ULSTERS Peek Cloppenburg LOTISICO De Haarlemsche randgemeenten betroffen. TREKT MAANDAG 7 NOVEMBER IR) OMIJN'S GELUKSKANTOOR Hollandsche druiven naar Indié. Victoria-Water VRTJDXCx 28 OCTOBER 1938 H A A" R C E M'S D A G B E A fi 3 Gegevens over het aantal forensen in Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort en Bennebroek. Uit de mededeelingen in onze vorige nummers over de nieuwe belastingvoor stellen der regeering is reeds gebleken dat de Haarlemsche randgemeenten door de forensenbelasting zwaar ge troffen zullen worden. De financieele gevolgen zijn nog niet volledig te over zien ,maar er bestaat geen twijfel over dat het ernstig zal zijn. Er is indertijd veel verzet geweest tegen de vroegere forensbelasting. Deze was zoo opgezet, dat een forens 2/3 belasting betaalde in de woongemeente en ook 2/3 in de werkgemeente. In het nu door de regeering gekozen systeem komen de forensen er in het algemeen beter af, ook al zullen velen hunner een veer moeten la ten. Zooals men weet wil de regeering door het heffen van opcenten door de werk- en de woon- gemeenten voor de forensen de hoofdsom van de Gemeentefondsbelasting splitsen. De woonge meente krijgt een voorkeur op de eerste f 1800 inkomen, waarna het overblijvende eerlijk ver deeld wordt tusschen woon- en werkgemeente. Een voorbeeld kan het verschil tusschen beide systeemen van forensenbelasting duidelijk ma ken. Als het oude systeem weer was gekozen zou iemand die te Haarlem werkt en te Heemstede of Bloemendaal woont te Haarlem bij een in komen van f 10000 aan opcenten betalen f 181.50 en in de woongemeente f 88.70. Samen dus f 270.20. In het nieuwe systeem zal hij betalen: Haarlem f 126, woongemeente f 68.25 samen f 194.25. Deze forens heeft dus bij het nieuwe systeem f 76 minder te betalen dan bij het oude, maar de woongemeente krijgt thans f 20.45 minder dan bij het oude stelsel. Hoeveel de forensen zullen moeten betalen als het nu door de regeering gekozen systeem wordt toegepast hebben wij reeds in ons vorig num mer uiteengezet. Heemstede en Bloemendaal zullen als de voor stellen der regeering door de Kamers aangeno men worden heel wat van hun belastingop brengst aan andere gemeenten moeten afstadn, in het bijzonder aan Haarlem en Amsterdam. Wij hebben getracht te weten te komen hoeveel forensen er in die gemeenten zijn, maar daar over zijn geen cijfers bekend. Iemand die goed met de plaatselijke toestanden te Heemstede be kend is, meende er niet ver af te zijn als hij veronderstelt dat een klein derde van de Heem- steedsche belastingbetalers forens is. Een groot aantal werkt te Haarlem, maar het is toch aan te nemen dat er veel meer naar Amsterdam gaan! Iemand die Bloemendaal goed kent meende Hat een taxatie van 1/3 forens voor zijn ge meente te hoog is. Wel staat vast, dat er ook meer Bloemendaalsche woonforensen te Am- Sterdam werken dan te Haarlem. Onze zegslieden in Bloemendaal en Heemstede waren het er over eens, dat in het algemeen de forensen tot de draagkrachtigste belastingbeta lers behooren, want onder de niet-forensen zijn veel gepensionneerden, menschen die van een bescheiden kapitaal leven, enzoovoort. De gemeente Heemstede ontvangt nu voor 35 'opcenten op de Gemeentefondsbelasting f170000. Als de schatting (1/3 der belastingbetalers fo rens) juist is, zou aangenomen moeten worden, dat de gemeente vermoedelijk f 30.000 minder aan opcenten zou ontvangen. Dit is op de Heem- steedsche begrooting een vrij belangrijk bedrag, want alle belastingen tezamen zullen voor 1938 niet meer dan f 570.000 opbrengen. Bloemendaal raamde de opbrengst van 35 op eenten op de Gemeentefondsbelasting voor 1938 op f 353.600. Als wij aannemen dat in Bloe mendaal 1/4 der belastingbetalers forens zijn, zou dit beteekenen, dat de mindere belasting ontvangst voor Bloemendaal wel te ramen is op f 40.000 of f 50.000. Het totaal aan belastingontvangsten te Bloe mendaal is voor 1938 geraamd op f 916.000, zoo dat dit ook nog een bedrag van beteekenis is. Forensengemeenten streven steeds naar lage belastingen. Daarin zit im mers een groote aantrekkelijkheid voor vestiging. Het is daarom aan te nemen, dat de gemeentebesturen alles zullen doen om er naar te streven belasting- verhooging als een gevolg van de foren senbelasting te voorkomen. Maar het zal natuurlijk pas in de toekomst als zuivere berekeningen gemaakt zijn over de Vragen over uitwijzing van een Duitscher. Minister van Justitie van oordeel, dat noodige voorzichtigheid is betracht. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Wendelaar betreffende de arrestatie en de uitwijzing van een in Neder land vertoevenden Duitscher heeft de mi nister van justitie het volgende medegedeeld: De bedoelde Duitscher heeft begin Novem ber 1936. komende uit Spanje, te Rotterdam een naar Duitschland varend schip verlaten en zich den daarop volgenden dag bij de poli tie gemeld. Daar hij zonder middelen van be staan was en tegen doorreis naar Duitschland bezwaar maakte, is hij in afwachting van een nader onderzoek aangehouden. Ofschoon niet aannemelijk was gemaakt, dat hem in Duitschland gevaar dreigde en ook uit de in gewonnen inlichtingen niet was gebleken, dat hij aldaar gezocht werd, is ten slotte tot zijn uitleiding naar genoemd land niet overge gaan en is hij onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten gesteld voor een kort verblijf hier te lande ter voorbereiding van zijn vertrek naar elders. Dit verblijf is onder nadere maat regelen van toezicht nadien nog verlengd ge worden. Zijn verdere gedragingen hebben echter aanleiding gegeven de invrijheidstel ling te herroepen, waarna einde Juni 1938 alsnog zijn uitleiding naar Duitschland heeft plaats gehad. Blijkens de ter zake ontvan gen inlichtingen (waarbij nader werd beves tigd, dat hij in Duitschland niet gezocht werd) heeft de betrokkene zich na zijn over name door de Duitsche autoriteiten door op hanging van het leven beroofd. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het onderhavige geval bijzondere aandacht is be steed geworden en dat de daarin gevolgde gedragslijn in geen enkel opzicht afwijkt van het standpunt der regeering, zooals de minis ter dat heeft uiteengezet in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal bij de behandeling yan de interpellatie-de Visser op 9 Juni j.l. gevolgen van de forensenbelasting kunnen blijken of dit mogelijk is. Juist na een invoering van een forensenbe lasting is het voor forensengemeenten van groote beteekenis om lage belastingen te hebben, want de meeste forensen moeten dan al (door de hoo- gere opcenten in de werkgemeente) meer be lasting gaan betalen dan voorheen. Het belas ting-voordeel voor de forensen is dan immers kleiner geworden en dit zou wel eens aanlei ding kunnen worden voor een deel der forensen om weer te verhuizen naar hun werkgemeente, omdat immers ook rekening gehouden moet worden met de reiskosten Voorheen redeneerde menig forens: „wat ik moet uitgeven aan reis kosten, bespaar ik aan belastingen". Door die berekening haalt de forensenbelasting een streep. Zandvoort heeft in verhouding veel minder forensen dan Heemstede en Bloemendaal. Maar daar treft de vermindering van inkomsten toch zeer sterk omdat die gemeente wij wezen er gister reeds op veel moeite heeft om de fi nancieele eindjes aan elkaar te knoopen. Er wordt immers, evenals te Haarlem, reeds het maximum-aantal van 75 opcenten op de Ge meentefondsbelasting geheven. Bennebroek, de kleine gemeente die den laatsten tijd begon vooruit te gaan door de ves- figing van forensen, wordt ook gevoelig getrof fen. Ook daar worden reeds 75 opcenten ge heven. Al deze beschouwingen zijn natuurlijk geba seerd op de overweging, dat de forensenbelas ting wordt aangenomen zooals die nu door de regeering is ingediend. Er is natuurlijk kans, dat in het ontwerp nog (en misschien wel be langrijke) wijzigingen worden aangebracht. De forensengemeenten zullen ongetwijfeld trachten hun invloed aan te wenden om de regeling in elk geval gunstiger voor hen gemaakt te krij gen. Onze zegsman vond het gereserveerde be drag van de hoofdsom voor de woongemeente (f 1800 van het inkomen) laag, te laag. Als dit bedrag verhoogd zou worden, zou dit aan de forensengemeenten ten goede komen en het wetsontwerp wat aannemelijker maken. Onregelmatigheden bij Openbare Werken te Delft? De laatste dagen gingen er in Delft geruch ten over onregelmatigheden bij den gemeen telijken dienst van openbare werken. Thans vernemen wij, dat er inderdaad door de politie een uitgebreid onderzoek is inge steld, dat zich in meer dan één richting be weegt. Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Deel der verdwenen décors terecht. Zij deden dienst in „Speurhonden". Terwijl de politie ijverig speurde naar de verdwenen décors van „Op Hoop van Zegen", stonden de vermiste voorwerpen in het volle licht te kijk voor vele belangstellenden in denStadsschouwburg te Amsterdam, al dus schrijft de Tel. Zij deden dienst in „Speurhonden", opgevoerd door het gezel schap Jan Musch. De andere speurhonden hebben ze daar echter niet ontdekt. Toen de heer Jaap van der Poll las, dat deze décors vermist werden, heeft hij terstond de politie verwittigd. Bij het monteeren van „Speurhonden" had men een hut noodig. De tooneelmeester van het gezelschap Jan Musch adviseerde tot aan koop van de oude hut uit „Op Hoop van Zegen". En voor f 10 werd hij eigenaar van deze historische schermen. De verkooper had een machtiging van den heer H. de Vries Mzn. maar achteraf is gebleken dat zulks den heer De V. door het hoofd was gegaan. Nu blijkt echter toch ingebroken te zijn in het pakhuis van de erven Kniertje. Want oude kledingstukken en muziekinstrumenten worden vermist. De kwitantie van f 10 voor geleverde decors, geteekend door den gevolmachtigde van den heer H. de Vries Mzn., toont aan, dat het gezelschap Jan Musch volkomen correct in het bezit is gekomen van de hut van Kniertje. Het ware anders wel in den stijl van het boevenstuk „Speurhonden" geweest, wanneer het interieur der boosdoeners langs een min der normalen weg op de planken van den Stadsschouwburg was gekomen Koopt tijdig Uw kans bij de bekende Lotisico-Agentschappen (Adv. Ingez. Med.) SCHOTERWEG 90 j j A D T TT TV/1 U thL Naast het Postkantoor 11 J\ r\ iv L ti IV! TELEFOON 11600 GIRO No. 214871 (Adv. Ingez. Med.) Gebruik van den Radio-Omroep voor den vrede. Practische waarde door Kamerleden betwijfeld. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede heeft aanleiding gegeven tot de mededeeling van het navolgende. Verscheidene leden, die op zich zelf het tot stand komen van een verdrag als het onder havige toejuichen, meenden de practische waarde daarvan in dit tijdsgewricht te moe ten betwijfelen. Zij wezen in dit verband op den inhoud van art. 2 van het verdrag en op de wijze, waarop onlangs door, althans in den staat, welke tot deze internationale over eenkomst het initiatief heeft genomen, door middel van den radio-omroep tegen Tsjecho Slowakije is opgetreden. Eenige andere leden, die'in beginsel tegen het er goedkeuring aangeboden verdrag geen bezwaar hadden, meenden, dat het zeer de vraag is, of de landen, welke het verdrag hebben onderteekend, ook Nederland, daar toe moreel wel het recht hadden. De bericht geving in binnen- en buitenland aldus deze leden is in zoodanige mate in handen van het internationale Jodendom en de regee ringen van de niet-totalitaire staten zijn over het algemeen zóó sterk aan Joodschen invloed onderhevig, dat het voor de hand ligt, dat zij het vaak zonder dat men zich daarvan bewust is datgene wordt gepubliceerd, wat van die zijde wenschelijk wordt geacht. Zoo lang de regeeringen, de Nederlandsche daar onder begrepen, zich niet aan dezen invloed onttrekken, missen zij de onafhankelijkheid, welke noodig is voor hen, die him handteeke- ning plaatsen onder een contract, waarbij zij zich verbinden er zorg voor te dragen, dat niet door onjuiste beweringen de goede inter nationale verstandhouding in gevaar wordt gebracht. Van verschillende zijden gaf men als zijn meening te kennen, dat ter bestrijding van deze zienswijze kan worden volstaan met de aandacht te vestigen op de volkomen afwezig heid van gronden, welke die zienswijze ook maar eenigszins aannemelijk kunnen maken voor hen, die haar niet, naar buitenlandsch voorbeeld, als politiek axioma aanvaarden. Een practisch bezwaar noemden de tevo ren genoemde leden het nog, dat de personen, die voor de uitzendingen verantwoordelijk zijn, afhankelijk zijn van de regeering. Daar de regeering, bij de huidige constellatie in ons land, wat het binnenland betreft de be langen van bepaalde partijen en wat het bui tenland betreft een bepaalde geestesgesteld heid vertegenwoordigt, bestaat er op deze wijze geen enkele waarborg, dat de uitgezon den berichten de werkelijke waarheid in houden. Verscheidene leden stelden hiertegenover, dat ook bij de formuleering van dit bezwaar weder op weinig vasten grond is gebouwd. Overigens gaven deze leden toe, dat het niet steeds gemakkelijk zal zijn in absoluten zin de juistheid van uitgezonden berichten te waarborgen, tenzij men in het bezit is van een regeering, tot welker onbeperkte macht het ook wordt gerekend, uit te maken hetgeen waar en hetgeen onwaar is. Compenseerende invoerrechten op Nederlandsche Zuivelproducten. In de Vereenigde Staten. Blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. ge zant te Washington zullen met ingang van 2( November a.s. bij invoer in de Vereenigde Sta ten van Amerika op de hieronder vermelde zui vel- en melkproducten van Nederlandschen oor sprong de volgende compenseerende invoer rechten worden geheven in dollarcenten per En- gelsch pond. Boter 9.54 Magere melkpoeder 1.91 Karnemelkpoeder 1.64 Caseine 3.96 Lactose 5.06 Goudsche kaas 6.44 Edammer kaas 5.96 Gesuikerde gecondenseerde melk 1.40 Ongesuikerde gecondens. melk 1.37 Volle melkpoeder 4.91 Wij teekenen hierbij aan, dat de Amerikaan- sche wetgeving zoodanig is ingericht dat de hef fing van een compenseerend invoerrecht ver plicht is op artikelen, geëxporteerd uit landen, welke aan die artikelen steun verleenen. Reeds langen tijd hebben de Amerikaansche en Nederlandsche regeering aan deze kwestie hun aandacht gewijd. Onze zuivelexport naar Amerika was echter niet bijzonder belangrijk. In den laatsten tijd was onze uitvoer, vooral van kaas, niet onaanzienlijk toegenomen. De maat regel der Amerikaansche regeering is voor on zen handel dan ook een gevoelige tegenvaller. „VRAGEN EN SCHIJNVRAGEN OVER RUIMTE EN TIJD". Inaugureele rede dr. D. van Dantzig. Bij de aanvaarding van het ambt van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, welke plechtigheid vanmiddag plaats had. heeft dr. D. van Dantzig een rede gehou den over het onderwerp: ..Vragen en schijn- vragen over ruimte en tijd" (een toepassing van den wiskundigen denkvorm). Universaliteit van Volkenbond geen reden het recht niet te handhaven. Kwestie zal worden besproken op vergadering van „Volkenbond en Vrede". De vereeniging voor Volkenbond en Vrede zal op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 November a.s. te Bussum haar jaarlijksche algemeene vergade ring houden. Als belangrijkste punt staat op de agenda de vaststelling van een nieuw program van actie, ter uitvoering van het ter zake te Wageningen genomen besluit. Het hoofdbestuur verzocht aan een commissie, samengesteld uit mr. A. M .Joekes, voorzitter, mr. M. C. Bergsma. mevrouw C. A. Kluyver, J. S. Serrarens, K. Vorrink, prof. mr. C. W. de Vries en mr. J. van Zwet, secretaris, een ont werp voor dit nieuwe program samen te stel len, hetwelk door het hoofdbestuur in den vorm, waarin het door de commissie werd aangebo den, is overgenomen. Dit ontwerp bevat o.a. een paragraaf, waarin verklaard wordt, dat het onaanvaardbaar is, dat terwille van de universaliteit van den Vol kenbond principieel van iedere rechtshandha ving wordt afgezien, anderzijds moet er tegen worden gewaakt, dat door het stellen van te hooge eischen aan het lidmaatschap de Volken bond zoodanig ineen schrompelt, dat hij tot machteloosheid is gedoemd. Dr J. Schokking, ondervoorzitter der ver eeniging, zal een inleiding houden over het vraagstuk welke houding dient te worden aan genomen ten aanzien van de luchtbombarde menten. Voor de behandeling van het vraagpunt: „Hoe zien wij voor den eerstvolgenden tijd de ont wikkeling van den Volkenbond en van de in- tex-nationale rechtsorganisatie en welke gedrags lijn moet daaruit voor onze vereeniging voort vloeien" zullen als in leiders optreden: de hee- ren prof. mr. J. P. A. Francois, jhr. mr. dr. D. J. de Geer en K. Vorrink. Vrijdagmiddag 11 November zullen de deel nemers een bezoek brengen aan het graf van Comenius te Naarden. De bux-gemeester van Naarden, de heer J. E. Boddens Hosang, die als gastheer optx'eedt, zal over Comenius' beteeke nis spreken. De algemeene vei'gadering zal worden ge houden in de sociëteit Concordia en vangt aan des avonds te half acht. Zaterdag zullen B. en W. van Bussum de con gressisten officieel ten gemeentehuize ontvan gen. Verdachte zaak. Eenigen tijd geleden verschenen in de Utrechtsche bladen advertenties waarbij jonge meisjes werden opgeroepen dienst te doen als leerling-verkoopsters in een nieuw op te rich ten modezaak. Zij, die op deze advertentie re- flecteerden, kregen bericht zich op 26 October in een hotel in de omgeving van het Stations plein te Utrecht te vervoegen, ten einde nader door een Utrechtsch arts te worden onderzocht. Woensdagmiddag, aldus het „Hbld." tegen half vier verschenen eenigen dezer meisjes; zij meld den zich bij den portier, waarna zij in een wachtkamer werden binnengelaten. Intusschen was de vader van een der sollici tanten zoo verstandig geweest naar de onder neming te informeeren, waarbij zijn dochter waarschijnlijk een plaats zou kunnen krijgen. Daar men hem nergens inlichtingen kon ver strekken, wendde hij zich tenslotte tot het hoofdbureau van politie. Daar bleek men een arts van den naam als door de finna opgegeven niet te kennen. Voor alle zekerheid gingen eeni ge rechercheui's mee naar het hotel, waar zij vernamen dat x-eeds voor het vastgestelde tijd stip eenige meisjes bij den fix-mant waren toe gelaten. Daar hadden zij vernomen dat het de bedoeling was een filiaal van een groote mode zaak te openen aan de Maliebaan. Voordat zij in dienst zouden treden, moesten zij eerst worden opgeleid in een der afdeelingen van het Hilver- sumsche filiaal. Goede salarissen werden in uit zicht gesteld, nl. bedragen van f 40, f 45 en f 50 per maand. Deze bijzonderheden kwam de politie later te weten. Zij greep reeds in, toen haar bleek, dat een der sollicitanten bij gebrek aan een arts door den zakenman zelf werd onderzocht, Deze had zich van een percussiehamer voorzien en was juist bezig een der meisjes te onderzoeken toen de rechercheurs binnentraden en den man arx'esteérden. Hij werd medegenomen naar het hoofdbui'eau van politie, waar commissaris Ha moen hem een vex'hoor heeft afgenomen. Gebleken is, dat geen modezaak van den op gegeven naam bij de Utrechtsche Kamer van Koophandel bekend is en dat evenmin een aan vrage tot vestiging bij haar is binnen gekomen. De zakenman, die thans is opgesloten op het hoofdbureau, is te Amei-sfoort woonachtig. Hij is 46 jaar oud en geeft zich tevens uit als ver slaggever van een courant. Motorrijder verleende geen voorrang. Doodelijk gewond bij botsing. Donderdagavond kwart over zeven is op den hoek MauritskadeDennenweg te 's-Gra- venhage een motorrijder, de 24-jarige J. A. O., wo: ende te Moerkapelle door 'n personenauto aangereden. Het slachtoffer is door den G. G. D. naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht, doch kort na aankomst aldaar aan de opge- loopen verwondingen bezweken. De oorzaak van het ongeval móet worden gezocht in het niet-verleenen van voorrang door den motorrijder. Door onoplettendheid van een motorrijder was 's middags in Den Haag eveneens reeds een ongeluk gebeurd, waarbij de motorrijder een hersenschudding kreeg. In de toekomst mogelijkheid voor export-verruiming. Proef met steun der regeering i Het Centraal bureau van veilingen in Ne derland heeft besloten, met medewerking der Nederlandsche regeering tweeduizend .pond druiven bij wijze van proef naar Indië te zenden. Deskundigen hebben de kwestie van het zenden van Nederlandsch fruit naar de tro pen grondig bestudeerd en meenen, dat daar in groote mogelijkheden liggen. In het Westland zijn thans tweeduizend pond druiven, Black Alicante, welke pas ge oogst zijn, opgekocht en naar het koelhuis te Rotterdam overgebracht: vandaar zullen zij in een nieuw soort container op 11 November a.s. met de „Indrapoera" de reis naar Oost- Indië maken. Te Batavia zullen deskundigen het fruit op kwaliteit etc. onderzoeken en hierover rapport uitbrengen. In tuin- en landbouwkringen in ons land wordt met groote belangstelling dit experi ment gevolgd. Vooral voor den tuinbouw, waarin de nood nog steeds stijgt, zou deze exportverruiming een niet te onderschatten herademing beteekenen. „Chryssi" zal wel niet geborgen kunnen worden. Vermoedelijk zal dynamiet gebruikt moeten worden. Omtrent de pogingen tot lichten van het wrak van 't Grieksche vrachtschip „Chryssi" dat Dinsdagavond bij Poortershaven is ge zonken, kan worden gemeld, dat de bergers Donderdag niet veel gevorderd zijn en het hebben moeten aanzien, hoe de sterke stroom, die vooral in het vaarwater bij eb en vloed optreedt, bezig is zijn vernielend werk te verrichten. Het schip zakt steeds verder in den bodem van den Nieuwen Waterweg en de kans op berging is Donderdag aanzienlijk gedaald. Het besluit om het schip op te bla zen. is nog niet genomen, doch het wordt steeds waarschijnlijker, dat men hiertoe nu zal overgaan. Donderdagavond was bij hoog water ook de brug onder de oppervlakte verdwenen en zag men alleen nog maar de masttoppen en den schoorsteen. De kaartenkamer is van de brug afgeslagen en in de onmiddellijke nabijheid van het schip drijven overal wrakstukken. Bijeenkomst Vrijz.-Dem. Jongeren. Mr. L. G. van Dam over middenstands problemen. Voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzin nig Democratische Jongeren Organisatie spx-ak Donderdagavond Mr. L. G. van Dam in „Lido" over het onderwerp: „Middenstandsproblemen" Hij begon met er op te wijzen dat in onze maatschappij de middenstand ook quantitatief nog steeds een belangrijke groep is. Het klein bedrijf, dat vaak door middenstanders uitge oefend wordt, is niet, zooals door sommige theoretici is beweerd, gedoemd te verdwijnen. Integendeel, het is ln sommige bedrijfstakken volkomen rationeel. Recente technische ont wikkeling heeft zelfs geleid tot nieuwe bran ches. met name den auto- en radiohandel. Toch heeft de middenstand het in deze cx'isis moeilijk. Zij heeft recht op hulp en bescher ming van overheidswege. Niet alleen omdat deze" bedrijfsvorm vaak economisch gerecht vaardigd is, maar vooral ook omdat een krachtige middenstand een sociaal beJang is. Een krachtige middenstand is een factor van stabiliteit in een land. omdat zij beteekent een correctie op te groote verschillen in de inko mens. Waar zij ontbreekt Rusland en Spanje) leert de ervaring dat extremistische gedach ten ingang vinden. De moeilijkheden van den middenstand zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats vertoonen bepaalde bedrijfstakken een sterke overbezet ting. Dit is vooral in de crisisjaren zoo gewor den. Velen zijn een zaakje begonnen zonder vakkennis en met een minimaal kapitaal. Wel verdwenen de meeste na eenigen tijd, maar toch hebben zij voor de bestaande midden- standsbedrijven den strijd enorm verzwaard. De regeering tracht nu dit euvel te bestrij- DRINKT U WEL hetwelk zoo gunstig werkt op Uw MAAG, NIEREN EN INGEWANDEN en bij geregeld gebruik zulk een verrassend resultaat geeft? (Adv. Ingez. Med.) den door de Vestigingswet Kleinbedrijf. Be gonnen wordt dan met voor een bepaalden bedrijfstak een spertijd af te kondigen. Hoog stens voor een jaar. Daarna worden in overleg met middenstandsorganisaties vestigings- eischen opgesteld. Deze zijn: algemeene han delskennis, vakkennis en credietwaardigheid. Voortaan zullen nieuwe t#Jrijfsgenooten hier aan moeten voldoen. Tot nu toe is dit in het bakkersbedrijf en in het slagersbedrijf t-ot stand gekomen. Ongetwijfeld kunnen op deze wijze ernstige uitwassen wórden bestreden. Het is echter xxiet mogelijk en ook niet bedoeld met deze wet den toegang tot de bedrijfstak te ver hinderen. Een tweede moeilijkheid schuilt in de ver houding tot het grootbedrijf, de warenhuizen en de filiaalwinkels. Deze zijn meestal zeer ka pitaalkrachtig; de middenstander ondervindt er vooral in de kleine plaatsen ernstige con currentie van. Wanneer men in een krachtigen middenstand een sociaal belang ziet. dan is ingrijpen der overheid hier gewenscht. Dit is in verscheidene landen gebeurd, o.a. in Zwitser land. In Nederland nog niet. maar wellicht zijn binnenkort maatregelen te verwachten. Na het betoog van Mr. van Dam volgde een geanimeerde gedachtenwisseling.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5