De wilde Zwanen Rubriek voor Vragen Vraag mijn merk!". S A N O ST O L H.D.'V ertelllng W PEN'S BAG 19 OCTOBER 1938 HAAREEM'S DA'GBEAD 4 Opening Slagersvakcursus. Dinsdagavond werd in hotel „De Leeuwerik' aan de Kruisstraat de slagers-vakcursus, die wordt georganiseerd door de Vereeniging tot bevordering van slagers-vakonderwijs in sa menwerking met de plaatselijke vereeniging van slagerspatroons geopend. Deze cursus leidt op voor het vakdiploma voor a.s. slagerspa troons, dat thans noodig is ingevolge de Vesti gingswet kleinbedrijf. Onder de aanwezigen bevonden zich, behalve de Commissie van Bijstand, bestaande uit de heeren C. Booy, W. van der Voorn en Kuiper, als vertegenwoordiger van B. en W„ de heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedrijven en Werkloosheidszorg; als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel mr. J. Verheus, adjunct-secretaris, de heer W. Kuyk, namens het bestuur van de plaatselijke slagersvakorga nisatie, de heer L. Kuyk namens de R.-K. Sla- gerspatroonsvereeniging „St. Bavo", de heer F. J. A. Bruins namens den directeur van het slachthuis en de heer Z. van der Zwaag uit Utrecht, controleur van de Vereeniging tot be vordering van slagers-vakonderwijs, namens den heer Cuiper, secretaris van die vereeni ging. De heer C. Booy, voorzitter van de Commissie van Bijstand, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot'wethouder van Liemt, omdat hij in diens aanwezigheid een officieele erkenning zag van het vele goede dat met dezen cursus op het gebied van vakonderwijs lot stand zal komen. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Van der Zwaag, die in het kort. de bedoe ling en werkwijze van den cursus uiteenzette. Spr. was verheugd over de groote opkomst der cursisten en de belangstelling der autori teiten. De Vereeniging tot bevordering van slagers vakonderwijs zoo ging spr. voort staat op het standpunt dat alleen vakcursussen moeten worden georganiseerd, wanneer in een bepaal de plaats uit zichzelf de behoefte tot uiting komt. Toen in Haarlem de noodzakelijkheid van een vakcursus in het slagersbedrijf gevoeld werd heeft de vereeniging zich tot de plaatse lijke patroonsorganisatie gewend en zij vond deze onmiddellijk bereid aan de tot standko- ming van een cursus mee te werken. De be langstelling heeft de verwachtingen verre over troffen: 26 cursisten gaven zich op, een aantal dat eigenlijk het maximum heeft overschreden, zoodat het noodig is gebleken, bij de practische worstmakerij in twee groepen te werken. Dit onderdeel zal worden onderwezen in de werk plaats van den heer C. Booy, terwijl voor het overige practische gedeelte in het slachthuis werkruimte beschikbaar is gesteld. Het doel van den cursus zoo ging de heer Van der Zwaag voort is in de eerste plaats den cursisten de noodige vakbekwaamheid te geven die de Vestigingswet thans eischt, en voorts te streven naar betere toestanden in het slagersbedrijf. Den leden van de Commissie van Bijstand bracht spr. dank voor het vele belangelooze werk dat zij hebben gedaan en nog zullen doen. Hij bood ieder een pak boeken met het volle dige lesmateriaal aan. Tot slot richtte spr. het woord tot de cursis ten. Hij deed een beroep op hen, met vollen ernst en toewijding de lessen te volgen en hij hoopte dat zij allen aan het eind van den cur sus voor het examen voor het vakdiploma zou den slagen. Vervolgens sprak wethouder Van Liemt. Spr. zei, opgemerkt te hebben dat tijdens de crisis DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in óns blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Hoe kan ik salvia's bewaren? Zijn ze vorstvrij? Zij staan in potten in den vollen grond. ANTWOORD: Salvia's zijn niet gemakkelijk te bewaren. Kweekers zetten ze in den winter in een warme kas, om dan het volgend voorjaar de jonge scheutjes als stekken te gebruiken. Ze moe ten in elk geval vorstvrij en in 't volle licht staan. VRAAG: Ik heb een cyclame overgehoud die nu in het blad staat. Ik geef de plant eens per week water, doch nu beginnen de bladeren geel te worden en slap te hangen. Wat is hier van de oorzaak? ANTWOORD: U kunt de plant nu binnen zet ten in een onverwarmde kamer, dicht voor het raam. U moet zelf zien of de grond droog Is. Is de grond niet droog en geeft u toch water, dan verzuurt de aarde en worden de bladeren geel. Steekt u met een houten pennetje het gaatje on der in den pot goed open. VRAAG: Mijn clivia heeft dezen zomer geen blad gevormd en groeit zeer langzaam. Misschien moet er nieuwe grond in. Wat voor aarde heeft zij noodig? Ook komen op enkele bladen kleine ruwe plekjes voor. De wortels komen boven de aarde uit. Ook mijn varen groeit slecht. De nieu we stengels worden wel een meter lang. maar komen nooit tot hun recht. De toppen gaan dood en vormen ter halve lengte groen. (Kr wordt niet tegen aan gestooten: de planten krijgen vol doende water en bemesting). ANTWOORD: Dat de clivia wortels boven do aarde heeft ls een bewijs dat ze meer voedsel en nieuwe aarde noodig heeft, doch u kunt daar mee beter wachten tot begin April. Half blad- aarde en half goede zwarte tuinaarde ls het best. Zoodra ze na het verplanten begint te groeien bemesten. De bruine plekjes moet u afwasschen. Dat zullen wel dopluizen zijn. Uw varen staat te donker, dus meer licht geven. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik ben per week aangenomen. Maandagmiddag 26 September heb ik mijn pa troon gezegd dat ik er diezelfde week Zaterdags voor het laatst was. Nu heb ik de heele week gewerkt en kreeg Zaterdag 1 October geen loon. Heeft mijn patroon daartoe het recht en waar moot Ik mij vervoegen om recht te krijgen? ANTWOORD: Uw opzegging was onjuist. Uw patroon heeft het recht als schadeloosstelling een bedrag, gelijk aan een week loon af te houden. Wij nemen aan dat het loon 's Zaterdags be taald werd. DIVERSEN. VRAAG: Waar worden ln Nederland de kroon, dc scepter en de rijksappel bewaard? ANTWOORD: In de Koninklijke Intendance is Den Haag. Een INKTVISCH is een INKTVISCH Die verdedigt zich met inkt en «puit zijn omgeving voll Maar daarom hoeft Uw vulpen zulke manieren niet te hebben I Wat heelt U er aan als pen en handen vol Inkt zitten, na het vullen V»'eg met die mon- melhodeil Ga over op de .Elite' llccon van Talens. Een ingenieus vulreservolr in den hals zorgt steeds properen houder en voorkomt be schadiging ven de penpuntenl Talens' .Elite* Ilacon, ont worpen door een be kend sierkunslenaar kost slechts 60 centl „ÊUTE" FLACON (Adv. Ingez. Med.) overal een inzinking in de vakkennis is inge treden. Een herscholing van arbeiders bleek gewenscht en daarom had hij met de directie van de Arbeidsbeurs het initiatief genomen tot het organiseeren van verschillende vakcursus sen, waarvan die voor kleermakers reeds tot stand is gekomen. Het verheugde spr. nu dat deze slagers-vakcursus op particulier initiatief is georganiseerd. Spr. complimenteerde den heer Booy met de tot stand brenging van dezen cursus. Hij wekte de cursisten op tot een trouw bezoek aan de lessen en wenschte hun veel succes toe. Nadat namens de R.-K. Slagerspatroons-ver- eeniging „St. Bavo" de heer L. Kuyk nog eeni- ge woorden had gesproken, waarbij hij zijn te vredenheid over het tot stand komen van den cursus uitte, verklaarde de heer Booy dezen eersten Haarlemschen cursus voor slagers-vak onderwijs voor geopend en werd een begin ge maakt met de eerste theoretische les. EEN REID ANSDEMONSTRATIE. Zaterdagavond 22 October a.s. wordt in de groote zaal van het Jeugdhuis Donkerelaan 6 B een reidansdemonstratie gegeven onder leiding van den heer v. d. Wateren. „Naar dc nieuwe samenleving" De heer J. Bogaart spreekt voor „Bellamy". De afdeeling Haarlem en Omstreken der Internationale Vereeniging. .Bellamy" hield Dinsdagavond in het gebouw van den Haar lemschen Kegelbond een propagandabij een komst, die goed bezocht was. Na een kort openingswoord van den vice- voorzitter der afdeellng, den heer J. Hors meier, was het woord aan den heer J. Bo gaart uit Den Haag, die het onderwerp: „Naar de nieuwe samenleving" behandelde. Wie regeeren wil tot heil en welzijn der bevoMhg, zoo begon spr., dient eerst die be volking te kennen. Die bevolking moet ook zelf medewerken. De economen hebben altijd wen ken gegeven op alleriei gebied, maar die ad viezen hadden nooit waarde voor de geheel» bevolking, want zelfs in tijden van z.g. hoog conjunctuur zijn er altijd armen geweest. Eris nog steeds alle aanleiding, te verlangen naar 'n betere samenleving, met welvaart voor ieder En er wordt ook naar verlangd en verschil lende bewegingen zijn den laatsten tijd op gekomen, die den geest van het geweld wil len uitbannen. Men denke aan de bewe ging voor geestelijke herbewapening). Al sinds 9 jaar is er crisis en nog steeds kan men niet de welvaart voor ieder verzeke ren. De economie, zooals wij die thans hebben, heeft de heer Fentener van Vlissingen ge zegd, staat nog in de kinderschoenen. Doch 60 jaar geleden ontwikkelde Edward Bellamy in zijn boeken een nieuwe en betere econo mie, maar niemand begreep die. Men sprak van „een mislukking". En men is nog die mee ning toegedaan. De fout van de tegenwoor dig nog altijd geldende economie is, dat slechts zelfzuchtig wordt gewerkt, ten voor- deele van' bepaalde groepen. In romanvorm zette Bellamy zijn denkbeel den uiteen, in zijn boeken .Looking backward" en „Equality", vertaald in het Nederlandsch onder de titels: „In het jaar „2000" en „Ge lijkheid voor allen". In het eerstp boek be schreef Bellamy een betere samenleving, waarin ook de onderlinge verhouding der menschen onderling voorgesteld wordt, als beter.dan tegenwoordig nog. Hij gaf een constructief plan voor de menschheid. Naar die betere onderlinge verhoudingen worden de menschen getrokken door bewegingen ais die voor „geestelijke herbewapening" en andere", die door de Int. Vereen. Bellamy ten zeerste worden toegejuicht Bellamy legde in zijn boeken den vinger op de wonde plekken van het oude econo misch stelsel. De aarde biedt steeds meer en niemand behoeft dus armoede te lijden. De arbeidscapaciteit der menschen is steeds grooter geworden. Kan dan niet elk zijn deel krijgen? Neen. zoolang nog gearbeid wordt voor het behalen van winst en zoolang nog het ruilmiddel: geld. wordt opgehoopt op be paalde plaatsen. Want zóó is het: de banken zitten vol geld, maar de groote massa heeft geen koopkracht. Staatkundig moet worden vastgelegd, dat alle menschen tusschen 21 en 45 jaar werken. Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met haar foto er op! Want dat is het levertraan product. dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en D! Sanostol, noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor U! De „familieverpakking" van f. 2.75 is 2'A X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger! „Het lekkere levertraan-product BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) En de waardemeter moet niet zijn: geld, maar: de tijd aan den arbeid besteed. Er moet als het ware komen één groote N.V. „Nederland", En de staat heeft de regeling van productie en distributie, volgens het stelsel van Bel lamy. Zoo wordt van ieder de persoonlijke zorg op stoffelijk gebied afgenomen. Na de pauze was er gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vragen, die door den inleider uitvoerig werden beantwoord. BAKKERS VAKCURSUS. De drie samenwerkende bakkersgezellen- organisaties de R.K., de Prot. Chr., en de Algemeene Bond hebben besloten, een bak kersvakcursus te organiseeren. De door de stichting voor Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf vereischte ge diplomeerde leeraar is benoemd en een vijf tigtal cursisten heeft zich aangemeld. De cursus zal Donderdag 3 November be ginnen en gehouden worden in een lokaal van de O. L. School aan het Leidscheplein. Gegadigden kunnen zich nog aanmelden bij hun organisatiebesturen. Ook ongeorgani seerden kunnen deelnemen. Copyright P. I B. Box 6 Copenhogen Toen schoten Elize weer de woorden binnen, welke zij in haar droom, na de eerste ontmoeting met haar broers, had gehoord. De brandnetels rond het hol zijn geschikt en de brandnetels die op een kerkhof groeienZe zou dus naar het kerkhof moeten, want de brandnetels, die het vlas leverden, moest zij zelf plukken. Hoe kon zij echter uit het paleis wegkomen? Elize zuchtte! „O, wat beteekent' de pijn in mijn vingers bij de smart in m'n hart?", zoo vroeg ze zich af. „Toch moet ik het wagen. Ik moet uit het slot zien te komen om de noodige brandnetels te verzame len. En Onze Lieve Heer zal mij vast en zeker willen helpen." Voorzichtig opende zij de deuren, kwam in den tuin van het paleis, slipte door het hek Hoog stond de maan aan den hemel, Elize's pad belichtend. Snel liep het meisje door de eenzame en verlaten straten en lanen. Na elk geluid dat zij hoorde, bleef ze stokstijf, met bonzend hart, staan. Maar eindelek, eindelijk kwam zij bij het kerkhof aan. Angstig deed zij het hek open. Daar zag zij, op één der grootste grafsteenen, een aantal heksen zitten. Zij moest langs hen om de brandnetels te bei-eiken.. Botsing door JAAP STIGTER. BEN Asler liep ineengebogen met de paraplu als een gevaarlijk wapen voor zich uit. De wind gierde om de hoeken der huizen en geeselde de voorbijgangers met regenvlagen en vuile herfstbladeren. Neen het was verre van prettig buiten. Geen won der, dat Ben's humeur geenszins zonnig was. Grijs, koud en nat was de stad. Uit den lood- grijzen hemel plenste het.... eindeloos. Op den hoek van een smal straatje zou het merkwaardige ongeval zich voltrekken. Een nijdige trilling liep door de paraplu, onmid dellijk gevolgd door een wild krakend geluid. Waarna er van de paraplu practisch gespro ken niets meer over was De schuldige was niet de wind. Maar een jonge vrouw in licht-blauwe regenjas, die blijkbaar ook niet goed de straat had kunnen overzien in dit noodweer en ook een der wei nige personen was, die voor schuilen niets voelden, omdat zij haast hadden. De botsing was raak. De paraplu van de tegenpartij werd letterlijk gehalveerd. Wat hierop volgde, laat zich denken. Het werd een verbitterden strijd met woorden, waarin beiden om het hardst schadevergoeding eischten. Er werd gedreigd met de politie en andere onaangename dingen. Men trachtte de paraplu-resten als wapens tegen elkaar in het strijdperk te brengen. En toen bedacht Ben ineens, dat hij zich verre van galant en voorkomend jegens een dame gedroeg. Zelfs al was het recht aan zijn zijde, dan had hij spontaan het vergoeden der reparatiekosten aan moeten bieden. Maar ja.dat nare weer.dat had hem parten gespeeld. Hij wilde juist zijn fout goed ma ken en een heele andere houding aannemen maar het was reeds te laat. In haar vergeet-mij-niet-blauwe oogen glommen ineens tranen. En zij zei, met gebro ken stem: „Jullie mannenjullie Zij sprak niet verder, maar Ben was heftig geroerd. Hij was op het moment in staat ge weest, den eersten den besten winkel binnen te loopen en zes paraplu's voor haar tegelijk te koopen. Hij keek haar aan en zag, dat zij zeer char mant was. Hij wist niet, wat hij zichzelf had kunnen aandoen maar het was heel erg. En toen hij haar nog eens goed aankeek, meende hij zelfs, haar te kennen. Die typische gelaatsvormdie stand der oogen Het zou wel zeer toevallig zijn, peinsde hij. Het buurmeisje, waarmede hij ongeveer der tien jaar geleden in het kleine provincie stadje zandbergjes bouwdesamen vooï een paar centen zoute drop kocht of met ge kleurde knikkers speeldenu ineens voor hem. In dezelfde groote stad, waar hij stu deerde neen, het kon haast niet. Weer nam hij haar gelaat op. En vroeg hierna, eenigszins onzeker: „Ben jij soms Rini....?" Wég begin van tranen grootè oogen van verbazing. Ben begon te lachen. „Ken je mij niet?" vroeg hij enthousiast. Zij schudde met het hoofd, terwijl de wind haar natte blonde haren voorover wierp. „Ik benik ben Ben Asler," riep htj enthousiast uit. „Ja", zei zij langzaam en peinzend, „ja.... nu herken ik u ook." Zij was in het geheel niet verheugd. Ben constateerde dat met groote teleurstelling.. „Dus," begon zij weer, „ben je zóó ge worden." Zij zei het koud, maar veelbeteekenend. Het trof hem diep. „Laten wij nu niet meer over die paraplu kwestie pratenje vergist je, indien je naar aanleiding daarvan een conclusie wilt trekken omtrent mijn karakter. Je be grijpt...." „Ik wensch in het geheel geen schadever goeding meer aan te nemen," kwam het nu trotsch," nadat u zich zoo gedragen heeft. ik loop doortot ziens." „Neenga nu niet weg. En spreek mij niet met „u" aan.weet je nog: wij tweeën met die glazen knikkersEn die groote stukken drop in dat kleine winkeltje, die jij nooit ineens in je mond kon steken Langzaam trok een glimlach om haar lip pen. En tenslotte begonnen zij hartelijk te lachen, terwijl de regen met vernieuwde he vigheid kwam opzetten. „Wij zullen naar een cafétje gaan en een kop warme koffie nemen; dat zal wel smaken bij dit weer, Rini Toen wierpen zij alle twee de parapluresten met een royaal armgebaar weg Hebt U hem ook al geprobeerd? U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den HEEMAF iv» STOFZUIGER 90.— VERKRIJGBAAR TE HAARLEM C. J. v. d. BROEK, Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960. Groote Houtstraat 52, Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.) 'laytU. /if u. Even aarzelde Elize. Zij zag hoe de heksen naar haar keken II haar moed. Met haar handen voor de oogen zei zij een gebed op. Zou zij het wagen lang» hen te loopen? Toen verzamelde zjj a! En ziede heksen lieten haar ongedeerd. Vlug plukte zij zoo veel brandnetels als zij kon dragen en snelde daarmede huiswaarts. (Wordt vervolgd FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 18 October 1938. 1. Arie Keur, metselaar, wonende te Zand- voort, Marisslraat 49. Cux-ator: Mr. A. van Leyenhorst te Haar lem. 2. J. C. A. van Rijn, bedrijfsleider, wonen de te Haarlem, Rijksstraatweg no. 481. Curator: Mr. D. de Jong, te Haarlem. 3. H. Oostewaal, muziekhandelaar en hulp besteller P.T.T., wonende te Beverwijk, Noor- derwijkweg 18. Curator: Mr. J. IT. C. Slotemaker te Haar lem. 4 J. G. J. van Zeist, slagersknecht, wonende te Lisse, Grachtweg 42. Curator: Mr. W. Veniet, te Haarlem. 5. A. W. van Dongen, aai-dappelhandelaar, wonende te Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk no. 500. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. Commissaris, koopman in gras, wonende te Heemstede. Cloosterweg 1. Curator: Mr. J. H. Junge, te Haarlem. Door het verbindend worden der 3e tevens slot-uitdeelingslijst is geëindigd het faillisse ment van de N.V. Bloembollenhandel Walter Blom en Zoon, gevestigd te Hillegom. Curator: Mr. W. de Rijke, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6