De wilde Zwanen FIS SLICHT KRUSCHENSALTS VRITDAG 28 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD' „Zwitserland in alle jaargetijden". Filmavond van het Reisbureau LissonneLindeman. Donderdagavond werd door het Reisbureau Lissonne—-Lindeman een filmavond georga niseerd in het Gem. Concertgebouw alhier. Deze filmvoordracht over het onderwerp: „Zwitserland in alle jaargetijden" vormde een onderdeel van een propagandatournée, welke door heel Nederland wordt ondernomen. In Haarlem is de avond bijzonder goed ge slaagd, mede dank zij de goede zorgen van den directeur van het bijkantoor van Linde- man's reisbureau in Haarlem, den heer J. H. W. Scholte, die er met zijn staf voor zorgde dat de organisatie klopte. De tuinzaai was geheel gevuld toen de voorstelling begon. De heer J. H. W. Scholte heette de aanwezi gen namens de directie van LissonneLinde man welkom. Daarop werd een filmpje ver toont, dat een overzicht geeft van hetgeen de touristen moeten doen voor dat ze op reis gaan, een overzicht dus van de werkzaam heden van het reisbureau. De heer H. Fel- derhof welbekend van de radio hield vervolgens een korte inleiding. Spr. wees op de uitzonderlijke schoonheid van Zwitserland, dat door alle eeuwen heen, door vreemde lingen bezocht werd om zijn prachtige land schap. Eenige prominente historische bezoe kers van Zwitserland in den loop der eeuwen noemde spr. op: Erasmus en Marnix van St. Aldegonde, Lord Byron, Goethe, Schiller, Wagner enz. De heer Felderhof bracht ook de a.s. Zwit- sersche tentoonstelling in Zürich (1939) onder de aandacht der aanwezigen; ieder rechtge aard toerist zal zich niet alleen tot de na tuur van Zwitserland aangetrokken voelen, doch ook tot de cultuur. In het laatste op zicht zal de tentoonstelling in 1939 veel goeds en belangwekkends schenken, aldus spr. Na de inleiding werden lantaarnplaatjes en films van Zwitserland vertoond, het land schap in de vier jaargetijden. De Schweizeri- sche Verkehrszentrale had eenige voortreffe lijke films voor vertooning beschikbaar ge steld. De heer Felderhof verzorgde een zeer duidelijke en vlotte explicatie-bij-het-beeld, welke aan werd gevuld door toepasselijke mu ziek. Voor de pauze nam de camera ons mee door het schoone landschap van Graubün- den en Tessin, in zomer, winter en lente. Al leraardigst was het filmpje over de ..vrije middag" in Arosa! Na de pauze kwamen Ber- ner Oberland in Franseh-Zwitserland aan de beurt. De alleszins geslaagde propaganda-avond voor het bezoeken van Zwitserland werd be sloten met een film over de geneugten van ijs en sneeuw in het algemeen. De BOSCH fietslomp - 'n juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen: 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50. O Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 - :TELEFOON 31308 (4 LIJNEN); (Adv. Ingez. Med.) „JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS". Onder bovengenoemd motto is gedurende het laatste jaar in ons land een beweging- ontstaan, welke ten doel heeft jonge men- schen voor Christus te winnen. In verschil lende plaatsen van ons land worden speciale jeugdbij eenkomsten, week-ends en conferen ties gehouden; in Augustus j.l. werd te Ub- bergen een speciaal jeugdkamp gehouden. Aanstaande Zondag 30 October wordt des avonds om 8 uur in het gebouw van de Haar- lemsche Jonge Mannen Vereeniging, Lange Margarethastraat 13, een openbare Jeugd- samenkomst gehouden, waar de leider van het J.N.V.C.-werk, de Evangelist J. Kits uit Zeist zal spreken. Op Zaterdag 19 en Zondag 20 November wordt in hetzelfde gebouw een jeugd-week-end gehouden, waaraan door jeugdgroepen uit verschillende plaatsen van Noord-Holland zal worden deelgenomen. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende aivoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. .Ingez. Med.) De Ziekeiiliuisverzekering te Haarlem. Een wijziging in de premie? De door de gemeente Haarlem ingevoerde Ziekenhuisverzekering is zooals wij reeds meermalen constateerden een succes. Tegen een premie van 8 centen per week zijn de ge zinnen met kinderen die aangesloten zijn bij een der ziekenfondsen verzekerd tegen het verhaal der ziekenhuiskosten. Het betalen der premie verzekert dus niet de ziekenhuisverple- ging zelf, maar waarborgt den verzekerde, dat, als opneming in een ziekenhuis noodzakelijk is, de gemeente de verpleegkosten die zij voor haar rekening neemt, niet op hem verhaalt. Wij vernemen thans, dat de directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. W. B. Smit, het gewenscht acht om een wijziging in de premie te brengen. Uitgaande van de overwe ging dat het verhaal van een deel van de kosten der ziekenhuisverpleging, dat natuur lijk gebaseerd is op de draagkracht van het betrokken gezin, ook zou varieeren, wordt het billijk geacht, dat ook de premie voor de ver zekering verschillend is. De minst draagkrach- tigen zouden dan minder premie betalen dan nu, terwijl van de meer draagkrachtigen een wat hoog ere premie gevraagd zou worden. Als het college van B. en W. zich met deze grondgedachte vereenigt, zal de directeur over de wijziging van de premie in overleg treden met de besturen van de Haarlemsche zieken fondsen. PERIODIEKEN. Wij ontvingen van de N.V, Tjeenk Willink Zoon te Haarlem de eerste aflevering van „Het Gemeenebest", maandblad voor het Ne- derlandsch volksgeheel en tot bevordering van de volksgemeenschap. De redactie bestaat uit de heerenJ. A. Ber ger, Drs. L. H. Bouma, Ds. A. M. Brouwer. Dr. H. Brugmans, Mr. Ir. B. W. Haverman, Ir. L. J A. de Jonge, Drs, A. G. M. van Melsen, Dr. W. F, Prakke, Dr. F. v. d. Ven, Mr. Dr. W. Ver kade, Drs. H. D. de Vries Reilingh en Drs. A. H. M. Wijffels. De Inhoud van de eerste aflevering bestaat uit ;en „Verantwoording" door de Redactie „De crisis en de cultuur" door Geert Ruygers, „Scheidslijnen in het Nederlandsche volk" door Mr. Dr. W. Verkade. „Volksopvoeding" door Ds. A. M. Brouwer, en boekbesprekingen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 29 OCTOBER 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00. Pauze 9.2010.05. Parijs Radio 10.05. Radio P.T.T. Nord 12.05. Fransch Brussel 12.20. Ned. Brussel 12.50. Keu len 1.30. Ned. Brussel 2.50. Keulen 3.20 Fransch Brussel 5.20. Ned. Brussel 6.20. Keu len 7.50. Ned. Brussel 10.20. Parijs Radio 11 20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.20— 10.35. London Regional 10.35. Droitwich 12.50. London Regional 2.20. Droitwich „A gar land of melodies" (gr.pl.) 2,50. London Re gional 11.05. Droitwich 11.20. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzbekpro- gramma. 8.00—12.00 Diversen, HET 20STE DUIZENDTAL VAN NICO VAN SUCHTELEN'S „QUIA ABSURDUM". Ter eere van den 60sten verjaardag van Nico van Suchtelen is de 14de druk, tevens het 20ste duizendtal verschenen van „Quia Absurdum". De uitgave werd verzorgd door de Wereldbiblio theek te Amsterdam. Jeugd Propagandaclub S. A. Riidelsheim-Stichting. Soirép dansante. Zondag 30 October organiseert de Jeugd Propaganda Club der S. A. RüdeLsheimstich- ting haar eerste soiree van dit seizoen in een der zalen van Café Rest. Brinkmaan, Groote Markt. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Rhythm Rascals" in swing-bezetting. De S. A. Rüdelsheimstichting is een inter naat dat beoogt: Het opvoeden en onderwijzen van Joodsche zwakzinnige kinderen en dezen te vormen tot zelfstandige menschen. Herdenking Wapenstilstandsdag. Jeugdbijeenkomst in het Gem. Concertgebouw. De commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereen, voor Volkenbond en Vrede Haarlem en omstreken zal voor de leerlingen der twee hoogste klassen van de lagere school en niet ouder d£ n 12 jaar, een herdenkingsmid dag van den wapenstilstandsdag organisee- ren. De kinderen worden Zaterdag 12 Novem ber om 16 uur aan den ingang van de Gemeen telijke Concertzaal verwacht. In de concertzaal wordt met begeleiding van het orgel gezongen. De voorzitster geeft een korte uiteenzetting van het doel der bijeen komst. Mevrouw Blomberg-Zeeman vertelt een verhaal met lichtbeelden. Na afloop gaan de kinderen met muziek en fakkels langs Klok huisplein, Damstr., Spaarne, Gasthuis -vest, Kleine Houtstraat naar de D reef waar de stoet ontbonden wordt. Daar zullen trams klaar staan, die de kinderen naar de verschil lende richtingen zullen brengen. Bij slecht weer gaat de optocht niet door en staan de trams op de Groote Markt. Toegangsbewijzen en de text der te zingen liederen zullen tot en met 9 Nov. gratis ver krijgbaar zijn aan de volgende adressen: Mevr. J. W. Devnum-Buys, v. Hogendorpstr. 3 Da mes Top en Van der Werff, Führopstr. 3, Mevr. Verheus, Garenkokerskade 3, enz. Ouders, die met de kinderen mee willen ko men zijn, mits voorzien van entreebewijs, zeer weikon. EXAMEN IN HET SCHOENVAK. De raad der Nationale Federatie voor de vakopleiding in de schoenmakerij en den schoenhandel, deelt ons mede dat betref fende het examen diploma D de volgende be sluiten zijn genomen: Het schriftelijke exa men wordt afgenomen te Amsterdam, Rotter dam, Venlo, Roozendaal, Assen, Zutfen en Leeuwarden in deze maand. Het mondelinge examen wordt afgenomen te Amsterdam en wel in vier groepen op 2, 3, 7 en 8 November. Dit examen is noodig in verband met de Vestigingswet. Voorzitter is de heer Fr. H. Hoek te Utrecht, geassisteerd door eenige Rijksgecommitteerden, aangewezen door den minister van Economische Zaken. Onze stad genoot de heer IJ. Faber is aangesteld als plaatsvervangend examinator. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) Aanwinsten. Boekwezen. Ruppel. Die Errichtung des Mainzer Gutenberg-Denkmals. Overzicht van de belangrijkste oorspronke lijke Nederlandsche uitgaven; vooral van de 20e eeuw. Huishoudkunde; Huisvlijt. MoussaultVeegens. Practisch huishou den. Gestel Jr., van. Kleine reparaties? Die knapt u toch zelf op. BedrijfsorganisatieHandelswetenschappen. Dennett. Winstgevende brieven. Schans en De Klerk. Het middenstands diploma. 5 dln. 1. Boekhouden. 2. Handelsrecht. 3. Handelsrekenen. 4. Handelskennis en bedrijfsleer. 5. Nederlandsche taal. Letterkunde. Liebeslieder, Alte Deutsche. Tamminen. Kalevala. Clercq, De en Da Costa. Briefwisseling. Geschiedenis. Tawney. Religion and the rise of capi talism. Keukenmeester. Geschiedenis van het Weeshuis der Hervormden te Maassluis. Pajousjek. Een groot patriot; Dr. Edvard Benesj. Nederl. en i.h. Nederl. vert, romans. Baum. Tooneelingang. Claes. De geschiedenis van Black. Dekker. Oranje en de geboorte der Ne derlanden. Hav. De boom des levens. Hemmer. Branding rond den toren. Kuyle. Weerlicht. VAN iVAtdie NEDERLANDSCHE EIEREN i u betaalt dus niet fl t. 1.50 p. besch V Ujt-N1ET.maathoudende méér dan voor and 430) 0b kwaliteit H tl0sch (60-65 Vergelijk (Adv Ingez. Med.) De Groote Order door AD. VAN HOUTEN. IJN vriend Paul is gelukkig van de dwalingen zijns weegs teruggekeerd en heeft zijn betrekking als inspec teur-generaal van weg en werken dei- republiek Andorra opgegeven gelukkig, zeg ik, want Paul is voorbestemd om te zwerven en als hij het ooit nog eens tot een vaste positie brengt, dan is toch in elk geval Andorra geen land met groote mogelijkheden. Paul is dus voor onbepaalden tijd aan zijn vrienden teruggegeven en we genieten weer van de meest onwaarschijnlijke verhalen, die alle maal als waar gebeurd worden opgedischt. Eén er van is het relaas van den grooten order en ik kan u verzekeren dat het van a tot z echt is, want het is me toevallig van andere zijde be vestigd. „Tusschen Andorra en nu ligt een half jaar Amerika", vertelde Paul. „Ik was niet van plan er te blijven, maar ik heb er vier maanden als reiziger in landbouwwerktuigen gefungeerd en dat baantje beviel me voor vier maanden al thans best. Je weet waarschijnlijk, dat sommige fabrieken daar uitsluitend op provisie laten wer ken en dus is het dan zaak, zooveel mogelijk orders te plaatsen. Je werkt als een bezetene en dikwijls heb je nauwelijks genoeg te eten. Ik bofte er nogal bij. Onze firma bracht groote machines in den handel, dorsch- maai en der gelijke apparaten en ook tractors, zooals die op alle Amerikaansche farms inplaats van paarden gebruikt worden. Van een tractor heb ik net zooveel verstand als van de damesmode, dus je begrijpt hoe succesvol mijn loopbaan beloofde te worden. Maar je weet dat het geluk beginne lingen nogal eens toelacht. Het was dan ook puur en stom geluk, dat ik degene was die de hacienda van Don José in den staat Mexico be zocht en dat Don José een heele serie tractors noodig bleek te hebben. Niet dat hij meteen toehapte: maar er mocht er een op zicht ko men en als de demonstratie goed beviel, zou er een groote order volgen. Van de grootte van zoo'n Mexicaansche hacienda heb je hier geen voorstelling en de bestelling van vijf-en-dertig tractors, die ook inderdaad volgde, was heusch niet te veel. Het was een geweldige order, zoo een als een reiziger meestal maar ééns in zijn loopbaan tegen komt, en ik beginneling mocht werkelijk van geluk spreken. Intusschen, zoover was het nog niet. Don José had goed gevonden dat ik hem een tractor van het gewensehte type zou komen demonstree- ren en hier zou alles van afhangen. Mijn colle ga's zeiden nou ja, dat wordt niets, en de di rectie was ook niet al te hoopvol, maar ik voelde me in een echte vechtstemming en juist gedis poneerd om een berucht lastigen klant als Don José te verslaan. De tractor en ik arriveerden ongeveer tege lijk op de hacienda. Don José zou den volgenden dag pas komen, want die was naar een vee tentoonstelling. Ik had dus een heelen dag om me vertrouwd te maken met mijn tractor. Dat was ook wel noodig. Ik las zorgvuldig den ca talogus en de handleiding door en ging toen probeeren of ik het ding aan den gang kon krij gen. Je moest een handle overhalen en dat deed ik, maar er gebeurde heelemaal niets. Het ding blonk prachtig en zag er werkelijk uit om zóó te lcoopen, maar aan een stilstaanden trac tor heeft nu eenmaal niemand iets. Neen, ik had pas al rijdend kans om Don José te verlek keren op mijn tractor. Maar het ding vertikte het hardnekkig. En het werd avond, zoodat ik mijn pogingen moest staken. Ik stuurde een lang telegram naar de fabriek en vertelde precies wat ik gedaan had en dat er nu niets gebeurde. En vroeg per ommegaan de bericht: wat ik doen moest. Vagelijk ver moedde ik, dat ik iets heel belangrijks vergeten was, maar wét, kon ik met geen mogelijkheid bedenken. Den volgenden morgen gebruikte ik, om met behulp van een ploeg knechts de tractor boven op een heuvel te slepen. Als ik daar de rem men losmaakte, hoefde ik niet eens die handle over te halen, want dan rolde de tractor „net echt" naar beneden, den weg op, en liep ver genoeg door om tot staan gebracht te kunnen worden voor een herberg. Niet dat ik hoopte hiermee Don José tevreden te kunnen stellen, maar in elk geval was het uitstel van executie en wie weet wat voor nieuws het telegram nog brengen zou. Don José kwam op tijd aan, maar het tele gram van de fabriek niet. Ik speculeerde op de Mexicaansche praatgraagheid, waardoor iedere zakelijke bespreking voorafgegaan en gevolgd werd door een urenlang gekeuvel over koetjes en kalfjes. Maar Don José was zoo gefascineerd door het schouwspel van die blinkende tractor op den heuveltop, dat hij, heelemaal tegen z'n gewoonte in, onmiddellijk zakelijk werd. Hij wou het ding zien werken, en wel onmiddellijk! We kuierden naar den heuvel. Ik nam plaats op de tractor, frummelde heel gewichtig aan de handle, trok de remmen los en daar ging het zaakje, blinkend en klinkend naar beneden, eerst langzaam en toen harder, en ik stopte keu rig voor de herberg. Het zag er voor een buiten staander allemaal erg overtuigend uit, maar ik wist helaas dat het moeilijkste nog komen moest. Enfin, we moesten natuurlijk een glas drin ken op de gezondheid van de tractor en ik greep de gulle invitatie van Don José met beide han den aan. We gingen binnen en dronken en praat ten en intusschen keek ik aldoor met één oog naar de deur of het telegram nog niet kwam. Wat er gebeurd zou zijn als de fabriek niet ge antwoord had. daar moet ik niet aan denken.... Eindelijk kwam de waard binnen, net toen we aan ons vierde glas en aan de Mexicaansche Dolitiek toe waren. Met bevende vingers scheur de ik het open. Heel laconiek stond er: „Ben zinetank vullen, ontstekingskraan openen". Ik frommelde het papier, teeken van mijn gebrek aan vakkennis, tot een prop in het diepst van mijn zak, liet de tank vullen en inviteerde Don José voor een ritje met de tractor. Wij na men plaats, ik hanteerde de ontsteking, zette de remmen los en haalde de handle over en de tractor liep! We bestegen er den heuvel mee, suisden aan den anderen kant naar beneden en belandden eenige minuten later weer voor het café, waar Don José mij een vijfde glas of freerde en ik mijn groote order boeken mocht vijf-en-dertig tractors. Ik ben zoo verstandig geweest, kort daarna mijn betrekking op te geven. Zoo is men ten minste bij de fabriek nog altijd in de illusie, dat die Hollander de beste reiziger was, dien ze ooit gehad hebben". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). int EBT U Iets aan te bieden of te vragen? Een Groentje in Haarlem's Dagblad brengt het gaarne aan vele duizenden voor U over. En het doet hot uitstekend. Vandaar 46829 Groentjes in 1937. Copyright P. I. 6 Copenhagen Bang week het gepeupel achteruit. Wat moesten deze zwanen van de heks? Waarom sloegen zij zoo met de sterke vleugels, zoodat men haastig op zij moest springen om geen klap op te loopen? Het volk keek ademloos toe en het zag, dat toen er ruimte om den wagen was gekomen, de zwanen zich om Elize heen schaarden, net alsof zij het meisje wilden beschermen. „Dat is vast een teeken, dat zij onschuldig is". Het ging van mond tot mond. Maar niemand durfde dit hardop te zeggen. Reeds was de wagen aangekomen by de plaats waar de stapel hout gereed lag. De beul, met een groot masker voor zijn gezicht, greep Elize bij de hand en wilde haar, zij het ook niet zonder schichtige blikken op de zwanen te werpen, met zich medetrekken. Maar het meisje verzette zich. Nog stond zij vlak bij den wagen. Toen greep zij snel de pantserhemden en wierp die één voor één over de zwanen en.. dè.è.r stonden plotseling, in plaats van elf zwanen, elf knappe prinsen. Alleen de jongste had één arm en één zwanenvleugel. Elize had dien's pantserhemd op één mouw na gereed gekregen. Langer tijd had zij niet gehad. Maar omdat het hemd toch zoo goed als gereed was, had zij het er maar op gewaagd en alle zwanen een hemd omgeworpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6