Haarlem's Dagblad Geruchten Het nieuwe Isietka-Siwaitiie Beroemdheden. Qfödoitiilntto Britsche kanonneerboot door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Relativiteit. Staat zou voortaan „Midden-Slavië" of „West-Slavië" heeten Hef belangri 56e Jaargang No. 16976 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drnkkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerjj: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIV ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 24 October 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25 franco per post f3.55. losse nummers (t eraf per ex. Advertenliën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. De Engelsche krantenkoning Lord North- eliffe, aan wiens nagedachtenis het dagblad wezen veel te danken heeft omdat hij het technisch en in journalistieken zin prachtig moderniseerde, maar tevens veel te wijten Omdat hij het sensatieblad en de moderne massa-propaganda in Europa schiep, stierf in Augustus 1922. Tijdens zijn laatste ziekte ge beurde het dat zijn vrouw hun woning in Carlton Gardens te Londen verliet en onmid dellijk werd aangestaard en „beknipt" door de toestellen van een heele groep wachtende persfotografen In zijn later verschenen boek schrijft een van Northcliffe's naaste medewerkers, de journalist Tom Clarke: „Lady Northcliffe" toonde zich zeer geërgerd. Dat is vreemd: zulk optreden van de pers fotografen was een van de methoden tot verwerving van geïllustreerd nieuws, die ons altijd door haar man was aanbevolen en in geprent". Commentaar op dit geval ligt voor de hand. Het is smakeloos en onbescheiden in derge lijke omstandigheden iemand te laten foto graf eeren en die foto te publiceeren. Lord Northcliffe's middelen tot het behalen van succes met zijn volksdagbladen konden vaak den toets van den goeden smaak niet door staan. Gelukkig hebben vele dagbla-den tot op den huidigen dag geweigerd zulke dingen te doen En wat Lady Northcliffe toen zelf onder vond de grievende ervaring ddor een kille publiciteit besprongen te worden als men in zorg en leed verkeert kon gelden als een uiting van door haar echtgenoot zelf opge roepen kwade geesten Daar heb ik opnieuw aan moeten denken toen ik las, dat Greta Garbo een soort nood kreet had aangeheven jegens een groep re porters. „Het is verschrikkelijk, overal door een troep mannen achtervolgd te worden", had deze eeuwig-voortvluchtige filmster uit geroepen. Dat zal wel zoo zijn, maar hier zijn het de geesten, door het filbedrijf zelf opge roepen, die hun werk doen. Het slooft zich zoozeer uit om reclame voor zijn sterren te maken, het werkt zoo vernuftig met „publi- city-agents" en zendt de beroemdheden zoo stelselmatig de wereld rond om ze te laten toejuichen, dat de reporters-groep haast on vermijdelijk is geworden. En ten aanzien van een Greta Garbo, vermaard geworden door haar „geheimzinnigheden", kan men met den besten wil ter wereld niet aannemen dat zij den goeden weg heeft gevolgd om overmaat Van publiciteit te ontgaan. Eerder het tegen deel: zijzelf of haar publicity-agent heeft de nieuwegierigheid van het groote publiek tel kens meer geprikkeld. Anders staat de zaak met Charles Lind bergh, die de eerste was die alleen over den Oceaan vloog, wiens kind later werd ontvoerd en vermoord en die uit de Vereenigde Staten yluchtte en zich in Engeland vestigde ter- wille van de eviligheid van zijn tweeden zoon. Men blijft dezen vlieger en organisator van de luchtvaart ook in dit werelddeel achtervol gen en vervelen op een manier die hij zelf zeker niet uitlokt en die vergeleken kan wor den met de smakeloosheid, waarvan Lady Northcliffe het slachtoffer werd. Het is alles behalve fraai en er is wel reden tot de op merking, dat de gebruiken bij verschillende dagbladen in deze en dergelijke dingen sterk uiteenloopend zijn. Want het publiek genera liseert graag en dat is ook ten deze zeer on rechtvaardig. Het zal mij benieuwen hoe het nu dr. Ed ward Benesj, den afgetreden president van Tsjecho-Slowakije, zal vergaan. Hij is erin ge slaagd onopgemerkt per vliegtuig uit Praag te vertrekken en in Engeland te landen zon der eenig opzien te baren. Van het vliegveld Croydon is hij per auto naar onbekende be stemming vertrokken, om bij vrienden eenige weken uit te rusten. Haastig heeft het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap te Londen medegedeeld, dat hij geen enkele politieke bedoeling met zijn bezoek had, dat hij zeer vermoeid was en of men hem asjeblieft met vrede wou laten. Maar het hielp niet: een verslaggever van de Sunday Chronicle slaag de erin hem te spreken te krijgen. Benesj verklaarde dat hij geen enkele of- ficieele persoonlijkheid zou ontmoeten, dat hij geen enkele politieke verklaring had af te leggen, dat hij physiek doodop was en be hoefte had aan „rust, rust en nog eens rust", dat hij het hem aangeboden professoraat aan de Universiteit te Chicago had aanvaard en 'binnen enkele weken daarheen dacht te ver trekken en dat alleen „een super-profeet" de toekomst van Tsjecho-Slowakije zou kunnen voorspellen. Deze laatste opmerking zij, tus- schen twee haakjes, ter overpeinzing opge dragen aan de vele lieden die zoo precies be weren te weten wat er van dit land worden zal. Nu zou men zeggen dat de zaak-Benesj hiermee wel toegelicht is. En als de verslag gever van de Sunday Chronicle hem onder weg en niet ten huize van zijn Engelschen gastheer gesproken heeft is zijn verblijfplaats misschien nog onbekend. Maar het zal niet lang duren tenzij hij zich vermomt en onder pseudoniem leeft, ook voor het dienstpersoneel van zijn Engelsche vrienden. Anders zullen er den heelen dag groepjes menschen voor het tuinhek staan, men zal hem dom aangapen en zelfs volgen als hij gaat wandelen, men zal briefjes aan alle kennissen schrijven „Hij is hier"en de rust zal moeilijk te vinden zijn. En als hij naar Amerika gaat wacht hem iets veel ergers. Als ik hem was zou ik een jaar wach ten, om de belangstelling wat te laten zakken, Melkdrinkende kinderen op de school in de Linschotenstraat. alvorens daarheen gaan. Of aan een Univer siteit in een minder sensatiehongerig land probeeren te komen Het leven der beroemdheden heeft zijn groote nadeelen. Misschien is het toch wel plezieriger, niet beroemd te zijn. R. P Haarlemsche schoolkinderen krijgen melk. De fleschjes waren in enkele seconden leeg Hedenmorgen werd op 33 openbare en 16 bijzondere lagere scholen een aanvang ge maakt met de melkverstrekking. Op de ver schillende scholen ontvingen de kinderen meestal tijdens het speelkwartier een flesch- je gepasteuriseerde melk. Wij waren in de gelegenheid deze uitdee- ling op de O.L. school no. 17 aan de Wilhel- minastraat mede te maken, waar het hoofd der school, de heer Th. N. Donkersloot juist bezig was in zijn klas de kinderen van melk te voorzien. De flesschen worden meestal in kistjes van 24 of 8 -stuks aan de school bezorgd en dan over de verschillende klassen verdeeld. Deze eerste dag had alles reeds een bijzonder vlot verloop, zoodat het Schoolmelkcomité zich over dit onderdeel geen zorgen behoeft te ma ken. Het was de kinderen natuurlijk nog wat vreemd, maar dat zal ongetwijfeld wel wen nen. In ieder geval, de melk was er niet min der snel om verdwenen. Nauwelijks waren de fleschjes en de rietjes gehaald of de heele klas met uitzondering van slechts enkele leerlingen, die meestal op doktersadvies niet mee mochten doen was druk aan het zui gen. Eerst moest netjes een gaatje in de cap sules geprikt worden, (dat opzichzelf is al een attractie) en daarna werd het rietje behen dig in het fleschje gestoken, waarnade melk binnen enkele seconden verdwenen was. Zooals men weet betalen de ouders 2, 4, 7, 10, 12 of 15 cent per week in verhouding tot hun inkomsten. Eén avond in de week moeten dan de kaart jes worden gehaald. Dit systeem is echter nog al omslachtig, vertelde de heer Donkersloot, en daarom heb ik het nu zoo geregeld, dat de kinderen het geld zelf mee mogen brengen. Van mijn 240 leerlingen ontvangen nu 171 da gelijks hun fleschje melk. Deze melkverstrek- fing, die zonder subsidie van de gemeente plaats vindt, zal voorloopig tot 23 December duren. Eerst dan zal men kunnen zien of het comité in staat is de melkvoorziening verder door te zetten. Roosevelt komt op voor de Joodsche verlangens. Na een onderhoud met den presi dent der Vereenigde Staten, Roose velt, verklaarde de Amerikaansche senator Wagner, dat de president hem heeft verzekerd, dat de Vereenigde Staten alles zullen doen wat in hun macht is om Palestina te bewaren als nationaal tehuis voor de Joden. Wagner voegde hieraan toe, dat de president ongerust is over den gang van zaken. DE WERKLOOZEN TE HAARLEM Hoeveel steun uitgekeerd is. VERDEELING WERKLOOZEN NAAR LEEFTIJD. In het derde kwartaal van dit jaar werd aan valide werkloozen te Haarlem aan steun uitgekeerd f 575.808. tegen f613.214 in het zelfde tijdvak van 1937. Alzoo een kleine ver mindering. Hierbij is evenwel geen rekening gehouden met de uitkeeringen ingevolge Armenzorg Die gaan nog geregeld naar boven. In October waren werkloos: c- S xj 0 .j, 1 rt 1 <3 cc -2. li -''Ö Handels- en kantoorbedienden 52 142 124 2 Me ta a lbewer ke r s 33 193 494 14 Bouwvakarbeiders 18 287 858 48 Grafische vakken 6 28 61 1 Fabrieks- en transportarb. 14 492 1200 29 Land en tuinbouw 7 47 125 4 Andere beroepen 7 201 750 2 Totaal 137 1390 3612 100 Eind September waren te Haarlem 321 werkloozen geplaatst bij de tijdelijke werkge legenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente geboden. Eind September 1937 was dit aantal 343. ove: WapensHlstand. Tsjang Kai Sjek zou af treden en opgevolgd worden door Wang Tsjing Wei. Te Hongkong doen hardnekkige geruchten de ronde over een te ver wachten wapenstilstand tusschen China en Japan. United Press weet te melden, dat Tsjang Kai Sjek tusschen Dinsdag en Donderdag der vorige week te Hong kong is geweest en thans naar Hankau te teruggekeerd; zijn echtgenoote zou te Hongkong zijn gebleven. Zaterdag werd reeds gezegd, dat Tsjang met den Britschen gezant Kerr over vredes onderhandelingen met Japan had ge sproken, Zondag verluidde, dat Tsjang Kai Sjek zich bereid zou hebben ver klaard af te treden. Als voorwaarde had hij gesteld, dat de oud-premier Wang Tsjing Wei zijn opvolger zou worden. Wang Tsjing Wei en de mi nister van Buitenlandsche Zaken Wang Tsjoeng Hoei zouden zich nog tê Hongkong bevinden. H. O. V.-JUBILEUMFONDS. Giften te storten Postgiro 4000 Twentsche Bank, Haarlem of Penningm. Comité van Actie tot Steun a. d. H. O. V., Florapark 5 of Admi nistrateur der H. O. V., Ridderstraat 26 a. Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) Vulpen DANTUMA, altijd prima Oud vertrouwd adres. Grootste sorteering. BIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - Telef. 11161 (Adv. Ingez. Med.) WEEKBERICHT Coöp. VOORUITGANG U.A.,Haarlem. Roomboter, per pond 80 ets. Bak- en Braadvet, per pond39 ets. Taai-Taai, per Va pond 10 ets. Slaolie, per flesch a 6V2 maatje 45 ets. Honing, per 1/1 pot24 ets. Pindakaas, 1/1 pot 12'/- ets. MET DIVIDENDBONS. VRAAGT ONZE CIRCULAIRE VOOR OPSLAG AARDAPPELEN. (Adv. Ingez. Med.) Geen slachtoffers, ivel ernstige schade. SJANGHAI, 24 October (Reuter- A.N.P.) Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat zes zware Ja pansche bombardementsvliegtuigen een aanval hebben gedaan op de Britsche kanonneerboot „Sandpiper" te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoe- nan. Op de boot werd aanzienlijke schade aangericht, doch er zijn geen slacht offers te betreuren. Reuter verneemt, dat de Admirali teit het bericht van dezen aanval be vestigt. Wat heb ik in de laatste dagen, Al vele menschen hooren klagen, Als vaak tevoren, over 't weer, En 't kwam dan meestal hierop neer; Wat zeg je van zoo'n kou op eenen, Ik sta te rillen op mijn beenen, Nou ja, die zon is ook wel fijn, Maar 't moest er niet zoo koud bij zijn, Het is October pas tenslotte En 'k voel het nu al tot mijn botten, Als dit een wintervoorproef is, Dan wordt het frisch en meer dan frisch De tijd schrijdt voort, wij schrijden mede, Tevreden soms, meest ontevreden, Wij krijgen weer, als 't lot ons spaart, Eind Februari, aanvang Maart, De eerste voorjaarsbloeisymptomen En droomen nieuwe lentedroomen, En als dan op een goeden dag, Het weer precies zoo wezen mag. Als nu, dan voelen w' ons het heertje, En juichen: wat een zomersch weertje... Dit, vrienden, is dan zoogezeid, 't Begrip van relativiteit. Stagnatie tramverkeer naar Amsterdam. Verlichtingsmast op bovenleiding gevallen. Hedenmorgen omstreeks half negen is tus schen Halfweg en Amsterdam een ernstige stagnatie in het tramverkeer ontstaan, waar door de talrijke forensen, die zich op dat uur naar de hoofdstad begaven, ernstig werden gedupeerd. Op den Rijksweg tusschen Sloterdijk en Halfweg reed een groote vrachtauto, waar van ter hoogte van de IJsbaan de stuurin richting defect raakte, met het gevolg, dat de auto van den weg reed en tegen een mast van de natriumverlichting opbotste. Deze boog door en kwam op de bovenleiding van de tram terecht, met het gevolg, dat de rij- draad afknapte en het net stroomloos raakte. De trams konden dus niet meer rijden, hetgeen voor de vele forensen een groot onge rief was. De verschillende tramtreinen, waaronder de vele extra diensten, stroomden in Halfweg dan ook leeg en aanvankelijk werd alles, wat maar iets op een auto geleek, benut om de reis naar de hoofdstad voort te zetten. Later had het vervoer naar Amsterdam en Halfweg met bussen van de N. Z. H. Tram wegmaatschappij plaats. De stagnatie duurde een half uur. Óntwecft dec nieuwe yco-nd- wet beveelt UandUaviny. van den cepubtckein- schen siaa'svactn aan Het Tsjechische blad Narodny Listy publiceert de grondlijnen der nieuwe Tsjecho Slowaaksche grondw#fc. Het ontwerp der grondwet beveelt de handhaving van den republikein- schen staatsvorm en het parlemen taire regime aan voor den gereorga- niseerden Tsjecho Slowaakschen staat. Overwogen wordt in plaats van den langen en moeilijk bruikbaren naam „Tsjecho Slowaaksch Karpatho Rus sische Republiek" de benaming „Midden Slavië" of „West Slavië" te kiezen De verdeeling van de staatsbevoegdheden in uitvoerende, wetgevende en rechtspre kende macht blijft evenzeer gehandhaafd als het parlementaire regime op de basis van het algemeene kiesrecht en de grondgedachte dei- democratie. Dragers van het regeeringsgezag en der uitvoerende macht blijven de president der republiek en de regeering. De regeering zal bestaan uit: minister-pre sident. plaatsvervanger van den minister-pre sident. drie gemeenschappelijke ministers (voor buitenlandsche zaken, landsverdediging en financiën), acht ministers voor Bohemen en Moravië, vijf voor Slowakije en drie voor Karpatho Rusland. De regeering van Bohemen en Moravië zal behalve het bestuur over de landsaangelegen- heden ook zekere bevoegdheden hebben ten aanzien van het bestuur over den geheelen staat. Voorts zal er een gemeenschappelijk wetge vend parlement komen. Bovendien wordt een Tweede Kamer 'Senaat) ingesteld, welke slechts uit 24 leden zal bestaan. Van deze 24 leden zullen acht door eik land worden afge vaardigd. Het lij stenstelsel wordt afgeschaft. De afgevaardigden zullen door de districten worden afgevaardigd en bij meerderheid van stemmen worden gekozen. Het opperste gerechtshof, het opperste be- stuursgerecht. en het opperste militaire ge rechtshof zullen voor den geheelen staat dienst doen. Het woord is aan H. W. Shaw: Succes bestaat niet hierin, dat men nooit fouten maakt, maar dat men nooit een tweeden keer dezelfde fout maakt. De bouwnijverheid te Haarlem. Toenemende bedrijvigheid. In 9 maanden van 1938 werd door het ge meentebestuur van Haarlem bouwvergunning verleend voor werken tot een totaal bedrag van f 3.587.322. Over hetzelfde tijdvak van 1937 was het bedrag f 2.013.810. Een toeneming met f 1.573.512, of on geveer 78 pet. Dit wijst wel op een toenemende be drijvigheid in de bouwvakken te Haar lem. In September van dit jaar werd voor werken die ongeveer f 626.680 zullen kosten bouwver gunning aangevraagd terwijl dit in September 1937 slechts voor f 247 010 was. Dit doet ver moeden dat ook over October van dit jaar het cijfer voor de verleende vergunningen groot zal zijn. De Haarlemsrlie gemeente bedrijven. Resultaten in kwartalen van 1938. Thans zijn de resultaten bekend van de Haar lemsche gemeentebedrijven over het le, 2e en 3e kwartaal van dit jaar. Door de gasfabriek werden afgeleverd 16.886.792 M3. gas tegen 16.840.899 M3. in het zelfde tijdvak van 1937. Een zeer kleine stijging van den omzet der gasfabriek, slechts 45.893 M3„ maar daarbij moet bedacht wor den, dat in de laatste jaren steeds een achteruitgang viel waar te nemen. De resultaten van het Electriciteitsbedrijf waren veel gunstiger Dit leverde nu 29.910.891 KWU af tegen 29.143.093. Het G.E.B. zae ziin omzet dus stij gen met 777.798 KWU, of een vermeer dering van 2.6 pet. De aflevering van de Waterleiding steeg van 1.640.377 M3. in 9 maanden van 1937 tot 1 -667.991 in 1938. Een stijging dus van 27.614 M3. Bouw van eon fabrieksgebouw te Haarlem. Vestiging van een nieuwe industrie. B. en W. van Haarlem stellen aan den ge meenteraad voor 739 M2 grond aan de Gon- netstraat. hoek Claes van Ruyvenstraat voor f 11.750 te verkoopen aan den heer G. Hellen- berg Jr.. bouwkundige te Haarlem, om daar op een fabrieksgebouw met kantoor te bou wen. De heer Hellenberg deelde ons mede. dat in het gebouw dat op dezen grond gezet zal wor den, een nieuwe industrie zal worden geves tigd. Nadere bijzonderheden kon hij nog niet openbaar maken. JAN FORTGENS. Groote Houtstraat 109, naast Cinema-Palace VERLOVINGSRINGEN. BILLIJK MASSIEF - VOEGLOOS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. HAARLEM EN OMGEVING. Toenemende bedrijvigheid in de bouwnij verheid te Haarlem. 1 De resultaten van de Haarlemsche gemeen tebedrijven in drie kwartalen van 1938. 1 Twee Halsen en een J. de Brau uit het Frans Halsmuseum naar een tentoonstel ling in San Francisco. 2 Alle Haarlemsche scholen krijgen namen. 2 De verdeeling der Haarlemsche werkloozen naar leeftijd. 2 BINNENLAND. Er bestaan bij de regecring geen plannen de 7-jarige leerplicht in ccn 8-jarige om te zetten. 2 De werkloosheidsregistratie is niet volko men goed. 3 De heer Clemens Brenninkmeyer is over leden. 3 BUITENLAND. Te Hongkong en Sjanghai doen geruchten over wapenstilstand tusschen Japan en China de ronde. 1 De Japansche troepen zouden reeds voor Hankau staan. 4 Dr. Benesj is voor een particulier bezoek te Londen aangekomen. 4 Prar^. acht het nieuwe Hongaarsche voor stel basis voor onderhandelingen, doch behoudt zich wijzigingen voor. 4 SPORT. Het Nederlandsch Elftal speelt gelijk te gen Denemarken. 5 De Continentale Voetballers winnen slechts met 21 van een Nederlandsch B-elftal. 6 ARTIKELEN. R. P.: Beroemdheden. j H. P. van den Aardweg: De Palatijnsche heuvel. 4 J. B. Schuil over: Ik heb d% Graaf ver moord. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1