Verwacht Deen baby? De wilde Zwanen TANDHEELK. INSTITUUT PERRIEUX coohac mm 425.475.5 25/5 75 ONS WEKELIJKSCH JAC. VAN WEERT, Anegang 46 Centrale Verwarming HGisiet TEL. 15597 KNIPPATROON. ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 HAARDE M'S DAGBLAD '4 Alliance Francaise. Middenstands Centrale. In verband met de zorg voor deelneming aan de verschillende lessen in handenarbeid gedurende den a.s. winter verdient het aan beveling de aandacht te vestigen op de or ganisatie van de navolgende clubs, welke ge houden zullen worden in het clubgebouw dezer vereeniging, nabij de Zomervaart. Voor meisjes van 614 jaar: breien, haken, naaien en verstellen, borduren, pitriet, raffia. Voor jongens: timmeren, figuurzagen, boot jesmaken, vliegtuigbouw, brandschilderen, metaalplastiek, linoleumsnede, steenbouw, dammen en schaken, terwijl voor de aller kleinsten het volgen van een fröbelcurus zeker niet vergeten dient te worden. Voorts zijn er clubs voor muziek, operette, gymnastiek enz. Deze clubs zijn reeds 17 October begonnen. De bedoeling van het speeltuinwerk is, de kinderen na schooltijd aangenaam en nuttig bezig te houden en daardoor mede te werken aan hun opvoeding tot deugdzame en nuttige leden der gemeenschap. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 23 OCT. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. 3: Parijs Radio 8.30, Keulen 9.35, Parijs Radio 10.20. Keulen 11.20. Ned. Brus sel 12 20, Fransch Brussel 2.20. Ned. Brussel 2.35. Keulen 3.20. Parijs P.TT, Lvon Straats burg. 5.20. Keulen 7.20, Ned. Brussel 9.20. Parijs Radio 11.20. Progr. 4: Parijs Radio 8.30, Fransch Brussel 9.20. Ned. Brussel 9.40, Droitwich 11.05 Diver sen 2.20, Droitwich 2.40, London Regional 4 20 Droitwich 4.40. London Regional 5.20 Droit wich 6.30. London Regional 7.30, Athlone of Diversen 7.50. Droitwich 8.20. Fransch Brus sel 11.00. Progr. 5: 8.3012.00 diversen. MAANDAG 24 OCTOBER 1938. Progr. Ill 8.00 Keulen. 9.20 Pauze, 10.05 Pa rijs-Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Parijs Radio. 2.50 Keulen. 3.00 Pauze. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 5.20 Pa rijs Radio. 6.20 Keulen. 6.50 Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Mun- chen of diversen. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Boedapest. 9.50 London Regional. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Damraks Radio of diversen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 11.20 Droitwich. 11.50 London Regional. 5.20 Droitwich. 11.05 London Regional. 11.20 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou den). Progr. V: 8.007.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Holland- sche artisten. 1 Suzanne, Aug. de Laat. 2 Vaste verkeering, Willy Derby. 3 Amoureuze, Pierre Palla. 4 Scharesliep Als 't bruine veld. W. Hespe's kinderkoor. 5 Oome Piet, L. Davids. 6 Het Geu zenvendel, Mannenzangver. Apollo. 7 Eenmaal dan moet je gaan varen, Bob Scholte. 8 New Street Swing, The Ramblers, 9 Ik zoek een meisje, L. Noiret. 10 Annemieke m'n Honing- bieke. Aug. de Laat. 11 Blue Rhythm, The Ram blers. 12 Perfume of the past, Pierre Palla. 13 In de petoet, Willy Derby. 14 Die domme kip- pen, Langbeen en de groenrokken, W. Hespe's Kinderkoor. 15 Als jc voor een dubbeltje ge- horen bent. L. Davids. 16 Een goeie zeeman. Bob Scholte. 17 Juffrouw Sanders, Louis Noiret /Adv Ingez Med.) Baby-uitzetten zeer fijn (Adv. Ingez. Med.) die saamhoorigheid als een groot nut erken nen en blijft haar trouw!" Hiermede was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen. Het zou immers een feestavond zijn! Welny: de ..Vier" van Tholen en van Lier of, zooals Tholen later als Parijsch straatzanger zeide: Tholan en de Lière hebben gezorgd, dat het een feest wérd. Tholen. van Lier, Kitty van Dongen en Jeanne Laforce vormen een viertal, dat bij uitstek geschikt is, een avond als deze te doen slagen. Him cabaret-revue „Extra tij ding", had een daverend en welverdiend succes en bereikte voor ons wel het culminatiepunt in dat voortreffelijke nummer, het laatste voor de pauze: „De Parijsche Straatzangers", dat met een weergalooze opgewektheid en groot entrain werd gegeven. Maar ook de scène .Aan den slootkant" met Kitty van Dongen en Herman Tholen was vol onvervalschte Am- sterdamsche humor. Het gelukte het artisten - tweetal hierbij wonderwel „de zaal mee te krijgen". En dan mogen we de aardige caba retliedjes van Jeanne Laforce en de roddel scène, gespeeld door alle vier, zeker niet verge ten. Het was een voortreffelijk geslaagde feest avond die natuurlijk met een bal besloten werd! PERSONALIA. Vrijdag promoveerde aan de Universiteit te Leiden Dr. M. J. Heering te Haarlem op het proefschrift; „Over wezen en verloop van de Ulcus-ziekte". 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 912. lederen middag van l'/s4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEXUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9 /->uljit'TT'T f ï?RTnr pijnloos trekken büiUÜLL IjEjÖI 1 inbegrepen. BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. Ingez. Med.) OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK VAN IA m a ADR. STOOPPLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: Residentie-tooneel: „Ik heb den graaf vermoord", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Pola Negri in „Een bij zondere vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Jezebel" en „Bull dog Drummond neemt revanche", 2 en 8.15 u. Frans Hals Theater: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „IJsco-touristen", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Broken Blossom" en „In 'n wilde jacht", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voor stellingen. 2.3011 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 710 uur nam. De Kerkuil, Njeuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a.- Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 79 uur. ZONDAG 23 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 105 uur. De Kerkuil. Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. 25 uur. MAANDAG 24 OCTOBER Nutsgebouw, Lange Veerstraat: Ledenver gadering Witte Kruis. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 710 uur nam. De Kerkuil. Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E van Regteren Altena. 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 22 October 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 28 October zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht. uur en der nachts geopend P Th. A. van Rijn Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. S. G Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Ziil- weg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. De Koning wendde zich af. Elize, wier hoofd dienzelfden avond nog tegen zijn borst gerust had, was één met de heksen. Dat kon zoo niet langer duren. En toen sprak hg het beslissende woord, dat hem toch nog zoo veel moeite kostte. „Het volk zal over haai moeten oordeelenEn het volk oordeelde inderdaad. Alge meen eïschte men, dat de schoone vorstin verbrand moest worden. (Wordt vervolgd). De heer Sauveur dankte M. Vaunois aan het einde van den avond met eenige hartelijke woorden en riep hem een „tot weerziens" toe. SPEELTUINVEREENÏGING „HET OOSTERKWARTIER". Helaas kon Elize niet ongezien vertrekken. De Koning en de bisschop hoorden haar envolgden haar stap voor stap. Zoo zagen zij Elize, ondanks de heksen op de graven, het hek open doen en langs de heksen, die haar ongedeerd lieten, loopen. Toen moest de Koning toegeven, dat een Koningin zoo iets niet zou doen, wanneer zij zelf geen heks was. Copyright P. I. B Box 6 Copenhagen Nog eens zou Elize dus het paleis ongezien moeten verlaten. Wel dacht zij met angst aan de heksen op de graven en aan de eenzame wandeling er heen. Maar haar besluit stond vast. Om haar broers te redden, was niets haar te veel. En liever wilde zij pijn en angst doorstaan, dan op het laatste oogenblik haar arbeid op te geven. Vol vertrouwen op God verliet zij het paleis dus M. Louis Vaunois over de Fransche klassieke schrijvers als „menschen". Het nieuwe seizoen van de afdeeling Haar lem der Alliance Frangaise is Vrijdagavond ge opend met een lezing van den heer Louis Vaunois uit Parijs over het onderwerp „Les grands classiques dans l'intïmité". Alvorens M. Vaunois het woord verkreeg richtte de voorzitter, de heer J. H. Sauveur zich tot de aanwezigen Spreker memoreerde het ernstige verlies, dat de afdeeling geleden heeft door den dood van haar vice-voorzitter, dr. Jessurun. De heer Sauveur schetste het voortreffelijke karakter van den overledene en zeide, dat de vereeniging hem veel dank ver schuldigd is. ..Wij bewaren aan hem een kost bare herinnering, die altijd bij ons zal blijven voortleven", aldus spreker. De heer Sauveur deelde voorts mede, dat een opvolger voor dr. Jessurun gevonden is in den persoon van den heer Marc Jospin, predikant aan de Waalsche Kerk alhier. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot M. Louis Vaunois, dien hij als een veelzijdig let terkundige aan de toehoorders voorstelde. Deze afstammeling van de zuster van Jean Racine is namelijk dichter, dramaturg, romancier, his toricus en bovendien doctor in de rechtsweten schappen. Hij schreef twee boeken over Lode- wijk XIII, resp. de geschiedenis en den „ro man" van dezen vorst behandelende. Na deze inleiding begon M. Vaunois zijn cau serie. Zijn bedoeling was een indruk te geven van de groote Fransche klassieke schrijvers, zooals zij zich in het dageJijksch leven aan hun omgeving vertoonden. De kunstenaars dus in hun menschel i ikheid gezien. Mr. Vaunois had hiervoor uitgekozen Boileau, Molière, Racine en La Fontaine. Van elk dezer grootmeesters der Fransche literatuur gaf hij een „biografie in een notedop". aangevuld met citaten uit en o\;er het werk der schrijvers en gekruid met tal van geestige anecdotes. Als typische eigenschap van Nicolas Boileau noemde spreker de eerlijkheid, waarmede deze befaamde satyricus steeds voor zijn meening dorst uit te komen. Dikwijls was er een on miskenbare hardheid in zijn wijze van oordee len. maar nimmer maakte hij gebruik van on geoorloofde middelen. Diezelfde oprechtheid toonde hij in zijn strijd voor de jongeren waar onder Racine, die hij tegenover de litteraire machthebbers uit die dagen verdedigde. Molière rees voor ons op als de man van de onvergelijkelijke „bon sens". Met enkele zeer vermakelijke anecdotes teekende M. Vaunois zijn figuur ten voeten uit. Molière in het da- gelijksche leven, dal was de man, die zijn ge zonde denkwijze nimmer verloor en die won deren verrichtte met zijn nuchtere beslissingen in de conflicten, waarin hij als „scheidsrech ter" geraadpleegd werd. Bij de bespreking van Jean Racine vergeleek spreker het leven van dezen klassieken too- neelschrijver met de tendenz van zijn werken. De offers, die de personen uit zijn drama's zich getroosten, zou hij ook zelf eenmaal brengen. Immers heeft Raeine tenslotte zijn geheelen roem in den steek gelaten om zich aan zijn ge zin te kunnen wijden. Jean de La Fontaine schetste spreker als den man van de natuurlijkheid en de „geniale non chalance". La Fontaine handelde op bevel van zijn natuurlijke ingevingen, wat dikwijls eigen aardige situaties tot gevolg had. De vrouw be schouwde hij als een „Vat vol. tegenstrijdig heden", welke opvatting hij tot uitdrukking heeft gebracht in zijn „Fable de la femme noyée". Jubileumfonds N. Z. H. T. M. Huldigingsavond jubilarissen. Als de portretten van jubilarissen van de N.Z.H.T.M. in de krant hebben gestaan, dan komt ook gauw de jaarlijksche feestavond, waarop die jubilarissen, door de goede zorgen van het Jubileumfonds en van de Voorberei dingscommissie worden gehuldigd. Dit gebeurde nu ook weer Vrijdagavond in de stampvolle Gem. Concertzaal, die fraai versierd was (eigenhandig werk van een der leden van het Fonds). In deze versiering .spraken" herhaaldelijk de cijfers 1928 en 1938: het was ni. 10 jaar geleden, dat "net Fonds werd opgericht en toen de jubilarissen, die hier hun 40-jarig en 25-jarig jubileum vierden ria eerst met groote autobussen van de N.Z.H.T.M. van hun woning te zijn ge haald op de gebruikelijke wijze de zaal waren binnengeleid (door de feestgangers staande en met handgeklap ontvangen) en hadden plaats genomen, lieten de voorzitter van het Huldigingscomité, de heer J. Leurs en de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer J. IJsendijk, niet na, op dit feit van het 10- jarig bestaan van het Fonds, den vollen na druk te leggen. De heer Leurs sprak hartelijke woorden van dank tot het bestuur van het Fonds, in het bijzonder tot voorzitter en secretaris en uitte den wensch, dat het bestuur lang voor het Fonds gespaard zal blijven. Ook dankte spr. den directeur, ir. W. J. Burgersdijk. voor zijn aan het Fonds betoonde medewerking en zijn belangstelling in de feestavonden en betrok tenslotte alle leden van het Jubileumfonds in zijn dank. De heer IJsendijk wenschte de jubilarissen hartelijk geluk en vestigde er de aandacht op. dat in de afgeloopen 10 jaar heel wat gedaan is door het Jubileumfonds. Er is f 14.000 uit gegeven aan blijvende herinneringen voor de jubilarissen en 'f 5000 besteed aan de feest avonden, zoodat rond f 20.000 is uitgegeven. Maar er is nog een andere zijde aan het Fonds: het heeft in groote mate het saam horigheidsgevoel onder het personeel be vorderd. Dank verdienen ook mr. Immink, die vaak goeden raad heeft gegeven; de heer Mul die een denkbeeld heeft gehad, waardoor de inkomsten van het Fonds zeer zijn vergroot en ae Voorbereidingscommissie die vooral in de laatste weken vóór den feestavond zooveel werk te verzetten krijgt. Nadat de heer Leurs den heer IJsendijk een enveloppe, bevattende de namen van een aan tal nieuwe leden had aangeboden was het woord aan den directeur der N.Z.H.T.M., ir. Burgersdijk die ook woorden van erkente lijkheid sprak aan het adres van het Fonds en het bestuur. Het Fonds heeft ongetwijfeld veel ten goede van de Maatschappij gedaan en ten opzichte van wat gesproken was over de saamhoorigheid onder het personeel eindigde de heer Burgersdijk met de woorden: „Blijft De etalagewedstrijd 1938. De étalagewedstrijd, waaraan verbonden was de Nederlandsch Fabrikaat-demonstratie, op 2 September, bij de gelegenheid van het re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin, is te Haarlem een succes geworden. De deelnemers aan deze demonstratie hebben belangrijk bij gedragen tot het streven het aanzien van de stad in dien tijd te verlevendigen. In een rondschrijven betuigt de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat haar dank en deelt mede aan de Haarlemsche Middenstandscen trale, dat van de 25 prijzen, voor het geheele land beschikbaar gesteld, er drie zijn toege kend aan deelnemers te Haarlem. Hiermede valt duidelijk in het oog, dat de deelnemende winkeliers alhier een goed fi guur hebben gemaakt. De prijswinnaars in den landelijken uitstal lingswedstrijd zijn de firma's P. v. d. Berg, Zijlweg 115. J. de Wilde, Spaarnwouderstraat 87, en Q. Schouten, Kleine Houtweg 1. Als prijs werd hen een verzilverde legpen ning toegezonden. „HET VADERLAND GETROUW" B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrijders der Land- en Zeemacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener collecte in deze gemeente op Maandag 24, Dins dag 25, Woensdag 26 Donderdag 27, en Vrijdag 28 October a.s. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen Aan oud-militairen, weduwen en weezen wordt een uitkeering verstrekt om in hun on derhoud te voorzien. De combinatie donker en licht is vooral bij die dames, die eenigszins forsch zijn, zonder echter bepaald „dik" te zijn, zeer gewild. En inderdaad kan het resultaat verrassend zijn. Dat bewijst de alleraardigste japon, die we hierbij afbeelden. Het vest en het bovengedeelte van de jabot zijn vervaardigd van wit piqué. Men heeft noodig: 2.50 meter stof van 1.30 centimeter breedte en 75 centimeter van 70 centimeter breedte voor de garneering. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: boven wijdte: 107 centimeter; tailewijdte: 90 centi meter en heupwijdte: 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar aan de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN Het bestuur van bovengenoemde Vereeniging heeft een circulaire aan zijn leden gezonden, waarin het zegt, dat de leden het vorige jaar, toen het gold gelden bijeen te brengen voor den aankoop van het kerkgebouw, zich van hun beste zijde hebben doen kennen. Het gebouw in- en uitwendig gerestaureerd is nu het eigendom der Vereeniging. Doch hiermede zijn we er nog niet. De aankleeding en meubilee ring hebben zeer veel geleden en nu zou het bestuur gaarne het oude en versletene willen vervangen door iets nieuws en het ontbrekende aanvullen. Daartoe zal het bestuur een bazar organiseeren, die gehouden zal worden op 15. 16 en 17 November, in het gebouw der Vereeni ging, Jacobstraat. Tevens zal een verloting worden georganiseerd, om zoodoende aan de noodige middelen te komen. Eenige prijzen voor dit doel zijn reeds toege zegd. Andere worden gaarne in ontvangst ge nomen. Het comité van aanbeveling, bestaande uit: Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, ds. G. H. Moll van Charante, mevr. J. H. W. C. van Al- derwerelt van Rosenburch-Lochman van Ko- ningsfeld en J. Bethe. Het werkend comité bestaat uit de dames mevr. J. W. baronesse de Vos van Steenwijk- van Royen, eere-Voorzitster; mevr. A. Steen huis-Polman, voorzitster; mej. P. de Boer, le secretaresse; mevr. A. Klimbie-Gijsbertrey, 2e secretaresse; mej. J. J. de Vries, le penning- meesteresse en mej. M. J. Poldermans, 2e pen- ningmeesteresse. De combinatie zwart en wit.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6