NATIONALE SCHUDT UW LEVER WAKKER Haagsche politie staat voor een raadsel -"^T^®een' r Gewone DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 H 'A' A R Tl E M'S D A G B T! A D" 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Vijftienjarig meisje vermoord. Van den dader nog geen spoor Roof niet het motief. In een groot deel onzer vorige oplage heb ben wij gisteren nog kunnen melden dat in den Haag het 15-jarig meisje Greta Groen Woensdagmorgen is vermoord. Het is na het medisch onderzoek door den politiedeskun dige, dr. R. R. Rochat. patholoog-anatoom van het gemeenteziekenhuis, komen vast te staan, dat het meisje door verstikking, ten gevolge van wurging, om het leven is ge komen. Om den hals van het slachtoffer is een stuk van een vitrage-gordijntje aangetrof fen. waarmede de dader het kind heeft ge wurgd. De voorloopige sectie heeft niet kun nen uitwijzen of hier een zedenmisdrijf is gepleegd, al wordt dit ook waarschijnlijk ge acht. In het ziekenhuis zal nog een nadere sectie plaats hebben. Het lijk van het meisje werd door haar 5-jarig zusje, die door haar moeder van school was gehaald en vooruit naar het huis in de Molenslootstraat was geloopen, gevon den. Het kind trof het huis in groote wanorde aan en toen zij de trapdeur, welke met een deksel was vastgezet, opendeed, viel het lijk van haar oudere zusje op den grond. De moe der kwam toesnellen, spoedig gevolgd door eenige buren. Men heeft daarop het lijk ver legd, zoodat het later voor de politie onmo gelijk werd met speurhonden te werken, daar de dieren geen reuk van den dader meer kon worden gegeven. Deze heeft blijkbaar ver schillende voorzorgen genomen, dat het mis drijf niet terstond zou worden ontdekt. Zoo had hij o.a. de achterdeur op de knip gedaan gedaan en alle gordijnen gesloten. Het vermoorde meisje was hulp in de huis houding, doch was sinds Zaterdag niet naar haar betrekking gegaan, omdat zij aan griep leed. Haar moeder nam de betrekking voor haar waar en was dan ook des morgens c.a. negen uur van huis gegaan. Het meisje was achter gebleven, gekleed op een sofa in de huiskamer liggende. De moeder kwam te 12 uur thuis, na haar 5-jarig jongste dochtertje van school te hebben gehaald. Het kleine meisje liep moeder vooruit en opende de deur, waarvan het sl-ot normaal functionneerde. Hierboven is reeds gemeld hoe het kind toen de naargeestige vondst deed van haar zuster, die dood tegen de trap op lag. De moeder heeft toen de buren en de poli tie gewaarschuwd. Het onderzoek, dat door de politie is inge steld heeft voorloopig uitgewezen, dat het meisje doo'i' verstikking, vermoedelijk wur ging om het leven is gebracht. Zelfmoord ligt geenszins voor de hand. Het meisje was inge togen van karakter. Een ongeval kan de poli tie voorshands ook niet aannemen. Evenmin is hier sprake van roofmoord, aangezien niets is ontvreemd. De politie heeft de verschillende buren ge hoord, maar geen van hen heeft verklaard iets van tumult in de woning van de familie Groen te hebben bemerkt. Men tast, zoowel wat de motieven van de wandaad, als de identiteit van den dader be treft, nog in het duister. Er zijn nog geen aan houdingen verricht. Door een man lastig gevallen. Een ouder zusje van het slachtoffer, mej. Lena Groen, vertelde aan de Tel., dat Greta haar haar nood had geklaagd, dat zij telkens op onbeschaamde wijze werd lastig gevallen door een man. De eerste maal was dit ge beurd op 3 October. Greta was dien avond omstreeks acht uur op weg naar de familie Spiljart aan de Johan Gramstraat, vroegere kennissen uit Numansdorp, die haar vader aan een betrekking hadden geholpen. In de buurt van den Laakweg was Greta plotseling staande gehouden door den bewusten jonge man, die haar in een auto achterop reed. Hij vroeg haar of zij mee wilde rijden, waarop zij weigerde. De man werd daarop zeer brutaal en greep haar vast om te trachten haar in de auto te krijgen. Dit gelukte hem evenwel niet, daar het meisje zich krampachtig verzette en om hulp schreeuwde. Bij de familie Spiljart had zij haar wedervaren verteld en gezegd, dat dezelfde man, die een nog betrekkelijk jong persoon van knap uiterlijk was, gekleed in lichtgrijze gabardine jas en met lichtgrij- zen gleufhoed, haar vroeger ook eens had ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zu'n slechts lapmiddelen, moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vru te doen stroomen en U suilt weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Levei> pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Actv. Ingez. Med.) Vrachtauto in botsing met paard en wagen. Eén man gedood, één gewond. Op den Noordschen Steenweg te Terheyden is Woensdagmiddag om streeks drie uur een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij één persoon het leven verloor en een tweede ver wondingen opliep. Een met paard bespannen wagen werd op dat tijdstip van achteren aangereden door een vrachtauto uit Maastricht. Het gevolg was. dat zoowel de auto als het paard via den berm van den weg in de daarlangs loopende sloot stortten. De wagen bleef langs den weg kant staan. De 25-jarige Hartogs, die naast den chauf feur in de vrachtauto zat. sloeg met het hoofd tegen het portier van de auto en was op slag dood. De chauffeur bleef ongedeerd en stapte enkele oogenblikken na het ongeluk uit de auto op het droge. De voerman van den met paard bespannen wagen, A. Rasemberg uit Wagenberg, viel tegen den grond en liep ver wondingen aan het hoofd op. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Ook het paard werd ern stig gewond. i aangesproken en verzocht had mede te gaan. Telkens had zij geweigerd. Tot dien was hij evenwel nimmer handtastelijk opgetreden. Toen Greta 's avonds laat het verhaal aan haar vader deed, was deze zoo verontwaar digd, dat hij den volgenden dag naar het po litiebureau aan den Rijswijkscheweg ging en aangifte deed van de aanranding van zijn dochter. Op Vrijdagavond 7 October zag Greta, na terugkomst van haar betrekking, weer dooi de omgeving van het Laakkwartier wande lend. in de Schoolmeesterstraat tot haar schrik den bewusten persoon wederom op zich afkomen. Ditmaal was de man op de fiets gezeten. Opnieuw begon hij een gesprek tegen haar en toen het meisje door wilde loopen, begon hij haar weer lastig te vallen, waarbij hij haar bij een arm vastgreep. Het meisje wist zich los te rukken en nam de vlucht, achtervolgd door haar belager. De man wierp zijn fiets neer en rende haar achterna. Het meisje wist in haar radeloosheid niet waar heen zij moest gaan, er was niemand op straat in deze vrij stille buurt en in wanhoop vluchtte zij daarom een portiek van een wo ning in. Weer greep de man het meisje vast. doch zij begon zoo te gillen en om hulp te roepen, dat de man schrok en het raadzamer achtte de vlucht te nemen. Blijkbaar wist de man waar het meisje woonde en heeft hij Woensdagmorgen ont dekt, dat zij alleen thuis was. De politie ver werpt deze mogelijkheid niet. Een worsteling. Uit het feit, dat de benedenvertrekken dei- woning in de grootste wanorde verkeerden, blijkt, dat een worsteling tusschen den man en het meisje moet hebben plaats gehad. Het meisje, dat flink uit de kluiten was gewas sen, leek eerder 18 dan 15 jaar. De vader van het meisje, die, naar later is gebleken, niet werkloos was, is op zijn werk van het droevig gebeuren op de hoogte ge bracht. Het verkeersongeluk op den Rijks weg Den Haag—Rotterdam. Toestand der gewonden bevredigend. In aansluiting op het bericht omtrent het ernstig verkeersongeval, dat gisternacht op den nieuwen rijksweg onder de gemeente Pijnacker is gebeurd, vernemen wij nog, dat de toestand van de in het gasthuis te Delft opgenomen ge wonden Woensdagmiddag bevredigend was en een van hen reeds naar zijn woonplaats kon worden overgebracht. Op de lijken van de beide slachtoffers is Woensdagmiddag sectie verricht door dr. Hulst uit Leiden. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval verneemt het A.N.P. nog het volgende: De bus van de firma Van Geest stond zonder bezine op de parkeerstrook rechts van den weg. Een in de richting van Den Haag rijden de Chevrolet, een personenauto, stopte om streeks dertig meter verder en de bestuurder stapte uit om zich naar den chauffeur van de bus te begeven. Op dat moment naderde echter in snelle vaart uit de richting Rotterdam de zware trailer met aanhangwagen van de firma K. uit Haarlem. De chauffeur van de Chevrolet moest snel opzij springen om niet te worden aangereden. De personenauto werd echter geraakt en be schadigd. waarna de bestuurder van de trailer naar links uithaalde om vervolgens weer naar rechts te sturen. Door deze manoeuvre kwam de achterkant van 't 22 ton wegende gevaarte op het linkerweggedeelte en raakte de autobus van de Cotax uit Rotterdam met het bekende nood lottige gevolg. Uit het onderzoek is gebleken, dat het onge val geschiedde bij paal 13.2. De trailer reed na de aanrijding nog 90 meter en de bus ruim 100 meter door. BETALINGSVERKEER MET ROEMENIë. De regeeringspersdienst meldt: De op 24 September j.l. geparafeerde transfer-overeenkomst met Roemenië is op 10 October j.l. door beide regeeringen onder teekend en in werking getreden. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. r—vVeedvK3 13 WAAR II OR G-K LEEDING REYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Geld in filialen opgehaald. Jongeman aangehouden. Op 1 October jl. werden de filialen van de firma Paul Kaiser aan de Vaillantlaan, Fahren- heitstraat en Weimarstraat te 's-Gravenhage op gebeld door „iemand" van de hoofdboekhou ding met de mededeeling, dat de filiaalhoudster haar kasgeld moest afgeven, wanneer dit werd opgevraagd. De man kreeg aan de Vaillantlaan en aan de Fahrenheitstraat f 70 mee. De filiaalhoudster van de Vaillantlaan had inmiddels het hoofd kantoor opgebeld om te informeeren of er in derdaad een dergelijke order was gegeven. Het bleek echter, dat men daar niets wist. Onmid dellijk werden alle filialen in de stad gewaar schuwd en juist op het oogenblik, dat men het filiaal in de Weimarstraat belde, was de man in den winkel om het kasgeld ook daar mee te nemen. Toen hij de juffrouw door de telefoon hoorde spreken met de hoofdboekhouding, kreeg hij argwaan en verdween oogenblikke- lijk. De politie begon haar onderzoek onder het vroeger personeel en kreeg verschillende foto's van oud-geëmployeerden in handen. De filiaal houdsters herkenden een portret als dat van den man, die in het filiaal geld had meegekre gen en die aan de Vaillantlaan zelfs onder een soort kwitantie een valsche handteekening had gezet. Hij bleek te zijn een 21-jarige kantoorbe diende, die vroeger in dienst van de firma Paul Kaiser was geweest. Hij werd met de filiaal houdsters geconfronteerd en zij herkenden hem pertinent. De man blijft evenwel ontkennen en is door de politie ingesloten. DOODELIJKE AANRIJDING. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de 63-jarige M. van der Velden, wonende aan den 's-Gravenweg te Rotterdam gewaarschuwd, dat er een paar koeien uit de wei waren ge loopen, Van der V. stond op en begaf zich naar buiten om behulpzaam te zijn bij het terug brengen van de beesten. Op den weg is hij toen onder een juist passeerende personenauto, be stuurd door den achttien jarigen C. B. uit Rot terdam, geraakt. Van der V. werd tegen den weg gesmakt, waarbij hij een dusdanig ernstige schedelbasisfractuur oplep, dat hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel, waarheen luj per auto van den geneeskundigen dienst is vervoerd, kort na aankomst is overleden. GEVAARLIJK SPEL MET DEN DOOD BEKOCHT In de Gouwestraat te Amersfoort is Woens dagmiddag omstreeks half drie, het vijfjarig knaapje B. V., wonende op den Ouden Soes- terweg dat op een men steenen geladen vrachtauto was geklommen, komen te vallen. Het kind werd door dr. Boersma naar de ouderlijke woning gebracht, waar het na korten tijd overleed. Reorganisatie bij de Spoorwegen. In de thans bij de directie in bestudeering zijnde reorganisatieplannen zou het streven vastgelegd zijn voortaan in het bedrijf slechts twee diensten te hebben n.l. „vervoer en ex ploitatie", waarvan ir. W. F. H. van Rijckevor- sel het hoofd zal worden en de dienst „tractie en werkplaatsen en weg en werken", onder lei ding van den technischen directeur-ingenieur W. Hupkes. Aan de financieele en economische kanten van het bedrijf, zal de president-directeur, prof. Goudriaan, zijn speciale aandacht wijden. Voorts zal in de toekomst ook nog meer ge bruik worden gemaakt van de mogelijkheid 55-jarigen in afwachting der pensionneering, op wachtgeld te zetten. Daardoor zal men een geleidelijke afvloeiing krijgen, welke echter alleen zal gelden voor de hoofdbureaux, daar op de lijnen reeds geen man meer kan worden gemist. Geref. Kerk van Haarlem in Hersteld Verband. Intrede van ds. G. W. van Deth. HAARLEM Donderdag. Woensdag had in de geheel gevulde en fraai met witte bloemen en tapijten ver sierde kerkzaal van „Het Blauwe Kruis" de intrede plaats van ds. G. W. van Deth, den nieuwen predikant van de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Haarlem. Nadat de nieuwe leeraar de kerkzaal was binnengeleid volgden votum en groet, waarna ds. van Deth als introitus las: „Uwe goeder tierenheid, Heere, is in eeuwigheid; laat niet varen de werken uwer handen (Ps. 138:8). Hierna zong de gemeente Psalm 138 1 en 4 waarna ds. van Deth Johannes 10 121 las, gevolgd door de Geloofsbelijdenis van Nicea Vervolgens zong de gemeente Gezang 4 5 en 9, waarna de nieuwe leeraar voorging in gebed. Nadat de gemeente nog had gezon gen Psalm 119 9, hield ds. van Deth een pre dikatie over Efeze 4 14 a: „Opdat wij niet meer kinderen zouden zijn, als de vloed be wogen en omgevoerd". In het bijzonder wijdde spr. hierbij van veel waardeering en dank baarheid getuigende woorden aan de nage dachtenis van ds. Sillevis Smitt. Na orgelspel en gebed zong de gemeente Ge zang 16 1. 4 en 5. waarna ds. van Deth den zegen uitsprak. Tot slot sprak de nieuwe predikant een persoonlijk woord, waarbij hij allereerst, ook namens den Kerkeraad dank bracht aan de kerkelijke gemeenten, wier vertegenwoordi gers dezen avond bijwoonden: de Ned. Herv. Gemeente, de Evang. Luthersche. de Vereen. Doopsgezinde en de Vrije Evang. Gemeente: voorts de Evang. Broedergemeente, de Baptis tengemeente, de Duitsch Evang.. de Remonstr. Geref. en de Oud-Katholieke Gemeente. Het is zoo noodig, dat in deze moeilijke tijden de kerken bij elkaar zijn. zeide spr.. die voorts dank bracht aan ae zusterkerken in H.V., die vertegenwoordigd waren (in het bijzonder die van Bussum, waar ds. van Deth. predikant en van Amersfoort, waar hij 5 jaar consulent is geweest) en ook aan de aanwezige collega's uit het H. V. Tot de gemeenteleden zeide ds. van Deth, te hopen dat zijn huis aan de Willem de Zwijger laan voor hen in den waren zin des woords de ..pastorie" zal worden en verder heette hij de jeugd, met wie hij even prettig hoopte sa men te werken als met de Bussumsche jeugd het geval was, hartelijk welkom. Ds. M. Hin- lopen, uit Amsterdam, dankte spr. voor de buitengewone wijze, waarop deze hem Zondag in zijn ambt had bevestigd en voor den on- baatzuchtigen arbeid, door hem voor de Geref. Kerk te Haarlem in H. V. verricht. Tot den Kerkeraad zeide spr.: „Ik hoop dat wij nooit zullen behoeven te stemmen maar dat wij, zooals dat ook altijd in Bussum ging, steeds door overleg het eens zullen worden". Hierna sprak als oudste, namens den Kerke raad en de gemeente, de heer Lameris een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen predikant. Kerkeraad en gemeente verwach ten dat ds. van Deth een waardig vervanger zal zijn van ds. Sillevis Smitt en dat hij de Gemeente zal leiden door prediking en on derwijs. Namens den Kring Rotterdam, waarvan Haarlem een beteekenisvolle Kerk is en ook namens de collega's sprak ds. K. H. Kroon woorden van welkom. ..Wij zien in u". aldus spr.. „vooral den opvolger van hem, dien wij allen zoozeer hebben liefgehad". Tot slot zong de gemeente Gezang 256:6. Daarna had in de voorzaal van het gebouw een begroetingssamenkomst plaats; velen maakten gebruik van de gelegenheid, den nieuwen predikant de hand te drukken. Voor 216,20's-jaars verzekert 31-jarige de volgende uitkeringen/' Bij overlijden binnen 34 jaar: 1) 1000,terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) ƒ5000,op einddatum. Bij leven na 34 jaar: 5000,— benevens 1 000,— bij later overlijden. (Adv. Ingez. Med.) Verduisteringsproef te Rotterdam. Desondanks blijft er nog veel te onderscheiden. Als onderdeel van de controle tijdens de groote verduisteringsproef te Rotterdam en in den omtrek, heeft Woensdagavond tusschen elf en twaalf uur een vliegtuig een inspectie tocht gemaakt. Toen de Douglas DC 2 de Sperwer om drie minuten over elven startte, regende het fel Hier en daar zag men achter de wolken echter toch nog het schijnsel van de maan. Ten einde den bestuurder van het toestel, den heer A. Anceaux, in staat te stellen zijn richting te bepalen, waren enkele navigatielichten ont stoken. o.a. de lichten aan de schoorsteenen van de electrische centrale aan de Galilei- straat, een paar lichten bij Pernis, het draai- licht van Waalhaven en het routelicht bij Pijnacker. Na de opstijging ging het eerst in de richting Barendrecht en Dordrecht, welke beide ge meenten niet meededen aan de proef, en dan ook zeer duidelijk met al haar lichten te zien waren. Met een bocht ging het daarna in de richting van Gouda, welke stad eveneens dui delijk zichtbaar was. De gemeenten aan den IJsel, die wel verduisterden, waren slechts met zeer groote moeite te onderkennen. Men kon hen terugvinden door goed den loop van de rivier te volgen, want het water was van de lucht uit uitstekend van land te onderschei den. De overgang van het niet-verduisterde ge bied naar het wel verduisterde was grobt. Rot terdam uit het Oosten naderend, bleek, dat de bevolking inderdaad prachtig had meegewerkt. Beneden ons lag een „doode stad", geen bewe ging, waar men ook speurde op een heel en kele uitzondering na, geen lichten. Wat we aan licht bespeurden moeten dakvensters zijn geweest, die onvoldoende afgedekt waren. Het waren er, toen wij over den rechter Maas oever vlogen, misschien enkele tientallen, maar dat zijn er tenslotte toch nog teveel. Bijzonder duidelijk was weer de Kralingsche plas. maar vliegend over binnenstad en het Westen o.a. Blijdorp was het niet moge lijk althans voor ons om bepaalde groote gebouwen op te merken. Langs de rivier in Westelijke richting vlie gend, viel het op. dat de bevolking van Over- schie, Schiedam, Vlaardingen. Maassluis even eens prachtig medewerkte. Deze gemeenten waren duisterder nog dan Rotterdam, maar haar ligging kon worden nagegaan door op de rivier, de havens en de kanalen te letten. Zoo was het mogelijk hèt bedrijf van Wilton- Feijenoord bij Schiedam duidelijk te zien lig gen. Een binnenkomend zeeschip op de rivier was eveneens goed te zien maar zoo'n schip mocht ook met de navigatielichten op varen, was dus een uitzondering bij de proefneming. De oorlogsverlichting van den Waterweg bleek goed te voldoen. Alleen zal een behoor lijk waarnemer den loop van de rivier al gauw kunnen volgen, want ten slotte was het weer dit keer toch niet ideaal, al schemerde er wat glans van de maan achter de wolken. Het Westland kon men weer makkelijk zien wegens de warenhuizen en broeikassen.«al dat glas glansde duidelijk en scheen ook de om geving te verlichten. Het verschil tusschen het verduisterde gebied en het niet-verduisterde bleek overigens weer overduidelijk, wanneer men op eenigen afstand het lichtfeest van Den Haag aanschouwde. De petroleumhaven met de terreinen met tanks was een gebied, waarom eenige malen werd rondgevlogen, immers is dat een dei- kwetsbaarste deelen van het groot-Rotterdam- sche gebied. Er was hier een speciale verlich ting aangebracht die uitstekend voldeed en die van de lucht af niet te bespeuren viel. Wel brandden er eenige navigatielichten om de route aan het vliegtuig aan te geven, maar die zouden, als het ernst was geweest, natuur lijk uit zijn gedraaid. Aan het water, aan den loop van de rivier en den vorm van de petro leumhavens viel niettemin de geheele omgeving te onderkennen. En dan waren er de tanks, fel wit. die als lichtende tenten oprezen. In tijd van nood zullen die echter wel een ander kleurtje hebben dan wit. Over de Waalhaven komend, viel het ons opnieuw op. hoe duidelijk alles op en bij het water valt na te gaan; schepen b.v.. al waren zij geheel onverlicht, waren heel goed te zien. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts mej. C. Cramer Amster dam en de heeren A. B. W. Pils, Weenen. R. Hausmann. Atjeh. J. W. van Putte. Zonne- maire en J. C. Ogterop. Hilversum. Geslaagd voor het artsexamen le ged. mej. A. C. Janssen. Amsterdam en de heeren A. J. C. M. Brandeburg Haarlem, H. L. Warnier, Haarlem. P G Hoorweg. Heemstede en A. T. G. Ottink, Haaksbergen. Geslaagd voor het doet. ex. geneeskunde mej. M. C. Motshagen en de heeren T. T. Qua. W. C. de Boer en H. M. Mertens. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Comparative anatomy and physio-pathology of the autonomic hypo thalamic centres": mej. A. A. Boon. geb. te Den Helder en op proefschrift getiteld: .Anato misch onderzoek over de verbindingen van de kleine hersenen bij den hond", de heer J. L. M. Sinnige, geb te Amsterdam. Geslaagd voor het cand. ex. wis- en natuur kunde (f)de heer E. C. Opentij. voor het doet. ex. wiskunde de heer R. Timman. Voor het prop. ex. theologie de heer J. C. van Nieukerken en voor het cand. ex. theologie de heeren R. J. Faber en D. Richards. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het propaed. ex. theologie mej. A. J. Lürsen. te Haarlem. Politiediploma. Het politiediploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond verwierven de hee ren H. J. P. Verkaart, Haarlem en W. F. Box- ma, Lisse. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem s Dagblad van I888. 13 October: In den aanstaanden winter zullen voor de vereeniging „Volksbelang" als spre kers optreden de heeren prof. B. S. A. Cort van der Linden, van Groningen, dr. R. H. Saltet, van Uithoorn, prof. B. H. Pekelharing, van Delft, C. V. Gerritsen, lid van den gemeenteraad van Amster dam. J. Menno Huizinga. te Harlingen en F. van der Goes, letterkundige te Amsterdam. BIETENTEELT INGEKROMPEN Maar voldoende aanvoel* voor de campagne verzekerd BEVRACHT AUTO'S NIET TE ZWAAR! HAARLEMMERMEER Donderdag. Van de verschillende landbouwgewassen, waarmede in den Haarlemmermeerpolder jaar lijks ongeveer 15000 Hectaren worden beteeld, namen eenige jaren geleden de bieten als hoofd product een le plaats in. Het aantal hectaren bouwland dat geregeld weder voor de teelt van dit gwas in gereedheid werd gebracht, was wel zeer varieerend en bedroeg soms meer dan 5000. Het is zelfs voorgekomen, dat de opbrengst van ruim 8000 hectaren gerooid en vervoerd moest worden. Toen een 12-tal jaren geleden de prijzen, welke de suikerfabrikanten konden aanbieden voor de bieten, waarvan de verbouw veel ar beidsloon eischte, niet hoog genoeg bleken te zijn om de bietenteelt goed rendabel te maken, werd door vele landbouwers overgegaan tot het afsluiten van contracten voor andere gewassen, zooals mosterd en blauwmaanzaad, waarvan het verbouwen zich echter toch tot een betrek kelijk geringe oppervlakte bleef bepalen, zoodat men niet zooveel gele en blauwe-witte velden te zien kreeg als aanvankelijk vermoed werd. Er deden zich evenwel nog andere omstan digheden voor, waardoor in Haarlemmermeer de teelt der bieten belangrijk werd ingekrom pen en dit gewas niet meer als het le hoofd product kon worden aangemerkt, oa. de tarwe- teelt. die in de laatste jaren op zoo'n groote schaal heeft plaats gehad, dat de bieten voor de verbouwers niet meer de voornaamste bron van inkomsten uitmaken. Toch bedroeg het aantal in den laatsten tijd voor de bietenteelt bestemde hectaren al werd dit dan ook tot ongeveer de helft gereduceerd gemiddeld toch nog 1900, zoodat voor de campagne aan de suiker fabriek een voldoende aanvoer verzekerd kon worden. Toen in Haarlemmermeer het ongeveer 150 K.M. lange wegennet nog niet geasphalteerd was. waren sommige gedeelten van wegen in 't najaar bij 't bietenvervoer totaal onbegaan baar. hetgeen veel ongerief veroorzaakte, om dat het meermalen gebeurde dat de zware vrachten in de modder wegzakten, terwijl ook door het stukrijden der wegen de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Hoewel deze onhoudbare situatie zich thans gelukkig door de tot stand gekomen afdoende wegverbe- tering in zeer gunstigen zin heeft gewijzigd en de verwezenlijking van dit mooie wegenplan ook voor den landbouw reeds groote voordeelen beeft afgeworpen, is het toch alleszins noodza kelijk gebleken, ter voorkoming van vernieling van het vernieuwde wegdek voor te zware vrach ten een maximum-gewicht te bepalen en maat regelen te treffen voor een stipte naleving van de desbetreffende verbodsbepaling. Verschillende gedeelten van wegen in Haar lemmermeer en vooral ook van den IJweg nabij den Spaarnwouderweg hebben door het zoo sterk toegenomen vervoer der bieten per vracht auto reeds zware proeven te doorstaan gehad en bleken op het snel rijden met te zwaar be laden wagens niet berekend te zijn. Wegens ter zake begane overtredingen werden dan ook reeds bekeuringen gedaan, terwijl het zooals te verwachten was noodig werd geoordeeld, het toezicht te verscherpen. Zoowel het rooien en vervoeren als het ver werken aan de fabriek is meestal wel vlot en voorspoedig geloopen, doch door onvoorziene omstandigheden ook nogal eens met tegenslag gepaard gegaan. De bietencampagne die door den zwaren regenval en de zooveel moeiten veroorzakende drassigheid der landerijen vertraging onder vond is thans weder in vollen gang. Voor allen, die maar eenigszins bij deze zooveel be drijvigheid teweegbrengende campagne be trokken zijn. is het te hopen, dat er spoedig in de ongestadige weersgesteldheid der laatste weken een blijvende verandering ten goede zal komen. Door de aanmerkelijk verbeterde capaciteit van de suikerfabriek, die met een bielenblad- drogerij is uitgebreid, kan er thans dag en nacht met het drie-ploegenstelsel heel wat worden gepresteerd. Bij een der laatste campagnes bedroegen de van verschillende ziiden aangevoerde en ver werkte voorraden bieten gezamenlijk niet min der dan pl.m. 125.000.000 K G.: een kwantum, dat bij een verder gunstig verloop der cam pagne ook dit jaar vermoedelijk wel weder bereikt zal worden. TUSSCHEN DRl'KPERS BEKNELD GERAAKT. Omstreeks half twaalf Woensdagmorgen is de 31-jarige drukker A. van der Schoor, wonende te Overschie, in de drukkerij „De Maasstad" aan de Adrianastraat te Rotterdam met de lin kerhand en -arm bekneld geraakt tusschen de oersen van een machine, waardoor de arm to taal is verbrijzeld. Per auto van den genees kundigen dienst is de man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5