Haarlem's Dagblad WEER EEN WILDE BUSDIENST VERBODEN De Fiscus aan liet werk. Kort geding voor Amsterdamsche Rechtbank Herschatting. Het belangrijkste 56r Jaargang No. 16980 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij IS. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, HoofJred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 28 October 1938 Ahnnnementen per ureek f 0.25. p. maand f Ï.IO. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonuementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De nieuwste belasting-voorstellen van de regeering, waarin de tegenwoordige buiten gewone werkzaamheid van de Fiscus zich tot ons aller onbehagelijkheid heeft voortgezet, beloven ongetwijfeld een aanmerkelijke stij ging van inkomsten voor de staatskas. Zij heeft die noodig om de geweldige toeneming van de defensie-lasten te dekken. Nauw keurige uiteenzettingen in dit blad van de gevolgen van deze maatregelen, die deeLs zeer ingewikkeld zijn en dus heel wat toelichting behoeven, moeten den lezer wel de overtui ging geschonken hebben dat de financieele verhouding van de gemeenten met het Rijk er weinig of niet mee gebaat zal zijn. Wat Haarlem en de randgemeenten betreft kan wel vastgesteld worden dat de nieuwste voor stellen alleen nadeelig zijn. Immers zal de nieuwe forensenbelasting voor de centrum gemeente meer verlies dan winst opleveren omdat het aantal Amsterdamsche forensen, dat hier gevestigd is, het aantal der in Bloe- mendaal en Heemstede wonende Haarlemsche forensen overtreft. En wat Bloemendaal en Heemstede zelf aangaat, die zullen een zeker bedrag aan opcenten moeten derven. Dit zal overigens wel niet zoo hoog blijken te zijn dat deze welvarende gemeenten haar heffin gen zullen moeten verhoogen, zoodat het voor Haarlem ook zeker niet gewenscht zal zijn de nieuwe gemeentelijke Inkomstenbe lasting waarvan de wet de invoering mogelijk maakt, te gaan toepassen. Dit moge voor de Haarlemmers een kleine troost zijnhet feit blijft niettemin, dat deze gemeente door de onmogelijk zware lasten van Werkloos heidsbestrijding en Armenzorg, waaronder zij gebukt gaat en die steeds stijgende tekor ten op de gemeenterekening veroorzaken, in den zelfden moeilijken toestand blijft verkee- ren. Alleen zou de vermindering van het voor deel, om naar randgemeenten te verhuizen, den trek van Haarlemmers naar die gemeen ten wat kunnen belemmeren. Maar Haarlem moet het voor een belangrijk deel hebben van lieden die zich hier nieuw komen vestigen En hoe zullen die daarover denken nu het Rijk de gemeente Haarlem pas gedwongen heeft de opcenten op de Personeele belas ting met 10 te verhoogen (tot 195) en, wat erger is de opcenten op de Gemeentefonds- belasting op 75 te brengen? Het eenige nu te verwachten voordeel minder vertrek van Haarlemmers naar de randgemeenten is gering te achten tegenover de nieuwe nadee- len die zich zijn komen ophoopen. Bovendien wordt de geheele bevolking des lands al ge troffen door de nieuwe 2 pet. heffing op de loonen, salarissen en andere inkomens, bij de Millioeneri-Nota aangekondigd, en het geheele bedrijfsleven door de 8 pet. heffing op be drijfswinsten, bij die zelfde gelegenheid in uitzicht gesteld. Het geheele fiscale program van de regee ring ziet er dus al schrikwekkend genoeg uit en als de Staten-Generaal het in zijn huidige vormen aanvaarden zal het voor dit district nog zijn extra-bezwaren opleveren. Haarlem's benarde toestand wordt er niet mee verbeterd, veeleer verslechterd, Heemstede en Bloemendaal, die wel een stootje kunnen velen, gaan er ook toch maar op achteruit en voor Zandvoort leveren de nieuwste voorstel len der regeering wel een zeer triest voor uitzicht op. Dat grootere gemeenten dan Haarlem evenmin bij de nieuwe voorstellen gebaat zijn heeft de noodkreet van den Amsterdamschen wethouder van financiën, die de regeering verwijt dat zij opnieuw de groote gemeenten stiefmoederlijk bejegent, al bewezen. Van de schoone vooruitzichten, een jaar of tien ge leden gewekt door de aanneming van het wetsontwerp De GeerKan, regelende de nieuwste financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, is niets meer overgeble ven. Crisis- en malaise-jaren hebben dezen schoonen droom totaal doen verdwijnen. Het is mogelijk dat de uitvoeringsbesluiten van de te verwachten nieuwe wetgeving de gemeente Haarlem nog eenige kans op het ver werven van beter voorwaarden zullen kunnen bieden, maar die kansen zijn nog niet te overzien. Intusschen wordt ons Nederlandsche belas tingstelsel er weer ingewikkelder en onover zichtelijker op zonder dat een kans voor beter verdeeling van lasten zich ooit schijnt te ope nen. Men zou zich een toekomst kunnen voor stellen waarin de een of andere energieke regeering met een totale herziening en ver eenvoudiging bij het parlement zou komen, om redelijke ontwikkelings-mogelijkheid voor de gemeenten te scheppen en al deze be- stuurs-eenheden de kans op een uitvoerbaar sluitend financiëel beleid te bieden. Maar dit schijnt wel een heel verre toekomstdroom schier even ver als de mogelijkheid van inter nationale ontwapening en herstel van den internationalen handel in Europa. R. P. MR. H. J. SPIT, VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN NED.-INDIë. BATAVIA, 28 October. (Aneta/A.N.P.) Aneta verneemt, dat bij Kon beslui van 24 October is benoemd tot vice-president van den raad van Ned.-Indië mr. H. J. Spit, thans lid in dien Raad. Tot lid van den Raad van Ned.-Indië is benoemd de heer G. F. de Bruyn Kops, dire- teur van het departement van financien. Deze benoemingen geschieden met ingang van den datum van het vertrek van den tegen-woordigen vice-president van den raad van Ned.-Indië, den heer C. van den Bussche. OOK DE N.V. REVERTI DELFT HET ONDERSPIT AUTOBUSSEN MOGEN NIET MEER AAN WILDE DIENSTEN VERHUURD WORDEN De president van arr. rechtbank te Amster dam mr. A. J. van Royen heeft vanmorgen vonnis gewezen in een kort geding tusschen de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. en de N.V. Electrische Spoorwegmaat schappij als eischers tegen de N.V. reisonder neming „Reverti", de beide directeuren der N.V. en twee directeuren van garage Dumée te Haarlem en de Algemeene Haarlemsche Taxi Onderneming en Luxe Autoverhuur (beide laatste N.V.'s verhuurden de autobus sen aan den wilden busdienst Reverti). Eischeressen vorderden verbod van den wilden busdienst, oplegging van 'n dwangsom, stopzetting eventueel met den sterken arm en bovendien nog een verbod tegen de direc teuren van de verhuurinrichtingen om nog bussen aan wilde diensten te verhuren. Eischen toegewezen. De president, recht doende, verbood, totdat bij een gewijsde in een binnen veertien dagen na heden voor den gewonen rechter door eischeressen in te stellen procedure hieromtrent zal zijn beslist aan de N.V. Reverti en haar beide directeuren om zonder ver gunning als bedoeld in art. 2 van het Reglement autovervoer Personen of zonder vergunning als bedoeld in art. 1 der wet op de openbare middelen van vervoer, herhaaldelijk personen te vervoeren of te doen vervoeren tegen vergoeding over de wegen tus schen Haarlem en Amsterdam bij wijze van een autobusdienst. Voorts verbood de president de di recteuren der verhuurinrichting hun autobussen ter beschikking te stellen voor het vervoer van personen als hierboven omschreven. De president legde een dwangsom van 250 per dag op en machtigde eischeressen om de gegeven verboden desnood met behulp van den sterken arm te handhaven en verklaarde het vonnis uitvoerbaar bij voorraad. In zijn uitvoerige overwegingen van dit vonnis overwoog de president o.a., dat ge daagden het verweer voeren, dat door den autobusdienst geen schade aan eischeresse wordt toegebracht, omdat op de bussen is aangeplakt een biljet en aan het publiek wordt uitgereikt een biljet waarbij wordt te kennen gegeven dat de bussen alleen degenen vervoeren die geen gebruik wenschen te ma ken of kunnen maken van tram of trein. Dit verweer gaat echter niet op omdat ook al zou den alleen personen worden vervoerd die voldoen aan dit biljet, dit niet wegneemt dat gedaagden zijn degenen die het publiek gelegenheid geven tot het doen van een keu ze, zoodat geenszins vaststaat dat indien de busdienst door gedaagden onderhouden niet bestond het publiek geen gebruik van trein of tram zou hebben gemaakt. Voorts is de ver mindering van ontvangsten voldoende aange toond. Door de dagelij ksche schade staat het spoedeischend karakter van dit geding vast. Ook overwoog de president, dat de direc teur der N.V. Reverti aansprakelijk is, daar de onrechtmatige daad zoowel door de N.V. als haar directeuren wordt verricht. Betreffende het verhuren van bussen aan den wilden dienst overwoog de president, dat de gedaagde directeuren ontkennen dat zij geweten hebben, dat de N.V. Reverti en haar directeuren door gebruik van de bussen een on rechtmatige daad zouden plegen; dit verweer dient echter te worden verworpen. Nadat bij vonnis in kort geding op 15 October jl. aan de N.V. S. en A. Tours een wilden busdienst tus schen Amsterdam en Haarlem is verboden, heeft die N.V. den dienst stopgezet, doch deze is onmiddellijk voortgezet door „Reverti". De N.V. S en A Toers maakte gebruik van de bussen van de gedaagde verhuurinrichtingen en ook Reverti maakt van die bussen ge bruik, waarbij op de ruiten der bussen de al eerder genoemde mededeeling is geplakt. De dagelij ksche geregelde dienst werd niet met een. doch met meer bussen tusschen de zelfde plaatsen als de N.V. S. en A. Tours deed. onderhouden. Ook staat vast dat thans de algemeene aan dacht op de z.g.n. wilde bussen is gevestigd, zoodat bij de beide gedaagde directeuren der verhuurinrichtingen, ongetwijfeld daarvoor aandacht bestaat. Uit een en ander volgt aldus de president dat de verhuurders wis ten, dat de bussen gebruikt werden voor den dienst tot 15 October onderhouden door de N.V. S. en A. Tours. Daaruit concludeert de president dat zij wisten, althans hebben moe ten weten, dat de N.V. Reverti een onrecht matige daad pleegde- gelijk haar voorgang ster, de N.V. S. en A. Tours. De directeuren der verhuurinrichtingen hebben dientenge volge door hun bussen ter beschikking te stel len eveneens onrechtmatig gehandeld, zoodat de primaire vordering tegen deze gedaagden moet worden toegewezen. Moreele en geestelijke herbewapening. Een tweede bespreking op Het Loo. APELDOORN, 28 October. Van officieele zijde meldt men ons, dat. H.M. de Koningin he denmiddag de personen, werkzaam op het do mein Het Loo, in de houtvesterijen en bij het jachtdepartement uitgenoodigd heeft tot een bespreking over de moreele en geestelijke her bewapening. Franco's luchtmacht bombardeert verscheidene steden. Slachtoffers te Val de Uso en Chilches. VALENCIA, 27 Oct. (Havas). Zes- en-twintig Savoia-vliegtuigen hebben de steden Val de Uso en Chilches ge bombardeerd. Veertien personen wer den gedood en 52 gewond. Volgens United Press zijn gisteren de steden Sagunto en Puzol eveneens door de Nationalis ten gebombardeerd. Totnutoe zijn nog geen ver dere bijzonderheden bekend. VOOR f 4.- behangt de Behangcentrale in de Gierstr. een HEELE KAMER van 10 rol, met inbegrip van het behang en ran,d Huiseigenaren korting BEHANGCENTRALE, GIERSTRAAT 63, TELEFOON 18401. (Adv. Ingez. Med.) Aan boord van het oorlogsschip „Kogalnïceanu" wonen koning Carol en kroon prins Michael de manoeuvres van de Roemeensche vloot bij. Links op de foto de bevelhebber der Roemeensche vloot, admiraal Barbeneanoe Ik heb, terwijl ik kalm te werken zat, Opeens de schatters op bezoek gehad, Men kwam mij plotseling mededeelen, Hier zijn de schatters voor de personeele; Daar kwamen zij voor 't schattig werk, Mijn kamer binnen, drie man sterk, Zij groetten, hoeden in de hand, Ik reageei-de van mijn kant, Met even hartlijk: goeden morgen heeren, 't Verheugt mij dat u mij aldus komt eeren, Kijkt u mijn schatkamer maar aan, Met alle schatten die er staan. Zij keken kiesch nauwkeurig rond, Van het plafond tot aan den grond. Om dan wat cijfers in een boekje in te vullen. Ik meende, dat 'k hun lippen zich zag krullen. Zoo af en toe, als ze naar dingen keken, Die, zachtgezegd, hun niet onschatbaar leken; Waarschijnlijk was dat echter fantasie. Want niets kon kiescher wezen dan die drie. Wel zeer bescheiden onbescheiden gasten, Herschatters voor mijn personeele lasten. Als 'k ook mag schatten, was hun werk gedaan. In drie minuten, klaar om heen te gaan. Blikten ze m' aan, een schok voer door mijn leden. Zij inspecteerden mij van boven tot beneden, Toen groetten zij me weer met vriendelijk gezicht. Mijn deur ging langzaam kiesch achter hen dicht. Daar zat ik weer alleen in mijn domein En voelde mij als nooit tevoren klein, Want het mag dan alleen verbeelding wezen. Maar ik had in hun afscheidsblik gelezen: Sinds wij de laatste maal hier schatting deden. Hebben je meubeltjes wel wat geleden. Maar dat 's normaal wat ons het meest frappeert, Is, vriend, wat ben je zelf weer gedevalueerd. P. GASUS. JAN FORTGENS, Groote Houtstraat 109, naast Cinema-Palace VERLOVINGSRINGEN. BILLIJK MASSIEF - VOEGLOOS (Adv. Ingez. Med.) Daladier heeft een goede pers in Duitschland. „Een nieuw tijdperk betreden BERLIJN, 28 October (D.N.B.) De redevoering van den Franschen mi nister-president, Daladier, op het radicaal-socialistische partijcongres te Marseille (voor een uitvoerig ver slag zie men pag. 5) trekt in de Rer- lijnsche ochtendbladen sterk de aan dacht. De „Berliner Börsenzeitung" wijst er op, dat Daladier zich duidelijk met de Duitsch- Fransche verhouding heeft bezig gehouden. Zijn uiteenzettingen beteekenen een belang rijken wissel op de toekomst, welke, wanneer hij eens wordt gepresenteerd, den Europee- schen vrede even zeer waarborgt, als dat hij recht doet aan den drang naar veiligheid van het Duitsche en Fransche volk. Het „Berliner Tageblatt" schi-ijft o.a.: Het is thans reeds zeker, dat Daladier het nieuwe tijdperk, aan welks drempel hij Frankrijk geplaatst ziet, met het hem eigen heldere inzicht en de hem eigen energie zal gaan be treden. Zijn hartelijke uitspraak over de mogelijkheid en wil voor een oprechte samen werking met Duitschland en Italië zal hier zoowel als daar voor een oprechte bereidwillig heid worden opgenomen. PARIJS, 28 October. In haar commentaar op de rede van den minister-president wenscht de „Figaro" Daladier geluk met den toon van zijn betoog. Het is, aldus het blad, de toon der regeering. Voor de politieke partijen is het zeer duidelijk, dat de premier met de communisten breekt zoowel op binnenlandsch als op buitenlandsch gebied. Daladier heeft verder voor de buitenlandsche politiek een richtsnoer getrokken. De Journal schrijft „Het radicaal-socialisti sche congres heeft de breuk in het volksfront bezegeld". De „Excelsior" schx'ijft: „Wat Daladier heeft moeten zeggen over de noodzakelijkheid van het staken van een zekere. door het buiten land geïnspix-eerde, propaganda en van maat regelen, die moeten voorkomen, dat Frank rijk nog langer een gebied voor alle intriges, geschillen en samenzweringen is, heeft hij ge zegd, en wel krachtig en duidelijk". De „Petit Parisien" schrijft: „De partij heeft evenals haar leider getoond het natio nale belang boven alles te stellen. Het pro gramma der buitenlandsche politiek kan als volgt worden samengevat: Frankrijk zal overal tegenwoordig zijn". De ..Populaire" zegt: „Men had een uiteen zetting van het plan van actie verwacht, doch Daladier heeft een vage rede gehouden, waar in verscheidene passages tegen de communis ten zijn gex-icht. De opvatting van den premier heeft in zekere congreskringen de grootste verbazing gewekt: zij wordt door verscheidene leiders gedesavoueerd". Volgens de „Epoque' is de Fransch-Duitsche toenadering het voornaamste denkbeeld van Daladier geworden en, als hij ingelicht is, kent hij den prijs van die toenadering. Duitschland en Italië willen niet, dat de demo cratische landen herbewapenen.Von Ribbentrop heeft bij zijn reis naar Rome onder meer de bedoeling met den Italiaanschen bondgenoot middelen te beramen, die moeten voorkomen, dat de militaire kracht van Frankrijk en En geland groeit. Het is bijna zeker, dat Daladier ten ant woord zal krijgen: „toenadering?, goed maar vertraag dan uw wapening". I Het woord is aan Charron: De ivare ivetcnschcip en de toare studie voor den menscli zijn: de mensch. „SPERWER" BIJ LANDING OP SCHIPHOL BESCHADIGD. Mist belemmerde het zicht. SCHADE NIET ZEER GROOT. Het nachtpostvliegtuig, komende van Keulen de PHAKP ide Spex-wer) is hedennacht te 03.38 uur bij de landing op Schiphol bescha digd. De Sperwer had geen passagiers aan boord. De bemanning bestond uit gezagvoerder Noomen. radio-telegrafist Slinger en de boord werktuigkundige E. Veenendaal. Zij hebben allen eenige ontvellingen opgeloopen. De post alsmede de goederen, welke de Sperwer mee voerde konden normaal wordexx afgeleverd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan worden medegedeeld, dat toen de Sperwer boven Schiphol kwam er nog goed zicht was, maar gedurende den tijd. noodig voor de landing, werd het zicht snel slechter. De be stuurder merkte den grond te laat op en het vliegtuig maakte een z.g. „handwiellanding", tengevolge waarvan het onderstel knikte. Op zijn buik gleed de ..Sperwer" nog een eindje verder. Het vliegtuig bleef liggen op het gras vlak achter het platvorm. Door den schok sloegen de drie inzittenden naar voren, waar- dooi- zij op enkele plaatsen van het lichaam lichte schaafwonden kregen. Nadat dr. Slot boom deze had verbonden, zijn de leden van de bemanning op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De motor en het onderstel zijn bescha digd. De terreur in Palestina. Joodsche burgemeester van Tiberias bij aanslag gewond. TIBERTAS, 27 Oct. De Jnodsche burge meester van Tiberias, Zaki el Hadi, is ernstig door drie x-evolverkogels gewond. De schoten waren door onbekend gebleven personen ge lost. Voor het geheele district Tiberias zijn m ver band met dezen aanslag beperkende bepalingen voor het verkeer op straat afgekondigd. De Arabische dichter Noer Effendi Ibrahim Abdoellali. een der leiders van de opstandelin gen, is Dinsdag bij de „zuiveringsactie" in de omgeving van Haifa gedood. Gisteren heeft men nabij Tampa zijn lijk gevonden. Een Britsch legerofficier en nog twee mili tairen zijn gewond, toen een landmijn tot ont ploffing kwam onder een militaire vrachtauto op een landweg in de vlakte van Sharon. Ook een burger werd gewond. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. De financieele nadeelen voor de Haarlem sche randgemeenten van de forensen belasting. 3 Wordt de premie voor de Haarlemsche zie- kenhuLsverzekering gewijzigd? 4 Het voorstel van B. en W. van Heemstede inzake de regeling van Armenzorg is aangehouden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de overblijfselen van het kasteel Oud- Haarlem onder Heemskerk. 13 BINNENLAND. De president van de Amsterdamsche rechtbank blijft de wilde busdiensten verbieden. 1 Er zal een proef genomen worden met ex port van druiven naar Oost-Indië. 3 Met ingang van 26 November heffen de Ver. Staten een compense^rend invoer recht op Nederlandsche zuivelproducten 3 Het wrak van de „Chi'yssi" zal vermoede lijk met dynamiet moeten worden weg gewerkt. 3 BUITENLAND. Op het partijcongres der radicaal socialis ten heeft Daladier het accoord van München verdedigd en een feilen aanval tot de communisten gericht 5 Lord Stanhope en graaf De Ia Warr zijn in het Britsche kabinet benoemd. 5 De Japanners hebben de Chineesche stad Teian bezet. 5 De gewezen Roetheensche premier Brody is gearresteerd wegens hoogverraad. 5 SPORT. Sport in 't Kort. ARTIKELEN. R. P.: De fiscus aan het werk. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: 'n Sigarettenfa- briek op Java. 2 Voor de Jeugd g K. de Jong over het Feesteoncert van den Bond van Gemengde en Manncnkwartet- ten „Haarlem en Omstreken". 15 J. B. Schuil over „Liefde" door Jacob van Lennep. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1