n Bril van WEBER Het eeuwfeest der firma J. J. Beijnes. DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 haarde M'S dag bead 2: het tweede feestconcert van de h. o. v. Frits Schuurman dirigeert op 2 November, DE MINISTER VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN ZAL TEGENWOORDIG ZIJN. Het tweede feestconcert van de H.O.V. op Woensdag 2 November heeft een ander aspect dan het eerste: de „Schutterijmuziek" en het muziekgezelschap „Melodia" maken plaats voor de H. O. V. in officieel kleed. Vele officieele persoonlijkheden zullen ook dit concert komen bijwonen. Z. E. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, de Com missaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. A. Baron Röell, de burgemeester van Haar lem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en de directeur van het departement van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen de heer P. Visser, hebben toegezegd het concert met hun tegenwoordigheid te vereeren, alsmede vele autoriteiten uit Haarlem, die ook op het eerste concert tegenwoordig waren. Het concert staat onder leiding van Frits Schuurman, die afscheid neemt van de H.O.V. Hij brengt de Variaties voor Strijkorkest van den oud-Haarlemschen kunstenaar Hen drik Andriessen, en de Vierde Symphonie van Tschaikowsky. Hans Byvanck, die zijn plaats aan het hoofd der violisten verlaten heeft, komt het viool concert van Brahms voordragen. Muzikaal Haarlem zal hem zeker gaarne ditmaal als nog menigmaal willen hooren. DE II. O. V. RECEPTIE Naar aanleiding van een abuis in het ver slag van de H. O. V. ne.eerptie (ons blad van gisteren) melden wij alsnog dat namens Joh. Steeman's orkest aanwezig waren de heeren H. Drilsma en J. Floor. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,73. Berlijn 73.57'/2. Parijs 4.88 1 4. Brussel 31.07''2. Zwitserland 41.70. New-York 1,83 3/4. 12.— uur. Londen 8.73 5/8. Berlijn 73.57 Parijs 4.88 1/4. Brussel 31,07'/» Zwitserland 41.70. Kopenhagen 39. Stockholm 45. Oslo 43.95. New-York 1.83 13/16. Praag 6.32. Italië Vrije lire 9.72'/2. Reislire 8.75. Bankpapier 6.80. BIJBELLEZINGEN. In het winterprogramma van Wijk 1 der Herv. Kerk komen voor Bijbellezingen over het évangelie van Johannes te geven door Ds. G. J. Waardenburg in het Wijkgebouw Ged. O. Gracht 104 op Dinsdagavonden 8.159.15 uur, voor ieder toegankelijk. Door denzelfden pre dikant zullen op 5 avonden voor hen, die zich daarvoor opgeven, besprekingen worden ge houden van het onlangs verschenen werk van Prof. Dr. II. Kraemer, hoogleeraar in de gods dienstgeschiedenis te Leiden: „The Christian Message in a non-christian world". (De bood schap van het Christendom in de niet-chris- telijke wereld). Men kan zich hiervoor ter stond opgeven. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat de opwekkingssamenkomsten, die iederen Donderdagavond in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan No. 34 worden gehouden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand November als volgt is vastgesteld: Donderdag 3 November: de "heer J. Sevensma, Evangelist te Amster dam; 10 Novémber: de heer K. Rozendal, Evangelist te 's-Gravenhage; 17 November: Pred. B. Götze, Warschau, Polen, Leider van het Zendingswerk in Oost-Europa. Zendings avond; 24 November, Ds. B. E. J. Bik, Luthersch predikant te Amsterdam; 1 Decem ber: Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch Pre dikant te Groningen. H. A. C. O. In de pers is melding gemaakt van de ver oordeeling van den directeur der Haagsche Ass. Crediet Ondern. „H.A.C.O.", wegens overtreding van de loterijwet. Om verder misverstand te voorkomen ver zoekt men ons mede te deelen, dat bovenge noemde onderneming niets te maken heeft met de sedert langen tijd bij de Haarl. Kamer van Koophandel ingeschreven Haarl. Copiëer- inr. „HACO". Laatstgenoemde inrichting staat met het loterijwezen in geen enkel verband. AGENDA Heden: DINSDAG 1 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Bachconcert, 8.15 u. Stadsschouwburg: Tooneelgroep De Schakel: „Groot Slem". Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rosalie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De macht van het goud" en „De gevaarlijke leeftijd", 2 en 8.15 u. Spaame Theater: „Pleegkinderen" en „Het doode ravijn". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen 2.30—11 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „De Vrek", (300ste opvoering) 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Feestconcert H. O. V. 8.15 uur. Moviac: „Robinson Crusoe" Kindervoorstel ling, 2, 3, 4 en 5 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. h. o. v. Comité van Actie. Voor het Jubileumfonds van de H. O. V. zijn onder dankzegging de volgende bedragen door het Comité van Actie tot Steun aan de H.O.V. ontvangen. H. S. te H. f 10. A. M. v. M.—K. te A. f 2.50, G. R. W. te BI. fl, G. R. f5. Chr. O. V. f 10, W. s. V. G. te A. f 10, J. A. A. te A. f 25, Dames N. te H. f 1.50, N. H. K. f 10, J. J. T. f5, A. B. de H. te A. f 25, Mr. G. S. te H. f 10, Mevr. T. H. V. E. te A. f 2.50, Mevr. J. B. v. d. B. J. te O. f 10, Mevr. E. P. M. S. van T. te H. f 2, Mevr. M. S. A.—H. f 1.50, Mj. F. de B. f2.50, Mevr. H. V. J. E. H. M. S. f 2.50, Mevr. H. D. N. f 2.50, Mevr. V. M, te A. f 10, T. H. te Z. f 1, Th. II. te H. f 2.50, Mj. A. J. D. de J. f 10. Totaal f 162.Vorig saldo f 667.Nieuw totaal f829. Politie nam het zekere voor het onzekere. Onbeheerd staande rijwielen in beslag genomen. Maandagmiddag heeft de politie 27 onbe heerd staande fietsen, die tegen den blinden muur van de fietsenstalling van V. en D. wa ren geplaatst in beslag genomen. De politie doet steeds alle moeite om tij dens de Maandagdrukte op de Botermai'kt fietsendiefstallen te voorkomen. Als de rij- wielbezitters hun karretjes echter onbeheerd laten staan spelen zij natuurlijk in de kaart van de fietsendieven. De politie heeft daarom de bezitters op duidelijke manier aan hun verstand gebracht dat een dergelijke zorge loosheid niet langer kan worden toegestaan. Een groot aantal rijwielen werd op een vracht auto geladen en naar het politiebureau over gebracht. Voor velen was het natuurlijk een onaan gename gewaarwording dat hun rijwielen ver dwenen waren, toch was het toch weer ge ruststellend te vernemen dat de politie de die ven te vlug af was geweest. Men kan echter al het ongemak van fiet sen terughalen op het bureau en het risico van een fietsendiefstal gemakkelijk voorko men door zijn fiets in een stalling te plaatsen of op slot te zetten. De ziekeiiliuisverpleging te Haarlem. Sterke schommeling in het aantal verpleegdagen. Wij hebben een vergelijkend staatje ge maakt van het aantal verpleegdagen van pa tiënten die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd zijn in de laatste 9 jaar. Daaruit blijkt, dat er een vrij belangrijke schommeling is. 1930: 137.026 1931: 136.729 1932: 129.102 1933: 120.609 1934: 109.771 1935: 111.553 1936: 131.848 1937: 131.070 9 maanden 1938: 100.133 Het hoogst was het jaar 1930, maar 1931 bleef daar toch niet veel onder. Toen is er een belangrijke daling in het aantal verpleeg dagen gekomen. Het laagste cijfer werd in 1934 bereikt, toen het 27255 beneden het topcijfer van 1930 bleef. 1935 was ook nog laag, maar daarna is er weer een sterke stijging geko men. De jaren 1936 en 1937 waren nog wel be langrijk lager dan 1930 en 1931 (vooral als men bedenkt dat het aantal inwoners van Haar lem van begin 1930 tot eind 1937 is gestegen van 117412 tot 135.356) maar toch kwam het cijfer weer boven de 130 duizend. Van 1938 zijn thans de cijfers over 9 maan den bekend. Als het laatste kwartaal gelijk is aan de 3 eerste, dan zal nu weer een kleine stijging geconstateerd worden, namelijk 133.500 in 1938 tegen 131.070 in 1937. Deze stijging wordt evenwel verklaard door de toe neming der bevolking. Op de gemeentefinanciën heeft de verple ging in de ziekenhuizen natuurlijk veel in vloed, wel wordt een gedeelte der kosten ge dekt door de ontvangst van de premie van de ziekenhuisverzekering, maar daardoor wordt natuurlijk slechts een deel der kosten gedekt. Wij hebben ook een berekening gemaakt in welke ziekenhuizen de verpleegden voor reke ning der gemeente werden opgenomen. Het aantal verpleegdagen in die 8)4 jaar was als volgt verdeeld: St. Elisabeth's Gasthuis 376.462. Diaconessenhuis 273.801 Mariastichting 383521 St. Joh. de Deo 70.130 Joles-ziekenhuis 5.109 Het grootst aantal verpleegdagen kwam dus voor in de Mariastichting. In de beide R.K. Ziekenhuizen (de Maria stichting en St. Johannes de Deo) werden in de 8)4 jaar 453.650 verpleegdagen voor ge meenterekening geconstateerd. Het totaal aan tal verpleegdagen was 1.109.003, zoodat in de 2 RE, ziekenhuizen meer dan 41 pet. van het totaal aantal verpleegdagen voorkwamen. Wat de 3 groote ziekenhuizen betreft was het aantal verpleegdagen voor gemeentereke ning in het Diaconessenhuis het laagst. In den laatsten tijd is het aantal evenwel vrij sterk aan het toenemen. In 1937 waren er 36756 tegen 27709 in 1930. Het lijstje van de Mariastichting is vooral zeer sterk aan het schommelen. In 1930 en 1931 waren de cijfers 57131 en 53185 tegen 42121 en 44079 in 1936 en 1937. In 1935 waren er slechts 30974. DE HEER J. KUNNEN JUBILEERT. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer J. Kunnen thans werkmeester op de afdeeling stoffeering der strafgevangenis alhier, bij het gevangeniswezen in dienst trad. De heer Kun nen ontving ter gelegenheid van dit jubileum een rooktafel van het personeel. De adjunct directeur de heer J. F. Beyerinck heeft den jubilaris namens de directie toegesproken en gelukgewenscht examens. De Bilt voorspelt: Krachtige tot matigen Westelijken tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regenbuien, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 764.1 m.M. te München. Laagste 718.9 m.M. te Thorshavn. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 50 F. Laagste hedennacht 49 F. Hoogste heden 50 F. De gisteren genoemde depressie over den Oceaan is sterk in diepte toegenomen. Haar kern bevindt zich thans over de Faroer, met een barometerstand van 958.4 millibar (718.9 m.M.) te Thorshavn. Aangezien de hoogedruk in Centraal Europa nog toenam, werd het luchtdrukverschil over geheel West-Europa grooter. Krachtige tot stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind heerscht thans over en langs de Noordzee: terwijl over de Brit sche eilanden krachtige Westelijke winden worden aangetroffen. Aan de Zuidwestzijde van de depressie wor den polaire luchtmassa's uit Canada in Ooste lijke richting getransporteerd. Deze koude lucht heeft thans de lijn LerwickHullBrest bereikt. Langs deze frontlijn valt zware regen, welke ook heden ons land bereikt. Over Cen- traal-Europa bleef het nog rustig weer, met hier en daar mist. Voor de eerstvolgende 24 uur wordt koud buiïg weer verwacht. De wind wordt West tot Zuidwest en zal in kracht af nemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 10.10 uur; n.m. 22.50 uur. Strand berijdbaar van 15.0021.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Academische opleiding Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het cand.ex. in de Engelsche taal- en letterkunde: mej. A. de Bruyne. onbegrensd is het gezichtsveld met een „nieuwvorm" glasbril. Zooals dat vroeger met een glasbril was, veel glazen breken, wiebelende glazen, dat is vooïhij. De glazen zijn niet meer met schroeven vastgezet en er zijn schokbreker- tjes tusschen de glazen en het montuur, 't Zijn praktische, onopvallende brillen, waarbij U 100 nuttig effect van Uw glazen hebt. KEIP, de brillenspecialist, GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor, toont ze U gaarne. (Adv. Ingez. Med.) niet duurder, wel befer. Gr* Houtstr. 166, bij de Houfbrug Ziekenfondsleverancier (Adv. Ingez. Med.) Aantrekkelijke bazar in het wijk gebouw aan de Leidsckestraat. Keur van fraaie stands en aardige attracties. Er zijn bazars en bazars. De eene is groot- scher, mooier en uitgebreider dan de andere, maar toch, één ding hebben ze haast allemaal gemeen: het doel, is niet anders dan gelden bij een te krijgen voor een of ander nuttig of lief dadig werk. Alleen de manier waarop men deze goede gave nbijeen tracht te brengen, verschilt nog wel eens. Er zijn vereenigingen, die daarbij veel en er zijn ook die het bijna zonder steun moeten doen. Tot de eerste categorie behoort ook de wijkver- eeniging in wijk II, der Ned Herv. Gemeente, die elk jaar een bazar organiseert in het wijk gebouw, Leidsche straat 20. Nu reeds 24 jaren wordt er ieder jaar een ba zar in elkaar gezet waarvan de opbrengst ten goede komt aan de wijkzuster en de zieken en hulpbehoevenden in deze wijk weten wel dat die opbrengst uitstekend besteed wordt! Daarom geniet deze bazar dan ook aller sympathie en steun. Geschraagd door de traditie van bijna een kwarteeuw is men er telkens weer in geslaagd iets nieuws en iets origineels te brengen. Zooveel toewijding en opoffering kon niet onbeloond blijven. De opbrengst steeg met het jaar en be driegen de voorteekenen niet, dan zal dit jaaar het record we lverbroken worden. Verlangt ge een opsomming van de vel stands? Hier is ze: Handwerken, babygoederen, kinder speelgoed, kinderjurken, chocolade, parfume rieën, galanterieën, kunstvoorwerpen, fruit en bloemen; al deze artikelen en nog veel meer vindt ge in aardige tentjes smaakvol uitgestald. En als ge uw geluk wilt beproeven met het draaiende rad, het kegelspel of het raden van de namen der Dionne-vijfling, ze hebben Dins dag, Woensdag en Donderdag van 25 en 710 uur de gelegenheid voor. En bovendien uw horoscoop ligt voor u klaar. Er is een geheimzinnige tent met fraaie bloem- bollenvelden als kleurrijke achtei'grond waar ge te weten kunt komen onder welk gesteente ge geboren zijt. En probeeren we niet ons leven lang deze wetenschap machtig te worden. Wel aan dan, als ge van de vreugde of schrik zijt bekomen wacht u een interessant schietspel, iets heel nieuws, nooit vertoond zouden ze op de ker mis zeggen, en wanneer al deze vermaken u moe en hongerig hebben gemaakt dan is er de gezel lige theetent, waar ge weer spoedig nieuwe krachten kunt verzamelen, zoodat niets u van een bezoek behoeft te weerhouden. De officieele oefening zal hedenmiddag door Ds. W. G. van Elden geschieden. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. De verkeerspuzzle bij Vroom en Di*eesmann is door 341 inzenders goed opgelost. In ver band hiermede belegt het bestuur een propa- ganda-avond op Donderdag 24 November in het Concertgebouw. In dexx loop van den avond zal daar worden uitgemaakt wie van de 341 goede oplossers voor een prijs in aan merking komen. Herdenkingsbijeenkomst in het kantoorgebouw. Koninklijke verleend. onderscheidingen Heden wordt door commissarissen, directie en personeel het honderdjarig bestaan der Kon. Fabrieken van Rijtuigen exi Spoorwa gens J. J. Beijnes N.V. gevierd. Eerst werden vanmorgen in de R.-K. kerk aan den Jansweg door commissarissen, direc tie en vele leden van het persoxxeel de kerke lijke plechtigheden ter gelegenheid varx Aller heiligen bijgewoond, waarbij speciaal een H. Mis naar aanleiding vaxx dit eeuwfeest werd opgedragen. Hedenmox-gen elf uur had in de fabriek aan het Stationsplein eexx plechtige herdenkings bijeenkomst plaats, die door tal van genoo- digden wei'd bijgewoond. O.a. was ondex- de aanwezigen minister Mr. M. P. L. Steenber- ghe. Uit den gevel woei de nationale vlag. De genoodigdexx werden in de schitterend versierde hal van het kantoorgebouw ontvan gen en naar de groote wagenmakerij geleid, die evexxeens ovexwloedig met groen en bloe men versierd was. ij Aan den westkant vaxx deze werkplaats stond een prachtig bloemstuk met een kroon er boven. Door de bloemen waren de letters J. J. B. geweven. In het midden stonden de talrijke prachtige bloemstukken opgesteld, die door relaties aan de firma gezoxxden waren. Klokgelui kondigde de koxxxst van den xxxi- nister, de commissarissexx en de directie aan en toen het gezelschap de versierde werkplaats binnenkwam wei'd het koraal „Daxxkt, dankt xxu allen God" ten gehoore gebracht. Aan de kanten stond het personeel (ruim 500 xxxaxx) raixgsgewijs opgesteld. Daarvóór zat het groot aantal gepexxsionxxeerden. Toen alle genoodigden hun plaatsen haddexx ingenomen trad als eerst de president-com missaris, Prof i r. J. Klopper ,als spreker naar voren. Na een speciaal welkom tot mi- minister Steexxberghc te hebben gericht merkte spreker op, dat hij als titel voor zijxx rede gekozen had, dexx titel vaxx het gedenk boek, dat ter gelegenheid van dit eeuwfeest was uitgegevexx, namelijk: „Een eeuw vaxx arbeid". Wij vieren vandaag het feest van arbeid eix werken. Een eeuw laixg hebben we xxu gewerkt oxxder de bezielende leiding van de familie Be nes. De naam van deze fabriek heeft een praehtigen klank iix binnen- en buitenland. Er moet voor gezorgd worden, dat die naam behouden blijft daarvoor voelen we ons allen verantwoordelijk. Het deed spreker genoegen, dat de familie leden door hun tegenwoordigheid aan deze bijeenkomst een grooten luister bijzetten. „Van een goed bedrijf vonxxt niet het kapitaal de ruggegraat, al kan dit xxatuui'lijk ïxiet ge mist worden, eix ook niet de machines, al zijn die even onmisbaar, maar de ruggegraat wordt gevoi'md door de wei'kers oxxder leiding van een knappen directeur met staf van mede werkers". ij Prof, Klopper bracht aan alle medewer- kexxden warme hulde voor hun groote pliclxts- bêtrachitmg. De commissarissen willexx gaarxxe ter gelegenheid van dit eeuwfeest een geschenk aanbiedeix, maar ze zullen waclxtexx tot de nieuwe fabriek gebouwd is, waar een pas send geschenk in een passende omgeving kaxx worden aangeboden. Hij eindigde met den wensch, dat het bedrijf onder Gods zegen tot grooten bloei moge komeix, ten bate vaxx land eix volk, hiere eix overzee. „Het leve, het groeie, het bloeie!" (Daverexxd applaus). Rede van minister Mr. M. P. L. Steenberghe. De minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, daxxkte Prof. Ir. Klop per voor de hartelijke verwelkoming en zeide het op prijs te stelleix, persoonlijk zijn geluk- wenschen te kunnen aanbiedeix. Met waardeering gewaagde de minister vaxx het prachtig gedexxkboek, dat de firma Beijxxes ter gelegenheid van haar honderdjarig be- staaxx heeft doen samenstellen. Wie dit ge denkboek ter hand neemt, wordt verplaatst in eexx Nederland vaxx een eeuw terug. Ons land staat daxx onder de krachtige lei ding van een koniixg, die, met een zeldzaam ixxzicht in de noodzakelijkheid van industrieele ontwikkeling, leidt en stuwt naar een ixxdruk- wekkende ontplooiing van krachten. Ixx ixx- dustrie en verkeerswezen voltrekt zich in die jaren een revolutie. De oude trekschuit cxxoet plaats maken, de dageix van dexx postwagen en diligence zijxx geteld exx stoomboot en stoom- ros doen hun ixxtrede. In de nijverheid vaagt de stoom verouderde productie-xxxethoden weg. Nederland gaat langzaam ontwaken eix pro- bert zijxx achterstand in te halen. Oxxderne- mers staan op, maxxnen, wier namen thaxxs nog ixx den naam van menige groot- iixdustrieele oixdernemixxg voortleven. De Haarlemsche rijtuigmaker Johanixes Jacobus Beijnes heeft spoedig de machtige mogelijkheden van den spoorweg gezieix. Een spoorweg maatschappij heeft wagons noodig. Uit het moederland van het stoomros En geland worden ze geïmporteerd. Maar wat Engeland kaxx, kan een Hollaxxdsche rijtuig maker ook en zoo wordt Beijnes de grond legger van een belangrijke Nederlandsche in- dxxstrie. De minister ging vervolgens de ontwikkeling vaxx deze industrie, die niet zonder sti'ijd ge schiedde, na. Spr. bracht vervolgexxs hulde aan de mede werkers van de ondernemers vaix hoog tot laag, die zich in volle toewijding aan hun taak hebben gegeven. Spr. achtte het daarom een gi'oot voorrecht, dat hij zich mocht bevinden in eexx bijeenkomst, waar ax*beiders en onder- I nemers, alle medewerkers van hoog tot laag, zijn vereenigd. Een dergelijke bijeenkomst is een syxnbolische uitdrukking van de onmis bare eenheid, die tusschen ondernemers en arbeiders dient te bestaan wenfonds „Hulp door Eexxdracht", exx in zilver aan den heer H. Meijerhoff, wagenxxxaker te vens voorzitter van de coxxxmissie van overleg, den heer J. Steenmaxx, werkmeester, tevexxs controleur vaxx het „Familie Beijnesfonds", en den heer C. Kruyff, vuux-werker, tevens vooi*- zitter van het weduwexxfonds „Hxxlp door Een dracht". i Terwijl de minister de onderscheidingen op de borst van deix directeur en de andere be giftigden spelde, liet de muziek het Wilhelmus hooren. Prof. Klopper dankte den minister voor zijn vriendelijke woordeix en verzocht hem den dank aan de Koxxixxgin voor de verleende on- derscheidingexx over te brengen. Spreker over handigde als een persoonlijk bewijs van vriend schap aan den heer Bekkers het gouden offi cierskruis van Oranje Nassau. De directeur, Ir. H. J. M. Bekkers, her innerde aan de oprichting van het bedrijf, waarop hij en alle leden van het personeel zoo ti-otsch zijn. „De geest in oxxs bedrijf is altijd goed geweest. De familie Beijnes heeft steeds goed voor haar menschen gezorgd. Wie bij Beijnes mocht werken, kon zeggen dat hij onderdag was." Spreker herinnerde aaix de spoorwegstaking in 1903, toen ook leden vaxx het personeel varx Beijnes xxxeenden een z.g. sympathiestaking te moeten proclameeren. „Er warexx er échter slechts dertig die er gehoor aan gaven. We kunnen dus moeilijk van een werkelijk ixxei- derft spreken. Dit aantal was uiterst gerixxg." (Het feest duurt voort.)' UITVOERINGCONTINGENT VOOR BLOEMBOLLEN. De vereeniging tot behoud vaxx het bloem- bollexxvak in Nederland heeft zich in eexx schrijveix tot den minister van Economische Zakeix gericht. Hierin wijst de vereeniging den minister op het feit, dat de bloembollenexporteurs op Duitschland het aldaar toegewezen import- contixxgexxt voor bloembollen voor het vierde kwartaal 1938 xxiet kunxxen uitvoeren door ontbreking van het Nederlandsch uitvoercon- tingent. Ixx verbaxxd met het vergevordex'de seizoen en het groote surplus wordt den minister ver zocht oxxmiddellijk stappexx te doen tot ver strekking van lxet xxoodige uitvoercontingent. Ex-kroonprïnses van Abcssynië bestolen Kroon van de ex-keizerin oxxder de vermiste voorwerpen. KAïRO, 31 October (Reuter). Toen de ex- kroonprinses van Abessynië hier terugkeerde van een kort bezoek aan Jerxxzalem, bleek dat uit haar woning te Abassia voor 4.090 pond aaix juweeleix en kostbaarheden was oixt- vreenxd. Onder de veimxiste voorwerpen bevoxxd zicK eexx met diamanten bezette gouden kroon van de ex-keizerixx en een medaille van de konin gin van Sjeba. Van den diefstal is aangifte gedaan bij dexx Abessynischexx consul te Kaïro. Britsche militairen bezetten Jaffa. Koninklijke onder scheidingen. Nadat de minister zijn beste wenschen voor de toekomst van de oxxdernemixxg had uitge sproken, deelde hij mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau, Ir. H. J. M. Bekkers, directeur der vennootschap. Namens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken deelde minister Steenberghe verder mede dat het Hare Majesteit de Koningin tevens heeft behaagd de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in goud toe te ken nen aan deix heer A, J. Lips, teekenaar con structeur, tevens commissaris van het wedu- Troepen ontmoetten weinig tegenstand. JAFFA, 1 Nov. (Havas-ANP) Infante rie-, artillerie- en cavalerie-eenhe- den hebben Jaffa geheel bezet zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. Slechts zijxx zes Arabieren gearres teerd, in wier bezit wapens werden aangetroffen. De stad is geheel van de rest van het land geisoleerd. De telefoon- eix telegraaf verbin dingen wordexx door de militairen gecontro leerd, terwijl patrouilles toezicht houdexx op het verkeer, met name tusschen Jaffa en Ranxleh. De troepeix vormden in de hoofdstraten cordons, welke de verschillende stadsdeelen van elkaxxder scheidden, voornamelijk de Jood- sche en de Arabische wijk. Het oude stadsdeel werd door de politie nauwkeurig doorzocht. Een honderdtal Arabieren werd voor eexx on dervraging aangehouden. Een viertal bommen is in beslag genomen. Arabiereix te Haifa in proteststaking Te Haifa zijn gisteren soldaten met de storm helm op en de bajonet op het geweer, de win kelwijk binnengexnxkt, waar strenge lxulszoe- kingexx werden verricht. Verscheidene honder den Arabieren zijn aaxxgehouden om oixdei'- vraagd te worden. Vrijwel alle Arabische hui zen in de wijk zijn gesloten ten teeken van protest tegen de huiszoekiixgen. Voor vaxxdaag hebben de Arabieren de algemeene staking af gekondigd, daar dan het stelsel vaxx militaire passen voor bestuurders vaxx voertuigen en reizigers in werking' treedt. Slechts zeer weinig Arabieren hebben een dergelijke pas aange vraagd, hetgeeix geweten moet worden aan be velen en bedreigingen van de zijde der op standelingen. Gevecht met gewapende benden De Britsche troepen hebben gisteren ge vechten geleverd met gewapende benden in de omgeving van Haifa en Nabloes. Hierbij werd een aantal Arabieren gedood. Te Jeruzalem zijn drie opstandelingen te rechtgesteld. De gexxeraal-opperbevelhebber heeft lxet tegen een vierden veroordeelde uit gesproken doodvonnis bevestigd. De „Palestine Post" meldt, dat volgens een niet-officieele schatting in de maand October 529 persoxxen in Palestiixa oxxx het leven geko men zijn, onder wie 376 Arabische opstande lingen, 58 Joden en 14 Engelschen. Verder wei'den 249 mexxschen gewoixd, onder wie 66 Engelschen en 61 Joden. Ixx de laatste vier maanden zijxx 1357 men schen om het leven gekomen en 1162 gewond. Tot de gewonden behooren 138 Engelschen en 54 Joden, terwijl 42 Engelschen en 219 Jodexx omgekomen zijn. ZIJN STIEFKIND DOODELIJK MISHANDELD Maandag heeft het Bossche gerechtshof den arbeider A. K„ uit Mill veroordeeld tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf wegens mishan deling van zijn driejarig stiefkind op zoodanige wijze, dat de kleine aan de gevolgens is over leden. De eisch luidde 2 jaar en 6 maanden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2