l Haarlem in Duisternis OLIJFOLIE VOOR DE TEINT DER JEUGD j DOE MEE AAN 01 l PALMOLIVE VOSSENJACHT Wim Kan en de zeven Joffers. SOLISTEN-CONCERT. WÖENSDX'G 19 OCTOBER 193S H A A R E E M'S D'A'GBEAD S (Vervolg van het verslag op pag. 6) Het Sint Elisabeths Gasthuis lag geheel in het duister; uit het groote aantal ramen kwam geen enkel lichtstraaltje naar buiten. Hulde! De afdeeling Telegrafie van het Postkantoor was helaas niet voldoende afgedekt. Aan grapjes ontbrak het natuurlijk ook niet Op de Kampervest op den hoek van de De Witstraat stonden eenige vrouwen, die toen ons groepje uit de duisternis kwam opdoe men. uitriepen: „Moet dat naar een bruiloft toe?" Slechts eenmaal was op onze route de politie genoodzaakt, bij een inwoner aan te schellen om te commandeeren dat de lichten op de eerste verdieping verdwijnen moesten. Dat was op de Gasthuisvest. Verder was hier en daar. bijvoorbeeld in de Groote Houtstraat, een venster niet voldoende lichtvrij gemaakt, maar over het algemeen kon toch geconstateerd worden, dat de burgerij van Haarlem uitstekend heeft meegewerkt. Op de Groote Markt, waar het silhouet van den Groote-Kerktoren duidelijk zichtbaar bleek te zijn, was het ongeveer kwart voor tien zóó druk, dat de politie genoodzaakt was. de al te vroolijke jongelui te verspreiden. Precies tien uur, toen de kerkklokken be gonnen te luiden, ten teeken dat de verduis teringsproef afgeloopen was, baadde de Groote Markt weer in een zee van licht. In het Politiebureau Smedestraat namen we afscheid van den heer Verschoor, nadat hij nog even medegedeeld had. dat er geen be richten over ongelukken binnen waren ge komen. We hebben Inderdaad een historisch uur in de Haarlemsche straten meegemaakt! De meening van een burgerwachter. Een burgerwachter, die zijn medewerking verleend heeft bij de luchtbeschermingsoefe ning van Dinsdagavond deelt ons mede, dat over het algemeen de medewerking van het publiek zeer groot was. Alleen zag onze zegs man in zijn wijk aan de achterzijde van eenige huizen in de Van Egmondstraat licht branden, hetgeen natuurlijk niet geoorloofd was. Verkeerd achtte hij het ook, dat er op straat gerookt werd. Herhaaldelijk zag hij gloeiende punten van sigaar of sigaret en het aansteken van sigaren, dat ook nog al eens voorkwam, is natuurlijk geheel uit den booze. In de richting van Halfweg en Amsterdam zag de burgerwachter lichtschijnsel, maar hij kon niet uitmaken, wat hiervan de oorzaak was. De verduisteringsproef te Bloemendaal. Al voor 8 uur zijn verschillende series lampen op straat uitgeschakeld en als de dorpsklok haar acht slagen laat hooren is de klok van den tijd vijftig jaren achteruit ge zet. Wij maken een rondgang door verschillende wijken om een oordeel te vormen over het afsluiten van de huisverlichting. Over het algemeen is er van de verlichting binnenshuis zeer weinig te zien, en waar men vergeet de noodige maatregelen te tref fen, is een aanmaning van den burgerwacht voldoende, de zaak in orde te brengen. De politie zorgt op straat, dat de voor schriften worden opgevolgd. Flitst er even een lantaarn aan, dan klinkt meteen ergens uit het donker een bevelende stem: „licht uit". Het is trouwens druk genoeg op straat, want ieder wil de verduistering „zien". Behalve in het bosch onder de boomen. valt dat zien trouwens al heel gauw erg mee. Auto's zijn schaarsch. Een vrachtauto rommelt voorbij op zijn eerste versnelling, met een enkele auto, die langzaam zijn weg zoekt. Deze is aangegeven door pijlen met afge dekte lampen en roode streepen kondigen de gevaarlijke punten aan. Een groot ver schil is er tusschen den zuider- en noord wester hemel. In de richting van Velsen- IJmuiden, is de hemel helder verlicht, in het Zuiden grauw en donker. Precies oan 9.05 komt van Haarlem de vliegmachine boven het dorp en cirkelt eenige malen rond met lichtende sterretjes. Overal staan groepjes menschen er naar te kijken. De jeugd is naar het Kopje getogen, om de verduistering mooi te zien. Zoo verstrijkt het uur. Dan knippen de lichten aan, de bussen worden tot leven ge wekt, lantaarns worden ingeschakeld en uit het donkere verleden zijn wij weer terug gekeerd in het verlichte heden. Bloemendaal heêft verduisterd. In Bennebroek. De verduisteringsoefeningen in Bennebroek kenmerkten zich door volledige medewerking van de zijde van het publiek. Zoodra de sirenes van het „Huis te Benne broek" en de Hollandsch-Zweedsche Zaad maatschappij loeiden, werden overal de lich ten uitgedraaid en was het dorp in duister ge huld. Voetgangers vertoonden zich vrijwel niet op de straten, slechts enkele auto's die nood zakelijk moesten paseeren, mochten geheel op eigen risico, voorzien van blauwe afscher ming der lampen, of ook wel zonder licht, langzaam doorrijden. Ook eenige fietsers pas seerden. De burgemeester maakte in gezelschap van een der wethouders en een Majoor van de Rijksveldwacht uit Haarlem en 't hoofd van den luchtbeschermingsdienst, een inspectie tocht door het dorp. De andere wethouder en de gemeente-secre taris maakten de tocht per vliegtuig boven het verduisterde gebied mee Uit burgers gerecruteerde hulppolitie, als mede Rijksveldwachters hadden post gevat bij de grenzen der gemeente en bij eenige ge vaarlijke punten. Ook de brandweer was pa raat. terwijl de E.H.B.O. uit Hillegom aanwezig was. teneinde assistentie te kunnen verleenen Bekeuringen zijn niet gemaakt. Slechts en kele malen moest gewaarschuwd worden om een vergeten lichtje te dooven. Autobotsing. Op den Rijksstraatweg is een auto-ongeluk gebeurd, hetwelk echter nog vrij goed afliep Een personenauto komende uit de richting Hillegom en een, komende uit de andere rich ting "kwamen in botsing voor café Oud Berg en Dal. doordat een der wagens, die de witte streep op het plaveisel niet opgemerkt had aan den linkerkant der weg was geraakt Aangezien beide wagens slechts zeer langzaam reden, was de schade niet ernstig, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een der wagens moest worden weggesleept. Behoudens dit kleine auto-ongeval zijn geen incidenten voorgekomen. In Zandvoort. Even voor negenen begon men in Zandvoort de straatverlichting groepsgewijze te dooven. Het licht in de meeste huizen bleef toen nog branden en het was opvallend hoeveel licht de meeste overgordijnen nog doorlieten. Als bij tooverslag veranderde dit toen om negen uur de sirene, welke geplaatst is op 't dak van het gebciuw der bedrijven haar geluid liet hooren. Alle vensters werden donker en slechts hier en daar was nog een zwak schijn sel zichtbaar. Intusschen was ook de luchtbeschermings dienst in actie gekomen. De alarmeeringsaf- deeling was samen gekomen in het Raadhuis, de technische afdeeling A (Publieke Werken) in de oude Bewaarschool, de technische af deeling B (Bedrijven) in het gebouw Groote Krocht, de Brandweer bij het Spuitenhiiis, de geneeskundige afdeeling in Ons Huis en de Radioontvangstaf deeling eveneens in Ons Huis. De geneeskundge afdeeling begaf zich van Ons Huis in groepen naar verschillende wijken om te controleeren of woningen voldoende verduisterd waren. Liet de afsluiting iets te wenschen over, dan werd aangebeld en bijna zonder uitzondering verleenden de bewoners hun medewerking tot een volkomen verduis tering. Voor een enkele onwillige moest de hulp van de politie worden ingeroepen. In het centrum van het dorp. Tramplein en Kerk straat waren nog veel jongelui op de been en enkelen waren zoo onbehoorlijk om van tijd tot tijd met felle zaklantaarns te schijnen. Bij een volgende oefening zullen er speciale maatregelen tegen deze laffe elementen wor den aangenomen. Even na negenen reed nog de brandweer uit om een denkbeeldigen brand te blusschen op het parkeerterrein bij de Piet Heinstraat. Ondanks de duisternis slaagde de oefening uitstekend. Een van de brandweerlieden, die zich bij het eerste alarm wat al 1>e haastig per rijwiel naar het brandspuithuis wilde begeven, kwam in het donker in botsing met een stil staande auto. Zelf kwam hij er gelukkig zon der kleerscheuren af, doch zijn fiets werd vrij ernstig beschadigd. Omstreeks half tien kwamen de lichten van een vliegmachine in zicht. Deze bewoog zich in Westelijke richting boven het Noordelijkste gedeelte van Zandvoort. Nauwelijks was de machine de kustlijn gepasseerd, of zij draaide Zuidwaarts en bleef de kustlijn volgen tot ten Zuiden van Zandvoort. Nog tweemaal cir kelde de machine boven de badplaats rond en richtte zelfs eenmaal een schijnwerper op het Groot Badhuis. De machine, die op geringe hoogte vloog, naar schatting ongeveer 100 meter, had blijkbaar de ligging van Zandvoort gevonden. Nadat de sirene om 10 uur het einde van de oefening had aangekondigd begaven alle leden van de luchtbeschermingsdienst zich naar Ons Huis om daar aan het hoofd van den dienst, den heer P. v. d. Meije verslag van hun bevindingen uit te brengen. Enkele patrouilleleiders meldden gevallen van onwil, doch de meesten hadden slechts lof voor de volledige medewerking van de bevolking. Om half elf, nadat ook burgemeester v. Al phen was aangekomen, kwam de heer E. Brok- meier, die als waarnemer in het vliegtuig was meegegaan, verslag uitbrengen, van de waar nemingen uit het vliegtuig. De machine had op een hoogte van 500 M. boven Zandvoort gevlogen (hoe men zich in hoogteschattingen kan vergissen). Slechts een oogenblik waren zij gedaald tot 400 M. Toen de machine de kust naderde was juist een auto met volle verlichting den Zeeweg komen afrijden. Bij het nemen van de bocht was het ronde huis en de omgeving duidelijk zichtbaar geworden. Daardoor was het niet moeilijk zich te oriën- teeren, te meer daar de kustlijn duidelijk zichtbaar was. Slechts enkele dakvensters, die van de straat af waarschijnlijk niet zichtbaar waren, straalden licht uit, doch 't was onmogelijk zich op deze enkele lichtpuntjes zoodanig te oriën- teeren, dat een of andere straat kon worden aangewezen. De oefening mocht dan ook volkomen ge slaagd genoemd worden. DE VERDUISTERINGSPROEF IN HEEMSTEDE De verduisteringsproef hier Dinsdagavond in Heemstede gehouden, kan als geslaagd be schouwd worden, dank zij vooral de goede voorbereiding en de. groote hulp die de politie, wie deze voorbereiding was toevertrouwd, van de burgerij heeft mogen ondervinden. De Eerste hulp bij ongelukken, onderdeel van de Heemsteedsche Reddingsbrigade onder lei ding van Dr. v. Luin had een 10-tal posten op den weg betrokken. Het geheel stond onder leiding van den In specteur van Politie den heer Berentsen. Een 5-tal auto's met geschermde lampen staan voor verschillende genoodigden gereed om een tochtje door donker Heemstede te maken. Hiérbij merkten wij o.m. op wethouder Dr. E. A. M. Droog, den heer J. Schelling, direc teur van Openbare Werken, Ir. R. M. Spijksma ambtenaar van Openbare Werken, den hee: Wolters, lichttechnisch ingenieur, een drietal vakhoofden van den luchtbeschermingsdienst uit Hoofddorp ea. Wat op dezen tocht bijzonder opviel, was de spontane medewerking der burgerij. Bij hooge uitzondering was eenig licht te bespeu ren in de huizen, en dan veelal nog maar door een kiertje in de afsluiting, waar men met een ounaise ook dat euvel had kunnen verhelpen Slechts enkele chauffeurs reden met vol licht rustig door, ook al kregen zij een seintje van de politie het licht uit te doen. Daar van •nkelen de nummers genoteerd konden wor den, kan dit voor hen nog wel eens minder prettige gevolgen hebben. Eenigen tijd cirkelde er een waarnemings vliegmachine boven dönker Heemstede. Om 10 uur kondigde klokgelui aan, dat de proef was afgeloopen. De heer Berentsen. dien wij na afloop zijn meening vroegen, deelde ons mede dat zijn al- gemeene indruk is, dat de proef zeer goed ge slaagd is. Behoudens enkele minder ernstige gevallen, die zeker niet wijzen op kwaadwil ligheid, heeft de bevolking goed meegewerkt. Ook het corps vrijwilligers heeft zich uitste kend van zijn taak gekweten. ..LOTISICO" BESTAAT VEERTIG JAAR. De N.V. De Eerste Nederlandsche Maat schappij tot Verzekering van Risico in Lote rijen .Lotisico" te 's-Gravenhage bestaat deze maand veertig jaar. Dit feit zal op Donderdag 20 October worden herdacht. Aan deze herdenking nemen o.m. de honderden hoofdagenten, afkomstig uit het ge- heele land, deel. Commissarissen en Directie houden dien dag receptie ln een der zalen van den Dieren tuin te Den Haag, 's middags van 4'/o6 uur. Commissie van Moeders en Opvoedsters. Uitslag prijsvraag. De uitslag van de prijsvraag uitgeschreven door de Commissie van Moeders en Opvoed sters (uit de Ver. voor Volkenbond en Vrede) afd. Haarlem en Omstreken zulks naar aanleiding van het veertig-jarig jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, heeft groot succes gehad. De daden van vredelievendheid en mensch- lievendheid onzer Vorstin zijn door de jeugd begrepen. Uit verschillende opstellen van jongens en meisjes blijkt wel, hoe fijn dit is aangevoeld. Aan de volgende deelnemers is als belooning een boek als prijs en herinnering toegekend. Het zijn: Catrientje Drijber, Evert Roersch, Adr. Pijl, Mieke Lubberink, P. W. Franse, A. A. Muller. Bovendien ontving Paul Zeydner een prijs voor de alleraardigste weergave, van den praalwagen voor den Vrede. Moge de vredesklank in deze jonge harten steeds sterker roepen om een vredesdaad! PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 20 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen: 10.20 Parijs Radio; 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio PTT Nord; 3.05 Pa rijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Ned. Brussel; 6.25 Keulen; 7.20 Boeda pest of diversen; 7.50 London Regional; 8.20 Fransch Brussel; 9.20 Keulen; 11.20 Danmarks Radio of diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen-; 10.35 Londen Regional; 3.20 Droïtwich; 6.40 London Regional; 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.007.00: Eigen gramofoonplatenconcert. Hawaiian en Zigeunermuziek. 1. Budapest bei Nacht, George Boulanger. 2. Hawaiian star of love, The Haw. Beech Songsters. 3. Silvery Arizonamoon, Lin Milford. 4. Sweet Hawaiian dream girl, Hawaiian Marimba Players. 5. A. gipsy sing song, Zigeunerorkest. 6. Oh Rosalita, Lin Milford. 7. Manna Loa, Kanui en Lula, 8. Rose dreams, Haw. Novelty Quartet. 9. Zigeunermuziek. Zigeunerorkest. 10. Farewell tot thee, Haw. Beech Songsters. 11. Southern Moon, Lin Milford. 12. Komm' Zigany, G. Boulanger. 13. Underneath the blue Hawaiian skies, Haw. Marimba Players. 14. My little grass shack, Kanui en Lula. 15. Ungarisch, G. Boulanger. 16. Hawaiian stars are gleaming, Linn Milford 17. Potpourrie uit „Die Czardasfürstin", G. Boulanger. 8.0012.00 Diversen. CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem van de Ned. Vereen, van Liefhebbers van Cactussen en Vetplanten houdt Donderdagavond a.s. in Hotel Lion d' Or zijn maandelijkschen vereenigingsavond. Het wordt een propaganda-avond waaraan een onderlinge tentoonstelling is verbonden van de door de leden gekweekte cactussen en vet planten. ALGEMEEN NEDERLANDSCH TOONEEL- VERBOND. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Het bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstreken van Het Algemeen Nederlandsch Tooneelverbond heeft een circulaire verspreid, waarin het mededeelt, dat het evenals in het vorige seizoen, toen aan de leden van het Ver bond 2 gratis plaatsen stalles werden aange boden voor 2 uitstekende voorstellingen „Candida" en „De Tijd en de Familie Conway" door Het Hofstad-Tooneel ook dit seizoen 2 goede voorstellingen voor de leden van het Verbond met introducé zal laten geven van stukken, die niet in het abonnement zijn opge nomen. Voorts zullen de leden dit jaar bij wijze van proef gratis ontvangen het geïllustreer de maandblad De Tooneelrevue. En tenslotte zal ook dit seizoen weer de slotvoorstellïng van de tooneelschool te Amsterdam voor de leden en hun introducés toegankelijk zijn. „Het is wel zeker" zoo lezen wij in de cir culaire „dat geen enkele afdeeling van het Tooneelverbond haar leden dank zij de wel willende medewerking van de directie van den Stadsschouwbrug zooveel kan aanbieden als die te Haarlem. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den secretaris, den heer J. B. Schuil, Wagenweg 72rood Haarlem. LIEFDADIGHEIDS-VOORSTELLING. Haarlemsche Tooneel-Club. De Haarlemsche Tooneelclub die reeds zoo dikwijls voor liefdadige doeleinden voorstel lingen heeft gegeven, zal ook thans weer op Vrijdag 28 October ten bate van de .Vereeniging voor Vacantie-bezigheden van schoolkinderen" een cabaret-avond in den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein organi- seeren. Het is een zeer gevarieerd programma, waarmee de H.T.C. voor het voetlicht zal komen. Sketches, zang, dans. levensliedjes, show-jazz, in het kort, alles, wat wij in een goed cabaret mogen verwachten, zullen de H.T.C.'ers op dezen liefdadigheidsavond bren gen. Conférencier is de heer Roest van Lim burg. die op dit terrein zijn sporen verdiend heeft. Gaarne wekken wij onzen lezers op dezen liefdadigheidsavond waarvoor kaarten ver krijgbaar zijn bij het Dames-Comité en van af 26 October aan den schouwburg te be zoeken. .VIL T U 1 GRAAG JONG UIT- ZIEN GEBRUIK DAN S MORGENS EN 'S AVONDS PALMOLIVE. DE OLIJFOLIE-ZEEP C Olijfolie is het bcste,^ 1 dat de natuur heeft voortgebracht om 'M -VV mooier te maken. duizenden vrouwen I Palmolive, de zeep vp-IKi bereid met olijfolie. DE OPENBARE LEESZAAL EN DE WERKLOOZEN. Door het bestuur van den Haarlemschen Bestuurders Bond is een verzoek tot B. en W. gericht om een grooter aantal gratis lees- kaarten vanwege de Openbare Leeszaal voor de werkloozen beschikbaar te willen doen stel len. Het aantal aanvragen om gratis van de uitleenbibliotheek der Openbare Leeszaal ge bruik te kunnen maken overtreft verre de be schikbaar gestelde kaarten en de aandrang dei- leden wordt dan ook steeds grooter aldus de korte inhoud van het verzoek. KORPS MOTORDIENST.. Te rekenen met ingang van 11 October j.l. is bij Minlsterieele beschikking de kapitein adjudant C. F. A. Milders eervol uit die functie ontheven en is als zoodanig benoemd de ka pitein H. G. Hagens. De kapitein C. F. A. Milders is bij het korps ingedeeld als commandant van de 5e compag nie. Dit is alles wat U te doen heeft Maak deze zin af Ik geef de voorkeur aan Palmolive-iecp om» dal. (maximum 30 woorden). Lees hierboven de gegevens over Palmolivc-zeep. Dat maakt hei U gemakkelijk! Stuur Uw inzending met \ijf zwarte Palmolivc-band- _f jes aan Palmolive, Postbus 635. Amsterdam-C. ELKE WEEK 30GROOTE PRIJZEN. Elke dag een zilvervos (of f. 100.-); een BURGERS E.N.R. rijwiel, model S.K. met Torpedonaaf. jasbeschcrmer, electr. verlichting voor en achter en controlelicht. Waarde f. 60.- (of f. 45.- in contanten); autopeds met ballonbanden. (Adv. Ingez. Med.) Uitzending van werkloozen naar Duitschland. Niet alle opgeroepenen gingen. Naar wij vernemen werd de vorige week een aantal bouwvakarbeiders door de Arbeidsbeurs hier ter stede opgeroepen en werd hun de vraag gesteld of zij bereid waren naar Duitschland te gaan om te werken. Onder de opgeroepenen waren zoowel gehuwden als ongehuwden. Eenige van de opgeroepenen, van wie de meesten grondwerkers waren, verklaar den zich bereid, doch anderen waarbij vooral de kostwinners, maakten bezwaar tegen het voor zoo'n langen tijd van huis moeten en weigerden het aangebbden werk te aanvaar den. Naar men ons mededeelde betrof het hier een vrije oproeping en werden de werkloozen niet verplicht, de bedoelde uitzending te aanvaarden. HET TOONEEL HET A. B. C.-CABARET. Toen ik Zaterdagavond aan het Leidsche Plein-Theater te Amsterdam kwam, hing er triomfantelijk het bordje „Uitverkocht" boven de deur. Het is een bewijs van den goeden roep, die in de hoofdstad van het A. B. C.-Cabaret uitgaat. Wim Kan heeft het in het nieuwe program ma zwaar te verantwoorden. Hij staat er thans zonder Gimberg en Ezerman geheel alleen tusschen 7 „joffers" op het tooneel, al komt Denys hem in de zaal dan ook een en kele maal te hulp. Maar ook nu zorgt hij met zijn zevental voor een vroolijk en afwisselend programma, waarin behalve dan de gast, Dora Gerson het trio Corry Vonk, Tilly Pe- rin en Wim Kan wel het meest tot het succes bijdraagt. Het A. B. C.-Cabaret heeft een eigen cachet; ook in deze toch zoo heel andere samenstel ling. Wij kunnen er vast op aan, dat de fami lie Jansen, die de personificatie van de Hol- landsche dufheid en saaiheid is, altijd op de proppen komt. Dit keer was zij vertegenwoor digd in Vader en Zoon Wim Kan en Corry Vonk die de feestweek in Amsterdam tus schen 6 en 12 September op hun wijze beleef den. Dat was weer een kostelijk nummer, in zijn ironischen goedaardigen spot heel ver makelijk. Vooral toen Jansen en zoon tusschen de feestvierende menigte terechtkwamen leefde de volle zaal hartelijk mee. Corry Vonk toont ook nu weer welk een voortreffelijke kracht zij voor dit cabaret is. Zij is de favoriet van het publiek, wat niet ge heel zonder gevaar is want een enkele maal zooals in het ensemble van de familie Ter Linde en in de parodie van den dansenden Freerik, laat zij zich daardoor verleiden te veel op de zaal te spelen. Dat dit voor haar succes niet noodig is, bleek wel uit haar met Mar- tie Verdenius gespeelde „liefdadige dame", die scherp en prachtig van typeering was en dan ook zeer insloeg. En ook Jan, die op zijn ..Zus" in den kinderwagen moet passen en haar bü een optocht kwijt raakt, was weer zoo raak van uitbeelding, dat de zaal haar na afloop een daverende ovatie bracht. Tilly Périn is hoe langer hoe meer in dit cabaret-genre gegroeid. Zij is een ras-artiste en bewijst dat telkens weer in haar typeerin gen van telkens toch zoo verschillenden aard. En zij is er altijd geheel en al „in". Zie haar als de moeder van de zes dochters, ernstig, strak en deftig en volkomen „in stijl". Zij weet sfeer op het tooneel te brengen, ook in de en sembles en bewijst daardoor alleen reeds een .Bouwmeester" te zijn. En Wim Kan neemt in dit beschaafde caba ret een geheel eigen plaats in. Zijn Jansen- uitbeeldingen geven ons telkens weer vreugde en hij heeft de zaal niet minder vermaakt met zijn „pinnoiuf". pen zeer geestige sketch van een verzuurde pianoleerares. waarin de cari- catuur zeer dicht het levend model nadert. Iizzy Valesco, Irene Getrey, Martie Verde nius, Rieka Groenhorst en Lily Wilmink waren de andere „joffers" en zij werkten met blijkbaar plezier mee, al blijven ze dan ook eenige sporten lager dan Corry Vonk en Tilly Périn. Maar een klas apart vormde de gast, Dora Gerson, voor wie men de eereplaats van het programma het nummer vóór de pauze - had ingeruimd. Er schuilt wel eenig gevaar in, een voordrachtkunstenares van zoo groot formaat tusschen anderen te plaatsen, want men gaat nu wel heel sterk het verschil voelen. Dora Gerson is in haar chansons zoo suggestief en beeldend en daarbij een zoo fel temperament, dat bij dit nummer van inter nationaal karakter het nationale wat klein «n gewoon lijkt. Haar chansons zijn als een fel-uitschietende vlam boven een smeulend vuur en het was goed. dat men na dit nummer de pauze liet ingaan. Beuker en Denijs, die een zeer geestige paraphrase gaven op een eenvoudige liedje, vormden 'n zeer goede over gang tot het verdere programma. De volle zaal waarin wij vrij veel Haar lemmers zagen heeft zich ook bij dit nieuwe programma zeer goed geamuseerd en Wim Kan zal zeker nog vele malen met zijn 7 joffers op het podium kunnen verschijnen. J. B. SCHUIL. MUZIEK Het- Dinsdagavond in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw door Annie Hermes, Fr. Althuizen en Jacob Bijster gegeven concert begon met een voor viool en piano gearran geerde, (eigenlijk voor fluit en klavier ge schreven), Sonate van J. S. Bach. De overige werken waren alle öf van Franschen oor sprong óf wel zoodanig Fransch georiënteerd, dat de hoorder den indruk kreeg van een Franschen avond, die door een „volksvreemd" element zooals dat tegenwoordig heet geopend werd. Fransch waren de teksten vani alle gezongen liederen, ook van de door Hen drik Andriessen en Alph. Diepenbrock ge componeerde; Fransch klonk him muziek en, ook de Suite voor piano van Jacob Bijster verwijderde zich niet van Gallischen bodem, zoodat slechts hun namen tegenover die van Debussy en Franck een Nederlandschen klank brachten. Van de taak der uitvoerenden had natuur lijk Jacob Bijster als pianist het leeuwendeel:; zijn medewerking was in alle nummers noo dig. Die medewerking was geen sinecure, want nagenoeg zonder uitzondering stelden alle pianopartijen hooge technische en muzikale eischen. Doch Bijster heeft weer eens ge toond dat zijn organistenpraktijk de gevoe ligheid van zijn aanslag en zijn zin voor pia nistische kleuren niet afgestompt heeft. Hij heeft dat met tallooze staaltjes in de liede ren van Andriessen en Debussy, in de Sonate van Franck en in zijn eigen Suite bewezen. De kunst der altzangeres Annie Hermes groeit nog gestadig en bleek vooral in de drie Ballades van Debussy reeds tot aanzienlijke hoogte gekomen te zijn. Zoowel de tekst als de geest dier stukken vonden in haar een vertolkster die daarmee de besten der Fran- sche zangeressen ter zijde streefde. Een haast ademroovende spanning wist zij in het slot der Ballade a Notre Dame te leggen; in de B. des femmes de Paris tintelde haar voor dracht van leven. Van Andriessen's „Le dor- meur du val" maakte zij ondanks de atonali teit een stuk vol stemming. De violist Fr. Althuizen speelde zijn par tijen in de Sonates van Bach en Franck be schaafd, doch zijn spel was iets te bescheiden om overtuigend te kunnen werken. Vooral bij Franck had het veel hartstochtelijker moeten zijn. Van Andriessen's Frois Pastorales doet het eerste sterk aan Ravel denken; de beide an dere schijnen meer de wegen der atonaliteit te volgen. De 3de „Sensation" is wel de minste der drie. Diepenbrock's „Recueillement" sluit zich meer bij Duparc aan. De arpeggio-guir landes lijken in onzen tijd een verouderde en volmaakte onnoodige opsiering van deze overigens wel mooie muziek. Machtiger spreekt Debussy's muziek, zoowel in de zwaarwichtige „B. a s'amie" als in de ge deeltelijke archaïseerende „B. a Notre Dame" en de geestige „B. des femmes de Paris" met haar toccata-achtige. voor snel gerepeteerde noten zoo rijke pianopartij. Bijster's Suite zou „Hommage a Ravel" kunnen heeten. Met name de Forlane en de Menuet sluiten zich eng bij de gelijknamige stukken uit Ravel's ,.Le tombeau de Coupe- rin" aan. Ook in de Prélude komt diens in vloed voor den dag; de Toccata schijnt meer aan den stijl van Debussy te herinneren. Deze factoren verminderen wel den indruk van oorspronkelijkheid, maar niet dien van uitstekend vakmanschap, dat niet alleen uit de harmonische structuur, maar ook uit de klavierzetting en uit de vertolking overtui gend bleek. De baten van dit vrij goed bezochte concert waren bestemd voor het „Steunfonds tot Huisvesting van Ouden vari Dagen" der Ver- eenigde Doopsgezinde Gemeente. Ds. Leen- dertz dankte na afloop van het concert de solisten voor hun medewerking en wees er op dat op dezen avond van verduistering, die in vrees voor haat en vijandschap zijn oorsprong vindt, hier onderlinge samenwerking tot be reiking van een schoon, goed en vredig doel had geheerscht. Eén goed gevolg had de verduisterings proef, de afdekking van den geheelen aan de straat gelegen zijwand der zaal door gordij nen bleek de acoustiek enorm verbeterd te hebben. De hardheid was nu geheel verdwe nen. Misschien kan men voor het vervolg hiermee rekening houden. K. DE JONG. ERRATUM. In mijn verslag over Fritz Hirsch las ik het woord „vacatine". De opmerkzame lezer zal waarschijnlijk wel begrepen hebben dat dit „cavatine" moest zijn. k. d. j;

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14