nrroaan Volkenrecht KOUDE of RHEUMAT1EK in de verdrukking. DINSDAG 18 OCTOBER 1938 H A A SEE M'S DAGBLAD 2 PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen half twaalf zijn de Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bije'en gekomen. In meinor iam Dr. L. Hei.jermans. Onmiddellijk na de gebruikelijke opening- herdenkt de President, Mr. Dr. A. baron Röell, het overlijden van het Statenlid Dr. L. Heijer- mans 'S.D.A.Pj. Spreker zei o.a.: „Ditmaal zal er wel een communis opinio zijn, dat op 22 Juli van dit jaar met uw mede lid L. Heijermans een van de allerverdienste- lijksten is heengegaan. Bij zijn afscheid als directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst te Amster dam op 2 Januari j.l. is wel op de meest on dubbelzinnige wijze gebleken, hoe groot de achting en de waardeering waren, die hem door breede kringen werden toegedx-agen, en ook de leden van de Staten van Noord-Hol land hebben bij die gelegenheid niet nagela ten. hem den tol hunner hulde te betalen. Weinigen wisten toen, dat zijn gezondheids toestand in die mate wankel was. dat zijn da gen geteld waren. Maar reeds in uw eerste gewone zitting van dit jaar nam hij geen deel meer aan onze werkzaamheden, die in de zeven jaren van zijn Staten-iidmaatschap steeds zijn volle belangstelling hebben gehad. Vooral blonk hij uit, als het de verrichtingen gold van de Staten op het gebied van de Volksgezondheid in het algemeen en op dat van de Provinciale Ziekenhuizen in het bij zonder. Zijn heengaan is dan ook voor de Staten een groot en onherstelbaar verlies. Zoo aan stonds zal zijn plaats weder worden ingeno men; dan gaan de zaken weder haar gewonen gang. Zoo is 's werelds loop. Maar de herin nering aan een man als Heijei-mans zal niet verbleeken. Zijn wei-ken volgen hem en zijn nagedachtenis, alom in eere gehouden, zal ook blijven voortleven in de pi-ovinciale ver tegenwoordiging. Hij ruste in vrede". De leden hoorden deze rede staande aan. Daarna worden onderzocht de geloofsbrie ven van de nieuw inkomende leden mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi (vacature Mr. A. J. Enschedé», Mr. A. de Roos (vacature wijlen dr. L. Heijermans) en L. Harms (vacature A. Gravestein». De nieuwe leden leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden (resp. belof ten) af. De Voorzitter wenscht hen met hun benoeming geluk. Benoemingen. Tot eersten geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik wordt benoemd Dr. H. Hirschfeld. tweede genees heer-directeur van de Stichting Beilen te Beilen. Tot voorzitter tevens lid van den Raad van Hooger Beroep wordt benoemd Mr. J. Kruse- man; tot eersten, tweeden en derden plaats vervanger resp. Prof. Mi*. F. G. Scheltema. Mr. M. van Regteren Altena en Mr. D. K. G. de Jong, allen te Amsterdam. Tot leden van dien raad de heeren Prof. Mr. A. Anema te Haarlem en-Mr. J. H. Worst te Amsterdam; tot plaatsvervangers resp. de heeren Prol'. Mr. P. A. Diepenhorst, Mr. R. R. W. Janssen en Mr. A. E. M. Povel, allen te Am sterdam (voor Prof. Mr. Anema) en de heeren Mr. W. P. Vis te Haarlem Mr. F. M. Hage- meijer te Haarlem en Mr. C. A. de Groot te Alkmaar 'voor Mr. Worst). Tot voorzitter tevens lid van het Scheids gerecht wordt benoemd de heer J. J. Roovers te Amsterdam; tot eersten, tweeden en derden plaatsvervanger i-esp. de heeren Mr. M. Men- dels te Amsterdam, W. J. A, C. Bins te Wees- perkarspel en Mr. G. P. Haspels te- Nieuwer Amstel. Na het trekken der afdeeJingen werden de overige agendapunten commissoriaal ge maakt. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 29 November, des morgens half elf. kunt U voorkomen door het dragen van goede warme onder- kleeding. IIE N S E N'S Jaeger is door warmte, sterkte en model, ge zond en aangenaam in 't dragen PANTALONS 2.60 - 1.95 - 1.25 - 0.90 BORSTROKKEN 2.95 - 2.15 - 1.30 - 1.05 JAEGER INTERLOCK een sterke, sportieve en soepele dracht Pantalons met voorslag 1.45 Pantalons met elastiek 1.30 Borstrokken 1.70 (Adv Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 13 OCTOBER R.-K. Kerk, Kleverparkweg: Conferentie ..De eeuwige God in het menschelijk leven". 8.30 u. Gebouw Provinciale Griffie. Dreef: Open bare zitting Prov. Staten. 11.30 uur. Haarlem's Muziek-Instituut. Wilhelmina- sti-aat 51: Klassiek-Romantische Cyclus, v.m. 10.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Bijeenkomst Int. Ver. Bellamy, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „In Oud-Chicago". 3 u. Palace Familie Cinema: „Spionnage in de Maginotlinie" en „Lachparade". 8 uur. Frans Hals Theater; „Wildzang" 8 uur. Luxor Sound Theater: „IJsco-touristen" 8 u. Spaarne Theater: „Het mysterie van de Mondschein Sonate" en „Het wrekende water". Moviac Uurfllm Theater: o.a. De aanleg van 's werelds hoogste autobaan. Doorloopende voorstellingen. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 7—10 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren WOENSDAG 19 OCTOBER Gebouw De Nijverheid: Lezing ds. H. II. Schmitz, 8.15 uur. Jacobstraat 6: Jeugdbioscoop „Haerlem", Openingsvoorstelling met „De klas van boer Slim". 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's 7—10 uur nam De Kerkuil. Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geooend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van'3—5 en 7—9 uur. Uitbreiding Woninginrichting H. A. Roosemalen. De firma voor woninginrichting Herman A. Roosemalen heeft bij haar gevestigde zaak aan de Baan 3 thans ook het perceel Baan 5 getrokken. Van deze uitbi-eiding is gebruik gemaakt om de vei-sehillende kamers van het nieuwe gedeelte geheel in te richten als mo delkamers waar de fraaie Engelsche en mo- derene ameublementen worden geëxposeerd'. Voor de cliënten is dit bijzonder gemakkelijk daar zij nu meteen kunnen zien in welke omgeving de verschillende meubelen het best tot hun recht komen. Ook de fraaie collectie Perzische kleeden en „kleinmeubelen" zal zeer zeker de aandacht trekken. Hoewel het exterieur niet is veranderd zal men binnen in de zaak met genoegen van deze uitbreiding kennis nemen. Propaganda-avond van de Grafische Gezondheidsvereemiging Zaterdag 22 October, 's avonds 8 uur, orga niseert de Ver. tot Bevordering van de Gezond heid in de Grafische Vakken, afdeeling Haar lem. een propaganda-feestvergadering, in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Door een buitengewoon afwisselend pro gramma samen te stellen, dat voor „elck wat wils" bevat, zal deze avond zeker de belang stelling van velen genieten. Aan het cabaret programma zullen o.a. medewerken de be kende radio-artisten en parodisten Johnny and Jones, het Cabaret Harrée, dat door een praatje, liedjes, sketches en moderne goochel- techniek zeer veel zal bijdragen tot een suc cesvollen avond en het All Round Sextet on der leiding van Jack Stoffer, dat regelmatig voor de radio concerteert. Na afloop van het programma zal onder leiding van den heer W. Schroder gelegenheid zijn tot dansen tot drie uur, terwijl de dans muziek verzorgd zal worden door de band Har vey's Swing Orchestra. Aantrekkelijke bazar in liet Wijk- gebouw aan de Ged. Oude Gracht. In het wijkgebouw van de Ned. Herv. Ge meente aan de Ged. Oude Gracht zal heden middag door Ds. G. J. Waai'denburg een bazar worden geopend waarvan de opbrengst ten goede komt aan de ziekenverpleging der armen van Wijk I der Ned. Herv. Gemeente. Boven is de groote zaal van het wijkgebouw bijzonder aardig ingericht. De verschillende stands gaan schuil onder oud-Hollandsche geveltjes waardoor het geheel het aanzien heeft gekregen van een oud-Hollandsch max'ktplein. En er zijn wat stands! Tentjes met boeken en platen, babygoederen, fraaie handwerken, huishoudelijke artikelen, levens middelen, van aardapelen tot de fijnste deli catessen toe, fruit en planten zullen zeker voor „elck wat wils" bieden. Bovendien zijn er dan nog kunstvoorwerpen voor die bazarbezoekers, die hun keus uit het voorgaande nog niet zouden hebben kunnen doen, wat ons overigens onwaarschijnlijk voorkomt. Verder vindt men op dezen bazar eenige pi-achtige poppen die verloot zullen worden o.a. een Drentseh meisje" een „Diacones" en een waarlijk schitterende „baby pop", De prijzen voor de groote verloting kunixen Woensdagavond worden afgehaald. Natuurlijk bestaat er op den bazar ook ge legenheid verschillende aardige spelletjes te doen waaronder sjoelbakken, rad van avon tuur enz. Ook een gezellig hoekje waar men thee kan drinken ontbreekt natuurlijk niet. Als extra attractie zal men zich ook te goed kunnen doen aan oliebollen en appelbeignets. Men ziet het dus: alle factoren voor het wel slagen van de bazar zijn aanwezig. En zeker zullen oe bezoekers niet teleurgesteld worden. De bazar is vanmiddag van 2.30 tot 5.30 uur geopend. Bij de opening die zooals gemeld, zal geschieden door ds. G. J. Waardenburg, zal mevr. E. Missetvan Andel eenige liederen zingen. De bazar is hedenavond in verband met de verduisteringsproef gesloten, doch Woensdag en Doxxdei'dag telkens van 2.30i5.30 en van 7.3'0 tot 10.30 uur open. TENTOONSTELLING VERLENGD. Naar wij vernemen is de tentoonstelling van schildexijen van Maria E. van Regteren Altena in ,,De Kerkuil", Nieuwe Gracht, verlengd. GEPENSIONNEERDEN BIJ DE NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. In verband met het feit, dat op 18 October a.s. de pensioenwet voor Spoorwegambtenaren 1925 bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in behandeling zal komen, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Gepension- neerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen een schrijven verzonden waarin aangedron gen wordt op de intrekking van de 10 pet. korting op de pensioenen van spoor- en tram wegpersoneel. Het hoofdbestuur neemt stel ling tegen het voornemen der regeering om de korting te laten voortbestaan uit hoofde van een tekort in het pensioenfonds. Het hoofdbestuur protesteert er tegen, dat de re geering „elk rechtsbegrip eenvoudig onder geschikt maakt aan een rekensom, en dan nog een die onjuist is". Daar de Kamer vroe ger bij de opgelegde pensioenkorting doel bewust gelijkstelling van het spoorwegperso neel met het overheidspersoneel heeft gewild, ligt het volgens het adres voor de hand, dat, waar is afgezien van korting op de pensioe nen van die groepen, de Kamer handhaving der bedoelde korting niet kan goedkeuren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.— uur. Londen 8.73»/2. Berlijn 73,62/2. Parijs 4.88 3/8. Brussel 31,08. Zwitserland 41,63 3/4. New-York 1.83".-. 12.uur. Londen 8.74. Berlijn 73.63. Parijs 4.89 1/4. Brussel 31.09. Zwitserland 41,64. Kopenhagen 39. Stockholm 45.05. Oslo 43.95. New-York 1.83 3 4 Pi-aag 6.35. Italië: Vrije lire 9,72 Reislire 8.75. Bankpapier 6.70—7.00. LUKT U GRAAG OUDER DAN U IS vragen we aan allen die genoodzaakt zijn hun sfcraatbril te moeten verwisselen voor hun leesbril, zoo vaak ze iéts willen lezen of nazien. - Natuurlijk niet. - De bekende brillenspecialist KEIP, Groote Houtstraat naast Luxor, levert als specialiteit brillen glazen, ook voor U passend, waarbij dat lastige verwisselen vervalt. De nieuwe soorten die er uit zien als Uw eigen brillen glazen. De prijzen zijn den tijd aangepast dus laag. Wij raden U aan daar eens inlich tingen te vragen, welke U bereidwilligst verstrekt worden. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidwestelijken tot Wes telijken wind, aanvankelijk zwaar be wolkt tot betrokken, later opklarend, regenbuien, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 766.4 m.M. te Marseille. Laagste 743.3 m.M. te Thorshavn. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt 18 October, 10.45 uur aan' alle posten: „Weest op uw hoede". Het gebied van hoogen luchtdruk over het Zuidoostelijke deel van het waarnemingsge bied tx'ok zich verder xxaar het Zuidoosten terug. De Oceaan-depressie trekt verder Noordoostwaarts, het centrum ligt nog voor de Noorsche kust. Over Engeland en de Noord zee ligt een secundaire storing. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe de pressie. Op de Britsche eilanden, in onze om geving, West-Duitschland en langs de heele Noorsche kust heerscht buiig weer, met matigen tot krachtigen wind uit richtingen tusschen Zuid en West. In Frankrijk, Midden- en Oost- Europa is de wind zwak en de lucht over het algemeen opgeklaard. De temperatuur daalde op IJsland eix grootendeels op de Britsche eilanden tot onder de normale, overigens is zij in vrijwel het geheele waarnemingsgebied nog boven normaal. Voor morgen wordt kouder weer ver wacht. aanvankelijk buiig, later opkla rend. De wind zal meest matig, tijdelijk krachtig uit het Zuidwesten tot Westen waaien. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 11.46 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.3022.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. MODERNE MENSEN DRAGEN MODERNE BRILLEN OOK VOOR U HEBBEN WIJ EEN MONTUUR DAT GOED STAAT en GOED ZIT CAREL v. HUIZEN - Opticien KI. Houtstraat 13 - Tel. 14112 (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegongeluk door wissel- wachter voorkomen. D-trein snel op een vei'keerd spoor gedirigeerd. Zaterdagavond te ongeveer halftien heeft de wisselwachter Buter op de spoorlijn bij Snippeling onder -Diepenveen een ernstig spoorwegongeval voorkomen, aldus schrijft het Alg. Hdbld. Uit Deventer naderde een D-trein, bestemd voor Almelo, welke trein even voor de spoor brug aan het Overijs-xelsche kanaal, bij de spoorwegsplitsing naar links zou gaan. Uit Zutphen kwam een met steenkool geladen goederentrein, die voor een onveilig signaal moest stoppen. Door nog niet opgehelderde oorzaak reed deze goederentrein echter door. De spoorwegwachter voorkwam een botsing tusschen den D-trein en den goederentrein door snel een wissel over te halen, waardoor de D-trein in plaats van in de richting Almelo naar Zutphen ging. Hierop waarschuwde de wachter het station Gorssel, waar men den D-trein vasthield en naar het knooppunt bij Snippeling terugzond. De trein gixxg langzaam achteruit terug en kon zoo op het goede spoor worden gebracht. IJMUIDEN MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 132104 ct. per KG. Tong 18092 ct. per KG. Heibot 140—60 ct. per KG. Griet 35—21 per 50 KG. Groote schol 3628 idem. Middel schol 3027 idem. Zetschol 3730 idem. Kleinschol 318.70 idem. Bot 1815.50 idem. Schar 7.504.50 idem. Tongschar 4421 idem. Poontjes ƒ3.60—1.30 idem. Groote schelvisch 38—25 idem. Middel schelvisch 3017 idem. Kleinmiddel schelvisch 16.5010 idem. Kleine schelvisch t 114 idem. Groote gul 14.5010.50 idem. Kleine gul 11—5.40 idem. Wijting 6.60—2.30 Idem. Makreel 1 112.95 idem. Versche haring 4.20—1.45 idem. Kabeljauw 62—33 per 125 KG. Vleet 2 10—0.50 per stuk. Leng 1.150.56 per stuk. Koolvisch 88—12 per stuk. Rog 22—14 per koop. Toekomst toch niet geheel duister. Rede van prof. Verzijl, bij ambtsaanvaarding te Amsterdam. Bij zijn overgang naar de universiteit van Amsterdam als gewoon hoogleeraar in het Vol kenrecht en het staats-en administratiefrecht der overzeesche gebiedsdeelen heeft prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, tot dusver hoogleeraar in het Volkenrecht en de diplomatieke geschiede nis aan de rijks-universiteit te Uti-echt. Maan dagmiddag zijn ambt aanvaard met het uit spreken van een rede in de aula der universi teit. Aan deze rede getiteld: Na den storm, ontlee- nen wij het volgende: De historie, die achter ons ligt, was slechts een serie volkenrechtsschendingen van groot formaat, een triomf van het onrecht. Evenmin als de vrede van Vei-sailles ons de internationale rechtsorde heeft kunnen brengen, kan de „vrede" van Miinchen dat. Voor de toekomst bergt hij geen beloften voor een ware rechts- oi'de. Naar het verleden toe, ligt er slechts in geringe mate een element van gerechtigheid in. Opnieuw hebben de groote mogendheden het volkeni-echt vei-lcracht en met haar vieren een monument van ti-ouweloosheid voor zich opgericht. De beoefenaar van het internationale recht moet de gebeurtenissen beschouwen in het licht van het stellige volkenrecht maar ook in dat der internationale rechtvaardigheid. Op dit laatste punt blijkt echter telkens weer, hoe ver de opvattingen omtrent wat rechtvaardig is uiteenloopen. Maar ook bij beschouwing uit positief rechtelijk oogpunt zijn heden ten dage de moeilijkheden groot. De beoefenaar van het volkenrecht ziet zich tot de grondbeginselen er van teruggedrongen. Wat geldt er nog, wat bindt er nog? Wat kan het stellige volken recht ons geven? Achtex-eenvolgens roerde spr. drie moeilijk heden aan. Vooreerst de noodzakelijke ondei'- scheiding tusschen volkenrecht en allerlei min of meer aannemelijke politieke leuzen of leer stellingen van internationale moraal, zooals de leuze van het „zelfbeschikkingsrecht", dat nooit een rechtsbeginsel van het volkenrecht geweest is of zelfs kan worden; de Stimson- leer, die evenmin volkenrecht is. ook al was uit anderen hoofde Nedei'land's erkenning van den geroofden Ethiopischen keizerstitel een duide lijke volkenrechtsschending en de kanonieke leer omtrent den „rechtvaardigen oorlog", die evenmin geldend volkenrecht is. Een tweede moeilijkheid is, dat er in het gel dende volkem-echt veel schuilt, dat als onrecht vaardig gevoeld woi'dt, maar dat desniettemin recht is, zoolang er niet langs regelmatigen weg verandering in gebracht wordt. Een dei-de moeilijkheid bestaat hierin, dat menigmaal nauwelijks te zeggen is, of een vol kenrechtsnorm nog geldt. Wat is er overgeble ven van het zeeoorlogsrecht na den wereldoor log? Wat houdt het neutraliteitsrecht thans nog in? geldt art. 16 van het bondspact nog? Spr. meent van wel, zij het ook in een toe stand van verdooving. Is de toekomst dan geheel duister? Spr. blijft overtuigd: op den langeren duiu* niet. De menschheid kan in zulk een chaos van on recht op onrecht niet berusten. De drie opko mende, zij het ook weer snel verduisterde, nieuwe waarden voor de internationale rechts- oi-de: een internationaal bestuursorgaan, inter nationale justitie en de eerste aanvangen van een internationale afweer van onrecht kunnen niet meer geheel ondergaan. „Artist-Album van Hille. Geschreven door G. de Josselin de Jong. De N.V. Koek- en Beschuitfabx-iek v.h. G Hille en Zn. te Zaandam heeft een plaatjes album uitgegeven dat gewijd is aan „Artis" De tekst werd verzorgd door den bekenden causeur G. de Josselin de Jong, die in het rijk der dieren wonderwel thuis is. Het stemt tot verheugenis dat Hille en Zn.'s Beschuit fabriek op deze wijze wil bijdragen tot ver grooting van de populariteit van onze Anx- sterdamsche Diergaarde. Steeds wanneer men artikelen, van deze beschuitfabriek koopt wordt men in staat gesteld het album met plaatjes te verrijken. En het is aardig om op die wijze de diergaax'de in plaatjesvorm lang zamerhand completeex'en. Juist 't feit dat zoo'n album niet vol is en de plaatjes resp gespaard en stuk voor stuk ingeplakt moeten worden, verscherpt de aandacht van de men- schen voor elk plaatje-op-zichzelf en kweekt liefde voor de dierenwereld. Artis is dan ook ten zeerste gebaat bij albums als dit van de N.V. Koek- en Beschuitfabriek v.h. G. Hille en Zn. Indien men de 104 plaatjes naar aquarellen van Sam van Beek, Kessler. Marburger, Her- bert v. d. Poll, enz. bij elkaar heeft is het album vol en vormt het een bron van genot voor dierenliefhebbers. De groote platen in 't album zijn het „Pinguinterras", de „Tilapia" een visch, de „Bavianenrots". de „Wisent" en een weergave van de „Evolutie van kikvorsch en paard". De kleurendruk is alleraardigst uit gevoerd. Het album opent met een afbeelding van den directeur oprichter van het Kon. Zool. Gen. Natura Artis magistra den heerC. F. Westerman. De band is zeer levendig. Een sieraad voor elke boekenkast! CHRIST NATIONALE WERKMANSBOND Naar we vex-nemen heeft ds. G. J. Waarden burg, Ned. Herv. predikant alhier zijn be noeming tot eere-voorzitter van de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, als opvol ger van ds. C. J. v. Paassen, die tal van jaren als zoodanig heeft gefungeerd, aanvaard. LEZINGEN PATER WIJNAND SLUYS. De Franciscaner pater Wijnand Sluys zal in de Katholieke Kerk in het Kleverpark 6 con ferenties houden, onder den algemeenen titel: „De Eeuwige God is het menschelijk leven". De lezingen worden gehouden op 18 en 25 October en 8, 15. 22 en 29 November. Heden, 18 October, zal het onderwerp: „Het Oorspronkelijk Christendom" behandeld wor den. DEUTSCHE EVANG. GEMEINDE.. Mevrouw Anna Koenigs zal ter opluistering van het hervox-mingsfeest van de Deutsche Ev. Genxeinde, Zondagavond 6 November in de kerk van de Broedergemeente, Parklaar. 34 een lezing met lichtbeelden houden over: „Das Neue Testament und Rembrandt". Denkt U er vanavond om? Als straks de sirenes loeien, Trekt U daar dan niets van aan Ga U er niet inee bemoeien, Blijf van het gevaar vandaan Wat zegt U? Zal dat xiiet kunnen? Maakt U toch niet over stuur CINEMA en REMBRANDT wachten U vanavond om ACHT UUR DICK MAES. (Adv. Ingez. Med.) OMBEKENDE N.V. OPENT BUS DIENST HAARLEM AMSTERDAM. Passagiers moeten verklaren dat zij geen gebruik van tram of spoor wenschen te maken DRUK VERVOER. Nadat de N.V. Studie en Actueele tours ingevolge het vonnis in kort ge ding van de rechtbank in Amsterdam den autobusdienst tusschen Haai-lem en Amsterdam gestaakt had, heeft een an dere N.V., die onbekend wenscht te blijven, de autobussen van de fix'ma Du Mee en Bouokaert gehuurd en met dat materieel een busdienst tusschen Amsterdam en Haarlem geopend. De standplaats van de bussen is in Haarlem Kruisweg 27. Naar wij vernamen wordt er van deze bussen door het publiek een druk gebruik gemaakt. De N.V. S. en A. Tours werd veroordeeld omdat de Amsterdamsche rechtbank aannam dat de N.V. in de tweede helft van September schade had berokkend aan de N.Z.H.T.M. De onbekende N.V., die thans den busdienst tusschen Haarlem en Amsterdam met het mate rieel van de fa. Du Mee en Bouckaert exeploi- teert heeft derhalve besloten alleen die perso nen te vervoeren die uitdrukkelijk verklaren geen gebruik van tram of trein te kunnen ma ken nog zulks niet wenschen. Een en ander is door middel van aanplakbil jetten duidelijk op de bussen aangegeven. Vol gens een brochure, welke de passagiers krijgen, houdt het koopen van een reisbiljet stilzwij gend in dat de passagier niet alleen met deze bepaling op de hoogte is doch bovendien daar mede accoord gaat. De onbekende N.V. is naar ons verklaard werd -zeer zeker van zins om, indien het den Nederlandschen busondernemers op wettelijke basis wordt verboden om te rijden, zich daarbij neer te leggen. Maar dan moet die regeling zonder onderscheid voor iedereen gelden. De fa. Sommeling rijdt nu al 4 of 5 jaar met bussen tusschen Amsterdam en Haarlem en deze en andere ondernemingen zijn niet verboden. De N.V. S. en A. Tours, die wel vei-boden werd, achtte een dergelijke regeling, waardoor de eene dienst wel en de andere dienst niet mag rijden, willekeui'ig en de N.V., die thans den dienst met het materieel van Du Mee en Bouckaert exploiteert, is dezelfde meening toe gedaan. Zij vindt dat de N.Z.H.T.M. en de Spoorwegen eigenlijk concessies vei'leenen aan de busdiensten, die niet van rechtswege aan gegrepen worden. Als voorbeeld van den toe stand, die momenteel op het gebied van de busexploitatie heerscht werd ons het feit ge noemd dat de wilde busdienst, die tusschen Alkmaar en Amsterdam rijdt en die veel af breuk doet aan den geconcessioneerden dienst, die tusschen dezelfde plaatsen rijdt, doch vol gens een andere route, en die hooge tarieven berekent, niet verboden wordt! Waai'schijnlijk juist omdat de wilde busdienst den geconcessio- neerde beconcinreert, en de bussen elkaar hier ondei-ling de das om doen. Aldus werd ons van de zijde van de onbekende N.V. meegedeeld. Men acht het ook zeer onbillijk dat de N.V. S. en A. Tours op een Donderdagavond een dagvaarding ontving om den volgenden dag om 2 uur te verschijnen zoodat er een minimum aan tijd was om voor een goede verdediging te zorgen. Een andere busdienst van de 6, die er tusschen Amsterdam en Haarlem rijden werd ook in kort geding aangegrepen doch kreeg 8 resp. 14 dagen uitstel voor repliek. Voorts is de onbekende N.V. van meening dat de schade, die de N.V. S. en A. Toui's vol gens de Amsterdamsche rechtbank aan de N.Z. II.T.M. in de tweede helft van September heeft toegebracht, aanvechtbaar is, want in de tweede helft van September heeft elk bedrijf de reactie ondervonden van de feestweek voor het regeeringsjubileum van de Koningin. Comité van Aclie opgericht. Gisteravond hebben de buexploitanten, die geen concessie voor hun diensten hebben, in een vergadei'ing in Amsterdam een Comité van Actie opgericht, dat de richtlijnen voor het optreden van deze exploitanten zal vaststellen. De rechtskundige adviseur van de N. Z. H. T. M. zegt: „Er zullen meer vervolgingen tegen wilde-busondernemingen worden in gesteld." De rechtskundige adviseur van de Noord- Zuid-Hollandsche Trammaatschappij, mr. J. Deenik. deelt ons, naar aanleiding van het feit dat een onbekende N.V. met het materieel van Du Mee en Bouckaert een wilde busdienst tus schen Amsterdam en Haai'lem heeft geopend, mede dat in het algemeen meer vervolgingen tegen ondernemers van wilde busdiensten zul len worden ingesteld. BE SAKHAROFFS TE HAARLEM. Clotilde en Alexander Sakharoff, de ver maarde „dichters van den dans", die voor hun derde groote wereldreis onder auspiciën van den impresario Ernst Krauss een tournée door Nedexdand zullen maken, treden o.a. 9 November te Haarlem in den Stadsschouw burg op. POPULAIRE VOORSTELLING VAN „BOEFJE". Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding Cor van der Lugt Melsex-t, Albert van Dalsum en A. Defresne. zal Donderdag 20 October in den Stadsschouwbux-g alhier een populaire voor stelling geven van Boefje met Annie van der Lugt Melsertvan Ees in de titelrol.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2