R 'nSigarettenfabriek op Java In acht jaar tijd sterk gegroeid PRETTIG De Bilt voorspelt: HET SPORTGESPREK R0DEX en BURBERRYS JASSEN G R. HOÜTSTR.hoekGIIMARKT haarlem VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 HÏ'AREEM'S DÏGBEAC De Scliöólmèlkversfrekking. Steun gevraagd. Het Schoolmelkcomité Haarlem heeft op Maandag. 24 October voor het eerst aan pl.m. 8600 schoolgaande kinderen gepasteuriseerde melk doen verstrekken daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ouders. Van hoe groote waarde het gebruik van deze melk, die onder voortdurende medische controle staat, voor de jeugd is, behoeft niet nader be toogd te worden. Vooral aan de leerlingen uit gezinnen, die anders niet in staat zouden zijn, hun kinderen gepasteuriseerde melk te verstrekken, komt dit ten goede. De prijs, die per melkkaart betaald wordt, be draagt, 2, 4. 7, 10, 12 of 15 cent per liter en is afhankelijk van het verschuldigde schoolgeld. Deze regeling is zoodanig, dat de best gesitueer den den hoogsten prijs betaalen. Alleen op deze wijze is het mogelijk, dat ook de kinderen uit gezinnen van minvermogenden kunnen profi- teeren van deze zoo nuttige melkverstrekking. Bovendien is de hoogste prijs van 15 cent voor 1 liter gepasteuriseerde melk zelfs nog lager dan de normale verkoopsprijs. Zal het Schoolmelkcomité zijn taak echter blijvend kunnen verrichten, dan dient het ge steund te worden door alle ouders, vooral door hen wier maatschappelijke welstand een indee ling in een hoogere prijsklasse toelaat Wie met het doel van het Schoolmelkcomité Haarlem sympathiseert, kan zijn waardeerden steun verleenen door: le. Een vrijwillige bijdrage te zenden aan den secretaris van het Schoolmelkcomité Haarlem, te storten op zijn girorekening nummer 340396; 2e. Zijn reeds ontvangen gezinskaart in te zen den aan den secretaris van het Schoolmelkco mité Haarlem. Stadhuis, met de mededeeling, welk hooger bedrag men op de nieuwe gezins kaart wenscht ingevuld te zien. 10, 12, 15 cent of meer. Op deze wijze gesteund, behoeft het School melkcomité niet bevreesd te zijn voor een mo gelijk geldelijk tekort en kan ieder naar eigen krachten meehelpen ter bereiding van 't schoo- ne doel: Een gezonde jeugd! Een krachtig volk! OVERVLOED. CINEMA heeft haar attracties Al bekend gemaakt dit keer. Over 'n GOUDFILM. hoor je praten, H. O. V.. een TELEPATHE. Liefhebbers, wat wilt ge meer? DICK MAES. (Adv. Ingez. Medj Een nieuwe school in Haarlem-Noord In het gebouw van den Protestantenbond aan de Berkenstraat werd gisteravond een ver gadering gehouden teneinde te komen tot stichting van een school voor Chr. U. L. Onder wijs in Haarlem N. De oproep tot deze vergadering was gedaan door het bestuur der Vereeniging van Chr. U L. O. te Haarlem, welke vereeniging ook de Koningin Wilhelminaschool aan de Nassau- laan heeft gesticht. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter dezer vereeniging. den heer W. C. Bakker. Na opening gaf de voorzitter een korte uit eenzetting hoe de Vereeniging tot stand kwam. Reeds in 1929 werd door de Besturen Insti tuut Oranje Nassau en Groen van Prinsterer getracht samenwerking te verkrijgen voor het Chr. U. L. Onderwijs. Hiertoe werden alle besturen van Christelijke Schoolvereenigingen aangezocht, doch helaas zonder resultaat. Opnieuw werden daarna pogingen gewaagd en nog zéér onlangs in Mei 1.1. werd wederom contact gezocht met het Bestuur der Scholen, bekend als de Hervormde Scholen. In Haarlem Noord wonen omstreeks 80 leer lingen welke de school Nassaulaan bezoeken. Ouders van enkele dezer leerlingen dringen er op aan, dat de school Nassaulaan zal trach ten ook in Haarlem-Noord een school te ves tigen. Dit mede met het oog op de jongere kinderen. Het vereischte aantal handteekeningen werd reeds verkregen. Op grond hiervan zal het Bestuur zich ver der beraden wat thans te doen staat. De vol gende motie werd aangenomen: De vergadering betuigt haar instemming met het voorbereidende werk door het Be stuur verricht en spreekt als haar wensch uit dat de pogingen succes zullen hebben. Van Bestuurszijde wordt nog medegedeeld dat geen enkele poging zal worden nagelaten, om toch te trachten samenwerking met het bestuur der Hervormde Scholen te krijgen. Uit de practijk wordt gewezen op de wen- schelijkheid, geen kleine ULO scholen te stichten, omdat hierdoor de belangen der leer lingen niet gebaat zijn en de exploitatie-kos ten te hoog worden. VOLKSONDERWIJS Woensdagavond vergaderde de afdeeling Haariem van „Volksonderwijs" onder voorzit terschap van Mr. L. G. v. Dam. Aan het begin der vergadering werd een serie mededeelingen gedaan, waaruit ten duidelijkste bleek de ac tiviteit van „Volksonderwijs" ten opzichte der openbare school. Hoofdschotel der agenda was de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de aigemeene vergadering. De agenda werd punt voor punt behandeld; de meening der af deeling werd bij verschillende onderwerpen vastgelegd, ofschoon de afgevaardigden naar het congres vrij mandaat kregen. Tot afge vaardigden naar de aigemeene vergadering op 5 en 6 November te Utrecht benoemde de vergadering de heeren Mr. L. G. v. Dam, E. Geerts Wzn. en J. M. Thievry. PRIJZEN VOOR STADGENOOTEN. Bij de prijzen door stadgenooten behaald op het Nationaal Kapconcours (zie ons bericht in het nummer van Donderdag) had moeten ver meld worden dat de heer C. B. Bos alhier ook den extra-eereprijs behaalde, beschikbaar ge steld door den burgemeester van Den Haag. Deze prijs werd niet behaald door den heer P. L. van Dam. alhier, die alleen een 2en prijs kreeg in de afd. haarknippen voor heeren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur: Londen 8 76 1 4. Berlijn 73.65. Parijs 4.90. Brussel 3109V2. Zwitserland 41.72. Kopenhagen 39.15. Stockholm 45.15. Oslo 44.05. New York 1.83 13 16. Praag 6.33. Italië: vrije lire 9.72Va» reislire 8.75, bank papier 6,60 Behoorlijke sociale maatregelen Aan den grooten postweg van Semarang naar Kartasoera. aan de grens van Soerakarta, staat dc omvangrijke sigarettenfabriek Marikangen, aan welks hoofd de eigenaar Ong Siang Tjoen staat, de vroegere vertrouwensman van wijlen majoor Oei Tióng Ham, een zeer bekend mil- lionair, die destijds resideerde in zijn vorstelijk verblijf aan den voet der Semarangsche heu vels. Niet minder dan vierduizend mannen en vrouwen vinden tegenwoordig in dit enorme bedrijf arbeid. Slechts enkele eenvoudige ma chines vallen den bezoeker in het uitgebreide gebouwencomplex op. De handenarbeid over- heerscht verre. In nauwelijks een achttal jaren is dit indus- trieele bedrijf herrezen uit de voormalige si garettenfabriek Pryaie, welke onderneming on der Europeesche leiding stond en waarvan de heer Ong slechts het distributiebedrijf voor Zuïd-Midden-Java in handen had. De Pryaie- fabriek kon den strijd om het bestaan niet vol houden. Het distributiebedrijf werd evenwel in stand gehouden. Zoo werden in de jaren 1930 en 1931 op beperkte schaal sigaretten verkocht, welke naar inheemschen smaak met kruidna gel gekruid en in punt-model aan de markt werden gebracht. Daarmede werd een nieuwtje geïntroduceerd, al was de Sampoerna-fabriek te Soerabaja daarmede begonnen. Laatstgenoemde fabriek bracht deze sigaret in den handel te gen den prijs van 5 cents per 10 stuks. In 1932 volgde Marikangen met een prijsnoteering van 4 stuks voor 1 cent. Aanvankelijk werkte dit bedrijf op uiterst bescheiden wijze en feitelijk alleen, wanneer er aanvragen binnen kwamen. Vandaar dat circa acht jaren geleden slechts gearbeid werd in een uiterst simpel vertrekje met een viertal Javaansche sigarettenbereiders. Geleidelijk werd dit aantal arbeidskrachten aanvankelijk tot honderd opgevoerd. Indien het aantal orders afgewerkt was, werden de arbei ders ontslagen. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe de snelle groei in die acht jaren tot stand is gekomen. Dat is in hoofdzaak een gevolg van de op 15 December 1932 van kracht geworden ordonnantie op den tabaksaccijns. Vanaf dat oogenblik moesten sigaren en sigaretten voor zien worden vsn banderolles. Den distributie plaatsen van het product werd een termijn van drie maanden gelaten om hun niet van bande rolles voorziene voorraden te slijten. De siga- rettenfabrieken, welke toen met groote voor raden zaten, bleken een product te hebben, het welk te duur was voor de inheemsche markt. Marikangen verkeerde niet in die ongunstige positie. Zij had geen voorraden en was in staat haar product aanstonds aan te passen bij de zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Daarin schuilde het groote succes voor deze onderne ming. Een nieuwe prijzenpolitiek werd inge voerd; eenheidsprijzen van 1 en 3 cent. Naar gelang de kwaliteit werden 4 of 8 sigaretten voor 1 cent geleverd, terwijl voor 3 cent even eens naar gelang de kwaliteit 15 tot 25 stuks te verkrijgen waren. Dqze prijzenpolitiek bleek iuist gezien te zijn. Het grootste gedeelte der 270.000 gulden tabaksaccijns, welke in het eer ste halfjaar van 1938 werd opgebracht in het gewest Soerakarta, was afkomstig van Marikan gen en wel van banderolles van 1 en 3 cent. De hoeveelheden verwerkte tabak namen voortdu rend toe. Als grondstoffen worden zoowel on- gekorven krosok, als gekorven bevolkingstabak gebruikt. Laatstgenoemde soort wordt in lagen boven elkander uitgespreid, terwijl elke laag een an dere soort vertegenwoordigt. Het geheel wordt daarna gesausd en desgewenscht met kruidna gelwater besprenkeld. Daarna worden de lagen door middel van handarbeid dooreengemengd en boven houtskool-vuur gedroogd, alvorens naar de rollers te gaan. Deze krijgen ieder een mandje ter beschikking, zoomede voldoende si garettenpapier om 4000 sigaretten te rollen. Deze arbeid wordt door twee personen ver richt. De een rolt op buitengewoon snelle wijze de sigaret met behulp van een uiterst eenvou dig toestelletje, de tweede persoon legt de pa piertjes van lijm voorzien gereed en knipt de gerolde sigaretten gelijk. Van de 4000 arbeidskrachten zijn 700 vrou wen en meisjes, die in hoofdzaak in de pakaf- deelïngen werken. Grootendeels wordt op stuk loon gewerkt, zoodat vast omlijnde werktijden niet voorkomen. Zij, die met het rollen zijn belast vinden tusschen 's morgens half 8 en 11 uur de mandjes met tabak, welke dan worden uitgegeven. Tegelijkertijd worden dan aan de arbeiders(sters) kaarten uitgereikt, waarop aanteekening wordt gehouden van het aantal gedurende den dag gefabriceerde sigaretten. Op de kaarten staat tevens vermeld de prijs per duizend stuks sigaretten, zoodat een ieder zijn eigen verdiensten kan controleeren. Zoodra een mandje van 4000 stuks is gerold, kan een nieuw mandje ter beschikking worden gesteld. Evenals in andere bedrijven worden ook hier periodes van groote drukte en slapte mede ge maakt. Teneinde de productie zoo geleidelijk mogelijk te doen plaats hebben, worden in tij den van geringe orders aantallen te producee- ren sigaretten in overeenstemming daarmede geregeld, zoodat ontslag van arbeidskrachten practisch gesproken niet voor komt. In tijden van hoogconjunctuur wordt dikwijls tot des avonds 11 uur doorgewerkt. Alleen de paksters werken niet op stukloon, doch op daggeld. De werkdag is daarbij in tweeën gesplitst. Elk daggedeelte kent een afzonderlijke taak, waardoor de handigste paksters nog altijd vrijen tijd hebben. Voor een morgen- of voor een mid dag-taak wordt altijd een half daggeld uitbe taald. Wil de pakster doorwerken tot 's avonds 8 uur, dan wordt een extra half daggeld uitbe taald. Zoo zijn de paksters volkomen vry een half, een heel of anderhalf daggeld te verdienen. Al is het daardoor niet mogelijk nauwkeurig het gemiddelde loon op te geven, toch staat wel vast. dat het voor de vrouwen 12.5 en voor de mannen 20 cent minimum per dag bedraagt. De gefabriceerde kretek-slgaretten zijn zeer bekend West-Java betrekt in hoofdzaak de on gekruide sigaretten, terwijl de Oosthoek en de buitengewesten op dit oogenblik door deze fa briek nog niet bediend worden. Zoo bestaan er dus nog belangrijke expansiemogelijkheden. Aan sociale voorzorg voor het personeel is ook de noodige aandacht besteed, waarvoor geen geldelijke bijdragen verschuldigd zijn. In de po likliniek der fabriek worden tweemaal per week de patiënten onderzocht met vrije genees- ZIT EEN BRIL VAN OPTICIEN T I E N S GIERSTRAAT 27. Lever. a.'.Z.fondsen. (Adv. Ingez. MedJ Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke tot Westelijke richtingen, mistig en betrokken tot zwaar bewolkt weer met later kans op eenigen lichten regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 765.8 m.M. te Valentia. Laagste 741.3 m.M. te Isafjord. Het depressiekerntje, dat gisteren over ons land lag, is Zuidwaarts getrokken en heeft zich vereenigd met de depressie, welke thans over de Povlakte ligt en die tegen de Alpen matigen regen bracht. De IJslatidsche depressie heeft zich Noord- oostwaarts bewogen, over IJsland is thans weer koude lucht ingevallen, bij krachtigen Westelijken wind. Over de Britsche eilanden beweegt zich een nog zwak regenfront in Wes telijke richting; het is er rustig en zwaar be wolkt tot betrokken weer. Het oceanische hooge drukgebied breidde zich Zuidwaarts uit en bevindt zich zoo langzamerhand weer nabij zijn normale plaats nabij de Azoren. Het hooge drukgebied in het Oosten hield eveneens stand; dit maximum is de oorzaak van uitgebreide mistgebieden over Duitsch- land. De mist over ons land ontstond in een rug van hooge drukking, welke zich over de Noordzee uitstrekt. Voor morgen mag rustig, mistig en somber weer worden verwacht, er be staat eenige kans op lichten regen. De temperatuur zal weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 6.03 uur; n.m. 18.19 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ROBIN HOOD IS 'R embrandt heeft iets héél bijzonders! ekent dus op veel bezoek, oept tot U ('t is goed bekeken aadzaam is 't vlug te bespreken. OBIN HOOD op 't witte doek DICK MAES. (Adv. Ingez. Med.) kundige behandeling en medicijnen. Indien zie kenhuisverzorging noodig is bestaat daartoe de mogelijkheid. Indien een arbeider overlijdt wordt voor een man tien gulden en voor een vrouw vijf gulden aan begrafeniskosten uitbe taald. Ook bij het sluiten van een huwelijk wordt een uitkeering gegeven. Afzonderlijke vereen igingen zorgen voor de noodige ontspanning. Een eigen voetbalclub, een wajang-vereeniging, een gamelan- en een strijkorkest. Het materiaal voor dit alles wordt gratis door de fabriek verstrekt. De overal ver spreide radio zorgt voor de noodige verstrooiing. Een en ander heeft een uiterst gunstige uitwer king. Van het voorrecht vrij te mogen rooken wordt maar een zeer spaarzaam gebruik ge maakt. Een en ander geeft zeer zeker den indruk, dat wij in dit sigarettenbedrijf mogen begroeten een onderneming, die in weinige jaren een groo te vlucht heeft genomen en die een product ter markt brengt, hetwelk blijkbaar den consument bevrediging schenkt. De uitbreidingsmogelijk heden op het gebied van den afzet bieden vele kansen. De bedrijfsleiding voert in dit opzicht een uiterst voorzichtige politiek en wenscht de voor- en nadeelen aan een dergelijke uitbrei ding verbonden nauwkeurig tegen elkander af te wegen. Met belangstelling zullen velen de verdere ontwikkeling van dit bedrijf volgen. MOLLERUS. H. O. V. Bijdragen voor het Jubileumfonds. Voor het Jubileumfonds van de H. O. V. zijn onder dankzegging de volgende bedragen door het Comité van Actie van Steun aan de H. O. V. ontvangen. A. E. Z. f 2,50; E. J. G.—du M. f 10,—; Mr. C. N. J. de J f5.—; Mu. f50,—; B. f50.—; Mv. A. M. de C.S.. Bl'daal f 100.—; W. D. te A. f 10,Mj. H. S. f 1,Mr. Dr. J. F. V. BI. f 1,—; J. C. T. te O. f 5,—; C. L. S. C. f 10,—; F S N. f 2.00; M. C. f 3,—; Mr. MA. v. E. f 10,—; Mr. Th. M. H. f 5.— Mr. Th. M. W. f 10,—; J. T. BI. f 5,—; D. A. K. v. d. L. f 5,—; M H G. f 2.50; H. M. J. f 5,—; Jhr. T. v. B. Jr. f 10,Mv. H. M. R.—G. f 100,—; H. M. f 10,A. G. B. fio,—Mj. G. de V. f 1. Mv. R. v. d. S. te S. fl—Jhr. R. V. f5,— Mr. H. O. D. f 10,—; W. J. B. v. L. f 2,50; C. V. f 2,50; A. R. M. f 5,—; D. J. S. f 15,—; Dr. J. W. te 's-G.; f 2.50; P. J. S. te H. f 50.—; c. O. 10,—; S. W. B. te H. f 10,—; Mr. A. W. S. te H. f 10,Mr. W. C. K. f 10,—M. A. R. f 5,—; A. C. S. v. d. W. te BI. f 10,—; Th. J. v. d H. f 1,—; „D. W. S." te H. f 50,—; Dr. M. C. té H. f 5,—: J. J. S. f10Dr. G. W. v. H. te H. f5,—; P. W. P. flO.—Mv. C. K. de G f io_: Mv. M.—Z. te BI. f 5,—. Totaal f 667,50. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. De afdeeling Haarlem-Centrum der Chris telijk Historische Unie houdt voor leden en geestverwanten een propaganda-kunstavond, op Donderdag 3 November in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Als spreker zal dan optreden.de heer Mr. Dr. J van Bruggen met het onderwerp: „Bouwen en bewaren". Het bekende mannenkwartet .Orpheus" benevens de dames mej. Lien Cornelissens en mej. Annie Houwen, resp. altzangeres en pia niste, verleenen hun medewerking. De heer J. J. Wallien, voorzitter der afdeeling, zal een slotwoord spreken. VAN DE WEEK Glendenning. met Bob Glendenning over Engeland-Continent Tot de genoodigden bij den jubileumwed strijd tusschen Engeland en het Continent behoorde ook de Bondsoefenmeester Bob Glendenning, dien we onmiddellijk na zijn thuiskomst naar zijn indrukken hebben gevraagd. Glendenning was opgetogen over de ont vangst in het Grand Central Hotel, waar hij vele bekenden en collega's uit zijn actieve voetballoopbaan aantrof, o.a. zijn vroegere clubgenooten Joe Smith en Vizard van Bolton Wanderers, Crompton (Blackburn Rovers' Pennington (West Bromwich Albion) e Grimsdell (Tottenham Hotspurs). Deze spelers behoorden tot het twintigtal oud-interna tionals, die aan het feestbanket van de Foot ball Association aanzaten. Gezamenlijk werd onder leiding van George Allison het Arsenal Stadium bezichtigd en allen waren vol bewondering voor de trai- nings-installatie, de massage-kamers, en de modernste werktuigen en instrumenten, waaronder vele electrische. voor „physical culture" en voor de genezing van blessures. De Arsenal-manager gaf een overzicht van de trainingsmethode, die op Highbury ge volgd wordt, zoodat de twee uren. die men in het Stadium vertoefde, tot de meest interes sante van den dag behoorden. „Wat nu de match betreft", zei Glenden ning, „is een vergelijking tusschen het „team work" van de beide ploegen onmogelijk, om dat hier twee elftallen in het veld stonden, waarvan het Engelsche een geheel vormde en als zoodanig speelde, terwijl het andere volko men systeemloos te werk ging. De grootste fout lag bij de Continentale halfbacks, die een verkeerde opvatting van hun taak hadden en in een M-, in plaats van een W-formatie speelden. De spil Andreolo nam als regel een te ver naar voren geschoven positie in, waardoor de beide Engelsche binnen- voorwaartsen alle losse ballen in het middenveld konden oppikken en met elkaar, als waren zij kanthalfs, konden combineeren. Op die wijze werden de twee Duitsche mid denspelers telkens gedwongen om hen voor den „tackle" te gemoet te gaan met het gevolg, dat Hall en Goulden niet de minste moeite hadden om den dan volkomen vrijstaanden buitenspeler het leder toe te spelen. Laatstgenoemde had dan een zee van tijd om voor te zetten of met den bal naar binnen te komen, totdat een der dicht naast elkaar en dikwijls op één lijn op gestelde Italiaansche backs op hem af kwam en den middenvoor Lawton of den anderen vleugelspeler een vrije kans liet. De defensieve tactiek liet zooveel te wen schen over, dat er soms slechts twee en het volgend oogenblik wel zes verdedigers voor het Continentale doel aanwezig waren. Ten slotte werd de druk zóó groot, dat de backs dd juiste'-lengte bij het wegwerken verloren en de bal steeds bij een tegenstander terecht kwam. Doch afgezien van het gebrek aan systeem was er een verschil in techniek tusschen beide ploegen, die van beslissendcn invloed op het verloop van den strijd is geweest. Terwijl de Continentalen den bal eerst on der controle brachten en daarna rond keken om te zien, waar zij hem zouden plaatsen, speelden de Engelschen het leder, of het nu hoog of laag op hen af kwam, in eens door, zoo mogelijk steeds over den grond en niet op de voeten van een collega, doch in de vrije ruimte vóór hem. Dit leverde te meer succes op, omdat de Engelschen over meer anticipatie-vermogen bleken te beschikken en hun positie kiezen be ter verzorgd was. Door bovengenoemde tech niek was en bleef het tempo zeer hoog, wat de Continentalen blijkbaar niet verwacht had den. Het was voorts duidelijk, dat de Engel schen er op uit waren, gedurende de geheele match hun meerderheid in alle onderdeden van het spel te demonstreeren en te handha ven, om eens en vooral mogelijken twijfel ten opzichte van de superioriteit van hun spel weg te nemen. Behalve deze technische verschillen was er ook nog een tactisch onderscheid tusschen heide ploegen cn het is ook voor het Neder- landsche voetbal van groot belang, hier even nader op in te gaan. De Continentalen bleven, hetzij hun ploeg in aanval of verdediging was, wat de backs en middenlinie betreft, steeds op denzelfden afstand van hun eigen doei verwijderd. De Engelschen pasten daarentegen, wat men zou kunnen noemen, het „harmonica-systeem" toe; zoodra een aanval op hun goal was afge slagen, trokken zoowel de beide binnenvoor- waartsen en de beide kanthalfs als de ver dedigende spil met zijn twee backs naar vo ren, elkaar op gelijken afstand volgend, zoo dat elke linie op de daaraan voorafgaande aansloot. De voorwaartsen der tegenpartij werden zoodoende gedwongen, zich ijlings terug te trekken, teneinde te voorkomen dat zij bui tenspel zouden staan. Op deze even doeltref fende als eenvoudige wijze werden de Conti nentalen uit de nabijheid van het Engelsche doelgebied geweerd, zoolang het leder in het midden of aan de andere zijde van het veld was en het kwam meermalen voor. dat tien Engelsche spelers zich op de vijandelijke helft bevonden. In Nederland is men veelal geneigd, achter te blijven om de voorhoede der tegenpartij te dekken, die op deze wijze altijd een positie op schotsafstand van het doel kan innemen. Over de individueele prestaties wil ik nog het volgende opmerken: Bij de Engelschen was de achterhoede goed op dreef met Hap- good als uitblinker; de spil Cullis begon zwak doordat hij den bal te lang bij zich hield, later kreeg hij meer zelfvertrouwen en schaduwde hij Piola volkomen. Van de kanthalfs was Willingham beter dan Copping, die niet zoo zuiver plaatste. Wat de vleugelspelers aan gaat, geldt hetzelfde ten opzichte van Matthews en Boyes; eerstgenoemde was een voudig een toovenaar met den bal, die de te genpartij geheel van haar stuk bracht. Boyes probeerde te veel trucjes, waarmede tijd en tempo verloren gingen. Lawton is de beste middenvoor, dien ik ooit gezien heb, terwijl Goulden met zijn prachtige „swerve" zijn tegenstanders herhaaldelijk uit positie speelde en bovendien een fraai doelpunt maakte. Hall was met zijn passes In de eerste helft niet zoo op dreef, doch in de tweede helft ging het be ter en beide binnenvoorwaartsen steunden den middenvoor naar behooren. Bij de Continentalen waren Brustad en VOOR HERFST EN WINTER Een gedistingeerd genre onovertroffen in-kwa!itat 130.— Agenten voor dé beroemde Engelsche. (Adv. Ingez. Med.) Aston de uitblinkers, zij waren zeer snel en beschikten over een goede balcontrole; in dien de drie andere voorwaartsen even doel treffend hadden gespeeld, zou de Engelsche defensie het veel moeilijker hebben gehad. Over de halfbacks en de achterspelers heb ik reeds gesproken; de doelverdediger Olie- viri deed vele goede dingen, maar zijn stijl is naar mijn smaak te acrobatisch en teveel op publiek effect berekend. HEEMSTEDE Tentoonstelling Blaak Zelf. Interessante expositie. Van Zaterdag 29 October tot en met Dinsdag 1 November zal er in het R.-K. Verenigings gebouw aan den Heerenweg een tentoonstelling gehouden worden, die den naam draagt van „Maak Zelf' en georganiseerd is door de com missie huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding, die hier haar nationaal reizend museum voor ouders en opvoeders demonstreert. Deze commissie, die ook in Heemstede een af deeling heeft, en waarin dan veelal gewerkt werd in het les geven in „voor weinig geld een smakelijk maal bereiden", en „zonder veel kos ten kleeding maken", had het plan opgevat, ook iets voor vaders en zoons te doen, in den vorm van voorlichting, hoe men met weinig geld en eenigen arbeid ook de vrije, vaak werkelooze dagen en avonden productief kan maken, dus in den geest als de cursussen voor werkloozen, maar dan meer bedoeld als huisbezigheden. Daarvoor had de commissie een prijsvraag uitgeschreven voor ontwerpen van eenvoudige modellen van meubelen. Het met den len prijs bekroonde ontwerp van den heer R. v. d. Pol te 's-Gravenhage is op de tentoonstelling te zien, niet enkel op teekening maar ook alle voorwerpen, een com pleet ameublement, vervaardigd op den gemeen telijken vakcursus voor jonge werkloozen te 's-Gravenhage. Wij zien ook vele nieuwe ideeen, zoo o.a. een moderne kinderbox, wiegen en ledikantjes, hoe men zelf dekentjes maakt en matrasjes vult, enz. Verder is er een stand voor „huishoudelijke reparatie, handwerkjes van het eenvoudigste tot het meer moderne, vlechten, weven enz. Interessant is de afdeeling „speelgoed". Een stand van metaal en houtbewerking is in den geest als die van onze werkloozencursussen. Dan is er nog een ruime afdeeling volkskunst en huisarbeid, zooals die in Nederland nog op enkele plaatsen bestaat. In de nieuwe zaal demonstreert het gasbedrijf met moderne gasoventjes, waarin men zelf alles kan bakken en braden, met een modern goed koop gasfornuis, speciaal ontworpen door de Vereeniging van Gasfabrikanten, warmwater toestellen, een reeks modellen suddercomforen, zoodat de petroleum nu geheel uit de keuken kan verdwijnen en de nieuwste gaskoelkast, die vrijwel geen gas gebruikt. Zaterdag en Maandagavond zal de heer C. v. Lieshout demonstreeren hoe gas op de meest doelmatige wijze gebruikt kan worden. Er is dan nog een prijsvraag, waarvoor het gasbedrijf een 40-tal fraaie prijzen bescnikbaar stelt. Niemand verzuime deze zeer interessante tentoonstelling te bezoeken. De opening heeft Zaterdagmiddag half 2 plaats. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Heemstede waarschuwt voor een vrouw klein gezet van postuur, zwart achterop genomen haar, donker van uiterlijk, oud 30 tot 35 jaar, die langs de huizen der in gezetenen negotie verkoopt Zij tracht daarb ij tevens, bij voorkeur bij Duitsche dienstmeisjes, de toekomst uit de lij nen der hand te voorspellen. Indien hiertoe wordt overgegaan, eischt zij na afloop een ab normaal hooge vergoeding. Hierdoor zijn reeds eenige meisjes beet genomen. BEVERWIJK De uitvoering van liet rioleerings- plan. Het eerste deel aanbesteed. De uitvoering van het rioleeringsplan, dat zoo'n langdurige voorbereiding heeft geëischt, begint nu te naderen. Voor het uitvoeren van het eerste gedeelte, omvattend de aanleg van een hoofdriool van de Bloksteeg naar de Ringvaart, is een onderhandsche aanbeste ding gehouden. De inschrijvingen waren als volgt: 1. Aannemersbedrijf Gerh. Jos. Ruiters te Kerkrade f 61.650. 2. J. Dienaar en zonen te IJmuiden f 55.490. 3. N.V. Aannemingsmaatschappij De Moei en Hermes te Alkmaar f 29.800. 4. Firma Hulsebosch. Bloemendaal f 29.494. 5. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand te Leiden f 29435.- 6. N.V. van Splunder's Aannemings- en Tandelmaatschappij te Ridderkerk f 28750. 7. Visser en Smit's Aanneming- en Handel maatschappij te Papendrecht f 28.298. 8. N.V. Aannemingmaatschappij v.h. J. M. Strijland, Uithoorn f 28.200. 9. J. en M. Huiberts te Alkmaar f 25.700. Het werk is aan de laagste inschrijvers J. en M. Huiberts te Alkmaar voor f 25.700 op gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2