OVERJASSEN 11 ElFILAIMCi THIJS IJS EN DE TOOVERPIJP Haarlemsche Trekkers vierden feest. LILI KRAUS Vadertje Langbeen. voor herfst en winter Rubriek voor Vragen DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S DAGBCAD 6 Het 10-jarig bestaan der Kennemer Vervoor Jeugdherbergen herdacht. ÖP feestelijke wijze heeft de Kennemer Ver- eeniging voor Jeugdherbergen gister avond haar 10-jarig bestaan herdacht met een rijk g'evarieerden propaganda-avond in de Gem. Concertzaal. Na een openingswoord van den voorzitter der jubileerende vereeniging. Ir. J. E. de Vries, trad onder leiding van mevrouw Ruth Tobi een groep leerlingen op, die op talentvolle wijze eenige rhythmische dansen uitvoerden. Het was werkelijk aardig te zien wat me vrouw Tobi met ceze meerendeels nog zeer jonge leerlingen heeft bereikt De meeste dansen werden vlot uitgevoerd, en bleken degelijk te zijn ingestudeerd. De bekende declamatrice, mevrouw Nel Oost hout, droeg hierna een gedeelte van het too- neelstuk Thomas More voor. De wijze waar op mevrouw Oosthout dit werk voodraagt. is reeds meermalen in ons blad besproken, ook haar voordracht van gisteravond was Sugges tief en boeiend. Met „De Mestkever" een sprookje van An dersen overtrof mevr. Oosthout zichzelf. Zij declameerde dit sprookje luchtig en met veel gevoel voor humor. Bij het meerendeels jeug dige publiek had zij dan ook een zeer groot Vervolgens sorak de voorzitter van de N.J.H.C., Prof. dr. G. A. van Poelje een korte herdenkingsrede uit. Het is eenigszins zonderling na Thomas More en een der figuren van Andersen te mogen spreken, aldus prof. van Poelje. Toch is dit niet zoo vreemd als we bedenken, dat alle leden der Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale iets hebben van het geloof in het Utopia en van de naiveteit van een Andersen. Alleen weten we. dat dit Utopia thans verder van ons verwijderd is, dan More indertijd dacht. Ook de trekkers zien de wereld echter toch altijd met een beetje idealisme en romantiek. Al de menschen van de jeugdbeweging arbeiden aan het dichter bij brengen van dit Utopia. Lang zaam aan, stapje voor stapje, komt men daar door tot een beter leven. Dat jeugdherbergleven speelt een bijzondere rol in ons land. In de eerste plaats is de taak van hen, die aan dit werk deelnemen: te dienen. In de allereerste jaren waren velen nog wel eens een andere opvatting toegedaan. Men was soms geneigd alleen aan de eigen behoef ten te denken. Toch is de samenwerking van de menschen, die verschillende opvattingen waren toege daan, vruchtbaar gebleken. Het beste bewijs hiervoor is wel het 10-jarig jubileum van de Kennemer Vereeniging voor Jeugd Herbergen. Deze jeugdherbergen zijn dikwijls tot stand gekomen door het enthousiasme van jongens en meisjes. De algemeene jeugdbeweging van Nederland omvat 212 organisaties. Dat zoo veel organisaties zich, practisch zonder steun van de overheid, aan de vrije jeugdvorming geven is van het grootste belang. Dit heele gebouw van de vrije jeugdvor ming wordt door vrijwillige offers gedragen. De jeugdherbergbeweging is van dit alles een gering onderdeel. Ook deze beweging berust echter of vrijwillige bijdragen van velerlei aard. Er zijn gelukkig gemeenten die in den een of andere vorm steun verleenen. Ahes bijeen is dit echter uitermate gering tegen over hetgeen beschikbaar is. door de bijdragen van de trekkers zelf. De jeugdherbergen vindt men niet alleen in groote gemeenten, maar ook in de deelen van ons land. die minder dicht bevolkt zijn. Dit net van jeugdherbergen geeft aan de trekkende jeugd een tehuis op haar tochten. Hierdoor groeien de jonge men schen thans op met een diepere kennis van ons land dan in vroegere jaren het geval was. De organisatie van de jeugdherbergen heeft het mogelijk gemaakt, dat thans iedereen ons land leert kennen zooals het is. Zoo werken de jeugdherbergen ook aan de verbroedering der volken mede. Tenslotte wekte spr. nog op dit mooie Jeugdwerk ook financieel te steunen. Ir. J. E. de Vries wees er vervolgens nog op. dat de jongeren thans den plicht hebben te zorgen dat de jeugdherbergen blijven wat ze zijn en dat waar nog noodig, nieuwe jeugd herbergen zullen worden gesticht. Vervolgens bood de herbergvader van de jeugdherberg ..Jan Gijzen", de heer 't Hul den heer De Vries een enveloppe met inhoud aan namens de Haarlemsche Trekkers. Na de pauze werd de jeugdherbergfilm „Trek uit" van de Nederlandsche Jeugdher berg Centrale vertoond. Deze film bestaat uit twee deelen. Het eerste deel laat ons de ver schillende jeugdherbergen in hun veelal fraaie en schilderachtige omgeving zien ter wijl het tweede deel meer „speelfilm" is. In dit tweede deel is een trekkerstocht ver filmd en al is de verfilming niet geheel en al feilloos, ongetwijfeld hebben Alex Roosdorp en zijn medewerkers een verdienstelijk stuk werk gemaakt, dat zeer zeker een groote pro pagandistische waarde heeft. De fotografie was over het algemeen bijzonder scherp en muntte dikwijls uit door een orlgineele visie. Voor dat de film werd vertoond, werden de herbergouders van de „Jan Gijzen", de heer en mevrouw 't Hul op hartelijke wijze door Ir. J. E. de Vries toegesproken en gehuldigd voor het vele werk dat zij in die 10 jaar hebben verricht. De avond werd o.m. bijgewoond door bur gemeester dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk en door wethouder M. A. Reinalda en echtgenoote. MAIKT GIlICiTIN GROENTEMARKT. Haarlem, 12 October 1938. Witlof f 0.16—0.20 per K.G. Tomaten f 0.08—0,14 per K.G. Heerenboonen f 0.080.16 per K.G. Snijboonen f 0.090.18 per K.G. Andijvie f 0.150.40 per kist. Sla f 0.10—0.65 per kist. Spinazie f 0.10—0.40 per kist. Postelein f 0.10—0.35 per kist. Gele kool f 0,30—0.65 per kist. Groene kool f 0.150.40 per kist. Uien f 0.80—0.90 per kist. Winterwortelen f 1—1.15 per kist. Savoye kool f 0.03—0.06 per stuk. Bloemkool f 0.04—0.10 per stuk. Roode kool f 0.03—0.07 per stuk. Komkommers f 0.05—0.08 per stuk. Wortelen f 0.03—0.07 per bos. Selderie f 0.01—0.08 per bos. Prei f 0.03—0.10 per bos. Peterselie f 0.01—0.05 per bos. Radijs f 0.02—0.05 per bos. Spruiten f 0.55—1.— per zak. Koolraap i 0.70—0.90 per zak. IIN/T IN ItïTÏRE MUZIEK. Pianorecital. De pianiste Lili Kraus hebben we in Haar lem voor het eerst verleden jaar gehoord, toen zij en de violist Simon Goldberg in den Stadsschouwburg werken voor piano en viool voordroegen. Beider samenspel is. vooral door vele radio-uitzendingen, in wijden kring be kend en beroemd geworden; terecht, want het is in alle opzichten voortreffelijk. Het heeft een graad van verfijning bereikt, die, wat het spel van Goldberg betreft, wel eens overdreven schijnt. Lili Kraus overdrijft bij haar voordrachten in geen enkele richting. Haar dynamische schakeeringen, hoe rijk aan verscheidenheid die ook zijn, blijven binnen de grenzen van hoorbaarheid en welluidendheid; de vrijheid van tempomuanceering en agogiek vervalt niet tot ziekelijke sentimentaliteit of grotesk effectbejag. Haar spel is pianistisch-fijn, haar voordracht gezond en boeiend. Men heeft dit alles kunnen waardeeren bij het recital dat zij Woensdagavond voor de vereeniging „Voor de Kunst" vroeger „Kunst aan het Volk" ge he eten gaf. Haar uitgebreid programma gaf ruimschoots gele genheid daartoe. Het liep van Bach tot Schubert; ons algemeen geliefd Buma zou dus, indien dit recital een op zich zelf staande uitvoering geweest was en niet een van een serie avonden, met leege handen het nakij ken gehad hebben. Door dat klassieke pro gramma had zij zich zelve grenzen gesteld; of de aard van haar reproductief talent die verre zou kunnen overschrijden, konden we natuurlijk na dezen enkelen avond nog niet beoordeelen. Maar wat zij binnen die grenzen ten gehoore bracht en daar zat genoeg verscheidenheid in! was nagenoeg zonder uitzondering goed en mooi te noemen, al bleef natuurlijk de mogelijkheid tot verschil van inzicht aangaande sommige onderdeden bestaan. Zoo zouden velen voor de vertolking van Bach's d kl. t.-Prelude uit Deel I van Das Wohltemperierte Klavier aan een schier pe daalloos non legato de voorkeur geven en zich de daaaropvolgende Fuga wat langza mer, minder vlak, meer van een elegische stemming doortrokken denken, of wel van een heftiger en droger afbreken der korte mo tieven in het eerste hoofddeel van Schubert's Sonate op. 143 een duidelijker sprekende tra gische uitwerking verwachten. Maar dat zij in dit eigenlijk zeer onpianistisch geschreven stuk de spanning wist te bewaren is al een niet geringe verdienste; dat zij dit in het Adagio van Mozart's Sonate in c kl. t. althans voor mijn gevoel niet vermocht ligt aan het stuk, dat alle innerlijke tegenstellingen ont beert, en voortdurend in dezelfde sfeer van een 18de-eeuwsche aristocratische salon lang zaam ronddraait. Welk een stuwing zit daarentegen in de Finale en hoe levendig vertolkte Lili Kraus die en ook de ineenstor ting aan het slot! Haydn's Sonate in D gr. t. klonk in spran kelende vitaliteit, terwijl alleen in het korte Adagio de voordracht wat scheen te verslap pen. Men kreeg den indruk dat zij zich van nature het minst goed in tragische of mach tige stemmingen inleeft. In Beethoven's op. 109 komen die niet zoozeer voor en met haar vertolking van het heerlijke werk kon dan ook wel ieder tot haast in elk onderdeel het eens zijn. En in de Valses nobles van Schu bert was haar spel een en al de gratie van het Weenen van vroeger. Enkele minder gelukkige momenten of on effenheden kwamen in de voordracht van Bach's D gr. t.-Prélude en van Beethoven's Sonate voor; die waren echter zóó sporadisch, dat ze den grooten lof voor haar spel en haar interpretatiekunst niet mogen verminderen. K. DE JONG. HET TOONEEL V. Z. O. D. Het is nu bijna 20 jaar geleden, dat wij Jerusha voor de eerste maal in de ge daante van Greet Lobo op de planken heb ben gezien. Zij vond onmiddélijk haar pu bliek en geen stuk is in één seizoen zoo vele malen in Haarlem gegaan als Vadertje Lang been. Het werd een goudmijntje voor Het Schouwtooneel, dat het blijspel jaren lang op het repertoire heeft gehouden. Dat Jerusha nog altijd favoriet is bij een groot deel van ons publiek bewijst wel de ver filming thans van Jean Webster's verhaal. En ook bij elke voorstelling door dilettanten zien wij weer, hoe dit sprookje van de arme vondelinge het telkens weer doet. Vele groote menschen zijn nu eenmaal in hun smaak aan de kinderen gelijk. Het was daarom niet onverstandig van V. Z. O. D. om dit blijspel, dat de vereeniging vijf jaar geleden reeds met succes had ge speeld, nog eens op het repertoire te nemen, vooral ook niet, omdat zij met dit stuk vele jonge krachten in het vuur kon brengen. En laten wij het maar dadelijk zeggen, dat juist deze jongeren het er zeer goed hebben afge bracht. Wij zagen alleraardigste doublures van eenige dames, die eerst als de „vonde lingen" en derictrice ten tooneele versche nen en later met Jerusha naar het milieu der rijke Pendleton's verhuisden. Zoo bewees de jonge dame, die in I een wat achterlijk meisje typeerde en in II de rol van mevrouw Pendle ton speelde, dat zij ongetwijfeld een zeer goede kracht van V. Z. O. D. zal kunnen wor den. En ook de tranformaties van Sallie Mc Bride mochten er zijn. Wij noemen deze dames het eerst, omdat die voor ons nieuw waren. De ouderen hebben zich met blijkbaar even groote liefde aan dit dank bare speelstuk gegeven en Vadertje Langbeen is dan ook een der best geslaagde voorstellin gen van V.Z.O.D. geworden. De leider de heer Th. Dammiaanse had voor een vlot, levendig tempo gezorgd en de rollen waren over het algemeen heel gelukkig verdeeld. Jerusha kon ons, toen zij nog Judy heette, maar matig bekoren. Haar spel was toen wat stijf en haar houding gedwongen. Maar zij groeide na het eerste bedrijf al meer en meer in haar rol en gaf dan ook in het vervolg van den avond levendig en ook dikwijls gevoelig spel. Jervis Pendleton stellen wij ons wat langer voor, maar in zijn spel gaf hij wel de illusie van den braven en wat verlegen vriend. Zeer aardig was ook de wat ruwe. onbehouwen Jimmy Mc Bride. Van de vele bijrollen noem ik den grappig setyoeerden Mr. Wycoff het „zwijntje" den dommen Jack en de gemoedelijke Mrs. Semple. Als geheel slaagde het eerste bedrijf met de vondelinge het best. In de latere bedrijven was het milieu niet altijd zoo goed getroffen, wat vooral aan de minder correcte uitspraak te wijten was. Wanneer zal er op ons dilettanten-tooneel eens zuiver en goed Hollandsch worden gesproken? De opvoering van Vadertje Langbeen had zeer veel succes en wij zagen met genoegen, dat het stuk op 23 October ook nog eens voor kinderen zal worden gegeven. Voor een kin dervoorstelling leent dit stuk zich immers uitstekend. J. B. SCHUIL. Een,gedistingeerd genre onovertroffen in kwaliteit vane/.45_tots/130— Agenten voor de beroemde Engelsche R0DEXenBURBERRY5 JASSEN GR HOUT5TR.hoek6R.MARKThaarlem (Adv. Ingez, Med.) ALGEMEENE VERGADERING VRIJZ. DEM. BOND. De Vrijz. Dem. Bond houdt dit jaar zijn algemeene vergadering op 26 en 27 November in de Sociëteit De Vereeniging te Den Haag. De Zaterdagavondvergadering, 26 Novem ber, wordt gehouden in De Dierentuin, waar, Mr. P. J. Oud, leider van de partij- en van de Tweede Kamerfractie, een redevoering zal houden over: „De politieke toestand". In de openbare vergadering komt aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om trent het Middelbaar Onderwijs. Voorts ko men in behandeling een zevental voorstellen van onderscheidene afdeelingen, alle betref fende het onderwijs: werkloosheid jonge on derwijzers; leerlingenschaal en het kweeke- lingenvraagstuk. Door de afdeeling Haarlem werd een voor stel ingediend ten gunste van intrekking der korting op de pensioenen van de beambten en ambtenaren der Nederlandsche spoorwe gen, welke voorstel door het hoofdbestuur wordt gesteund. Een der Federaties wil het Esperanto als facultatief leervak voor de hoogste klassen der lagere school zien ingevoerd. Mr. L. G. van Dam is bij enkele candidaat- stelling herkozen als lid van het dagelij ksch bestuur van het hoofdbestuur. Als laatste punt op de agenda staat een voorstel van het hoofdbestuur betreffende bestrijding der werkloosheid, waarbij o.m. wordt aangedrongen op verplichte tewerk stelling van jeugdige werkloozen, bij voorkeur in het bedrijfsleven. HET ONGELUK TE HAARLEMMERMEER In tegenstelling met ons bericht in ons vo rig nummer, waarin gemeld werd, dat de heer R.'uit Haarlemmermeer aan de gevolgen van een aanrijding, die Maandagmiddag te Haar lemmermeer plaats had, overleden zou zijn, vernemen wij. dat de toestand van den heer R.. die in 't Diaconessenhuis te Haarlem ver pleegd wordt, bevredigend is. De patiënt heeft een goeden nacht gehad. Solidago, een bekende plant met minder bekende variëteiten Misschien kent u den naam Solidago niet, maar als „Gulden Roede" zult u de plant vast en zeker kennen. Een doodgewone, ouder- wetsche plant! Iedereen kent haar en eerlijk gezegd zou ik het niet graag wagen, aan haar uitsluitend een plantenpraatje te wijden. Neen, het gaat hier om de variëteiten, die heel wat minder bekend zijn dan de gewone Gulden Roede. U weet wel dat het een gemakkelijke plant is, die weinig eischen stelt en zelfs uit zaad te vermenigvuldigen is. De bloemstengels met hun gele pluimen worden zoowat driekwart meter hoog en hoe ouder de plant is, hoe meer stengels ze draagt. Na een jaar of wat kunnen we eens gaan scheuren en daarmee is ook alles gezegd over de cultuur van Solidago. De gewone Gulden Roede is S. spectabilis, die in September bloeit en die in de najaars border voor een mooie kleurplek zorgt. Maar natuurlijk zijn de kweekers in den loop dei- jaren erin geslaagd, verschillende variëteiten te winnen en daarover willen we het nu heb ben. U spaart me wel den uitleg, welke plan ten er precies gekruist zijn om die of die hy bride te winnen, 't Voornaamste is, dat de nieuwe Solidago's mooi zijn en nog veel en veel te weinig bekend. Daar is allereerst Golden Wings, een sug gestieve naam! Het is een forsche groeier, die wel bijna twee meter hoog wordt en forsche gele bloempluimen heeft. De plant bloeit iets later dan de oude S. spectabilis September en October en staat nu in volle glorie. Vroe ger juist dan de oude Gulden Roede bloei' Solidago hybr. Goldstrahl, die slechts één meter hoog wordt en lange bloemstengels heeft, die de eigenaardigheid vertoonen van zich sterk te vertakken. De plant lijkt daar door voller, de trossen donziger dan bij een der andere Solidago's het geval is. Bijzonder lange takken heeft ook S. Bail- lardi, een September-bloeier van ongeveer dezelfde hoogte 1 meter met heldergele bloemkleur. Hangend en niet staand zijn de bloemtrossen van de hybr. Mimosa, die al eind Aug. begint te bloeien. En dan moeten we nog wijzen op een paar laaggroeiende Solidago's, namelijk S. com- pacta of S. virgaurea praecox, die slechts een halven meter hoog wordt en dikwijls al in Juli volop bloeit en de allerkleinste: een Gul den Roede voor den rotstuin. Ja, en als zoo danig een echte aanwinst. In September, wanneer deze parmantige plant bloeit ze is maar twintig cm. hoog! is het met den bloei van de rotsplan ten meestal gedaan en wat brengt dan deze S. brachystachya een welkome kleurplek! U kunt het plantje ook voor randen gebruiken, maar het aardigst staat het wel tusschen de steenen, of in groepjes vóóraan in den border, om daar te contrasteeren met het paars van de herfst- asters. Geen enkele Solidago stelt bijzondere eischen; de variëteiten zijn al even gemak kelijk als S. spectabilis en er is dus geen en kele reden om het niet eens met zoo'n nieu were plant te probeeren. Overal waar maar gewone, goede tuingrond te vinden is en zon, willen ze groeien en bovendien zijn ze volko men winterhard en hoeven we ons op dat punt dus ook geen zorgen te maken. Het is daarom te hopen, dat er steeds meer nieuwe Solidago's in de tuinen komen, want ze zijn even gemakkelijk als de oude spectabilis e veel mooier. L. S. LANGE AVONDEN ZIJN WEER OP KOMST. INTIEME zoowel GOEDE VERLICHTING zullen weer welkom zijn. als toonaangevende Lampenzaak adviseert U gaarne. Bezoekt onze fraaie showroom LANGE VEERSTRAAT HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE WIJK- EN STRAAT- VEREENIG INGEN. Na voorbereidende besprekingen heeft „Haarlem's Bloei" thans het contact tot stand weten te brengen tusschen een aantal wijk- en straatvereenigingen te Haarlem. Voorloopig zijn reeds een 8-tal vereeni- gingen toegetreden tot deze contact-com missie. De apdere niet op deze vergadering vertegenwoordigde wijk- en straatvereeni gingen worden dezer dagen uitgenoodigd als nog een vertegenwoordiger in deze contact commissie te benoemen. Het heeft er allen schijn van, dat vrijwel unaniem de wijk- en straatvereenigingen op deze wijze in overleg met Haarlem's Bloei" tot een toe te juichen samenwerking zullen ko men. Vermoedelijk kan binnenkort een volledig welslagen van dit plan worden gemeld. De vooruitzichten voor een algemeene samenwer king zijn zeer gunstig. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs pakte de pijp, die hij reeds bij het binnenkomen had zien liggen. Het ding zag er niets geheimzinnigs uit, net als een gewone pijp. Je zou niet zeggen dat daar een groote tooverkracht in schuilde. Maar Baardmans had het gezegd dus zou het wel waar zijn. Thijs draaide de pijp een paar maal rond. Er was niets bijzonders aan te zien. Hokus, Pokus, zei Thijs tegen de pijp, maar de pijp deed niets. Toe nou sprak Thijs. Toon je tooverkracht dan. Maar dat scheen niet te helpen, want nog altijd was er niets bijzonders aan de pijp te bespeuren. Thijs zou al bijna.weer wanhopig geworden zijn, als hij niet plotseling nóg een goed idee had gekregen. Wacht, dacht hij, waarvoor dient een pijp? Om te rooken. Dus hoe moet je in een tooverpijp de tooverkracht opwekken? Natuurlijk door hem op te steken! Gelukkig dacht Thijs er aan dat hij naast den pijp een tabaks, zakje had zien liggen, en zoo zat hij na eenige minuten rustig een pijpje te rooken, in afwachting van de dingen die komen zouden. DPAIS Ifl A-van-VALK ENBU R<5 'S: .-iLEV -"ZACHTvaN SrnAK-PRIJS 70ct (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver- melding van naam en woonplaats. Vragen ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Wat is in Haarlem het gebruikelij ke vacantiekostgeld voor een inwonende dienst bode? ANTWOORD: 1 per dag. VRAAG: Ik ben per week gehuurd en werd per maand betaald met goedvinden van mij en mevrouw en een getuige. Nu ben ik uit eigen wil weggegaan, de derde week in de maand, op Donderdag. Heb ik nu recht op de twee voor gaande weken van de maand? ANTWOORD: Als gij geen dringende reden had en zoo maar lusschentijds zijt weggegaan, hebt gij daarop geen recht. BELASTING ZAKEN VRAAG: Tot welke klassen behooren Velsen en Beverwijk voor de personeele belasting? Hoe veel opcenten worden er in beide gemeenten ge heven? (1938-'39). ANTWOORD: Velsen: Pers.hel. 4e klasse, 165 opcenten; gem.f.bel. 3e klasse, 100 opcenten. BeyeTwijk: Pers.bel. 5e klasse, 150-120 opcen ten progressief (hangt af van huurwaarde van net huis); gem.f.bel. 3e klasse, 100 opcenten. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik een koffievlek uit een lichtgrijze gabardine regenjas? ANTWOORD: Eerst met heet water goed af schuieren. Daarna met koud water waarin wat mierenzüur is gedaan afsponsen. Met een leeren lap zoo droog mogelijk kloppen. VRAAG: Als ik visch bak in mijn nieuwe koe- kepan gaat de visch steeds stuk. Wat is daaraan te doen? (De visch wordt geheel In de olie ge legd). ANTWOORD: Als u de visch gezouten hebt, laat ze dan ongeveer een half uur staan en wen tel zo dan in wat tarwebloem; de visch wordt dan droger en heeft minder kans om in do pan vast te plakken. Gebruik steeds een ruime hoeveelheid olie of vet. VRAAG: Hoe verwijder ik roestvlekken uit vloermatten? ANTWOORD: Op de vlek een kristalletje zu ringzout leggen en daarop heet water druppe len. Zoo noodig herhalen tot de vlek is wegge trokken. Daarna met warm water goed afspon sen. VRAAG: Hoe maakt men boerenjongens op brandewijn? ANTWOORD: Maak drie pond rozijnen zonder pitten goed schoon, doe ze in een geëmailleerde pan met 3 a 4 ons kandij en een paar stokjes kaneel en zooveel water dat de rozijnen Juist on der staan. Doe de deksel op de pan en breng langzaam aan de kook (maar niet laten door koken!). Laat bekoelen, doe het ln een flesch met wijden hals en doe er 1 y2 L. brandewijn op. Sluit goed af met stop of perkament. VRAAG: Hoe lang en hoe kan men rijst, pud dingpoeder en custardpoeder (ongekookt) verpakt goed houden? ANTWOORD: Als het versch ls kunt u, als u alles goed di-oog bewaart, het wel ongeveer drie maanden goed houden. Maar het is de vraag: hoe lang heeft de levei-ancler die artikelen al in zijn zaak gehad? Dit zult u zelf moeten onder zoeken. AGENDA Heden: DONDERDAG 13 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. StadsschouwburgKamermuziekavond „Toonkunst", 8 uur. Frans Hals Theater: „De Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De kunst om te le ven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Twee werelden" en .Parijsche Zeden", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Patriot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Hoogvlieger" en Ontmaskerd". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Jachtavonturen en Barcelona zooals het was. Doorloopende voorstellingen van 2.3011 uur n.m. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers, 104 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 7—10 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonspleinoptreden van de Spaansche danseres „La Argentinita". 8.15 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Jeugdbij eenkomst „Kerk en Vrede". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers 104 uur. De Kerkuü. Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 105 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10