijk werd aangeraden, of hun staat bloot te stellen aan mogelijke vernietiging. „Ik zou het duidelijk willen maken, dat de Fransche regeering en wijzelf Tsjecho Slowakije geen kwaad hebben gedaan, omdat wij het dit alternatief onder het oog hebben gebracht. De waarheid is, dat deze staat Tsjecho Slowakije in zijn oorspronke- lijken vorm werd geschapen in strijd met het beginsel der zelfbeschikking". Bovendien was volgens Simon dit beginsel soms moeilijk op de juiste wijze toe te passen. In antwoord op de reeds eerder in het debat door Eden gestelde vraag, of de conferentie van München zou leiden tot een vier-mogend hedenpact, zeide Simon: „Indien de vraag is, of wij bereid zijn gezamenlijk met Frankrijk, Italië en Duitschland in vriendschappelijk overleg te treden over de Europeesche próblemen, dan moet ik met den mees ten nadruk verklaren, dat wij zulk een overleg geenszins uitsluiten. Het is een der voornaamste doelstellingen van de regeering geweest, te zien of het mogelijk is om, inplaats van tusschen de democratieën en dictaturen een voor hen en ons onoverbrugbare kloof te handhaven, in het belang van den vrede in Europa naast elkaar te leven. Doch indien daarentegen de vraag is, of wij denken over een exclusief vier-mogendhedenpact met uitsluiting van andere staten, groot of klein, om dit zijn wil aan Europa te doen opleggen, dan zeg ik namens de regeering met allen nadruk, dat dit niet de politiek der regeering is en ook nooit geweest Hij sprak de hoop uit, dat Rusland bereid zal zijn, zich aan te sluiten bij de garantie voor Tsjecho-Slowakije, en voegde hieraan toe dat het niet in de bedoeling ligt, Rusland uit te sluiten van eenige regeling in Europa. Indien de hangende geschillen moe ten worden opgelost, dient dit te ge schieden op basis van vrije onderhan deling met alle Europeesche mogend heden. „Het is belangrijk, de mede werking te verkrijgen van de kleinere staten in Europa, die steeds waarde volle bondgenooten voor den vrede zijn geweest". Hoewel spreker toegaf, dat er in de voor- jaande stappen van het nationaal-socialisti- sche Duitschland of in „Mein Kampf" niets was om een vertrouwenvol optimisme te recht vaardigen, achtte hij het evenzeer verkeerd, zich op het wanhopige standpunt te stellen, dat de dingen blijven zooals zij waren. Voor het eerst had Hitier een concessie gedaan. „Het moet moeilijk zijn voor het hoofd van een to- talitairen staat, terug te gaan precies als een auto, die geen versnelling achteruit heeft". Er was een wereld van verschil tusschen Ber lijn, dat voor den wereldoorlog schreeuwde: „Gott strafe England" en het Berlijn, dat den naam van den Britschen minister-president zegende. Simon geloofde, dat de minister-pre sident een beweging had ontketend, die ont zaglijke gevolgen zou kunnen hebben, „en die, naar wij hopen en bidden, de wereld den vrede zal brengen. Scherpe critiek van Churchill. Ook Churchill heeft vandaag in het Lager huis het woord gevoerd. Hij begon met de ver klaring, dat Engeland een totale en niet te verachten nederlaag had behaald, en dat Frankrijk nog meer had geleden. Niemand was een onbuigzamer strijder voor den vrede geweest dan Chamberlain, doch indien aan Tsjecho-Slowakije was medegedeeld, dat het geen hulp van de West-Europeesche mogend heden behoefde te verwachten, zou het in den afgeloopen zomer betere voorwaarden hebben kunnen verkrijgen, dan waarmede het thans genoegen heeft moeten nemen. De kans is thans groot, dat Tsjecho Slowakije door het nazibewind zal worden verzwolgen. 't Zou, zoo vervolgde Churchill, beter geweest zijn. als Baldwin IVz jaar geleden had gepleit voor mobilisatie van de industrie, toen ge vraagd werd om een ministerie voor de voor raden. Spreker betoogde, dat de jongste mo bilisatie van de luchtvaart- en luchtafweer- eenheden tekortkomingen aan het licht ge bracht had, en verklaarde; „Het volk moet we ten, dat in de landsverdediging grove nalatig- Winston Churchill. heid en tekortkomingen zijn begaan, dat wij nog lang de gevolgen zullen ondervinden, dat het geheele evenwicht van Europa in gevaar is gebracht en dat voorioopig een vreeselyk woord tegen de westersche democratië is uit gesproken: „Gij zijfc gewogen en te licht be vonden.". Churchill's rede werd door de oppositie luide toegejuicht. Arthur Greenwood heeft gisteravond in het Lagerhuis namens de Arbeiderspartij een amendement ingediend op de door de regee ring ingediende motie van vertrouwen. Greenwood betoogde, dat er duidelijk be hoefte is aan een onmiddellijk te houden wereldconferentie, in welker handen de toe komst der menschheid zou liggen. De Sovjet- Unie is nog steeds een machtige factor in den wereldtoestand en de Vereenigde Staten vor men eveneens een machtigen factor in de wereldpolitiek. Het dagelij ksche bestuur van de liberale oppositie heeft besloten steun te verleenen aan het amendement van Labour op de re- geeringsmotie. De motie komt heden in stemming. PPOERAMNA VRIJDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.— Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 11.15 Vioolvoordracht met pianobegeleiding. 12.— Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 1.— „Quintolia" en gramofoon muziek. 2.30 Christ. Lectuur 3.Gramofoon muziek. 3.20 Rotterdamsch pianokwartet en solist. (Ca. 3.55 Berichten). (3.554.Pauze) 4.50 Gramofoonmuziek 5.30 Orgelspel 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.— Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Reportage, eventueel Gramofoon muziek. 8.Berichten ANP. Herhaling SOS- Berichten. 8.15 NCRV-Orkest, solisten en de clamatie. 9.30 Gramofoonmuziek 10 Berich ten AN1P 10.05 NCRV-orkest 10.45 Sportpraatje 11.Gramofoonmuziek 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 8.— Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Berich ten). 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Viool en piano 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berichten) 12.30 AVRO-Amusementsor- kest en soliste. 1.15 De Palladians 2.Cause rie „De tuin in October". 2.30 Zang met piano begeleiding 3.— Ensemble Bartho Decker 4.— Gramofoonmuziek 5— Voor de kinderen 5.30 Ehmeralda en soliste 5.50 Causerie „Oome Jan van Zutphen 75 jaar!" 6.— „The Ramblers" 6.30 Orgelspel 7.Causerie „Opvoeding tot democratie" 7.20 Berichten ANP 7.30 Berich ten 7.35 Causerie „De kerk nu aan het werk" 8.Pianovoordracht 8.30 Causerie „Onze vrienden in Amerika" 9.Fragmenten uit „Grafin Maritza", operette. 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Berichten ANP 10.35 Damnieuws 10.40 Avondwijding 11.— Pianovoordracht 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.4011.45 Pianosoli 12.10 Orgelspel 12.40 Brian Lawrence en zijn sextet 1.15 Declamatie 1.352.20 Het Birminghamsch Philharmonisch strijkorkest en solist. 2.45—3.05 Gramofoon muziek 4.15 Jack Wilson en zijn Versatile Five. 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Zang. 5.40 Ernest Leggett en de Continental Players. 6.20 Be richten 6.45 Radiotooneel 7.05 Practische wenken. 7.20 Pianovoordracht. 7.40 Ken John son en zijn West-Indisch dansorkest 8.20 Ra diotooneel met muziek 9.05 Reportage 9.20 Be richten 9.45 Luchtvaartpraatje 10.05 Het Nieuw Hongaarsch strijkkwartet en solisten 11.20 Jack White and his Collegians. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.109.20: 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gramofoonmuziek 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek 6.20 Zang 7.20 Gra mofoonmuziek 8.35 Pianovoordracht 8.50 Ra diotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.20—12.50 Nachtconcert KEULEN, 456 M. 5 50 Gramofoonmuziek 8 30 en 7.50 Tentoon stellingsorkest 11.20 Orkestconcert 12.35 Om- roepsextet 1.30 Populair concert 3.20 Omroep orkest 5.40 Quatre-mains 6.20 L. Eysoldt's or kest 7.30 Wiesbadensch Collegium Musicum. 8.20 Gramofoonmuziek 9.50—11.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek 6.50 Koor concert 7.20 Omroepsalonorkest 8.20 Omroep orkest 9.05 Radiotooneel 9-40 Vervolg concert 10.3011.20 Omroepsalonorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.— en 1.30 Omroep- kleinorkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 5.50 Omroepkleinorkest 6.35 Gramofoon muziek 7.05 Zang 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 en 9.35 Belgisch Nationaal orkest mmv. so liste 10.3011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.30 Bruinier-kwartet en solist. 8.20 Radio tooneel 9.20 Berichten 9.50 Pianovoordracht

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9