Wijziging Tarief-machtigingswet goedgekeurd. I Met 44 tegen 41 stemmen. Electriciteits distributie geregeld. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, n.v. ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN De rechter en de bus-spoorpuzzle :j Ir:»; k - Tramtafeltjes. Inkoopprijs voor melk wordt verhoogd. ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. DEN HAAG Vrijdag. Minister-President Colijn, die de beide vo rige dagen niet in de Kamer aanwezig was geweest, ofschoon ook hij, met zijn ambtge- genooten van Financiën en van Economische Zaken het aan de orde zijnde ontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet had onderteekend, zat heden naast hen achter de Ministerstafel. Gezien de spanning, naar aanleiding van het aan den dag getreden sterke verzet tegen de van Regeeringszijde ondernomen poging bij deze gelegenheid een vrijbrief te krijgen om met behulp van een Koninklijk Besluit zelfs tariefwijziging in beschermende richting te kunnen afkondigen wettelijke bekrach tiging moet dan later volgen verbaasde de aanwezigheid van Dr. Colijn geenszins. Maar wel viel op, dat hij zich volkomen bepaalde tot de rol van stillen getuige. Van pogingen om dezen af genen afgevaardigde over te ha len om steun te verleenen aan wat in het bijzonder de Minister van Economische Za ken Mr. Steenberghe zoo ter harte bleek te gaan, geen sprake. Een ander, niet minder opvallend verschijn sel, was, dat niemand minder dan Dr. Colijn's naaste geestverwant, de heer Schouten, aan voerder van de anti-revolutionaire Kamer club, tot de oppositie bleek te behooren! Toen dit duidelijk vaststond, nam de spanning in de Kamer nog toe. Immers nu was het geens zins uitgesloten dat er voor den vooral door Minister Steenberghe en diens R.K. partijge- nooten zoo vurig verlangden vrijbrief Mi nister de Wilde scheen er lang niet zoo warm voor te loopen geen meerderheid zou zijn. In dat geval viel te verwachten, dat met Mi nister Steenberghe de overige 3 tot de R.K. Staatspartij behoorende Ministers (dus 4 van de 11) ernstig zouden overwegen hun ontslag te vragen. Het is toch geen geheim, dat juist uit dien hoek gelijk trouwens al jarenlang het geval is de sterkste aandrang kwam tot ombuiging van het handelstarief in be schermende richting. Uittreding' nu van het z.g.n. R.K. vierspan zou met een Kabinets crisis gelijk hebben gestaan. Te meer, aan gezien nog slechts vrij kort geleden er binnen het Kabinet tusschen dit viertal en in het bijzonder den Minister van Financiën als mede zijn partijgenoot den Minister-Presi dent, bijgestaan door de meeste andere Mi nisters, een heftige botsing moet hebben plaats gevonden. Intusschen, tot een dergelijke crisis is het nog niet gekomen, doordat de voorstanders van den boven bedoelden vrijbrief de over winning behaalden, zij het ook op het kantje af, n.l. 44—41. Niet minder dan 5 partijgenooten van den Premier stemden tegen hetgeen van de Mi nisterstafel zoo gaarne werd verlangd. Al bleef de politieke crisis thans uit, gebleken is toch, dat er aan de hechte samenwerking tusschen de groepen waarop het huidige Ka binet steunt wel wat ontbreekt. Wat nu verder het gevolg van de gevallen slissing betreft ten aanzien van de Tarief- chtigingswet en van de mogelijke ombui- g van de handelspolitek in beschermen- -ichting, zij nog op het volgende gewezen. Ira het ontwerp, gelijk de Tweede Kamer thans heeft aangenomen, ook door de te Kamer aanvaard zal zijn (wat onge- eld te verwachten valt) zal de Regeering alle waarschijnlijkheid tot invoering bij nklijk Besluit van een gematigd be- mend tarief overgaan: het zou ons niet zen, als dit reeds zoo goed als gereed lag inanciën! En indien de Eerste Kamer -eetje haast wil maken, kan de afkondi- van dat Koninklijk Besluit, hetwelk ver is binnen 6 maanden wettelijke be- tiging behoeft maar inmiddels werkt ,ieuwe tarief dan toch vast wellicht ielfs voor December a.s. plaats vinden, .urlijk kan dat ook van geen geringe be- tcekenis wezen met het oog op de straks door den Haag weer met Berlijn te voeren onderhandelingen over de jaarlijks aan de orde zijnde regeling op het ge bied van het Ne- derlandsch-Duit- sche handelsver keer. Het succes, dat speciaal Minister Steenberghe thans mocht behalen, (Chr. hijl Ume) dankt hij bovenal aan Jhr. Mr. d e Geer (c.h.). Deze stelde immers 'n amendement voor, waardoor art. 1 van de Tariefmachtigingswet de Kroon bevoegd zou maken bij K. B. niet alleen ta- riefsverhoogingen met fiscaal karakter, doch ook met het oog op „matige bescherming van bepaalde Nederlandsche bedrijven" in te voe ren; de vereischte wettelijke bekrachtiging zou dan binnen 6 maanden moeten volgen. Op die manier, zoo meende deze afgevaardig de, kreeg men in de wet zelf, datgene wat eigenlijk alleen daar thuis hoorde, terwijl hij voorts betoogde, dat de Kamer, na zulk een K. B. volkomen vrij blijft om later de wette lijke bekrachtiging van zulk een tariefsver- hooging te weigeren. Nadat spr. nog eens de bezwaren had onderstreept van navordering (in geval n.l. niet bij K. B. doch alleen bij de wet tariefsverhooging met matig beschermend karakter, dan met terugwerkende kracht, zou kunnen worden ingevoerd), viel Minister De Wilde hem hierin bij. Voor den handel en de administratie zouden de moeilijkheden daarvan al te groot zijn. En wat het door den heer De Geer aan de hand gedane denkbeeld zelf betreft, nu, dat vond Mr. de Wilde best. Zoo dachten de heeren v. d. Tempel (s. d.)Dr. Bier erna (lib.) en Mr. Joekes (v. d.) er niet over. Zij verweten de Regee ring, dat deze er op uit scheen, haar wil door te zetten, zonder rekening te houden met de ernstige oppositie in het Parlement, vonden, dat bij het stelsel-De Geer de vrijheid van de Kamer om een eenmaal bij K. B. ingevoerd tarief later te verwerpen, in werkelijkheid twijfelachtig was. terwijl de v. d. fractieleider betoogde, dat het amendement-De Geer, dat iets geheel nieuws bracht, in elk geval eerst naar de afdeelingen moest, opvatting, die de heer Schouten (a.r.jj niet deelde, even min als de Regeeringsmeerderheid, welke dit voorstel J o e ke s met 4736 verwierp. Maar daarna gaf de heer Sc houten te verstaan dat hij, die o.m. de argumenten tegen de na vorderingsmethode overdreven vond er de voorkeur aan gaf de volle vrijheid van het Parlement om over tariefbepalingen te oor- deelen, zonder dat er al door een K. B. min of meer op vooruitgeloopen was, gehand haafd te zien. Een ander wetsontwerp, dat ten doel had aan hen, die op grónd van een desbetreffend arrest van den Hoogen Raad, mochten mee- nen 't recht te hebben om geiden, gestort uit hoofde of in verband met art. 8 der Crisis- zuivelwet, terug te vorderen, kwam hirna aan de orde. Mr. Truyen (R.K.) had er ernstige bezwaren tegen achteraf onwettig gebleken heffingen te wettigen. Nadat fabri kanten en handelaren steeds op onverpakte spijsvetten hadden betaald, ontkende de Hooge Raad de verplichting tot dergelijke be talingen. Intusschen zou spr. toch voor stem men, omdat hij overtuigd was geraakt dat anders inderdaad de fabrikanten, die de be dragen al op de consumenten hadden ver haald, ten onrechte bevoordeeld zouden wor den. De heer Bakker (C.H.)die verwacht had, dat een jurist als de vorige spreker tegen zou stemmen, wilde niets weten van het wets ontwerp, waaraan daarentegen Mr. v. d. Goes v. N a t e r s (s.d.) met bloedend hart zijn stem zou geven. De Minister erkende dat dit soort wetgeving tot de uitzonderingen moest behooren, doch de grove onbillijkheid van de huidige situatie noopte hem er toe dit voorstel 'te doen. Met 4516 ging het er tenslotte door. En toen kon de Kamer tot 8 November naar huis. E. v. R. EERSTE KAMER Met 325 (de R.K. senatoren Blomjous. Bruineman, Schoemaker, de soc.dem. Slikkers en voorz. de Vos v. Steenwijk (c.h.) heeft de Eerste Kamer nat.-soc.-fractie nam aan de stemming geen deel het wetsontwerp in zake de electriciteitsvoorziening aangenomen De heer v. Citters (a.-r.) was tevreden na de verklaring van Minister v. B u u r e n, dat deze voorstander is van een landelijk koppel- plan, waarvoor dan later een afzonderlijke wettelijke regeling zou volgen; door deze wet AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr Markt Tel. 13990 (3 lijnen) tot koppeling kan de positieve verplichting niet worden opgelegd. De Minister zette uiteen waarom er voor de gemeentelijke noch voor de provinciale bedrijven reeden voor ongerustheid be stond. Ook hoefde men niet beducht te wezen voor bedenkelijk hooge tarieven voor pro ductiebedrijven. De wet bevat een waarborg, dat de distributiebedrijven tegen goedkoope tarieven stroom kunnen betrekken en dat er niet 'n plotseling einde gemaakt kan worden aan de stroomleveringen. Dat deze wet als een afscheid van der. rechtsstaat te beschouwen valt, ontkende Excellentie v. Buuren, die voorts uiteenzette waarom 't nog te vroeg is gas en electriciteit onder één energieraad onder te brengen. Van de leden, welke in eerste instantie met 'n bezwaard gemoed het ontwerp bekeken had den, bleek ook de heer in 't Vel d (s.d.), schoon niet ten volle gerust, toch voldoende gekalmeerd te zijn om voor te stemmen. Nadat Minister P a t ij n had uitgelegd hoe het kwam, dat er zulk een lange termijn gelegen was tusschen indiening bij 't Parle ment van het handels- en scheepvaartverdrag met Siam, en de sluiting van dat tractaat, toonden de 37 aanwezige senatoren hier toe door Mr. v. Vessem (nat. soc.) in staat gesteld zich allen voor het goedkeurings- ontwerp, waarna de Kamer voor heden haar taak weer had volbracht. E. v. R. (Adv. Ingez. Medj Kinderverlamming Het derde geval te Hillegom. In Hillegom is voor de derde maal een ge val van kinderverlamming geconstateerd, nu bij een 3-jarig jongetje. Ook dit patiëntje is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. V' V" I >ï*:.rrV- XV-T f M- t v x' -&.J Tï VAÏN F AA „Hoe krijg ik ze uit elkaar" (Adv. Ingez. Med.) 'In de Haagsche trams gaan ze tafeltjes ma ken ten gerieve van de passagiers. Ik heb dat in een Haagsche krant gelezen en dus is het waar. Die krant vertelde daar, verduidelijkend, bij: om kleinigheden op te leggen, taschjes, pakje, poederdoosjes en zoo meer. Het nut van deze nouveauté springt dus dui delijk in het oog. Hagenaars zijn leuke, lieve menschen, zulke leuke, lieve menschen moeten vertroeteld worden en wat is naarder voor een Hagenaar, dan dat hij persoonlijk en eigen handig een pakje zou moeten vasthouden? Daarbij bij die tafeltjes kan het natuur lijk niet blijven. Ik geloof dat ze in de Haag sche trams zelfs geen kapstokken hebben en waar moet een Hagenaar dan in 't geval dat hij het een beetje benauwd krijgt met zijn hoed blijven, hjjaldien het niet beleefd is een hoed op tafel, laat staan op een tafeltje, iaat nog meer staan op een Haagsch tafeltje te leggen? Het is derhalve zoo duidelijk en zoo onloo chenbaar als wat, dat er kapstokken in de Haagsche trams moeten komen. En dan moet een Hagenaar, die immers uit overwegingen van volksgezondheid de eerst- geroepene is om bij het hoesten de hand voor den mond te houden dan moet een Hagenaar zijn tramkaartje, zoo'n vies. onhy giënisch tramkaartje, zoo maar met zijn bloote vingers aanvatten, wanneer hij toevallig en zoo'n toeval kan zelfs een Hagenaar treffen geen handschoenen aan heeft. Wat ligt dan meer voor de hand, dan dat hij een handig waschtafeltje ter beschikking heeft om zijn handen te wasschen? Anders zou hij met zijn onhygiënische handen leelijk onthand zitten. Verder biedt zoo'n tramritje alle ongezochte gelegenheid om u wat op te knappen. Een automatische schoenpoets- en broekenpers- inrichting, een manicure en een kapper zou den best op hun plaats zijn in de Haagsche tram. Nu weet ik wel wat uw bezwaar is tegen dit alles: u zegt natuurlijk onmiddellijk dat. er geen plaats is: èn een tafeltje, èn een wasch tafeltje èn een manicure, een broekenpers, een schoenenpoets, een kapperdan blijft er geen plaats voor de passagiers over. Welnu, dit gevaar is voor wat Den Haag be- treft vrijwel denkbeeldig om de meer dan een voudige reden dat de Haagsche tram vrijwel geen passagiers behoeft te vervoeren. Want de Hagenaar die het betalen kan houdt een auto en wie het niet betalen kan die loopt Welke laatste bezigheid niet alleen zuinig is. maar ook practischer. omdat je gemeen lijk in den Haag loopende vlugger vooruit komt dan met de tram. Zoodat al met al ik wel het vertrou wen heb dat mijn adviezen aan de Haagsche tramdirectie hoegenaamd geen tegenspraak zuilen ontmoeten en binnenkort wel in de prak tijd zullen worden gebracht. Dit zij zoo. Mr. E. ELI AS. Met ingang van morgen. De ..Consumptie-Melk-Centrale" en de Algemeene Vereeniging voor Melk- voorziening, welke de consumptie- melk-regeling in het westen des lands uitvoeren, deelen mede, dat met in gang van Zondag 23 October a.s. het gedeelte van den prijs, dat de veehou der rechtstreeks van den kooper der melk ontvangt, wordt verhoogd met Vi cent per liter melk. De prijs voor 2e klasse melk wordt hierdoor 6.25 cent per liter, terwijl voor le klasse en 3e klasse melk een premie resp. een korting van 0.25 cent per liter melk wordt toegepast. Prins Brrnliard op het Loo. Z.K.H. Prins Bernhard, die Donderdag en Vrijdag heeft deelgenomen aan een jacht partij op het eiland Schiermonnikoog is Vrij dagavond om zeven uur met de douaneboot „Sinnighe Damste" naar Oostmahorn ver trokken. Vandaar heeft de Prins zich per auto naar het Loo begeven. HET PLAATSEN VAN NIEUWE SLUIS DEUREN. SPAARNDAM, Zaterdag. Gisteren haa onder groote belangstelling het plaatsen van nieuwe nood-sluisdeuren in de groote sluis alhier plaats. Onlangs heeft men de oude verwijderd en gisteren werden de nieuwe op hun plaats gebracht. Reeds het vorig jaar is men met het maken hiervan begonnen, een en ander ging nogal met moeilijkheden gepaard. Een klasse van de M. T. S. uit Haarlem met een leeraar was bij deze werkzaamheden aan wezig. De grootste attractie was wel de dui ker, die zijn diensten onder water moest bewijzen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5