PERRIEUX 350, ifs. m,475,5 25 Skiloopen, VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 H A A R L' E M'? DAGBtAD ZANDVOORT De begrootiiig van 1938. Een bezuiniging van ƒ22.430 verkregen. De gemeentebegrooting voor 1938, zooals die in de raadsvergadering van 10 December 1937 is vastgesteld werd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland teruggezonden met ver schillende opmerkingen, mede afkomstig van de commissie van overleg inzake gemeente- begrootingen. De belangrijkste mededeeling is wel deze, dat de commissie van overleg den indruk heeft gekregen, dat het tekort ad f 50.085, gedekt door het ramen van een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, kan worden teruggebracht tot f 20.000. De commissie gaat o.m. van het standpunt uit. dat het subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon terugge bracht kan worden van f 49.000 tot f 45.000. Dit is echter onmogelijk, want de instelling heeft juist een suppletoire begrooting inge diend waarbij een subsidieverhooging wordt aangevraagd van f 5000. In verband met nog een andere post meent het college, dat de commissie, indien zij ken nis had gedragen van alle omstandigheden het toelaatbare tekort zeker niet zou gesteld hebben op f 20.000 maar op f 26.100. Hiervan uitgaande stond het college toch nog voor de taak in de begrooting bezuinigin gen aan te brengen tot een bedrag van f 50 085—f 26.100 f 23.985. Niettegenstaande de begrooting sober is opgezet en derhalve weinig gelegenheid tot bezuiniging bood, is het college hierin voor een belangrijk deel geslaagd. Een bezwaar is ook, dat reeds 10 maanden van het begrootings- jaar zijn verstreken, zoodat verschillende uit gaven, onder andere voor onderhoudswerken reeds zijn gedaan. Uit het overzicht van de wijzigingen in de begrooting blijkt dat het tekort "van f 50085 teruggebracht kan worden tot f 27.655, zoo dat cp de begrooting een bedrag van f 22.430 wordt bezuinigd BELASTING OP VERMAKELIJKHEDEN. Overeenkomstig het advies van de financieele commissie stellen B. en W. enkele wijzigingen voor in de verordening betreffende de belas ting op vermakelijkheden. Het tarief voor vex-makelijkheden, tot welke toegang wordt verleend zonder betaling, is aanmerkelijk verlaagd. Voor de inrichtingen, waarin de vermakelijkheid bestaat in het ten gehoore brengen van muziek door middel van andere dan automatische of mechanische in strumenten, wordt de belastingbetaling per dag en per persoon verplichtend gesteld, met dien verstande, dat, wordt voor het bezoeken van deze inrichtingen entree geheven, de belasting wordt berekend volgens art. 4. Naast de gewone vermakelijkheidsbelasting zal voor een radio- gramofoon e.d. geen extra belasting worden geheven. De belastingplicht voor het gebruik van een radiotoestel of gramofoon wordt beperkt tot de maanden Mei t.m. September, terwijl het bedrag van f 10 wordt teruggebracht op f 5. PRECARIOVERORDENING. Ingevolge de wet van 22 April 1937 moeten van alle belastingen de heffings- en invorde ringsverordeningen tot één verordening wor den samengesmolten. Van de gelegenheid om de z.g. precarioverordening in den nieuwen vorm te gieten maken B, en W. tevens gebruik om eenige kleine wijzigingen daarin aan te brengen. Door een nieuw artikel 2 wordt o.m. de mo gelijkheid geopend ook belasting te heffen voor het gebruik maken van openbaren gemeente grond. waarvoor nog geen vergunning is ge vraagd. EERVOL ONTSLAG ONDERWIJZER. Door den heer C. D. Zaal, onderwijzer aan de U.L.O. school, alhier is in verband met zijn benoeming tot hoofd eener Openbare Lagere School te 's-Gravenhage eervol ontslag ge vraagd uit zijn betrekking alhier. B. en W. stellen den Raad voor hiertoe over te gaan. HONDENBELASTING. Ook de verordening op de heffing van een hondenbelasting wordt vernieuwd. Vrijgesteld van helastine ziin o.a. honden, welke uitslui tend dienen om blinde personen te leiden. Honden, waarvan de houders niet bekend zijn en honden, welke niet voorzien zijn van den belastingpenning over het loopende jaar, worden in bewaring genomen door de politie, welke verplicht is die honden drie maal 24 uur op kosten van den houder tot diens beschik king te houden en, mocht deze zich niet aan melden, af te maken. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort op Maandag 10 October 1938, des namiddags 7.30 uur ten Raad- huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van de pacht voor een standplaats met een ijskar. 3. Voorstel betreffende het gebruik van een lokaal van het perceel Haltestraat no. 4. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol entslag aan een onderwijzer van de openbare ULO-school. 5. Voorstel tot het wijzigen en opnieuw vast stellen van de verordening op de heffing van precariorechten. 6. Idem, van de bouwterreinbelasting. 7. Idem, van de hondenbelasting. 8. Idem, van de straatbelasting. 9. Idem, van de belasting op vermakelijk heden. 10. Voorstel tot het vaststellen van de ver goeding aan bijzondere scholen van de bezol diging van boventallige onderwijzers. 11. Voorstel tot wijziging van de gemeente begrooting voor 1938. 12. Voorstel tot verhooging van de subsidie aan de gemeentelijke instelling voor Maat- schapeplijk Hulpbetoon. 13. Voorstel tot reorganisatie van het open baar gewoon lager onderwijs. 14. Voorstel tot het vergrooten van een der lokalen van de openbare ULO-school. 15. Voorstel tot wijziging van de bezoldi ging van het hoofd der openbare school voor voorbereidend lager onderwijs. 16. Voorstel betreffende de stichting van drie arbeiderswoningen door jeugdige werk zoekenden. 17. Voorstel betreffende de afschrijving van den damwand van het „Zuiderbad". 18. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor de verandering van de inrichting van een bijzondere school. 19. Behandeling van belastingreclames. /Adv Ingez. Med.) De verduisteringsproef strekt zich tot Zandvoort uit. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Zandvoort, de heer P. v. d. Mije, meldt ons het volgende: Op Dinsdag 18 October a.s. zal een streeks gewijze verduisteringsproef worden gehouden, waarbij ook onze gemeente betrokken zal zijn. Deze verduisteringsproef zal worden ge houden des avonds van 910 uur. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan om in het kort de te nemen maatregelen en het doel daarvan uiteen te zetten. Krachtens de Wet van 23 April 1936, Stbl. 302, tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, moet er voor elke gemeente een plan zijn, krachtens hetwelk maatregelen worden getroffen en met het oog op beperking van de gevaren voor de bevolking voortvloei ende uit luchtaanvallen. Eenige onderdeelen van het voor onze ge meente vastgestelde plan zijn o.a. de waar schuwing, de alarmeering en de verduistering der verlichting. Hoewel reeds eerder werd aangedrongen om een verduisteringsoefening te houden, heb ik in overleg met den Burgemeester, teneinde de bevolking niet noodeloos te verontrusten, gemeend, deze oefening te moeten uitstellen. De oefening zal bestaan in een totale ver duistering. dat wil dus zeggen dat er naa"r gestreefd moet worden dat gedurende den duur der oefening geen enkel licht of licht schijnsel zichbaar mag zijn. Ook zal het ge durende dien tijd verboden zijn licht of lichtgevende voorwerpen op of aan den openbaren weg te hebben. Motorijuigen, motoren, rijwielen en alle andere rij- en voertuigen zullen niet voorzien mogen zijn van lichtgevende lantaarns, of op andere wijze licht uitstralen. In verband hiermede worden weggebruikers, met het oog op de veiligheid van het verkeer, ernstig aangemaand de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Aan de bewoners en gebruikers van wonin gen en gebouwen wordt opgedragen, zoodra het daartoe strekkende waarschuwingssignaal is gegeven, er voor zorg te dragen dat geen licht of lichtschijnsel van buiten af zichbaar is. Het begin der oefening zal worden kenbaar gemaakt door een langgerekt sirene-signaal. Deze sirene-signalen zullen worden ge geven: le. door de sirene van het bijkantoor der Twentsche Bank en voor de buitenwijken en Bentveld door een op een auto gemonteerde sirene. Onmiddelijk na deze signalen neemt de verduistering een aanvang, dan wordt de straatverlichting gedoofd en licht of licht schijnsel mag niet van buitenaf worden waar genomen. Het einde der oefening zal worden aange kondigd door het geven van vijf, elkaar snel opvolgende stooten op de sirene. Ik wek een ieder met klem op aan het welslagen van deze oefening mede te werken, immers wanneer de proef naar wensch slaagt behoeft de burgerij niet ten tweede male hier voor te worden lastig gevallen en kan met deze ééne oefening worden volstaan. Hoewel ik dit bekend mag achten, wil ik er ten overvloede nog op wijzen dat nalatigheid of weigering overeenkomstig artt. 12 en 13 van bovengenoemde Wet strafbaar is gesteld. AVONDSCHOOL. Donderdagavond werd in de oude Bewaar school weer een aanvang gemaakt met den teekencursus die onder leiding staat van den heer Rauwerda. Dat deze cursus in een bepaalde behoefte voorziet blijkt wel uit het feit, dat er op dezen eersten avond reeds meer dan twee maal zooveel leerlingen over de teekenfoor- den stonden gebogen als verleden jaar. Op het oogenblik wordt er door drie leeraren en een assistent les gegeven aan bouwkundige teekenaars, schilders, metaal bewerkers en meubelmakers. Zoonoodig wordt de cursus uitgebreid voor metselaars en stu- c a doors. De lessen duren van 7 tot 9 uur geduren de twee dagen per week. JEUGDIGE WERKLOOZENZORG. Bij raadsbesluit van 28 Maart 1938 werden B. en W. gemachtigd te bevorderen dat met subsidie vanwege het departement van so ciale zaken wordt overgegaan tot de stichting van een drietal arbeiderswoningen voor Ouden van Dagen door jeugdige werkzoe kenden. De directeur van Publieke Werken heeft een teekening en een begrooting van dit werk gemaakt. Hieruit blijkt, dat de materiaal kosten worden begroot op f 4592,52 en de uit gaven voor loon op f 2436,61, een totaal be drag van f7029,13. In de loonen zal het rijk vermoedelijk tege moet komen met een subsidie van 70 pet., terwijl het niet uitgesloten is dat het rijk ook bijdraagt in de materiaalkosten. B. en W. stellen voor het college voor de uitvoering van dit werk een crediet te ver leenen van f7029,13. BEZOLDIGING HOOFD BEWAARSCHOOL. Hoewel het salaris van het hoofd der open bare school voor voorbereidend onderwijs met ingang van 1 Januari 1938 met 15 pet. werd verminderd en werd gesteld op f 1370, deelen Ged. Staten thans mede, dat de commissie van overleg in zake gemeentebegrootingen van oordeel is, dat de bezoldiging voor boven genoemde functie gevoegelijk kan worden teruggebracht tot f 1100 per jaar, welk bedrag ook de hoofden van de voorbereidende scho len in Haarlem genieten. B. en W. zijn van meening, dat geen succes kan worden verwacht van een poging om voor het hoofd der bewaarschool een bezoldiging goedgekeurd te krijgen welke uitgaat boven die, welke in Haarlem wordt uitbetaald. In verband met de kortgeleden toegepaste aanzienlijke salarisverlaging, achten B. en W. het zeer bezwaarlijk met ingang van 1 Januari 1939 wederom een salarisverminde ring van 15 pet. te bevorderen. Het college zou de bezoldiging meer geleidelijk tot het dooi de commissie gewenschte peil, willen terug brengen. en wel door telkenjare een vermin dering met f 90 in te voeren, zoodat na 3 ja ren een bezoldiging van f 1100 is bereikt. SUBSIDIE MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON. De directeur van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken deelt mede, dat het op de gemeentebegroting voor 1938 geraamde subsi die van f 49000 voor de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, niet toereikend zal zijn. Doordat nog altijd in toe nemende mate op deze instelling een beroep wordt gedaan, is in het eerste half jaar, mede als gevolg van het ongunstige voorseizoen van het subsidie een bedrag van f 26800 verbruikt. Er is alle aanleiding te verwachten, dat het resultaat van het tweede halfjaar 1938 niet gunstiger zal zijn zoodat de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon over 1938 een subsidie zal behoeven van ongeveer f 54000. B. en W. stellen voor het subsidie bij supple toire begrooting tot genoemd bedrag op te voe ren. Reorganisatie van het onderwijs. Ontslag onderwijzer overwogen. De openbare lagere school B telde op 16 Januari. 16 Mei en 16 September 1938 onder scheidenlijk 187. 178 en 175 leerlingen, het geen 'n gemiddelde maakt van 180 leerlingen, waardoor deze school voor het jaar 1939 aan spraak kan maken op rijksvergoeding van de jaarwedden van vier leerkrachten. Thans zijn er vijf, zoodat met ingang van 1 Januari 1939 een onderwijzer boventallig wordt. De toestand van de gemeentefinanciën laat niet toe de bezoldiging van dezen onderwijzer voor rekening van de gemeente te nemen, temeer niet omdat ook aan de besturen der bijzondere scholen weer een uitkeering voor een boventallige onderwijzer zou moeten wor den toegestaan. In een afzonderlijk raads voorstel zal dan ook in overweging worden gegeven per 1 Januari 1939 een onderwijzer aan school B eervol te ontslaan. Op 1 Jnuari zal school B ongeveer 175 leer lingen tellen en kunnen beschikken over 4 leerkrachten en een kweekeling met akte. De leerlingen van twee klassen zullen dan moe ten worden toevertrouwd aan de zorg van leerkrachten, die reeds een klas onder hun toezicht hebben. In verband met de ruimte de lokalen is het. niet uitgesloten, dat het onmogelijk zal blijken twee klassen volledig te combineeren zoodat men voor de noodza kelijkheid komt te staan de leerlingen van één klas over twee andere klassen te verdee- len. Het is derhalve niet uitgesloten dat aan school B in Januari vier van de vijf leer krachten voor meer dan een leerjaar zorg moeten dragen. Dit is noch in het belang dei- leerlingen, noch in het belang van het per soneel. Na ampele overweging is het college tot de conclusie gekomen, dat de oplossing in een andere richting dient te worden ge zocht, namelijk door het overbrengen van leerlingen van een bepaalde klasse naar de twee andere scholen voor lager onderwijs. Bij eerste beschouwing viel de aandacht op de eerste klasse doch door het vervallen van deze klasse zou de school ernstig worden ge dupeerd, omdat dan de toevoer van nieuwe leerlingen is afgesneden en het gevaar groot is, dat de school na verloop van tijd tot op heffing zal zijn gedoemd. Minder bezwaar is verbonden aan de op heffing van het zevende leerjaar. Deze op lossing biedt het voordeel, dat de school op elk gewenscht tijdstip, als dit door een toe nemend aantal leerlingen mogelijk is, in den vollen omvang kan worden hersteld. Na de opheffing van het zevende leerjaar, zal school B nog 150 leerlingen tellen en aanspraak blijven behouden op 4 verplichte leerkrach ten. De kweekeling meegerekend zal de school dan voor 6 leerjaren kunen beschikken over 5 leerkrachten. Op 1 Januari a.s. zullen de scholen B, C en D resp. ongeveer 150, 250 en 255 leerlingen tellen, terwijl zij voor het behoud van resp. 4, 6 en 6 verplichte leerkrachten 131, 136 en 136 leerlingen moeten tellen. Dit leerlingen surplus zal moeten dienen als argument om het behoud van de drie kweekelingen met akte te bepleiten. Deze oplossing geeft boven dien het voordeel, dat de scholen C en D vol ledig gehandhaafd worden. DE SPORT NAAR UW HART, kunt U ook dit jaar in HAARLEM leeren Onder leiding van de bekende Ski- leeraren JAN BOON en ROBERT CAPT zal een ski-cursus worden gegeven in de H.B.S. Raaks, op alle Woensdagen van 12 October14 December a.s. Prijs f5.voor den geheelen cursus. Spoedige aanmelding bij het Reisbureau LINDEMAN Barteljorisstraat 5 Telefoon 12678 9 is dringend gewenscht! (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND 30 September6 October 1938. Geboren: Goverdina Louise, d. v. J. Nieu- wenhuijs en E. M. Pickardt; Margreta Fre- derika, d. v. J. S. Heijer en T. J. van der Zee; Pieter Izaak, z. v. P. I. le Feber en D. C. Breijer; Johanna Geraldine Antoinette Maria, d. v. N. J. Kloes en J. C. Cobelens; Petronella. d. v. J. van Roosmalen en M. G. de Koker; Willy, d. v. J. Jansen en W. Hummel; Dirk Cornells, z. v. W. van Kekem en P. Smits; Teunis, z. v. J. Vaalburg en E. M. van Keulen; Hendrika, d. v. C. van Pelt en H. Dekkers; Willemina Ba.stiaantje, d. v. C. den Dekker en W. J. Eickhoff; Maartje, d. v. S. Pols en J. H. Buis; Levenlooze d- v. C. Clemens en W. J. Rodewijk. Ondertrouwd; Christian us Petrus Meegdes, 26 j. en Anna d' Haens, 22 jJan Boeve, 22 j. en Johanna Blom, 19 j.; Aart Cornelis van Gammeren, 37 j. en Elisabeth Bostelaar, 32 j.; Cornelis Theodorus Hogervorst, 26 j. en Anna Catharina Maria Stokman, 24 j.; Pieter van der Meijden, 24 j. en Elisabeth Maria Struik. 27 j.; Jan Dik, 22 j. en Neeltje Pietertje de Dood. 23 j.; Gerrit Hoogendoorn, 30 j. en Hielkje Wierda, 25 j. Getrouwd: Gerardus Maria Lemmers, 25 j. en Barbera Cornelia Dekker, 29 j.; Dingen is Cornelis Bouterse, 21 j. en Petronella den Boer, 18 j.; Tjibbe Lei, 33 j. en Ludowika Wienzlawski, 30 j.; Johannes Benedictus den Boef, 28 j. en Cornelia Adriana Doets, 19 j.; Harm Eling 33 j. en Jannejte Johanna Boot, 32 j.; Gerrit Been, 57 en Maria Gelena de Kooker, 36 j.; Jan de Groot, 34 j. en Wil- lempje de Zeeuw, 20 j. Overleden: Gerard Meulblok, 63 j., geh. m. M. Malipaard; Judith Middelkoop, 42 j. geh. m. F. Doeleman; Huibert van den Heuvel. 71 j. geh. m. W. van Dam. VERGADERING IJSCLUB. De Vereeniging IJsclub „Haarlemmermeer" hield in hotel De Landbouw een algemeene ledenvergadering onder presidium van mr. J, E. Goudsmit. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan het gemeentebestuur, in het bij zonder aan wethouder P. de Zeeuw en den gemeente-opzichter, den heer J. F. R. Gevers. Het gemeentebestuur heeft de eerste proef- bemaling gehouden, de vereeniging zal dit doen in den komenden winter. Van de K.N.SH. was bericht ingekomen, dat het bestuur dezen winter de nieuwe baan wil de komen bezichtigen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, de heer D. Treur, bleken de ontvangsten f 9.87 hooger te zijn dan de uitgaven. De ba lans sloot met een debetsaldo van f 220.13. Bij de bestuursverkiezing werd het bestaan de bestuur bij acclamatie herkozen. Op een vraag van den heer Tromp, hoe het met de bemaling gaan zal, deelde de ge meente-opzichter mede, dat de teekenin; van de installatie bijna klaar is. Als zij geheel gereed is zal men den prijs bepalen. Het ligt echter in de bedoeling, deze installatie van gemeentewege te bouwen. De vereeniging kan haar dan huren. Op voorstel van den heer Spijker zal voor taan in een ijsloozen winter een gezellige avond worden georganiseerd. VERLOTING. De Mannenzangvereeniging „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp organiseert ten bate van haar kas een verloting en vraagt daarvoor de medewerking van zangminnen- den. Er is voor deze verloting een commissie ge vormd bestaande uit de heeren L. van der Ven, A. Smit en J. Klootwijk uit Hoofd dorp en F. Filippo te Vijfhuizen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Te Hoofddorp is een commissie gevormd, die ten doel heeft aan vrouwen van werklooze gezinnen gratis lessen te doen geven in koken en naaien. Het vorige jaar konden deze les sen door financieele moeilijkheden niet door gaan, doch door een subsidie van het Depar tement van- Sociale Zaken is hierin verbe tering gekomen. De cursus in koken en naaien duurt van November tot Juli en wordt gehouden in de Vakschool voor Meisjes te Hoofddorp. De leerkrachten hebben zich bereid ver klaard, leiding te geven. De plaatselijke com missie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding bestaat uit de dames G. A. Janl senReimerink, C. C. OggelBlankestijn, D. v. Da/mmeLinthout, zuster Feikema, G. Beers—v. d. Geest, D. SpaansPruis en D. J. Jongejans—Molenaar. JAARVERSLAG IJSCLUB HAARLEMMERMEER. In dit verslag wordt melding gemaakt van de inrichting van het Gemeentelijk Sportter rein tevens als ijsbaan. Vele moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden voor de tot stand koming van de nieuwe baan. De electrische proefbemaling heeft bewe zen, dat het zeer wel mogelijk is het terrein onder water te houden. Dank wordt gebracht aan het gemeente bestuur, dat het mogelijk maakte, dat Hoofd dorp een ijsbaan kreeg, die to£ de mooiste in ons land gerekend kan worden'. Het ledental bedraagt 355. Er is een batig saldo van f 9,87. N. O. G. De afdeeling Haarlemmermeer van het Ned Onderwijzers Genootschap houdt Maandag 10 October in hotel De Beurs een vergadering. HILLECOM BOUWOPDRACHT. Aan de firma E. Schuit alhier is opgedragen het bouwen van een schoollokaal met bij komende werken aan de R.K. School te Benne- broek onder architectuur van den heer Nijman te Heemstede. HALFWEG GYMNASTIEK VEREENIGING „SPORT STAALT SPIEREN". De Gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spieren" houdt op Dinsdag 11 October in de zaal van den heer F. Pollé een ledenvergade ring. De agenda vermeldt o.a.: Adspirant- en graad wedstrijden van den turnkring. Bespre king 15-jarig bestaan. Verkiezing feestcom missie. Bespreking bondsfeest Arnhem. Voor stel aanschaffing nieuwe costuums voor dames en meisjes. Voorstel wijziging in het costuum van de heeren en de jongens. Vorming van een spaarkas hiervoor. Medewerking Sportdag 1939 ten bate van het ..Witte Kruis". SUIKERFABRIEK BEGINT MAANDAG! Door de slechte weersgesteldheid is de aan vangsdatum van de bietencampagne nader bepaald op Maandag 11 October. SPAARNDAM SCHAAKCLUB „ONS GENOEGEN". De schaakavond, die op 6 October zou ge houden worden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Blankenaar, Laan van Rozenburg 43, kin- derportemonnaie; van Zadel. Jan v. d. Berg straat 58, poesje; Komen, Heerenweg 23b., 2 matjes en 3 kleedjes; de Boer, Bosboom- Toussaintstraat 52, hond (wit met bruin) Bureau van politie, alpinomuts; Houke, Ti- morstraat 44. rijwielbelastingmerk; W. v. d. Schoot. Vilia de Hoeve te Bennebroek, tram abonnement; H. v. Dijk, Drieheerenlaan 12, rijwielbelasting: Moore, Achterweg 20, jongens trui; Strijbos, Heerenweg 217, bagagedrager van een rijwiel; A. Willemse, Groenendaal, sjaal: Landzichtlaan 53, kinderportemonnaie met inhoud; Stroosma, Lombokstraat 13, ro zenkrans; Janmaat, Binnenweg 25 R.K. kerk boekje; P. v. Dokkum, Saenredamstraat 33z, étui met schrijfbehoeften; Bureau van po litie, lederen handschoen; Sjaak, Leidsche- plein 19 r. Haarlem, hond. Fox; Vermeulen, Postlaan 32, grijs poesje; Bureau van politie, goud ringetje; Mr. Veniet, Heemsteedschedreef 164. rijwielbelastingmerk; Kraan, Lanckhorst- laan 53, hondenriem; Schwabing, jjesar Francklaan 48. portemonnaie met inhoud; J. A. Driessen, Molenwerfslaan 132, plaid en shawl; Shellstation Heerenweg, parapluie; Baaij, Valkenburgerlaan, garage, heeren rijwiel. CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Evenals vorige jaren is het de bedoeling van het Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning aan werkloozen, de gelegenheid open te stellen voor werkloozen om cursussen te volgen, o.a. voor hout- en koperbewerking en bij voldoende deelneming een vervolg laschcursus en eventueel cursussen in andere gewenschte vakken. De gelegenheid zich hiervoor aan te mel den zal zijn op 10 en 17 October van des voormiddags 9.3012 uur in het stempel lokaal, politiebureau, Raadhuisstraat. Ook kan men zich schriftelijk opgeven bij den se cretaris van bovengemeld Comité, den heer W. Bulten, Javalaan 31. onder vermelding van naam, adres en leeftijd en gewenscht vak. Vooral de jeugdige werkloozen worden aan gespoord aan deze cursussen deel te nemen. SANTPOORT Voor het behoud van Zandhaas". ,De Het werkcomité samengesteld. Op de onlangs gehouden vergadering van „Santpoorts Bloei" waarin besloten werd te trachten gelden bijeen te verzamelen, ten einde den molen „De Zandhaas" in zijn huidi- gen staat te bewaren, werd o.m. een werkco mité gevormd waartoe op de vergadering eenige leden toetraden. Thans is het comité geheel samen gesteld. Het bestaat uit: ds. R. H. Oldeman, mej. D. M. Bouwer, mevr. E. Bogststra, mevr. A. van Beem, J. S. Visser, R. Wildschut Jr., dr. M. de Groot en J. Drijver. Dit comité zal zich naast het bestuur van „Santpoorts Bloei" met de werkzaamheden belasten. In het comité van aanbeveling hebben zit ting genomen. Herbert Cremer, eerevoorzitter van Santpoorts Bloei. mr. M. M. Kwint, burge meester van Velsen, mej. J. L. Enschedé, dr. A. de Groot, lid van den gemeenteraad, J. A. C. Verkade, mr. P. J. van Tienhoven, voorzitter van „De Hollandsche Molen", ir. E. Middel- berg, vice-voorzitter dezer vereeniging en W. A. Dolleman. Het bestuur van „Santpoorts Bloei" heeft reeds eenige klinkende bewijzen van sympa thie met zijn streven mogen ontvangen. Zoo ontving het van den heer Herbert Cremer 100, van „De Hollandsche Molen" 100, van N. N. te Santpoort 50 en van N. N. te Am sterdam 50. Bovendien ontving het van N. N. te Santpoort 200, onder voorwaarde, dat van andere zijden minstens 1000 werd bijeengebracht. VERTOONING VAN CULTUREELE FILMS. Zooals wij reeds eerder meldden, vindt op Woensdag 12 October a.s. in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente de eerste vertooning van cultureele films plaats. Als hoofdfilm wordt vertoond „Volk van Aran", een film, welke zeer gunstig beoordeeld is. Daarnaast worden nog 2 kleinere films afge draaid, n.l. „Microscopische Mysteries" en „De Steenwoestijnen en de steenen wonderen van de Adriatische Zee". Het aantal donateurs, dat de commissie, welke deze cultureele filmavonden organiseert, financieel steunt, is gestegen tot bijna 250. Het ligt lan ook in de bedoeling op een avond twee voorstellingen te geven. Causerie Dr. van Leusen. Gisteravond kwam dr. A. J. van Leusen uit IJmuiden op verzoek van de afd. Santpoort van den V.C.J.B. in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een en ander uit zijn dokterspraktijk vertellen. Na ingeleid te zijn door den heer J. Zeilinga, die zijn vreugde uitsprak over de flinke op komst, begon dr. Van Leusen zijn causerie. Spr. noemde het prettig te mogen spreken over zijn taak, vooral omdat hij in staat is met blijdschap over dit taak te spreken. Als dokter kom je in aanraking met allerlei menschen. U zult zeggen: „Zoo'n dokter zit toch maar dagelijks in de narigheid". Dit is ook zoo, maar daar tegenover staat, dat een dokter ook veel blijdschap beleeft. Bovendien ziet een dokter, scherper dan een ander, dat in lijden ook winst kan zitten. Het is een voorrecht van den dokter, dat hij dat dikwijls onder vindt, hetgeen spr. met eenige voorbeelden aantoonde. In het doktersberoep zitten spanningen, die het leven mooi maken. Aan deze spanningen raakt ook een dokter nooit gewoon. Als het leven brandt, brandt ook het hart van den dokter. En ook hij is gelukkig, als hij in ge zinnen, waarin angstige spanning heerschfc, ontspanning kan brengen. Het voorrecht van den huisarts boven dat van de, specialisten is, dat hij dagelijks per soonlijk contact met zijn patiënten heeft. Zijn geestelijke invloed op zijn patiënten zal daar door grooter wezen. En geestelijke indrukken kunnen op hun beurten weer invloed uitoefe nen op het lichaam. Het menschdom lijdt het meest door gebrek aan vertrouwen. Het stelt zich steeds weer in op narigheid. De mensch wil graag gezond zijn, maar hij ge looft in de ziekten, zelfs als een dokter ge ruststellende woorden spreekt. U begrijpt, al dus spr., welk een mooi terrein hier braak ligt voor kwakzalvers. Het is een belangrijke taak voor den dokter wat meer zelfvertrouwen te kweeken. Een belangrijke vraag is: „In hoeverre moet een dokter eerlijk zijn?" Dit is voor iederen dokter een groot pro bleem. Generaliseeren is onmogelijk, maar volgens spr. kan in bepaalde gevallen de eerste taak van den dokter zijn eerlijk te wezen. Als een dokter tegen een patiënt zegt: „Je hebt kanker", dan beteekent dit voor dezen patiënt een doodvonnis, en dit behoeft toch lang niet altijd het geval te zijn. Een dokter leert voor alles in zijn eigen genezende werk, aldus spr., geschiedt niet door vak bescheidenheid. Het grootste deel van het onze hand. HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE. Het programma van R.C. Brederode voor a.s. Zondag luidt: D. S. K.Brederode 1 10 uur. Brederode 2D.O.A. 12 uur. Schoten 4Brederode 3 10 uur. DeCeO 5Brederode 4 12 uur. D.O.A.-jun.Brederode-jun. 2 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10