F. tTTZi-L KREYMBOKG Bootje in het Z.B. Spaarne in brand gevlogen. f Rheumaiana lakens V R IT DAG 4 NOVE M B E R 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 6 Benzinedampen kwamen tot ontploffing. Eigenaar kwam met den schrik vrij. Donderdagavond omstreeks zeven uur wer den de omwonenden van het Zuider Bulten Spaarne tusschen de Bakkerstraat en de van Marumstraat plotseling opgeschrikt door een hevigen knal. gevolgd door een gerinkel van vallend glas. Onmiddellijk dacht men aan een ernstige ontploffing, doch gelukkig is dit nog al mëegevallen. Wat was er namelijk gebeurd? Op het Zuider Buiten Spaarne lag het plei- ziermotorbootje de F. I. A. van den heer Dijk stra uit Haarlem. De heer Dijkstra had eerst het benzine motortje van zijn boot aangesla gen en had zich toen even verwijderd. Toen hij na eenige oogenblikken terugkwam hadden zich waarschijnlijk ontplofbare gassen ont wikkeld, die door het vuur van zijn brandende sigaar tot ontploffing kwamen. De uitwerking was zeer hevig en had ernstige gevolgen kunnen hebben. De kajuit van het vaartuig werd finaal op gelicht. glassplinters vlogen in het rond en vielen op de straat neer, terwijl de hevige slag tot ver in den omtrek hoorbaar was. Een groote vlam schoot uit het bootje op en verlichtte het donkere Spaarne met een rossigen gloed waardoor men het ergste voor den heer Dijkstra vreesde. Wonderlijk genoeg echter kon hij ongedeerd uit het bootje kruipen. De ravage die inmiddels in het vaartuigje was aangericht, was verschrikkelijk en het is alleen aan het tijdig en krachtdadig ingrij pen der brandweer te danken dat het bootje niet geheel verbrand is. De brandweer kon echter niet beletten, dat het vuur de kajuit en al wat zich verder in het vaartuig bevond, ver teerde. Dit was daarom onmogelijk, omdat ook eenige blikken benzine tot de uitrusting van het bootje behoorden en dus een gretige prooi der vlammen werden. Nadat men het meeren- deel nog smeulende materiaal op den kant had geworpen was het vuur spoedig bedwon gen. De publieke belangstelling was zeer groot. KINDER OPERETTE KOOR „CON ANIMA" Zondagmiddag 6 Nov. wordt een kindervoor stelling gegeven In den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Opgevoerd wordt de operette de Tooverring. De regie voert Mevr. J. de Mon- Lugtig, terwijl de directie berust bij den heer Joh. van 't Vlie. Solodansen en balletten zijn ingestudeerd door Corry de Mon. Deze alleraardigste operette wordt geheel door kinderen gespeeld en gedanst. Zoo gaal de Eskimo naar bed Flink- ingevet, gehuld in dikke pelzen, na een maal van levertraan en walvisch- spek. Daardoor heeft hij nooit last van rheumatiek en weet niet wal verkoud heid is. Maar U zou daar ook niets van afweten, als U maar sliep tusschen heer lijk warme Rheumalana La kens van geschoren flanel. Spanjaard - borne (Adv. Ingez. Med.) ACENDA Heden: VRIJDAG 4 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering van „Requiem" van Verdi door de R.K. Oratorium- Vereeniging. 8.15 uur. Theosofische Loge, Nassauplein 8: Openbare voordracht. Frans Hals Theater: „De Parijsche Ondeugd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mannequin" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Parnell" en „Een vrouw met fantasie", 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Het lied van de Prairie" en „Zijn laatste voorpost". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen, 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: N.V. Centraal tooneel Dir. Cees Laseur: „Golden Boy" van Clifford Odets. Volksuniversiteit: Nel Ooshout declameert „Thomas More". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), yan 3—5 en 7—9 uur. BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPOTS (Adv. Ingez. Med.) Hel spoorwegverkeer in Haarlem. Moderne selninrichting. In het maandblad van de Nederlanasche Spoorwegen vinden wij de volgende mededeelin- gen over een nieuw seinhuis op het Haarlem- sche emplacement. Het moderne seinhuis te Haarlem nabij het Kenaupark. Electrische trein 1018 rolt over de eerste wis sels van het station Haarlem en verscheidene reizigers staan reeds op, om hun bezittingen bij elkaar te pakken, om zoo dadelijk gauw den trein te kunnen verlaten. Weldra dondert deze dan ook onder de groote kap het station binnen en komt op de'juiste plaats tot stilstand. De portieren klappen open en er begint een soort loopende band van in- en uitstappende reizigers. Op het laatste nippertje komen nog een paai- fo rensen aanhollen en dan, na het sein van den perronopzichter, vervolgt trein 1018 weer zijn weg naar Amsterdam. Op het perron wordt het weer even rustig, doch weldra komen er weer meer en meer rei zigers voor den volgenden trein. Gelukkig deelen al die duizenden mensehen niet meer de geweldige angsten, die onze voor ouders doorstonden, als ze van den „Stoomwa gen" gebruik maakten. Tegenwoordig lezen de menschen hun krant en rooken sigaar of sigaret (wat vroeger verboden was) en denken er niet over, of ze wel goed aan zullen komen. Dat spreekt vanzelf. De reizigers van trein 1018 zullen ook nau welijks het witte gebouwtje bemerkt hebben, waar ze zoo juist langs reden, en waar toch voor deze vanzelfsprekendheid zorg wordt gedragen. Vooral deze post te Haarlem verdient de belang stelling, daar zich hier een der twee nieuwste beveiligings-inrichtingen van Nederland bevindt. Hier vinden we niet meer de lange rij handels, waarmee soms seinen op geweldige afstanden bediend moesten-wooden? doch een uiterst mo derne seintafel met zeven rijen knoppen Niet meer de groote krachtsinspanning, om een paar wissels te trekken, doch het luttele omdraaien van een knop en electrisch wordt al les zuiver uitgevoerd. I npKrti «WMH I 5 - - i Seintafel in het nieuwe seinhuis. Het is meer hersenarbeid dan handenarbeid voor den dienstdoenden seinhuiswachter. Toch zijn fouten practisch uitgesloten, daar een ver keerde bediening zichzelf verraadt door het wei geren van een anderen correspondeerenden knop. Het is een prachtige verbetering en vernieu wing. Wolkeu en neerslag. Beste bestrijdingsmiddelen tegen luchtaanvallen. De heer A. Veraart heeft Donderdagmiddag weer de omgeving van Haarlem gekozen voor zijn proefnemingen om wolken en neerslag te verkrijgen. Van het gemeentebestuur van Bloe men daal kreeg hij vergunning en van de brandweer de medewerking, om dit op het wei land langs den vijver bij Duin en Daal te doen. De motorbrandspuit werd in werking ge steld, waardoor het water uit den vijver werd gepompt. Door middel van vier slangen werd het water vervolgens over een groote opper vlakte uitgespoten. „Mijn bedoeling is," zei ons de heer Veraart, „om wolken en neerslag te verkrijgen, want die acht ik de beste bestrij dingsmiddelen tegen aanvallen uit de lucht. Wanneer er wolken komen wordt immers 'n stad uit de lucht onzichtbaar en bij regen of neer slag hebben de naar beneden geworpen gifgas sen geen uitwerking. Toen in September de oorlog dreigde heb ik aan de regeering mede gedeeld. dat ik in het najaar hier en. daar weer van die proeven zou nemen Weliswaar, en dat is gelukkig, is de oorlog uitgebleven, maar ik meen toch, dat we ook in vredestijd paraat moeten zijn." Intusschen werden groote hoeveelheden wa ter omhoog gespoten, n.l. 700 liter per minuut, dat is 42.000 liter per uur. De bedoeling was om de proefneming twee uur te laten duren, maar toen er juist een uur gespoten was, arriveerde de heer J. Meeuwig. commandant van de brandweer, die zich tot zijn leedwezen genood zaakt zag. de proefneming te doen staken, om dat een der omwonenden aan het gemeentebe .stuur medegedeeld had, dat het gedreun van de motorbrandspuit in deze anders zoo stille omgeving zoo hinderlijk was voor één der huis gen ooten, die zeer ernstig ziek lag. De heer Veraart, die nu al bijna tien jaar met deze proefnemingen bezig is en die in Juli hierover een boek zal laten verschijnen, moest er dus wel in berusten, dat deze proefneming ontijdig gestaakt werd. Hij hoopt haar over een paar weken op een ander punt in Bloe- mendaal te mogen hervatten. Op denzelfden tijd had ook in Heemstede, nabij het Molentje van Groenendaal, een der gelijke proefneming plaats onder leiding van den commandant der brandweer, den heer J Schelling. De heer Veraart is dan ook vol lof over de medewerking, die hij voortdurend van de gemeentebesturen en van de brandweren mag ondervinden. „GRUNO". De Vereeniging van Oud Groningers te Haar lem en Omstreken „Gruno", zal op Donder dag 10 Nov. een Groninger tooneelavond geven in den Stadsschouwburg. In verband met de herdenking van het 25- jarig bestaan der vereeniging zal ook deze avond een bijzonder feestelijk karakter dragen. Opgevoerd wordt het geestige tooneelstuk ,de Krubbebieter", schrijver E. J. de Vries, een blied familiespul in drei be drie ven. Het stuk wordt gespeeld in het Groningsch. Voor de Oud Groningers in Haarlem en Om geving een mooie gelegenhed om nog eens te genieten van de zoo rake en pittige uitdruk kingen in hun moedertaal. Abusievelijk werd eerder in ons blad ver meld, dat de Vrijbuiter opgevoerd zal worden, dit is dus niet juist. Wintersport»vond van de N. R. V. Voordracht van Walther Ochsner en filmvertooning. De wintersportavond, die gisteravond in „De Leeuwerik" voor de leden der afdeeling Haar lem der N.R.V. gegeven werd. heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Ei- was in de zaal geen plaatsje onbezet, toen de voorzitter ,de heer J. G. Kraan, tegen half negen den aanwezigen welkom heette. De heer Kraan richtte zich in het bijzonder tot den Zwitserschen skileeraar den heer Walther Ochsner, die het een en ander over de win tersport zou vertellen, en het lid der Winter sportcommissie denheer Vlaming. Laatstgenoemde nam na den voorzitter het woord om in een korte voordracht uiteen te zetten, wat de N.R.V. haar leden op het ge bied der wintersport biedt. Na een 18-jarige ontwikkeling zijn de N.R.V. wintersportreizen thans tot een hoog niveau gestegen. In tal van plaatsen in ons land worden „droge cur sussen" gegeven, die den adspirant ski-er tot grooten steun zijn. In Haarlem telt de ver eeniging twee bloeiende cursussen. Er wordt bij de wintersportreizen onderscheid gemaakt tusschen ski-cursussen en ski-reizen. De eerste beoogen de zuivere beoefening der ski-sport, bij de laatste worden de dagelijksche lessen en oefeningen door uitstapjes of „rustige middagen" afgewisseld. De ski-reizen geven de wintersport dus in een min of meer lossen vorm. Het succes der NR.V. wintersportreizen is zeer groot. Verleden jaar zijn vrijwel alle reizen doorgegaan en ook dit jaar er zijn er ruim honderd uitgeschreven! verwacht men weer een zeer groot aantal deelnemers. Voor de jeugd organiseert de N.R.V. speciale jeugdreizen onder deskundige leiding, welke zich eveneens in zeer groote deelneming mo gen verheugen. Daarna sprak Walther Ochsner, die begon met een lofzang op Holland en de Hollanders. Q{ costuuros enorm 9' deskon- le door d hulp,aotdl9e' Je door <»e bedI«»lB9' di9' „„EV'MBORG Bi' is pretM ko°te"_ Waarborg-kleeding alléén bij r Adv Ingez. Med.) FILMNIE U WS „Hebben dieren verstand?" Filmcauserie door De Josselin de Jong. Een interessante populair-wetenschappelijke dierenfilm zal Zondagmorgen a.s. in het Rem brandt-Theater vertoond worden. De film toont ons o.a. met hoeveel recht men wèl en niet bij dieren van intelligentie mag spre ken. De rolprent wordt voorafgegaan door een leerzame inleiding door den bekenden auteur De Josselin de Jong. Duidelijk accentueert spr. bijv. hoe de natuur meer „verstandelijke" be gaafdheid aan de verschillende ordes en soorten uitdeelt naarmate de strijd om het bestaan van die soorten moeilijker is. Zoo zullen, om een simpel voorbeeld te noemen, de roofzoogdieren, die de schuwe prooi moeten opsporen, besluipen, verschalken tenslotte overmeesteren en vaak nog verdedigen tegen concurrenten over „scherpere" hersens beschikken dan gras-grazers, die op- grazen wat hen voor de voeten groeit, e.d. Een merkwaardig kijkje in de bijenmaatschap pij en haar taal, althans communicatiemiddel, geeft het filmpje, waaruit wij als toeschouwers leeren hoe de haalbij, die ergens wat eetbaars vond. dit aan de gemeenschap bekend maakt door bij haar terugkeer in de „stad" een (vreug devol) rondedansje uit te voeren waaruit dan de korfgenooten begrijpen, dat zij op haar jacht succes had en haar collega's uitnoodigt haar te volgen. Verder zien we proeven met beren, vis- schen, apen, wier zg. vrije herinnering wordt getest: gevolgd door een schitterend opgenomen ondenvater-eenactertje, dat ons het leven van de Waterspin openbaart. De Waterspin of Argyroneta Aquatica vereen voudigt haar luchtprobleem door onder water duikerklokken aan te brengen, welke „diepzee- onderzoekcellen" tevens dienst doen als eetka mer, bruiloftsvertrek, kinderwieg-huiskamer. Aardige kijkjes van het diergaardmilieu beslui ten deze nimlezing, die op de hem zoo geheel eigen wijze door den heer De Josselin de Jong wordt voorgedragen. VERKRIJGBAAR bij G. DE VLEESHOUWER Co. „De Kleine Kapel" GIERSTRAAT 4—6. (Adv. ingeZ, Med.) A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTKAAT 19 C. naast Stager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) Echter is er in het Hollandsche landschap, hoe imposant en kleurrijk dit ook is, een factor, die hij sterk gemist heeft: het berg land! Van de bergen gaat een ongekende aan trekkingskracht uit en dit is de voornaamste oorzaak van den grooten jaarlijkschen „trek" der Hollanders naar Zwitserland. Vooral in den winter, als het in een groot deel van Europa kil en guur is, vormt Zwitserland een ideaal oord om te vertoeven. De „bergwin- ter" is een uitermate gezond jaargetijde en net is dan ook geen wonder, dat in de „Kur" oorden tallooze zieken genezing vinden. De bergwinterf is ook het jaargetijde voor de ski's en de schaats. Zwitserland heeft ver scheidene centra voor de wintersport. Zij hebben alle dit gemeen, dat de sfeer er bij zonder intiem en vriendschappelijk is en dat men er uitstekend les krijgt. Het systeem der Zwitsersche Skischool is zeer eenvoudig. Ieder een kan leeren skiloopen volgens dit systeem, constateerde de heer Ochsner. en op eiken leeftijd kan men er mede beginnen. Hij heeft leerlingen gehad die op 60-jarigen leeftijd hün eerste schreden met de ski's deden en voortreffelijke beoefenaars dezer sport zijn geworden. De heer Ochsner bewees behalve een on derhoudend spreker ook een niet onverdien stelijk zanger en jodelaar te zijn. Zichzelf op de harmonicia begeleidend gaf hij een paar aardige Zwitsersche liedjes ten beste, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. Na deze beide inleidingen volgde de ver tooning van de film „De techniek van het ski loopen". Deze fraaie rolprent geeft een zeer duidelijk beeld van de verschillende figuren, die zich bij den skiloop voordoen. Zoo kreeg men het stijgen, afdalen, remmen, enz in details te zien. Als „acteurs" fungeeren eenige bekende Zwitsersche skileeraren, o.w. Her mann Steuri, die twee jaar geleden voor de N.R.V. te Haarlem als spreker opgetreden is. De film werd, waar noodig, door de heeren Vlaming en Ochsner van explicatie voorzien. De zeer leerrijke en interessante avond werd .besloten meteen filmpje, dat het beroemde wintersportoord Engelberg in beeld brengt. ONGELUK OP DEN RIJKSSTRAATWEG. Woensdagavond te ongeveer 7 uur is een wielrijder op den Rijksstraatweg door een auto overreden, welk ongeluk nog betrekke lijk goed afliep. De Hillegommer L. reed op het Rijwielpad, gelegen naast den Rijksstraatweg. Bij den Kennemerbeekweg gekomen stak hij plotse ling den weg over, zonder eenig teeken te geven. Uit de richting Haarlem naderde een luxe auto, bestuurd door K. De fietser werd door de auto gegrepen en over den weg ge sleurd. Hij bleef bewusteloos liggen. Hij werd, na een voorloopig onderzoek ter plaatse, door den inmiddels verschenen geneesheer Dr. Tref fers, waarnemer van Dr. van Aalst, naar diens woning vervoerd voor een verder onderzoek. Gebleken is, dat hij verschillende inwendige kneuzingen had opgeloopen, doch hij kon op eigen gelegenheid naar zijn huis gaan. De Gemeente-politie van Bennebroek, die spoedig ter plaatse was, heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag, en maakte proces-verbaal op tegen den wielrijder. Van trouwen en scheiden. Invloed van de crisis? De algemeene gedachte is, dat er tengevolge van de crisis op economisch gebied veel minder huwelijken gesloten worden. De statistieken too- nen evenwel aan, dat het onvoorzichtig is op indrukken af te gaan. Wij hebben een vergelijking gemaakt voor het aantal huwelijken en echtscheidingen te Haar lem gesloten sinds 31 December 1927. Om het percentage te berekenen was het natuurlijk noodig rekening te houden met de toeneming der bevolking. Dit staatje ziet er als volgt uit: In het percentage der huwelijken zit dus wel eenige deining. Voor de jaren 19291931 was het vrij hoog. terwijl het de drie laatste jaren iets naar beneden geloopen is. Daaruit zou kun nen worden geconcludeerd, dat de crisis eenigen invloed op de trouwlustigheid der Haarlemmers heeft gehad. Maar die conclusie wordt verzwakt door het feit, dat ook 1928 een faag percentage gaf. Bovendien moet men rekening houden met de omstandigheid, dat door het dalen van het ge boortecijfer, dat ook al in het begin dezer eeuw geconstateerd werd. het percentage der huwbare mannen en vrouwen in dezen tijd naar beneden gaat. Die vermindering heeft met de tegenwoor dige crisis dus niets uitstaande. Aantal Huwe- Echtschei- inwoners lijken dingen 1928 113305 834 0.736 1929 115493 891 0.771 1930 117169 925 0.796 72 1931 119846 970 0.809 71 1932 122390 898 0.735 64 1933 124855 930 0.746 82 1934 126740 1007 0.789 72 1935 129128 939 0.727 86 1936 131257 956 0.729 69 1937 133305 995 0.746 82 9 m. 1938 135356 777 50 Met het beoordeelen van het cijfer over de 3 kwartalen van 1938 moet men voorzichtig zijn. Oogenschijnlijk zou men zeggen 1938 wordt een jaar rijk aan huwelijken. Maar men kan niet aannemen dat er in verhouding in het vierde kwartaal van 1938 evenveel huwelijken gesloten worden dan in de verstreken 3 kwartalen, want de statistiek toont aan dat er in de wintermaan den weinig paartjes den weg naar het Stadhuis zoeken. In dezelfde 9 maanden van 1937 werden 784 huwelijken gesloten, zoodat het er naar uit ziet dat over 1938 niet hetzelfde percentage ge haald wordt als in 1937. Mei, Juni en Juli zijn de meest gekozen maan den voor huwelijken. Van de 995 huwelijken in 1937 gesloten kwamen er alleen in die drie zo mermaanden 341 tot stand, tegen slechts 159 in de drie eerste maanden van het jaar! De Statistische Gegevens der gemeente Haar lem geven slechts van 1930 af de cijfers over de ingeschreven echtscheidingen. In die 8 3/4 jaar zijn dus 648 echtscheidingen ingeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10