Haarlem's Dagblad WILG EN GEVOGELTE VRACHTSCHIP Italië voor de Joden gesloten. Slowaken krijgen autonomie. Palestina-Diorama's zijn? De Wil der Volken. OP 'T IJSELMEER VERGAAN C. v. WIERINGEN Verbod van gemengde huwelijken. Wind. Het belangrijkste 56c Jaargang No. 16962 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14S25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 7 October 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Rcgclahonneoientstarieven op aanvraag» Vraug en aanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek» Het driedaagsche debat over de buitenland- sehe politiek in het Lagerhuis is geëindigd met een besliste overwinning van Chamber lain, met 366 tegen 144 stemmen. Daarbij dient opgemerkt te worden dat niet alleen de Labour-pacifisten onder Lansbury's aanvoe ring weigerden tegen den premier te stemmen en zich dus maar onthielden, maar dat ook de felste oppositiegroep dit deed. De leider van deze Labour-extremisten, de als zeer fel op posant bekende James Maxton, verklaarde dat de premier in het beperkte tijdsverloop, waarin hij moest handelen, was opgetreden op een wijze die overeenstemt met hetgeen de massa der menschen in de geheele wereld wenscht. „Met al mijn politiek verzet tegen de levensbeschouwing van degenen, die naast den premier staan, wensch ik er toch niet om te liegen", zei Maxton. „Ik wensch hem dan ook oprecht geluk met het feit, dat hij den vrede heeft weten te bewaren". Natuurlijk maakte dit woord diepen indruk. Van den felsten oppositie-kant kwam hier de erkenning van het feit, dat Chamberlain al in den aanvang van het debat als „de sterkste factor, die in München besliste" had genoemd: de volken toonden dat zij den oorlog niet wilden. Sommigen schijnen dat, in dezen tijd, niet zoo bijster belangrijk te vinden. Zij praten over volken alsof het 'willooze kudden vee zijn, die van besluiten van regeeringsleiders totaal afhangen en waarmee men naar be lieven kan rondsollen. En zij zeggen: nu za> Hitier dit doen, en dan zal hij dat doen, en dan zal Chamberlain dit of dat niet kunnen doen, alsof het maar zoo'n simpele touwtjes- trekkerij is. Maar dat is het niet. De sombere doortocht, ïn naargeestige stilte, van het Duitsche ge motoriseerde leger door Berlijn, de enorme geestdrift waarmee vooral Chamberlain maar ook Daladier door de Duitsche bevolking ont vangen werden, het blijkbaar zeer groote aan tal deserties van Duitsche dienstplichtigen over de grenzendat zijn allemaal dingen, die Hitier zeer te denken moeten hebben ge geven. Laat ik er bijvoegen dat de eveneens volkomen afwezigheid van een hoerastem- ming, de evenzeer sombere plichtsvervulling in Frankrijk en Engeland in die landen eveneens tot overpeinzing aanleiding moeten hebben gegeven. Er zijn berichten uit Sovjet- Rusland die aanduiden dat de gedachte aan oorlog daar al even impopulair was. Ik heb die verschijnselen al eerder als zeer belangrijk en verheugend aangeduid, en ze vergeleken met den enthousiasten oorlogsroes van 1914. Er is nu gebleken dat het monster Oorlog in zijn ware gedaante wordt herkend. Chamber lain heeft het gisteren in zijn sluitingsrede vóór de stemming nog een extra-trap toege diend door te zeggen: „De oorlog is niet meer een oorlog als in de dagen van Marlborough, van Napoleon, of in 1914. Als hij thans begint wordt de man in de Straat, of in de autobus, en zijn vrouw en kin deren thuis, al getroffen voordat een be roepssoldaat of een piloot zijn geraakt." Ja. Hoe vaak heb ik, op deze bescheiden plaats, in den loop van vele jaren, dergelijke brandmerken al niet op den oorlog geplaatst? Waar zijn de ridderlijkheid en de bescher ming van huis en hof gebleven? Tal van an deren hebben op hun bescheiden plaatsen: in kranten, boeken, films, brochures, tooneei- stukken, redevoeringen wat niet al even eens den oorlog gebrandmerkt. Het kan voor ons allen als voldoening gelden dat het zijn uitwerking niet heeft gemist en dat een Britsch premier, wiens rede door tientallen millioenen wordt gelezen en die zich daarbij beroept op den vredeswil der volken, thans in denzelfden toon spreekt. Met dien wil hebben ook dictatoren geducht rekening te houden. Een Napoleon placht onder alle critieke omstandigheden de vraag: „Wat zegt Parijs?" voorop te stellen. Hij rekende voortdurend met de volksmeening. En geen wonder: als een dictator valt, valt hij heel wat dieper dan een democratische pre mier, die rustig naar huis wandelt en zijn eventueele volgende beurt afwacht. En met den dictator valt tevens het régime. Dat zouden diegenen eens kunnen over wegen, die zoo precies weten wat er nu alle maal gebeuren gaat en zich daarbij gronden op allerlei logisch-klinkende maar daarom nog geenszins juiste theorieën. Er is in die crisis van de vorige week een nieuwe factor opge treden die regeerders en volken volkomen klaar voor oogen is komen te staanDe volken weten wat de moderne oorlog is, hebben er geen geestdrift voor, hebben er afkeer van en verwachten van hun regeerders dat zij hem voorkomen zullen. Dat is een groote verandering. R. P. Demobilisatie in Tsjecho- Slowakije. Twee lichtingen reeds naar huis. PRAAG. 6 October. Vandaag is aan gekondigd, dat onmiddellijk twee lich tingen van het Tsjecho Slowaaksche leger gedemobiliseerd zullen worden. De overige lichtingen zullen succes sievelijk worden gedemobiliseerd. Drie opvarenden aan boord Sinds Maandagavond niets meer van de Hunze 13 vernomen AMSTERDAM, 7 OCTOBER 1938. Sedert enkele dagen wordt de „Hunze 13", een vrachtboot van de GroningerRotterdammer Stoomboot Maatschappij „Hunze" te Gro ningen vermist. Het schip is Maandagavond van Amsterdam naar Groningen ver trokken en had, gezien het feit, dat de reis naar het Noorden in den regel in één etmaal wordt volbracht, daar Dinsdagavond of Woens dagmorgen moeten aankomen. Echter heeft de Maatschappij sedert 't vertrek uit Amsterdam niets meer van het schip vernomen. Aan boord bevinden zich drie opvarenden, n.l. de kapitein, 3. Sneltekop, de stuurman 3. Timmer en de matroos H. Groenewoud. Bij de reederij is bericht ontvangen, dat de bemanning van een pas- seerend schip de „Hunze 13" Woensdagmorgen nabij Marken gezien zou hebben. Dit bleek bij informatie evenwel niet juist. Wrak gesignaleerd Evenwel bereikte de directie van de „Hunze" later de mededeeling, dat een wrak was gesignaleerd in de buurt van Edam, ongeveer acht kilometer uit de kust. Aangezien geen enkel bericht is binnen gekomen van het vermissen van eenig ander schip, bestaan er ge gronde vermoedens, dat dit de vermiste „Hunze 13' zou kunnen zijn. Een marineboot is dan ook hedenmorgen van Enkhuizen naar het wrak vertrokken De inspecteur van de reederij Koppe, die hedenmorgen vroeg met de boot van het lootswezen van Enkhuizen naar het wrak op enkele kilometers uit de kust van Edam is vertrokken, keerde tegen twaalf uur te Enkhuizen terug. Hij deelde mede, dat men wel kan aannemen dat het hier het wrak be treft van de vermiste „Hunze 13". Een leerzaam boek voor groot en klein, Daar moet U op de Schotersingel 117A voor zijn. DUIZENDEN BOEKEN - 2 ct. p. boek p.w. (Adv. Ingez. Med.) KOOPT UW in de Speciaalzaak Groote voorraad, prima kwaliteit, billijke prijzen Schouwtjeslaan 27, Telefoon 16238 (Adv. Ingez. Med.) Luitenant-kolonel A. M. M. van Loon. Wordt bevorderd tot kolonel, commandant van de 5de infanteriebrigade te Venlo. Luitenant-Kolonel A. M. M. van Loon, com mandant van den Motordienst te Haarlem, zal zooals wij elders in dit nummer mededee- len met 1 November a.s. bevorderd worden tot kolonel, commandant van de 5de infante riebrigade te Venló. De heer Van Loon zal dus Haarlem binnen kort gaan verlaten. De heer Van Loon werd in 1882 te Gouda ge boren. In Augustus 1899 trad hij in dienst bij het Instructie Bataljon te Kampen. 14 Septem ber 1905 werd hij 2e luit. bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. Zijn bevordering tot len luit. volg de in Augustus 1909. In 1910 werd hij gedeta cheerd bij het leger in Ned. Indië en geplaatst bij het 13e bat. inf. te Soerabaja. Begin 1912 werd hij overgeplaatst naar het op het eiland Timor op expeditie zijnde 20e bat. inf. en aldaar begiftigd met het kruis voor belangrijke krijgsverrichtingen met gesp „Timor 1911—1913". In 1913 werd hij overgeplaatst bij het gar nizoensbataljon van Timor en Onderhoorig- heden en geplaatst te Soembawa-Besar als commandant van het detachement troepen, tevens belast met het civiel bestuur (fungee- rend controleur). Na in 1918 bevorderd te zijn tot kapitein keerde hij in 1919 naar Nederland terug. Hij werd ingedeeld bij het 7de reg. inf. te Am sterdam. Op 1 November 1921 werd hij voor 3 jaren gedetacheerd aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage voor het volgen van tactische studiën. _1 November 1924 was hij weer terug bij het 7e reg. en twee jaar later werd hij gedetacheerd bij den Generalen Staf. Daarna werd hij op 1 November 1927 ge plaatst bij den Staf der Vesting Holland, waar hij werkzaam bleef tot 5 Juli 1933, den datum van zijn benoeming tot majoor, com mandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst. Op 16 Juli 1933 aanvaardde hij het commando te Haarlem. Na eenigen tijd volgde zijn bevordering tot luitenant-kolonel. De heer Van Loon was o.a. lid van de voor- loopige commissie voor de anti-lawaai-cam- pagne te Haarlem en ook voorzitter van de vereeniging „Veilig Verkeer" te Haarlem. DE Groote Fascistische Raad heeft in de gisteravond te Rome gehouden zitting betreffende de rassenpolitiek de volgende besluiten genomen 1.) Het is Italiaanschen mannen en vrouwen verboden huwelijken aan te gaan met elementen, behoorende tot het Hamietische, Semietische of een ander niet-arisch ras. Het is burgerlijken en militairen ambtenaren verboden buiten- landsche vrouwen te huwen, tot welk ras dezen ook behooren. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moeten tevoren toestemming verzoeken van het ministerie van buitenlandsche zaken. Deze bepaling geldt ook, wanneer bedoelde vreemdelingen arisch zijn. Voorts wordt buitenlandschen Joden verboden Italië binnen te komen, terwijl bepaald is, dat ongewenschte elementen zullen wor den verwijderd. 2.) 3.' Joodsche emigratie naar Abessynië a LS Joden worden beschouwd: kinderen, ge- boren uit twee Joodsche ouders; kinderen, geboren uit een Joodschen vader en een bui tenlandsche vrouw; mannen, geboren uit een Tsjecho-Slowakije een federatieve staat. Te Praag is gisteravond een wets ontwerp gepubliceerd, waarbij aan de Slowaken autonomie wordt verleend. Het ontwerp legt de positie der Slo waken in den federatieven staat Tsje cho-Slowakije vast en bepaalt o.a., dat de uitvoerende en regeerings- macht in Slowakije zal berusten bij de Slowaaksche regeering, bestaande uit vijf ministers, die allen tegelijkertijd lid zijn van de centrale regeering te Praag. Buitenlandsche zaken, de landsverdediging en het bestuur van openbare zaken enz. be hooren tot de bevoegdheid van de regeering der republiek. Een der vijf ministers zal pre sident zijn van de Slowaaksche regeering. De begrootingsuitgaven zullen naar evenredig heid verdeeld worden tusschen de centrale en de Slowaaksche regeering door een gemeen schappelijk te benoemen commissie. De nieuwe bepalingen komen vrijwel over een met de eischen der Slowaken op het con gres te Zilina, dat gisteren geëindigd is. In een officieel communiqué wordt voorts medegedeeld, dat de Tsjecho Slowaaksche re geering in de uitoefening van de functie van president der republiek bij decreet den vice- president van de Slowaaksche Volkspartij, dr. Joseph Tisso, heeft benoemd tot minister voor Slowaaksche aangelegenheden. De regeering heeft verder dr. Tisso verzocht haar een lijst voor te leggen van persone.n, die in Slowakije de regeeringsmacht zullen kunnen uitoefenen, totdat de kwestie definitief geregeld zal zijn. In een proclamatie die aan het wetsontwerp voprafgaat. wordt gezegd; „Wij aanvaarden de constitutioneele wet inzake de Slowaaksche autonomie, die de Slowaaksche autonomisten in Juni hebben opgesteld, en nemen op ons. deze voor 28 October te doen aannemen. Wij vragen, dat de uitvoerende en de regeerings macht in Slowakije onmiddellijk in handen worden gesteld van de Slowaaksche regeering. Wij wenschen. dat Joseph Tisso de eerste Slo waaksche reeeoring vormt." gemengd huwelijk, die den Joodschen gods dienst belijden. Naar United Press nog weet te melden be hoeven de Joden, die ouder dan 60 jaar zijn en die welke met Italiaansche vrouwen gehuwd zijn het land niet te verlaten. Wat betreft het onderwijs van de Joden in Italië geldt het volgende: Joodsche kinderen behoeven de scholen niet te verlaten indien hun vader: 1. ïn een van de vier laatste oorlogen Libye, wereldoorlog, Abessynië, Spanje gevallen is: 2e. zich voor een van voornoemde oorlogen vrijwillig voor den dienst aan het front heeft gemeld; 3e. zich onderscheiden heeft wegens zijn dapperheid tegenover den vijand; 4e. gedurende de fascistische revolutie is ge vallen; 5e. gedurende den strijd der fascisten om "net bewind werd gewond en ten 6e. vóór 1922 lid was van de fascistische partij of aan de bezet ting van Fiume heeft deelgenomen. Andere uitzonderingen in bijzondere geval len zullen door een bijzonder daartoe te vor men comité worden beoordeeld. Joden, die niet onder de hierboven opgesom de punten vallen, kunnen geen lid van de fas cistische partij zijn. Ook kunnen zij geen eige naars of bestuurders zijn van firma's cf in- dustrieele ondernemingen waarin meer dan 100 personen arbeiden. Van den militairen dienst zijn zij zoowel in vrede als in oorlog bui tengesloten. Joodsche emigratie naar Abessynië? Verder werd besloten dat het emigreeren van Europeesche Joden in zekere gebieden van Abessynië, volgens nog te treffen bijzondere bepalingen, toegelaten wordt onder voorwaar de „dat het internationale Jodendom de vijan delijke houding tegenover het fascistische Ita lië aan een herziening onderwerpt". Het woord is aan. Dr. Fuller: Niets prettiger voor een kicade tong dan een ver bitterd hart te vinden. Pas was October aangekomen. Of wind heeft zijn bewind hernomen; Hij rukt weer aan vermoeide takken. En doet ze op de aarde smakken; Hij komt weer door den schoorsteen fluiten, En rammelt razend aan de ruiten; Hij legt de zweep weer op de baren. En brengt gevaar voor hen die varen; Hij drijft ons voort of houdt ons tegen, En speelt een wild spel met den regen; Ik weet niet wat u ervan vindt, Ik heb een hekel aan den wind. Den regen heeft de aarde noodig, Maar wind is toch wel overbodig; Althans in d' overdreven vormen. Van onbehouwen najaarsstormen; Als wij van tijd tot tijd beleven. En die slechts naar vernieling streven; De mensch kan daar gevoeglijk buiten. Maar blijft onmachtig hem te stuiten, En zelfs de machtigsten der aarde. Zoo trotsch op eigen kracht en waarde, Voeren gedwongen laconiek, Een laat-maar-waaien politiek. P. GASUS. _HAARLEM'S MUZIEKINSTITUUT Dir. NICO HOOGERWERF KINDER-ORKEST voor alle kinderen, die een of ander instrument bespelen. VOORBEREIDENDE KLASSE voor alle kinderen die GEEN instrument bespelen. Na eenigen studietijd volgt opneming in het kinder-orkest. Inlicht, en aanmelding dagelijks WILHELMINASTRAAT 51, TEL. 15691 (Adv. Ingez. Med.) Weet U dat een van de beziens waardigheden in Haarlem de SCHOTERSINGEL 117 A. (Adv. Ingez. Med.) Alweer een Jas van DOU WMA Gaat U ook eens kijken, naar die mooie collectie Regen-en Overjassen Gen. Cronjéstraat 42-44 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Luitenant-kolonel A. M. M. van Loon. com mandant van den Motordienst te Haar lem, wordt 1 November benoemd tot ko lonel, commandant van de 5de infante riebrigade te Venlo. 1 De restauratie van de Vleeschhal te Haar lem zal eind 1939 voltooid zijn. 2 Het zilveren jubileum der Jansstraatver- eeniging te Haarlem. 3 Toen de oorlog dreigde werden ook te Haar lem voorzorgen getroffen. 5 BINNENLAND. Op liet IJselmeer is een vrachtschip ver gaan. 1 De convooidiensten in de Straat van Gi braltar zijn voorloopig stopgezet. 3 De boterprijs is voor een half jaar vast gesteld. 3 Een windhoos heeft te Mierlo groote schade aangericht. 3 BUITENLAND. De Slowaken krijgen autonomie. 1 Italië is voor de Joden gesloten verklaard. 1 Het Engelsche Lagerhuis heeft met groote meerderheid het beleid van Chamberlain goedgekeurd. 7 De internationale Commissie heeft thans ook de grenzen voor de vijfde zone van het door de Duitschers te bezetten Tsje cho Slowaaksche gebied vastgesteld. 7 SPORT. Schaakrubrick n Sport in 't Kort. 12 De vierde partij om het wereldkampioen schap dammen is wederom remise ge worden. 12 ARTIKELEN. R. P.: De wil der volken. j H. D. Vertelling: De onzichtbare. 4 De bronnen van bestaan in Tsjecho Slo wakije en Sudetenland. 7 Voor de Jeugd. 17 J. B. Schuil over „Groot Slem" 13 Van onzen Weenschen correspondent: Veelzijdige Habsburgcr komt naar Ne derland. 13 H. P. van den Aardweg: Forum Romanum 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 24

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1