Oud-Santpoort DE MOLEN DE SANTHAES WORDT „VERSTELLINGD" WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S D A" 'G BEAD IT LAZEN wij in voorgaand stukje ge-1 schiedenis van „De Santhaes" dat de eigenaar Beuderman zich genood zaakt gevoelde den molen van de hand te doen, wij laten hier uit oude beschei den de geboorte van den tegenwoordigen molen volgen. Opvolger van Beuderman werd Arie Roge- stein, die kapitaalkrachtig genoeg was om de groote verbouwkosten te betalen. Gedrongen door de tallooze klachten van dorpsgenooten en bakkers richtte hij zich in 1778 tot den heer Mr. Hendrik Hoeufft, Ambagtsheer van Velsen en de Santpoort, Raad-Ordinaris in de Souvereinen Raade van Overmaaze etc. met het volgende verzoek: „dat hij Suppliant door de menigvuldige digtplantinge met Boomen en ander Houtgewas rondom zijne tegenwoordige moolen door zijn Buuren en Belendenen niet in staat is om de respectieve Bakkers ter zij ner Moolen malende, zoo omtrent quantiteit als qualiteit van het bij hem gemaalen wer- dende graan te kunnen met genoegen bedie nen en aan hem Suppliant sedert langen tijd al zeer klagtig zijn geweest; Edog zooveel in zijn vermogen is de voornoemde Bakkers trag- tende genoegen te geeven; te raaden is ge worden een andere nieuwe Koornmolen in plaatse van de tegenwoordige bij hem ge bruikt wordende Moolen te doen stellen en dat ter beste convineerende plaatse veertig voeten hooger als de oude Moolen thans staat. Hebbende hij Suppliant met de voornoemde respectieve Bakkers op den 14 December 1778 voor Cornelis van Diepen als secretaris van Velsen enScheepenen als getuygen gepas seerd een acte van accoord, waarin hij Sup pliant van zijne zijde aanneemt de voornoem de Moolen en maniere voornoemt te doen stel len en haar alsdan met alle genoegen te zul len bedienen; dat vervolgens de voornoemde Bakkers van haare zijde belooven aan de Sup pliant te zullen betaalen voor den tijd van tien eerstkomende en agter een volgende jaaren, ingaande primo Januari 1779 en eindigende ultimo December 1788 een stuyver meerder per sak voor maalloon als tot hiertoe is be taald. En als dan de voornoemde tien jaa ren geëxpireerd zijnde de vijf daaraanvol gende Jaoren ingaande met primo Januari 1789 en eindigende ultimo December 1793 vier duyten meer per sak voor maalloon als het oude maalloon. Dat bewust zijnde hij Suppliant zoo tot het een als tot het ander niet is bevoegt zonder goedkeuring van UwEd. Gestr. zoo keert Suppliant zig tot Uwe Ed. Gestr. goedgunstige approbatie en aan hem Suppliant te verleenen de noodige acte. 't Welk doende enz. was geteekent Arie Ro- gestein. Op dit verzoek verleende de Ambagtsheer te Velsen op Watervliet den 28sten December 1778 bij acte de verzochte approbatie „mits deeze acte an Schout en Scheepenen der Am- bagts Heerlijkheid zou worden vertoond en van haar meede geapprobeerd". De approbatie werd verleend en Arie Roge- stein kreeg verlof den molen te „verstellin gen". Een reuzenwerk, dat wel de moeite waard is om even gememoreerd te worden. Met zorg werd de nieuwe plaats bepaald. Deze mocht niet te ver weg zijn, maar in elk geval ook niet te dicht in de nabijheid. Tusschen den ouden molen en de nieuwe plaats werd een aarden dam opgeworpen van een dusdanige breedte dat de geheele molen overal rijkelijk geplaatst kon worden. Deze liep schuin naar boven tot 40 voeten dus bijna 12 meter hoog te. Nemen wij de helling 1 op 10 meter lengte dan lag er minstens 120 meter tusschen de oude plaats en den nieuwen molen. De oude molen werd gedeeltelijk gesloopt. Dat wil zeggen: de wieken de as, de konings- spil, kroonrad en bonkelaars werden afgeno men, en de koppels steenen verwijderd. Alleen de romp bleef dus over. Met windassen, katrol len enz. werd de oude molen langs de helling voetje voor voetje opgetrokken tot ze einde lijk ter plaatse arriveerde en op de vooraf ge stelde stijlen van het nieuwe onderstel kon worden neergezet. Alles wat uit den molen was weggenomen werd daarna bij de helling opge- zeuld en naar den eisch gemonteerd. Een nieuw verguld Santhaesje werd als windvaan op het dak geplant en in het voorfront bracht de rietdekker een kunstig medaillon aan met de letters S. H. en het jaartal 1779, waar door nog heden den volke wordt verkondigd dat in dat jaar de nieuwe Santhaes zijn loop weer kan hervatten tot volle tevredenheid van bakkers en burgers. Nog is de geschiedenis van Santpoort's molen niet ten einde. Een der latere eigenaren was de heer Van Brussel, lid van den kerkeraad van de oude kerk te Velsen en welbekend als stichter en mede-oprichter van Santpoort's voor enkele jaren verbrande oude kerkje. Van Brussel was eigenaar van het bekende Molen park en woonde in het overoude huisje naast de oude school, ongeveer ter plaatse waar momenteel het houten hulpschoollokaal staat. Het molenpark bestond uit de terreinen van de school, schoolplein, Molenstraat, gedeelte lijk Enschedélaan en de bollentuin tusschen Molenstraat en Boschbeek. Als molenaar be hartigde hij de belangen van den molen door een servituut op die terreinen, dat nooit ofte nimmer op die gronden huizen gebouwd mochten worden hooger dan ten hoogste 37 voet. Aan die bepaling is bij den bouw van alls hiervoor genoemde huizen steng de hand gehouden. Uit dat oogpunt was de molen dus tot in de verre toekomst beschermd tegen be lemmeringen in den toevoer van den benoodig- den molenwind. v. Brussel heeft bij den ver koop echter een belangrijke zaak uit het oog verloren. Aan de „Boomen en verdere Houtge wassen" heeft ook hij niet gedacht ze zijn niet in het servituut opgenomen met als ge volg dat de boomen op het schoolplein de stel linghoogte verre overtreffen. Gezien de wel willende houding van Velsens burgemeester twijfelen wij er niet aan, of indien noodzake lijk zal deze windbelemmering wel tot 12 me ter hoog te worden teruggebracht. Of de molen verder op medewerkng van Boschbeek zal mo gen rekenen blijft een open vraag. Santpoorts burgers staan in dit geval voor een uiterst moeilijke beslissing. Zonder twijfel is de mo len mooi en een malende molen nog mooier, doch ook de prachtige oprijlaan van Bosch beek met de verdere hooge boomen in de om geving zijn een waardevol bezit. De keuze in dit geval is wel zeer moeilijk. En nu het slot van de molenhistorie. Laat ons hopen dat het niet meer dan een mijlpaal is. De molen vraagt een belangrijk bedrag aan reparatiekosten. Aan wieken, krui-inrichting. stelling, enz. Deze kwalen gevoegd bij andere omstandigheden hebben den molenaar aan leiding gegeven er ernstig over te denken de molen gedeeltelijk te sloopen. Feitelijk heeft hij alleen belang bij de paar onderste verdie pingen voor pakhuisruimte. Desondanks en wel voornamelijk omdat de molenaar van zijn molen houdt, is hij bereid geweest om te luis- rr teren naar de verlangens van de Vereeniging Santpoort's Bloei, die het zeer te prijzen ini tiatief genomen heeft den molen te behoeden voor afbraak. Ze mocht hierbij den steun ver werven van tal van vooraanstaande burgers, van „De Nederlandsche Molen", van de Stich ting „Oud-Santpoort" enz. enz. Wanneer nu de burgers van Santpoort en verre omgeving, pn andere belangstellenden en molenvrienden hun penningske bijdragen, dan zal de molen vermoedelijk weer voor tal van jaren bewaard blijven en wij twijfelen er niet aan of de mo lenaar of diens maalknecht zal straks in het eindresultaat aanleiding vinden om na het volledig herstel onze Santhaes „mooi" te maken J. S. VISSER. Santpoort IJMUIDEN Pseudo-rechercheur aangehouden Wilde een oude vrouw berooven. Dinsdagmiddag is een 21-jarige chauffeur, woonachtig te Haarlem, in arrest gesteld. De vorige week had een 71-jarige dame, wonen de aan den Harmenjansweg, bij de politie aangifte gedaan, dat er zich iemand in huis bevond. De politie stelde daarop een onder zoek in ,doch toen zij vertrokken was, meld de zich korten tijd later een man, die haar mededeelde, dat het huis onder zijn bewaking was gesteld. De bewoonster, die geloofde met een rechercheur te doen te hebben, verleen de den man toegang, maar na diens vertrek kwam zij tot de ontdekking, dat zij een porte- monnaie inhoudende een bedrag van f 17.— miste. Spaargelden en effecten ter waarde van enkele duizenden guldens had hij niet ge vonden. De politie werd toen opnieuw ge waarschuwd en toen zij verscheen werd aan de bewoonster medegedeeld, dat geen op dracht tot bewaking van het perceel was ge geven. De politie wist evenwel de „pseudo- rechercheur" te achterhalen. De man heeft een bekentenis afgelegd. MARKTBERICHT IJMUIDEN. ÏJmuiden, 19 Oct. 1938 (A.N.P.). Versche visch: Tarbot 115105 ct. per k.g. Tong 170—106 ct. per k.g. Heilbot 120—66 ct. per k.g.. Griet f 30—22.50 p. 50 k.g. Groote schol f30—26 idenji. Middel schol f 3026 iderii Zetscholf3728 idem. Kleinschol f267.50 idem. Schar f 153.50 idem. Tongschar f 4421 idem. Poontjes f 4.102.60 idem. Groote schelvisch f 2618.50 idem. Middel schelvisch f2314.50 idecn. Kleinmiddel schelvisch f 17.509.50 idem. Kleine schelvisch f 114.5Öf idem. Groote gul f 148.50 idem,1' Kleine gul f 10.50-6 idemi' Wijting f73.30 idem. Makreel f 4.903 idem. Kabeljauw f 6027.50 p. 125 k.g. Vleet f 2.200.55 per stuk. Leng f 1.400.47 per stuk. Koolvisch f 0.580.09 per stuk. Rog f 178.50 per koop. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 225 Oostzee IJM 147 f2140.— 135 Neptunus IJM 87 f 1790. 950 Adelante IJM 19 f4550.— 795 Eveline IJM 115 f4490.— 450 Bloemendaal IJM 71 f4060.— 185 Sch. 61 f1890.— 210 Betje RO 16 f2230.— 1100 Gerberdina Johanna IJM 38 f5300. 115 Martha IJM 165 f1530.— 2000 Erin IJM 12 f6020.— 600 Cath. Duyvis IJM 60f 2400.— 175 Emma IJM 177 f1850.— 695 Maria van Hattem IJM 1' f 3040. Kotters: GG 409 f 1170.—. Loggers: KW 110 f395.—. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Hercules IJM 196, vangst: 80 manden schel visch, 80 manden braadschelvisch, 15 manden radio, 80 manden gul, 115 manden rog en poon, 330 manden dichte makreel, 55 manden ge stripte groote makreel, 40 manden koolvisch, totaal 795 manden benevens 315 stuks stijve kabeljauw. Gloria IJM 37, vangst: 15 manden schelvisch, 135 manden braadschelvisch, 25 manden radio, 15 manden gul, 10 manden platvisch, 850 man den makreel. Totaal 1050 manden, benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58, vangst: 800 manden di versen. Utrecht IJM 73, vangs^ 1100 manden haring. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. J. JillebaGlerum, d.. Pels straat 51. Velsen-N. W. J. G. v. Kuyerenv. d. Hulst, d. Groeneweg 47, ÏJmuiden. G. W. KlepperWillems. z. Kalverstraat 107, ÏJmui den. J PauwelsLandman d.. Dennenstraat 10. ÏJmuiden. D. GroeneveldSietses, z.. B. Enschedélaan 73. Santpoort. D. KlutZwart- veld, z. IJmuiderstraatweg 16 ÏJmuiden H. KempGouda, z.. Bakkerstraat 22, ÏJmuiden J. A. OlsthoornValkering z. Trompstraat 59, ÏJmuiden. M. P. DingerdisWarmerdam, z.. Bloemendaalschestraatweg 165. Santpoort. R. F. HilhorstMehsnik d.. v. Dalenlaan 30. Santpoort. A. Verschoor—Kok. z.. Marconi straat 118rd. ÏJmuiden. M. Vennikv. d. Horst, z.. de Genestetlaan 39 Velsen. Overleden: J. Hooyschuur. 77 jaren, weduw naar van E. M. Evers, Wijkerstraatweg 63 Velsen-N. OPVANGPRIJZEN VOOR HARING De prijszettingscommissie van de reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haringvis- scherij heeft voor het tijdvak 19 tot en met 25 October de volgende opvangprijzen vast gesteld voor haring: Volle haring Zuid f 88.80; ijle haring Zuid maximum f 7; steurharing Zuid f 6.507 50: volle haring wellen f 8.50-9; steurharing wellen f 77.50; volle haring Engelsche wal f 99.50 steurharing Engelsche wal f 7.50—8. HARING Scheveningen, 18 October. Volle haring zand f 9.7010.20 Volle haring wellen f 9.8010.20. Hom en kuitziek f 8.909.80 IJle haring zand f 6.807.10 Steurharing zand f 7.40—7.90 Steurharing wellen f 7.308.20 Alles per ton naar kwaliteit en stukstal. BEVERWIJK Bazar voor de vereeniging „Het Hoogeland". Op 1, 2 en 3 November in Odeon. De Christelijke vereeniging tot stichting en instandhouding van arbeidskoloniën „Het Hoogeland". welke zich ten doel stelt ontsla gen gevangenen, voorwaardelijk in vrijheid gestelden, zwervers, bedelaars en drankzuch tigen de helpende hand te reiken, houdt voor de afdeeling BeverwijkVelsen op 1, 2 en 3 November een bazar in de zalen van het ge bouw „Odeon", alhier. HEEMSKERK De aanrijding op den Rijksstraatweg. Het slachtoffer overleden. De 68-jarige C. Hartog die Dinsdagmorgen ongeveer elf uur op den Rijksstraatweg werd aangereden, is des middags te 2 uur in het Roode Kruis Ziekenhuis, aan de gevolgen overleden. De heer Hartog exploiteerde vroeger de kaas- fabriek „De nieuwe onderneming", welke fa briek nadat het bedrijf in andere handen was overgegaan, naar ÏJmuiden is verplaatst. Ook vertegenwoordigde de heer Hartog vroe ger jaren de Vrijz. Democratische Partij in den gemeenteraad. SANTPOORT E. H. B. O.-CURSUS Door de afdeeling Santpoort van de ver eeniging E. H. B. O, wordt met ingang van 2 November a.s. in Schóól F wederom een twee' jaarlijksche cursus gehouden. Deze cursus leidt op voor het „Eenheids diploma". BLOEMENDAAL VOLKSONDERWIJS. Dinsdagavond .vergaderde dc afdeeling Bloe mendaal van de Ver. voor Volksonderwijs in café Rusthoek. De voorzitter, mr. J. H. Schultz v. Haegen. deelde in zijn openingswoord mede, dat de kleuterscholen in Bloemendaal zich in een toe nemende belangstelling mogen verheugen, het geen blijkt uit het steeds grooter wordend aan tal leerlingen. Tot afgevaardigde naar de alg. vergadering, op 6 en 7 November te Utrecht te houden, werd benoemd de heer J. Kleyn Poelhuis. Als plaatsvervanger werd aangewezen F. S. Knipscheer. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering behandeld. De afgevaardigde kreeg een blanco mandaat. Verder werd medegedeeld, dat het bestuur zal trachten een spreker te vinden voor een propaganda-avond. In verband hiermede gaf een der damesleden haar teleurstelling te ken nen, dat nog lang niet alle openbare onderwij zers en onderwijzeressen lid zijn van Volks onderwijs. Dit mag toch zeker een van hun moreele plichten genoemd worden. Bij de rondvraag vroeg ds. Knipscheer na mens den Prot. Bond de medewerking van de afdeeling, om het godsdienstonderwijs op de openbare scholen te stimuleeren. Hierna sluiting. AANRIJDING TIJDENS DE VERDUISTERINGSPROEF. Tijdens de verduisteringsproef te Bloemen daal begaf zich de 15-jarige F. C. op den Bloe mendaalscheweg voor zijn woning op de straat Hij werd door een wielrijder aangereden, waardoor hij viel en een zijner beenen brak De jongen werd naar een der ziekenhuizen te Haarlem overgebracht. HALFWEG NED. HERV. VROUWEN VEREENIGING. De Ned. Hervormde Vrouwenvereeniging heeft besloten den jaarlijkschen bazar te hou den op Dinsdag 22 en Woensdag 23 November. In afwijking met vorige jaren wordt de bazar niet in de kerkzaal van de Nederlandsche Her vormde kerk, doch in dc groote zaal van het café Cornelissen gehouden. HAARLEMMERMEER VLIEGTUIG BESCHADIGD. Dinsdagmorgen werd op het groote lucht vaartterrein een Engelsch sportvliegtuig uit de hangar gereden. Bij het naar de startplaats rijden bracht de piloot zijn vliegtuig te dicht in de nabijheid van een groot Zweedsch ver keersvliegtuig. Een aanrijding had tot gevolg, dat beide vliegtuigen werden beschadigd. Oogenblikkelijk was het K.L.M.-personeel ter plaatse. De schade aan het verkeersvliegtuig kon spoedig hersteld worden. Met het sportvlieg tuig ging dat niet zoo gemakkelijk daar dit aan den neus vrij ernstig was ingedeukt en beschadigd. VALSCHE RIJKSDAALDERS. De ingezetenen van Haarlemmermeer wor den er op attent gemaakt dat wederom ge tracht wordt, valsche rijksdaalder in omsloop te Wengen. Een wissellooper uit Hoofddorp heeft er reeds een ontvangen. De munt was slordig na gemaakt en eenigszins koperachtig van kleur Men zij gewaarschuwd. BOTSING DOOR SLIPPEN. Dinsdagavond had op het hoekpunt Kruis weg met den oprit naar den Rijksweg Am sterdamDen Haag een botsing plaats ten gevolge van de gladheid. De heer R. uit Haarlemmermeer reed op den Kruisweg en zou den nieuwen Rijksweg op draaien op het moment dat uit de richting Aalsmeer een personenauto kwam aangereden, die voorrang had. Door een misverstand echter remden beide bestuurders. De auto's slipten door de glad heid van den weg, waardoor ze met een hevigen slag tegen elkaar opbotsten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, doch beide auto's werden licht beschadigd. Na enkele oogenblikken konden beiden hun weg vervolgen. AERDENHOUT VENTER MET LIJSTEN IN ARREST GESTELD. Dinsdagmiddag te een uur werd door de politie een man, R„ wonende te Haarlem, aan gehouden die aan de huizen lijsten ten ver koop aanbood, waarop namen stonden van plaatsen die van Haarlem uit, Automatisch per telefoon te bereiken zijn. R. wist den in druk te wekken dat hij van den P.T.T.-dienst kwam en het koopen van de lijsten verplicht was. Verschillende personen zijn er in ge- loopen. Aangezien het venten zonder vergunning verboden is en hij niet in dienst van het Rijk was, werd hij te Overveen in arrest gesteld Een nader onderzoek zal plaats hebben. (Ls reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) De Duitsche handelsbetrekkingen op den Balkan. BERLIJN 18 October (D. N. B Betref fende de reis van den rijksminister van eco nomische zaken, Funk. naar Zuid-Oost- Europa. schrijft de „Völkischer Beobachter" het volgende: De rijksminister van economi sche zaken heeft de ministers van economi sche zaken van Joego Slavië en Turkije tot verdere onderhandelingen naar Duitschland uitgenoodigd en Praag stuurt een ministe- rieele delegatie naar Berlijn om de verhou ding tot het Duitsche Rijk ook op economisch gebied aan den nieuwen toestand aan te pas sen. Van deze besprekingen zal ongetwijfeld een nieuwe krachtige verlevendiging van het geheele handelsverkeer tusschen Duitschland en deze landen uitgaan. Van de Noordzee tot de Zwarte Zee ontstaat zoo geleidelijk een handels- en verkeerseenheid, welke allen betrokken gebieden ten goede komt. Een uit gebreid stelsel van nieuwe ordening en wel vaart zal thans alle landen van het Zuid oosten omvatten en vruchtbare uitwerkingen hebben, zonder de rechtvaardige belangen van anderen te schaden. Drastische beperking der Joodsche immigratie in Palestina? Joden zouden ook geen grond mogen koopen. LONDEN 17 October (Havas). De „Daih Herald" verwacht, dat de Britsche regeerin; zal afzien van haar plannen tot verdeeling van Palestina en zal overgaan tot een drasti sche beperking van het Joodsche Nationak Tehuis. De commissie-Woodhead. aldu schrijft het blad, zou het nemen van deze be sluiten aanbevelen. Men gelooft, dat de re geering, steunende op het rapport der com missie, zal voorstellen de Joodsche immigra tie voor den tijd van ongeveer twee jaar ge heel te schorsen of tot een streng minimun terug te brengen. Tevens zou de verkoop var grond aan Joden verbot en worden. Het blad schrijft, dat het nemen van der gelijke besluiten gelijk zou staan met opzeg ging van de verklaring van Balfour en eer zich gedeeltelijk onttrekken aan het man daat, dat door den Volkenbond is opgelegd Hoover versus Roosevelt. Felle aanval op de New Deal-politiek. HARTFORD (Connecticut). 18 October. Ex-president Hoover heeft gisteravond een ra dio-rede gehouden, die over alle radiozenders werd uitgezonden cn een heftigen aanval in hield tegen Roosevelt's beleid. Volgens Hoover heeft de New Deal politiek vijf cardinale fou ten: 1. De politieke moraal degenereert. 2. De macht van één man groeit op gevaar lijke wijze. 3. Er groeien oneenigheden in dit land, dat door klassentegenstellingen nimmer duidelijk is verdeeld geweest. 4. Het aldoor toenemende collectivisme be dreigt steeds meer de levensbelangen van den vrijen ondernemer. 5. Nadat wij dat alles zes jaar hebben ge dragen, hebben wij nog altijd elf millioen werk- loozen. (United Press). Levenslang tegen moordenaar geëisclit. Moord op woonwagenmeisje berecht. ALMELO, 18 October. Voor de rechtbank is vandaag de geruchtmakende moordzaak be handeld, welke op 27 Mei jJ. den dag na He melsvaart. de gemoederen in deze stad in be roering heeft gebracht. Op de opslagplaats van de gemeentewerken werd in den vroegen mor gen van dien dag het lijk gevonden van een 12-jarig woonwagenmeisje, Tetje Hof ge naamd. dat met een mes op gruwelijke wijze was vermoord. Al spoedig rees er verdenking tegen een 24-jarigen koopman. J. F. v. d. W. die in een logement alhier vertoefde en pas op vrije voeten was. De gearresteerde ontkende, dat hij een mes in bezit had gehad, doch in de gevangenis te Assen wist men. dat hij met een mes was ver trokken. Tenslotte bekende v. d. W. den moord te hebben gepleegd. Ter terechtzitting werden vijf getuigen ge hoord, van wie drie deskundigen. Uit de ver klaringen bleek, dat de verdachte tegen eenige vrouwen had gezegd dat hij van plan was zijn vrouw of iemand anders te vermoorden. De officier van justitie, mr. S. J. van dei- Hoeven was in zijn requisitoir van meening dat de moord met voorbedachten rade is ge pleegd. Hij beschouwde den man als een uiterst gevaarlijken misdadiger en eischte levenslange gevangenisstraf. A CONTANT PRIJZEN en toch vanal f 1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTUAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) De verdediger, mr. H. Vrind uit Almelo, pleitte clementie. „Een uur muziek". Schoolconcerten te Haarlem en Overveen. Met even groote volharding als ver rassend gevolg wijdt de heer Franz Aufrecht uit Amsterdam sinds eenige jaren zijn beste krachten aan de ver wezenlijking van zijn ideaal: de jeugd vroegtijdig den weg te bereiden, die leidt tot appreciatie van waarachtige muziekkunst. Naar zijn inzicht is de eenig-julste weg dat de jeugd zelf door den werkelijk grooten kun stenaar wordt voorgelicht en ingeleid tot het leeren aanvoelen en waardeeren van de wer ken der toonkunst Zoo doet de kunstenaar zelf door oog en oor de vonk overspringen van het genie op den muzikaal zoo ongeschoolden scholier. Hij zal bij den scholier den aanleg, den smaak ontwikkelen, om te luisteren met begrip. Het middel? De scholieren verzamelen zich op een bepaalden tijd in de aula of in de gym nastiekzaal. Ze zijn daar thuis in hun eigen vertrouwde omgeving. Met hun leeraren ge nieten ze samen van een wezenlijk concert. Daar komt een erkend kunstenaar: Willem Andriessen, Louis van Tulder. Jaap Stotijn, of een ander op het podium. Deze leidt zelf mon deling het stuk in, dat hij spelen of zingen zal, niet als docent, doch als kunstenaar, als be middelaar ten gunste der schoonheid. Het spreekt vanzelf, dat dit de jeugd moet pakken, veel meer dan een gewoon concert in de con certzaal. Er is een veel inniger contact met den kunstenaar, dan in de concertzaal moge lijk: de jeugd vroegtijdig rijp te maken voor contact tusschen jeugd en kunstenaar. Gedurende den loop van het schooljaar wor den zes concerten gehouden. Zes maal „Een uur muziek", waarbij een artistiek programma wordt opgebouwd in sympathieken vorm, een systematische leergang in de muziek voor naar schoonheid verlangende jonge menschen, van wie de meesten niet zullen ontkomen aan den veredelenden invloed en waardoor een groep latere trouwe concertbezoekers wordt ge kweekt. Dinsdag 25 October a.s. zal in het Christelijk Lyceum, Emmakade, onze vermaarde tenor Louis van Tulder zingen. Hij zal een program ma uitvoeren, dat een globaal overzicht wil ge ven van de vocale vormen in de muziek. Van Tulder, die zelf weer zijn programma zal in leiden en toelichten, zal beginnen met een cud vaderlandsch lied van Valerius. Hij zal spreken over het volkslied en o.a. een een voudig „Geistliches Lied" van J. S. Bach voor dragen, vervolgens een Recitativ en Aria van Haydn zingen, om dan het Duitsche kunstlied van Schubert, Schumann en Wolf te behan delen. Hij zal besluiten met enkele eenvoudi ger liederen van Debussy, den impressionist en wegbereider der modernen. Men ziet welk systeem aan alle concerten ten grondslag ligt: een overzicht te geven in de ontwikkeling van een bepaald onderdeel der muziek, een vorm of een belangrijke figuur. Andere concerten behandelen bijvoorbeeld den dansvorm, den sonatavorm, den variatievorm, de ballade, het strijkkwartet, of de ontwikke ling van groote componisten als B'ach, Beet hoven, Schubert, of Chopin. Het concert van Dinsdag 25 October a.s., dat te 4 uur begint, is toegankelijk voor alle leer lingen der school, terwijl hun ouders ter ken nismaking met de concerten, voor zoover de plaatsruimte toelaat, eveneens welkom zijn. De onbewoonde buizen te Haarlem Een vrij belangrijke daling. In het 3de kwartaal van 1938 is het aantal onbewoonde huizen te Haarlem verminderd van 1221 tot 1165. Een daling dus van 56. Het aantal leegstaande winkels ver minderde van 122 tot 105. Daarbij moet bedacht worden dat in dat kwartaal het aantal huizen steeg van 36894 tot 37066, een toeneming dus van 172. Het aantal bewoonde huizen is in het tijd vak JuliAugustusSeptember dus vermeer derd met 232. De 1165 leegstaande woningen behoorden tot de volgende huurklassen: Tot f 156 per jaar: 48 f 156—f 182 63 f 182—f 208 54 f 208—f 225 60 f 225—f 250 62 f 250—f 275 72 f 275—f 300 43 f 300—f 350 155 f 350—f 400 150 f 400—f 450 97 f 450—f 500 112 f 500—f 600 104 f 600—f 700 51 f 700—f 800 36 f 800—f 1000: 25 f 1000 en hooger: 28 Verder zijn er nog 5 dienstwoningen onbe woond. Onder de leegstaande huizen beneden f 208 huur waren er niet minder dan 40 die onbe woonbaar verklaard zijn. Indertijd hebben wij reeds de aandacht gevestigd op het kleine aantal leegstaande woningen voor beter gesi tueerden. Thans zijn er te Haarlem niet meer dan 17 woningen van f 1000 en meer huur die onbewoond waren en nog 11 winkelhuizen. Deze aantallen waren op Juli van dit Jaar 13 woningen en 20 winkelhuizen. iün EERLIJKE STAND. HAARLEM 18 October. Getrouwd 18 October: A. A. Tadoma en J. Sporry. Bevallen 17 October: E. G. Balder—Hofman, d.; C. E. Borghouts—Pate?, z., J. Cavé—Zonne veld. d.; R. C. de Jager—Biegiesch, z.; 18 Octo ber: C. C. SchouwVriesekoop, z.; C. J. Wer- dekker—Boers, z.; L. L. M. Lablans—v. Leeu wen. z. Overleden 16 October: C. Kerkhof. 15 J., Zoetestraat; 17 October: T. van Iperen, 17 j., Kamperlaan; J. B. Wempe, 77 j„ Soenda- straat; A. E., 5 mnd., J. J. Veenstra, Hazepa- terslaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7