om deze ZILVERVOS te winnen! a 3) STEGEMAN'S m<m bi» iJh ki\ >71 Beverwijksche onderwereld voor de Rechtbank. Voorstel inzake regeling Armenzorg aangehouden. I/eet Luxe l/etkuut GARAGE RABO VRIJDAG 28 OCTOBER 193S TT A A R i: E AT'S D'AGBL'AD 7 Dat is alles wat wij U vragen! Schrijf in 30 woorden Uw oordeel over i Palmolive, de beroemde olijfolie-zeep. Geen moeilijke opgave dus! Voor de beste antwoorden stellen wij ELKEN WERKDAG (behalve Zaterdag) de volgende prachtige prijzen ter beschikking EEN ZILVERVOS (of f. 100.- in contanten), een BURGERS E.N.R RIJWIEL, model S.K. met Torpedo - remnaaf, jasbeschermer. electrische verlichting, voor en achter en controlelicht. Waarde f. 60.- (of f. 45.- in contanten). VIER AUTOPEDS nieuw model 1938, met ballonbanden. Lees deze eenvoudige wedstrijrf-regels 1. Maak dezen zin af: Ik geef de voorkeur aan Palmolivc-zeep, omdat (deze zin mag hoogstens 30 woorden bevatten). 2. Koop bij Uw winkelier 5 stukken Palmolivc-zeep van 12 y2 cent. U ontvangt van hem een inschrijfformulier met alle bijzonderheden. 3. Stuur het formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam-C., met- 5 zwarte Palmolive-bandjes. Wacht niet 'Stuur het vandaag -- 4. Elke inzender, die 2 postzegels van 5 cent bijsluit ont vangt het nieuwe Vijfling Uitknipboek. (Waarde 25 cent.) (Adv. Ingez. Med.) Strenge straffen voor fietsendieven. BIJNA de heele zitting van de Haarlemsche Rechtbank van gisteren was gewijd aan de be rechting van enkele kleine misdrij ven, die echter meestal, door recidi visten waren begaan. Daarom waren de straffen, die de Officier eischte dan ook niet gering. Allereerst stonden vier Beverwijkers terecht, die een soort „Kongsi'' hadden gesticht, met het edele doel de rijwielen der bewoners van het vreedzame aardbeiendorp van eigenaar te laten verwisselen. De vereeniging, onder aanvoering van een 43-jarigen Beverwijker met den weiluidenden voornaam Pier, werkte niet slecht. En zoo gelukte het in korten tijd verschillende fietsen buit te maken. Op den lOden September had een landbou wer zijn fiets voor de schutting van zijn land te Beverwijk gezet. Toen hij later terugkwam was de fiets verdwenen. De verdachte bekende dezen diefstal te hebben gepleegd. Van andere rijwieldiefstal len wist hij echter niets af. De Officier bracht in zijn requisitoir naar voren, dat in de dagvaarding slechts de dief stal van deze eene fiets ten laste is gelegd. Verdachte heeft echter meerdere fietsen gestolen en is meermalen veroordeeld. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. S. Römelingh vond dat het strafregister niet zoo'n bijzonder on- gunstigen kijk op het karakter van den ver dachte geeft.'Hij is plotseling weggegaan uit het milieu waarin hij geruimen tijd goed heeft geleefd en is in een kosthuis gaan wo nen. Daar heeft hij kennis gemaakt met andere kameraden en zoo is hij tot deze dief stallen gekomen. Na zijn straftijd kan hij echter weer vast werk krijgen. Daarom drong pleiter op clementie aan. De volgende verdachte was een 25-jarig los werkman eveneens uit Beverwijk. Twee dagen voor St. Nicolaas had hij een fiets van „Pier"' aangenomen, en hem verkocht voor f 4. Zelf had hij daarvan f 2 gehouden. De Officier achtte de ten laste gelegde heling bewezen en vroeg 4 maanden, mr. T. A. M. A. van Löben Seis refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. Ook een 30-jarige Beverwijksche schoen maker had zich wegens heling te verantwoor den. Acht September had hij van den eersten verdachte voor f 3,50 een fiets .gekocht. Omdat hij echter twijfelde of het wel zuivere koffie was. had hij twee maal gevraagd of de fiets van diefstal afkomstig was. Zijn buur vrouw en zijn echtgenoote bevestigden deze verklaring doch „Pier" beweerde dat er over de herkomst van het rijwiel heelemaal niet gesproken was. De Officier achtte de heling bewezen. Ver dachte kent het klappen van de zweep want hij is reeds eerder veroordeeld. Spreker requireerde drie maanden gevangenisstraf. Verdachte's raadsman mr. J. Verlooy meende, dat de verdachte de fiets gekocht heeft in de overtuiging dat zij niet van dief stal afkomstig was. Er is in dit geval geen sprake van opzettelijke heling en daarom concludeerde spr. tot vrijspraak. Vervolgens verscheen een 30-jarige Bever wijker in het verdachtenbankje. Hem was diefstal van een fiets ten laste gelegd. Op Koninginnedag zou hij tezamen met den eersten verdachte een fiets, die tegen een hek van een land stond hebben weggehaald. Een meisje, dat op straat speelde, had de verdachte tezamen met „Pier" voorbij haar huis zien wandelen. Eenigen tijd later kwamen ze terug doch toen niet meer wandelend. De verdachte zat namelijk op een fiets met „Pier" op den bagagedrager. Ook de moeder van het meisje had de twee mannen gezien al kon zij den verdachte niet pertinent herkennen. Een jongeman had de beide mannen eveneens voorbij zien loopen en ze later op de fiets zien teruggaan. Een jaar gevangenisstraf requireerde de Officier, de verdediger mr. Blankevoort refe reerde zich aan het ooi-deel van de Rechtbank. Aardappelen-diefstal. Ook de volgende verdachte was een Bever wijker. Deze, een 21-jarige los werkman, had in de nachten van 23 en 24 September ver scheidene hoeveelheden ingekuilde aardappe len uit den grond gehaald en mee naar huis genomen. Ik heb het alleen uit armoede gedaan, zei de verdachte, ik moet met mijn vrouw en kind van 9.50 steun leven en daar gaat nog 2.50 huur af. „Maar je stal toch wel flinke hoeveelheden, zooveel had je toch voor je gezin niet noodig; merkte de president op. De officier had het niet zoo erg gevonden als de verdachte alleen een maaltje aard appelen had gestolen. Hij stal echter twee mud per nacht en dat is wel wat veel. Eisch drie maanden. Mr. J. H. Junge, de verdediger, weet de dief stallen voornamelijk aan de behoeftige om standigheden waarin de verdachte verkeert. Met klem drong hij dan ook op een clemente straf aan. Als de drank.... Als de drank is in den mandat bekende spreekwoord kennen wij allemaal. En toch zijn we ons er wel altijd van bewust, hoeveel waarheid het bevat? Een 36-jarige Utrechtenaar was dit in elk geval niet. Reeds twaalf maal had hij in dron kenschap diefstallen gepleegd en ook tijdens de jubileumfeesten was hij zich weer aan drank te buiten gegaan. Vervolgens had hij in het huis van een vriend van hem de munt meters van de electriciteit en het gas gelicht. „Ik wist niks meer", voerde de verdachte tot zijn verweer aan. De officier vond dit echter geen verzachtende omstandigheid en vorderde een jaar gevangenisstraf. Mr. Ten Bokkel meende, dat het misschien aanbeveling zou verdienen verdachte niet te streng te straffen maar hem onder toezicht te stellen van een drankbestrijdings organi satie. Uispraak van al deze zaken Donderdag 10 November. S PORTRET VAN die uit school komt (honger als een wolf) en hoort dat Moeder échte Geldersche rookworst heeft. Geen gewone maar die van Stegeman, U weet wel, met die heerlijke, zachte rook- smaak! Daaraan kunt U goed proeven of ze van Stegeman is. LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. ln winkels met ons raambiljet (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet. ex. klassieke let teren de heer I. L. Seeligmann. Geslaagd voor het le gedeelte art-examen de heer J. E. Bloemendal te Haarlem. Geslaagd aan de R.K. Handelshoogeschool voor het cand. ex. in de economische weten schappen de heer H. P. Krouwels, Haarlem (met lof). NED. HERV. KERK TE VIJFHUIZEN. Zondag a.s. zal in de beide diensten der Ned. Herv. Kerk te Vijfhuizen een dankstond voor het gewas mei de jaarlijksche oogstcollecte gehouden worden. Maandag 31 October wordt de Kerkhervor ming herdacht in een openbare samenkomst, uitgaande van de Herv. Meisjes Vereen, in de Ned, Herv. Kerk. Als spreker hoopt op ie treden Ds. H. O. Molenaar van Halfweg, als organist verleent zijn medewerking de heer H. Lasschuit van Haarlem. BOUW IN HET HAARLEMMERHOUTPARK. Aan de Firma D. Baas en Zn werd door den architect C. C. van Beaumont namens zijn principaal opgedragen het bouwen van drie heerenhuizen aan de Middenlaan te Haarlem, A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. MedJ Ter nagedachtenis van den lieer L. Schoorl. Plaatsing van een gedenksteen. Het bestuur van het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" heeft zich beraden over de wijze, waarop de nagedachtenis van wijlen den voorzitter, den heer L. Schoorl, op eer biedige wijze zou zijn te huldigen. Het meende dat niet beter te kunnen doen dan door de plaatsing van een onverganke lijke herinnering in den vorm van een steen, waarop zijn naam en zijn functie, welke hij in het koor op zoo eervolle wijze vervulde, zijn uitgehouwen. De plaatsing van dien steen zou dan moe ten geschieden in het gebouw, dat mede door zijn hulp tot stand kwam en wel in den wand van de centraal gelegen traphal, die het mid delpunt van hét gebouw zal worden, en waar langs wij Spaerne-Sanghers steeds zullen gaan om hun groote nieuwe repetitiezaal te bereiken. De leden zullen in de gelegenheid gesteld worden, voor het beoogde doel gaven af te zonderen. CRJEMATIE E. W. FUCHS. Onder zeer groote belangstelling is Donder dagmiddag in het Crematorium te Velsen de crematie geschied van het stoffelijk over schot van den heer E. W. Fuchs, bekend oven bouwer, overleden alhier. De overledene heeft o.m. de ovens van het Crematorium gebouwd Tal van kransen en bloemstukken dekten de kist, die door de Duitsche nationale vlag gedekt was. De stoet werd in het Crematorium ontvan gen door een deputatie van het Cremato rium-personeel (waarbij de directeur de heer F. Blaauw), die zich onder de colonade van hal 2 had opgesteld. Nadat de Pfarrer te Haarlem een herden kingsrede had uitgesproken en in gebed was voorgegaan, trad de heer Dupont, directeur van de Ned. Ovenbouw Mij. naar voren om namens deze maatschappij en tevens uit naam van de Didier Werke A. G. een kort woord van waardeering *te spreken tot den ontslapene. Ontzettend veel heeft de heer Fuchs in zijn te korte werkzame leven voor de maatschappij gedaan. Hij was in den wa ren zin een voorbeeld voor anderen, voor de taak, die hem gesteld was. Zijn groote bescheidenheid en de opgewekt heid, waarmede hij arbeidde, bezorgden hem niet alleen de tevredenheid zijner superieuren, doch tevens 'n warme toegenegenheid. In een heer Fuchs verliezen wij een bijzonder be gaafde werkkracht en bovenal een warm vriend. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabestaanden. Vervolgens sprak de heer Ochtman, direc teur van het Gasbedrijf te Haarlem een kort woord van dank namens directie en perso neel en wees daarin op de bijzondere gaven van hoofd en hart van den overledene. Nadat nog- de heer Geris als vriend en oud- krijgsmakker een kort afscheidswoord had gesproken, daalde de kist, terwijl op het orgel werd gespeeld: „Ein guter Kamerad". De zoon de heer E. Fuchs dankte voor de belang stelling. „Een wandeling dwars door Haarlem". Nieuwe publicatie van „Haarlems Bloei". Zoojuist is door de Stichting „Haarlem's Bloei" een nieuwe uitgave toegevoegd aan de tot heden door haar verspreide brochures en folders. De nieuwe uitgave „Een wandeling dwars door Haarlem" werd samengesteld door den heer A. Rauwerda, secretaris der Stichting. Met dezen gids als wegwijzer wordt de wan delaar door de oude binnenstad geleid om in den Hout aangekomen den terugweg langs een andere route te aanvaarden. De wande ling is zoo gekozen, dat men zooveel mogelijk te zien krijgt van het oude stedenschoon, dat in Haarlem is bewaard gebleven. De wandelaar wordt niet alleen door oude straten en grachten van de Spaarnestad ge voerd, doch de gekozen weg leidt ook langs menig stemmingsvol hofje en zoo menig ar chitectonisch juweel uit vroeger eeuwen. Achter in het boekje bevindt zich een kaart van het Centrum van Haarlem, geheel bijge werkt door den Dienst van Openbare Werkpn, waarop de heen- en terugweg in kleuren zijn aangegeven. In den tekst is een 44-tal penteekeningen van den heer H. J. Wesseling opgenomen, waardoor deze wegwijzer niet alleen wordt verduidelijkt en verfraaid, doch waardoor de bezoeker van buiten ook een levendige her innering zal kunnen behouden aan hetgeen op de uitgestippelde wandeling te zien was. „Haarlem's Bloei" werd toegestaan een serie clichés te laten maken naar teekeningen van den heer Wesseling, zooals die destijds ver schenen zijn in onze courant in de artikelen serie: „Oud-Haarlem. Wat Gespaard bleef". In opdracht van „Haarlem's Bloei" heeft de heer Wesseling nog eenige penteekeningen ;emaakt ter compieteering van de verluch ting van dezen gids. Het boekje zal tegen een zeer lagen prijs beschikbaar worden gesteld, waardoor het binnen ieders bereik zal ziin. Raad Heemstede. Nieuwe verlichting van Raadhuisstraat, Binnenweg en Cruquiusweg. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den burgemees ter, jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer von Meyenfeldt. Werkobjecten voor werkverschaffing Ingekomen is een adres van den heer W. Schotvanger te Heemstede, waarbij hij eenige belangrijke werken aan de hand doet. welke voor werkverruiming in aanmerking komen ter bevordering van beperking van werkloos heid B. en W. stellen voor dit stuk in hun handen te stellen ter afdoening. Aldus besloten Rekening-Courant-overeenkomst B. en W. stellen voor, een nieuwe rekening courant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Goedgekeurd. Een turnbok voor de Nicolaas Beetsschool. B. en W. stellen voor, te voldoen aan het verzoek van de Vereen. „Bijz. Prot. School te Heemstede" om. beschikbaarstelling van gel den krachtens art. 72 der L.O. wet 1920, voor de aanschaffing van een turnbok ten behoeve van het gymnastiekonderwijs van de Bosboom Toussaintlaan 18. Goedgekeurd. Afschrijvings-pcrcentage pompstation B. en W. stellen voor het afschrijvingsper centage voor het nieuwe pompstation op het terrein der Amsterdamsche Waterleiding, me de in verband met den duur der met Amster dam gesloten overeenkomst, te bepalen op 5 pCt. Goedgekeurd. Rooien van boomen B. en W. stellen voor, te besluiten tot het doen rooien van l zieken iep, staande aan den Glipperweg; 2 zieke iepen, staande aan de Prinsenlaan, 1 slechten lindeboom, staande op het Wilhelminaplein en een heele rij en 3 erspreid staande slechte acacia's op het Res Novaplein Goedgekeurd. Agentschap Arbeidsbemiddeling. B. en W. stellen voor de heeren H. M. Fockens en C. L. Kwak te herbenoemen als leden-werkgevers van de Commissie van Toe zicht op het Agentschap der Arbeidsbemidde ling en te benoemen als lidwerknemer den heer K. Goudswaard. De heer Rijk es (V.B.) betreurt het dat de heer de Vries, die periodiek aftreedt, niet meer op de voordracht voor lidwerknemer voor komt. De voorzitter: Dit treft ons niet. Men heeft den heer de Vries niet voorgedragen. Gekozen worden de heeren Fockens, Kwak en Goudswaard. Verbod verbranden van tuinvuil B. en W. stellen voor, in de Algemeene Po litieverordening na artikel 49 op te nemen een nieuw artikel, waarbij het verboden wordt :onder schriftelijke vergunning van B. en W. binnen de bebouwde kommen der gemeente, in de open lucht vuren aan te leggen of hout. stroo, riet, huisvuil of afval van land- of tuin bouwproducten of dergelijke stoffen te ver branden. De heer De Tello 'S.D.A.P.) wil achter riet nog land- en tuinbouwproducten invul len, tenzij het niet de bedoeling is het ver branden van deze producten te verbieden. De voorzitter meent dat bedoelde pro ducten ook wel tot afval kunnen gerekend worden; men beschouwt ze immers, als men ze gaat verbranden, als afval. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Subsidie Politie Sport- en Schiet- vereeniging. De heer Meeuwenoord (R.K.) heeft een kostenberekening bij de stukken gemist. Hij kan niet beoordeelen of het subsidie noodig is. De voorzitter licht toe dat er pas een nieuwe vereeniging is opgericht die voor den loop van dit jaar (deze wintermaanden) 100 gevraagd heeft. De uitgaven zijn geraamd op 115 en de leden van het politiepersoneel kunnen niet zooveel meer van hun salarissen missen. Het subsidie wordt verleend. Verbetering straatverlichting. B. en W. vragen credieten van lOuO en 2400 voor de verbetering der straatverlich ting Raadhuisstraat Binnenweg en Cruquius weg. De heer De Tello (S.D.A.P.) meent dat het de bedoeling is op den duur natriumver- lichting aan te brengen voor Raadhuisstraat- Binnenweg. Laat men dan nu geen half werk doen. Spr. zal dan ook tegen de 1000 stem men. De heer Audretsch (Vrijz.) vindt het goed ter plaatse voorloopig een behoorlijke verlichting aan te brengen. De heer R ij k es (V B.i wijst op den hoogen prijs van natriumverlichting. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De heer de Tello vraagt aanteekening dat hij tegen den post van 1000 is. Verkeêrsverbetering Wilhelmina plein en Achterweg. B. en W. stellen voor hen te machtigen, on der nader door hen te stellen voorwaarden, uit te keeren een bedrag van f 800 «an de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Heemstede als bijdrage in de kosten van het I maken van. een verhoogd voetpad langs haar terrein aan het Wilhelminapleein en den Ach terweg. Goedgekeurd. Regeling Armenzorg. Aan de orde komt het uitvoerig in dit blad vermelde voorstel van B. en W. te besluiten, hun op te dragen maatregelen te treffen ver band houdende met de onderbrenging van de armenzorg onder rechtstreeksche verantwoor delijkheid van B. en W. 'Het is de bedoeling van B. en W. een dienst van sociale zaken, als onderdeel van de secre tarie, met de verschillende werkzaamheden voor armenzorg te belasten. De kosten zullen dan 600 meer bedragen dan de uitvoering van de werkzaamheden door Maatsch. Hulp betoon en de secretarie tezamen vordert. De nieuwe dienst zou worden ondergebracht in ..de Meerlhorst". De tegenwoordige bestuurs leden van M. H. zouden een commissie van advies vormen). Op dit voorstel heeft de heer v. d E r f. me de namens eenige leden der R.K. fractie, drie amendementen ingediend, beoogende: le. samenvoeging van armenzorg en werk- loozenzorg tot een afzonderlijken Dienst met een directeur aan het hoofd. 2e. geheel vrije benoeming van dien direc teur door den Gemeenteraad. 3e. samenroeping iedere week van de Com missie van advies (bestaande uit de huidige leden van M. H.) opdat die commissie zich met elk geval van steunverleening afzonderlijk zal hebben bezig te houden. De heer Van Unen (V.B.) zegt dat die amendementen op zeer korten termijn zijn in gediend. Daarom wil spr. gaarne eerst hier over praeadvies van B. en W. De amendemen ten toch gaan een heel anderen kant uit dan B. en W. willen. De heer Voors (C.H.) meent ook dat de amendementen nadere toelichting behoeven. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) meent dat B. en W. zich toch wel over de amende menten hebben kunnen beraden. De heer Van der Erf zou nu mondeling kunnen toelichten, waarna B. en W. kunnen antwoorden. De heer Van der Erf (R.K.) zegt dat het voorstel van B. en W. ook niet lang geleden is ingediend. Maar spr. heeft geen bezwaar te gen aanhouding en nadere schriftelijke toe lichting aan B. en W. De heer Rijkes (V.B.) acht dit den goeden weg. Besloten wordt tot aanhouding. Geheime zitting. Bij de rondvraag zegt de heer Van Unen 'V.B.i nog gaarne iets te willen zeggen in besloten zitting. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 28 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Nationale Re vue „Lach iederen dag!" 8.15 uur. Stadsschouwburg: Cabaretavond Haarlem sche Tooneelclub, 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann: Ledenverga dering H. O. V., 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Propaganda-avond Evangelische Maatschappij. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30, 9 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood" 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rosalie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De macht van het goud" en „De gevaarlijke leeftijd". 2 en 8.15 u. Spaarne Theater: ..Pleegkinderen'* en „Het doode ravijn". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen 2.30—11 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 7—10 uur nam. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 29 OCTOBER La Gaité: Groot nachtfeest. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst toto's. 7—10 uur nam. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 7:9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13