Haarlems Dagblad Spaansch schip voor de Britsche kust tot zinken gebracht. Regels van den weg. Een Americanisme. Het jubilé der H. 0. V Dak van gebouw der Nederlandsche legatie te Madrid afgeschoten Busstrijd duurt nog voort. Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 3 November 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelnhonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na beschieting door hulpkruiser van Franco. (De jaarlijksche campagne van de K.N.A.C. voor de verkeersveilig heid wordt ditmaal gevoerd onder de leuze der wellevendheid.) Het woord is aan Thackeray: De twee aantrekkelijkste eigenschappen van een schrijver zijn: nieuwe din gen vertrouiod te maken en 'vertrouwde dingen nieuw. 56e Jaargang No. 16985 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij IN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. De paniek, in de Vereenigde Staten gewekt door de opvoering van H. G. Wells' „Oorlog der Werelden" als radio-hoorspel heeft er ons aan herinnerd dat wij in Europa toch ook nog enkele voordeelen hebben die de Ameri kanen missen. Een daarvan is, dat wij niet zoo •lichtgeloovig en kinderlijk zijn als zij. Ik ge loof niet dat twee menschen, als dit stuk met zijn Engelsche plaatsnamen in Engeland was uitgezonden of met Continentale namen op ons vasteland, in den waan zouden zijn ge raakt dat er heusch een interplanétaire oor log was uitgebroken. Wij zijn minder gevoelig voor alarm. We zijn dan ook meer gehard en hebben genoeg aardsch oorlogsgevaar in de nabijheid om ons niet door de aanvalsmoge- lijkheden, die eventueele bewoners van andere planeten zouden kunnen opleveren, te laten beïnvloeden. Daarbij zijn wij in de laatste jaren gewend geraakt aan de radio-hoorspe len, als ik ze zoo eens noemen mag, die de Duitsche 'regeering van tijd tot tijd laat op voeren. Alzoo zijn we niet meer voor een kleintje vervaard. Velen in Amerika hebben zich boos gemaakt over dat geval met heb hoorspel „War of the Worlds". Want zij zijn geschrokken. En als een mensch bang geworden is en hij merkt achteraf dat er niets was om bang van te worden, voelt hij zich lichtelijk belachelijk en wordt boos. De hilariteit die het geval in Europa gewekt heeft kan den geschrokken Amerikanen ook niet ontgaan zijn en moet hen des te boozer hebben gemaakt. Maar in meer ontwikkelde kringen in de V.S. blijkt men toch ook den komischen kant van de zaak te hebben gevoeld, want de studenten van Princeton University hebben een „Liga voor Interplanetaire Defensie" gesticht en den acteur Orson Welles, die de uitzending van het werk van Wells had verzorgd, tot „eereleider" daarvan benoemd. Natuurlijk is het voorts een prachtige recla me voor het hoorspel geweest. De Britsche omroep, de B.B.C., heeft er den tekst al van aangevraagd en schijnt van plan te zijn het in Engeland te gaan uitzenden, hetgeen ook aan Hollandsche luisteraars, die de Engelsche taal goed beheerschen, de volle gelegenheid zou 'bieden tot mee-genieten. En ik vermoed dat het bij dit gevolg niet blijven zal. Schrijvers van hoorspelen zijn ook maar menschen en ze willen graag naam ma ken en meer geld verdienen. Zoodat er onge twijfeld nu al verscheidenen hunner zich zit ten te bepeinzen op een of ander schrik aanjagend geval, dat zoozeer „net echt" moet wezen dat het ook den Europeeschen luisteraars een schrik bezorgt en dientenge volge „een rel" veroorzaakt. Vreest u zulks maar niet in ons land: over ons aller heil waakt de Radio Controle Commissie en zij is eerder te secuur dan het tegendeel. Mag ik herinneren aan het onschuldige schetsje „De Deur van de Badkamer" dat blijkbaar ver boden werd omdat de commissie deuren van badkamers onder alle omstandigheden onnet vond en aan het werkje „Rendez-vous bei Lehar", afgewezen omdat ik herinner er met leedwezen aan de commissie niet goed op de hoogte bleek te zijn met de beteekenis- sen van de term rendez-vous? Nederlandsche radio-panieken zullen dus wel vermeden wor den, maar de kans op ontstellende uitzen dingen uit het buitenland is ongetwijfeld toe genomen. Laat men er maar op voorbereid zijn, al schrikt men dan als Europeaan, zwaar bewapend en eindeloos met oorlog bedreigd, niet zoo gauw. De Amerikanen leven eigenlijk in Abra ham's schoot. Hun „gangsters" vormen een lichte bedreiging, maar wat heeft die voor de massa des volks voor beteekenis, als men haar vergelijkt met de donderwolken die zich van jaar tot jaar boven Europa plegen samen te trekken en het ontstellende spektakel, dat daarmee gepaard pleegt te gaan? De Amerikanen moesten eens beseffen, bij hun (deels gerechtvaardigde) critiek op Europa, dat zij een zooveel onbezorgder be staan genieten. Misschien is het ervarinkje met dat hoorspel voor enkelen humier een kleine les geweest en hebben zij eruit begre pen, dat er iets voor is daadwerkelijk mee te helpen om oorlogen te voorkomen, zelfs al dreigen die aan den anderen kant van den Oceaan. Er zijn menschelijke motieven voor behalve Amerikaansche handelsbelangen, die leelijk zouden lijden bij een verwoesting van Europa. Want de vorige aangelegenheid heeft wel bewezen, dat het optreden als oorlogs leverancier op den duur al even weinig voor- deelig is als het zelf deelnemen in het laatste stadium aan den Europeeschen oorlog. De vrede is niet zooveel wenschelij- ker als voordeeliger. Merkwaardig dat die; twee begrippen tegenwoordig samengaan. R. P. Wordt Hongarije weer een monarchie Horthy zou als Nicolaas I den troon bestijgen. WARSCHAU, 3 Nov. - Het blad Goniec Warszawski schrijft, dat Honga rije weer spoedig een monarchie zal zijn. Horthy zal namelijk volgens het blad binnenkort tot koning gekroond worden en als Nicolaas I den troon bestijgen. De koning zou reeds zeer spoedig in de Stefan skerk gekroond worden (United Press.) Vuren van de kust uit waargenomen. Een hevig kanonvuur ter hoogte van Cromer (Norfolk) heeft gistermiddag een groote menigte naar de klippen ge lokt, aldus meldt Reuter uit Londen, Met behulp van kijkers kon een gewa pende trawler worden waargenomen in de nabijheid van een schip, dat in rook gehuld stond. Later werd van het Britsche stoom schip Monkwood een mededeeling ont vangen, meldende dat een oorlogsbodem geruimen tijd een Spaansch vrachtschip onder vuur had genomen Het schip scheen aanzienlijke schade te hebben opgeloopen. Het gewapende vaartuig seinde met vlaggen „Draai bij of ik vuur". Als positie van het vrachtschip werd opgegeven een plaats om tien mijlen ten noorden van den vuurtoren van Cromer. Het aangevallen schip bleek te zijn de „Can- tabria", die met ballast op weg was naar Lon den. Aan boord van het schip bevonden zich 37 personen, waaronder drie vrouwen en vijf kin deren. Het aanvallende vaartuig was het motorschip „Nadir" van de vloot van Franco. Het Britsche schip „Pattersonian" dat op weg was naar Londen verzocht de reddingboot van Cromer uit te varen om een aantal menschen, waarvan sommigen gewond waren, af te halen. Dit geschiedde en de reddingboot keerde na eenigen tijd met den kapitein van de „Cantabria' diens vrouw en twee kinderen aan boord. De rest van de bemanning van het schip was door een Britsch vaartuig, dat op weg was naar Londen, aan boord genomen. De bemanning van de reddingboot deelde me de, dat de „Cantabria" een hopeloos verlaten wrak geworden was. De Spaansche hulpkruiser, welke het schip heeft beschoten, was verdwe nen. In een interview deelde de kapitein van de „Cantabria" mede, dat de aanval ler een gewapende treiler was, welke zes stukken geschut voerde. Gedurende twee en een half uur werd de „Canta bria" beschoten. Kort nadat de kapitein het schip had verlaten is dit gezonken. De opvarenden van de „Cantabria" die door de „Pattersonian" aan boord waren genomen, zijn te Great Yarmouth aan land gezet. Aan de kade stonden ziekenauto's op hen te wachten, doch niemand bleek gewond te zijn. Een gift van flOOO van de Regeering. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, heeft zooals men uitvoerig kan lezen in ons verslag Woensdagavond het jubileumconcert der H.O.V. bijgewoond en daar een rede ge houden om ons orkest te huldigen. In de paitze vereenigden de officieele genoo- digden zich in de koffiekamer, waar de Minister aan den voorzitter, Mr. A. Beets, f 1000 toezegde als jubileumsgeschenk der regeering. Men weet dat de H.O.V. een tekort heeft van f 6000. Daarom was de ver rassing zeer ivelkom! Reuter meldt nog, dat ook het Britsche admi raliteitsvaartuig „Penzance" van de visscherij- bescherming de beschieting van de „Cantabria" had gadegeslagen. De „Penzance" lette op, of de internationale wet inzake de territoriale wateren niet werd overtreden. Ook bleef het schip in de nabijheid om even tueel te kunnen helpen bij het reddingswerk. Tijdens bombardement door de artillerie van Franco Madrid is gisteren door de artillerie van de troepen van Franco beschoten. Tijdens dit bombardement werd, naar United Press meldt, van het gebouw der Nederlandsche lega tie het dak door een granaat af geschoten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De rijwielstalling voor het Gymnasium. Een nieuwe vertraging. Er zijn opnieuw moeilijkheden gerezen in verband met de uitvoering van het Haarlem- sche raadsbesluit om het gebouw naast Open bare Werken in de Jacobijnestraat (waarin vroeger „Zuigelingenzorg" gehuisvest was) te verbouwen tot rijwielbergplaats voor het Gymnasium. Eerst hadden, zooals wij destijds medegedeeld hebben, Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen deze verbouwing, maar na een overleg tusschen het gemeentebestuur en het college van Ged. Staten werd het raadsbe sluit toch goedgekeurd. Daarmede verliepen evenwel maanden. Tenslotte kon tot een aanbesteding worden overgegaan, maar nu hebben B. en W. beslo ten het werk niet te gunnen. Er zal nu naar een andere oplossing gezocht worden, maar dit besluit beteekent alleen een nieuwe ver traging, het raadsbesluit wordt in elk geval uitgevoerd. Het saldo der Frans Hals tentoonstelling. De kansen voor de H. O. V. stijgen. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat bij het college van Gedeputeerde Staten bezwaren bestonden het besluit van den raad van Haarlem goed te keuren om het saldo der Frans Halstentoonstelling (f 20.000) op den kapitaaldienst te brengen om het daardoor mogelijk te maken deze gelden te bestemmen voor kunstdoeleinden. Naar wij vernemen zijn er krachtige in vloeden aan het werk om te bereiken dat het college van Ged. Staten zijn aanvankelijke bezwaren zal opgeven. Over de bestemming der gelden zou dan van te voren zekerheid moe ten bestaan. Door dezen gang van zaken wordt het waar schijnlijk geacht, dat ook de H.O.V. een ge deelte van het geld zal krijgen. Het is niet noodig, dat u op de wegen Elk onbekende hartelijk begroet, Met wenschen van oprechten heil en zegen En onderdanig lichten van uw hoed; Het is niet noodig, dat u op uw tochten Van tijd tot tijd langdurig stil blijft staan, Om uit te maken wie er in de bochten Als deftigste of oudste voor zal gaan. Het is niet noodig u te excuseeren, Wanneer u eens een voorganger passeert, Het is, kortom, niet noodig dat verkeeren Tot een soort van verkeering steeds vei"keert. Maar 't is wel noodig, anderen te geven. Wat u op uw beurt ook van hen verwacht, Het motto: leven, maar ook laten leven. Zij op den weg in dubblen zin van kracht. Wie letterlijk u tegemoet moog' komen, Kom die ook steeds figuurlijk tegemoet, Als meegevoelen wordt in acht genomen, Gevoelt ook mede gij u daarbij goed. In het verkeer moet men elkaar wat gunnen, Wie met een ander gaat over den weg, Dient met dien ander overweg te kunnen, Door een verkeer met vriendlijk overleg, 't Is altijd goed zichzelve in te toornen, Voorkomendheid als leus in het verkeer Is niet de zucht om allen voor te komen, Maar het voorkomen van gevaar veeleer. Wellevendheid moet ons op wegen leiden, Waarvan de Knac ons weer de richting gaf, Als allen maar wellevend auto rijden, Dan komen allen er wel levend af. P. GASUS. Het 125-jarig bestaan der H. O. V. Gelukwensch van H. M. de Koningin. Woensdagmiddag was ten huize van Mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V., het volgende te legram van de Koningin binnengekomen: „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op, bestuur en leden der Haarlemsche Orkest Vereeniging hoogstderzelver gelukwenschen over te brengen ter gelegenheid der herden king van het 125-jarig bestaan der vereeni ging. (w.g.) Adjudant van Dienst Phaff." Woensdagavond heeft de heer Beets op het feestconcert, nadat hij minister Slotemaker de Bruïne verwelkomd had, dit telegram aan de aanwezigen voorgelezen. Dit werd met luid applaus begroet. De heer Beets stelde toen voor, dit bewijs van Koninklijke belangstelling met het vol gende telegram te beantwoorden: „Bestuur en leden der Haarlemsche Orkest Vereeniging, met hun gasten vereend op het feestconcert ter herdenking van het 125-jarig bestaan der vereeniging, betuigen Uwe Ma jesteit hunnen eerbiedigen en diepgevoelden dank voor den gelukwensch, dien zij van Haar mochten ontvangen. A. Beets, voorzitter." Ook dit ontlokte toejuichingen. Chaotische toestand. Wie gemeend mocht hebben, dat de bussenstrijd reed ongeveer beslist was, heeft zich zeer vergist. De strijd is bij lange na nog niet ten einde. Er dreigen zelfs binnenkort reeds weer nieuwe moeilijkheden te ontstaan, door de lijnrecht tegenover elkaar staande beslissingen van de presiden ten der rechtbanken te Amsterdam en te Rotterdam. Want nu mogen busondernemers, die hun domicilie in Amsterdam hebben, geen passagiers naar Den Haag of Rotterdam b.v. vervoeren, maar wel mogen busdien sten uit beide laatstgenoemde plaat sen passagiers naar Amsterdam ver voeren en daar weer opnemen voor Rotterdam en Den Haag. Reeds heb ben verschillende Amsterdamsche ondernemers verklaard, dat zij weer met hun touringcars op den weg zul len komen wanneer deze wanorde lijke toestand blijft bestaan. Naar De Tel. verneemt worden in verband met deze kwestie reeds besprekingen tusschen den Amsterdamschen Commissaris voor het verkeerswezen en de Justitie gevoerd. Intusschen heeft een busondernemer uit Bussum de zaak weer over een anderen boeg gegooid. Deze heeft n.l. den Staat der Neder landen in kort geding voor den president der Haagsche rechtbank gedagvaard. Hij acht het beletten van zijn autobusdienst Amsterdam Bussum v.v. onrechtmatig en lijdt daardoor groote schade. Hij stelt hiervoor den commis saris van politie te Bussum en diens onderge schikten die op last van den minister van Justitie en den procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam handelden aan sprakelijk. Het belang van eischer vordert e enonmiddellijke voorziening bij voorraad en daarom eischt de ondernemer, dat den Staat zal worden gelast het beletten en belemmeren van de uitoefening van eischers autobusdienst tusschen Bussum en Amsterdam v.v. te doen staken en al datgene na te laten, waardoor eischer in de uitoefening van bovengenoem- den dienst wordt belemmerd. Hij vordert voorts, dat hij desnoods met den sterken arm het beletten van zijn dienst zal mogen ver hinderen en eischt den Staat te veroordeelen tot een dwangsom van 250 voor elk beletten en belemmeren van zijn autobusdienst. Japan streeft naar een „nieuwe orde" in Oost-Azië. Vorming van een Japansch-Chineesch- Mandsjoerijsch blok. De Japansche regeering heeft thans de verkla ring gepubliceerd, waarin zij een uiteenzetting geeft van haar politiek in verband met den toe stand in China na de verovering van Kanton en Hankau. In deze verklaring wordt gezegd: „De Kwomintangiregeering bestaat nog slechts als zuiver plaatselijk bewind Zoolang zij echter volhardt in haar anti-Japansche en pro-commu nistische politiek, zal ons land de wapenen niet neerleggen alvorens dat bewind vernietigd is. Japan streeft naar de vestiging van een nieuwe orde, die in Oost-Azië een blijvende stabiliteit zal verzekeren. Dat is het laatste doel van onze militaire actie. Hoofddoel dezer nieuwe orde is een wederkeerige hulpverleening en coördi natie tusschen Japan, Mandsjoekwo en China op politiek, economisch, cultureel en ander gebied. Die entente zal ten doel hebben internationale gerechtigheid te verzekeren, een gesloten front tegen het communisme te vormen en een nieu we cultureele en economische eenheid in geheel Oost-Azië te vormen. Daardoor kan bijgedragen worden tot de stabili satie in dat gebied en den vooruitgang van de wereld. Japan verlangt van China dat het deelneemt in dezen arbeid. Het verwacht en vertrouwt, dat het Chineesche volk begrip heeft voor de ware Japansche bedoelingen en dat het zal antwoor den op den oproep tot samenwerking. Zelfs de deelneming van de Kwomintangregeering zou niet worden afgewezen, indien deze regeering de politiek, die zij in het verleden gevoerd heeft, zou laten varen en door zekere veranderingen tot een wedergeboorte zou komen. Japan vertrouwt, dat de andere mgoendheden waardeering hebben voor zijn bedoelingen en zijn politiek en haar houding zullen aanpassen bij de nieuwe omstandigheden in Oost-Azië. Geen vredesonderhandelingen met de Kvvoniintang. Naar aanleiding van de passage in de Ja pansche verklaring, die zegt, dat „zelfs deelne ming van de Kwomintangregeering niet af gewezen zou worden" verklaart men in wel ingelichte kringen te Tokio, dat dit niet be teekent, dat de Japansche regeering bereid is met deze regeering vredesonderhandelingen te voeren. De Japansche regeering houdt vast aan haar verklaring van 16 Januari, volgens welke niet met de regeering van Tsjang Kai Sjek onderhandeld zal worden, doch deelne ming aan den opbouw van een „nieuwe orde" in Oost-Azië zal niet worden afgewezen, in dien die regeering verandering aanbrengt in politiek en personen. V UI PEN-PRIJSVRAAG dfüiSoitMa Hoeveel VULPENNEN en VULPOTLOODEN zijn in onze etalage? FRAAIE PRIJZEN Ziet onze etalage ZIJLSTRAAT 90. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMSTREKEN. pag. De regeering gaf f 1000 aan de H. O. V. als jubileumsgeschenk. 1 Een nieuwe vertraging bij den bouw van de rijwielstalling van het Gymnasium. 1 Bestemming van het sdldo der Frans Hals tentoonstelling. 1 BINNENLAND. In 1939 zal geen R. A. I.-tentoonstelling worden gehouden. 3 Minister de Wilde noemt de benzinebelas ting „nog de slechtste niet". 3 BUITENLAND. Een Spaansch schip is op de Noordzee tot zinken gebracht. 1 Het Duitsch-Italiaansche scheidsgerecht heeft de nieuwe grenzen tusschen Hon garije en Tsjecho Slowakije vastgesteld. 5 Het Britsche Lagerhuis heeft de inwerking treding van het Britsch-Italiaansehc pact goedgekeurd. 5 SPORT. Het sportgesprek van de week over Korfbal 6 ARTIKELEN. R. P.: Een Americanisme. i A. D. L.: Amsterdamsche Aspecten 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwitserland'^ neutraliteit. 5 Onze Indische Luchtpostbrief. 6 K. de Jong over het Tweede Feestconcert der H. O. V. 7 J. B. Schuil: Bij het 40-jarig tooneeljubi leum van Tilly Lus. 7 J. B. Schuil over Jan Musch. 300 maal Har- pagon. 7 Voor de Vrouw. ij De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op H) Arabische opstandelingen in het woeste bergland van Judea. Geheel links op de afbeelding de aanvoerder der insurgenten, Aref Abdoel Razek, op wiens gevangenneming de Britsche autoriteiten in Palestina een premie van 500 pond hebben gezet.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1