Haarlem's Dagblad Leiderdorp. Rijwielstatistiek. J. IV1UUS SPECIALITEIT IN Winkelzakken, Pakpapier, Touw Doodelijk ongeluk op de Eendjespoortbrug Moreele en geestelijke herbewapening. Ochtendbeurs Amsterdam 56e Jaargang No. 16964 Uitgave Lourens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14B25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 10 October 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het vraagstuk van het centrale vliegveld blijkt nog steeds niet te zijn opgelost. Het Haagsche gemeentebestuur heeft er een adres over aan de regeering gezonden, waarin het aandringt op den aanleg van zoo'n vliegveld in Leiderdorp, zegt dat Schiphol te ver van Den Haag en Rotterdam is en aanvoert dat Den Haag en Rotterdam samen 1.100.000 in woners hebben tegen Amsterdam maar 790.000. Dus zouden volgens dit argument de tweede en derde steden des lands gezamenlijk meer recht kunnen doen gelden op een vlieg veld in hun onmiddellijke nabijheid dan Am sterdam voor zijn geval kan aanvoeren. Nu, dit soort redeneering is vrij gemakkelijk te weerleggen en Amsterdam heeft al duide lijk getoond dat het niet tot zwijgen geneigd is. Derhalve trekt de hoofdstedelijke wethou der mr. G. C. J. D. Kropman tegen het Haag sche adres van leer in een interview met het N. v. d. D. Hij vindt het „een weinig elegant gebaar"een term die gelukkig gekozen is want hij moet Den Haag, prat als het pleegt te gaan op de élégance zijner gebaren, wel tot in de ziel treffen. Wethouder Kropman zegt verder, dat dit adres op de regeering geen grooten indruk zal maken en dat hij heele- maal niet vreest dat Amsterdam Schiphol zal verliezen zoolang men op het terrem der zakelijke argumenten blijft. Nu, die redenee ring met bevolkingstotalen lijkt naar niets, want Den Haag vergeet dat zich bij de Am- sterdamsche belangen die van Kennemerland met de stad Haarlem en van het Gooi met de stad Hilversum aansluiten. Bovendien komt het niet aan op de hoeveelheid menschen in de buurt van het vliegveld maar op het ladingsaanbod voor passagiers en goederen. Te dien aanzien heeft Schiphol getoond, dat liet verreweg het gunstigst ligt. Den Haag's antwoord op dit betoog is te yoorzien. Het zal natuurlijk zeggen dat het „ladingsaanbod" in de residentie wel hooger geweest zou zijn als het vliegveld maar dich terbij gelegen had. Nu werd het transport te lastig en te duur. Waarop Amsterdam weer eal antwoorden: maar het is veel beter ge worden door den aanleg van den nieuwen Weg Amsterdam-Oegstgeest en nu is het nog hiet hoog omdat jullie Hagenaars voor een groot deel gepensionneerden en renteniers zijn en wij Amsterdammers een handelsstad bevolken. Maar wethouder Kropman heeft nog meer pijlen op zijn boog. Tegenover Den Haag's list, om Rotterdam bij zich in te lijven en de belangen dezer tweede koopmansstad des lands met geestdrift naar voren te brengen, stelt hij zijnerzijds slimheden die er zijn mogen. Ze zijn van financiëelen aard. „Is Den Haag van plan om mee te betalen aan den aanleg van een vliegveld in Leiderdorp?" vraagt hij onschuldig. Het heeft altijd gratis van Waalhaven en Schiphol kunnen profitec- *en. Nu, dan zal het voor dit doel toch geld moeten over hebben en de kosten voor den Staat moeten helpen verminderen. „Vermoe delijk zal de Haagsche Raad het adres op dit punt nog aanvullen, waarbij tevens zou kun nen worden overwogen of de gemeente Den Haag wegens kapitaalvernietiging op Waal haven en Schiphol niet een bescheiden scha deloosstelling schuldig is aan Rotterdam en Amsterdam Het blijkt opnieuw: meneer Kropman is een slimme man. En als bij u de herinnering miocht opkomen aan de wijze waarop Frank rijk en Duitschland hebben gevrijd naar de gunst en vriendschap van Polen is dat geen wonder. De besturen van onze drie grootste gemeenten lezen blijkbaar de buitenlandsche berichten goed en leeren er wat van. Trou wens: burgemeesters en wethouders brengen het vaak tot minister en diplomaat. Is onze tegenwoordige minister van Buitenlandsche Zaken niet ex-burgemeester van Den Haag? Of mr. Kropman succes zal hebben met zijn poging, de Kennemerlandsche en daarmee ook Haarlernsche belangen bij de Amster- damsche in te lijven waag ik te betwijfelen. Leiderdorp zou voor ons niet veel verder dan Schiphol zijn en ik denk niet dat ons ge meentebestuur erg warm voor deze zaak zal loopen. Des te meer gelegenheid geeft ons dit, een - onpartijdig oordeel over het dispuut onzer drie grootste gemeentelijke kemphanen uit te spreken. En dan geloof ik inderdaad, dat als men meent dat één groot vliegveld als inter nationaal knooppunt op den duur voor ons kleine land voldoende zal blijken niet alleen wegens zuinigheid, maar ook omdat het ver keer voortdurend sneller wordt, de wegen steeds verbetering ondergaan en de groote luchtlijnen geen onnoodige „halteplaatsen" zullen wenschen het er weinig op aankomt of het centrale vliegveld Schiphol of Leider dorp is. Als er nog verschil van beteekenis be staat zal dat spoedig zijn weggevaagd. Als dit inzicht ook bij de regeering mocht overwegen zou zij dienen te zeggen: laten we dan Schip hol maar in eere houden, want daar zijn nu al millioenen aan ten koste gelegd, het is tot een modern vliegveld gemaakt en waarom zouden we dat kapitaal nu weer gaan ver nietigen? Ook geloof ik met mr. Kropman dat de ver gelijking van 1.100.000 menschen in Rotterdam en Den Haag met 790.000 in Amsterdam geen practische beteekenis heeft. Natuurlijk zou een vliegveld te Leiderdorp een mooi object voor werkverschaffing zijn, maar dat kan de be slissende overweging niet wezen. Er zijn trou wens genoeg andere objecten.... die noodi- ger zijn. R. P. (Volgens een Engelsche statistiek zijn op de geheele wereld thans 60 millioen fietsen in gebruik.) Zestig millioen exemplaren Op de aard van 't rijtuig fiets, Dacht u dat er zooveel waren? Tjonge, dat is nogal iets. Stel u voor. dat een parade Van die alle kon bestaan. Wat een machtige rol-lade, Als die voetstoots voorwaarts gaan. Wat een wenteling van wielen Zit in dit millioenental. Wat een pompsport van ventielen, Wat een stuurlui aap den wal. Wat een banden (gummibanden) Binden heel dien fietsersdrom, Saam in aller heeren landen, Tot één kettiriggangerdom. Zestig millioen. 't is reusachtig, Wat een leger vol van vrêe En wat telt ons landje krachtig In die wereldsterkte mee. WEEKBERICHT COöP VOORUITGANG U.A. Gedr. Appelen, per pond0.25 Extra kwal. Java rijst, per pond0.12 Snijboonen, per 1/1 blik 0.19 Vette Meikaas, per pond0.30 Fijn gekruide Speculaas, p. 1 2 pd. 0.15, 0.20 Huishoudzeep, per staaf van 600 gram ƒ0.12 MET DIVIDEND BONS. (Adv. Ingez. Med.) Ced. Oude Gracht 103 - Telefoon 11723 (Adv. ingez, Med.) Meisje onder vrachtauto geraakt en gedood Hedenmiddag even twaalf uur heeft op de Eendjespoortbrug een treurig ongeluk plaats gehad, dat aan de jeugdige wielrïjdster S. uit de Spaarnwouderstraat het leven heeft ge kost. Zij kwam met een vriendin van de richting Turfmarkt en wilde de Lange Brug oprijden. Uit dezelfde richting naderde een vrachtauto, bestuurd door een ongeveer twintigjarigen chauffeur. Juist toen hij de beide meisjes, die geheel rechts reden, wilde passeeren, had mej. S. het ongeluk, in de tramrails te steken. Zij sloeg om en kwam juist tusschen het voor- en het achterwiel van de vrachtauto terecht. Het gevaarte reed over haar hoofd, met 't gevolg dat de dood onmiddellijk intrad. Eenige me ters verder reeds had de chauffeur, die zeer ontdaan was, zijn wagen tot stilstand gebracht. Dadelijk^werden politie en Ongevallendienst gewaarscljïïwd. Oip dit drukke spitsuur had de politie veel werk, om het verkeer te regelen. De tramdienst naar Amsterdam ondervond 25 minuten ver traging. Het lijk van de wielrijdster werd per zieken auto naar het St. Elisabeths Gasthuis ver voerd. De politie maakte van het gebeurde pro ces-verbaal op. Londensche „balloimeimet" werd geprobeerd. LONDEN, 9 October. Vandaag is op groote schaal geoefend met de ballonver sperring om Londen. De weergesteldheid was zeer ongunstig. Als gevolg van het feit, dat vijf ballons lossloeg, werd de oefeningen spoe dig beëindigd. Eén dier „op drift" geraakte gevaarten sleepte een lang stuk kabel achter zicvh aan, waardoor achtereenvolgens tuin hekken, vensters en daken werden vernield en telefoonleidingen werd verbroken. Een kabel van een der andere ballons raakte ver ward in het stroomnet van de treinen, waar door kortsluiting ontstond en een vertraging van bijna een uur werd veroorzaakt. Wat de uitslag van de oefeningen zelf be treft, deze werd ,,zeer bevredigend" genoemd. Weliswaar kon men zich nog geen nauw keurig beelde vormen, daar de ballons onder ling niet verbonden waren. De minister voor luchtvaart, sir Kingsley Wood, heeft bij de opening van het vliegveld .te Cambridge meegedeeld, dat men het •systeem van ballondversperringen zal uitbrei den ook tot de provincies en dat oefenings depots in Birmingham. Bristol, Manchester, Liverpool, Hull, Newcastle, Plymouth, South ampton, glasgow en Cardiff zullen worden gesticht. (United Press). De kwestie der Mexicaansche olievelden. MEXICO CITY. 9 October. Het opperste ge rechtshof heeft met algemeene stemmen het beroep van de petroleummaatschappïjen tegen het decreet van Maart, waarbij de onteigening werd gelast, verworpen, op grond van de over weging, dat de maatschappijen niet het recht hadden zich tot het Hof te wenden, zoolang zij geen antwoord gekregen hebben op hun beroep op het departement voor nationale huishouding. (United Press). Een woord van H. M. de Koningin. „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons lig gen, waarin het dreigend gevaar ons zoo dui delijk voor oogen stond, nu voor het oogen- blik de mogelijkheid van de algeheele ver nietiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg. Wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij per soonlijk bijdragen tot den groei en de ont plooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en gees telijke herbewapening: dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tus schen personen en volken. Behoef ik u te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt een daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed, en van geloof. WILHELMINA. Ook autonomie voor de Roethenen. Subkarpathisch Rusland krijgt dezelfde positie als Slowakije. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau Ce- teka meldt: De besprekingen te Uzhorod (Subkarpathisch Rusland) tusschen de parle mentaire vertegenwooi'digers van Subkarpa- tish Rusland en delegraties van den minister president en den voorzitter van den nationa- len raad voor de Oekraine zijn Zaterdag avond geëindigd met de opstelling van een conventie, volgens het model van de Slowaak- sche overeenkomst. De lijst van ministers der regeering van Subkarpathisch Rusland zal aan de centrale regeering te Praag worden voorgelegd. Volgens deze lijst is afgevaardigde Brody aangewezen als minister-presi dent. Namens de regeering heeft Varkany, de minister voor Subkar pathisch Rusland van het balkon van het regeeringspaleis een verkla ring voorgelezen, volgens welke dit gebied dezelfde rechten zal krijgen als Slowakije. Bezetting van twee steden door Hongarije. Over de onderhandelingen tusschen de Tsjecho-Slowaaksche en de Hongaarsche de legaties te Komaron wordt bekend, dat gis teren een overeenkomst tot stand is gekomen op drie punten. Deze punten zijn: 1. De beide steden Polysas en Sato- ral Jaughely zullen door Hongaar sche troepen bezet worden binnen de eerstvolgende 36 uur. 2. De Hongaarsche politieke gevan genen in Tsjecho-Slowakije zullen geleidelijk in vrijheid worden ge steld. 3. De Hongaren in het Tsjechische leger zullen geleidelijk uit den dienst ontslagen worden. De besprekingen zullen verscheidene dagen voortduren, waarna de omtrekken van het af te stane gebied naar verwacht wordt, be kend zullen worden gemaakt De Italiaansehe vrijwilligers in Spanje. Franco tot onmiddellijke terugtrekking bereid. Het Italiaansehe persbureau Ste- fani meldt uit Salamanca: „Gene raal Franco bereidt den onmiddellij ke n terugkeer voor de Italiaansehe legionairs, die langer dan 18 maan den ononderbroken dienst in Spanje hebben gedaan. Door deze terugtrek king op belangrijke schaal draagt het Nationalistische Spanje op doeltref fende wijze bij tot het herstel va# het internationale vertrouwen, tor wijl het tevens voldoet aan het verlangen van de niet-inmengings- commissie". De Nationalistische bladen juichen het be sluit toe als een beslissend gebaar ten behoe ve van den vrede in Europa. Poolsche bezetting van Tsjechisch Silezië voltooid. Zondag trokken de Poolsche troepen over de Olsa. Poolsche gemotoriseerde troepen zijn Zon dag kort na het aanbreken van den dag Boehoemin, een belangrijk Tsjechisch spoor wegkruispunt, binnengerukt. Volgens de oorspronkelijke regeling van de geleidelijke bezetting van het afgestane ge bied zou Boehoemin pas Dinsdag hebben mogen worden bezet. De Poolsche officieele verkla ring zegt, dat het gebied eerder is overgeno men volgens een overeenkomst met de Tsjechen, die het moeilijk vonden de orde te handhaven. De Poolsche bezetting van Silezië over de Olsa is thans voltooid. Men meent te weten, dat de definitieve afbakening der nieuwe Poolsch-Tsjechische grens vastgelegd zal worden in rechtstreeksche onderhandelingen tusschen beide regeeringen zonder dat een volksstemming zal worden ge houden. Zondagmorgen is te Teschen de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek aan gekomen, waar hij o.a. door den burgemeester namens de bevolking van de „bevrijde gebie den" werd verwelkomd. Van Teschen begaf de minister zich naar Trzyniec en vandaar naar Jablokow. In al deze plaatsen werd hij luide toegejuicht. Het Sportterrein aan de Kleverlaan Onderhandelingen tusschen gemeente en regeering. Eenige maanden geleden werd door den Haarlemschen gemeenteraad een voorstel aan genomen een sportterrein aan de Kleverlaan in werkverschaffing te laten aanleggen. De regee ring zou op de gewone wijze in de kosten van dit werk bijdragen. Inmiddels heeft de aanbesteding van dit werk al plaats gehad, maar tot een gunning is het nog niet gekomen omdat het resultaat van die aanbesteding nieuwe onderhandelingen met de regeering noodig maakte. Gehoopt wordt thans op een spoedige beslis sing. Het aantal werkloozen stijgt weer zoo dat het gewenscht is dat er meer werkloozen in de werkverschaffing kunnen worden geplaatst. Nieuwe slachtoffers in Palestina. Vijf dooden gedurende het afgeloopen weekeinde. Tijdens het afgeloopen weekeind zijn op verschillende plaatsen in Palestina drie Ara bieren en twee Joden gedood Nabij de kolonie Zirkhon Yakov zijn acht Joden min of meer ernstig gewond door de ontploffing van een mijn, juist op het oogenblik, dat de vracht auto, waarin zij hadden plaatsgenomen, pas seerde. Rebellen hebben te Djenin een veer tigtal huizen in brand gestoken en nabij Lydda een goederentrein tot ontsporing ge bracht. Voorts wordt melding gemaakt van talrijke overvallen, o.a. op het politiebureau te Djenin en op verscheidene Joodsche kolonies, als mede van bomontploffigen in de onmiddel lijke omgeving van Jeruzalem. Het gevoel van onveiligheid neemt der mate toe, dat het verkeer tusschen de voor naamste steden vrijwel geheel stilgelegd is. Het woord is aan. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 346. H.V.A. 475—6. Amst. Rubber 243 V4. Philips 246Vs. AKU 45Vj. Java-China-Japan lijn 93 3/4. Koninkl. Ned. Stoomboot Mij 125. Holland-Amerika Lijn 118. Beth. Steel 47 5 8—48 U. S. Steel 47 3/4—48. Republic Steel 1518. Anaconda 28 3 429 1/16: Shell 11 9 16—3/4. Tidewater Ass. Oil, 9 15/1610. United St. Leather 51/16. Kennecot Copper 35 V2. American Enk a 28. H.M. de Koningin: Behoef ik u te verzekeren dat hoe dieper onze overtui ging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans ivordt op het ver wezenlijken van een betere toekomst? (Adv. Ingez. Med.) Minister J. J. C. van Dijk wordt eere-doctor. De Senaat van de Vrije Universiteit heeft een openbare zitting belegd op Donderdag 20 October, des namiddag te halfvier in de groo te aula van het Koloniaal Museum. Maurits- kade te Amsterdam. In deze bijeenkomst zal de rector-magnificus. dr. J. F. Koksma, ter herdenking van den stichtingsdag der uni versiteit een rede uitspreken. Na deze rede ge schiedt de eere-promotie der minister van De fensie, den heer J. J. C. van Dijk. tot doctor honoris causa in de rechtswetenschap. DE FÜHRER IX SUDETENLAND. Adolf Hitler en minister Goering verlaten het stad huis te Jagerndorf. De zaak tegen den Osschen industrieel. Door Gerechtshof tot een jaar en zes maanden veroordeeld. 's-HERTOGENBOSCH, 10 October. Het gerechtshof alhier heeft vanochtend arrest gewezen in de zaak tegen den industrieel M. van Z. uit Oss, die wegens eenige zeden delicten door de Bossche rechtbank is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In hooger beroer heeft de advocaat-generaal eveneens twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank op formeeele gronden vernietigd en. opnieuw rechtdoende. Van Z. schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een gegvangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van het geheele voorarrest. BARKER'S BEHANG. APART en GOEDKOOP. Vakkundige behangers beschikbaar. GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657. (Adv ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Op de Eendjespoortbrug is een meisje on der een auto geraakt en op slag gedood. 1 Het aanleggen van een sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem. 2 De candidaten der S.D.A.P. voor de Prov. Staten-verkiezing in Noord-Holland. BINNENLAND. Een woord van de Koningin inzake mo reele en geestelijke herbewapening. I Zondag is te aeheveningen een logger ver gaan; drie man zijn verdronken. 3 Doordat een auto in het Winschoterdiep is gereden zijn drie menschen om het leven gekomen. 3 Te 's Gravenhage is een oude man ver brand. 3 BUITENLAND. Een opgewonden menigte heeft Zaterdag avond het palcis van kardinaal Innitzer te Weenen bestormd. 5 Hitier heeft den aanleg van vestingwerken om Saarbrücken en Aken aangekondigd. 5 De Duitschc reservisten zullen binnenkort huiswaarts kunnen keeren. 5 Bij een bombardement op een trein zijn in het republikeinsche Spanje 150 per sonen om het leven gekomen en meer dan 300 gewond. 5 SPORT. Criticus over den wedstrijd Haarlem V. U. C. 7 De zesde partij tusschen Raichenbach en Keiler is wederom remise geworden. 11 ARTIKELEN. R. P.: Leiderdorp. j J. H. Francois: Een Europeaan ziet Japan. 2 K. de Jong: Bonte Avand „Excelsior" 13 K. de Jong: Sergei Rachmaninoff te Am sterdam. 13 J. B. Schuil over „Speurhonden" door het gezelschap Jan Musch. 13 Mr. E. Elias: Soldaat in de Stilte. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen o Jf g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1