I BURGERLIJKE STAND. M A A NC A'G 24 Ö'CTÖBER 193S HAAREEM'S DAG BEAD UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK Ds. Krijger's intrede te Rotterdam. Groote belangstelling van zijn oud- gemeentenaren. Nadat 's morgens door ds. I. Voorsteegh uit Den Haag de bevestiging had plaats gehad, heeft ds. C. M. Krijger. Zondagavond zijn in trede in zijn nieuwe gemeente Rotterdam- Vreewijk gedaan, waarvoor een enorme be langstelling bestond, want het groote kerk gebouw was tot aan de laatste plaats toe be zet. Een groot aantal leden van de Ned. Her vormde Gemeenten uit Beverwijk en Rijs- oord, een vroegere standplaats van ds. C. M. Krijger, woonden in de „Vredeskerk" de plechtigheid bij. Na het lezen van een bijbelgedeelte en ge bed heeft ds. Krijger zijn eerste predicatie in zijn nieuwe gemeente gehouden. De tekst hier voor was ontleend aan den tweeden biref van den apostel Paulus aan de Corinthiërs, hoofd stuk 8, vers 9. „Want gij weet de genade onzes Heeren Jezus Christus, dat Hij om uwentwil is arm geworden, daar Hij rijk was, opdat gij door Zijne armoede zoudt rijk worden". Missiewedstrijd in het Sportpark. Noord-HollandDistrict Haarlem (25) Ter gelegenheid van de Dekenale Missie- week werd Zondag in het Gemeentelijk Sport park een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwoordigende R.K. elftallen van NoordHolland en het District Haarlem. Voor een talrijk publiek, waaronder wij ook bur gemeester mr. H. J. J. Scholtens opmerkten, bracht Deken P. J. Simons den bal voor Noord-Holland aan' het rollen. Haarlem loopt terstond hard van stapel, maar gaandeweg komen ook de Noorderlingen los. Hoewel zij eenige malen in het vijandelijke doelgebied weten door te dringen ontbreekt aan het spel het flitsende element, dat in deze periode van den strijd resultaat zou hebben kunnen ople veren. Nochtans slaagde Noord-Holland er in uit een vrijen trap de leiding te nemen door Jonk. (Volendamc Dezelfde speler straft vlak voor rust een fout van den Haarlemschen keeper af (2—f)). In de tweede helft beheerscht Haarlem het spel volkomen. Het is Kaldenbach, die met een gloeienden kogel den achterstand verkleint. (21). Kort daarna doet Martin op dezelfde wijze voor de tweede maal het net trillen en is de stand gelijk. (22). Haarlem blijft do- mineeren. Bij een doelworsteling duikt Martin op en geeft het districtselftal de leiding (23). Martin verricht dan de hattrick en laat Slo- temaker ten vierden male visschen (24). Noord-Holland speelt nu een verloren wed strijd. Toch blijven de spelers volhouden, maar zij kunnen het juiste antwoord op het goede positiespel van de Haarlemmers maar niet vinden. Kort voor het eindsignaal maakt Bakel er 25 van. Met dezen stand kwam het einde van deze toch wel interressante ontmoeting. VELSEN De bouw van het politiebureau. Veel animo onder de aannemers. Het blijkt dat er onder de aannemers veel animo is voor den bouw van het hoofdbureau van politie op het Tiberiusplein. Er zijn ni. ruim 100 bestekken gekocht, waarmee de be schikbare voorraad uitgeput was. IJMUIDEN Interessant verslag der IJmuider Vischhandel Vereeniging. Ook over 1937 komt de IJmuider Vischhan- delvereeniging met een keurig beredeneerd jaarverslag, dat een duidelijk overzicht geeft van de positie van onzen vischhandel, vooral van dien met het buitenland. Vergelijkende cijfers der laatste jaren stellen den lezer in staat, den gang van zaken over een tiental Jaren en daarmede de ups en downs te volgen. Het verslag begint niet een korte alge- meene beschouwing, waarin er op wordt gewezen, dat nog steeds van teveel mo gelijkheden op het terrein van den ex port niet geprofiteerd kon worden, door dat het ontbreken van geschikte soorten orders vaak onuitgevoerd deed blijven en de te dikwijls voorkomende te hooge vischprijzen het voor den exporthandel onmogelijk maakten aan de concurrentie der buiteniandshe havens het hoofd te bieden. De moeilijkheden, die het gevolg zijn van onregelmatigen aanvoer en te hoogen marktprijs, doen zich vooral ge voelen ten opzichte van landen, waar heen de exportmogelijkheden practisch onbeperkt zijn. Indien nochtans, aldus het verslag, de export naar sommige landen is toe genomen, dan is dit voor een groot deel te danken aan de volhardende po gingen der exporteurs om te trachten het terrein te behouden, hetgeen meermalen uitkomt op het uitvoeren van orders tegen prijzen, die liggen beneden het marktniveau. Regelmatiger aanvoer gewenscht. Evenals voorheen wordt ook nu weer de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat er voor IJmuiden slechts dan vooruitgang mogelijk is, indien de producenten in het zeevisscherijbedrijf in staat zullen zijn, een regelmatiger aanvoer dan tot nog toe te be werkstelligen en zulks tegen prijzen, die aan gepast aan de verminderde koopkracht van den binnenlandschen consument, daarnaast den buitenlandschen afnemer animeeren, weer meer de voorkeur te geven aan IJmuiden. Omzetcijfers. Het omzetcijfer, dat voor 1929 nog een om zet van ruim 14»/ mlllioen gulden aanwees, bereikte in 193*6 zijn laagtepunt met f 6.230.231. In het verslagjaar bedroeg de om zet f7 576 439 Dit laatste cijfer was samen gesteld als volet- Noord/ee-trawlvisch f6 658.106. beugviseh f6595, versche haring en pekelharing 1'807.819. trawlvisch van de Baren t.szec f5.820. Consignatiezendingen i 98.099. De aanvoer van versche haring was in 1937 (Adv. Ingez. Med.) ruim 21 millioen k.g.; het aandeel der Neder- landsche drijfnetvisschers daarvan bedroeg 65-4 pCt., der Nederlandsche stoom- en mo tortrawlers 34.1 pCt. en der Engelsche drifters 0.5 pCt Eenige uitvoercijfers. De uitvoer bedroeg: Naar België 2.043000 k.g. (v. j. 1.905.400 k.g.) ter waarde van 7.654.000 fr. (6.876.000 fr.). Naar Duitschland 541.400 (349.300 k.g.) ter waarde van 331.000 R.M. (240.000 R.M.). Naar Tsjecho-Slowakije 3.567.000 k.g. (1.523.900 k.g.) ter waarde van 6.189.000 Tsj. Kr.'(3.088.000 Tsj. Kr.). Naar Oostenrijk 318.400 k.g. (237.600 k.g.) ter waarde van 148.000 Schill. (104.000 Sch.). Naar Engeland 1.214.150 k.g. (775.000 k.g.) ter waarde van 107.738 62.167). Naar Frankrijk 2.852.900 k.g. (3.054.700 k.g.) ter waarde van 2.104.100 fr. (1.952.000 fr.). Naar Zwitserland 295.394 k.g. (270.200 k.g.) ter waarde van 549.797 Zw.fr. (461.551 Zw.fr). TIENJARIG BESTAAN DER VER. VAN HERVORMDE JONGEREN. In de groote zaal van het gebouw Concor dia vierde de afd. Velsen der Ver. van Her vormde Jongeren Zaterdagavond haar 1ste decennium. Toen te ruim half acht de zaal nagenoeg geheel met belangstellenden was gevuld, opende Ds. Johs. Bronsgeest den avond met gebed gevolgd door het zingen van een gemeenschappelijk lied. Vervolgens nam de voorzitter der afd. de heer G. van der Zande het woord om de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, daarbij zijn voldoening uitsprekend over de groote belangstelling. Daarna gaf spreker een beknopt overzicht om trent doel en werkzaamheid der afdeeling Daarna was het woord aan Ds. Johs. Brons geest voor het uitspreken van de feestrede. Na de pauze volgde tooneelspel en declama tie, muziek en koorzang, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts togen. Zondag werd het tienjarig bestaan kerkelijk herdacht in een jeugddienst waarin Ds. W. Th. Hoek voorzitter der federatie van Hervormde Jongeren voor ging. BESOMMINGEN. Maanden. Trawlers: 260 Prinses Beatrix IJM 117 f 1760 160 Holland 3 IJM 179 f 1880 215 De Hoop IJM 46 f 2130 350 Zwarte Zee IJM 94 f 2510 705 Libra IJM 98 f 3640 620 Christine IJM 2 f 3920 1800 Haarlem IJM 9 f 5020 1750 Delft IJM 17 f 4960 170 Reiger IJM 106 f 1650 145 Zeeleeuw IJM 29 f 1580 165 Condor IJM 72 f 1840 800 Claesje RO 46 f 4120 Loggers: VL 56 f150; SCH 15 f 2020; SCH 25 f1016; KW 173 f880; KW 153 f1170; KW 36 f 940. IJMUIDEN 24 October 1938. Tarbot 150104 cent per K.G. Tong 16076 cent per K.G. Heilbot 11066 cent per K.G. Griet f 30—f 16 per 50 K.G. Groote schol f 34f 24 per 50 K.G. Middel schol f27—f24 per 50 K.G. Zetschol f47—f30 per 50 K.G. Kleinschol f 27—f 6 per 50 K.G. Schar f 12f 8 per 50 K.G. Tongschar f 44f 25 per 50 K.G. Poontjes f 5,30f 3,80 per 50 K.G. Groote schelvisch f 26—f 18 per 50 K.G. Middel schelvisch f 23f 18 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 19f 12,50 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 13f 7,70 per 50 K.G. Groote gul f 15.50f 9,50 per 50 K.G. Kleine gul f 12,50—f 6 per 50 K.G. Wijting f 5,80—f 1,70 per 50 K.G. Makreel f 10,50—f 3,30 per 50 K.G. Versche haring f 4,30f 2,40 per 50 K.G. Kabeljauw f52—f26,50 per 125 K.G Vleet f 2,50f 0,68 per stuk Leng f 1,30f 1,15 per stuk Koolvisch f 0,88f 0,17 per stuk Rog f 24—f 26 per koop. ZANDVOORT Zilveren jubileum van de Clara-stichting. Stichting, die reeds veel nuttig werk heeft gedaan. Een groot philantroop en kindervriend, die uit bescheidenheid zijn naam steeds ver borgen heeft gehouden, heeft indertijd door het beschikbaar stellen van een zeer belang rijk kapitaal deze stichting mogelijk gemaakt. Als aandenken aan zijn moeder werd zij „Cla- ra-stichting" genoemd. De plannen voor de stichting werden ont worpen door wijlen den architect Lelieman in samenwerking met de medische bestuurs leden Sievens en Piementil. Zij is bestemd voor Joodsche papientjes, lijdende aan chirur gische- of beginnende longtuberculose. In de stichtingsacte werd uitdrukkelijk vastgelegd, dat bij gebleken plaatsruimte, ook niet-Jood- sche kinderen kunnen worden opgenomen. Dit gebeurt dan ook geregeld en geeft nooit aan leiding tot moeilijkheden. Aanvankelijk was het aantal bedden 24. In den loop der jaren is dit opgevoerd tot 35 waardoor een betere exploitatie mogelijk is. Behalve het kapitaal voor den bouw en de inrichting van de stichting werd door den milden gever- een groot bedrag geschonken, opdat bij voorkeur kinderen zouden kunnen worden opgenomen, wier ouders niet in staat zijn de volle verpleegkosten te betalen. Helaas is de opbrengst van dit kapitaal, door den veel lageren rentestandaard, belangrijk ach teruit gegaan, zoodat kostelooze patientjes niet meer worden opgenomen. De eerste 15 jaar was de inwonende genees kundig-directrice mej. C. Polak, arts aan de inrichting verbonden. De laatste 10 Jaren is de leiding in handen van mevr. G. Dijkstra Volkers, arts. In den loop der jaren zijn door het bestuur tal van vernieuwingen en verbeteringen aan gebracht. Geregeld schoolonderwijs wordt in open- luchtschool aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, gegeven door de on derwijzeres mevr. H. van RijnKonijn, die sedert de oprichting aan de Stichting verbon den is. Ook een fröbel- en handwerkonderwijzeres draagt het hare er toe bij om de kinderen prettig bezig te houden. Aan de inrichting is bovendien verbonden een oor-, neus- en keel specialist, die de kinderen onder ge- geregelde controle houdt, evenals een tand arts. Dat de inrichting voortdurend bezet is blijkt wel uit het aantal verpleegdagen, dat ge middeld ongeveer 12000 per jaar bedraagt. Mevrouw H. van RijnKonijn, die 25 jaar als onderwijzeres aan de Clara-Stichting verbonden is. Hoewel het bestuur niet wilde, dat er naar buiten eenige ruchtbaarheid zou worden ge geven aan het feit. dat deze mooie stichting gedurende een kwart eeuw haar zegenrijken arbeid had verricht, vergaten de oud-patien- ten het toch niet. Op de meest hartelijke wijze gaven velen uiting aan hun gevoelens van dankbaarheid. Dat mevr. Van Rijn, die sedert de oprichting aan de Stichting verbonden is, hierbij niet vergeten werd, bleek wel uit het groote aantal bezoeken, hartelijke briefjes en kaarten en bloemstukken, die ze ontving, niet alleen van de oud-leerlingen, maar ook van de ouders van deze. Zondag, 23 October, was het in het bij zonder voor het personeel en de patientjes een feestdag. Speciaal mevr. Van Rijn werd in de bloemetjes gezet. Op hartelijke en zeer waar- deerende wijze werd zij toegesproken door dr. Simons, die haar namens het bestuur een blijvend aandenken schonk. Ook mevrouw dr. DijkstraVolkers sprak haar waardeering uit over den grooten ijver en toewijding, die de zilveren jubilaresse door de jaren heen voor haar werk had getoond. Voor het personeel en de patientjes was het een recht prettige dag, doch ook het be stuur, dat getuige was van de feestvreugde, zal dezen dag niet licht vergeten. HAARLEMMERMEER BOXTE-AVOND Zaterdagavond werd in het hotel De Land bouw een bonte-avond georganiseerd door het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling in samenwerking met de afdeehng Hoofddorp van de S.D.A.P. en den Bestuurdersbond Haarlemmermeer. Na een kort openingswoord, waarin het doel van dezen avond werd uiteengezet, hield de heer E. F. Albrecht van het Intituut een rede over de „Arbeiders-avondschool". Deze instelling is in het jaar 1932 ontstaan en heeft zich sindsdien uitgebreid over ons geheele land, waardoor zich thans in iedere stad en ook al in vele groote en minder groote dorpen een arbeiders-avondschool bevindt. Hierin wordt het geleerde der lagere school nog eens herhaald en wordt daarop voortge bouwd met meer uitgebreid lager onderwijs. De avond werd verder op vroolijke wijze wijze doorgebracht, waarvoor het ensemble La Vagantoj medewerking verleende. Voorts werd nog een fraaie natuurfilm vertoond over de Zwitsersche wintersport. FILMAVOND. In het café Krielen aan den Kruisweg wedd NUTSBIBLIOTHEEK. Met ingang van Vrijdag zal de bibliotheek van de afdeeling Haarlemmermeer van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen", die zich nog steeds in de openbare lagere school te Hoofddorp bevindt, weer worden opengesteld en kan men de boeken in de school leenen tusschen 1 en 1.30 uur. HEEMSTEDE Verbetering straatverlichting. B. en W. vragen credieten van 1000 en ƒ2400. In handen van B. en W. werd om prae- advies gesteld een adres van de buurtvereeni- ging „Cruquius", waarin verzocht wordt om eenige verlichting te doen aanbrengen langs het thans nog onverlichte gedeelte van den Cruquiusweg. Dit verzoek is door B. en W. nader overwo gen. Zij vonden voldoende aanleiding, om hier een eenvoudige electrische verlichting aan te brengen, hetgeen kan geschieden door plaat sing van 7 lantaarns, op een onderiingen af stand van 70 Meter. De uit een en ander voortvloeiende aanleg- kosten worden door den Directeur der Bedrij ven geraamd of f 1000 en de kosten van stroom- en lampenverbruik op f 180 per jaar. Verder heeft de Heemsteedsche Winkeliers- combinatie „Hen Centrum" gevraagd om ver betering van de verlichting langs de Raad huisstraat en den Binnenweg. De Directeur rapporteerde, dat deze verlichting inderdaad niet in elk opzicht bevredigend genoemd kan worden. In deze straten behoort de onderlinge afstand tusschen de lantaarns niet grooter dan 30 M. te zijn. Bijplaatsing van 16 lantaarns en verplaatsing van een groot aantal bestaande lantaarns is dan noodig. Uit bedoeld rapport blijkt voorts, dat een nieuw type gaslantaarn is uitgekomen, dat als een belangrijke verbetering op het gebied der gas-straatverlichting moet worden beschouwd. Proefnemingen hebben aangetoond, dat deze nieuwe lantaarns, bij een gelijk gasverbruik 25% meer licht uitstralen dan de oude. Boven dien kan de Hchtverdeeling door toepassing van een speciale ballon op zeer gunstige wijze worden beïnvloed. Bij deze nieuwe lantaarns past niet meer het oude model lantaarnpaal. Ter wille van de gelijkmatigheid der verlich ting is het niet gewenscht alleen voor de bij te plaatsen lantaarns van het nieuwe model gebruik te maken. Ook voor een behoorlijk aspect is dat minder gewenscht. Beter is het dan voor beide genoemde straten uitsluitend van het nieuwe model gebruik te maken. De daardoor vrij komende oude lantaarns kunnen gebruikt worden in die straten of wegen, waar uitbreiding van het oude systeem zonder be zwaar kan plaats hebben, of daar waar om andere redenen een oude bestaande lantaarn vervangen moet worden. De oude lantaarns behouden aldus hare waarde. Wanneer deze gesteld wordt op f 50 per stuk en rekening gehouden wordt met een kostprijs van f 85 voor de nieuwe lantaarns, dan is daarvoor noodig in totaal rond f 2400 te verhoogen met de daaruit voortvloeiende arbeidsloonen. Wegens onderhoud en gasverbruik zullen de kosten stijgen met ongeveer f 400 per jaar. B. en W. stellen voor, ten behoeve van een en ander het benoodigde crediet te verleenen van f 1000 en f 2400. SANTPOORT VOETBAL. De belangrijke ontanoeting tusschen Bre- derode I en Stormvogels 3 is in een spreken de 41-nederlaag onzer plaatsgenooten ge ëindigd. Met rust stonden zij met 2—1 achter. Daar na kregen zij den wind in him voordeel.Aan- vankelijk leek het er op, dat zij hun achter stand zouden inloopen, want zij oefenden een hevigen druk uit op het Stormvogelsdoel, dat echter kranig door Kraak verdedigd werd. Nadat de rechtsbinnen van Brederode op onbegrijpelijke wijze een eenvoudige kans had gemist, werkten de IJmuidenaren zich meer los. Op handige wijze vergrootte Keuris den Stormvogels-voorsprong. De strijd was nu beslist. Brederode gaf zich gewonnen. Uit een penalty bracht Wilderom den stand op 4—1. SANTPOORT—A. D. O. De gisteren tusschen Santpoort en A.D.O. (Heemskerk) gespeelde wedstrijd eindigde in een puntloos gelijk spel. „KERK EN VREDE", Hedenavond spreekt Ds. R. H. Oldeman in de consistorie der Ned. Herv. Kerk voor de afd. Santpoort van bovengenoemde vereeniging over „Verdediging of Vernietiging". VOOR DE BLINDEN. Ten bate van de vereeniging „Blindenpen- ning" wordt op 3 November a.s. in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie een concert ge geven, waaraan uitsluitend door blinden wordt medegewerkt. VOOR „DE SANDHAES". De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" zal op 13 November a.s. in „De Weyman" nogmaals „In 't Gouden Haantje" opvoeren. De eventueele baten komen ten goede aan het „Sandhaesfonds". (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) IINIGEZCIMDEIM /TIMEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezondeh stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het autobusvervoer Haarlem- Amsterdam. Haarlem, 18 October '38. Geachte redactie, Ik vlei mij niet, dat deze regelen iemand tot andere gedachten zullen brengen, die reeds priori een afwijzend standpunt ten opzichte van het busvervoer in het algemeen heeft in genomen. Maar misschien zal het volgende toch aantoonen, dat er in het algemeen ver voer, vooral op dit traject, een leemte bestaat ten opzichte van de smallere beurzen. Waarom is het aantal fietsers die dag in dag uit van Haarlem naar Amsterdam en omge keerd reden zoo verminderd? Waar is het aantal der zeer velen, die aan de Amst. vaart probeerden met een of andere particuliere auto mede te rijden gebleven? Men ziet hen bijna niet meer. Omdat ook voor hen uitkomst kwam in den vorm van autobusvervoer. De vervoerprijs stelt hen in staat ook behoorlijk te reizen. En thans worden deze menschen in eens voorgesteld als de eigenlijke basis, waarop de Ned. Spoorwegen en de N.Z.H.T.M. altijd heb ben kunnen bestaan. Nu zij ook kunnen reizen beschermd voor het klimaat, veroorzaken zij de enorme schade die b.v. de N.Z.H.T.M. nood zaakte, tegen de wilde busdiensten op te tre den. Want dat men deze reizigers het meeste treft, met het verbod van de busdiensten mag wel eens nadrukkelijk worden vastgesteld. Dat er klachten zijn en onvolkomenheden is natuurlijk het gevolg van de opvatting van sommige ondernemers, die in het vervoer uit sluitend een zaak zien die hun winst oplevert. Er zijn gelukkig ook ondernemers, zooals op elk gebied, die het belang hunner cliënten op den voorgrond stellen en daardoor ongetwij feld het meeste succes boeken. In mijn vorige ingezonden stukje brak ik een lans voor een busdienst die in dit opzicht aan velen ten voorbeeld kan worden gesteld De bezwaren, door den heer F. H. Hekker ge noemd in het begin van zijn betoog worden door dezen dienst bijna geheel ondervangen. Dat is dan ook de oorzaak, dat zeer velen het voor dezen dienst opnemen. Echter, wie ons vervoeren wil, de Staats spoorwegen, de N.Z.H.T.M. of een ander, is ons volkomen onverschillig, mits, dat vervoer goed koop zij, regelmatig en zonder belemmeringen. De Staatsspoorwegen geven b.v. weekkaar ten HaarlemAmsterdam uit voor de somma van f 2.10. De busdienst voor f 1.75. Het ver schil is dus hier niet zoo enorm. Maar nu verder: Waarom wordt men persé gedwongen voor 8 u. vun. op de plaats van be- moogt Uzelf later niets te verwijten hebben! Geef den kinderen nu levertraan. Maar neem de beste levertraan: JecovitoL Die bevordert o.a. den groei en weert de Engelsche ziekte! (Adv. Ingez. Med.) stemming te zijn en kan men pas na 4 uur n.m. terug? Als men dus een halven dag kan wer ken, door slapte in bedrijf of andere omstan digheden, is men gedwongen te wachten en rond te hangen tot 4 uur n.m. Dit zijn bepalin gen die geen reclame maken voor vervoer per Ned. Spoorwegen en dus tekorten bevorderen. De vergelijking die de heer F. P. Hekker maakt met de P.T.T. is geheel onjuist. Immers dit bedrijf zorgt dat er geen behoefte bestaat aan een particuliere instelling op dat gebied. De prijzen, de service en organisatie van dit bedrijf maken dat iedereen, zelfs de minst draagkrachtige, van deze diensten gebruik kan maken. Ik wil een andere vergélijking stellen: Iemand heeft een zaak en is gewend behoorlijke prij zen te maken. Hij kan echter door die prijzen alleen een kleine groep cliënten bedienen: nL de beter gesitueerden. Zijn zaak moet echter gebaseerd zijn op massaverkoop, anders zijn z'n onkosten te hoog. Hij doet echter alsof 't een gunst is dat men bij hem mag koopen en doet niets om ook de minder draagkrachtigen tot klant te krijgen. Gevolg: voortdurende tekor ten. Een ander strekt z'n voelhoorns uit, merkt de bestaande behoeften en ziet kans door z'n cliënten zoo goed mogelijk te bedienen en door kleinere onkosten, goedkooper te zijn en aan trekkelijker. Gevolg: massaverkoop en winst. Nu komt het: De zakenman uit geval 1 klaagt over schade en ziet kans met behulp van de wet de zaak van zijn lastige concurrent te doen sluiten. Zoo behoort het nietwaar, geachte heer Hekker? Want dat is algemeen belang, of be doelde u het zoo niet? Tenslotte wil ilc den heer F. Nijenhuis be danken voor zijn belangstelling en instemming. Wat een actie betreft. Ik verzoek een ieder die gaarne een goedkoop busvervoer Haarlem—* Amsterdam wil bestendigd zien, mij een brief kaart te zenden met naam en adres, en teveni de volgende vragen te beantwoorden: Hoe reisde u vroeger heen en weer? Per fiets, trein of tram? Waarom reist u thans per autobus? Misschien dat door het aantal en de vermel ding der feiten, iets met een request aan de be voegde instanties is te bereiken. Met dank voor de plaatsing, A. J. P. v. d. HEIJDEN, Nicolaas Beetsstraat 7 rood, Haarlem. VREDE. Zeer sympathiek vond ik de opwekking vatt mevr. A. M. Pennings—Gerritse, de propagan diste van den A.V.V.B.. Eén passage uit dit ieders inzicht respecteerende artikel was bij zonder treffend. Ik wil die hier herhalen: „Het Roode Kruis vraagt gelden; roept den mensch op om de gevolgen van den oorlog te verzachten, dat is humanitair werk; leed te verzachten is dienen voor de vrouw. D i t te erkennen openlijk te wijzen op het humanitaire werk van het Roode Kruis; het is mij en met mij misschien hon derden anderen een behoefte dit eens naar voren te brengen. Veel verkeerende in vredeskringen bleek mij dat daar veel tot uiting kwam het funeste be staan van eerder genoemd Roode Kruis, als een „dienen d" onderdeel .van het militair ap paraat! Steeds werd door mij aangevoerd: zoolang de oorlog nog bestaat, nog niet uitgeroeid is waardoor n u buiten beschouwing latende is het ieders plicht, het leed, ontstaan door den nog bestaanden oorlog, te helpen lenigen. Practische hulp, liefdevol en bereidwillig gebracht, zal de gewonden méér tot dank en berusting brengen, dan de wetenschap dat nog intensiever aan de „Vredesgedachte" ge werkt wordt, hoe te waardeeren deze „geste" ook is. Het ééne behoeft het andere niet uit te sluiten! Nogmaals dit waardige artikel van mevr. Pennings, zoo doeltreffend door niet alleen eigen streven als „het ware" naar voren te schuiven, maar het streven van ook anders denkenden, met hun inzicht van goed en kwaad ten opzichte van den oorlog te belich ten, heeft mijn volle sympathie. Haar streven is van te voren als geslaagd te beschouwen. De kanker van den oorlog weg nemen, is naast de bestrijding van het onnoemelijke leed. een dure plicht voor iedereen. Tijdens de inkwartiering, eenige weken ge leden, 's nachts nog in de stad zijnde, zag ik menschen in groepjes de steeds dreigende oorlogskans bespreken. Dat was al verontrus tend, een oorlog die haast onafwendbaar scheen. Nog grooter werd daardoor voor mij het schrikbeeld van den oorlog. Weinigen die daar nog aan denken; het ligt al weer vér achter ons, de tijd gaat te snel! Met dank voor de plaatsing, hoogachtend A. H. F. v. d. COLK, Zaanenlaan 119, Haarlem-N. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 22 October. Bevallen: 20 Oct.: M. Krikke-Voulon, d. 22 M. O. Westhof-Kehrens, d. 21 M. E. A. Merckelbagh-v. Rek, z. 20 T. Boeree-Lade- ner, d. Overleden: 21 Oct.: J. Goldschmeding-de Kloet, 78 j„ Wagenweg. 21 C. Ramakers-de Vries, 47 j.. Potgieterstraat. 21 P. M. J. Gi- lissen, 59 j„ Kamperlaan. 22 M. de Ruüte- Huitema, 64 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14