AUTOSPORT MOTORWIELRIJDEN WIELRIJDEN- BILJARTEN. ZWEMMEN TAFELTENNIS H A A R T: K M'S D A" G B E A D HERFSTNACHTRIT VAN DE K. N. A. C. De sportcommissie van de K.N.A.C. heeft Zaterdagnacht een belangrijk succes geboekt. Zij ontwierp voor de leden een puzzle, zóó moeilijk en zóó geraffineerd in elkaar gezet, dat geen hunner de gestelde opgave tot een oplossing kon brengen. En wanneer wij hieraan onmiddellijk toevoegen, dat tot de honderd acht-en-veertig automobilisten die een poging deden om deze puzzle op te lossen ook behoorden de winnaar van de laatste ralley naar Monte-Carlo, de heer Bakker Schut en zijn zeker niet minder bekende sportvrienden Cornelius, Gatsonides, Sybrandi, Sprenger van Eyck en andere Rally-rijders, dan is het eigen lijk haast onnoodig te zeggen hoe moeilijk deze opgave was en hoe listig de ontwerpers ervan te werk zijn gegaan. De sportcommissie van de K. N. A. C. die deze puzzle had ontworpen voor den tien den Herfsttocht, die in den nacht van Zater dag op Zondag is gehouden, heeft blijkbaar revanche willen nemen voor de glorieuze overwinning van het vorige jaar, toen enkele tientallen rijders den tocht volgens de aan gegeven route volbrachten en daarmede in het bezit kwamen van de plaquette, welke voor deze prestatie elk jaar beschikbaar wordt gesteld. Zondagmorgen bleven de plaquettes in de koffers, waarin zij waren opgeborgen, want niemand had de route gereden, zooals die van plaats tot plaats en van gehucht tot ge hucht was opgegeven. De revanche even sportief als de tocht zelf was er. Zeven uur Zaterdagavond stonden de 148 deelnemers startklaar ergens in Amsterdam- Noord, enkele honderden meters benoorden het IJ. Voor de eerste maal namen ook be roepsmilitairen in uniform en dienstplichtige militairen in werkelijken dienst aan den tocht deel. Vooral voor militairen is een dergelijke oefening in het kaartlezen wat het doel van den tocht immers is buitengewoon nuttig. Vandaar dan ook, dat de K.N.A.C. de mili tairen in de gelegenheid had gesteld, deel te nemen. De start had ook dit jaar een zeer vlot ver loop. Om de minuut werden twee deelnemers, onderscheidenlijk behoorende tot de af deeling a (nieuwelingen klasse) en tot de afdeeling b., de Noord-Hollandsche „Rimboe" inge stuurd. Langs een voorgeschreven route, ver deeld over drie trajecten, moesten de b-rijders in totaal 475 K.M. afleggen binnen 12 uur. de a-rijders in totaal 420 K.M., eveneens binnen 12 uur. De beste prestaties in de afdeeling b. werden bereikt door de heeren E. Baak te Amster dam met Studebaker, mr. J. J. c. R. van der Bilt te Amsterdam met Chrevrolet, L. A. L. van der Lande te Deventer met Mercedes Benz, P. Schoenmakers te Hilversum met Chrevrolet, C. A. Lindner te Haarlem met Ford. Al deze rijders legden de route in den vast gestelden tijd af en passeerden daarbij twaalf van de veertien controleposten. Dertien rijders in deze afdeeling eindigden den rit in den vastgestelden tijd en passeerden elf controleposten. In de afdeeling a. werd de beste prestatie geleverd door den heeren Ch. A. Brugma en R. Rive te 's-Gravenhage met Ford, die de route Linnen den vastgestelden tijd aflegden en daarbij slechts één van de veertien con troleposten misten. De op één na de beste prestatie in deze afdeeling werd geleverd door den heer M. E. Fuld te Amsterdam met Ford. die twaalf Controleposten passeerde. Acht deelnemers passeerden elf controleposten en eindigden den rit binnen den vastgestelden tijd. Nuvolari wint den grooten prijs van Doningtonpark. Uit Londen: Het renseizoen 1938 is Zaterdag besloten met den wedstrijd om den grooten prijs van Doningtonpark. Het was de Italiaan Tazio Nuvolari, die met 2ijn Auto Union als eerste binnenkwam. Hij had de 416 K.M. .afgelegd in 3 uur 6 min. 22 sec., dat wil zeggen met een gemiddelde uur snelheid van 128.784 K.M. Pechvogel Von Brauchitsch bleef ook nu niet van een ongevalletje verschoond; hij liep een bloeduitstorting op en kon zich minder ge ven. Lang, die tijdens de training het ronde- record, 5,2 K.M. in precies 11 sec. op zijn naam had gebracht, nam de leiding van Mueller over, toen deze van banden verwisselde, en be hield die gedurende twintig ronden. Baeumer reed in zijn Mercedes Benz onopvallend, maar regelmatig, totdat hij plotseling in een rook wolk verdween. Zijn wagen stond in brand, zoo dat hij moest opgeven. Nuvolari zetter er toen alles op. Het gelukte hem ten slotte Lang, die zijn bril had verloren, te passeeren. Steeds meer vergrootte Nuvolari zijn voorsprong en kwam ten slotte verdiend als overwinnaar uit den strijd. 1. Nuvolari met Auto Union 3 uur 6 min. 22 sec., gemiddelde uursnelheid 128.784 K.M.; 2. Lang met Mercedes Benz, 3 uur 8 min.; 3. Sea man met Mercedes Benz op één ronde; 4. Mueller met Auto Union; 5. Von Brauchitsch met Mercedes Benz. SENIORES 125 c.c. 1. J. C. Verkerke, Amersfoort, op Eysink in 108,11,1; 2. Les Ravenhall, den Haag. op Eysink, op 1 ronde; 3. B. Maltha, Rotter dam, op Eysink. 250 c.c.: 1. J. Bovee. Amersfoort, op Velo- cette in 132.36,1; 2. H. Vink, Maasland, op Matchless op 1 ronde; 3. A. H. Beels, Haarlem, op Matchless. 350 c.c.: 1. J. van Rijn, Arnhem, op Velo- cette in 152.43; 2. W. van Katwijk, Delft op B.S.A. op 1 ronde. 500 c.c.: 1. P. J. W. Aartsen, Amsterdam, op Norton in 147,28; 2. J. Frenay, Micheroux (B.), op Gillet in 147.50,3; 3. A. Hubar, Spa (B.) op Sarolea in 151,00,3. De van Zuylen van Nyevelt-beker werd voor de derde en beslissende maal gewonnen door Verkerke op Eysink, terwijl Renooy met 7,41,2 de snelste ronde op zijn naam bracht. Nederland wint van België. De Motorclub Wassenaar en Omstreken heeft niet te klagen gehad over de belangstel ling voor dezen zesden Duinrell-rit, waarvoor Zondagmiddag naar schatting 10.000 menschen waren opgekomen. De grootste belangstelling ging uit naar de ontmoeting NederlandBelgië, doch aange zien deze over de verschillende klassen der se niores verdeeld was, bleek die als geheel zeer moeilijk te volgen. Het publiek bepaalde zich dan ook in hoofdzaak tot het volgen van de rijders in de 500 c.c. klasse; daarin heeft zich strijd genoeg afgespeeld. Ook de in de ochtenduren gehouden junio- res-races hadden een spannend verloop. De uitslagen waren: Nederland-België: Nederland 82 punten te gen België 62 punten JUNIORES. 125 c.c. 1. F. Okhuizen, Utrecht, op Villiers in 55.41.3; 2. J. J. Bovee. Amersfoort, op Fr. Barnett in 55.50.1; op 1 ronde 3. A. N. Han sen, Amsterdam op D.K.W. 250 c.c. 1. J. Simons, Edam, op Eysink in 70,33,1; 2. N. v. d. Meene. Leiden, op Triumph in 71,11; 3. J. van Eek, Haarlem op Matchless in 74,04,4. 350 c.c. 1. F. Simons, Edam, op Eysink, in 68.14; op 2 ronden G. Bas, Hensbroek, op Rudge; op 5 ronden W. Regters, Zevenhuizen op A.J.S. 500 c.c.: 1. F. v. d. Toorn, Amsterdam, op Norton, in 62.09,1; 2. H. de Wit, Broek op Lan gendijk, op Ariel in 65,37,3; 3. P. Knijnenburg jyassenaar. op BJM.W. in 66,02. Mislukte aanval op wereldrecord van Willy den Ouden. Uit Aarhus: Eva Arndt, de jeugdige Deen- sche Zwemster, deed Zaterdag te Aarhus een poging om het wereldrecord op de 100 yards borstcrawl, dat Willy den Ouden op 4 Februari 1934 te Kopenhagen vestigde met een tijd van 59,8 sec., te verbeteren. Ondanks het feit, dat het Deensche meisje door een zwemmer werd „getrokken", slaagde zij hierin niet. Haar tijd bedroeg 1 min. 0,2 sec., zoodat zij het record tot op 0,4 sec benaderde. Jaarvergadering „De Jonge Kampioen". Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in haar clubgebouw aan het Pretoriaplein. De voorzitter herdacht de ge beurtenissen in het afgeloopen jaar, dat een zeer gunstig verloop heeft gehad. Vooral op de baan en op den weg had de club veel succes. In eiken wedstrijd behaalden haai renners prijzen. Het jaarvex-slag van den secretaris werd met een luid applaus beloond. Zoo ging het ook met het verslag van den penningmeester. Ook financieel was dit jaar gunstig, want er was een flink batig saldo. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter J. Gennip; secretaris W. Neeft; penningmeester H. L. Veerman; 2e penning meester W. S. Vries; commissaris P. S. Korte. Zondag 30 October viert deze vereeniging haar jaarfeest in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Ernstige valpartij te Parijs. In het Velodrome dHiver te Parijs zijn Zondag wielerwedstrijden gehouden. Tijdens den uurwedstrijd had een ernstige valpartij plaats, waardoor drie deelnemers naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De jonge Franschman Gambard raakte met zijn voorwiel de achterzijde van den motor van zijn gangmaker en viel. Achter hem reed Georges Paillard met zijn gangmaker Deliège. Zij konden den vallenden Gambard niet meer ontwijken en vielen eveneens. Alle drie moes ten zij naar het ziekenhuis worden over gebracht. Bij het onderzoek is gebleken dat de toe stand van Gambard en Paillard zich ernsti ger liet aanzien, dan hij inderdaad was. Beide renners bleken gelukkig slechts licht gewond. De toestand van Deliège blijft echter ernstig. Scherens wint van Van Vliet te Antwerpen. In het sportpaleis te Antwerpen zijn Zondag internationale wielerwedstrijden gehouden. In de sprint won de wereldkampioen Van Vliet in den eersten rit van Scherens, maar in den tweeden en daarna in den beslissenden rit was Scherens in de meerderheid. In den rit tegen het horloge maakten zij beiden den tijd van 14 1/5 sec. over 250 M., waarmee zij het record evenaarden. De uitslagen luiden: Sprints: Eerste rit: 1. Van Vliet, 2. Scherens. Tweede rit: 1. Scherens, 2. Van Vliet. Beslissing: 1. Scherens, 2. Van Vliet. 250 M. tegen het horloge: Scherens en Van Vliet, ieder 141/5 sec. Achilles. Hedenavond houdt bovengenoemde ver eeniging een feestvergadering ter eere van de leden, die zoo uitmuntend reden in den open pelotonwedstrijd, georganiseerd door de vier Haarlemsche Vereenigingen H.S.V. de Kam pioen, De Jonge Kampioen, Excelsior en Achil les. Het A-peloton van Achilles bestaande uit de renners Ekel, Wesselman, Duijns, Klinken berg, Gruyters en Portegies. maakte den snel- sten tijd: 1 uur 35 min. 11 sec. over de 60 K.M.. Een zeer fraaien tijd, wegens den vrij sterken wind. Het B-peloton, bestaande uit de renners Buys, Stet, Claassen, Hobbelen, Korthals en Schrama mocht het genoegen smaken, ook in deze categorie den snelsten tijd te boeken, n.l. 1 uur 38 min. 48 sec. Voor de klasseering werden de tijden der beide pelotons van elke Vereeniging bij elkaar geteld. Achilles kreeg daardoor een totaal tijd van 3 uur 13 min. 59 sec., gevolgd door H.S.V. de Kampioen: Excelsior en De Jonge Kam pioen. Een fraaien beker mocht Achilles in ont vangst nemen. Tevens als wisselprijs, de z.g.n. Vredes-Coupe. Verder twee premies, die door sportliefhebbers beschikbaar werden ge steld, voor de winnende vereeniging. In den individueelen rit boekten de leden van Achilles ook fraaie successen. Van Roo- den Jr. werd 1ste; Zijl 4e; Donkersloot 5e en Jaspers 10de. Terwijl D'Heane bij de overige deelnemers de 4e en Beekhuis de 6e plaats bezette. Een fraaie prestatie van de Achilles-leden, die vanavond gehuldigd worden in het Club lokaal aan de Koningstraat. Van der Veen Ned. kampioen 3e kl. groot biljart kader 45—2. Zondag zijn te Utrecht de wedstrijden om het Nederlandsch kampioenschap derde klas se groot biljart kader 452 geëindigd. De heer Van der Veen uit Harlingen werd onge slagen kampioen. De eindstand luidt: rt h A. v. d. Veen, Harlingen 7 0 1400 232 44 6.03 C. de Bruin, Amsterdam 5 2 1303 233 38 5.C I. de Wied, Leeuwarden 4 3 1210 199 60 6.1 G. J. Beekhof. A'dam 4 3 1340 253 42 5.29 W. Damman, Amsterdam 3 4 1209 244 53 4.95 J. Saes, Breda 2 5 1086 242 46 4.48 P. Warnink, Amsterdam 2 5 1225 285 39 4.29 P. Mulders Jr., Utrecht 1 6 1033 237 49 4.35 De Mollerus-beker. Het tournooi om bovengenoemden wissel- prijs, dat de Biljartclub der Sociëteit Vereeni ging heeft georganiseerd, werd Zaterdagmid dag en -avond met twee ontmoetingen beslo ten n.l.; InsulindeKJt.A.S. uit Amsterdam en de B.C. der Sociëteit VereenigingK.R.A.S. Het resultaat was als volgt: pnt. brt. h.s. gem. P. Geestman (K/R.A.S.) 30 51 4 0.588 J. J. P. Sweering (Insul.) 25 51 3 0.490 J. H. Sweering (Insul.) 30 68 J. Drukker (K.R.A.S.) 27 68 0.441 0.411 J. J. P. Sweering 16 J. Drukker 30 4 0.271 2 0.508 J. H. Sweering 30 42 5 0.714 P. Geestman 30 42 3 0.714 De avondpartijen tusschen K.R.A.S. en de B.C. der Sociëteit Vereeniging waren span nend. De Amsterdammers behaalden de over winning en bezetten daardoor de tweede plaats. Het verloop was als volgt: P. Geestman (K.R.A.S.) 30 84 A. v. Lennep (Soc. Ver) 29 84 0.357 0.345 J. Drukker A. v. Lennep 4 0.545 3 0.472 P. Geestman 30 65 3 0.461 D. A. de Foeljaeger 27 65 6 0.415 De eindstand luidt: 1. Insulinde, Amster dam 17 punten, wint den beker; 2. K.R.A.S., Amsterdam, 15 punten; 3. „Rotterdam", Rot terdam, 12 punten en 4. B.C. der Sociëteit Ver eeniging 4 punten. Hierna had de prijsuitreiking plaats. F. B. H. O. UITSLAGEN: C-Klasse DoelenA.DO CentrumO.V.S. TelescoopS, Vr. Kr. D-Klasse: A.D.O.Doelen ZandvoortVr. Kring 1—3 0—4 3—1 2—2 2—2 2—2 C-Klas se: gesp. gev v. gel. verl. V.—t. pnt. O.V.S. 3 3 0 0 11—1 6 A.D.O. 2 1 1 0 5—3 3 Telescoop 3 1 1 1 6—6 3 Doelen 3 1 0 2 4—8 2 Vr. Kring II 1 0 1 0 2—2 1 Soc. Vr. Kring 1 0 0 1 1—3 0 't Centrum 3 0 0 3 3—9 0 D-klasse A.D.O. 3 1 2 0 7—5 4 Zandvoort 3 1 1 1 7—5 3 Vr. Kring II 2 0 2 0 4—4 2 Vr. Kring 2 0 2 0 44 4—4 2 Centrum 2 1 0 1 2 Telescoop 3 0 2 1 4—8 2 Doelen 1 0 1 0 2—2 1 pilt. brt. h.s. gem. Drukker (K.R.A.S.) 30 80 4 0.375 A. de Foeljaeger (Soc. Ver.) 29 80 2 0.362 Cursussen Kring Haarlem K. N. Z. B. De cursussen voor kringofficials en kring- scheidsrechters. die door de heeren L. Brunt en Jan de Vries worden gehouden, verheugen zich in een flinke belangstelling. Mocht het meerendeel der candidaten slagen voor het desbetreffende examen, dan is het uitgeslo ten. dat alle geslaagden benoemd worden. De opgedane kennis zal echter ook in eigen ver eeniging uitstekend te stade komen. Er is een kleine wijziging gebracht in de data. Thans volgen nog de volgende cursus avonden. resp. examens: Dinsdag 25 October: Cursus voor Kring- waterpoló-scheidsrechters door den heer Jan de Vries. Dinsdag 1 November: Slotavond van dezen cprsus. Vrijdag 4 November; Laatste deel cursus voor Kringofficials dooi den heer L. Brunt. Dinsdag 8 November: Examen voor kring officials, af te nemen door de Technische Commissie van den K.N.Z.B. Dinsdag 15 November: Examen voor kring- waterpolo-scheidsrechter. af te nemen door de Polocommissie van den KN.Z.B. Alles vindt plaats in „De Leeuwerik". Kruis straat 30 te Haarlem; aanvang telkens te kwart over acht. NED. TAFELTENNISBOND. Afdeeling Haarlem. Secretariaat: Heemsteedsche Dreef Heemstede. Speelgelegenheden en wedstrijdsecretariaten. Barna: Maandagavond 710 uur, Willem de Zwijgerschool, Hertzogstraat Haarlem (N.) Wedstrijdsecretaris: Joh. Jansen, Caninefa- tenstraat 44. Haarlem (N.). Heemstede: Vrijdagavond 7.30—10.30 uur, Hotel „Het Wapen van Heemstede", Wilhel- minaplein 4, Heemstede. Wedstrijdsecretaris: W. F. Kruyff, Bloemendaalscheweg 255, Overveen. H. T. T. C.: Maandagavond 8—10.30 uur. Zander-Instituut Badhuisstraat, hoek Klei ne Houtweg, Haarlem. Wedstrijdsecretaris: T Bon ting, Ramplaan 7, Haarlem. L. U. T. O. (Alkmaar)Donderdagavond 7.3011.00 uur, gymnastiekzaal, Snaarmans- laan, Alkmaar. Wedstrijdsecretaris: A. Bruin, Vrouwenstraat 3. Alkmaar. Shot: Donderdagavond 810.30 uur. Jeugd huis, Donkerelaan 6a, Bloemendaal. Wed strijdsecretaris C. P. Hurts, Olieslagerslaan 12, Haarlem. T. O. G.: Dinsdagavond 7.3010.30 uur., Zander-Instituut. Badhuisstraat, hoek Kleine Houtweg. Haarlem. Wedstrijdsecretaris: H. Beek, Keizer Karelstraat 30. Haarlem (O.). Competitie-programma en wedstrijdkaarten zijn aan de wedstrijdsecretariaten toegezon den. Mocht men niets ontvangen hebben, dan gelieven de wedstrijdsecretarissen den compe titieleider om toezending van een afschrift te vragen. Onder geen enkele omstandigheid zal men zich op niet-ontvangst kunnen beroepen. Promotie- en degradateregeling Seizoen 1938—1939. De nummers acht en negen van de eerste klasse degradeeren naar de tweede klasse. De nummers één van de tweede klasse spe len twee wedstrijden (uit en thuis) voor de bezetting van één plaats in de eerste klasse. Bij gelijk aantal punten beslissen de ge wonnen partijen. Mocht dit ook gelijk zijn dan beslissen de games. Wanneer ook dit ge lijk mocht zijn, dan wordt er een wedstrijd op neutraal terrein vastgesteld. De nummers laatst der tweede klasse de gradeeren naar de derde klasse. De nummers één van de derde klasse pro- moveeren naar de tweede klasse. Tafeltennis te Velsen, IJmuiden en omgeving. Voorloopig is er op Zaterdagmiddag van 15 uur gelegenheid tot oefenen in de In dustriestraat 26, IJmuiden. Waarschijnlijk zal op Donderdag 24 November een demonstra tie-avond gehouden worden in Hotel „Ken- nemerhof", Kennemerplein, IJmuiden. Nadere berichten hieromtrent volgen nog. Alle gewenschte inlichtingen kan men be komen bij W. Kruyff. Bloemendaalscheweg 255, Overveen of Zaterdagmiddag in de In- dustriestraat 26, IJmuiden, waar de heer Kruyff aanwezig zal zijn. Keuring tafels: Deze week zal de materiaal- keuringscommissie een aanvang nemen met haar werkzaamheden. De vereenigingen wor den verzocht, hiervan goede nota te nemen. Competitieprogramma (31 October7 November). Eerste klasse. 31 October: Barna 1—L. U. T. O. 1 H. T. T. C. 1—H. T. T. C. 2 1 November: T. O. G. 1—T. O. G. 2 T. O. G. 3—Barna 1 4 November: Heemstede 1Shot 1 Tweede klasse A. 31 October: H. T. T. C. 3—Shot 2 1 November: T. O. G. 5—Barna 1 D Tweede klasse B. 31 October: Barna 2—L. U. T. O. 2 3 November: Shot 3—T. O. G. 4 Derde klasse A. 3 November: Shot 5Barna 2 D Derde klasse B 31 October: Barna 3 D—L. U. T. O. 1 D 4 November: Heemstede 1 DHeemstede 2 D *-opyngni r. i o box o v_opennagen Toen Ellze in het paleis terugkeerde, wachtte men haar op. Zij wist nu, dat zij ontdekt was. Maar spreken mocht ze niet, ook niet, toen één der dienaren, haar naar een donker, vochtig hol bracht, waar de wind door het tralievenster blies. Zij mocht geen voet meer in de prachtige vertrekken zetten, waar zij eerst gewoond had. In plaats van zijde en fluweel om op en in te slapen, gooide men den bundel brandnetels, die zij geplukt had, naar binnen. Die moest zij maar als kussen gebruiken. En ook de ruwe pantser- hemden bracht men haar. Daarmede kon zy zich toedekken. Bedroefd keek Elize om zich heen. Wat bleef haar anders, dan haar arbeid af te maken? Buiten hoorde zy de straatjongens spotliedjes op haar zingen. Niemand trad binnen om haar te troosten, niemand, niemand durfde het aan, met de heks t« gaan spreken.. Niemand? Ellze hief, tegen den avond, luisterend het hoofd omhoog. Suisde er niet iets bij het tralievenster? Zij snelde er heen en opende het. Ja, daar was haar jongste broer, die ua heel gereed enhaar broers zouden weer bij haar zynl eindeloos zoeken zijn zuster weer gevonden had. Elize schreide van blijdschap, hoewel zij wist, dat de nacht, die nu kwam, baar laatste op aarde zou zijn. Maar...... het werk was toch bijna ge- (Wordt vervolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7